uwsch- mderen reviert Zuiveringen in Sovjet-Unie „GROOTSTE SCHANDAAL UIT GESCHIEDENIS" Vleesindustrie staakt Aanpakken mest kost boeren miljard gulden WORTELTJES EN GEHAKT IIIKE PEN EERSTE BOSSCHE DEKEN STAPT OP GORBATSJOV REKENT AF MET Door dure strip meer zure 4Soeur Sourire' overleden I 14 DAGEN GRATIS j AANDAG1 APRIL 1985 Koers Graauw VOORBURG/BREDA - De rijkspo litie is een enorm milieuschandaal op het spoor. Merijntje slachting aan onder schapen Genadeslag voor jacht op zeehonden Geschrapte worteltjes, zak ±500 gram Gehakt half-om-half, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Duurdere koffie eigenlijk nog „te goedkoop99 DINSDAG 2 APRIL 1985 Reagan chanteert om MX-raket te kunnen maken t "v Rood staan bij banken goedkoper Priesterbestand in 1990 gehalveerd DE STEM de 4in1 krant lijkt n te -rst in het de zich ereel juli. elijk zan- wie- eurs aan. n de eek dis- Voor twee n. zich ting sch- r van oers uit- e da- van veel e or- ande r nu t ook teur- n de ij den. urs 's plaat Wa- eester tich- trou- gs in met ogra- ver- 19.00 s aan om de in de atsen. tego- kken open ordt", die er gekke nog naar r nog 1. De- met tafel te be- rsveld „In at we bben. rs en t aan ja, oger- wordt an de n pas lus de rzitter loofd- irmeld dplaat eppen. de or- e tafel at kon ele le- hipper elkaar aar uit a 13.00 loofd- nds in f iMaicKcrii TONKOOMEN bas- Ie da- lesport in het e de n één even- won- jd. Van echter gesig- ch door loor de Bijdragen van: Eddy de Schrijver en Mark Janse. scheidsrechter bevestigd konden worden. Volgens en kele Voorwaarts-bestuurs- leden die op de tribune aan wezig waren, moet Voor waarts tussen de negende en vijftiende minuut van de eerste helft twee punten te weinig gekregen hebben. Bovendien zou de Terneu- zense topscoorster Liliane Gillissen zowel in de vijfde als in de tiende minuut van de tweede helft haar derde persoonlijke fout gekregen hebben, waarmee haar eind- totaal op zeven zou zijn ge komen. In dat geval is er na tuurlijk geen sprake' meer van een foutenlast, maar eerder van een 'fouten-over- last'. DE WIELERKOERS voor amateurs, die gistermiddag werd verreden, begon dan toch om 13.00 uur en niet zo als eerder in het KNWU- lijfblad had gestaan om 15.00 uur. Er was onduidelijkheid over de aanvang ontstaan, omdat er twee keer een aan kondiging in 'Wielersport' verscheen van de koers in Graauw. Doordat de trim mers na de amateurs moes ten starten besloot het wie- Iercomité Graauw het tijd stip van de amateurs naar 13.00 uur te verzetten, maar voor een dergelijke wijzi ging moet eigenlijk toestem ming van Arjaan de Schip per en de zijnen gevraagd worden. „Maar dat hadden we niet gedaan. Vorige week hebben we dan maar 103 brieven op de post gedaan gericht aan alle renners met het juiste tijdstip van ver: trek", liet het wielercomitè weten. Arjaan de Schipper zou het recht hebben gehad de koers dan maar om 15.00 uur te laten vertrekken, maar De Schipper stelde zich vredelievend op. Aan de andere kant had deze kwes tie de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, on der diens auspriciën vindt de koers plaats, vijfhonderd gulden boete kunnen kosten. „Of zelfs meer", was er uit de mond van Arjaan de Schipper op te tekenen. Maar ook over die boete werd in Graauw niet gerept, zodat uiteindelijk alles met een sisser afliep. ,,Ja, je kunt het wielercomite wel de schuld geven, maar zo is het natuurlijk niet. Vorig jaar reden er soms ook trimmers vóór de amateurs en toen werd er niets van gezegd. Dus dachten wij, dat het in Graauw ook wel kon. Blijk baar kon het niet. Wel jam mer, want je moet toch met elkaar samen kunnen wer ken. Wat we volgend seizoen doen is nog niet bekend. Vfe vieren dan ons 25-jarig be staan en dat willen we niet onopgemerkt voorbij laten gaan", aldus André