militaire slanden Fiscus niet bereid tot soepelheid Nieuw systeem woonlasten levert geld op Weeseens 'n beetje scheutig Koffie met 'n scheutje DUJARDIN vieux! I le'reiyd AKZO denkt recordjaar te evenaren PARLEMENTAIR PROTEST TEGEN SS GROOTWINKELFILIALEN HEBBEN GROTE ZORGEN OVER DALENDE KOOPKRACHT: DE STEM COMMENTAAR Besmettelijke ziekte 100 miljoen gulden meer voor vakopleidingen oeite ER EN WEER i/RIJDAG 29 MAART 1985 'BINNENLAND BIJ INVULLEN BELASTINGFORMULIER Eigen bijdrage kinderopvang teruggedraaid TWEEDE KAMER: Gemeente mag niet in papieren bejaarden kijken ROTTERDAM REKENDE PVDA-PLAN NA het Turfschip EVP wil Nederlands vredesinitiatief BINNENLAND Nieuwe adjudant Luchtmacht Ontslagrecht Keukenhof open Kabinet moet zich beraden over PTT-tarieven GEZOCHT: 250 ONDERZOEKERS IN WWV: Arbeidsverleden bepalend voor uitkeringsduur T5 PAGINA 2 NAVO-opperbevel, Het nse parlement gaf zijn ring nog dinsdag op- cht om de Amerikaanse odiging voor deelneming het onderzoek van de d te wijzen. Australische "tionarissen zeiden nsdag dat hun land ook weigeren. Australië is van de drie landen die lidstaten van de Navo maar toch werden uit- odigd aan het onderzoek 1 te nemen. De andere zijn Israël en Japan, et Australische stand- t werd donderdag beves door minister van defen- Kim Beazley, die een ver- ring aflegde waarin ere deelneming aan het erzoek door Australië d uitgesloten, einberger heeft de Navo- dgenoten in een schrijven zocht om binnen zestig en te reageren op het rstel. Concluderend kan egd worden dat de een- chtige NAVO-steun voor erzoek naar SDI wel een itiek succes voor de VS is k naar de Sovjet-Unie maar dat het werkelijke housiasme van de bond- oten stuk voor stuk nog ~t blijken. t kunnen uitkomen. Als niet alle mensen gaan mmen en er geen druk op wordt uitgeoefend om t wél te doen, betekent dat Igens mij dat wij in alle ovincies gaan winnen,' al s Rey Prendes. 'We hebben indruk dat we des te meer ns hebben om te winnen, armate de campagne min r verhit verloopt.' Kiezers moeten stemmen de plaats waar hun offi- le identiteitskaart uitge ven is. Dat kan de op- mstcijfers beïnvloeden, "dat nogal wat mensen zich middels elders hebben ge- stigd in verband met de rgeroorlog. De christen-democraten bben nu 24 van de 60 As- mbleezetels. De rechtse rtijen hebben er 34 en twee tels worden bezet door een eine tussenpartij. De huidi- Assemblee werd in maart "82 met veel fanfare geko- n. Duarte's partij moet er ze en zetels bij winnen om op ~n absolute meerderheid uit komen. Onafhankelijke hattingen gaan er vanuit at de partij echter al moeite 1 hebben om haar huidige telaantal te behouden. Rechts zou zes extra zetels oeten winnen om een twee- erde meerderheid te beha- n, voldoende om een veto an Duarte teniet te doen. ~et rechtse blok zou eensge- ind moeten stemmen over e belangrijkste vraagstuk- en. Geen van beide moge- ij kheden wordt waarschijn- ijk geacht. De linkse partijen doen venals bij de drie eerdere erkiezingen niet mee. Ze tellen dat verkiezingen geen in hebben zonder vooraf- aande onderhandelingen en onder dat de veiligheid van un kandidaten gewaar- -rgd is. itaire missies daarvan in ennis gesteld. Zo wordt er „ver en weer een kat en nuisspelletje gespeeld. Daarbij kan het tot ernsti- ;e incidenten komen, zoals iet geval Nicholson bewijst, daar er zijn al vaker schoten ;evallen. En vorig jaar :wam een Franse militair >m het leven bij een 'ongeval' net een voertuig van het >DR-leger. De Russen zijn zeinig zachtzinnig in de om- ang met de officieren van de /estelijke missies. Daar zijn fransen, Engelsen en Ameri kanen het over eens. Zij wij- ,en er op dat leden van de Russische missie in de bonds- epubliek minder gevaarlijk De soldaten van de wester se mogendheden in de bonds republiek hebben de strikte opdracht geen geweld te ge bruiken tegen leden van de Russische militaire verte genwoordiging. Ook niet in een militair spergebied. De Russen