pvpn UITBLAZEN Kernenergiebeleid blijft omstreden Communisten in Spanje bevechten elkaar Kandidaat regeringspartij scoort laag bij verkiezingsprognoses MX-raket toont weer eens het militair-industrieel complex p'66 wi activitei 'Vol van boezem y(W-DIRE( DE STEM C( Grote schoc DINSDAG 2 APRIL 1985 ACHTERGROND PAGINA? niNSPAG 2 APRIL 1 Oppermachtig Producenten T5 WIM KOCK MET bisschoppen hebben wij hier in Nederland tegen woordig ook heel wat te stellen, maar het gaat er allemaal minder leuk toe dan in Engeland waar de ene bisschop de bliksem, die een dwarsschip van de York Minster in vlam zet, bo vennatuurlijke krachten toe schrijft en de andere zijn mis prijzen voor vrouwen, kinderen en allerlei andere mensen niet onder stoelen of banken steekt. „Waar heeft u dié man opgedo ken" vroeg deze anglicaanse bisschop eens aan een vrouw die hij net had 'aangenomen', „tijdens een verduistering soms?" De man die deze woorden sprak is de bisschop-emeritus van Peterborough Douglas Fea- ver (71), bijgenaamd the rudest man in de Church of England of 'de meest onbehouwen man in de Engelse kerk'. Deze bijnaam dankt hij aan wijlen deken dr. Eric Abbott van Westminster, maar die zou er vergoelijkend hebben bijgezegd: „hij weet het niet en hij meent het niet." Gemeend of niet, bisschop Feaver houdt van gespierde uit latingen. Toen hij vorig jaar met emeritaat ging antwoordde hij op de vraag wat hij nog graag had willen doen voor zijn aftreden: „Ik heb nog een paar lieden op het oog die ik graag had begraven, maar ik ben er niet toe gekomen." Een groot aantal van de on behouwen uitspraken van bis schop Feaver zijn bijeen ge bracht door bisdom-voorlichter John Kelly. Hij heeft de uit spraken, nu al feaverismen ge naamd, gebundeld in een boek je waarvan de opbrengst be stemd is voor het kinderfonds van de kerk. „Het ziet er naar uit dat het een bestseller wordt", zegt Kelly bescheiden. Bisschop Feaver, die de tekst heeft mogen inzien, lijkt er stie- kum opgetogen over. „Ik denk er niet aan om het boek te ver bieden", zei hij dezer dagen, „mijn gezin vindt het veel te leuk, maar het behoeft geen be toog dat al mijn opmerkingen uit hun verband zijn gerukt." Lijkwagen Sommige van die opmerkin gen hebben van zichzelf al zwaarte en inhoud genoeg om het te kunnen stellen zonder het verband waarin ze werden gemaakt. Wat te denken van bisschop Feaver's oordeel over de vrouwelijke leden van zijn synode: „Vol van boezem, maar leeg daarboven" en van een collega-bisschop zei hij eens: „Hij is bereid alles te ge loven als het maar niet in de Heilige Schrift staat." Over vrouwen had hij trou wens wel vaker wat te zeggen. Op een dag, toen een aantal vrouwen met een busje arri veerde om bij de bisschop een vergadering bij te wonen, zei hij: „Even dacht ik dat de lijk wagen voorreed." Uiteraard kreeg bisschop Feaver ook wel eens lik op stuk. Bijvoorbeeld van de echtgenote van een van zijn plattelandsdekens. De vrouw was sportief gekleed in pantalon. „Ik houd niet van vrouwen met de broek aan", merkte de bisschop op. „En ik niet van mannen in een rokje", antwoordde de vrouw, de paar se toog van de bisschip monste rend. 3 Dat de uitspraken van bis- 3 schop Feaver bewaard zijn ge bleven is te danken aan de man die ze nu bundelt, bisdom- 3 voorlichter John Kelly. Hij. |j heeft ze al die jaren trouw op- 3 geschreven. Ruim driehonderd lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllltlllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllli tn totaal. 