Lekker Dien fokken dikbil is onnodig en ethisch onverantwoord Extr inV naai Bacterieën in de tegenaanval ALLES 'VEEARTS GEDRAAGT ZICH ALS MONTEUR VAN BIOINDUSTRIE' WAAR KOMT VANDAAN? MAANDAG 1 APRIL 1985 Film voor iedereen MEDISCHE RUBRIEK JDjJIajjf. IWM EXTRA OP MAANDAG1 T48 Door Willem Reijn HET KWEKEN van dikbillen is een lucra tieve hobby. De dikke billen van dit door af wijkingen misvormde rund zorgen voor smakelijke dikke biefstukken, die fiks geld opbrengen. De Stichting Lekker Dier toont in haar rapport 'Dikbil en dierenarts - Over manipulaties in de rundveefokkerij' de andere kant van de medaille. „Dikbillen worden gekweekt op hun erfelijke af wijkingen", legt beleidsmedewerker Wiin de Kok uit. „Het dier is veel te zwaar: een normaal kalf weegt veertig kilo, een dikbilkalf tachtig". ziekten. Vooral infecties aan de luchtwegen komen veel voor. De organen zijn te licht in verhouding tot de rest van het lichaam. Wim de Kok noemt enige vergelij kende cijfers. Als de gewone koe op 100 wordt gesteld, dan heeft de dikbil 120 pro cent spieren, 85 procent bot ten, 50 procent vet en 85 pro cent organen. In dat dierlijk fabriekje zijn de verhoudin gen dus zoek. Daardoor wordt de nier- funtie verstoord, verloopt de spijsvertering trager, blij ven de botten klein en zwak omdat de spieren teveel mi neralen vragen en hebben jonge dieren vaak korte pootjes door te korte pezen. Kalveren hebben last van een te grote tong, waardoor vijftig procent van de pasge boren dieren niet gewoon bij moeder kunnen zogen, maar met de fles moeten worden gevoed. Oudere dieren kun nen niet normaal lopen, door de zwakke botten. Al vanaf zijn geboorte leidt de dikbil een treurig le ven. Omdat de boreling on natuurlijk groot is en het bekken van de moeder daar door niet of slechts uiterst moeizaam kan passeren, hanteert de veearts routine matig het mes om het kalf met de keizersnee ter wereld te brengen. Volgens de on derzoekers is het voor een moeder moeilijk om meer dan twee keer een dikbil ter wereld te brengen. „We hebben een veearts gesproken die problemen kreeg, toen hij een kalf wil de halen. Aan de kant waar hij wilde snijden, was al en kele keren de keizersnee verricht, zodat hij er door de vergroeiingen en verklevin- gen niet door kon komen. Toen heeft hij het dier maar aan de andere kant openge maakt", zegt Wim de Kok. Ziekten De dikbil blijkt vervol gens zeer bevattelijk voor Dikbillen op de Paasveetentoonstelling in Den Bosch: op afwijkingen gefokte runderen. - FOTO MARCEL BEKKEN. Verder blijkt dat in de grensstreken, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, veel boeren illegaal hormonen inspuiten, zo zegt de stich ting. Zelfs hormooninjecties voor katten zouden daarbij worden gebruikt. Kortom, zo vindt Lekker Dier, aan het welzijn van de dikbil ont breekt wel iets. Geboorte Lekker Dier legt de na druk op de geboorte van de kalveren. Het gegeven dat elk kalf met een keizersnee moet worden gehaald, vindt de stichting tekenend voor tegennatuurlijke teelt. Bo vendien wordt hier de rol van de dierenarts het duide lijkst. Taco van de Heiligerberg, fulltime beleidsmedewerker van Lekker Dier: „De code voor veeartsen zegt dat hij zich moet inzetten voor de gezondheid en welzijn van het dier en dat hij de eer van de stand van de diergenees kunde hoog moet houden. Ethische verantwoordelijk heden kunnen in bepaalde gevallen prevaleren boven vaktechnische, heet het. Volgens mij moet hij zich dus tegen deze diererïkwel- ling keren en de boeren op de misstanden op zijn be drijf wijzen". De veearts doet dat