||6 dollar Hervatting "AO-overleg vleesindustrie Weinig animo voor invoeren eigen risico I )esre|Fct Nieuwe school voor baan in in informatica „VOLSTREKT ONVOLDOENDE LOONINLEVERING" Tamil-opvang in de kerk Verbeterd resultaat landelijke dagbladen ME opent blikken Vervoersbond FNV wil tijd pakken Portemonnee 'BINNENLAND Tientallen prikacties metaalsector lubbers en royalty *4ir Holland Vrijstelling kleine vaart Ontmoetingen met paus op losse schroeven COMMISSIE ZIEKENFONDSRAAD: DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman heeft gisteren in overeenstemming met minister De Koning van sociale zaken de arbeidsduurver- korting-CAO voor de omroep afgewezen. 6 V estigingswet ook voor straathandel' Verzekeraars gaan centraal fraude te lijf KLM nog maar eens per week naar Suriname Verlaging ziekengeld Dollarkoers flink gestegen ELK JAAR 5.000 PLAATSEN T5 PAGINA 2 labo NMB samen 314 151 805 377 214 1176 472 310 1752 580 500 2578 675 615 2890 651 590 2791 3069 2380 11992 iparen op deposito nog maar De marge is dertig pro- Jcent gedaald. De marge tus- en rente op staatsleningen :n hypotheken ,was in nor- ^male tijden ongeveer 1%. Die s nu de helft. Dat gegeven, gevoegd bij Mhet feit dat de markt niet 'Cht meer groeit, betekent dat de banken de komende _aren grote moeite zullen hebben hun baten op te voe ren. Wie zijn resultaten dan toch wil verbeteren, gaat naar de kostenkant kijken. En daar zitten bij banken vooral mensen. zwaveldioxide gerichte maatregelen zou dan nog kunnen worden gedacht aan een forse ingreep in de inten sieve veehouderij. Alleen maar opslag en transport van drijfmest van vee-rijke (het zuidoosten en oosten) naar de weinige vee-arme gebieden in het land (Zeeland, West Brabant, de IJsselmeerpol- ders en een stukje Gronin gen) is geen oplossing, maar in de meest letterlijke zin van het woord een probleem verplaatsing. Alleen een verantwoorde reductie van de veestapel lijkt, minstens tot er aan vaardbare verwerkingsme thoden voor de mest gevon den zijn, afdoende. Tot slot nog iets over de kosten. Op zich is al duide lijk, gezien de mate waarin de elektricitéits- en raffina- gesector aan de verzuring bijdragen, daar ook maatre gelen het meest urgent zijn. Maar bovendien blijken ze daar het goedkoopst, zeker afgezet tegen de aanpak van het autoverkeer waarvoor Winsemius zich nu zo heeft ingezet. Een ton minder zwaveldio xide in de lucht kost in de raffinagesector 850 tot 3.000, een ton stikstofoxiden minder ƒ500 tot ƒ3500. Om diezelfde hoeveelheid ver vuiling terug te dringen langs de weg .van de schonere automotor (loodvrije benzine plus inbouw van de drieweg katalysator) kost 10.000. Zelfs als het kabinet dus zou besluiten de kosten van een in dit opzicht schoner milieu op de automobilist te verha len, dan is dat goedkoper en effectiever langs de (om)weg van de raffinaderijen. Natuurlijk is zure regen 'onze eigen schuld' en 'onze eigen zorg', zoals Winsemius nu in paginagrote adverten ties alle krantenlezers duide lijk maakt. Alleen: een deel van het Nederlandse volk heeft gemeend hèm te moe ten inhuren om deze vier jaar iets hieraan te doen. Dat kan alleen als Winse mius en de zijnen ophouden de problemen uit de weg te gaan; en dus ook ophouden hun vriendjes/ondernemers vooral in de raffinagesector te ontzien. Bt ;s t: t- n H- t n n al ik 3- ?