'Om uiteenlopende redenen' staan die niet allemaal in het boekje. Een van die rede nen zal wel zijn dat sommige 'feaverismen' al te kruidig zijn. Menige rechtgeaarde anglicaan zullen nu al wel de haren te berge rijzen bij het lezen van een wél opgenomen uitspraak over de Algemene Synode als: „Als ik daar zit en dat stelletje zie dan vraag ik me in alle ge- moede af waarom de kerk eigenlijk moet betalen om die vertoning voort te zetten. Knuffelen Echt een man die van zijn hart geen moordkuil maakte dus. En wellicht ook een man met een scherp oog. Van het moederschap begreep hij echter niet veel blijkens de volgende opmerking: „Ik begrijp niet wat moeders eraan vinden. Het enige wat baby's doen is voor en achter lekken." Toch heeft bisschop Feaver - anglicaanse geestelijken worden niet gehin derd door het celibaat - zelf een gezin. En dat de bisschop daar ook de andere mogelijkhe den van kent en waardeert, be halve iemand te hebben voor het versieren van z'n kerk, het koken van z'n potje, het stop pen van z'n sokken en het doornemen van z'n preek, bleek in een gesprekje dat hij had met een schoolhoofd. Het was een winterse dag en toen het schoolhoofd opmerkte dat hij wenste in z'n kano te zitten, vroeg de bisschop snedig: „Ca noeing? (kanovaren) Met dit weer deed ik liever aan canood ling (knuffelen)." Klokkenspel „Alsof sommige zaken in de lucht hangen en door meer mensen tegelijk worden opge pikt." Zo reageert de redactie van Van Harteeen parochie blad uit Etten-Leur (H. Hart) op mijn stukje over de strijd van mevrouw Ros uit Weesp tegen het carillon van de Grote Kerk aldaar. Uit de twee num mers van het blad die me wer den toegestuurd blijkt dat ook in de Etten-Leurse (dat klinkt ncD altijd vreemd voor mensen die vroeger geleerd hebben on derscheid te maken tussen Et- ten en Leur) parochie het pro bleem speelt van: klokken wel of niet luiden op zondagmor gen. Enige tijd geleden werd daar het luiden voor de zon dagsmis van half negen ge staakt omdat omwonenden er wakker van werden. Nu is de mis echter verplaatst naar half tien en kan het wel weer vinden al degenen die hebben gerea geerd op een vraag van het pa rochieblad. Tegenstanders lie ten zich niet horen. Probleem opgelost? De briefschrijfster: „Ik begrijp nu dat we bij ons probleem - wie gaat er aan het touw trekken op stipte tijden? - er een nieuw bij krijgen: de hin derwet. Bedankt!" Bedankt? Ik? Waarvoor? Heeft de boodschapper het weer gedaan? 1 i 1 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M Brader Hoofdredactie L Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per |aar. Prijzen inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrolstioG' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DoorMathieu Kothuis KERNENERGIE blijft omstreden in dit land en zelfs de voorstanders van meer kernenergie roepen nu om het hardst dat het kabinet begin dit jaar een heel foute be slissing heeft genomen met zijn keuze voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales. Zo pleitte het samenwer kingsverband van indus triële grootafnemers van electriciteit, SIGE, vorige week nog voor een groter aandeel van kernenergie in het brandstoffenpakket voor de electriciteitsproduktie. De SIGE wil, om puur economi sche motieven, dat dit aan deel van kernenergie wordt opgevoerd tot 4000 megawatt in plaats van de 2000 mega watt waartoe het kabinet heeft besloten. Onder de tegenstanders heeft zich inmiddels de werkgroep 'Goedkope en Veilige Electriciteit' ge schaard, samengesteld uit vertegenwoordigers van het Centrum voor Energiebespa- ring, de Consumentenbond en de Federatie Nederlandse Vakbeweging, die het kabi net beticht bij zijn keuze ge bruik te hebben gemaakt van in hoge mate aanvecht bare gegevens. De werkgroep die haar rapport vorige week aan de Tweede