UITBLAZEN NAVO-partners nog lang niet uitgepraat over SDI Verkiezingen El Salvador test voor bewind Duarte Zoals de ouden klonkendrinken we nog. Kat en muisspel om militaire missies in beide Duitslanden Fiscus in wam awn Besmetteli DOMMELSCH.T GULLE BIER UIT GOUDEN TIJDEN. 40 Jaar na dato BIJ INVULL WIMKOCK Bij automatische betaling geldt een korting van j 1,- per maand, VRIJDAG 29 MAART 1985 BTEM ACHTERGROND T5 PAGINA 2 ■ECONOMISCH VOORDEELIN RUIL VOOR POLITIEKE STEUN 'Geen beperking' ZETELWINST IN ASSEMBLEE LIJKT UITGESLOTEN Onpersoonlijk Dwarsbomen Moeite GROOTMACHTEN SPIONEREN OVER EN WEER Diplomaten t/RlJPAG 29 MAAR grootwii DEN HAAG (ANP dingen moeten woi door de belasting- of door het toekenn bedrijfstakken die weer sterk genoeg TWEEDE KAME Gemeente maj niet in papiere bejaarden kijl WILLEM Vogt, wie was dat ook weer? Ik kan me voor stellen dat die vraag dezer dagen in deze voormalige KRO-gewesten wordt ge steld. Voor de kenners van de omroepgeschiedenis is Willem Vogt de grondleg ger en pionier van de radio-om roep in Nederland. Voor een bepaald soort Nederlanders, die vinden dat ze het hart op de rechte plaats dragen en vrij en onverveerd het rood-wit-blauw zwaaien, kortom: voor Avro- landers, is Willem Vogt een on aantastbare grootheid. Er mag geen barstje in, geen vlekje op zijn reputatie komen. Toch ge beurt dat telkens opnieuw en het zijn de vereerders van de grote man zelf die er steeds weer de oorzaak van zijn. De tweede wereldoorlog is nog altijd een veelbeslissende waterscheiding tussen wat goed en fout was aan ook de grootste Nederlanders. Willem Vogt (1888-1973) is misschien niet écht fout geweest want dan zou hij gevangen zijn gezet of te rechtgesteld. Net als de radio propagandist van de Nazi's Max Blokzijl, die het eerst en het gemakkelijkst toegang vond tot de door Willem Vogt be heerste AVRO-microfoon. Maar helemaal zuiver op de graat is Vogt ook niet geweest, zoals we kunnen lezen in De Jong's Het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereld oorlog, deel IV. Ook de radio- journalist Dick Verkijk, schrij ver van het tien jaar geleden verschenen, 800 pagina's tellen de Radio Nederland 1940-1945, bracht al aan het licht dat Vogt in 1940 de Duitse bezetters wel wat al te zeer ter wille was. Hij was de eerste die Max Blokzijl binnenhaalde. Hij riep de lezers op tot 'luistertucht', hetgeen on der meer betekende het gehoor zamen van de Duitsers die de Nederlanders al op 6 juli 1940 verboden naar 'de Engelse zen der' te luisteren. Discipline Uit wat Willem Vogt in die beginperiode in zijn 'Radiobo de' schrijft valt op te maken dat de pionier op z'n minst respect heeft gehad voor de in de buur staat heersende eerbied voor begrippen als „tucht, gehoor zaamheid, discipline en gezag eigenschappen die tot het verzetten van bergen in staat stelden." Vogt verzekerde zijn lezers/luisteraars per 'Ra diobode' van een „eigen plaats voor de AVRO in de samenle ving die op de puinhopen van de oude moet worden opge trokken. Koene en geweldig omvangrijke concepties van een nieuw Europa, misschien van een nieuwe wereld, bewegen zich thans aan onze verbijs terde ogen voorbij op haren weg van denkbeeld naar werke lijkheid." Aldus Willem Vogt. Volgens Dick Verkijk ston den op 15 mei 1940, toen een Duitse colonne Hilversum bin nentrok, bij de AVRO-studio vrouwen met bossen bloemen ter begroeting klaar. „De Duit sers hadden zelf een radiogroep met uitrusting bij zich voor het geval de studio-apparatuur zou zijn vernietigd, maar ze vonden alles keurig aangeharkt." Tot hier kan nog best ge sproken worden van wat mis kleunen door een verbijsterde man, overvallen door de ont wikkelingen, overbezorgd voor het overleven en voortbestaan van zijn omroep en daardoor overgedienstig tegenover de be zetters. Toen de Duitsers Vogt voor de keus stelden zelf te blij- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||llllllllllllllllllllli= ven