- or i- .1- Dat schrikbeeld weerhoudt het kabinet het tempo, waar in bezuinigd wordt, af te zwakken. Eerst orde op za ken stellen, dan komt de eventuele klap door een 'vrije val' van de dollar minder hard aan. (Al blijft het een raadsel dat het Planbureau dat 'ramp-scenario' niet in beeld heeft gebracht). Voor de consument heeft een duikelende dollar na tuurlijk wel direct voordelen: benzine, olieprodukten, mar garine, koffie en olieën wor den een stuk goedkoper. En op termijn ook andere pro- dukten omdat die door goed kopere grondstoffen goedko per kunnen worden gemaakt- Tot voor kort heeft de con sument als gevolg van de sterk overgewaardeerde dol lar al heel wat koopkracht moeten inleveren. Dat kan dus weer 'goed' worden ge maakt als de daling van de dollar zich doorzet. Maar of de consument daarmee op termijn beter uit is is de vraag. Want wordt het scenario van de 'harde landing' wer kelijkheid dan zal de reke ning uiteindelijk toch door diezelfde consument moeten worden betaald: meer werk loosheid en een groter finan cieringstekort van de over heid. En dat leidt onherroe pelijk tot hogere sociale pre mies en hogere belastingen. Een 'zachte landing' is dan ook te prefereren boven het onmiddellijke prijsvoordeel vanwege etn 'vrije val'. OENSDAG 3APRILJ 985, T28 PAGINA 3 irrRECHT (ANP) - Het eind vorige week afgebroken cao- overleg in de vleeswarenin- justrie (14.000 wekrnemers) wordt vandaag hervat. De werkgeversorganisatie, de Vereniging voor de Neder landse Vleeswarenindustrie, heeft gisteren de vakbonden uitgenodigd om weer om de tafel te gaan zitten. De werkgevers lieten de bonden weten dat ze er vanuit gaan dat vóór en tijdens het overleg alle acties worden op geschort. maar de vakbonden hebben in een gezamenlijke reactie laten weten dat ze niet van plan zijn om aan dat erkgeversverlangen te vol doen De werkgevers hebben daarop laten weten zich „niet dogmatisch te willen opstel len". De onderhandelingen liepen eind vorige week vast op de voornaamste eisen van de bonden: handhaving van het ziekengeld zonder extra kos ten voor de werknemers en van de prijscompensatie en in voering van een 36-urige werkweek per 1 januari 1987. Volgens woordvoerder G. Wijnhoven van de Voedings bond FNV zit er nog wel enige rek in het eisenpakket van de vakbonden maar zullen de werkgevers met meer over de brug moeten komen dan ze tot dusver deden. Dinsdag werd er volgens de Voedingsbond FNV gestaakt door circa 2500 werknemers bij Encebe in Borculo, de Co- veco-vestigingen in Twello, Borculo en Weert, bij Hom burg in Cuijk, Salland in Olst, Van der Laan in Waspik en (Idema in Gieten. De 850 werknemers bij de Unilever Vleesgroep in Oss die maan- staakten gingen dinsdag weer aan de slag. Maar te ver wachten is dat ze daar het werk weer zullen neerleggen de cao-ondehrandelingen woensdag niets opleveren, al dus Wijnhoven. Volgens hem wordt woensdag bij Meester in Wijhe (ruim 600 werknemers) het werk 's ochtends een uur onderbroken en zijn ook bij dit bedrijf stakingen te verwach ten als de onderhandelingen weer vastlopen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Hoe zullen de werktijden en roosters er precies uit gaan zien? Op welke plaatsen in het bedrijf zullen nieuwe mensen aan genomen worden? Moet er iets veranderen in de taak verdeling op een afdeling? Vragen die allemaal te maken hebben met de uit voering van de arbeidstijd verkorting van 38 naar 36 en uiteindelijk naar 32 uur per week. Vragen waarop te zij ner tijd de werkgevers én de werknemers een moeten hebben. antwoord De Vervoersbond FNV wil de werkgevers nu een stapje vóór zijn en panklare plan nen op de tafel kunnen leg gen als er over de praktijk van alledag én arbeidstijd verkorting gesproken gaat worden. Bovendien verwacht de Vervoersbond dat de werk gevers hun verzet eerder op geven als zij voorstellen die op de werkvloer zijn uitge broed