lakers fvda-nota over inkomensbeleid hulst Vrachtwagen gekanteld Bijna 1 miljoen schade bij branden in Axel öestem EEN NIEUWKOMER Lekbed ligen? amwi Honderd en vier familieleden op Pollet-reünie Nieuwe school goed voor woningbouw en rust in onderwijs Gestolen cassette terecht WOENSDAG 3 APRIL 1985 VAN ZEELAND sPeC* ïd wordt er beter van! ig op 31 maart 1985 de loterij t.b.v. an/Sherpagroep van |ng 't Jagertje Hulst >FDPRIJS: 1507 gemeente [PERIODE DUIVEN >61GG Hulst BRANDWEER RUKT IN '84 29 KEER UIT Ouderenbond hield boeteviering HULST - De gemeente Hulst moet een actief beleid gaan voeren om de laagste inkomens groepen te ontzien. MEDEZEGGENSCHAPSRAAD REYNAERTSCHOOL: Concurrenten UIT HET ZAKENLEVEN Open dag rijwielzaak Koewacht Plaatselijk nieuws Hulst A13 T22 PAGINA ZEELAND 2 \0 aV\s^ adviseur voor beter stopen Irdt vuil. En biedt daardoor l komfort Vakkundig |c oplossing. Vak fit. ör^vi i\ uw gebruikte dekbed een z.g. geschikt voor alle seizoenen. Rgen kunt u bellen of langs komen V'kte dekbed mee). [interieur specialist - Hulst - telefoon 01140-14120 Irige prijzen zijn gevallen op de nummers: 175412351303 1721 alen op 't volgende adres: Spoor- te Hulst. [ming van het bepaalde in arti- Algemene Politieverordening lieente Terneuzen hebben wij 1 eigenaren, houders of verzor- ptduiven verplicht zijn er zorg m, dat hun duiven niet uitvlie- [de het tijdvak van maandag 1 len met zaterdag 18 mei 1985. eldt niet na 18.00 uur tot 09.00 j verstande, dat de postduiven Deelnemen aan wedstrijdvluch- leldt het verbod niet voor jonge april 1985. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, C. Ockeloen, burgemeester A.J. van Pagee, secretaris. efritje voor u in het vooruitzicht, lenaults Super 5. De succesvolle 5 die op alle fronten nog beter is rt en ruimte binnenin tot en met z'n prestaties. Deze kleine reus die op wat straten verder komt dan z'n ril ook in financieel opzicht amelijk een uiterst voordelige iering in één jaar met 0% rente. Dat en guldens. wee of driejaar is bij ons een net vlijt. Want een effectief op jaarbasis, daar kan geen bank lt op basis van een huur- rbij de wettelijke aanbetaling im kredietbedrag is 10.000,-. proefrit, vindt u ook niet? Renault (incl. BTW). Afleveringskosten Van onze correspondent giyr-jANSTEEN - Niet minder dan honderd en vier familieleden hadden itlioor gegeven aan een oproep van de Lr Guust Pollet uit Hulst, mede uit aam van zijn broers en zusters, om de familie Pollet uit St.-Jansteen voor een L^rtje zo uitgebreid mogelijk bijeen te jen tijdens een reünie. Guust Pollet is maandenlang bezig geweest alle adressen van familiele den, voorzover die hem niet bekend waren, op te sporen. Via zeer oude re gisters van de burgerlijke stand van diverse Vlaamse en Zeeuwsch-Vlaam se gemeenten en voormalige gemeen ten is hij er toen ook in geslaagd een zeer interessante stamboom samen te stellen van zijn familie. In het verenigingsgebouw De Wa rande in St.-Jansteen vond dan dezer dagen de reünie van de familie plaats. Overigens betekende deze bijeenkomst voor heel wat familieleden een eerste officiële ontmoeting. Men had natuur lijk al veel over elkaar horen spreken in familiekringen, maar echt kennen deed men zijn hele familie niet. Na gezamenlijk een maaltijd te heb ben gebruikt in een gezellige sfeer, werden enkele voordracht] es en spel letjes gedaan. En natuurlijk werd ook een liedeke gezongen met elkaar. Vermeldenswaard is dat de oudste bezoeker van de familie-reünie twee ëntachtig jaar was, terwijl de jongste zowat tachtig jaar jonger is. Na afloop werd afgesproken in de toekomst meer van dergelijke ontmoetingen op touw te zetten. Raadslid Martens wil lage inkomens ontzien De ravage zorgde voor een stremming van ruim drie uur op de Langeweg tussen Axel en Hulst - FOTO WIM K00YMAN AXEL - Het verkeer op de Langeweg tussen Axel en Hulst is gistermiddag ruim drie uur gestremd geweest. Oorzaak hiervan was een gekantelde vrachtwagencombinatie, beladen met houtblokjes, die de rijksweg versperde. Ter hoogte van de