niet, constateert Van de Heiliger berg. „Ze moeten ook hun brood verdienen", zegt Van der Heiligerberg sarcastisch. Dat vindt hij een al te plat- voerse verklaring. „Daarom moet de veearts maar eens van zijn voetstuk worden gestoten". In het rapport heeft Lek ker Dier een lijst gepubli ceerd van veeartsen die zich bezighouden met deze, zoals Van de Heiligersberg ze noemt, 'monteurs'. Daaruit blijkt dat een aantal artsen zelf ook dikbillen fokt: fi nancieel interessant omdat zij geen kosten voor de ope ratieve geboorte hoeven te maken. Behalve veeartsen zijn er ook beunhazen werk zaam in de keizersneesector. Veeverloskundigen bijvoor beeld. Maar erger nog: „Boeren die al zo vaak een keizersnee hebben gezien, dat ze menen dat het nu zelf wel kunnen", zegt Wim Kok. Van de Heiligerberg wil de problematiek van de dik bil breder stellen: het gaat om de ethische grenzen, die in het geval van de dikbil duidelijk worden overschre den, zo vindt hij. „Het is een vraag die de veearts snel uit de weg gaat. Een dierge neeskundige die kritisch is, specialiseert zich al snel op de kleine huisdieren. Kriti sche veeartsen zijn er vrij wel niet". Veearts A.P. Wouters uit Chaam, die in de Lekker Dierlijst met tien keizersne- des per jaar ver onderaan staat, zegt ethisch geen en kel probleem te hebben met dikbilfokkerij, hoewel hij erkent dat er gefokt wordt op genetische afwijkingen. „De dieren hebben absoluut geen last van de keizersnee", zegt hij. „De moeder staat gewoon te eten tijdens de in greep". Hij bestrijdt dat de dieren geen gewoon bestaan kunnen leiden. „Er zijn wel meer rassen die zwaarder gebouwd zijn. Ze worden in de stal op stro gehouden, krijgen speciaal voer". Of wel: de dikbil heeft het zo slecht nog niet, vindt hij. Brabanthallen-directeur M. Engelen, organisator van de Paasveetentoonstelling in De Bosch, vindt dat het Lek ker Dier-rapport een be langrijk signaal is. „Ik on derschrijf dat we er regel matig bij stil moeten staan, waar we mee bezig zijn. Het mag best een discussiepunt zijn of je gebruik moet ma ken van de nieuwe technie ken, zoals de keizersnee, om dikbillen te fokken". DE MAN die op al lerlei fronten een in spirerende en stu wende rol gespeeld had in het maatschappelijk leven was ge storven. In het bedrijf waar hij een hoge, drukke functie had; in kerkelijke en sociale instel lingen waarvoor hij actief was; ook in vrijetijds-kringen als bil jartclub of toneelvereniging waarvan hij lid was of de cen ten beheerde, overal werd hij met veel lof en spijt herdacht. Ook wij waren via een of ander charitatief kanaaltje tegen deze bijzondere mens opgevaren. Toen een krantebericht zijn dood meldde schreven wij een hartelijke brief aan zijn vrouw, die we wel nooit hadden ont moet, maar die in het verlengde van haar Jan toch een goede bekende mocht heten. Toen zij de brief las, was het of wij heel goeie vrienden van haar waren, schreef zij als ant woord. Dat gevoel had haar verbaasd. Jan, die kon goed met mensen omgaan, die leefde met hart en ziel een openbaar leven, zij hield zich dan met het huishouden bezig, bleef op de achtergrond. Een bewuste keu ze van die vrouw, dacht ik, maar het beeld van een wel overwogen afspraak tussen twee mensen over de verhou dingen binnen huweüjk en ge zin werd ondergraven door het vervolg van de brief. „Toch ver langde ook ik naar die levens vrijheid, het is echter niet ieder een gegeven". Zij haalde nog even aan, wat Jan in zijn helaas te korte leven allemaal verwe- zenlijkt en aangezwengeld had en gooide toen de deur naar hun huiskamer wijd open. „Jan hield ontzettend