and TIS ihueren tDE IV0L CRT ONTDEK DE VERSCHILLEN i Verantwoordelijkheid voor musea naar lagere overheden iiTTina T lair: "speakers. 12.50 te kunst* te keur 49.- .BEN JE ZEKER Top van buiten' tijdens paasdagen in Rotterdam tis' per rol nENSPAG 3 APRIL 1985 paasei voor Ensor Ens0r nodigt uit. Caroni L-.irsaal Oostende. Open: Se dag 10-13 en 15-19 Boosheid Paasvazen Gitarist Paco Pena leraar Rotterdams Conservatorium Propria Cures in protest tegen minister films IIIIIIIIIW 's/ce en Wiske: Amoris van Amoras Lucky Luke: The Daily Star op juten rug ed DIG GELEGD hting: OPLOSSIN led Line" van jlutionair nieuwe dp luidsprekers. Ze zijn ek en vorm niet meer Ef plaats gebonden. U m enthousiast te worden, akkelijkte maken aankoop van een "Red Line" 45 of plafondpendels ■te combinatie eens plaatsen. Op een voet, muur of op de grond. Stationstraat 7 Axel 140-13506 T3Z PAGINA GIDS 2 Tot 2« april. uet is l25 iaar geleden dat ,jmes Ensor in Oostende i/ri geboren. Ter ere daar- ,n js de Casino-Kursaal nu Ln groot paasei vol schil- Lunstige verrassingen ere van 'deze grootste van Oostende', zoals de re uitgegeven catalogus ijtr 750) zegt. Karei Jonck- Lre sprak bij de opening °er 'de prinselijk eenzame Mor' wiens wezen schil- derkunstig nauwelijks is te doorgronden. 'Dit is een «ldzaam experiment'. Aan Belgische kunstenaars '!erd gevraagd en werk te ujlren als 'hulde aan James Eifzoals het met hulde blijken vaak gaat, het zijn «legenheidsgebaren met lichés of grappen, die niet wezenlijk met Ensor bezig ajii Maar er zijn uitzonde tóen op deze generalise erde indruk. Bovendien lebben deze artiesten (niet je minsten) er ook nog drie andere stukken uit hun oeu vre bijgedaan, zodat de ruim Ij) kunstwerken toch nog (onredelijk interessante ex- iositie opleveren. Kunstka- jinetsadviseur Marcel van jole zei echter bij de ope ning, dat hij teveel namen niste. Bovendien sneerde hij over het feit dat er wèl grote insor-exposities in Tokio en jew York zijn, maar dat de bruikleengevers voor het land niet meer open staan! Indrukwekkend is het 3x4 meter grote doek Salut En sor, waarop Charles Szym- kowicz op een harde manier een gespleten schilder toont, banduyt maakte in pastel doodshoofd met servet m ook bij André Bogaert nordt in polytheen de dood iramatisch opgevoerd. Mas kers en skeletten worden reelvuldig aan Ensor ont- echter zonder zijn so- :iale dramatiek. Pol Mara laat er zijn nimfen mee spe en en Paul van Hoeydonck er letterlijk zijn kof- er mee vol. Wel is hier en daar pro est, zoals bij de 'wilde' Fred iervoets, die de aasgieren ond de poen van James childerde, en Maurice Boel, ie Ensor symbolisch sty- eert tussen babbelende cri- jci, kunsthandelaars en lerzamelaars, die winst rui en. Uiteraard komen ook taors befaamde intochten anChristus/Ensor voor pa- afrasering aan bod. Bij Piet lekaert is dat het geval, ter wijl er ook van Jean Milo loeken zijn met deze sfeer; Uit 1976 en 1962. Zo wordt ook het visite aartje van Delvaux afge- ;even met oud werk van Iromerige vrouwen, waar- ran de relatie met Ensor ver pocht is. Jef van Turen- out knipoogt naar Ensor 'et zijn eigen intrede in latende op doek. José Ver- neersch maakte een stil «ld; de vaardige portret- childer Burssens speelde nen Ensors' zelfportret, dat 'P zijn beurt al door Rubens 'as geïnspireerd. Ook het «rtret door Roger Somville het doek van Godfried fervisch, dat zoekt naar En- 'Pieter Pauwe, Vicent, James en Jan', doek door Jan Burssens op Ensor-expositie. sors' diepten, dienen ge noemd te