tweede verkorting ge raakte een in de richting Hulst rijdende vrachtauto, bestuurd door de 31-jarige W. van L. uit Numansdorp, door onbekende oor- ak in de berm naast de weg. Toen de be stuurder hierna trachtte de combinatie weer op het goede spoor te brengen, kantelde de aanhangwagen, waardoor de lading hout op het wegdek terecht kwam. Direct daarop kan telde ook de vrachtauto, waarbij de bestuurder werd gewond. Hij werd per ambulance over gebracht naar het St. Luidina ziekenhuis te Hulst. Door de rijkspolitie te Axel werd in samen werking met de verkeerspolitie een onderzoek ingesteld naar de mogelijke toedracht van het ongeval. Omtrent de schade aan lading en combinatie konden nog geen mededelingen worden gedaan. Van een onzer verslaggevers AXEL - Bij branden en brandjes in de gemeente Axel is vorig jaar voor bijna 1 miljoen gulden schade aan- gericht. Dat blijkt uit het pas verschenen jaarverslag tan de brandweer. De vrijwillige brandweer ">oest in totaal 29 keer uitruk- 3 keer bij brand en 5 Voor hulpverlening. Een w was het loos alarm, verdij over de kernen er 11 keer brand uit in D*e'. 8 keer in Koewacht en 5 J,/'.0 Zuiddorpe. Het ging ven om woningen. bedrij- aut°branden, schoor- pn? ,anden- bermbranden n vlam geraakte bebossing Wfzatan uiteenloPend aantal Vorig jaar kreeg het korps K'ntoren Adllfneu26n' Hulst en Goes, mart en telefoonnum- ,S°P pagina 2. feilden: °"12.30/13.30-17.00 uur. factie Hsïm/^r Rein van der sanri chef), Jan Jan- Co L chef). Emile Calon, (toto) r S' Cor de Boer 'on Koomen (sport), sirto. nk Deib Eugère ,l| en- Middelburg: "9r Wouden3' G°8S: Aad Va" "««.Ann Zeeland: C. Me- Axel een riante brandweerka zerne in een voormalige aaardappelloods naast de dienst gemeentewerken. Van wege bezuinigingen zou de ac commodatie aanvankelijk worden uitgevoerd zonder in structielokaal, maar doordat de brandweerlieden zelf de handen uit de mouwen staken kwam dat er toch. Problemen met de huisvesting zijn er wel volop in Zuiddorpe. Maar daarin komt ook dit jaar wei nig verandering, omdat de ge meente te krap bij kas zit. Over het materieel bestaat redelijke tevredenheid. Dit jaar vindt de noodzakelijke vervanging van de motorspuit in Koewacht plaats. Vanwege de financiën wordt het rijdba- re onderstel later vervangen. Vorig jaar werden alle voer tuigen uitgerust met een nieu we mobilofoon. Ook zijn de bestaande meidontvangers vervangen door nieuwe. De verbindingen ter plaatse moe ten nog worden verbeterd. In het tweede halfjaar kon maar gewerkt worden met twee portofoons, maar dit jaar ko men er zeven stuks bü Niet alleen in geval van on heil rukt de brandweer uit, ook wordt in principe iedere maand geoefend. Daarnaast zetten verschillende teams uit de gemeente Axel vorig jaar hun beste beentje voor bij een viertal brandweerwedstrijden in de provincie. Per 1 januari van dit jaar telde het korps Axel 28 brandweerlieden, Koewacht 16 en Zuiddorpe 14. HULST - In het gemeen schapscentrum Den Dullaert hield de katholieke bond voor ouderen een boete- en eucha ristieviering in verband met het komende paasfeest. Het thema voor deze boete- dienst was het Onze Vader, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de vergeving. Ruim 200 ouderen waren bij de dienst aanwezig. Na de koffie vertoonden H. Hesselink uit Vlissingen en E. Taelman uit Hulst dia's over de verdwenen spoorlijn Me- chelen-Hulst-Terneuzen. Ook werden lichtbeelden vertoond over de bloeiende tijd van de stoomtram Hulst-Walsoorden. Een en ander riep bij de oude ren heel wat herinneringen op. Van een onzer verslaggevers Het is daarom belangrijk dat er op korte termijn een commissie sociale zaken wordt ingesteld, die gaat onderzoeken welke voordeeltjes er voor de minima wettelijk uit te halen zijn. Het PvdA-raadslid Benno Martens heeft deze mondeling al vaker geuite hartekreet nu op papier gezet in een nota ge titeld 'De gemeente Hulst en de lage inkomens'. De lijvige papierstapel is inmiddels bij alle raadsleden in de bus be land en komt in de eerstvol gende vergadering