uitzenden, maar dan naar de pijpen van de bezetter te dansen of zijn zender over te dragen aan de Duitsers, koos hij voor het eerste en daarmee bevond hij zich pas echt op een hellend vlak. Ontslag Wat Willem Vogt het meest kwalijk wordt genomen is wat zich op 21 mei 1940 afspeelde, nauwelijks een week na de ca pitulatie. Dick Verkijk: „Vogt ontslaat een groot aantal jood se medewerkers, nog voor er van enige antisemitische maat regel van Duitse zijde sprake is. Zij krijgen geen schadeloosstel ling. En daar gaan ze: Jacob Hamel, Han Hollander, Max Tak, Ida de Leeuw-Van Rees, Jettie Cantor, Boris Lensky, Al- bert van Raalte en Antoinette van Dijk. Huilend verheten de ontslagenen de AVRO-studio. Of mevrouw Van Dijk ook joods was wist Vogt niet zeker, maar hij heeft toen maar het zekere voor het onzekere geno men en ook haar ontslagen." Dat was - ook 'Veertig jaar na dato' gezien - een opmerke lijke daad. Dr. L. de Jong in een interview dezer dagen: „Het ontslaan van joodse me dewerkers in dat stadium van de oorlog, was in de samenle ving van destijds een unieke daad." Waarom wordt dat telkens weer opgerakeld? Daar zorgen de vrienden van wijlen Willem Vogt voor. Eerst waren er de bewonderaars (waaronder B&W van Hilversum) die een borstbeeld van de pionier wil den oprichten in een Hilver- sums park. Zij vonden (onder andere) de gemeenteraad op hun weg. Je kunt voor géén mens, hoe groot ook op zijn ge bied, een standbeeld oprichten als hij gedaan heeft wat Vogt deed op 21 mei 1940. Dat heeft een onuitwisbare vlek op zijn blazoen achtergelaten. Sommi gen begrijpen dat maar niet en willen hun eerbetoon aan de pionier tastbaar maken. En zichtbaar. Dat was in 1984. Terloops Nu is er dan het nogal ver makelijke incident met de do cumentaire over de oorlog die de AVRO wilde uitzenden. Vermakelijk omdat het weer een staaltje is van de hardleers heid waaraan bonzen en hote metoten steeds weer blijken te lijden. Een bijna terloopse zin als: „AVRO-directeur Vogt bij voorbeeld stelde direct na de capitulatie enige joodse mede werkers op non-actief', in de context van een algemene con statering dat de omroepen te genover de bezetter 'meegaand' waren, leidde tot een fikse ruzie tussen de AVRO-top en de programma-makers. Een ruzie die al gauw openbaar werd zo dat alle kranten lezende Neder landers andermaal heel wat uit voeriger zijn voorgelicht over de handel en wandel van Vogt dan door het uitzenden van het gewraakte zinnetje het geval zou zijn geweest. Wie anders, dan degenen die het verhaal al kenden, zou dat in de brij van overige informatie nog zijn op gevallen? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwslraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. 1,80 per kwartaal, 7,20 fier jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie® 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911<) Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De mi nisters van defensie van de NAVO hebben zich weliswaar voor honderd procent achter het Ame rikaanse onderzoek naar de mogelijkheden van een ruimte-defensiesys teem (SDI) geschaard, maar dat enthousiasme zou wel eens kunnen lu wen in een latere fase van dat onderzoek. De discussie zal pas echt op gang komen wanneer enkele van de bondgenoten zich kandidaat stellen voor deel neming aan het onderzoek, waarmee vele miljarden dol lars gemoeid zijn. Minister van Defensie Caspar Weinberger nodigde deze week in Luxemburg de bondgenoten formeel uit om deel te nemen aan de re search naar de mogelijkheid ruimtewapens te gebruiken als bescherming tegen Russi sche raketten. Op het Ameri kaanse programma zelf viel geen woord van kritiek te be luisteren. Zodra echter wordt begon- nen met de onderhandelin gen over de wijze waarop de bondgenoten zullen delen in de lucratieve onderzoekscon tracten (PvdA-leider Joop den Uyl sprak