worden. Organisator - schilder - en Casino's publiciteitsman Willy Bosschen schilderde een groot, meer gek dan erg goed, doek van alle deelne mende kunstenaars. De daarvan vervaardigde pos ter (89x126 cm - Bfr 500; in 1000 exemplaren) is wel leuk. Er komen nog twee Ensor-exposities in Oosten de, maar het is niet handig om die pas op 14 april te ope nen: 'Ensor in Oostendse particuliere verzamelingen', tot 31 augustus in het Mu seum voor Schone Kunsten en 'Uit de Ensorbibliografie' in dezelfde tijd in 'De Plate' (heemkundig museum). Het Ensorhuis aan de Vlaande- renstraat 27 is iedere dag, behalve dinsdags, open van 10-12 en 14-17 uur. Lieven Walschap, Marieke Deridder, Lut van den Bosch, gemengde technie ken, de Griffioen, Heiken 23, St. Leenaerts -vanaf de E10 afslag Brecht in België. Open: vrij 17-24 uur, za en zo 13-19 uur; t/m 14 april. De Griffioen komt met een aantrekkelijk initiatief. Samen met Galerie De Oude Leeuw in Antwerpen, is de vereniging Promart voor kunstaankopen met korting gesticht. Lidmaatschap: mi nimaal 20 gulden, waarvoor men ondermeer een ets krijgt. Uit het werk van Lieven Walschap spreekt liefdevol observatievermogen. Deze docent aan de academie in Antwerpen is een vermaard portretschilder, maar hier presenteert hij vrouwelijke naakten in pentekening naar één model: zijn echtge note. Volmaakte tekeningen in technisch opzicht, maar zo ingehouden van toon dat ze evengoed een uitgebreide academische studie zouden kunnen zijn. In de twee schilderijen, is hij verras sender. Op Rubensaalse wij ze vult de merkwaardig dun opgezette vrouwelijke tors tentoonstellingen SINDREDAKTIE HENK EOBERS het doek in een feestelijke stilte. Heel schetsmatig van op zet zijn de vlot neergezette krijttekeningen van Mariek Deridder. De spontaniteit en de intimiteit van de weerge geven momenten, komen heel direct en warm over. Lut van de Bosch verrast met een fraaie map zeef drukken over de lotgevallen van een krokodil. Hierbij overlappen beelden en tekst elkaar. Een serie die prima in elkaar zit, geestig, goed en goedkoop is. Als jong gra fisch kunstenares wil zij aan de weg timmeren.Geldge- brek verhindert dat. Daar om schilderde zij in haar boosheid een enorm doek in grijzen, dat nogal cynisch een trap toont die naar het Guernica van Picasso leidt. L.R. Paasvazen, vazen, gewoon en ongewoon. Slot Zeist te Zeist. Open dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag, zondag en tweede paasdag van 14 tot 17 uur, goede vrijdag en eerste paasdag gesloten, tot en met 14 april. 26 Nederlandse keramis ten maakten variaties op het thema vaas. 'Vaas' is in deze context een hanteerbaar ob ject, wat betreft afmetingen, met een holte. De oorspron kelijke functionaliteit van het ding is hier van geen be lang meer. Wat er te zien is, trekt veel belangstelling van amateur-keramisten, die vooral oog voor de technie ken hebben en het is waar, dat op een verzameltentton- stelling als deze, het bestu deren van de werkwijze een aantrekkelijke zaak is. Het Kapelhuis in Amersfoort maakte de selectie en in dit kader is de diversiteit van opvattingen over vazen op vallend. Er zijn in zeer bescheiden mate traditionele gedraaide potten aanwezig, maar het plaatwerk heeft duidelijk de overhand. Daarmee zij ver rassende dingen gedaan: Marjolein Pool zette haar lichtgebogen platen, die met elkaar verbonden zijn door een kleurig lintje, met de ruggen tegen elkaar en be schilderde het ruwe opper vlak met royale vegen in pastelkleuren. Mieke Blits plooide haar volkomen glad de