Kamer aanbood meent ook dat het kabinet bij zijn keuze gegevens heeft ge bruikt van een veel te be perkt aantal adviseurs. Se cretaris J. Stekelenburg van de FNV ging nog verder en beschuldigde het kabinet van 'leugenachtigheid' bij de berekeningen van de kost prijs van de op te wekken kernenergie. Volgens Steke lenburg heeft het kabinet zich 'in de merkwaardigste bochten moeten wringen' om uit te komen bij een electrici- teitsprijs van kernenergie centrales van 8,7 cent per Kwh. Uit eigen berekeningen komt de FNV veel hoger uit en zouden de kosten van een in dit jaar te bouwen kern centrale zelfs uitkomen op 13 a 14 cent per Kwh. Volgens Stekelenburg is het kabinet er met toepassing van een bepaalde rekentechniek van uit gegaan dat de kosten van kernenergie-stroom tot het jaar 2000 constant zullen blijven. Een volstrekt onge loofwaardige optie, zo liet Stekelenburg weten. „Met een grenzeloze vooringeno menheid heeft het kabinet de mogelijkheden en gevolgen van een energievoorziening zonder kernenergie niet eens willen onderzoeken", aldus de FNV-woordvoerder. In haar rapport pleit de werk groep voor toepassing van alternatieve energievoorzie ningen zoals warmtekracht koppeling en windenergie. Dat het kabinet volstrekt verkeerde conclusies heeft getrokken onderstreepte ook woordvoerder C. Hoogkamer van de Consumentenbond. Het kabinet heeft met zijn beslissing het afvalprobleem nog geenszins opgelost ter wijl het bij de laag bereken de stroomprijs bepaalde kos tenmarges eenvoudigweg maar heeft weggelaten. De kostenrisico's die aan de bouw van nieuwe kerncen trales zijn verbonden gaan samen met veiligheidspro blemen die, ondanks de enor me druk en de enorme ont wikkelingssteun, nog steeds niet opgelost, aldus de werk groep 'Goedkope en Veilige Electriciteit'. De SIGE is blijkbaar al net zo ontevreden over het kabi netsbesluit. Twee nieuwe kerncentrales (met ieder een vermogen tussen de 900 en 1.300 megawatt) leveren nog veel te weinig extra electri citeit om te kunnen spreken van goedkope electriciteit, zo neemt de SIGE. Volgens de grootverbruikers is het van het grootste belang dat de electriciteitsprijs in Neder land concurrerend blijft ten opzichte van het buitenland. De SIGE-bedrijven (twintig in totaal) exporteren gemid deld driekwart van hun pro- duktie. Volgens SIGE-voor- zitter ir. E. A. Wit kan de electriciteitsprijs het best concurrerend blijven als het totale brandstofpakket (gas, olie en kernenergie) zoveel mogelijk aansluit op die in de ons omringende landen. Dat voorkomt grote prijs- schommelingen die hier wel, en in het buitenland niet op treden. Met de twee nieuwe kern centrales zal ongeveer 20 procent van de Nederlandse electriciteitsproduktie opge wekt worden met kernener gie. In het buitenland ligt dat percentage nu al een flink stuk hoger. Volgens de SIGE is het veiligheidsprobleem waarop door tegenstanders van kernenergie voortdu rend wordt gehamerd, onder deskundigen eigenlijk allang geen punt van discussie meer. Het afvalprobleem is wel groot maar ook dat pro bleem is volgens De Wit 'te regelen' omdat het, zeker in Nederland, naar verhouding om kleine hoeveelheden af val gaat. Met de toepassing van windenergie, een van de al ternatieven waarop de te genstanders van kernenergie blijven aandringen, wil het inmiddels nog niet best luk ken. Het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) noemt de vooruitzichten van dit energiealternatief nog vrij somber. Uit berekenin gen van het ECN blijkt dat de kosten van windenergie nog drie a vier keer zo hoog liggen als van de bestaande energiebronnen. ECN-woor- voerder Smit betoogt dan ook dat een verlaging