veel van mu ziek, hij besteedde elk vrij mo ment aan pianospelen óf platen draaien. Gelukkige mensen, die zo'n kans krijgen en vooral zo'n kans nemen. Ik lees graag, maar daar kwam niet zo veel van". Complete films spelen zich na het lezen van die brief in mijn gedachten af. Het centrale the ma is altijd een 'vrouw, moe van huishouden, afwassen, kinde ren overhoren en naar bed brengen. Zo'n vrouw lekker languit op de bank, „Hè-hè, eindelijk", koffie binnen hand bereik, Tessa de Loos's Meisjes van de suikerwerkfabriek onder ogen. In mijn filmscript staat dan: sleutel in slot - Jan met vrienden - jas uit en pilsje - nieuwste plaat - gezellig. De vrouw keert terug uit haar boek, zet de benen in dames houding op de grond, rolt een gastvrije glimlach voor haar ge zicht en vraagt: „Zal ik kaas snijden?" Wanneer mijn vrou welijke hoofdrol in de keuken staat bij haar aanrecht, laat ik in een indringende scène het grote alles omverwerpende be sef over haar komen. In over el- POTfC VANEIJSDEN kaar heen gemonteerde beeldt ziet zij zichzelf één worden mei de arm van de platenspeler, automatisch reageert op een druk op de knop. Dat zal ec5 gruwelijk moment zijn, waann het verband der dingen abso luut zoek is en zelfs het koffie, zetapparaat en het gasfornuis zich vijandig tegen haar keren Totdat alles z'n plaats weer krijgt rond een bevrijde, zelfbe. wuste vrouw Soms verleidt mijn fantasie me dit gegeven uit te werken tol een lange dubbel-tarieffilm. Dan zie ik na de omwenteling Jan en mijn actrice afspraken maken: zaterdagavond ge spelletjes en verder ieder drie avonden naar eigen behoefte eventueel met elkaar. Ik laat mijn vrouw met haar Engelse cursus een schoolreisje maken naar Londen, op Schiphol uit gewuifd door Jan en de kinde ren. En ik geef beelden van hei echtelijk bed op zaterdagoch tend, met Jan die nog even lek ker tegen haar aanschurkt en dan monter vraagt: hoe zullen we op onze twee vrije dagen de taken verdelen? Zo fantaseer ik erop los. Maar de kracht van een be toog ügt in de beperking, ik weet dat. Eén korte alleszeg gende scène, dat is genoeg. Daarom wordt de hergeboorte in de keuken onmiddellijk volgd door het vredige beeld van het gezin aan tafel: vader, moeder en kinderen op z'n zon dags, lichtgrijs tafellinnen, zachtrose serviesgoed, soepter- rien met vol-rode tomatensoep Weer een verschrikkelijke flits: soeppot in diggelen op de grond en een rode golf uitlo pend op wit katoenen lusjesta pijt. Mijn vrouw vliegt niet overeind, wringt zich niet wan hopig de handen: „Oh, m'n mooie tapijt, Oh, m'n nieuwe servies", gilt niet hysterisch te gen Jan dat ie moet rennen. In mijn succesfilm zit de vrouw rustig op haar stoel, want hel stukje „iemand moet het toch doen", heeft zij weten los le koppelen van haar vrouw-zijn, zodat het vrouw-zijn haar niet langer in de weg zit om zichzell te zijn. ^Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii EEN genie is iemand die ziet wat iedereen ziet en denkt wat niemand ooit gedacht heeft. Voorbeeld Ian Flem- ming. Op een dag in 1929 haalde hij voedingsbodems, die hij besmet had met bac terieën uit de broedstoof. Hij verwachtte op de voedings bodems een prachtige bacte rie kolonie aan te treffen, maar nee. Een schimmel had kans gezien om de zaak te besmetten en had de bacte rie kolonie bijna van de voe dingsbodem weggedrukt. Flemming maakte wat aan tekeningen en gooide de voedingsbodems weg. On derzoek mislukt. Pas later ging hem een lichtje op. Hij had gezien wat menig onderzoeker ook al gezien had, maar dacht enzovoort. 