'Die Jacobs reed vijf kilometer harder. ONTSPANNEN MNTBUTEN Zeeuwsch- Vlaanderen zegeviert IN ZESTIENDE EDITIE VAN OMLOOP VAN DE BRAAKMAN GRC 24 DAGEN Zeeuwsch-Vlaanderen boven in Omloop van de Braakman lOEGlFf UITSLAG OMLOOP 'Soeur Sourire overled Men ADRI DE MAESSCHALCK: Afvallers >or kostwm program, kunst en kuituur. DE STEM „de 4in1 krant" Opmerkelijk MAANDAG 1 APRIL 1985 Dispensatie Fouten- overlast? Koers Graauw 125ste jaargang VOORBUE litie is een op het spoo: I I 4 Van onze sportmedewerker PHILIPINNE - De Omloop van de Braak man verliep vrijwel vlekkeloos. Wedstrijd leider Jan Moerdijk moest maar één keer knarsetandend ingrijpen. Dat gold dan de neutrale wagen die in de koers meereed. In de wagen zat onder andere Mon van de Vee- gaete. Hij begreep er maar niets van dat Moerdijk zo moest handelen. „In België kan dit allemaal hoor. Je moet de koers aanvoe len", liet Van de Veegaete Moerdijk na afloop weten. Jan Moerdijk bleef echter op zijn stand punt staan. „Die neutrale wagen moet ook luisteren naar wat ik zeg. Als dat niet gedaan wordt is het stoppen geblazen. Ik heb die auto uit de koers gehaald omdat er duidelijk ge- coached werd en er zat een kind in de auto. Dat druist tegen alle reglementen in. Er stond dus niets anders op dan die auto te ver wijderen", aldus Moerdijk. In het wielergebeuren wordt niet zo dik wijls met voetbaltaal gesproken, maar op een gegeven moment werd verslaggever Peter de Jonge wat al te nieuwsgierig en liet de pers auto vlak achter de koplopers plaats nemen. Dat kwam hem op een 'gele kaart' van Jan Moerdijk te staan.... Over ploeggeest gesproken. Wim Lugten- burg en Arie van Putten kunnen daar over meepraten. Van Putten reed lek toen hij in de kopgroep zat. Hij werd opgewacht door ploegmaat Wim Lugtenburg, maar tot diens stomme verbazing reed Van Putten Lugten burg gewoon voorbij. Het gevolg was dat Van Putten op honderd meter van de kopgroep bleef hangen en Lugtenburg het daarna voor gezien hield. Over sportiviteit gesproken. Jacobs reed op een bepaald moment lek en kon in een mum van tijd zijn plaats in de kopgroep hernemen. „Ja, dat wil je. We zijn maar wat zachter gaan rijden op dat moment", liet Van Passel weten. Het verwonderde dan ook niemand toen Patrick van Passel zelf leek reed, hij ook terug kon komen. „Natuurlijk kon hij terug komen", aldus De Maesschalck, die er aan toevoegde, „heb hen verteld dat ze, als ze zo zouden blijven doorfietsen met z'n tweeën aan zouden komen". Het resultaat van de smeekbede was dat alle koplopers in de rem men gingen en Van Passel lieten terugko men. „Diana stoppen of anders stuur ik de politie op je dak", klonk het uit de microfoon na zo'n slordige 100 kilometer koers. Nou, Diana had al meerdere keren met dit bijltje gehakt en koos voor de weg van de minste weerstand: stoppen dus. Opmerking van Adri de Maesschalck na af loop: „Die Jacobs reed zeker vijf kilometer harder. Heb hem dat verteld en vroeg hem of het nog geen tijd was om over te stappen naar de beroepswielrenners. Maar zachter rijden deed hij niet. Integendeel, op den duur reed hij wel zes kilometer harder dan ons". Gert Jacobs is eea klasse apart Door Ton Koomen PHILIPPINE - „Bondscoach Piet Liebregts was hier present. Ik wilde hem graag nog eens laten zien hoe het met mijn conditie stond. Ik ga tenslotte met de amateurwielerploeg nog met hem mee naar de Ronde van Niedersak- sen. Hij weet nu in ieder geval hoe het met mijn vorm gesteld is", meldde een uiterst tevreden Gert Jacobs, de 20-jarige nuchtere coureur uit het Drentse Emmen na zijn overtuigende overwinning in de zestiende