jrtij scoort inoses Privé Privé I leïrelHd Privé Kom naar de Rabobank en wij maken van uw rijksdaalder direct een tientje. j}'66 wil opheldering over activiteiten spionagedienst Priesterbestand Actieweek tegen onveilige produkten \CW-DIRECTEUR: PAS DAN AFZIEN VAN LASTENVERLICHTING DE STEM COMMENTA AR Grote schoonmaak Van der Louw pleit voor Rijnmond Rabobank S wwwurwjiSUBek dicht, anders verknal je de show...Deze week in weekbladPftWÊ T5 PAGINA 9 igSDAG 2 APRIL 1985 BINNENLAND CONSUMENTENBOND WIL NIEUWE WET: Rijnmond DEZE WEEK IN WEEKBLAD Steeds fellere concurrentie bij apotheken Kroonprins moet dienst weigeren6 DEZE WEEK IN WEEKBLAD BINNENLAND DEZE WEEK IN WEEKBLAD f 7.50 Spaarpremie voor iedereen*. Elke nieuwe Spaarder die vóór 1 mei een spaarrekening opent en daarop minstens f2,50 stort, krijgt van de Rabobank direct f 7,50 spaarpremie. Ook voor Rabobank-spaarders. De f 7,50 spaarpremie geldt ook voor Rabobank-spaarders, die automatisch gaan sparen èn voor automatische spaarders die hun spaarbedrag met minimaal vijfentwintig gulden verhogen. De premie wordt altijd direct op de spaarrekening bijgeschreven, ledereen kan éénmalig profiteren. fenstanders van kernenergie lijven aandringen, wil het (middels nog niet best luk- en. Het Energieonderzoek pntrum Nederland (ECN) emt de vooruitzichten van Kt energiealternatief nog [rij somber. Uit berekenin- |pn van het ECN blijkt dat kosten van windenergie 'og drie a vier keer zo hoog Jggen als van de bestaande fiergiebronnen. ECN-woor- erder Smit betoogt dan bk dat een verlaging van Ie prijs absoluut noodzake- |jk is om te zorgen voor een orbraak in de toepassing an windenergie. Volgens ■mit moet die prijsdaling Tinnen de komende vijf jaar bt stand komen omdat rindenergie anders zeker op lange baan zal worden ge- choven. jn ^0^aaj wor(jt door pndenergie-installaties in land nu vijf megawatt Bectriciteit opgewekt. Dit hoet in die visie van het tCN aan het eind van deze euw 500 megawatt zijn. Op |e energiebeurs Total Ener- y, van 7 tot en met 12 mei in Lhoy in Rotterdam, wordt op rote schaal aandacht ge- |chonken aan de opwekking het gebruik van schone ■nergie. eschuldigingen van schen dingen van de mensenrech- en door de strijdkrachten en fe politie deel uitmaken van en internationale samen- Iwering, die tot doel heeft de Burgerregering ten val te prengen. De beschuldigingen ijn echter afkomstig van ge laghebbende bronnen, zoals het Amerikaanse ministerie ban buitenlandse zaken, Am nesty International, de Com- nissie van Juristen van het Vndesgebied, het Comité boor Sociale Actie van de Pe ruaanse rooms-katholieke kerk en van Javier Diez Ran- peco, de vice-voorzitter van de mensenrechtencommissie van het Peruaanse congres. De strijdkrachten en de politie strijden tegen de ma oïstische guerrillabeweging endero Luminoso (Lichtend ?ad). Belaunde gaf enkele ja- Jren geleden, halverwege zijn [termijn, het leger en de para- Imilitaire politie opdracht om Ide guerrillastrijders in hun leigen gebied, het zuidelijke Ideel van midden-Peru, aan te I vallen. Sindsdien is het do- Idencijfer zeker 20 maal zo I groot geworden en gestegen Itot ruim 4.000. Het aantal I vermiste personen, voor het I grootste deel boeren die wer- Iden gearresteerd als ver- I meende guerrillastrijders, [bedraagt volgens gegevens Ivan het openbaar ministerie ruim 1.200. In massagraven zijn lijken I van ruim 100 personen ge- I vonden. De slachtoffers zijn I in veel gevallen gemarteld en I hebben de handen achter de I rug gebonden. Volgens de re- gering gaat het om guerrilla- strijders