'lets' in die schimmel, redeneerde Flem ming, moest de bacterieën op een afstand hebben ge houden. De schimmel heette Penicillum glaucum en dat 'iets' noemde Flemming dus penicilline. Pas in 1941 kon men dat stofje uit de schim mel isoleren. Kort daarvoor, in 1937, had men ook nog andere stoffen ontdekt - de sulfa's -, die ook al bacterieën konden verdelgen. De sulfa's komen uit een reageerbuis en wor den chemotherapeutica ge noemd. Omdat penicilline afkomstig is van een leven de schimmel werd het de eerste van de antibiotica. Samen zorgden ze voor een ongehoorde sensatie. Einde lijk had men middelen om bacterieën regelrecht te be strijden, want infectieziek ten waren toendertijd doodsoorzaak nummer een. Bij voorbeeld. Longont steking door de pneumokok bacterie kennen we nu al leen nog van horen zeggen. Vroeger velde het struise vrouwen en bomen van ke rels. Patiënt, familie en dok ter konden niet meer doen dan negen dagen bidden, want dan kwam de crisis die je wel eens overleefde, maar vaak niet. Tegenwoordig komt de dokter, ziet, en overwint het microbeest met een flinke stoot antibiotica. Wondermiddelen dus. Zo wonderbaarlijk dat men er in het verleden - zoals dok ters dat noemen - ermee heeft 'gesmeten'. Maar al gauw bleken bacterieën zich niet zo gemakkelijk af te la ten slachten. Als een bacte riesoort door chemothera- peuticum of antibioticum wordt aangevallen kan er altijd wel een stamlid zijn die er tegen bestand is. De rest sneeft, maar hij over leeft. Als die eigenschap er felijk is dan zijn alle nako melingen van die ene bacte rie ook ongevoelig voor anti biotica. Hoe harder je een bacteriesoort aanpakt, hoe sterker de overlevers wor den. Een berucht voorbeeld is de stafylokokbacterie. Steenpuisten kun je er van krijgen, longontsteking, voedselvergiftiging en wat al niet. De stafylokok bleek zo buitengewoon bestand te gen penicilline dat sommige stammen er volledig tegen resistent zijn geworden. Die resistente stammen kom je juist tegen waar het meest antibiotica wordt gebruikt, met name in - o ironie - zie kenhuizen. Als je echt een gemene infectie wilt oplo pen, dan ben je daar op het juiste adres. Gonokokken, de veroorza ker van gonorrhoea ofwel druiper, werd zo belaagd door penicilline dat je nu soorten hebt die er geheel ongevoelig voor zijn. Vroe ger roeide sulfamethoxazol met gemak alle Coli bacte riën in de darm uit, tegen woordig is bij 40% van de be volking de bacterie er vol strekt ongevoelig voor. Tegen die explosief toene mende ongevoeligheid zijn twee strategieën mogelijk. De eerste ligt voor de hand: Het opvoeren van de bewa peningswedloop. De farma ceutische industrie ontwik kelt alsmaar nieuwe anti biotica en chemotherapeuti ca, die in het begin wonder wel werken. Maar ja, al gauw duikt het oude pro bleem weer op: De tamme bacterieën leggen het loodje, zodat de sterken weer over blijven. Het allernieuwste snufje is het beta-lactamase, waarvan men hoopt dat het de bacterieën een slag voor zal blijven. Erg gerust is men er niet op. Een hele andere aanpak is het gebruik van antibiotica juist zoveel mogelijk te be perken. Een soort wapenbe heersing dus. In het verle den (en nog ook wel) was men geneigd om bij elk te ken van een infectieziekte gelijk naar antibiotica te grijpen. Daar begint men aardig van af te stappen. Volgens deskundigen is bij voorbeeld alleen maar koorts, een urineweginfectie zonder klachten, of angina, niet meer voldoende reden voor zo'n kuur. Ook worden antibiotica minder gebruikt om bijvoorbeeld bij longpa tiënten een infectie te voor komen. Bij een urinewegin fectie met klachten