voorgelegd krijgen. Zeker als die plannen in het bedrijf brede steun krijgen. Vandaar dat de Vervoers bond een campagne is be gonnen in de eigen vak bondsafdelingen onder het motto 'De strijd tegen de tijd'. Een brochure voor andere vervoerssectoren dan de spoorwegen (voor deze sec tor werd al eerder een hand boek gemaakt) draagt de zelfde titel. De brochure is bedoeld, aldus de Vervoers bond, voor mensen die in hun bedrijf met arbeidstijd verkorting aan de slag wil len en de verkorting van de werkweek zien als een me thode om het beschikbare werk eerlijker te verdelen. De brochure geeft tips over de aanpak van de ver korting van het werkweek in het eigen bedrijf. Daar naast gaat de brochure in op de vraag hoe nieuwe roos ters en werktijden moeten voldoen aan sociale voor waarden, hoe de arbeid ver rijkt kan worden ondanks de kortere arbeidstijd en hoe nieuwe werkgelegenheid ge schapen kan worden. Omroep-CAO afgewezen ROTTERDAM (ANP) - Meer dan 200 kaderleden van een vijftigtal bedrijven uit de me taalsector en Akzo in de dis tricten Rotterdam en Dor drecht voeren vanaf vandaag prikacties om hun eisen voor de cao-onderhandelingen kracht bij te zetten. Bovendien stemden ze una niem in met een grote werkne mersdag op 1 mei, een dag die, zoals Herman Berkhout van de Industriebond noemde, een „historisch moment voor de arbeidersbeweging zal wor den". Tijdens deze Dag van de Arbeid is het de bedoeling dat alle bedrijven in de metaal platgaan. De prikacties bestaan voor namelijk uit poortacties, va riërend van het uitdelen van pamfletten tot het blokkeren van de toegang. NAAST het wekelijkse over leg met koningin Beatrix heeft premier Lubbers eenmaal per maand overleg met vijf andere leden van het koninklijk huis: prins Claus, prinses Juliana, prins Bernhard, prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen- hove. Dit schrijft de PM aan de Tweede Kamer in de nota Paar aanleiding van het eind verslag over het wetsontwerp lidmaatschap van het Konink lijk Huis. DE nieuwe Nederlandse char- lermaatschappij Air Holland is dinsdag van start gegaan, "an Schiphol vertrok de eer ste vlucht naar Malaga. Na november zal de maatschappij echter geheel aangewezen zijn °P de regionale vliegvelden en niet meer gebruik van Schip hol mogen maken. „Dat bete kent het einde van Air Hol- 'and", zo stellen Arke Reizen en Neckermann Reizen, de ™ee reisorganisatoren die contracten met Air Holland hebben afgesloten. zeeliedenbond FWZ eist at de op 1 februari in wer- getreden vrijstellingsre- eehng voor de kleine handels vaart, waardoor schepen on- ar de 2000 ton en korter dan m met minder bemannings- Int mo8en varen, onmiddel- tvordt ingetrokken. DE ongeveer 175 Tamils die gisteren na de ontruiming van de sleep-in en twee ge meentelijke opvangpanden naar de Nico- laaskerk in Amsterdam zijn uitgeweken zouden gisteravond nog besluiten of ze al of niet verhuizen naar opvangcentra in Arn hem en Apeldoorn. Een delegatie is daar gaan kijken en zou verslag uitbrengen van haar bevindingen. Zij krijgen in de op vangcentra van het ministerie een zakgeld op bijstandsniveau, 95,65 gulden per maand. Alle kosten van huisvesting, voeding, kle ding, ziektekosten e.d. komen voor rekening van de rijksoverheid. In Apeldoorn zouden ruim 100 Tamils ondergebracht moeten worden en de rest in Arnhem. In de Nico- laaskerk hielden de vluchtelingen zich on ledig met zang en toespraken. - fotoanp DEN BOSCH (ANP) - De ontmoeting van de paus met vertegenwoordigers van maatschappelijke or ganisaties is ter discussie komen te staan na het spreekverbod dat aartsbis schop Simonis aan de fe