edi tie van de Omloop van de Braakman. Een overwinning van een superieure renner, die op 20 april met dispensatie over stapt naar de rijen van de be roepswielrenners, waarin hij op 27 april zijn debuut maakt in de Amstel Goldrace. Jacobs, die ook op de schaats goed uit de voeten kan - en dan met name op de lange afstand - gaat namelijk deel uitmaken van de Verandalux-formatie van ploegleider Roger Swerts, waar ook Hennie Kuiper (win naar van Milaan-San Remo) "en Teun van Vliet in rijden. Gert Jacobs was vooraf de gedoodverfde favoriet. De man die eerder dit seizoen de Ronde van Groningen op zijn naam schreef behoort eigen lijk niet thuis in een B-klas sieker als de Omloop van de Braakman, maar aangezien hij na moeilijkheden met ploegleider Piet Hoekstra, die zijn prof plannen nogal sarcas tisch benaderde opstapte vorig seizoen bij de Batavus-forma- tie, moest hij wat anders. Het werd als echte Drent de WSV Emmen, die in de Omloop van de Braakman sterk vertegen woordigd was. Want behalve dat Gert Jacobs op het erepo dium plaats mocht nemen als overwinnaar, bereikte zijn ploeggenoot Wim Meijer een eervolle tweede plaats door in de spurt niemand minder dan de verrassend sterk rijdende Patrick van Passel uit Sluiskil te verslaan. De overwinning van Gert Jacobs mocht dan geen sensa tie zijn, de manier waarop hij zegevierde was zonder meer imponerend te noemen. In barre weersomstandigheden - Pelleboer en zijn kornuiten zaten er flink naast met hun prognoses - reed Jacobs vanaf de prille beginfase in het voor ste gelid. Al na vijf kilometer wedstrijd ging de gretig rij dende coureur uit het Drentse land er in gezelschap van zijn ploegmaat Meijer, Wim Lug tenburg en Aad van Putten (Delta) en de Zeeuw Peter Mol vandoor. Er formeerde zich een groepje van zo'n tien ren ners voorop, maar dat bleken slechts schermutselingen in deze levendige wedstrijd, waarin het aantal afvallers groot was. „Opvallend toch hoe weinig coureurs er in staat zijn een koers van meer dan 120 kilo meter tot een goed einde te brengen. Dat bleek hier in de Omloop van de Braakman wel duidelijk", merkte wedstrijd leider Wim Jeremiasse, een oud-Zeeuw, die zich in het polderland nog steeds goed thuis voelt, op. En Jeremiasse had het grootste gelijk van de wereld. Van de bijna 120 ge starte renners bereikten er slechts 26 de finish in het Zeeuwsch-Vlaamse mossel dorp Philippine, na vier slo pende omlopen van in totaal 165,7 kilometer. Overtuigend was vooral het rijden van de mannen van de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij de dertien renners die in de achtervol ging gingen op de koplopers bevonden zich de Zeeuwsch- Vlaanderen-coureurs Patrick van Passel (een 20-jarig ta lent), Cyriel Hoefnagels, de at tente Clingenaar en Adrie de Maesschalck. Ook Cees Schou- wenaar en Nap Hage van Theo Van onze sportredactie PHILIPPINE - De uitslag van de zestiende editie van de Om loop van de Braakman voor clubploegen, waaraan door twintig formaties werd deel genomen, ziet er als volgt uit: 1. G. Jacobs, WSV Emmen 165,7 kilo meter in 4 uur, 14 minuten en 19 secon den; 2. W. Meijer, WSV Emmen 4.15.09; 3. P. van Passel, WV Zeeuwsch-Vlaande ren; 4 F. Laurijssens, ZW Diana 4.15.36; 5. T. van de Berg, WV De Maaskant; 6. C. Schouwenaar, Theo Middelkamp; 7. A. van Putten, PRC Delta; 8. R. de Vries, WSV De Peddelaars 4.15.46; 9. A. de Maesschalck, WV Zeeuwsch-Vlaanderen 4.17.00; 10. T. van der Velden, ZW Diana; 11. H. Honig, WV De Maaskant, 12. T. Zwirs, ARC Ulysses; 13. N. Hage, Theo Middelkamp 4.17.29; 14. J. Eggers, WV Barrhopoort 4.18.32; 15. G. Groenewegen, ASC