die door hun kame raden zijn begraven. De regering-Belaunde werd verder beschuldigd van corruptie en worstelde met verschillende schandalen. Zo moest Belaunde het hoofd van de paramilitaire burger wacht vervangen, nadat de laatste was beschuldigd van financiëel wanbeleid. Het hoofd van de dienst volks verzekeringen moest aftre den nadat een accountant fraude had geconstateerd. (AP) wordt geleverd in een 'joint venture' door Rockwell Autonetics (californië), Northrop (Californië) en Ho neywell (Florida). Assemblage en proefne mingen komen voor rekening van Martin Marietta (Colo rado). GTE Sylvana Inc. (Massachussetts) zorgt voor de verbindingen tussen het opperbevel en de silo's en de silo's onderling. Het lanceer- en afvuurmechanisme wordt vervaardigd door Westing- house (Californië) en tenslot te gaat Boeing (Washington) zich bezig houden met het aanpassen van de (nu verou derde) betonnen silo's aan de eisen van de MX. Dit is natuurlijk nog maar een greep uit de veelheid van zakelijke activiteiten die de produktie van de MX met zich meebrengt (het gaat uit eindelijk om tientallen mil jarden dollars). Maar duide lijk is dat de macht van de 'big business' in de Verenigde Staten zo groot is dat produc tie en installatie van een nieuw wapensysteem door móeten gaan, ook al is er eigenlijk geen militair-stra tegische noodzaak. De pro duktie is in feite al aange vangen wanneer een bedrijf met de produktie wil aan vangen. De financiering moet alleen nog even de volksvertegenwoordiging 'door de strot worden ge duwd'. Dat is dus nu met ge bruikmaking van alle mid delen gebeurd. T28 PAGINA 3 HAAG(ANP) - Het Ka llid Wessel-Tuinstra (D'66) van minister Korthals AI- m (justitie) weten of het waar dat de Inlichtingendienst .jllenland (IDB) op grote .i)tl telefoon-, telex- en sa- tllletverkeer laat afluisteren ,,,r elektronische afdelingen de Marine Inlichtingen- Het Kamerlid verwijst daarbij naar een recente pu- blikatie in de Haagsche Cou rant over de activiteiten van deze IDB. Mevrouw Wessel wil tevens weten van de bewindsman of dit afluisteren zich ook uit strekt tot particuliere tele foongesprekken en zo ja, hoe dit zich verhoudt tot de gel dende regelgeving met betrek king tot het afluisteren van te lefoongesprekken. In het arti kel werd onder meer melding gemaakt van het grootscheeps afluisteren door de IDB van tal van gesprekken die tot dusver onbekend waren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Consumentenbond voert deze week actie tegen 'onveilige' producten. Volgens een woordvoerder van de Bond moet er nog dit jaar een nieuwe wet aange nomen worden, waardoor consumenten fa brikanten aansprakelijk kunnen stellen voor ongelukken als gevolg van ondeugde lijke produkten Door middel van een telefonische actie, die tot en met vrijdag 5 april duurt, wil de Consumentenbond aantonen dat er veel te veel ongelukkken in het huishouden voor komen. Ieder kan de Consumentenbond in Den Haag, 070-809001, via de „Gevaren Cen trale" van op de hoogte stellen. Bij de Consumentenbond komen jaarlijks veel meldingen binnen van ongelukken. Zo ontploffen er volgens een woordvoerder nog steewds frisdarnk- en bierflessen en oven ruiten. Ooi komen er meldingen binnen over valpartijen, als gevolg van het knak ken van huishoudtrappen. Aangezien de Nederlandse consument werinig mogelijkheden heeft om de fabrti- kanten te verantwoorden voor die ongeluk ken, wil de Consumentenbond een nieuwe veiligheidswetsgeving. Werknemers moeten premies meebetalen' Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Werknemers