ministische theologe prof. dr. Catharina Halkes heeft opgelegd. De werkgroep, die deze ontmoeting voorbereidt, heeft besloten in afwach ting van het gesprek tus sen aartsbisschop Simonis en de vrouwenorganisa ties, morgen, haar man daat nog niet terug te ge ven. Dit heeft door dr. P.A. van Gennip, ambtelijk se cretaris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samen leving en woordvoerder van de werkgroep, desge vraagd meegedeeld. „De beslissing van aartsbisschop Simonis heeft ons voor heel grote problemen gesteld", aldus Van Gennip. „De grens is erg dicht genaderd. Als Si monis het ons helemaal onmogelijk maakt, dan moeten we zo verstandig zijn te erkennen dat die grens gepasseerd is". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Commissie Verstrekkingen van de Zieken fondsraad voelt weinig voor het invoeren van een eigen risico voor ziekenfondsverzekerden. De CAO die uitging van de invoering van een 36- urige werkweek met ingang van 1 juli 1985, kan de vergelijking met de arbeidsvoorwaardenontwikke ling in de collectieve sector niet doorstaan, zo menen de bewindslieden. Tegenover de voorgenomen invoering van de arbeidsduur verkorting staat een volstrekt onvoldoende looninlevering, schrijft Brinkman. Bovendien brengt doorvoering van het voorgestelde arbeidsduurver kortingsakkoord een verho ging van de omroepbijdrage van enkele guldens met zich mee, hetgeen voor het kabinet onaanvaardbaar is. Brinkman constateert voorts dat de 3% nominale sa lariskorting in de collectieve sector per 1 januari 1984 niet heeft doorgewerkt in het sala risniveau bij de omroep. De beide bewindslieden hebben echter in 1983 laten weten dat de omroep zich voor wat be treft de arbeidsvoorwaarden ontwikkeling zou moeten rich ten naar de collectieve sector. Het CAO-akkoord voor de omroep, waarover in oktober vorig jaar overeenstemming werd bereikt tussen werkge vers en werknemers, gold voor de periode 84/85 en was geba seerd op arbeidsduurverkor ting tot 36 uur tegen inlevering van 5% prijscompensatie. In de raamovereenkomst werd voorts een banenplan opgeno men dat voorzag in werk voor 120 jongeren in de komende twee jaar en tachtig her bezet tingsplaatsen. De Nederlandse Vereniging van Journalisten toont zich uiterst verbolgen. Uit de moti vering van de bewindsman In een vergadering van de commissie van gisteravond bleken de meeste partijen nog al wat technische bezwaren te hebben tegen een idee van staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) om een eigen risico in te voeren. De commissie moet hierover nog een definitief standpunt inne men. Dat advies gaat dan naar de Ziekenfondsraad en vervol gens naar Van der Reijden. De bewindsman heeft de raad een tijdje geleden ge vraagd te onderzoeken in hoe verre het mogelijk is een eigen risico in te voeren. Gedacht wordt daarbij aan het niet langer vergoeden van de eer ste ƒ200 aan kosten voor ge zondheidszorg. Binnen de commissie richt de kritiek zich op twee zaken. Op de eerste plaats is niet dui delijk of het eigen risico in de plaats zou moeten komen van de medicijnenknaak of dat die blijft. In beide gevallen den ken een aantal organisaties dat daardoor mensen afge schrikt worden van een be zoek aan de huisarts als dat geld gaat kosten. Een ander bezwaar is dat eigen risico's zich moeilijk verdragen met de structuur van de ziekenfondsverzeke ring. Van verschillende kanten was er bovendien kritiek op het feit dat Van der Reijden in zijn adviesaanvraag alleen het voorstel van de VNZ (zieken fondsen) heeft opgepikt om een eigen risico in te voeren. Volgende maand zal de commissie verder praten over de mogelijkheden van eigen risico's. DEN HAAG (ANP) - De eisen die de Vestigingswet stelt aan ondernemers (bijvoorbeeld kredietwaardigheid en vak kennis) moeten ook gaan gel den voor de ambulante handel, zoals straat- en rivierhandel en venten. Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken heeft dit dinsdag in Den Haag aan gekondigd bij de overhandi ging van de nota Vent- en Standplaatsvergunningen door het Vakcentrum Be roepsorganisatie van Levens middelendetaillisten. Deze organisatie heeft een wildgroei in de ambulante de tailhandel gesignaleerd en wil dat daar maatregelen tegen worden genomen. Het vakcen trum toonde zich verheugd dat Van Zeil bereid is de Vesti gingswet te veranderen. Van onze verslaggever jppg MEER ADVERTENTIES IN 84 AMSTERDAM - Vooral met de landelijke dagbladen is het vorig jaar beter gegaan. Zij hebben kunnen profiteren van het aantrekken van de natio nale advertentiemarkt (plus 11%). De regionale dagbladen, met name die met minder dan 40.000 abonnees, hadden het moeilijker. De detailhandel adverteerde opnieuw veel minder en dat raakt vooral de regionale kranten. Over de he le linie konden de dagbladen de rendementen nog iets ver beteren. De omzet nam met 3,5% toe, de kosten met 2,5%. Maar ne gen dagbladen maakten vorig jaar nog verlies en acht andere boekten een vrijwel te ver waarlozen winst. Nederland telt nu 49 zelfstandige dagbla den met een eigen hoofdredac teur. Er zijn 24 zelfstandige ondernemingen die kranten uitgeven. Er is er één bij geko men, sinds de Barneveldse Krant ook op zaterdag ver schijnt en zich 'dagblad' mag noemen. De vereniging De Neder landse Dagbladpers noemt de 4% prijsverhoging per 1 janua ri 'een bittere noodzaak'. Waarschijnlijk is die verho ging niet genoeg om de win sten van 1984 dit jaar te herha len. Uit de eerste resultaten blijkt volgens NDP-voorzitter drs. J. van Tienen dat zowel de advertentiemarkt als de le zersmarkt 'stroef' blijven. „Het blijft zwoegen voor ver dere rendementsverbetering". Vorig jaar werden dagelijks bijna 4,5 miljoen kranten ge drukt. Daarmee is de oplage weer gedaald tot het peil van 1978. Het aantal kranten per huishouding is nog veel ster ker gedaald. Terwijl de oplage vorig jaar met 0.9% daalde, nam het aantal huishoudingen toe met 1,8% tot 5,4 miljoen. Dat betekent dat per 100 huis houdens nog maar 83 kranten worden betaald. Drs. Van Tienen sprak van een toenemende 'leesluiheid'. De dagbladuitgevers hebben echter ook laten uitzoeken dat de krant steeds meer wordt doorgegeven waardoor de to tale 'dekking' toch nog op 98% uitkomt. Achter de totale op lage-ontwikkeling gaat een winst schuil van de landelijke ochtendbladen (plus 0,9%) en een teruggang van de avond bladen met 1,2%. De regionale kranten verloren 1,8% van hun oplage. Zij nemen niettemin nog steeds 58% van de totale dagbladoplage in Nederland voor hun rekening. Uit het jaarverslag van de NDP blijkt dat steeds meer mensen de krant 'los' kopen en zich dus niet abonneren. Terwijl het aantal abonnementen met 1,2% daalde, nam de losse verkoop met 2,3% toe. Het aandeel van deze verkoop op de totale op lage bedraagt intussen al 12,2%. De abonnees en de losse kopers bezorgen de kranten nog immer bijna de helft van hun totale inkomsten. De an dere helft komt van de adver tenties. In volume zijn die adverten ties sinds 1980 met ruim een kwart afgenomen. Vorig jaar zat er voor het eerst weer een lichte stijging in. Nationale adverteerders waren actiever en er komen ook weer meer huizen- en personeelsadver tenties los. Bij dat laatste speelt de arbeidstijdverkor ting en de schaarste