van de Hulster gemeenteraad aan de orde. Zelf heeft Martens een groot aantal ideeën in zijn hoofd. In de nota staan er daarvan al leen al veertig, uitvoerig om schreven en tegen het PvdA- licht gehouden, opgesomd. Martens wil dat het college, daarbij geholpen daar de com missie sociale zaken, elk punt op de haalbaarheid toetst om daarna met een gericht voor ste' naar de raad terug te ko men. Beleidslijnen zijn volgens Martens hard nodig omdat Hulst nagenoeg niets doet voor de lage inkomens. „Gesteld mag worden dat Hulst niet de meest actieve gemeente is op dit terrein", aldus het raadslid in zijn begeleidingsbrief. Hulst verleende tot nu toe vrijstelling van het reini gingsrecht als betrokkenen een kwijtscheldingsbewijs voor de onroerend goedbelas- ting van de inspecteur van de directe belastingen konden overleggen. Nieuwe richtlij nen uit Den Haag hebben nu echter ook deze mogelijkheid ongedaan gemaakt. Het enige dat de gemeente nu nog kan doen, is in de bijstandssfeer individuele hulp bieden. „Dan doen we trouwens al jaren, maar dat is niet zichtbaar aan de oppervlakte", aldus een zegsman van de gemeente. Martens' veertig 'geboden' hebben voor een deel betrek king op het kwijtschelden van bepaalde gemeentelijke hef fingen. Het PvdA-raadslid zou ook graag zien dat, bij die groep van lage inkomens, de hoogte van de tarieven afhan kelijk wordt gemaakt van het inkomen van de betalings- plichtige. Verder ziet Martens als 'mogelijke maatregelen' het bevorderen van het be schikbaar stellen van goedko pere woonruimte en het finan cieel mogelijk maken van ver huizen naar goedkopere woonruimte. Wat voor hem ook zwaar weegt, is de stichting van een speciaal fonds waaruit men sen die in financiële moeilijk heden kunnen putten. De 'waslijst' wordt compleet ge maakt met het ideetje eige naar-bewoners bijstand voor woonkosten te geven. Martens is er overigens van overtuigd, dat het gros van zijn 'mogelijke maatregelen' die hij zijn collega's ter over weging heeft meegegeven in de praktijk moeilijk te realise ren is. Ook bij de gemeente waar de nota momenteel nog in studie is, koestert men geen al te hoge verwachtingen van Martens' huiswerk. Een eerste indruk leert, aldus een ge meentelijke woordvoerder, dat nagenoeg alle voorstellen in de praktijk onuitvoerbaar zijn. Van een onzer verslaggevers HULST - De muziekcassette met opnamen van het klassie ke concert van vrijdag 22 maart in Den Dullaert is weer terecht Zoals gemeld was de band acht dagen geleden gestolen bij muziekhandelaar A. Wau- ters. Maandagavond laat werd Wauters echter door een onbe kende jongeman opgebeld, die zei een vriend te zijn van de dief. De dader, aldus Wauters, was door de perspublicaties aan het denken gezet en wilde de opname teruggeven. Een en ander resulteerde erin dat de cassette maandagavond weer terecht kwam. De twee master-tapes (waarvan er dus één werd ont vreemd) zullen nu alsnog wor den uitgemixed. Geprobeerd wordt om binnen veertien da gen de productie klaar te heb ben. Door de grote belangstel ling die de inmiddels op voor hand beroemde cassette heeft, zal de oplage wel groter wor den dan eerst werd gedacht, aldus producer Arthur Wau ters. Van een onzer verslaggevers HULST - Een nieuwe openba re school in het plan Tragel zal een gunstige invloed hebben op de woningbouw in dat ge bied. Bovendien zou het de rust in het onderwijsveld van de Dullaertwijk ten goede ko- De medezeggenschapsraad van de openbare Reynaert- schooi zegt dat in een pleidooi aan het Hulster gemeentebe stuur voor een nieuwe school in Tragei. De wetenschap dat op korte termijn een school gebouwd zal worden, maakt het aan trekkelijker in plan Tragel te gaan wonen, meent de mede zeggenschapsraad. „Hierdoor kan de realisatie van dit woonplan bespoedigd worden, wat voor de gemeente een las tenverlichting zal betekenen". Er wordt aan toegevoegd dat uit de praktijk blijkt dat in een nieuwbouwwijk veelal mensen komen wonen die openbaar onderwijs voor hun kinderen prefereren. „Ook om die reden is de