moeten een deel fan de premies voor de volksverzekeringen als de AWBZ en de kinderbijslag voor hun reke ning gaan nemen, die nu nog door de werkge- ver worden betaald. Als dat gebeurt kan de lastenverlichting, die aan het bedrijfsleven is toegezegd, gebruikt worden om de loon- en inkomstenbelasting wordt verlaagd. Dat zei prof. drs. J. Weiten- berg, directeur van de NCW (Nederlands Christelijk Werk geversverbond) gisteren tij dens een persconferentie van rijn organisatie. Het NCW wil op die manier lastenverlichting aan het bedrijfsleven anders invullen dan tot nu toe gebruikelijk. Weitenberg zei dat de lasten verlichting die het kabinet be loofd heeft nog onvoldoende uit de verf komt. Het kabinet ƒ3 miljard toegezegd, maar heeft daarvan slechts ruim ƒ2 miljard gerealiseerd. Hij vreest dat er volgend jaar opnieuw minder wordt gedaan aan het terugschroeven van de lasten dan het kabinet wilde. De christelijke werkgevers willen voorlopig ook geen aan tasting van de WIR (Wet In vesteringsregeling) - een sub sidie op investeringen. Ver- Msbevruchtingen OM een ongecontroleerde uit breiding van het aantal klinie ken voor reageerbuisbevruch ting (IVF) tegen te gaan, heeft het College voor Ziekenhuis voorzieningen staatssecretaris Van der Reijden (WVC) giste ren geadviseerd, deze behan deling te regelen via een stel sel van vergunningen op basis van de Wet Ziekenhuisvoor zieningen. schillende politieke partijen, vakbonden en ook minister De Koning (Sociale Zaken) heb ben bepleit de WIR-gelden (zo'n 5 a 6 mid. per jaar) te willen gebruiken om 'subsidie' te geven op loonkosten. Vol gens Weitenberg is een derge lijke aanpak gevaarlijk. „De winst- en investeringspositie van de bedrijven is nog niet van dien aard dat we dit geld kunnen missen. We moeten niet de fout maken de motor van de industrie aan te tasten nu die weer begint te draaien", zei Weitenberg. De NCW-directeur sprak met zorg over geluiden binnen de VVD, die ook in de richting van afschaffen van WIR en het ingrijpen in cao's gaan. Weitenberg toonde zich ove rigens niet ontevreden over het kabinetsbeleid. Wel be pleitte hij een handhaving van de zogeheten 'gigantenrege ling'. Door die regeling krijgen grote bedrijven energie tegen een gereduceerd tarief. Die re geling loopt volgend jaar af. Dat zou de exportpositie van de bedrijven aantasten. Wei tenberg zei dat de 'gigantenre geling' wel kan vervallen als er andere goedkope energie bronnen zijn. Hij doelde daar bij op kerncentrales. Wel zal de politiek daarover dan snel moeten beslissen. VAN DE dag af, dat hij gekozen werd tot de nieuwe sterke man *an Rusland is er druk gespeculeerd rond de vraag of Gorbatsjov nstaat en bereid zou zijn de bezem te halen door de top van het Sovjet-kader Die vraag kan nu bevestigend beantwoord worden: Gorbatsjov (54) is bezig met een grondige grote schoonmaak waarbij onbekwame en corrupte regeringstunctionarissen en par- [ironzen bij bosjes tegelijk hardhandig en publiekelijk aan de wt worden geveegd om plaats te maken voor een nieuwe en jongere generatie van bestuurders. Die grote schoonmaak is hard nodig. Rusland mag dan aan spraak maken op de status van supermogendheid, in feite berust flle Positie voornamelijk op de ontzagwekkende militaire macht fan het land. Op allerlei andere gebieden liggen de Russen, bijna zeventig jaar na de Grote Revolutie, nog steeds mijlen ver achter °P de westerse industrie-landen. Die achterstand wordt veroor zaakt door het syteem van centrale planning en de immobiliteit fan een verkalkt kader, dat