blijkt, tot groot chagrijn van de farmaceutische industrie, een eenmalige dosis vaak net zo goed te helpen als een kuur van 7 dagen. Verder beperkt men zo veel moge lijk het gebruik van breed- spectrum antibiotica. Dat zijn antibiotica die als een mitrailleur niet alleen de boosdoener, maar ook ande re bacteriesoorten neer- maaien. Die kunnen dan ook resistent worden. Men pro beert dan ook zoveel moge lijk een antibioticum te ge bruiken dat alleen maar te gen die ene bacterie werkt. In het St. Radboudzieken- huis in Nijmegen voert men al enkele jaren een dergelijk 'antibiotica beleid'. Daar door daalde in de jaren 1976- 1980 op de afdelingen chi rurgie en urologie het ge bruik met de helft. Tegelij kertijd daalde ook het aan tal wondinfecties na opera tie. en dat niet alleen, het scheelt ook nog in de duiten. Men schat dat het gebruik van antibiotica in Nederland met 25 tot 50% kan worden teruggedrongen. De jaarom zet was in 1981 ongeveer 150 miljoen gulden. Daar kan dus een aardige zakcent op worden bespaard. door Maurits van Rooijen DE HISTORISCHE reis van de eerste aardbewoners naar de maan was een enorme sensatie. De ontdekking dat de wereld veel groter was dan Europa, was niet minder sensationeel. Sinds het einde van de vijftiende eeuw voe ren Europese scheepjes de grote zeeën over, op zoek naar onbekende wereldde- De ontdekkingsreizigers brachten dieren en planten mee uit de nieuwe wereld. Deze 'souvenirs' waren zeer gewild bij de hogere standen. De interesse voor flora en fauna nam sterk toe. Er wer den zelfs speciale expedities opgezet met plantenzoekers. Het allerpopulairst waren de palmen, die 'vorsten van het plantenrijk' werden ge noemd. Het mosplantje (sela- ginella) is wellicht onze oud ste kamerplant. De fuchsia, genoemd naar de Duitse plantkundige Fuchs, arri veerde in 1697 uit Amerika. In 1731 arriveerde vanuit Afrika de sansevieria, ge noemd naar de prins van Sansevierio en beter bekend onder de onvriendelijke bij naam 'vrouwentongen'. Het merendeel van de planten was afkomstig uit tropische streken. In de zo mermaanden prijkten ze in de tuin, maar zodra het kou der werd, moesten ze binnen worden geplaatst. Daartoe lieten de trotse eigenaren speciale zalen bouwen, de zo genoemde orangerieën (waarin oorspronklijk de oranjeboompjes werden on dergebracht) of wintertui nen. Het houden en kweken van planten was een zeer kostbare liefhebberij. Pas in de negentiende eeuw kwa men de planten ook de woonkamers van de minder rijke, maar toch altijd nog heel deftige burgerij opfleu ren. Meestal kregen ze een plaatsje op speciale planten- tafeltjes. Wat later werd ook de vensterbank ontdekt. De vensterbank was toen allang geen echte zitbank meer, maar nog slechts een smalle richel, ideaal voor zonlieven- de planten. De populariteit van de ka merplant is sindsdien enorm toegenomen. Dit kwam vooral omdat men in het.be gin van deze eeuw de gezon de invloed van planten op li chaam en geest ontdekte. In 1965 telde ons land reeds 50 miljoenen kamerplanten Sindsdien is hun aantal nog stug toegenomen. Het kli maat in onze woningen is namelijk 'plantxrriendelij- ker' geworden. Overdag branden er geen roodgloeiende kachels meer en 's nachts staan er geen dikke ijsbloemen op de ra men. In de meeste kamers heerst een aangename tem peratuur tussen de 14 en 21 graden. Bovendien zijn planten tegenwoordig veel goedkoper. Ze komen nog maar zelden uit de 'nieuwe wereld'. Integendeel: Neder landse kwekerijen exporte ren nuworldwide (ADVERTENTIE) Geld lenen doe je niet iedere dag. Als je 't doet, doe 't dan via