van die prijs absoluut noodzake lijk is om te zorgen voor een doorbraak in de toepassing van windenergie. Volgens Smit moet die prijsdaling binnen de komende vijf jaar tot stand komen omdat windenergie anders zeker op de lange baan zal worden ge schoven. In totaal wordt d0Qr windenergie-installaties in ons land nu vijf megawatt electriciteit opgewekt. Dit moet in die visie van het ECN aan het eind van deze eeuw 500 megawatt zijn. Op de energiebeurs Total Ener gy, van 7 tot en met 12 mei in Ahoy in Rotterdam, wordt op grote schaal aandacht ge schonken aan de opwekking en het gebruik van schone energie. Ig lesias vecht voor zijn standpunten. - foto ap Door Peter de Leeuw De Spaanse communis tische partij (PCE) be vindt zich in een diepe crisis, dat is duidelijk aan het licht gekomen tijdens het extra congres van de partij, het afgelo pen weekeinde. De par tijleiding geeft ex-par tijleider Santiago Caril- lo en zijn twintig ge trouwen in het Centraal Comité twee weken tijd om 'hoofd voor hoofd en expliciet spijt te betui gen'. Voldoen ze niet aan die eis dan volgt hun verwijdering uit alle lei dende organen van de PCE. Carillo en zijn medestan ders streven een stembusak koord na met andere commu nistische groepen voor de verkiezingen van 1986. Ze hebben met name een Mos- kou-getrouwe afsplitsing van de PCE op het oog. Dat standpunt staat haaks op de officiële partijlijn van PCE- leider Gerardo Iglesias. Hij zoekt samenwerking met mi lieugroepen en pacifisten. Die voorgenomen coalitie moet in 1986 verkiezings winst halen bij de linker vleugel van van de Spaanse socialistische partij (PSOE). Sinds de laatste verkiezingen in 1982 bezet de PCE slechts vier zetels in de Cortes, het Spaanse parlement. Het ver lies van 23 naar 4 zetels lijkt nu een belangrijkste oorzaak van de onderlinge verdeeld heid. Het conflict speelt echter niet alleen op het politieke vlak. Ook persoonlijke tegen stellingen tussen de 70-jarige Carillo en zijn 39-jarige op volger Iglesias spelen een rol. Zo schroomt Carillo, een ver maard spreker met een veel bewogen leven achter de rug, de aanval op de persoon van Iglesias niet: „Gerardo is een arbeider (een mijnwerker/ red), maar hij heeft niet de kans gehad zich cultureel te vormen, op de universiteit noch als autodidact, en ik heb niet de indruk dat hij enige poging doet om dat gemis te compenseren." Harde woor den van een man die een sleutelrol speelde bij de ont plooiing van de Spaanse de mocratie na de dood van dic tator Franco en de PCE leid de vanaf 1960 tot 1982. Politieke ruzie en persoon lijke vete verscheuren de reeds aangeslagen PCE, de partij telt veertigduizend le den minder dan vier jaar ge leden. „Wij beleven een van de moeilijkste momenten in de geschiedenis van de Carrillo speelt op de man. - foto ar Spaanse communistische partij", aldus Iglesias. De partijleider treedt naar bui ten als verzoener op, maar eist tegelijkertijd een strakke partijdiscipline: „Wij zijn be reid onze armen voor voor Carillo te openen. Maar wij buigen niet langer voor iemand met veel charisma. Wij vormen niet langer een partij met één standpunt en een leider die opinies venti leert." Op zijn beurt is Carillo bang dat de PCE alleen in naam een communistische partij blijft. De voormalige partijleider krijgt vooral steun vanuit de vroegere communistische bolwerken Madrid, Valencia, Baskenland, Galicië en de Canarische eilanden. Iglesias kan echter rekenen op een meerderheid onder de partij leden, zeventig procent van de Spaanse communisten is voor een samenwerking met milieugroepen en pacifisten. Alle middelen dienen de strijd binnen de partij. Zo zijn op