deze week van een „vette worst" die ons wordt voorgehouden), komt ongetwijfeld een heet hang ijzer aan de orde: de Ameri kaanse angst voor het uitlek ken van technologische in formatie naar het Oostblok. Deze angst voor technologi sche export zal de Europese deelname wellicht kunnen belemmeren. Het Ameri kaanse aanbod om de bond genoten economisch te laten delen in het technologisch onderzoek in ruil voor poli tieke steun, zou wel eens een wassen neus kunnen blijken. Op dit moment lij ken de stel lingen voor deze strijd reeds te worden ingenomen. De Westduitse minister van defensie Manfred Wör- ner heeft al als voorwaarde voor deelname aan het on derzoek gesteld dat de West- europese bondgenoten 'onbe perkte, vertrouwelijke over dracht van technologie' over de Atlantische Oceaan ver wachten in de onderzoeksfa se. Over het Amerikaanse standpunt is weinig gezegd, maar dit moet geheel anders zijn. Een hooggeplaatste Ame rikaanse functionaris ver klaarde in Luxemburg dat de regering-Reagan zal staan op 'meer dan normale' veilig heidsmaatregelen ten aan zien van de overdracht van technologie tijdens het on derzoek. Weinberger suggereerde hetzelfde toen hij verslagge vers in Luxemburg meedeel de dat tijdens de tweedaagse ontmoeting niet was gespro ken over het vraagstuk van Amerikaanse beperkingen ten aanzien van de over dracht van technologie. Hij zei dat de Amerikaanse rege ring bezorgd is over de hoe veelheid technologie die van uit de VS en andere plaatsen naar de Sovjet-Unie is uitge lekt en wees erop dat dit pro ces het veel moeilijker en kostbaarder maakt een ef fectief defensiesysteem te ontwikkelen. De Europese bondgenoten denken hier anders over. Zij vinden dat de regering-Rea gan soms technologie zorg vuldig geheim wil houden die de Russen heel makkelijk van andere bronnen dan Na- vo-landen kunnen verkrij gen. Hoewel dus de steun van het militaire bondgenoot schap unaniem was, moeten hierbij wel enkele voetnoten te worden geplaatst. Het is bekend dat Britse functionarissen gemengde gevoelens hebben over de toepasbaarheid van het ruimte-defensiesysteem en de implicaties voor het NA- VO-beleid. Frankrijk nam niet deel aan de ontmoeting in Luxemburg, omdat de Franse strijdkrachten niet vallen onder het geïntegreer de NAVO-opperbevel. Het Deense parlement gaf zijn regering nog dinsdag op dracht om de Amerikaanse uitnodiging voor deelneming aan het onderzoek van de hand te wijzen. Australische functionarissen zeiden woensdag dat hun land ook zou weigeren. Australië is een van de drie landen die geen lidstaten van de Navo zijn, maar toch werden uit genodigd aan het onderzoek deel te nemen. De andere twee zijn Israël en Japan. Het Australische stand punt werd donderdag beves tigd door minister van defen sie Kim Beazlpy, die een ver klaring aflegde waarin iedere deelneming aan het onderzoek door Australië werd uitgesloten. Weinberger heeft de Navo- bondgenoten in een schrijven verzocht om binnen zestig dagen te reageren op het voorstel. Concluderend kan gezegd worden dat de een drachtige NAVO-steun voor onderzoek naar SDI wel een politiek succes voor de VS is (ook naar de Sovjet-Unie toe), maar dat het werkelijke enthousiasme van de bond genoten stuk voor stuk nog moet blijken. Door Joseph Frazier, Associated Press SAN SALVADOR - 'We hebben de man, we moe ten hem steunen,' luidt een paginagrote verkie zingsadvertentie in plaatselijke kranten. De man in kwestie, presi dent Jose Napoleon Duarte, is geen direct betrokkene, maar de verkiezingen van aanstaande zondag krijgen steeds meer het karakter van een volkspeiling over de eer ste 10 maanden van zijn ambts termij n. De Salvadoraanse kiezers stemmen zondag voor de 60 leden van de Nationale As semblee en 262 burgemees ters. De drie voorgaande ver kiezingscampagnes, die zich alle afspeelden tegen de ach tergrond van de nog steeds woedende burgeroorlog, ken merkten