aan be paalde categorieën personeel volgens de NDP zeker een rol. Over 1985 zijn de dagbladuit gevers vol twijfels. De eerste maanden waren zwak, waar schijnlijk mede door de stren ge winter. De laatste tijd lijkt de markt weer aan te trekken, aldus NDP-voorzitter Van Tienen. Maar de uitgevers hebben ook een belangrijke kostenverhoging te verwer ken. De papierprijzen zijn on langs met circa 10 procent ver hoogd en dat betekent dat de bedrijfskosten met een kleine 2% worden verhoogd. blijkt zonneklaar dat hij de omroep rekent tot de collectie ve sector, terwijl de Tweede Kamer hem dat eind 1983 heeft verboden. Bovendien loopt de minister vooruit op de ontwik keling rond de tijdelijke ar- beidsvoorwaardenwet collec tieve sector. In de huidige CAO-voorstellen loopt de om roep in de pas met de CAO- ontwikkeling in de media-sec- tor, een vergelijking die naar de mening van de NVJ meer op zijn plaats is. De bond zal nu nagaan of er juridische stappen tegen de bewindsman ondernomen kunnen worden. De werkgevers toonden zich in een eerste korte reactie zeer verbaasd over de afwijzing. De arbeidsduurverkorting- CAO is immers in overeen stemming met de doelstelling van de Stichting van de Ar beid en met het werkgelegen heidsbeleid van het kabinet zelf, aldus een woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Wie jaar na jaar bij een verzekerings maatschappij opgeeft dat hij of zij een dure camera is kwijtgeraakt of drie jaar ach tereen zijn dure auto door diefstal heeft zien verdwijnen kan voortaan rekenen op ex tra belangstelling van de schadeverzekeraars. De gedupeerde moet dan met een goed verhaal komen om aan te tonen dat dit op toe val berust. Dat schrijft de Stichting Centraal Informatiesysteem Schade, waarin de meerder heid van de Nederlandse scha deverzekeraars fraude met verzekeringen actief gaan aanpakken. De fraudebestrij ding werd in december vorig jaar al aangekondigd en is volgens plan thans van start gegaan. De deelnemende schadever zekeringsmaatschappij en melden hun schadeclaims bij het centraal informatiesys teem. De gegevens worden op geslagen in een computer. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM mag van Suriname voorlopig slechts een keer per week een vlucht uitvoeren naar Paramaribo. Een tweede wekelijkse vlucht in de zomer is afgewe zen. De Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM wil boven dien op korte termijn met de KLM praten over het „beëin digen van de samenwerking" tussen beide maatschappijen. Dit is de KLM vanuit Para maribo meegedeeld, aldus dinsdag een woordvoerster. De KLM kreeg verder te ho ren dat de DC-10, waarmee sinds kort op Paramaribo wordt gevlogen, niet meer dan 162 passagiers aan boord mag hebben. DE Eerste Kamer heeft dins dag met 38 tegen 31 stemmen het wetsontwerp aangenomen om per 1 mei de ziekengelduit keringen te verlagen van 80 naar 75% van het salaris. Dat laat onverlet dat werkgevers deze uitkering kunnen aan vullen zodat werknemers er bij ziekte financieel niet op achteruitgaan. De eerste zes ziekteweken is dat zonder meer het geval. AMSTERDAM (ANP/DPA/ RTR) - De koers van de Ame rikaanse dollar is dinsdag op de Europese valutamarkten flink gestegen. Op de wissel markt in Amsterdam werd aan het begin van de ochtend bijna 3,57 gulden genoteerd. De officiële middenkoers viel met 3,5490 gulden wat la ger uit maar was altijd nog meer dan 6 cent hoger dan de 3,4860 gulden van maandag. Tegen het slot van de handel bedroeg de koers omstreeks 3,5440 gulden. De banken vra gen vandaag 3,59 gulden voor een dollar en betalen er 3,47 gulden voor. Deze balietarie