maakten vorig jaar 2477 tochten door de Bonds republiek en in 98 gevallen kwamen ze in een militair spergebied. Als Russen in een spergebied worden aange troffen, wordt een westers verbindingsofficier opgeroe pen, die de Sovjets er op wijst dat ze zich zonder toestem ming op verboden terrein be vinden. Meestal antwoorden de Russen dan dat ze zich verreden hebben of dat ze de landkaart op de kop hebben gehouden. Vervolgens wor den ze onder begeleiding bui ten het spergebied gebracht. Soms komt het dan nog tot een formeel protest bij de mi litaire missie. T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers pEN HAAG - De Federatie van Belas- tj„gconsulenten gaat staatssecretaris Koning van Financiën verzoeken om wn soepeler regeling voor de belas tingaangifte. Men wil de datum, waarop het aan giftebiljet binnen moet zijn voor men sen die geld terug verwachten (en dus gebruik maken van de voorrangsrege ling) verschoven zien van 1 april naar 1 juli- De staatssecretaris is niet tot die soe pelheid bereid, aldus gisteren een woordvoerder van het departement. Ook niet nu gebleken is dat de formu lieren voor velen ingewikkelder en on doorzichtiger zijn dan ooit. Gisteren nog stonden de belastingtelefoons - ook die bij de inspecties - roodgloeiend. Belastingconsulenten geven ruiter lijk toe er problemen mee te hebben en zelfs de bewindsman erkent de moei lijkheden. Volgens het departement laten de drukke werkzaamheden van de belas tingdienst echter niet toe dat er zo'n 'generaal' pardon volgt bij overschrij ding van de uiterste datum. „Het sche ma waarop de fiscus werkt is heel strak", aldus de woordvoerder. Wél kan iedereen de inspecteur om uitstel vragen, meestal zelfs zonder op gave van redenen. Voor wie geld terug verwacht is dat echter niet aan te ra den, want bij verleend uitstel vervalt de voorrangsregeling. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft minister Brinkman (Welzijn) er gisteren toe ge dwongen de eigen bijdrage voor ouders van kinderen die in dagverblijven zitten op te schorten. De minister zal eerst nog overleg voeren met de organi saties die hierbij betrokken zijn en moet daarna terug in de Kamer komen. Een brief die de minister in middels heeft verzonden aan instanties (zoals gemeenten) moet door het optreden van de Kamer worden ingetrokken. De vaste kamercommissie voor Welzijn laakte gisteren van links tot rechts het beleid van de minister. Die heeft een eigen bijdrageregeling inge voerd van 45 per maand per kind dat in een dagverblijf zit. Wie meer dan één kind in een dergelijke positie heeft, ziet zich voor forse kosten gesteld. Aangezien met name in gezin nen waar weinig verdiend wordt, dit soort eigen bijdrage het meest worden gevraagd, achtte de Kamer gisteren een soepeler beleid nodig. Dat er voor het eerste kind een eigen bijdrage wordt ge vraagd, vindt de Kamer niet erg. Daarmee werd eerder in gestemd. Brinkman zal nu na het paasreces terug moeten komen om de Kamer uit te leggen wat het overleg met de organisaties heeft opgeleverd. 'Stimuleer de bestedingen' DEN HAAG (ANP) - De consumptieve beste dingen moeten worden gestimuleerd. Dit kan door de belasting- of premiedruk te verlagen of door het toekennen van loonsverhogingen in bedrijfstakken die daar zo langzamerhand weer sterk genoeg voor zij n geworden. Dit staat in het jaarverslag 1984 van de Raad voor het Filiaal en Groot Winkelbedrijf (Raad FGB), dat donderdag in Den Haag is gepresenteerd. De consument is de laatste jaren steeds meer kwijt ge raakt aan vaste lasten waar door er minder vrij kon wor den besteed. In de detailhandel is de omzet in goederen in 1984 met drie procent gedaald. Het aandeel van de detailhandel in de bestedingen ligt net als in 1983 onder de 40 procent (in 1960 was dat nog 70 procent), aldus het verslag. De Raad vindt het merk waardig dat de overheid sti mulering van de consumptie niet nodig acht omdat de cij fers zouden uitwijzen