Biddelo, bestuurslid van het wieier- comité Graauw. Overigens heeft het comité van Lams- waarde al laten doorscher- meren dat de trimmers ge woon 's middags, dus voor de amateurs, vertrekken. „Dat zijn we gewend en dan doen we dan ook. Wij blijven op dat standpunt staan' was er in Lamswaarde te vernemen. sel, de negende plaats van Adrie de Maesschalck en de zestiende klassering van Cv riel Hoefnagels. De tweede plaat was voot ZW Diana en Theo Middel kamp klasseerde zich in he[ ploegenklassement zeer fto/A als derde. Voor deze prestatie zorgden Cees Schouwend* (zesde), Nap Hage (dertiende) en Stefan Kole (25e). Laat dat dan «van woten vta oen Kleintje" in Do Stem j hat)t dan een Qoede Kans dat de eerlijk) vinder éön van de vele tienduizenden Stem lezers is. dia regelmatig onze ..Kletntjea"- rubriek ..Gevonden-Verloren" nesoeurt. DE STEM 125ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers MOSKOU (DPA/RTR) - In j,et kader van de zuiverings- campagne die op last van par tijleider Mlchail Gorbatsjov is begonnen, zijn in verscheidene Sovjet-republieken opnieuw eon aantal partij- en rege ringsfunctionarissen aan de kant gezet. De Pravda en enkele andere partij-organen maakten maandag melding van de ont slagen die verband houden met zwendel en corruptie op hoog niveau. Tijdens een bijeenkomst van het centrale partijcomité in de Oezbekistan zijn „ernsti ge economische tekortkomin gen" aan het licht gekomen. Als gevolg daarvan zijn een aantal districts-, regionale en stedelijke secretarissen en hoofden van ministeries en hoge ambtenaren ontslagen, aldus de Pravda. In verband met de campag ne zijn politie en justitie uitge breid met ruim 9000 man. Vol gens de Pravda betreurde het Oezbeekse centrale partijco mité het dat er nog steeds top functionarissen zijn die uit voering van het (economisch) plan niet kunnen garanderen. De Oezbeekse partijleider, Inamzjan Oesmansjodzjajev, stelde tijdens het plenum dat de partij zich met meer vast beslotenheid moet ontdoen van „incapabele en corrupte" functionarissen. Naar zijn zeggen heeft de uitspraak van Gorbatsjov dat met meer zorgvuldigheid personen voor topfuncties moeten worden uitgekozen een bijzondere be tekenis voor Oezbekistan. In Oezbekistan zijn tot nu toe ruim 100 partij- en rege ringsfunctionarissen de laan uitgestuurd wegens het aan nemen van steekpenningen, diefstal en het verdraaien van produktiecijfers. Onder hen waren zes van de 13 eerste-se- cretarissen en 21 van de 54 le den van de ministerraad. In de republiek Azerbajdz- jan is een lid van het centrale partij comité wegens 'grove overtreding van de partijnor men en ambtsmisbruik' uit de partij gezet. De minister voor de katoenindustrie en zijn plaatsvervanger kregen een berisping wegens ernstige te kortkomingen. Een andere onderminister werd ontslagen. Twee afde lingshoofden van het ministe rie van binnenlandse zaken zijn behalve ontslagen ook voor de rechter gedaagd om dat ze misdaden verzwegen hebben. Een lid van het hoog gerechtshof is wegens on waardig gedrag in zijn privé- leven vroegtijdig afgetreden. Bij zijn ambtsaanvaarding op 11 maart zei Gorbatsjov dat partijleiders in hun districten orde op zaken moeten stellen. Zijn huidige campagne wordt mede in verband gebracht met het komende 27ste partijcon gres. Gorbatsjov zou met het oog daarop zich willen verze keren van een brede machts basis. Enorme fraude met olie Van onze redactie binnenland Een woordvoerder van de rijkspolitie in Voorburg noemt het schandaal „het grootste uit de Nederlandse geschiedenis" en veel groter dan bijvoorbeeld de mal versaties bij Uniser. In een grootscheepse actie op ruim dertig plaatsen in Ne derland heeft de politie gister morgen huiszoeking verricht bij olieverwerkende bedrijven en handelaren. Zij heeft daar