Madrileense huizen leuzen te lezen die aandrin gen op het royement van Ca rillo. In steden waar de Ca- rillo-vleugel sterk is, zouden aanhangers van Iglesias' po litiek 'illegale parallelle or ganisaties' vormen. Als te genmaatregel dreigt Carillo 'een belangrijk deel van de partij' tegen de leiding in het geweer te brengen. De politieke schermutse lingen ten spijt zien Spaanse commentatoren persoonlijke ambities en onvermogen tot samenwerking tussen Carillo en Iglesias als belangrijkste elementen in het splijtings proces. Daar hebben zelfs de tranen van La Passionaria, de 89-jarige levende legende van de PCE Dolores Ibarruri, tijdens het afgelopen partij congres geen invloed op. Door Fenton Wheeler LIMA - Een scherpe da ling in de populariteit van de Peruaanse presi dent Fernando Belaunde Terry heeft kennelijk zijn weerslag op de kan sen van de kandidaat van zijn partij bij de presidententsverkiezin- gen die voor 14 april zijn uitgeschreven. Belaunde, die het land in 1980 na twaalf jaar van mili tair bestuur een burgerrege ring teruggaf, worstelt met een in elkaar gezakte econo mie en een guerrilla-oorlog waarop zijn regering geen greep kan krijgen. Volgens opinie-onderzoeken heeft Belaunde's kandidaat, vice- president Javier Alva Orlan- dini, van de vier belangrijk ste mededingers nog de min ste kansen. Slechts 9,7 pro cent van de ondervraagden bleek zijn voorkeur te geven aan Orlandini, hetgeen een scherp contrast oplevert met de 46 procent die Belaunde bij de verkiezingen van 1980 vergaardë. -re De sociaal-democratische kandidaat Alan Garcia, de leider van het gematigd linkse Amerikaans Revolu tionaire Volksbondgenoot schap (APRA), wordt een be langrijke kanshebber geacht. Andere vooraanstaande kan didaten zijn Luis Bedoya, een conservatieve oud-burge meester van Lima, en Alfon so Barrantes, een marxist die momenteel burgemeester van Lima is. De 72-jarige president ver schijnt sindskort wekelijks op de televisie om erkenning te bereiken voor wat zijn re gering naar zijn mening heeft bewerkstelligd. De kijkdichtheid van het pro gramma was echter slechts 2,2 procent, wat neerkomt op 94.000 kijkers. Het aantal stemgerechtigden in Peru is acht miljoen en het populair ste tv-programma, een komi sche serie, trekt naar schat ting 1,1 miljoen kijkers. Belaunde noemt een van de belangrijkste successen van zijn regering het feit dat hij aan het slot van een ter mijn van vijf jaar vreedzaam terugtreedt. De machtsover dracht op 28 juli wordt de eerste keer in 40 jaar dat er sprake is van een constitutio nele wisseling van de wacht in Peru. Hij wijst er tevens op dat hij, als het zover is, de enige persoon in Peru is die niet verkiesbaar is voor het presidentschap. De grondwet verbiedt de president om zichzelf op te volgen. Het grootste deel van de 19 miljoen Peruanen neemt dit echter allemaal voor kennis geving aan en kijkt vervol gens naar de inkomsten en de kosten van het levensonder houd. In de regeerperiode van Belaunde is de economie gezonken tot het laagste peil van de eeuw. In zijn verkiezingscam pagne beloofde hij een mil joen nieuwe banen, maar de werkloosheid en de verbor gen werkloosheid bedragen thans samen bijna 60 procent. Ruim 300.000 van de vijf mil joen inwoners van Lima tracht met straathandel, zo als de verkoop van groente, sleutelhangers en manufac turen, het hoofd boven water te houden! - r' Eenderde van de hoofdstad bestaat uit sloppenwijken zonder electriciteit, drinkwa ter of riolering. Naar schat ting 50 procent van de econo mie speelt zich af in het zwarte circuit. Door een ware doolhof van wettelijke bepa lingen duurt het vaak jaren alvorens iemand een