dat de bestedingen niet erg meer da len. Dat die consumptie niet DEN HAAG - Bejaarden die in een oord wonen hoeven de gemeente geen inzicht te ge ven in hun inkomenspositie. Als genieenten in die papieren mogen snuffelen, tast dat de privacy aan. Die opvatting huldigt een meerderheid van de Tweede Kamer van PvdA, WD en klein links. Gisteren werd met die partijen vóór een motie van de PvdA aangenomen. Gemeenten moeten sinds 1 januari de eigen bijdragen van bejaarden voor de zorg in hun oord innen. Gemeenten kregen daarbij het recht inzicht te hebben in de vermogens- en inkomenspositie van de be jaarden. Op die manier name lijk kan vastgesteld worden of er nog eigen middelen zijn om de eigen bijdrage te betalen. Ontbreken die dan betaalt de sociale dienst. Minister Brink man (Welzijn) was onaange naam verrast door het aanne men van de motie. Volgens hem is er geen verschil met de oude situatie, waarin niet de gemeente maar de directie van het oord de eigen bijdrage vaststelde en inde. verder daalt, valt alleen toe te schrijven aan de uitgaven van door de overheid zelf toege paste of toegestane verhogin gen, meet de Raad. De Raad signaleert dat de opleving van de economie vooral gunstige effecten heeft gehad voor het deel van het bedrijfsleven dat zich op de export richt. Voor het deel van het bedrijfsleven dat het moet hebben van de binnenlandse markt is de tijd nu rijp voor het stimuleren van de beste dingen. De betekenis van de detail handel wordt sterk onder schat, aldus het verslag. De detailhandel draagt niet min der dan 8 procent bij aan het nationaal inkomen (wat er in Nederland verdiend wordt) Ter illustratie: de landbouw, bosbouw en visserij dragen daar 4,2 procent in bij en de bouw en aanverwante bedrij ven 7,6 procent. In de detail handel werkten in 1983 267.100 werknemers tegen 250.400 in de bouw en 33.200 in de scheepsbouw en reparatiebe drijven. Bij die 267.100 werk nemers zitten nog niet eens de mensen die minder dan 15 uur per week werken. In de detail handel zijn dat er velen. Bezien over een periode van vijf jaar kan worden gecon stateerd dat met name de non food sector (dus geen voe- dings- en genotmiddelen), in clusief de warenhuizen te lij den heeft gehad van de daling van de koopkracht. Vergele ken met 1980 daalde de waarde van de omzet met 2 procent. De ondernemingen in de food- sector draaiden met plus 8 procent over die periode rela tief beter, maar de prijsstij ging in deze periode bedroeg ruim 20 procent. Volgens het jaarverslag zal het winkelbedrijf met een jaaromzet van rond de 90 mil jard gulden dit jaar weer re kening moeten houden met een schade door winkeldiefstal van tenminste 500 miljoen gul den. STAATSIEBEZOEKEN behoren tot de folklore van het verkeer lussen bevriende mogendheden. Belangrijke politieke beslissin gen worden tijdens zo'n bezoek niet genomen. Het gaat hier over en weer meer om een veredelde vorm van marketing en promo- ton. Koningin Beatrix en prins Claus - dat is al eerder gebleken - proberen er wat meer inhoud aan te geven. Daar zijn ze aardig in geslaagd tijdens hun staatsiebezoek aan Italië. Het hoogtepunt van deze Italiaanse reis was een ontmoeting de belangrijkste industriëlen van het land, belegd op verzoek van de koningin zelf. Prins Claus greep die ontmoeting aan om ton krachtig pleidooi te houden voor de eenwording van Europa. H|] kreeg er in het gezelschap de handen voor op elkaar. Dat is met zo verwonderlijk. Als één groep in Europa weet hoe noodza kelijk het is dat het huidige losee samenwerkingsverband tussen 3e EG-landen wordt omgezet in een bovennationale samenwer- krng, dan zijn het ondernemers met wereldwijde contacten. Zij ervaren dagelijks dat West-Europa steeds verder op Amerika en topan achterop raakt omdat wij er hier maar niet in slagen de na- tonale deelmarkten te bundelen tot de ene, grote Europese markt Er zullen wel weer mensen opstaan om te protesteren dat de Pnns-gemaal