platen tot puntzakjes, die in allerlei standaards ge rangschikt werden en felle, contastrerende kleuren kre gen. Het plaatwerk van ver schillende kunstenaars is voorzien van een behoorlijk gecompliceerde huid: meest al werd vlechtwerk in klei gesuggereerd in combinatie met verschillende soorten glazuren. De grote raku ge- stokkte buizen met daar om heen een gedrapeerde kraag zijn door hun forse afmetin gen, vreemde eenden in deze bijt. Opvallend zijn ook de vazen van Irene Vonck, die ik liever sculpturen zou wil len noemen. Het zijn ruige met de vingers in natte klei getrokken vormen, analoog aan oude boomstronken met een verweerde schors. De hardgekleurde glazuren vormen hierbij een vreemd element. Opvallend is dat de ge middelde leeftijd van de ex posanten rond de 30 ligt en dat het als opleidingsinsti tuut de Rietveld-academie sterk is vertegenwoordigd. L.R. ROTTERDAM: Boymans-Van Beuningen toont tot 19 mei 'Tafel architectuur, serviezen ontworpen door elf internationaal bekende architecten (Hollein, Rossi, Yamashita e.a.) voor het Italiaanse bedrijf Alessi. Vergelijkende expo sitie met boek. Di.-zo. 10 (zo. 11)-17 EERSEL: Kunstzaal Hoge Hees met beelden in hout en steen van Hanneke Zwart (Veenendaal) en beelden in gelakt staal van Doro- thé Jeoel (Drunen). Tot 21 april wo.-zo. 10-18 uur. LAREN: In het Rosa Spierhuis opent Will Vaes (Breda) op 6 april, 15 uur, expositie met schilderijen, grafiek en tekeningen door Cilia Gregoire. Tot 28 april dagelijks 10- 17 uur. MIDDELBEERSJan Verschoof uit Dorst exposeert tijdens paasda gen zijn landschappen en bloemen in het Oude Kerkje van Middel- beers; za. 14-18, zo. en ma. 11-18 uur. DEN BOSCH: British Ceramics; recent werk van tien Britse kera misten vanaf 4 april (20 uur) tot 12 mei in Het Kruithuis, Citadellaan 7. Di.-zo. van 10 (zo. 11J-17 uur. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ROTTERDAM (ANP) - De beroemde Spaanse flamenco-gitarist Paco Pena is benoemd tot leraar aan het Rotterdams Conserva torium. Onder Pena's leiding wordt het komende cursusjaar begon nen met een nieuwe vijfjarige studierichting voor flamenco-gi taar. Bij- de opleiding zal ook aandacht worden besteed aan de Andalusische cultuur en regelmatig zullen Spaanse gastdocen ten op het gebied van zang en dans worden uitgenodigd. Volgens de directie van het conservatorium betekent de nieuwe studie richting een Europese primeur. Paco Pena begon zijn loopbaan op 12-jarige leeftijd als bege leider van flamenco-groepen. In 1967 gaf hij zijn eerste solo-con cert in Londen, waarna hij over de hele wereld recitals gaf. Hij kreeg verschillende internationale onderscheidingen voor zijn uitvoering van de flamenco-muziek, die ook op een groot aantal grammofoonplaten is vastgelegd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll DEN HAAG (ANP) - In de museumnota die aan de adviesin stanties heeft gepresenteerd, legt minister Brinkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur uit hoe hij de verantwoorde lijkheid van het rijk voor de musea vorm wil geven. Naar zijn mening is een dui delijke verdeling tussen rijk en lagere overheden van zowel verantwoordelijkheid als fi nanciële middelen nodig. Dit heeft het ministerie van WVC bekend gemaakt. In de nota staat dat het mi nisterie verantwoordelijkheid moet dragen voor musea met een verzameling van natio naal niveau en een brede geo grafische uitstraling, naast de algemene taak van het rijk voor het museumbestel. Daar om wil Brinkman in overleg met lagere overheden een ein