iedere verandering schuwt uit angst ePrivileges te verliezen, die aan hun functies verbonden zijn. Na Breznjev is Andropov begonnen met een eerste voorzichti- 96 aanzet tot een zuivering. Zijn kortstondig bewind moet weer stand gewekt hebben want na zijn dood werd de leiding niet overgedragen aan iemand van de jongere garde maar toever- °uwd aan een typische vertegenwoordiger van de anti-verande- 'n9sstroming, de oude Tsjernenko. Alleen al daarom werd ver acht dat diens opvolger, Gorbatsjov, zo hij al op vernieuwing en erionging wilde aansturen, heel voorzichtig en geleidelijk te werk zou gaan. Gorbatsjov moet vaster in het zadel zitten dan werd vermoed, an het einde van deze maand komt het Centrale Comité van de Jssische communistische partij bijeen. Gorbatsjov lijkt er de tinn n'e' naar om zo n ver9aderin9. ziin eerste grote krachtme- kun'zoncler voldoende ruggesteun te laten doorgaan. Dat zou tothT ekenen, da' inmiddels meer leden van het Politbureau en o 'nzicht z'in 9ekomen, dat de bakens verzet moeten worden oveTneens aansturen op een wisseling van de wacht. Machts- de r IS 'n Rusland' zowel ten tijde van de Tsaren als onder 7=iu7lrnunisten. meestal gepaard gegaan met bloedvergieten. het ditmaal anders gaan? vare d 'ov 's er du'deliik °P uit de Sovjet-Unie, sterker en wel- freer! ,e maken- Wat hiervan de gevolgen zullen zijn voor de öuider?ne coexis,er|t'e van Rusland met het Westen is nog niet cieronH l at er 00k ,en nadele van de oude garde in het Kremlin Sems irt worden' z'i heeft wel de Tweede Wereldoorlog mee- richten «en weet dus uit bittere ervaring wat een oorlog kan uit- onder h te 9ro,e risico s 'n de confrontatie met het Westen zijn hendh d verrneden- Zullen ook jongeren die wijze terughou- Rijnmond-voorzitter André van der Louw met een affiche, dat Rijnmond moet helpen voortbestaan. - fotoanp ail tneocr ifa I .sorrels'.' I tbsM nsjhew -• Van een onzer verslaggevers DEN HAAG(ANP) - De be slissing van de minister van Binnenlandse Zaken of het Openbaar Lichaam Rijn mond definitief zal worden opgeheven of niet, zal naar verwachting van Rijnmond voorzitter A. van der Louw niet meer door het huidige kabinet worden gesanctio neerd. j De voornaamste activitei ten van Rijnmond beperken zich er op dit moment dan ook toe een dergelijke ver traging te bewerkstelligen, omdat met de huidige minis ter Rietkerk een inhoudelij ke discussie niet meer te voeren is en de minister op een kille en technocratische wijze bezig is een ongehoord staaltje van willekeur uit te voeren, aldus Van der Louw. De yporzitter zei dit giste ren in Den Haag op een bij eenkomst waar Rijnmond, plaatselijke bestuurders, het bedrijfsleven en de vakbe weging kritiek uiten op de recente stellingname van Rietkerk dat opheffing van Rijnmond niet alleen goed koper is, maar dat de taken ook niet minder slecht door andere bestuurslagen kun nen worden uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Na 40 jaar doorbreekt helpster Miep Gies haar stilzwijgen: 'Hoe ik pro beerde Anne Frank bij de SD vrij te kopen. UTRECHT(ANP) - Het aantal apotheken is sinds 1 januari met 43 gestegen. Slechts twaalf ervan zijn 'wit'. Dat wil zeggen dat ze passen in het vestigingsbeleid van de apo thekersorganisatie KNMP. Er zijn acht 'zwarte' apothe ken bijgekomen en 23 'gedoog- apotheken'. Gedoogapotheken, ook wel 'vechtapotheken' ge noemd, zijn ook in strijd met het vestigingsbeleid. Maar ze worden door de KNMP ge doogd omdat ze louter tot doel hebben zwarte apotheken weg te concurreren of de komst van zwarte apotheken