politieke uitspraken heeft gedaan die in onze con- stitutionele monarchie zijn voorbehouden aan leden van het kabi- to' Het zij zo. De besmettelijke ziekte van het Euro-pessimisme toeft een dusdanige omvang aangenomen dat, wat ons betreft, tok onorthodoxe bestrijdingsmethoden geoorloofd zijn. Al was et alleen maar omdat daarvoor misschien wat meer publieke be- 'togstelling gewekt kan worden voor de Europese problematiek. Die bredere belangstelling is dringend geboden. Want terwijl J""l ons in Nederland en andere West-Europese landen druk ma- ■en over arbeidstijdverkorting zonder ons steeds voldoende re eschap te geven over de gevolgen daarvan voor de produktivi- 'e|i worden de werktijden bij onze belangrijkste concurrenten el- tors in de wereld uitgebreid. Daar wordt met man en macht ge- :'eefd naar hogere produktiviteit en meer flexibiliteit om de con- torrentie-voorsprong op Europa te kunnen behouden en uit te OP dezelfde dag, dat prins Claus de Italiaanse werkgevers toe- Prak deed Philips-president, Dekker, bij de presentatie van het jaarverslag van zijn bedrijf een poging om het verband duidelijk 2aken tussen zijn aarzeling om mee te gaan met een verdere 'toidstijdverkorting en de concurrentie van Japan en de Ver- Jwe Staten. Dekker weet waarover hij praat. Het is de vraag of a! ook steeds gezegd kan worden van actie-voerders die met tontane' prikacties een verdere verkorting van de bedrijfstijd QrQn af fQ rlvA/innon DEN HAAG - Kamerleden van op één na alle fracties hebben gisteren de Westduitse ambassadeur in Den Haag, Von der Gablentz, gevraagd al het mo gelijke te doen om te voorkomen dat twee SS-bijeenkomsten begin mei in het Westduitse Nesselwang doorgang vinden. In een brief hebben de twaalf parle mentariërs, die gezamenlijk de ambas sadeur bezochten, Bondskanselier Kohl met nadruk gevraagd de bijeen komsten van de 'Truppenkamerad- schaft der 3. SS Panzerdivision Toten- kopf van de Hitlerjugend en van de 'Kameradschaftverbande der 1. SS- Panzerdivision Leibstandarte Adolf Hitler' te verbieden. Von der Gablentz zegde dat niet toe, maar zei wel dat de Bondsregering momenteel alle moge lijkheden onderzoekt om tot een der gelijk verbod te komen. Een deel van de Nederlandse parle mentariërs zal begin mei - als de bij eenkomsten worden gehouden - in Nesselwang meelopen in een plaatse lijke, naar verwachting zeer massale protestdemonstratie. ROTTERDAM - Het plan dat in PvdA-kring leeft om de hoogte van de woonlasten zowel in de huur- als de koopsector afhankelijk te stellen van het inkomen kan het Rijk jaarlijks een bedrag van een miljard gulden opleveren. In de koopsector zou het Rijk bijna 900 miljoen gulden kunnen besparen, aan de huursector zou de overheid 140 miljoen over kunnen houden. Dat is op te maken uit de stu die 'Grondslagen voor een in komens-woonlastenstelsel' die het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft laten verrichten. De studie gaat ervan uit dat mensen tot een bedrag van 50.000 gulden bruto per jaar zich makkelijker een koopwo ning moeten kunnen permitte ren, terwijl huishoudingen met een hoger inkomen aan zienlijk meer geld op tafel zul len moeten leggen dan nu het geval is. Voor de huursector moet volgens het onderzoek een 'volkshuisvestingsprijs' gaan gelden: als gemiddelde wordt aangehouden dat iemand met een inkomen van iets meer dan 2000 gulden netto per maand in een normale eenge zinswoning ('150 punten') 428 gulden huur per maand be taalt. Deze groep zou er ge middeld 35 gulden per maand op vooruit gaan. Beter betaal de huurders zijn duurder uit. Beneden en op het mini mumloon kan volgens het Rot terdamse rapport tien procent van het inkomen 'verwoond'- worden. Dat percentage loopt op via 14,8 procent (modaal), 15,8 (gemiddeld CAO-inko- men, ruim 2000 gulden per maand) tot 24 procent (vier maal modaal). DEN HAAG (ANP) - Voor de vakopleiding van jongeren heeft staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) voor