zich door scherp verbaal geweld; deze ronde verloopt rustiger, ondanks het belang ervan voor beide zijden. El Salvador barst van de problemen. De negen partij en van het centrum tot ex treem-rechts die met kandi daten uitkomen, tonen daar echter weinig oog voor. De vijfenhalf jaar oude burger oorlog duurt voort, de prijzen vliegen omhoog, de werk loosheid blijft rond de 50 pro cent zweven. Voor de meeste Salvadoranen is het leven van alle dag enkel zijdelings beïnvloed door eerdere ver kiezingen. Het enthousiasme lijkt dit keer dan ook niet zo groot. De kleurige spandoe ken en affiches die vorige campagnes opfleurden zijn ditmaal minder talrijk. De twee onderhandelings rondes die de regering in ok tober en november belegde met het linkse verzet en die zij beschouwde als een be langrijke zet, zijn door de christen-democraten van Duarte nauwelijks vermeld D'Aubuisson:beschuldiging Duarte:klemtoon steun op buitenlandse - foto's ap in deze campagne. In rechtse kringen werden de onder handelingen scherp veroor deeld. Het is een onpersoonlijke politieke strijd, die ditmaal gevoerd wordt. Namen van kandidaten komen niet voor op de stembiljetten. De kie zers kruisen een partij sym bool aan en de partijen wij zen de winnaars aan aan de hand van tevoren opgestelde lijsten voor elk van de 14 pro vincies. 'Kunt u zich voorstellen dat het gemeentehuis wordt overgedragen aan een man van wie twee kinderen gue- rillastrijders zijn?' riep Ro berto d'Aubuisson van de ex- treem-rechtse Republikeinse Nationalistische Alliantie (ARENA) onlangs uit op een verkiezingsbijeenkomst in San Salvador. Hij doelde op Jose Antonio Morales Ehrlich, de christen democratische burgemees terskandidaat voor San Sal vador en tevens secretaris generaal van de partij. Ehr lich heeft inderdaad twee kinderen die actief zijn in de guerillabeweging. Bij de pre sidentsverkiezingen van vo rig jaar mei werd d'Aubuis son verslagen door Duarte. De oppositie publiceert ad vertenties waarin zij de rege ring van Duarte aanduidt als 'de dictatuur' en in algemene bewoordingen onopgeloste problemen als werkloosheid, gesloten scholen en geweld aan de kaak stelt. De Nationale Verzoenings partij, die tot 1979 18 jaar aan de macht was en dit keer sa men met ARENA uitkomt, appelleert aan gevoelens van nostalgie: alles gaat slechter sinds de partij de teugels uit handen moest geven en dat is de schuld van de regering- Duarte. Dat vijf jaar burger oorlog daar ook wel een rol in zou kunnen spelen laat de Nationale Verzoeningspartij onvermeld. De christen-democraten van Duarte proberen een meerderheid te krijgen in de Assemblee. Die wordt nu ge domineerd door een rechts blok dat tal van Duarte's plannen - van de vredesbe sprekingen tot agrarische hervormingen - dwarsboomt. De christen-democraten hebben hun campagne sober gehouden. De meeste adver tenties worden opgesierd met foto's van Duarte in het ge- zeischap van andere staats hoofden en beklemtonen de waardering en buitenlandse steun die zijn regering voor El Salvador in de wacht ge sleept heeft. Duarte, een er varen campagnevoerder, heeft dit keer niet het hele land afgereisd voor zijn par tij. Volgens Julio Adolfo Rey Prendes, Duarte's belang rijkste adviseur, wijzen opi niepeilingen uit dat de rechtse coalitie van ARENA en de Nationale Verzoenings partij 37 tot 40 procent van de stemmen zal krijgen van de kiezers die doorgaans hun stem uitbrengen. Zouden echter ook minder trouwe kiezers naar de stemlokalen gaan dan zou de rechtse coa litie wel eens rond de 50 pro cent kunnen uitkomen. 'Als niet alle mensen gaan stemmen en er geen druk op hen wordt uitgeoefend om dat wél te doen, betekent dat volgens mij dat wij in alle provincies gaan winnen,' al dus Rey Prendes. 