de maken aan de bestaande koppelsubsidieverhoudingen waarin rijk en lagere overhe- AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Propria Cures, uit geefster van het gelijknamige Amsterdamse studentenweek blad, is bij de afdeling recht spraak van de Raad van State in beroep gegaan tegen de be slissing van minister Brink man van welzijn, volksge zondheid en cultuur de subsi die aan het blad stop te zetten. Het op één na oudste literai re blad van Nederland (95 jaar) dreigt daardoor volgens de stichting te verdwijnen. De minister heeft met zijn besluit het advies van de Raad voor de Kunst overgenomen, die in oktober vorig jaar stelde dat het literaire gehalte van PC zo gering is dat het niet voor subsidie in aanmerking komt. De stichting voert aan dat het blad jarenlang subsi die heeft ontvangen uit het budget voor literaire tijd schriften van het ministerie van WVC en vroeger van CRM. den samen 43 musea financieel steunen. Het aandeel van het rijk in deze subsidies, ruim drie miljoen gulden, wil Brinkman overdragen aan het provinciefonds. Verder staat in de nota, zo als al eerder deze week ge meld, dat vier kleinere musea naar lagere overheden afge stoten worden. Dit zijn de rijksmusea Twente, G.M. Kam in Nijmegen, Huis Lambert van Meerten in Delft en Mes dag in Den Haag. In overleg met de betrokken overheden en erven zal worden bekeken hoe de verantwoordelijkheden en middelen voor deze musea kunnen worden overgedragen. Hier staat tegenover dat Brinkman het Joods Histo risch museum en het Neder lands Spoorwegmuseum wil gaan bekostigen. Ook zullen het Afrika museum en het museum Justinus van Nassau door WVC worden gefinan cierd om een minimale sprei ding van volkenkundige mu sea te garanderen. De minister stelt verder in de nota dat hij graag de op richting van een foto-instituut zou willen bevorderen maar dat hem daar op dit moment 'de middelen toe ontbreken'. Hetzelfde geldt voor de voor stellen die Amsterdam en Lei den gedaan hebben voor de oprichting van een museum in de natuur-historische sector. Brinkman zegt in de nota wel toe naar geld te zoeken voor het op te richten architectuur instituut. Verder wil de minister de verzekeringsplicht bij bruikleenverkeer tussen mu sea versoepelen. Ook zou hij zich in de toekomst garant willen stellen voor de schade aan bruiklenen afkomstig uit het buitenland, zodat musea geen verzekeringspremie meer behoeven te betalen. GOES Grand Theater Wildschut, 16j. 20 u. VLISSINGEN Alhambral - 20 u. Amadeus, a.l. Alhambra 2 - 20 u. Tender Mercies, 12 j. ANTWERPEN Rex - 11.45,14.25,17.30 en 20.35 u. Passage to India. Rex-Club - 12,14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. Les ripoux. Metro I - 12,14 30,17.30 en 20.30 u. The killing fields. Metro II - 12,14,16,18,20 en 22 u. The terminator. Odeon - 14,16,18, 20 en 22 u. A nous les garcons Rubens - 14.30 en 20.15 u. zat. en zond. 10 tot 13 u. Ama deus. Slnjoor - 12, 14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. Beverly hills cop. Vendome - 14,16,18, 20 en 22 u. Hotel New Hampshire. Quellln I - 12,14,16,18,20 en 22 u. Jan zonder vrees. Quellln II - 12,15,18 en 21 u. Brazil. Quellln III - 12,14, 16, 18, ?0 en 22 u. The never ending story Astra - 12,14,16,18, 20en 22 u. Gremlins. Astrid - 12,14,16,18, 20 en 22 u. De schone en de vage bond. Capitole - 12,14.20,16.45, 19 10 en 21.35 u. Heart like a wheel. Savoy - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Escape from hell. Ambassades 12,14,16,18, 20 en 22 u. Les specialistes. Festa - 13,15,17,19 en 21 u. Super girl. Brabo - 12,14,16,18, 20 en 22 u Wildschut. TIJI - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Peril en la demeure. Wapper - 11.45,14,16.30,19 en 21.30 u.Cotton club. BRUGGE Komplex Zwart-Huis Gulden Vlles 1 14.30 en 20 u. Amadeus. Gulden Vlles 2 14.30 u. 20.000 Mijlen onder zee. 20 en 22.30 u. The killing fields. Gulden Vlles 3 14.30 en 20 u. Purple rain. 22.30 u. The natural. Memling 14.30 en 20 u. Passage to India. Rembrandt 14.30 en 20 u. Sheena. KOEWACHT G.v. Rumste - 9.30 u. kloefkesschieting. 15 u. schieting. Oude Molen - 14.30 u. jaarmarktschieting. MIDDELBURG Schouwburg - 20 u 'Te laat geboren', comedie. MIDDELBURG De Vleeshal, Markt - Urbain Muikers, installatie Wocks. Ge- op. di. t/m za. 13-17 u. zo. 14-17 u. (t/m 14 april). VLISSINGEN Galerie Marquis - Recente werken van Barbara Jean en VanderBraak, Geop. woe. t/m za. 13.30-17.30 u. zo. 14-17 u. (t/m 7 april). ANTWERPEN (B) Galerij Campo (Melr) - Hui detentoonstelling Floris Jespers Geop. dag. 10-12.30 en 14-18 u. zond. gesl (tot 4 april). Sterckshof, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17 u. ma. en vrij. gesl. (tot 18 aug.)'. BRUGGE (B) 't Leerhuys, Groenlnge 35 - Jan Cobbaert met schilde rijen, gouaches en etsen en Fri Cavens met keramiekbeelden Geop dag. 14-18 u. zond. 11- 12.30 u. ma. gesl. (t/m 23 april). GENT (B) Museum voor Schone Kun sten - Tekeningen, aquarellen en gouaches uit eigen bezit. Ge op. dag. 9-12 u en 14-17 u. (tot 28 april). ST. NIKLAAS (B) Internationaal Exllbriscen- trum - Selektie van de interna tionale exlibriswedstrijd 1985. Geop. weekd 14-17 u. za. 9-12 en 14-17 u. zo. 10-13 en 15-18 u. (tot 22 april). IG Tel. 01177-130A Van de kunstredactie ROTTERDAM - Musici, schrijvers, beeldend kunstenaars en filmers uit Marokko, Turkije, Spanje, Kaapverdische Eilanden, Moiukken, Suriname, Antillen, Chili, Portugal, Joegoslavië en Zuid-Afrika maken samen het festival 'Pop van buiten'. Dat wordt gehouden op zaterdag 6, zondag 7 en maandag 8 april in Arena, West-Kruiskade te Rotterdam. Het programma begint op zaterdag om 21.00 uur met een op treden van de Marokkaanse goep Lemchal. Bram Vermeulen presenteert verder Equal (Suriname) Turquoise en Busi Mhlon- go (Afrikaans). Het Turks theater Alibaba speelt 'De opening'. De speelfilm 'Montenegro', de breakdancers Fantastique For en Kaapverdische muziek door Os Badius vullen de rest van de avond. Zondag begint het om 14.00 uur met een programma van poë zie en proza, waarbij o.a. optreden: Astrid Roemer, Julian With1, Halil Gür, Helen Gill, Terra Vermelha, het Surinaams muziek theater 'In de huid van de ander', Algerijnse mime Hakin Traida en de speelfilms 'Desiree' en 'Neige'. Bovendien treden negen muziekgroepen op, waronder het Turkse Dostlar, Surinaamse Ma Jazzu en Jongoe Bala, het Joegoslavische Pigment en het Molukse Boa. Maandag is er vanaf 15.00 uur een kinderfeest met onder meer Molukse kinderspelen en theater Zoethout en vanaf 21.00 uur onder anderen Antilliaanse Salsa met BESS, Caraïbische Flash Tropical Steel, Turks-Nederlands theater Dostlar en speelfilm 'Nacht der Wolfe'. Verder zijn er een foto-expositie van de Turk Deger Hammudoglu, een schilderijenexpositie door Macos Car- rasquer, veel informatiestands en uiteraard eten uit alle moge lijke landen. t I •ssiuq afjaSSaM '01 'sjqoaj uappitÉl 'uappiui u9>jjoav 8 'ueui uea sjeq 'pe[qüiff '9 'ubui uea uaaq -g 'qEq^ui q 'sjqoaj MtftL» 'jaza uea joo z 'squtj qioyyv q :SutsSOpia

de Stem | 1985 | | pagina 23