bedrijf kan opzetten. De buitenland se schuld van Peru is onder Belaunde met 40 procent ge stegen tot 13,5 miljard dollar. Dit probleem doet zich echter ook voor in andere Latijna- merikaanse landen en het is ernstiger in Brazilië, Argen tinië en Mexico. Sinds Belaunde de macht overnam, daalde de koers van de nationale munteen heid van 292 sol tot 8.000 sol ten opzichte van de dollar. De inflatie bereikte een gemid delde van 87 procent per jaar en bedraagt thans 230 pro cent. Ook het presidentiële beleid inzake de guerrilla oorlog roept' de nodige vra gen op en heeft Belaunde's populariteit sterk doen dalen. De president voert aan dat beschuldigingen van schen dingen van de mensenrech ten door de strijdkrachten en de politie deel uitmaken van een internationale samen zwering, die tot doel heeft de burgerregering ten val te brengen. De beschuldigingen zijn echter afkomstig van ge zaghebbende bronnen, zoals het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Am nesty International, de Com missie van Juristen van het Andesgebied, het Comité voor Sociale Actie van de Pe ruaanse rooms-katholieke kerk en van Javier Diez Ran- seco, de vice-voorzitter van de mensenrechtencommissie van het Peruaanse congres. De strijdkrachten en de politie strijden tegen de ma- oistische guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Belaunde gaf enkele ja ren geleden, halverwege zijn termijn, het leger en de para militaire politie opdracht om de guerrillastrijders in hun eigen gebied, het zuidelijke deel van midden-Peru, aan te vallen. Sindsdien is het do dencijfer zeker 20 maal zo groot geworden en gestegen tot ruim 4.000. Het aantal vermiste personen, voor het grootste deel boeren die wer den gearresteerd als ver meende guerrillastrijders, bedraagt volgens gegevens van het openbaar ministerie ruim 1.200. In massagraven zijn lijken van ruim 100 personen ge vonden. De slachtoffers zijn in veel gevallen gemarteld en hebben de handen achter de rug gebonden. Volgens de re gering gaat het om guerrilla strijders die door hun kame raden zijn begraven. De regering-Belaunde werd verder beschuldigd van corruptie en worstelde met verschillende schandalen. Zo moest Belaunde het hoofd van de paramilitaire burger wacht vervangen, nadat de laatste was beschuldigd van financiëel wanbeleid. Het hoofd van de dienst volks verzekeringen moest aftre den nadat een accountant fraude had geconstateerd. (AP) Door Hans Rooseboom REAGAN HEEFT 'zijn' MX door de hele Ameri kaanse volksvertegen woordiging gesleept. Op een fraaie manier is dat niet gegaan. Weliswaar schilderde de president de noodzaak van de produktie van de 'vredebe- waarder' af in nobele termen van wereldvrede en nationa le veiligheid, maar in werke lijkheid zijn alle partijen in dit gevecht alleen maar ge zwicht voor enorme druk, Reagan zelf incluis. Af en toe wordt er iets dui delijk van de werkelijke gang van zaken in het poli tieke krachtenveld in de Ver enigde Staten. Aarzelende senatoren i en afgevaardigden werden op aangepaste wijze onder druk gezet. Senatoren kregen offi ciéél het 'Geneefse argument' om de oren geslagen: de posi tie van de VS bij de wapen onderhandelingen wordt verzwakt bij niet-produktie van de MX. Maar naast dit 'nationale' argument ge bruikte Reagan nog een heel ander drukmiddel waarmee hij de parlementariërs stuk voor stuk persoonlijk bena derde om ze 'om' te krijgen: hij dreigde eenvoudigweg zijn steun in te trekken bij de komende senaatsverkiezin gen, een steun die gebruike lijk is en voor de kandidaat onmisbaar. De president zou weigeren in de staat van de betrokken senator campagne te voeren om zo geld en stem men