Olympia 4.20 47; 16. C. Hoefnagels, WV Zeeuwsch-Vla a nderen17. H. Sie gers, WSV De Peddelaars; 18. R. Bree- straat, WV Barrhopoort 4.22.34; 19. H. Deelen, DRC De Mol 4.24.07 20. B. Ha- gens, WV Terheijden 4.24.10; 21. R. Vlaanderen, ASC Olympia 4.32.13; 22. E. Vereecken, WV Zeeuwsch-Vlaanderen 4.32.23; 23. J. van Aert, ZW Diana; 24. A van Dierman, R&TC Amersfoort; 25. S. Kole, Theo Middelkamp; 26. G. Scheper, WSV De Peddelaars. Ploegenklassement1. WV Zeeuwsch- Vlaanderen 12 52.56; 2 ZW Diana 13.04.59; 3. Theo Middelkamp 13.05.28. Middelkamp reden een uitste kende wedstrijd. De beslissen de kopgroep ontstond eigenlijk pas na een kleine 100 kilome ter koers. Van Passel, De Maesschalck, Hage, Lugten burg, Van Putten - ook vorig jaar reed hij al sterk in de Omloop van de Braakman - Meijer en Jacobs gingen toen gedecideerd aan de leiding. Toen Van Putten lek reed en Lugtenburg op hem wachtte werd dit het Delta-duo fataal. Ze slaagden er niet meer in de leiders te achterhalen. Met nog zo'n vijftig kilometer te gaan meende Jacobs dat het tijd werd eens iets te laten zien. „Ik wilde aantonen dat mijn overstap naar de profs terecht is. Alleen finishen en met overmacht". Zijn demarrage kon door niemand worden be antwoord. Jacobs beukte alleen door op de Zeeuwsch-Vlaamse winderige polderwegen en werd niet meer achterhaald. Patrick van Passel slaagde er nog in de achtervolging in te zetten en hij kreeg Wim Meij- De beste drie uit de Omloop van de Braakman. Van links naar rechts achter de ronde-miss: Wim Meijer (tweede), winnaar Gert Jacobs en Patrick van Passel (derde). - fotoerikossewaarde. er, de ploegmaat van Jacobs mee naar de meet. Daar bleek Meijer de snelste in de spurt om de tweede plaats. Toch een knap resultaat vooral van Van Passel, die vorige week in een klassieker in Luik eveneens als derde eindigde en ook in de klassieker Gent-Staden een bronzen plak veroverde. Zijn resultaat verdiende een com pliment, evenals dat van Ja cobs, die met vertrouwen zijn opwachting bij de beroeps wielrenners kan maken. (ADVERTENTIE) fjwiïrfcR KOHXi Dat kan niet DE STEM GIDS, met z'n onthullende showbizz-interviews, dat overzichtelijke radio en t.v.- 1 #- overziet dan nog maar éen van I die fijne onderdelen van a De Stem. die wakkere 4 in 1 krant met daarnaast df. stem algemeen tip de stem sport de stem regio Naam- Adres: Postcode Woonplaats I BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS f 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). I Deze bon in- een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA Bellen kan ook: 076-236911. Door Eddy de Schrijver PHILIPPINE - „Deze derde plaats zegt me meer dan die in Gent-Staden. Ik reed goed. In de beginfase heb ik wel flink afgezien om naar de koplopers te rijden. In de laatste ronde wilde ik toch nog even aan de boom schudden. Op de kas seien ging ik vol door en alleen Meijer kon me volgen. Die Ja cobs was een klasse apart. Die speelde met ons. Het wordt tijd dat die snel overstapt", al dus een tevreden Patrick van Passel, de Sluiskillenaar die een opmerkelijke Omloop van de Braakman reed. Niet alleen hij overigens, want al zijn makkers deden het prima. Het leverde de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen de eer ste plaats op in het ploe- genklassement. „Geweldig wat die jongens hebben gepresteerd. Van Pa trick wist ik dat hij goed reed en Adrie de Maesschalck heeft me verrast, maar de meeste bewondering heb ik voor een jongen als Cyriel Hoefnagels, die een magnifieke wedstrijd reed". Woorden opgetekend uit de mond van een tevreden voorzitter van