Reynaertschool dan alvast uitstekend gesi tueerd in plan Tragel". De medezeggenschapsraad constateert ook dat de Dul laertwijk de komende jaren zal vergrijzen. De leerlingen worden dan schaarser en, zo wordt voorspeld, de strijd om leerlingen in de Dullaertwijk - met drie scholen op een steenworp afstand van el kaar - zal danig toenemen. „De Reynaertschool in plan Tragel situeren, komt de rust in het onderwijsveld van de Dullaertwijk ten goede". Zoals bekend opperden B en W aanvankelijk het idee om een nabijgelegen kleuter school in de Sportlaan om te bouwen tot nieuwe openbare basisschool. Toen de medezeg genschapsraad daarop met een compleet nieuwbouwplan kwam, werd het voorstel te ruggetrokken om de raad ge legenheid te geven het idee goed te kunnen onderbouwen. Behalve de al genoemde ar gumenten pleit volgens de raad ook het feit dat de Rey naertschool een streekfunctie heeft voor vestiging in Tragel. Daarbij wordt gesteld dat vooral Sint-Jansteen nogal wat aanhangers voor open baar onderwijs heeft. „Het is niet denkbeeldig dat deze mensen ooit weer voor een openbare school, maar dan in Sint-Jansteen, zullen ijveren. Als zij het verplichte aantal handtekeningen hebben ver zameld, kan een dergelijk ver zoek niet worden afgewezen". En dat, zo luidt de conclusie, zou eer; onnodig dubbele in vestering van gemeenschaps gelden betekenen. Volop licht en voedsel en geen concurrentie: de ideale groeiplaats voor knolcyperus In een ontwikkelingsproces van miljoenen jaren is de plantenwereld op aarde voorbereid op iedere veran dering die zich van nature kan voordoen. Let wel: van nature! Die veranderingen kunnen langzaam gaan: kouder of warmer worden van een gebied, droger, nat ter, noem maar op. Er zijn ook aanpassingen ontstaan op telkens terugke rende situaties: onze voor- jaarsbloeiers - stuk voor stuk bolgewassen of wat er op trekt - bloeien onder bo men en struiken. Maar wel een flink stuk voor die in blad staan en straks alle licht en veel van het vocht zullen opeisen. Ondertussen hebben crocus, tulp en speenkruid al hun slag ge slagen: met bollen of knollen vol reservevoedsel kunnen ze het volgende seizoen rus tig afwachten. Andere plan tensoorten prefereren te le ven als onderbegroeïng. Zij wachten juist met zich te ontwikkelen tot de struik en boomlaag dicht genoeg is. Het is alsof ze zeggen: na u. We kennen ook soorten, die hun groei en bloei uit stellen tot in het najaar. Naast langzame of voorziene veranderingen zijn er ook plotselinge: bij een vulkaan ontstaat een lavaveld; een rotswand stort in; bij een sloot duvelt wat van het ta lud in het water of in Saef- tinghe doet een geulrand hetzelfde. Het nieuw ontsta ne, maagdelijke stuk blijft niet lang onbegroeid. Het lijkt niet alleen alsof er planten zijn die zitten te wachten op zoiets, het is zo. Ook een plotselinge situa tie is het droogvallen van ri vieren en meren in het late voorjaar. De massa's win- terneerslag zijn afgevoerd, er zijn bergen voedselrijk slib verzet en dan daalt het water. Onbegroeide, voed selrijke slibbanken en - oevers komen bloot. Wie speelt er op in? In de tropen en subtropen is dat vanouds de knolcyperus (spreek uit Siépurus, klemtoon op sie, niet siepéérus. Overigens is het net zo gemakkelijk te spreken van knolcypergras. Voor de liefhebbers: Cupe- rius exculentus). Die onbedreigde positie duurt niet lang. Er zullen concurrenten komen en daarbij: het jaar is kort. En waar zullen volgend seizoen zich weer kansen tot vesti ging voordoen? Daarom: voortplanten. Behalve door zaad vermeerdert het plantje - hoogte 15-20 cm - zich door ondergrondse knolletjes. En dat gaat zo snel, dat is nauwelijks voor stelbaar. In Amerika potte men 1 mei één knolletje van nog geen vier gram. Half ok tober bleken er 7000 nieuwe knolletjes te zijn, alsmede bijna 2000 bovengrondse scheuten. In Wageningen berekende men dat er in een kwart jaar acht miljoen planten per hectare tot ontwikkeling kunen komen. Kunnen hé! Een gemiddeld herderstasje produceert 60.000 zaadjes; er onstaan drie of