voor hem te verzamelen. Voor dit rechtstreekse per soonlijke dreigement zouden heel wat senatoren zijn ge zwicht. Ook de leden van het Huis van Afgevaardigden kregen de officiële argumentatie op hun bord ('sterk en een drachtig tegen de Sovjets'), maar om hén persoonlijk te bewerken gooide het Witte Huis het weer over een ande re boeg: de werkgelegenheid. De MX brengt namelijk zo veel werk met zich mee, voor een groot aantal jaren, dat aarzelende afgevaardigden afkomstig van districten met een hoge werkloosheid, dit werkgelegenheidsproj eet nauwelijks konden afwijzen. Verscheidenene afgevaar digden, die eigenlijk tegen de MX waren, zijn toch door de bocht gegaan. Zij konden hun werkloze achterban niet te gen zich innemen, met het oog op hun eigen herverkie zing. De produktie van de MX is inderdaad een geweldige in jectie voor de werkgelegen heid. Tientallen grote en in vloedrijke bedrijven ver spreid over het hele land zijn erbij betrokken. En vanwege die invloed, die greep van het kapitaal op de Amerikaanse politiek, is er uiteindelijk ook sprake van druk op de presi dent zelf. Het bedrijfsleven in de Verenigde Staten is opper machtig. Aangezien in de VS alle openbare ambten, van ondersheriff tot president, via verkiezingen bereikt moeten worden, zijn kandi daten voor al die posten bijna geheel afhankelijk van fi nanciële steun van het be drijfsleven. Vooral het 'groot-kapitaal' kan het zich veroorloven kandidaten ruim van geldelijke middelen te voorzien tijdens zijn de cam pagne. Een kandidaat, eenmaal gekozen, heeft dan natuurlijk wel rekening te houden met de wensen van zijn geld schieter. In de televisie-serie 'Dallas' bijvoorbeeld kun je zien hoe de steenrijke olie magnaat J.R. Ewing een 'eigen' afgevaardigde (stro man) in Washington heeft zitten, die geheel naar zijn pijpen danst. Hoe hoger de begeerde post, hoe duurder de cam pagne, en hoe aantrekkelij ker het voor grote bedrijven wordt om via 'sponsoring' de zaken op hoog politiek ni veau naar hun hand te kun nen zetten. Bij de productie van de MX nu zijn zéér grote bedrij ven betrokken, die hun effec tieve druk uitoefenen op 's lands regering, inclusief de president. Vandaar Reagans onvermoeibare (en nu ge slaagde) pogingen om dit project te laten slagen. Om een indruk te krijgen van het 'militair-industriële complex' achter de MX volgt hier een nadere beschrijving van de aard, de onderdelen en de producenten van het 'tienkoppige monster'. Een intercontinentale ra ket van het type MX is niet een enkelvoudig wapen. Het bestaat uit een uiterst geva rieerde hoeveelheid onderde len, De MX is een viertraps ra ket, die de neus met zijn tien koppige lading in de ruimte moet brengen. Eenmaal in de ruimte wordt de neus afge schoten terug de dampkring in. Daarna zoeken de tien koppen (zogenaamde MIRV's: Multiple Targitable Reentry Vehicles) ieder 'op eigen houtje' hun van te vo ren geprogrammeerde doel: vijandelijke raketlancerings bases, havens, fabrieken, electriciteitscentrales, vlieg velden en wat dies meer zij. De eerste trap van de MX gaat worden gebouwd door Thiokol in Utah, de tweede door Aerojet Strategie Pro- pulsion Co. in Californië, de derde door Hercules Inc. in Utah en Florida, en de vierde Rockwell Rocketdyne Divi sion in Californië. Het geleidings- en contro lesysteem in de vierde trap wordt geleverd in een 'joint venture' door Rockwell Autonetics (californië), Northrop (Californië) en Ho neywell (Florida). Assemblage en proefne mingen komen voor rekening van Martin Marietta (Colo rado). GTE Sylvana Inc. (Massachussetts) zorgt voor de verbindingen tussen het opperbevel en de silo's en de silo's