het cursusjaar 1985/86 ruim 100 miljoen gulden meer beschikbaar gesteld dan voor het cursusjaar 1984/ 85. Voor het komende cursusjaar is 243 miljoen gulden beschik baar. Het geld is bedoeld voor nieuw af te sluiten leer(arbeids)over- eenkomsten met jongeren. Overheid, werkgevers en werkne mers streven er onder meer met deze subsidie naar het aantal jongeren dat via het leerlingwezen een opleiding krijgt te ver dubbelen tot 50.000. De bijdrageregeling houdt in dat de fondsen, per nieuwe leer ling 4.000 gulden ontvangen. Daarnaast is er 2.000 gulden extra te krijgen voor leerlingen bij gemeenschappelijke opleidingsac tiviteiten (GOA). De afdeling rechtspraak van de Raad van State besliste giste ren dat aan het humanistisch vormingsonderwijs dezelfde fi nanciële faciliteiten moeten worden verleend als aan het gods dienstonderwijs aan leerlingen van openbare scholen voor ge woon lager onderwijs. (ADVERTENTIES) En verras uw visite (en uzelf) eens met 'n scheutje Dujardin Vieux in de koffie. Dat wordt meteen een extra fees telijk kopje! Dujardin Vieux is trouwens ook voortreffelijk als tik in 'n koele cola. En puur ge dronken een verrassend zachte borrel met een bijzonder fijne smaak. Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Genootschap 30 maart t/m 8 april van 14 tot 22 uur. Zondag, goede vrijdag, paas zaterdag en beide paasdagen van 11 lol 18 uur. Expositie: 4000 jaar sloten, sleutels en veiligheid. Chasséveld, Breda, Holland Tel. 076-222888. DEN HAAG - De EVP-Ka- merfractie wil dat minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) in nauw overleg met een Oosteuropees land, bij voorbeeld Hongarije, nieuwe impulsen gaat geven aan het overleg in Genève. Ubels heeft de minister dat schriftelijk gevraagd nadat zij had kennisgenomen van een soortgelijk initiatief van de Oostduitse staatschef Honee- ker en de Westduitse minister van Economische Zaken Ban- gemann. Daarbij verwijst Ubels ook naar een 'naamartikel' van de Westuitse minister van Bui tenlandse Zaken Genscher, die heeft opgeroepen tot een gro tere betrokkenheid van de kleinere West- en Óosteurope- se landen bij het Geneefse overleg. Ubels vraagt Van den Broek daarop in te steken en de Kamer over de resultaten te infftrmoron DE 42-jarige majoor der fuse liers D. Keuning wordt met in gang van 1 april adjudant van de koningin. Majoor Keuning werd na zijn diensttijd niet di rect beroepsmilitair maar stu deerde één jaar Engels aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Generaal-majoor F.J. de Jong (50) wordt met ingang van vrijdag de nieuwe bevelheb ber van de Koninklijke Lucht macht. De huidige bevelheb ber van de luchtstrijdkrach ten, generaal-majoor C. Baas, zal die dag tijdens een plech tigheid op de luchtmachtbasis Soesterberg het bevel over- HET CNV vindt dat de plan nen van het kabinet om het ontslagrecht te versoepelen een ernstige inbreuk beteke nen op de rechtsbescherming van de werknemers. Blijkens een adviesaanvraag aan de Sociaal Economische Raad wil het kabinet de opzegtermijn beperken tot maximaal der tien weken (nu is die termijn soms een halfjaar) en de maximale proeftijd te verlen gen van twee tot drie maan den. DOOR de onthulling van de naam 'Koningin Beatrixpavil- joen' aan de hoofdingang van een splinternieuw showpavil joen, heeft commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Pa tij n, donderdagmiddag de 36-ste Keukenhof geopend. i De president van Singapore is aan de drank. Niet verder ver tellen, het is al erg genoeg. Is de derde weg naast kapitalisme en communisme dan toch alco holisme? Maar laten we eerlijk zijn. Je bent president en je hebt zor gen, wat doe je dan? Juist, je wordt eens goed dronken. De post 'diversen' op de begroting dekt de schade. Een president die een beetje doorzuipt bezorgt zijn land elk jaar een aantrekkelijke 'mee valler': het statiegeld van zijn lege flessen. In Nederland wordt de rege ring gecontroleerd door de Re kenkamer. Is dat een broer van Rienk Kamer? Het zijn in ieder geval mensen die op de centen zijn. Het jammere is dat ze alles pas achteraf narekenen. Zo is de kater voor de regering even groot als in Singapore. Als ons land op de fles gaat, rekent de Rekenkamer een jaar later uit wie de meeste rondjes heeft gegeven. Wat dacht u van de kater van de Wibo van de Linde? Naar de dure AVRO-documentaire over de oorlog kijkt hij nu met Vogtige oogjes. Bij de AVRO zit je fout. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het kabi net zal zich moeten beraden over de unanieme wens van de Tweede Kamer om de tariefs verhogingen van de PTT per 1 januari, 1 maart en 1 april van dit jaar ongedaan te maken. Nadat de kamer donderdag met algemene stemmen een motie aanvaardde zei het ka merlid Van der Doef (PvdA) dat de kamer staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) nadrukkelijk houdt aan de eis de recentelijk ingevoerde, dan wel voorgeno men tariefsverhogingen terug te nemen en met nieuwe voor stellen te komen die meer re kening houden met de markt verhoudingen en overigens voldoen aan eisen van geleide lijkheid en redelijkheid. Die voorstellen dienen er vóór 1 mei te zijn, aldus de tekst van de motie-Eversdijk (CDA). Scherpenhuizen liet woens dag weten wel bereid te zijn in de periode tot 1 mei waar mo gelijk iets aan de tarieven te doen, maar het terugnemen van alle verhogingen weigerde hij categorisch. ARNHEM - AKZO verwacht dit jaar de recordwinst van 1984 minstens te evenaren. „Ik zou teleurgesteld zijn als we de resultaten van 1984 niet halen", aldus voorzitter jhr. mr. A. Loudon van de raad van bestuur van AKZO bij de presentatie van het jaarverslag. Alleen het Inzakken van de wereldeconomie of rare spron gen van de dollar kunnen roet in het eten gooien. AKZO boekte zoals bekend een nettowinst van 752 mil joen (plus 76%) bij een 10% ho gere omzet van 16,5 milj ard en had daarmee in alle opzich ten het beste jaar uit het 15-ja- rig bestaan van het concern. Het herstel van de kunstve zeldivisie is mede het gevolg van het groeiende belang van zogenaamde industriële ga rens ten opzichte van de goed kopere textiele garens. AKZO wil de eerste groep verder uit breiden en heeft goede ver wachtingen van de nieuwe aramide- en koolstofvezels. AKZO verschafte eind 1984 wereldwijd aan 66.100 mensen werk, een daling met 200. De werkgelegenheid in Neder land steeg met 400 tot 22.400, mede door arbeidstijdverkor ting. Vanwege de verhoogde on derzoeksinspanningen heeft AKZO in Nederland ongeveer 250 hoog opgeleide mensen no- idig. Het zal niet gemakkelijk zijn die onderzoekers in Ne derland te vinden, aldus jhr. Loudon. „Zo nodig halen we ze in het buitenland". AKZO zoekt naar nieuwe produkten die veel technologie en marketing vragen, met na me in de farmacie, verven, chemische specialiteiten (bio technologie) en nieuwe mate- rial on DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren de wijzi ging van de WWV (Wet Werk loosheidsvoorziening) goedge keurd. Een wijzigingsvoorstel van CDA en VVD, dat inhoudt om ook het arbeidsverleden een rol te laten spelen bij de bepa ling van de uitkeringsduur, werd, ondanks verzet van staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) aangenomen. De Graaf herhaalde giste ren wat hij de Kamer woens dagavond al had laten weten. Hij voelt niets voor de veran dering in de toelatingseisen die de VVD en het CDA door drukten, omdat de kosten er van ongewis zijn. Volgens de coalitiegenoten kost dat de schatkist ƒ25 miljoen; De Graaf denkt dat er minstens het dubbele nodig is. Als gevolg hiervan zullen werklozen tot 35 jaar langer recht krijgen op een WWV- uitkering dan de regering wil de, als ze kunnen aantonen dat ze een bepaalde periode heb ben gewerkt. Desondanks ver slechtert de positie voor een groot aantal werklozen onder Ho 9Q iaar alqnnr.

de Stem | 1985 | | pagina 3