oliemonsters en administra ties in beslag genomen. Het sterke vermoeden bestaat dat de olie illegaal wordt versne den met zeer schadelijk che misch afval. Om welke dertig plaatsen het gaat wil de politie in het belang van het onderzoek niet zeggen. De rijkspolitie te wa ter in Zeeland verwijst voor informatie naar de algemene voorlichtingsdienst. Een woordvoerder van de rijkspo litie in West-Brabant zegt van niets te weten. Het doorlichten van de in beslag genomen administra ties zal enige maanden vergen. WAVER (RTR) - De voormali ge zuster-Dominicanes Jeani- ne Deckers, die in de jaren zestig furore maakte als 'Soeur Sourire', is maandag dood aangetroffen in haar wo ning in Waver in de Belgische provincie Brabant. De politie zei dat sprake was van een ge val van zelfdoding. De 52-jarige Jeanine Dec kers maakte indertijd met geen andere begeleiding dan een akoestische gitaar, een reeks hits, waarvan 'Domini que' het internationaal het beste deed. ADDIS ABEBA (RTR) - Oproerpolitie heeft bij de jeugd-interland Ethiopië- Nigerië met waarschu wingsschoten en de wa penstok een einde moeten waken aan een voetbalrel. Het tumult was een ge volg van toespelingen van de Nigeriaanse spelers op de hongersnood in Ethio- P'e. De Nigeriaanse spelers •ergden het publiek door een hand voor de mond te houden en over de maag te wrijven. Voor velen onder de 35.000 toeschouwers liet «et gebaar aan duidelijk heid niets te wensen over. 'i reageerden met het gooien van stenen en fles sen. Verscheidene spelers 'dakten gewond. Het is mis met de pastoors De tegelijkertijd genomen monsters zullen worden ge analyseerd. De woordvoerder wijst erop dat naast het aspect van het zich op deze kwalijke wijze ontdoen van chemisch afval, het vermoeden bestaat dat er sprake is van een frau de van vele miljoenen. Aan de huiszoekingen namen gisteren rechters-eommissarissen, offi cieren van justitie, en onge veer 150 politiemensen deel. Volgens de woordvoerder is eind vorig jaar bij de politie een aantal klachten binnenge komen, waarbij melding werd gemaakt van bij voorbeeld het onwel worden van mensen en het plotseling in het ongerede raken van motoren en machi nes. Een voorbereidend onder zoek door ambtenaren van het ministerie van Volksgezond heid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) en de rijkspolitie te water wees toen uit dat aan diverse soorten bunker-, stook- en huisbrand olie illegaal chemische afval stoffen waren toegevoegd. Uit de toendertijd uitge voerde controles op de nale ving van de Wet Chemische Afvalstoffen rees toen al snel het vermoeden dat er in ons land bedrijven zijn die uit winstoogmerk chemisch afval mengen met reguliere minera le olieën, zonder daarvoor ver gunning te hebben. Tot de ver boden stoffen die tijdens con troles zijn aangetroffen beho ren de zeer schadelijke po ly chloorbifenylen (pcb's). Volgens de wet moet che misch afval worden bewerkt of vernietigd bij bevoegde ver gunninghouders. Bij het landelijk gecoördi neerde onderzoek dat maan dag plaatsvond zijn alle vier districten van de rijkspolitie te water, de rivierpolitie Rotter dam, diverse gemeentelijke politiekorpsen, het milieubij standsteam van het ministerie van VROM en de Rijksac countantsdienst betrokken ge weest. Stakers bij Coveco in Twello - fotoanp ONGEVEER drieduizend personeelsleden bij zeven vleesfabrie- ken zijn gistermorgen in staking gegaan om hun eisen in de CAO-onderhandelingen kracht bij te zetten. Dat heeft de Voedingsbond FNV meegedeeld. Het gaat om de bedrijven NCB in Boxtel, Coveco in Twello, Coveco in Borculo, Van der Laan in Waspik, de Unilever Vleesgroep in Oss, Idema (onderdeel van Unilever) in Gieten en Homburg in Cuijck. Inzet van de acties is het minimumeisenpakket van de bonden, te we ten volledige aanvulling