onderling. Het lanceer- en afvuurmechanisme wordt vervaardigd door Westing- house (Californië) en tenslot te gaat Boeing (Washington) zich bezig houden met het aanpassen van de (nu verou derde) betonnen silo's aan de eisen van de MX. Dit is natuurlijk nog maar een greep uit de veelheid van zakelijke activiteiten die de produktie van de MX met zich meebrengt (het gaat uit eindelijk om tientallen mil jarden dollars). Maar duide lijk is dat de macht van de 'big business' in de Verenigde Staten zo groot is dat produc tie en installatie van «n nieuw wapensysteem door móeten gaan, ook al is er eigenlijk geen militair-stra tegische noodzaak. De pro duktie is in feite al aange vangen wanneer een bedrijf met de produktie wil aan vangen. De financiering moet alleen nog even de volksvertegenwoordiging 'door de strot worden ge duwd'. Dat is dus nu met ge bruikmaking van alle mid delen gebeurd. nEPj HAAG(ANP) - Het I merlid Wessel-Tuinstra (D ij van minister Korthals I u» (justitie) weten of het wi ,s jat de Inllchtingendie Buitenland (IDB) op gr I «haal telefoon-, telex- en jtUletverkeer laat afluistei Hoor elektronische afdelin; v,n de Marine Inlichting) dienst. "We pre Van onz |dEN HAAG - Wer I van de premies voor de AWBZ en de kin ning gaan nemen, d: ver worden betaald. Als dat gebeurt kan d I bedrijfsleven is toegez I loon- en inkomstenbela Dat zei prof. drs. J. Weit berg, directeur van de Ni (Nederlands Christelijk We geversverbond) gisteren I dens een persconferentie zijn organisatie. Het NCW wil op die mar de lastenverlichting aan I bedrijfsleven anders invul dan tot nu toe gebruikel Weitenberg zei dat de last I verlichting die het kabinet j loofd heeft nog onvoldoei uit de verf komt. Het kabi had ƒ3 miljard toegezc maar heeft daarvan slee ruim ƒ2 miljard gerealisee I Hij vreest dat er volgend j opnieuw minder wordt ged; aan het terugschroeven var lasten dan het kabinet wild De christelijke werkgev willen voorlopig ook geen a, tasting van de WIR (Wet vesteringsregeling) - een s' sidie op investeringen. V Buisbevruchtingen OM een ongecontroleerde i breiding van het aantal klir ken voor reageerbuisbevru ting (IVF) tegen te gaan, h< het College voor Ziekenhi voorzieningen staatssecret; Van der Reijden (WVC) gis ren geadviseerd, deze beh deling te regelen via een s sel van vergunningen op b< van de Wet Ziekenhuisvo zieningen. j VAN DE dag af, dat hij gekc I van Rusland is er druk gespt In staat en bereid zou zijn de Sovjet-kader. Die vraag kan i Gorbatsjov (54) is bezig m waarbij onbekwame en corn tijbonzen bij bosjes tegelijk kant worden geveegd om g jongere generatie van bestut Die grote schoonmaak is spraak maken op de status d|e positie voornamelijk op van het land. Op allerlei andi zeventig jaar na de Grote Re I °P de westerse industrie-lar zaakt door het syteem van l van een verkalkt kader, dat de privileges te verliezen, die Na Breznjev is Andropov 9e aanzet tot een zuivering, stand gewekt hebben want overgedragen aan iemand 0L|wd aan een typische ver ringsstroming, de oude Tsje wacht dat diens opvolger, G< verjonging wilde aansturen' I wefk zou gaan. gorbatsjov moet vaster in p het einde van deze mas assische communistische niet naar om zo'n verg "9, zonder voldoende rug; ,„.rln6n betekenen, dat inmic oet inzicht zijn gekomen, n>, eveneens aansturen op e overdracht is in Rusland, zov y-.oohimunisten, meestal g het ditmaal anders gaan ^or,ba,s)°v is er duidelijk H vreok te maken. Wat hiei coëxistentie van Wat er ook ,en nad nen? kan worden, zij heef nrhl!a ,.en weet dus uit bitt onn te Qtote risico's ir dPnnL en vermeden. Zullei heid kunnen opbrengen

de Stem | 1985 | | pagina 2