te ver hinderen. Vervolg van pagina 1 DE pastorale werkers en werksters kunnen de terugval in het aantal priesters met geen mogelijkheid opvangen. Er werken op dit moment in totaal 350 pastorale werksters en werkers in de Nederlandse katholieke kerk, waarvan 250 in het basispastoraat. Er studeren wel 1100 tot 1200 mannen en vrouwen aan theo logische faculteiten, maar be halve financiële problemen worden er ook steeds meer kerkelijke blokkades tegen de pastorale werker opgeworpen. Een recent onderzoek in West- Duitsland heeft bijvoorbeeld aangetoond, dat er in 1984 daar in totaal 12.000 theologiestu denten waren, waarvoor maar 2000 arbeidsplaatsen in de kerk beschikbaar werden ge steld. De enige oplossing voor het priestertekort is volgens het KASKI eigenlijk dat de opvat tingen over het ambt in de ka tholieke kerk zoals Schille- beek die heeft uiteen gezet in veel sneller tempo ingang vin den. De Rotterdamse hoogleraar Anton Houtepen, die een theo logische analyse van het on derzoek gaf, aarzelde niet te spreken van ongeloof en wan beleid van de kerkelijke hiër archie als oorzaken van het dramatisch wordende gebrek aan priesters. Wanbeleid, waarvoor ook de kerkleden aansprakelijk gesteld mogen worden, indien ook zij niet de geëigende wegen bewandelen om het evangelie ter sprake te brengen. Professor Houtepen ging uitvoerig in op de sluipende gevolgen van het priesterte kort. Zo wordt door de vergrij zing het jongerenpastoraat steeds moeilijker zo niet on mogelijk uit te voeren. Vrou wen haken steeds meer af om dat hun positie in de kerk on volwaardig blijft. Niet in de laatste plaats wordt door het kerkelijk beleid de functie van pastorale werker zo gehan teerd dat die zelfs een gevaar voor de kerk wordt. Want woord en sacrament worden theologisch onaanvaardbaar uit elkaar getrokken. Pastora le werkers en werksters beho ren dan ook tot het priester ambt te worden toegelaten. Dat werd door alle aanwezi ge Mariënburgers als een stuk oplossing onderschreven. De haalbaarheid hiervan bleek een stevig discussiepunt. Er werd onder andere gesugge reerd de Nederlandse bis schoppen uit te dagen hoe zij heel concreet denken de paro chies over een jaar of vijf te laten functioneren wanneer ontelbare parochies daadwer kelijk geen priester meer ter beschikking hebben. De Ma- riënburggroep besloot ook zelf een plan te ontwerpen. Aan het begin van de bij eenkomst protesteerde de Ma- riënburggroep, waar talrijke kerkelijke kaderfunctionaris sen toe behoren, tegen het aartsbisschoppelijke veto van Simonis tegen de feministi sche theologe Catharina Hal- kes. Volgens de Ma- riënburggroep is door Simo nis' veto een integere en hoog staande vrouw, die grote ver dienste heeft voor de kerkver nieuwing in binnen- en bui tenland gediskwalificeerd en onrecht gedaan. AMSTERDAM (ANP) - De Ver eniging Dienstweigeraars (VD) heeft prins Willem Alexander in een brief opgeroepen te wei geren in militaire dienst te gaan. 'De dienstplicht is zelfs voor een kroonprins geen on ontkoombare zaak', aldus de brief. De VD schrijft dat zij ver moedt dat de prins 'voorbe stemd' is om opperbevelhebber van het Nederlandse leger te worden. 