van het ziekengeld door de werkgevers, prijscompensatie en een 36-urige werkweek per 1 januari 1987. De vleeswarenindustrie telt circa 14.000 werknemers. De Indus trie- en Voedingsbond CNV heeft de werkgevers laten weten de acties te steunen. Het is de bedoeling dat de stakingen de ko mende dagen door andere bedrijven worden overgenomen. Het cao-gesprek bij Hoogovens (17.500 werknemers) heeft gisteren voldoende aanknopingspunten opgeleverd om het overleg vrij dag voort te zetten. Hoogovens zou zich bereid verklaard hebben driekwart van de kosten van de aanvulling het ziektegeld tot 100% van het nettoloon voor zijn rekening te nemen. Het overleg over een nieuwe CAO voor de 2000 werknemers in een groot aantal papierfabrieken in ons land is gisteren vastgelopen. Van onze correspondent Hondeil richtd! agent van de verkeerspolitie een dood lam op de weg aan trof. Omdat hij dit een vreem de zaak vond waarschuwde hij zijn collega's van de rijks politie Hulst. Toen deze met enkele wagens bij de wei aan kwam, bleken daar diverse dode schapen en lammeren te liggen. Ook zagen zij twee gro- HULST - Twee loslopende honden hebben zondagmorgen een ware slachting aangericht onder de schapen en lamme ren van de heer P. uit Hulst. Drie schapen en vijf lamme ren werden doodgebeten, ter wijl nog eens vijf schapen zo danig door de honden werden gebeten dat zij ook moesten worden afgemaakt. De dieren liepen in een wei de bij de Absdaalseweg. De slachtpartij werd om ongeveer 10.00 uur ontdekt, nadat een te zwarte honden op het wei land, die er bij de komst van de politiemensen vandoor gin gen. Na een achtervolging wer den de honden op de Zoete- vaart aangetroffen en daar la ter door een jachtopziener doodgeschoten. Door een die renarts werd de maaginhoud van de honden onderzocht en daarin bleek zich inderdaad schapenwol te bevinden. De eigenaar van de beide honden is bij de politie bekend. Tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt. DEN HAAG (ANP) - Het in voerverbod voor huiden van jonge zeehonden in de EG heeft de jacht op zeehonden een genadeslag toegebracht. Hoewel de Canadese rege ring vergunning had gegeven maximaal 186.000 zeehonden te vangen zijn er in de huidige jachtperiode slechts 5000 om hun pels gedood. Volgens Greenpeace i de jacht definit: gekomen UTRECHT (ANP) - De prijsverhoging van de strippen kaart met 6,5% steekt erg schril af bij de campagne tegen de zure regen van het milieu-ministerie (VROM). Dit verklaart de organisatie van reizigers in het open baar vervoer ROVER. Voor de strippenkaart die bij de invoering in 1980 vijf gulden kostte, moet met ingang van deze week 8,05 gulden worden neergeteld. De campagne van het ministerie van VROM maakt duidelijk, aldus ROVER, dat het autoverkeer een grote bijdrage levert aan het ontstaan van zure regen. „De schone auto wordt in de toekomst zelfs goedkoper ge maakt, terwijl degenen die geen auto bezitten en die dus ook niet bijdragen aan zure regen en verkeersonveilig heid, worden gestraft met een perperdure strippenkaart". DEN HAAG - Als bij het beteugelen van de mestoverschotten wordt uitgegaan van de milieutechnische 'fosfaatnormen' in plaats van landbouwkundige normen zullen intensieve veehou derijen financieel ernstig gedupeerd raken. Veehouderijen zullen in dat geval gezamenlijk een bedrag van èèn miljard gulden op ta fel moeten leggen; dat is 11.600 gulden per bedrijf. Dat is de eerste reactie van het bestuur van het Land bouwschap op de notitie van de ministers Braks (Land bouw) en Winsemius (Milieu). De beide bewindslieden gaven in een notitie aan de Tweede Kamer wel aan dat ze van de zogenaamde 'fosfaatnorm' (strenger dan de landbouw kundige norm) wilden uit gaan, maar niet hoeveel dat zou gaan kosten. Volgens het bestuur van het schap veroorzaakt de notitie van Braks en Winsemius on rust, omdat er teveel vraagte kens blijven staan. Het be stuur van het Landbouwschap vindt het bedrag van bijna twaalf mille bovendien on aanvaardbaar. De fosfaatnorm houdt in dat veehouders net zoveel mest mogen uitrijden als voor het gewas noodzakelijk is, zodat extra belasting van het grond water voorkomen wordt. De stikstofnorm (door Braks en Winsemius afgewezen) staat een veel grotere hoeveelheid mest toe, waardoor in de grond bovendien vervuilende fosfaten worden opgeslagen. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 500 g 5^5 3.98 £QQ kilO 2 3 4 5 94S AMSTERDAM (ANP) - Koffie, wordt morgen 3 april 15 tot 20 cent per halfpondspak duur der. Deze verhoging is voorna melijk het gevolg van de sterk gestegen dollarkoers in de af gelopen maanden. Volgens secretaris De Vries van de Vereniging van Koffie- branders en Theepakkers is de prijsverhoging eigenlijk niet voldoende. „Sinds het vorig najaar is de dollar alleen maar gestegen. In december lag de gemiddelde dollarkoers al een dubbeltje boven die van sep tember. En in december ver laagde Douwe Egberts als eer ste de koffieprijs met 12 cent tegen de marktontwikkeling in, waarop de andere koffie- branders schoorvoetend volg den". President Reagan schroomt niet politici met chantage onder druk te zetten om een ambitieus MX-raketten projekt goedgekeurd te krijgen. En de slachtoffers kunnen niet anders dan meedoen om hun positie niet in gevaar te brengen. Over de bedenkelijke spelletjes van het Witte Huis zie ACHTERGRONDPAGINA AMSTERDAM (ANP) - Het 'rood staan' bij de banken wordt voor be drijven en particulieren goedkoper. De Nederlandse Mid- denstandsbank en de Ra bobank hebben laten we ten dat de opslagrente wordt gehalveerd tot een half procent. Dit houdt verband met de de afge lopen tijd dalende rente in ons land. De verwach ting is dat andere banken spoedig zullen volgen. DEN BOSCH (ANP) - Bis schop J.G. ter Schure van Den Bosch heeft pastoor J.A. Brou wers gisteren op diens verzoek eervol ontslag verleend als de ken van het dekenaat Best. Brouwers is daarme- dc eerste deken in het bisdom Den Bosch die ontslag neemt na de benoeming van mgr. J.G. Ter Schure. Deken Brouwers (66) was van 1960 tot 1966 secretaris van bisschop Bekkers. Hij werd in 1981 deken van het dekenaat Best, in die plaats vervulde hij tevens een pastoraat. Deken Brouwers was als enige afwezig bij de spoedver gadering van de dekens van het bisdom Den Bosch, daags na de benoeming van bisschop Ter Schure. De dekens teken den toen protest aan tegen de benoeming. In een interview met het weekblad De Tijd liet deken Brouwers weten dat hij het eens was met zijn collega's. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - In 1990 zullen er nog maar 1200 tot 1300 priesters beschikbaar zijn voor alle katholieke paro chies in Nederland. Van dat aantal zal dan nog meer dan de helft zestig jaar en ouder zijn. Deze jongste cijfers van het KASKI (kerkelijk in stituut voor sociaal-weten schappelijk onderzoek) werden gisteravond gepre senteerd op een bijeen komst van de Mariënburg- groep in Utrecht. Het KASKI verrichtte een onderzoek naar het priesterbestand voor de komende vijf jaar in op dracht van de Mariën- Onderzoek KASKI: burggroep. Op dit moment zijn nog 2055 priesters voor het werk in de parochies be schikbaar. Per jaar daalt dat aantal actieve priesters momenteel met 150. Ernstig wordt het feit genoemd dat de oude pas tores niet meer opgewas sen zullen zijn tegen de vragen die rond 1990 in het basispastoraat leven. Vervolg op pagina Binnenland Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan- melden en de pen zal u worden, toegestuurd. ITlEUWE ABONNEE Naam en voorletters: I Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1