de wielervere niging Zeeuwsch-Vlaanderen, Ton van Oosten. Het werd een ware slijtage slag waarin de Zeeuwsch-Vla mingen goed voor de dag kwa men. Alleen Chris Goeree uit Graauw moest vrij snel de kleedkamers opzoeken. Goe ree kwam al na 10 kilometer ten val en er zat niets anders op dan terug te keren naar Philippine. „Jammer, maar Patrick van Passel, de Sluiskillenaar die zo verrassend be slag legde op een fraaie derde plaats in de Omloop van de Braakman. - fotoerikossewaarde het is niet anders", kon Goeree na afloop relativerend opmer ken. Guus Barhorst maakte de 165 kilometer ook niet vol. In de laatste ronde reed hij lek en omdat geen enkele volgauto hem een wiel kon geven werd hij genoodzaakt de bekende pijp aan Maarten te geven. „Ik reed niet slecht. Had altijd in de prijzen gevallen, maar te gen domme pech is niets te be ginnen", liet Barhorst weten. Adrie de Maesschalck reed ook een zeer opmerkelijke Omloop van de Braakman. De Maesschalck: „Als je het eer ste uur goed doorkomt dan ben je al een heel eind. Ik heb nu al diverse Omlopen gere den en weet wel ongeveer hoe het hier in zijn werk gaat. Had op het laatst weinig meer over trouwens. Ik mikte eerst op een plaats die recht zou geven op deelname aan het nationaal kampioenschap - de eerste zes in een B-klassieker komen daarvoor in aanmerking, red. - maar nu zal ik het in een an dere klassieker moeten waar maken". Hij werd na afloop onmid dellijk opgevangen door Den nis Kramer en zijn team het geen bij Patrick van Passel, en niet alleen bij hem, wat vreemd overkwam. „Ja. Ik werd derde en stond daar maar in mijn shirtje. Dan ver wacht je toch op zijn minst dat er iemand van de wielervere niging naar je toekomt om je een extra trui te geven. Je staat daar besmeurd langs de kant en moet dan gehuldigd worden. Mëtzo'n gezicht, (doe lend op het vele slijk dat hem veranderde in een moriaan, red.) kun je dat toch niet ma ken. Misschien is men het niet zo gewend", legde Van Passel na afloop bij de douches uit. Een renner van de wieler vereniging Zeeuwsch-Vlaan deren die ook best tevreden kan zijn was Cyriel Hoefna gels uit Clinge. Hij streed lan ge tijd vooraan, maar kwam op het laatst de man met de genadeloze hamer tegen. „Het was werkelijk afzien geblazen, maar ik ben tevreden. De eer ste ronde heeft me de kop ge kost. Er was een groepje weg en ik heb toen flink aan kop gereden om terug bij te ko men. Dat brak me wel op. Doe ik dat niet, dan kan ik nog dichter eindigen", meende de renner uit Clinge, die beslag wist te leggen op de zestiende plaats. Als laatste man van de wie lervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen haalde Eric Ver eecken de streep. Hij bolde als 22e over de kalklijn. „Ik ben blij dat ik de finish heb ge haald. Dat rijden in een waai er is eerlijk gezegd niets voor mij. Steeds maar op dat kantje zitten afzien. Dat is vreselijk", memoreerde de amateur uit St.-Jansteen. T1 DIT WIELERSEIZOEN lijkt een seizoen van uitersten te kunnen worden. Allereerst reden gistermiddag in Graauw de amateurs in het 'voorprogramma' van de trimmers en nu lijkt zich ongeveer een zelfde tafereel af te gaan spelen op 7 juli. Op die dag houden namelijk Hoofdplaat en Kloosterzan- de hun koers. En beide wie- lercomité's hebben amateurs op het programma staan. Het district Zeeland van de KNWU heeft vorige week besloten de amateurs dis pensatie te verlenen. Voor het eferst mogen zij twee koersen op één dag rijden. Dit uniek feit doet zich voor omdat de stichting Wielerpromotion Zeeuwsch- Vlaanderen, organisator van onder andere de profkoers Kloosterzande, moest