'We hebben de indruk dat we des te meer kans hebben om te winnen, naarmate de campagne min der verhit verloopt.' Kiezers moeten stemmen in de plaats waar hun offi ciële identiteitskaart uitge geven is. Dat kan de op- komstcijfers beïnvloeden, omdat nogal wat mensen zich inmiddels elders hebben ge vestigd in verband met de burgeroorlog. De christen-democraten hebben nu 24 van de 60 As sembleezetels. De rechtse partijen hebben er 34 en twee zetels worden bezet door een kleine tussenpartij. De huidi ge Assemblee werd in maart 1982 met veel fanfare geko zen. Duarte's partij moet er ze ven zetels bij winnen om op een absolute meerderheid uit te komen. Onafhankelijke schattingen gaan er vanuit dat de partij echter al moeite zal hebben om haar huidige zetelaantal te behouden. Rechts zou zes extra zetels moeten winnen om een twee derde meerderheid te beha len, voldoende om een veto van Duarte teniet te doen. Het rechtse blok zou eensge zind moeten stemmen over de belangrijkste vraagstuk ken. Geen van beide moge lijkheden wordt waarschijn lijk geacht. De linkse partijen doen evenals bij de drie eerdere verkiezingen niet mee. Ze stellen dat verkiezingen geen zin hebben zonder vooraf gaande onderhandelingen en zonder dat de veiligheid van hun kandidaten gewaar borgd is. b Door onze correspondent Gerard Kessels BONN - Een kat en muisspelletje. Dat spe len de militaire missies van de geallieerden in de beide Duitslanden met elkaar. De militaire ver tegenwoordigingen die de westerse mogendhe den en de Sovjet-Unie bij eikaars troepen ge- stationneerd hebben houden zich vooral bezig met meer of minder openlijke spionage. Dat deze activiteiten niet zonder gevaren zijn heeft de Amerikaanse majoor Arthur Nicholson, die door een Rus sische soldaat in de DDR werd doodgeschoten, aan den lijve ondervonden. Wie in West-Duitsland on derweg is kan een jeep met Russische militairen tegen komen en in de DDR bevin den zich Amerikaanse offi cieren. Die situatie vloeit voort uit de tweede wereld oorlog. De mogendheden die in 1945 Hitiers Duitse rijk on der de voet liepen verdeelden het land in vier militaire zo nes. Ze besloten bij elkaar militaire missies te station neren om het onderlinge con tact te vergemakkelijken. Zo hebben de Russen mis sies bij de Amerikanen in Frankfurt, bij de Fransen in Baden-Baden en de Engelsen in Bünde. Fransen, Engelsen en Amerikanen van hun kant hebben een militaire verte genwoordiging bij de Russen in Potsdam in de huidige DDR. Nicholson was één van de ongeveer twintig Ameri kaanse officieren in Pots dam. Met deze regelingen hebben de beide Duitslanden, de bondsrepubliek en de DDR, niets van doen. De officieren van de mili taire missies hebben dezelfde status als diplomaten. Ze zijn onschendbaar. Bovendien mogen zij zich vrij bewegen in de zóne waar ze gestation- neerd zijn. Dat wordt maxi maal uitgebuit. Nu de bond genoten van vroeger vijan den geworden zijn proberen de missies zoveel mogelijk over de ander aan de weet te komen. Ze neuzen rond, ma ken foto's van troepenbewe gingen of militaire intstalla- ties. Een vorm van spionage die in het tijdperk van satelliet fotografie een beetje antiek aandoet, maar door de mili taire missies toch nog druk gepraktizeerd wordt. Waar schijnlijk omdat ze, veertig jaar na de oorlog, niet veel anders te doen hebben. Van daar dat Nicholson niets on gewoons deed toen hij op reis van Potsdam naar Hamburg uit zijn auto stapte en een op slagplaats van een pantser divisie van de Sovjets wilde fotograferen. De militaire gastheren proberen het gespioneer zo veel mogelijk te voorkomen en grijpen daarom veelvuldig naar de mogelijkheid om mi litaire spergebieden in te stellen. In een spergebied mogen de militaire missies van de andere mogendheden niet komen. Bij oefeningen of manoeuvres wordt de betref fende regio uitgeroepen tot spergebied en worden de mi litaire missies daarvan in kennis gesteld. Zo wordt er over en weer een kat en muisspelletje gespeeld. Daarbij kan het tot ernsti ge incidenten komen, zoals het geval