postgiro. Dat is wel zo voordelig. En je doet 't gewoon thuis. Via een folder, waarin ook het aanvraagformulier zit U vindt onze leenfolders op elk postkantoor. Maar u kunt ze ook thuisgestuurd krijgen. Via de coupon hiernaast of (ma. t/m vrij. tot 21.00 uur) een telefoontje met 06-0400. En mocht u daarna nóg meer informatie willen, u kunt ons ook elke werkdag tot 21.00 uur bellen op 058 - 95 8001 Stuurt u mij de folders 'Persoonlijke Lening' en 'Doorlopend Krediet'. Naam: Deze bon in een envelop zonder postzege' versturen naar: Administratiekantoor postgiro/ rijkspostspaarbank, afdeling Consumptief krediet. Postbus 22000.8900 KA LEEUWARDEN Adres: Postcode/ Plaats: postgiro rijkspostspaarbank BOISE, IDAHO(UP ver weg in het nooi staat Idaho, staan n ken in vuurlinie en r ren op poppen. Wel aan flarden maar ze op het oog. Ze bescl triotten en als discip Het is het terrein van Aryan Nations Church', 'arische kerk van de natie', schutters zijn neo-nazi's, in startblokken om het blar ras te redden. Het terrein afgezet met hoge heki waarop borden zijn aan bracht die melden: 'Alk voor blanken'. 'Er is maar één ding dat het ras', is het dogma van minee Richard Butler, de der van de groepering, treem-rechts in de Verenig Staten beschouwt Ron kervleugel en viert ieder j de geboortedag van Adolf H Ier. De groeperingen - er z er vele- hebben op onder schikte punten verschil mening over de vraag hoe VS er uit moeten zien. M over één ding zijn ze het ee blanke 'ariërs' zijn het d God uitverkoren volk. Zw ten zijn 'inferieur', joden het 'zaad van de dui\ Spaanstaligen zijn niet v. kom en iedere religie beha de hunne heeft het aan verkeerde eind. 'Ongetwijfeld zal er gew uitbreken', is de mening Glen Walker, officier van j titie in Kootenai, de provin waarin het terrein van de treemrechtse groep ligt. mensen zullen gedood word Dat gebeurt trouwens al'. De zogeheten 'haatgroe ringen' zijn geen onbeki verschijnsel in de Verenig Staten. De Ku Klux Klan actief sinds de Burgeroor en de Nazipartij, waaruit extreemrechtse groepen voortgekomen, functioneer sinds de jaren dertig. Schietpartijen 'The Order' is één van groepen die zich heeft af scheiden van de 'Aryans I tions Church'. Men vond dar teveel werd gepraat en te v. nig werd gehandeld. De or: nisatie wordt verdacht van overvallen van geldwag De autoriteiten stellen Order' verantwoordelijk v het doodschieten van A Berg tijdens een uitzend van een joods radiostatior Denver. De leider van de groep, bert Mathews, overleed zijn verwondingen na schietpartij met de politk december vorig jaar. 'The ISTANBUL(DPA) - vrouw Nebahat Koru de wet, haar superieur de Turkse bureaucrat gen zich. Maar de d< aan de universiteit vi mir blijft bij haar wei) haar hoofddoek in de gezaal af te doen hoe« in Turkije met zijn s scheiding tussen kei staat voorgeschreven ii De Koran, die volger lovige moslims vrouw< biedt hun haar te bed< is zediger dan het burg wetboek, zo is de d< chemie van mening, verlaging van haar s noch de dreiging met o hebben haar van haar tuiging doen afwijken, de hoogste onderwij sa teit in Turkije, steld compromis voor: me' Koru zou in plaats v traditionele islami hoofddoek een neutral kleinere hoofdbedc moeten dragen. Zond volg. De wetenschaj medewerkster is er na van overtuigd een ma bondgenoot te hebtx internationale wede ving van het islar zelfbewustzijn. Ook ii kije lijkt de opmars v islam-fundamentalisn meer te stuiten. De invoering van h< bisch als keuzevak middelbaar en hoger wijs, het verbod vt schenken van alcol sportkantines, het

de Stem | 1985 | | pagina 4