uit wijken naar een andere da tum vanwege de Ronde van Midden-Zeeland. Na veel vijven en zessen ging de or ganisatie in Kloosterzande daarmee akkoord. „Maar nu zitten we op de dag dat ook Hoofdplaat zijn amateur- koers houdt. Wij laten de amateurs 's avonds rijden. Dan kunnen de amateurs 's middags eerst in Hoofdplaat fietsen", aldus Paul van Wa terschoot, penningmeester van de organiserende stich ting Kloosterzande heeft trou wens nog wat aardigs in petto. Men laat de profs, met de dames in het voorprogra- ma, om circa 15.00 uur ver trekken en omstreeks 19.00 uur komen de amateurs aan de start. „Dat doen we om de amateurs ook eens wat in de schijnwerpers te plaatsen. Nu is het zo, dat die catego rie voor soms lege hekken moet fietsen. En we hopen dat dit nu anders wordt", zegt Van Waterschoot, die er aan toevoegt, „Ach, de gekke dingen zijn de wereld nog niet uit. Kijk maar naar Graauw". Hoofdplaat zit echter nog met een brok in de keel. De ze week hoopt men met Kloosterzande rond de tafel te gaan zitten om eens te be kijken hoe het renners veld zal worden verdeeld. „In principe zeggen we dat we de oudste rechten hebben. Het is onze kermiskoers en daar mag eigenlijk niet aan getornd worden. Maar ja, men beslist weer van hoger hand, maar als het zo wordt dat wij het 'uitschot' van de amateurs krijgen dan pas sen we er voor", aldus de heer O. Waatjes, voorzitter van het wielercomité Hoofd plaat. Zoals eerder vermeld wil het comité Hoofdplaat snel duidelijkheid scheppen. Vorige week wilden de or ganisatoren al rond de tafel gaan zitten, maar dat kon wegens ziekte van enkele le den niet doorgaan. Zoals Arjaan de Schipper nu de zaakjes voor elkaar heeft ziet het er dus naar uit dat op 7 juli om circa 13.00 uur de amateurs in Hoofd plaat rijden en 's avonds in Kloosterzande. DE TRADITIONELE bas ketbalderby tussen de da mesteams van Scheldesport en Voorwaarts kende in het afgelopen weekeinde de tweede editie binnen één week. De score is in even wicht: beide ploegen won nen hun thuiswedstrijd. Van Axel-zijde werden echter enkele oneffenheden gesig naleerd, die echter noch door Scheldesport, noch door de imminent TON KOOMEN Bijdragen van: Eddy de Schrijver en Mark Janse. scheidsrechter bevestigd 3 konden worden. Volgens en-1 kele Voorwaarts-bestuurs- leden die op de tribune aan-1 wezig waren, moet Voor-] waarts tussen de negende e vijftiende minuut van del eerste helft twee punten te I weinig gekregen hebben Bovendien zou de Terneu-1 zense topscoorster Liliane Gillissen zowel in de vijfde] als in de tiende minuut van I de tweede helft haar derde] persoonlijke fout gekregen] hebben, waarmee haar eind- totaal op zeven zou zijn g komen. In dat geval is er na- !l tuurlijk geen sprake meer] van een foutenlast, maar| eerder van een 'fouten-over- last'. DE WIELERKOERS voor amateurs, die gistermiddag werd verreden, begon dan toch om 13.00 uur en niet zo als eerder in het KNWU- lijfblad had gestaan om 15.00 uur. Er was onduidelijkheid over de aanvang ontstaan, omdat er twee keer een aan kondiging in 'Wielersport' verscheen van de koers in Graauw. Doordat de trim mers na de amateurs moes ten starten besloot het wie lercomité Graauw het tijd stip van de amateurs naar 13.00 uur te verzetten, maar voor een dergelijke wijzi ging moet eigenlijk toestem ming van Arjaan de Schip per en de zijnen gevraagd worden. „Maar dat hadden we niet gedaan. Vorige week hebben we dan maar 103 brieven op de post gedaan gericht aan alle renners met het juiste tijdstip van ver trek", liet het wielercomité weten. Arjaan de Schipper zou het recht hebben gehad