'Doe het niet. Ga in al le eerlijkheid bij jezelf na of je wel aan zoiets misdadigs als het militarisme je medewer king kan verlenen. Wij zijn er van overtuigd dat je geweten zich zal verzetten tegen een op leiding voor moordenaar. Wij rekenen er op, dat je zult be sluiten tot dienstweigering en we zijn te allen tijde bereid, je bij je dienstweigering met raad en daad terzijde te staan. We wensen je sterkte bij dit moeilijke besluit', zo besluit de brief. (ADVERTENTIES) Mysterieuze vrouw terroriseert Dynasty's Krystle. Linda Evans' leven is in Frits Behrendt FRITS BEHRENDT, de poli tiek tekenaar van het dagblad Het Parool, heeft de jaarlijkse internationale prijs voor poli tieke karikaturen van de As sociatie van Amerikaanse car toonisten gewonnen. De prijs wordt hem uitgereikt op 11 mei tijdens de jaarvergade ring van de associatie in Flori da, aldus Behrendt maandag. Eieren naar Irak DE Nederlandse pluimvee-in dustrie heeft de afgelopen week een contract met Irak afgesloten voor de levering van dertig miljoen broedeie- ren in 1985. Met de transactie is een bedrag van 24 miljoen gulden gemoeid. De levering voor 1985 begint medio deze maand. Per week zal een vol chartervliegtuig met 600.000 eieren naar Irak gaan waar de eieren worden uitgebroed, de kuikens gemest en daarna ge consumeerd. Fout in ziekenhuis DRIE patiënten van het Ven- lose St.-Maartens Gasthuis zijn vrij ernstig gehandicapt geraakt na een catastrofale vergissing op de operatieka mer. Tijdens gewrichtsonder- zoeken bij de drie is verkeerde vloeistof in de knieën terecht gekomen en heeft dit agressie ve goedje kraakbeen wegge vreten. Er wordt een onder zoek ingesteld. Voordeurdelers De gemeente Amsterdam wil de twee maanden uitstel van de voordeurdelersregeling ge bruiken om tot afstel te ko men. Wethouder P. Jonker van sociale zaken heeft beslo ten samen met de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) hiervoor actie te gaan onder nemen. Dit is gisteren geble ken op een vergadering van de wethouder met eem honderd tal ambtenaren van het hoofd kantoor en de rayonkantoren van de GSD over de voordeur delersregeling. Incest De president van de rechtbank in Maastricht, mr. P. Paulus- sen, heeft gisteren de eis van de 31-jarige kandidaat-arts C.S. afgewezen. Veertien da gen geleden had S. in kort ge ding gevraagd zijn 23-jarige zuster een spreekverbod op te leggen over al dan niet door hem gepleegde incest. In no vember van het vorig jaar verscheen de zuster in het pro gramma 'Sonja op Zaterdag'. Zij ging toen uitvoerig in op ontuchtige handelingen van haar broer. A J AS V? Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Het geluid van kabbe lende regen en vriendelijke windvlagen. Ach, met dat uurtje zomertijd in onze ach terzak kunnen we wel een stootje verdragen. Het vlees is hier en daar nog een beetje zwak. Er wordt ge staakt en het is lang niet zeker of de zaak voor gehaktdag op gelost is. Dan maar een paar dagen vegetarisch. Verder zit overal tempo in, het gaat goed op alle fronten. De economie, de Europese Ge meenschap, de onderhandelin gen tussen EVP en de groep Scholten-Dijkman... Wat kan een mens nog meer wensen Ik zag minister Win- semius zelfs hardlopen in een t-shirtje met de tekst 'Stop Zure Regen'. Het was een leuk gezicht. Bril letje af, de rug kaarsrecht en op naar de finish. Toch vrees ik dat de zure regen een langere adem heeft dan de minister. Echt leuk wordt het als Van Aardenne in korte broek mee doet aan de Stratenloop van Winschoten. We willen graag snelheid ma ken, maar het wordt moeilijk als het rijbewijs vier keer zo duur wordt. Ze streven naar een schone auto en dan komen ze met zulke vieze ideeën aan Nu maar wachten op de zonni ge perioden. MERIJN Lees het geheim in Privé: Wat deed Prinses Caroline's man bij vrouwenarts in Aerden- hout? geld en goede raad Geldt niet voor de Zilvervlootrekening. {wjï Kwiswinnaar gee ft auto terugt

de Stem | 1985 | | pagina 3