ven zijn vijf cent hoger dan die van dinsdag. v? Sinds kort weten wij precies hoe het zit met de koopkracht in Kopenhagen. In Denemar ken is een loonconflict en er wordt flink gestaakt. Van die Denen merk je meest al niet veel. Over Libanon, Ni caragua en Nieuw-Caledonië worden wij uitgebreid inge licht, maar in Denemarken staat nooit een NOS-camera. Je denkt: ach, die Denen vin den het wel best. Ze drinken hun biertje en leggen hun le- gootje. En verder laat het ze koud. Maar de Deense arbeiders zijn nu boos. Ze vinden dat ze ge bruikt worden als Kop van Jutland. In de krant staat dat zelfs de koetsiers van de bierwagens hun werk hebben neergelegd. Dat hebben ze in de meeste landen al jaren geleden ge daan, maar daar gaat het nu niet om. In Veel dingen lijkt Denemar ken op Nederland. Zouden de sociale diensten daar ook zo veel problemen hebben met de vördördelers? Er worden in Canada minder zeehonden doodgeknuppeld. Dat komt omdat Europa de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. Krijgen we nu over een paar jaar een zeehon den-overschot? Van die koffiebranders raakt een mens ook uitgeblust. Drie keer roeren en het kopje koffie is weer een dubbeltje duurder. MERIJN De ME moet ook wel eens aantreden voor onver wachte klussen. Zo was de Amsterdamse Mobiele Een heid gisteren de hele dag zoet met het stuk voor stuk openen van zesduizend blikjes druiven, afkomstig uit Bangkok. Er bestond het serieuze vermoeden dat in enige hiervan narcotica waren verstopt. Bij het sluiten van deze editie was er nog geen resultaat gemeld. - FOTOANP Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Er komen dit najaar 5000 plaatsen vrij op een nieuwe school, die opleidt voor informatica-beroepen. Schoolverlaters die het di ploma LBO, Mavo, Havo of MBO op zak hebben - maar ook jonge werklozen - kunnen dan terecht op deze nieuwe opleiding, die hoopt te voor zien in de grote vraag naar in- formatica-specialisten in het bedrijfsleven. De opleiding, die ongeveer vijf maanden onderwijs en vijf maanden praktijkerva ring zal omvatten, is gericht op lager en middelbaar ge kwalificeerde informatise- ringsberoepen. De opleiding gaat in sep tember van start en zal drie tot vijf jaar blijven bestaan. Elk jaar worden 5000 leerlin gen toegelaten. De normale mogelijkheden tot het behoud van uitkering dan wel kinder bijslag zijn van toepassing. Na die periode van drie tot vijf jaar denken de autoritei ten het tekort aan informati- ca-werkers gedekt te hebben, want recente berekeningen hebben aangetoond dat er bij het Nederlandse bedrijfsleven een behoefte van ruim 15.000 werknemers in deze gespecia liseerde sector bestaat. Het welslagen van het plan is in hoge mate afhankelijk van de bereidheid van het re gionale bedrijfsleven er mede werking aan te verlenen en scholingscapaciteit ter be schikking te stellen. Ambtena ren van Onderwijs, Sociale Zaken en Economische Zaken hebben al gepeild hoe groot de behoefte is. Er is reeds gespro ken met 50 bedrijven (waaron der Akzo, Shell, DSM, IBM en Hoogovens). Gebleken is dat zowel de behoefte als het en thousiasme van die kant groot zijn. Als het bedrijfsleven in een bepaalde regio mogelijkheden realiseert, zijn de drie ministe ries bereid om een groot deel van de kosten te dragen. Het is nu al zeker dat in Amsterdam, Rotterdam en Maastricht ves tigingen van deze informati- ca-school komen. Voor de re gio Breda hebben de bespre kingen met bedrijfsleven en instellingen 'tot op dit mo ment' nog niet geleid tot con crete afspraken, aldus een woordvoerder van minister Deetman eistprrnrr,»- 7

de Stem | 1985 | | pagina 3