vier volwas sen planten uit. Maar pas op, die is inheems, het knolcy pergras is een indringer. Welk kruid is daar tegen gewassen als we weten dat onze akkers precies die om standigheden bieden, die de plant behoeft? Niet veel. Be strijding met herbiciden is mogelijk, maar alleen met de allergemeenste. Die doen de overige vegetatie - lees gewassen - op een akker ook geen goed. Vorst kan helpen en misschien is de voorbije winter ons wel ter- wille geweest en tenslotte: ontneem de plant het licht. Het knolcypergras begint begin, half mei op gang te komen - denk aan zijn tro pische oorsprong - en in het najaar gezaaide gewassen kunnen dan al zover zijn, dat hij geen kans meer krijgt. Maarhet cypergras kan rustig een seizoen over slaan: hij komt dan volgend jaar wel aan zijn trekken, dus eenvoudig is het niet. De plant is in 1975 voor het eerst in Den Haag gesignaleerd, daarna in mei 1981 in Oplo (NB) en in augustus van dat jaar nabij Venray. Vermoe delijk is hij ons land binnen gekomen met gladiolen. Die maken ook zo'n soort klis- tertjes, die erg moeilijk te onderscheiden zijn van de knolletjes van knolcyper gras. De Plantenziekenkundige Dienst was eerst geheimzin nig over de vondsten; men wilde paniek voorkomen. Natuurlijk is dat de manier om iets verspreid te krijgen: dan is er tenminste niemand op verdacht. En dat heeft gewerkt. Oostelijk Noord- Brabant en Noord-Limburg schijnen het al goed zitten te hebben. Er zijn ook al vond sten uit de Noordoostpolder, van Goeree-Overflakkee, het IJmond-gebied en in Zeeland zou 30 hectare be smet zijn. Schoonmaken van machines en dergelijke waarmee gewerkt is op be smette grond remt de ver spreiding niet, zo is geble ken. Men - de overheid - overweegt een teeltverbod op besmette akkers. Enin ieder gemeentehuis is een lijst waar die akkers liggen. Zodat een ieder weet voor wie hij goed op moet passen en voor wie minder. Wat aanvankelijk Nederlands best bewaarde agrarische geheim leek, zal dan ruime bekendheid krijgen. Overi gens betreft het al zo'n 1500 ha lang waarvoor een teelt verbod zal gelden. Dat is dus al niet niks meer. En het is niet alleen ons probleem; sommige gebieden in de VS van Amerika zijn nog erger getroffen dan de ergste ge bieden bij ons. Tot in Alaska zelfs, dus vorst schijnt ook niet alles te doen. Wat moet je doen als je de plant aantreft? „Ik zwijg als het graf als het mij over komt. En ik graaf heel die plek uit, ai is het tot een me ter diep", vertelde een be vriende landbouwer ons. „Maar zwijgen zal ik! Ik wil geen gebod tot braakliggen en geen problemen met de afvoer van mijn produkten". Sommige landen namelijk weigeren produkten afkom stig van besmette akkers. Zwijgen dus? Of toch maar liever melden, zodat er, in het algemeen belang, wat aan gedaan kan worden? Al is het maar schadevergoe ding voor dat braken! Om het voorjaar in te lui den: 31 maart, de eerste man van de zwartkop dit jaar in De Braakman. Gezien door Cees Riemslag. De eerste lentebodes wer den zondagmorgen waarge nomen in Hulst. Rond 11.00 uur zag Willy Verstraeten op de Zoutestraat een zwa luw. A. de Vliegher zag er een in de Prosperpolder, ook zon= dagmorgen. KOEWACHT - Fiets vakman Jo van de Berghe in Koewacht viert deze week het 85-jarig bestaan van de zaak. Ter gele genheid daarvan is er van daag een open-deur-dag. Van daag en ook de komende week nog krijgen klanten flink wat korting op nieuwe rijwielen en onderdelen. Aanvankelijk be gon de familie Van de Berghe een horlogezaak, maar die werd na een jaar al uitgebreid met het herstellen van fietsen en motoren. Sinds 1965 zwaait Jo de scepter over de rijwiel zaak in de Nieuwstraat. Ouderenbiljart - Vandaag wordt de uitslag bekend van de competitie voor oudere bil jarters in Hulst. Na de laatste wedstrijden zal voorzitter Alfr. Fassaert in Den Lieve de wisselbeker uitreiken. De laatste twee jaar is die in het bezit geweest van Et. van Haelst. Aanvang 13.00 uur. van de afsluiting van de com- Detitie om 13 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 15