de koers dan maar om 15.00 uur te laten vertrekken, maar De Schipper stelde zich vredelievend op. Aan de andere kant had deze kwes tie de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, on der diens auspriciën vindl de koers plaats, vijfhonderd gulden boete kunnen kosten „Of zelfs meer", was er uit de mond van Arjaan de Schipper op te tekenen. Maar ook over die boete werd in Graauw niet gerept, zodat uiteindelijk alles met een sisser afliep. „Ja, je kunt het wielercomité wel de schuld geven, maar zo is hel natuurlijk niet. Vorig jaar reden er soms ook trimmers vóór de amateurs en toen werd er niets van gezegd Dus dachten wij, dat het in Graauw ook wel kon. Blijk baar kon het niet. Wel jam mer, want je moet toch met elkaar samen kunnen wer ken. Wat we volgend seizoen doen is nog niet bekend. We vieren dan ons 25-jarig be staan en dat willen we niet onopgemerkt voorbij laten gaan", aldus André Biddelo, bestuurslid van het wieler comité Graauw. Overigens heeft het comité van Lams- waarde al laten doorscher- meren dat de trimmers ge woon 's middags, dus voor de amateurs, vertrekken „Dat zijn we gewend en dan doen we dan ook. Wij blijven op dat standpunt staan' was er in Lamswaarde te vernemen. Van onze sportredactie PHILIPPINE - De wielerver eniging Zeeuwsch-Vlaande ren werde verrassend win naar van het ploegenklasse- ment in de B-klassieker Om loop van de Braakman voor clubploegen. De formatie onder leiding van ploeglei der Dennis Kramer bereikte dit resultaat door de derde plaats van Patrick van Pas sel, de negende plaats W" Adrie de Maesschalck en ct zestiende klassering van CV' riel Hoefnagels. De tweede plaat was ZW Diana en Theo Midiel- kamp klasseerde zich in W ploegenklassement zeer als derde. Voor deze prestaW zorgden Cees SchouweM® (zesde), Nap Hage en Stefan Kole (25e). Laat dat dan vla aan ..Klein U hebt dan aan goed vinder één v tienduizenden die regelmatig rubriek ..Gevonden MOSKOU (DPA/1 het kader van de campagne die op tijleider Michail begonnen, zijn in vi Sovjet-republieken een aantal partij- ringsfunctionarisse kant gezet. De Pravda en partij-organen maandag melding - slagen die verbal met zwendel en hoog niveau. Tijdens een van het centrale in de Oezbekistan ge economische la Gi enl c< b P z tel gen" aan het licht Er Vc Een woordvoe noemt het schan geschiedenis" en versaties bij Uni In een grootsch< op ruim dertig plaa derland heeft de po morgen huiszoekin bij olie verwerkend! en handelaren. Zij oliemonsters en ties in beslag gen sterke vermoeden 1 de olie illegaal woi den met zeer scha! misch afval. Om welke derti; het gaat wil de pol belang van het ondi zeggen. De rijkspol ter in Zeeland ver informatie naar de voorlichtingsdienst, woordvoerder van litie in West-Brabar niets te weten. Het doorlichten beslag genomen ai ties zal enige maand WAVER (RTR) - De ge zuster-Dominica ne Deckers, die ir zestig furore m 'Soeur Sourire', is dood aangetroffen i ning in Waver in d« provincie Brabant, zei dat sprake was i val van zelfdoding. De 52-jarige Je« kers maakte ind! geen andere begeli een akoestische g reeks hits, waarvai que' het internat: beste deed. ADDIS ABEBA pproerpolitie h jeugd-interland Nigerië met wingsschoten Penstok een u maken aan een Het tumult T volg van toespellr de Nigeriaanse de hongersnood Pië. De Nigei tergden het een hand voor houden en over wrijven. Voor de 35.000 toeschou1 J>et gebaar aan neid niets te wt Zij reageerden Rooien van stenen sen. Verscheidene raakten gewond. heel I w jn eindt 1VM was i Nigeriaans publi de r de veli wem Het is metdt pastoc

de Stem | 1985 | | pagina 18