Nicholson bewijst. Maar er zijn al vaker schoten gevallen. En vorig jaar kwam een Franse militair om het leven bij een 'ongeval' met een voertuig van het DDR-leger. De Russen zijn weinig zachtzinnig in de om gang met de officieren van de westelijke missies. Daar zijn Fransen, Engelsen en Ameri kanen het over eens. Zij wij zen er op dat leden van de Russische missie in de bonds republiek minder gevaarlijk leven. De soldaten van de wester se mogendheden in de bonds republiek hebben de strikte opdracht geen geweld te ge bruiken tegen leden van de Russische militaire verte genwoordiging. Ook niet in een militair spergebied. De Russen maakten vorig jaar 2477 tochten door de Bonds republiek en in 98 gevallen kwamen ze in een militair spergebied. Als Russen in een spergebied worden aange troffen, wordt een westers verbindingsofficier opgeroe pen, die de Sovjets er op wijst dat ze zich zonder toestem ming op verboden terrein be vinden. Meestal antwoorden de Russen dan dat ze zich verreden hebben of dat ze de landkaart op de kop hebben gehouden. Vervolgens wor den ze onder begeleiding bui ten het spergebied gebracht Soms komt het dan nog tot een formeel protest bij de mi litaire missie. Van een onzer versl pEN HAAG - De Federa tjngconsulenten gaat si Koning van Financiën een soepeler regeling v tingaangifte. Men wil de datum, we giftebiljet binnen moet z sen die geld terug verw; gebruik maken van de v ling) verschoven zien vai juli- 'Sti Dit staat in het jaai het Filiaal en Groot donderdag in Den Haa De consument is de la< jaren steeds meer kwijt raakt aan vaste lasten w door er minder vrij kon den besteed. In de detailha is de omzet in goederen in met drie procent gedaald, aandeel van de detailhano de bestedingen ligt net a 1983 onder de 40 procen 1960 was dat nog 70 proc aldus het verslag. De Raad vindt het m waardig dat de overheid mulering van de consun niet nodig acht omdat dc fers zouden uitwijzen d£ bestedingen niet erg mee: len. Dat die consumptie DEN HAAG - Bejaarde in een oord wonen hoev gemeente geen inzicht t ven in hun inkomenspi Als gemeenten in die pap mogen snuffelen, tast d privacy aan. Die opvatting huldig meerderheid van de T\ Kamer van PvdA, W klein links. Gisteren wer die partijen vóór een van de PvdA aangenome Gemeenten moeten si januari de eigen bijdrage bejaarden voor de zorg i: oord innen. Gemeenten k daarbij het recht inzie hebben in de vermogen inkomenspositie van di jaarden. Óp die manier r lijk kan vastgesteld won er nog eigen middelen zi de eigen bijdrage te be Ontbreken die dan beta sociale dienst. Minister I man (Welzijn) was ona naam verrast door het a men van de motie. V< hem is er geen verschil r oude situatie, waarin n gemeente maar de direct het oord de eigen bij vaststelde en inde. STAATSIEBEZOEKEN b( tussen bevriende mogen gen worden tijdens zo'n t en weer meer om een ve tion Koningin Beatrix en proberen er wat meer inh geslaagd tijdens hun staa Het hoogtepunt van d< biet de belangrijkste indu van de koningin zelf. Pri een krachtig pleidooi te h Hij kreeg er in het gezel; niet zo verwonderlijk. Als kelijk het is dat het huidij de EG-landen wordt ome Hng, dan zijn het onder ervaren dagelijks dat We Japan achterop raakt om tionale deelmarkten te markt. Er zullen wel weer me Pnns-gemaal politieke u stitutionele monarchie zi net. Het zij zo. De besm neeft een dusdanige om °°k onorthodoxe bestri net alleen maar omdat di 'dngstelling gewekt kan v Die bredere belangste )J"1 ons in Nederland en Ken over arbeidstijdverk Kenschap te geven over leit worden de werktijdei aers in de wereld uitgeb s'reefd naar hogere proc jjnjjeotie-voorsprong op Öp dezelfde dag, dat h sprak deed Philips-presi jaarverslag van zijn bed 'e maken tussen zijn aar «Peidstijdverkorting en ®n'gde Staten. Dekker w ?a' °ok steeds gezegd spontane' prikacties ee r° q7on af fq H\a/innon

de Stem | 1985 | | pagina 2