Raad Sas standvastig'bescherm Poelpolder' Raad Terneuzen achter beleid kinder-centra 'Op het podium kruip ik in m'n andere ik' Computerproject officieel van start BURGEi gperen fS^ereri RAAD VERDEELD OVER BENOEMING VERTEGENWOORDIGER Visserij tevreden Bezwaars opslagver VRIJDAG 29 MAART 1985 VAN ZEELAND CDA IN DE CONTRAMINE politierapport Bedrijfsongeval bij Dow Nieuwe chef politie Sas van Gent Luchtmacht CREATIEVE DUIZENDPOOT HERMAN BROCK: Connecties Schrij Freaks Biervliet Sas van Gent BOZ: 4Te weinig bouwplaatsen voor leerlingen' TERNEUZENSE SCHOLEN: JAARVERSLAt Kroabotmet tuint Rondo vult elk ido Tuinplanprijs Tuinplanprijs Schieting Juinvriendelijke houtbehandelin tencomild natuui Tuint Tuinplanprijs T16 PAGINA ZEELAND 3 Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De ge meenteraad van Sas van Gent blijft bij het twee jaar geleden ingenomen standpunt dat de Poelpolder, zuidelijk van de gemeente, moet worden aan gewezen als beschermd ge bied. Aangrenzende bedrijven als de Glasfabriek, Zuid-Che- mie, CSM en de Ijzergieterij mogen er geen uitbreidings kansen krijgen. Dat standpunt leidde gister avond in de raadsvergadering tot het besluit om bij de raad van state beroep aan te teke nen tegen een door gedepu teerde staten opgelegde wijzi ging van het bestemmingsplan voor de Poelpolder. Volgens GS moeten de bedrijven wel enige armslag krijgen. Alleen de CDA-fractie bleek iets te voelen voor die visie, zoals men die trouwens ook twee jaar geleden al onder schreef. Toen fractievoorzitter L. van Waes omstandig wilde gaan uitleggen waarom, werd hem echter de voet dwars ge zet door burgemeester drs. W. Dusarduyn. Deze herinnerde aan afspraken, gemaakt door het seniorenconvent (het over leg van de fractievoorzitters) om inhoudelijk niet op het be roepschrift in te gaan. Van Waes deed niettemin enkele pogingen. Hij vond dat Sas, dat zich zelf bestempelt als 'ideaal gelegen voor indus trie', de bedrijven op allerlei terreinen zoveel mogelijk ser vice moet bieden. In dat kader hekelde hij het feit dat bedrij ven als Suiker Unie en de Walsenmolen bij de raad van state terecht moeten om ge schillen met de gemeente uit te vechten. Dusarduyn interrumpeerde: „De Suiker Unie heeft er niets mee te maken. Voor dergelijke betogen zijn de jaarlijkse al gemene beschouwingen." Waarna hij de raad inschakel de om Van Waes het zwijgen op te leggen. Dat lukte, met name met de medewerking van W. de Roo, al kon het CDA nog wel één ei kwijt. „Ik doe een dringend beroep 'op het college om het beroep schrift terug te nemen en in overleg te treden met alle be trokken partijen. Laat het niet aankomen op een uitspraak van de raad van state", zei Van Waes. Ook die opmerking werd voor kennisgeving inge nomen. De raad liet zich njet vermurwen, zodat het ge. meentebestuur en GS elkaar binnen afzienbare tijd in r Haag zullen treffen voor raad van state. Ook de Sasse welzij nsraad en de vogelwacht Ue Steltkluut zullen dan hoogst- waarschijnlijk van de partij zijn, omdat zij, nog meer dan de gemeente, de Poelpolder met de unieke Hoge Berg, be schouwen als een te bescher- men natuurgebied. Terneuzen weer in bouwclub Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is, na een afwezigheid van negen maanden, weer vertegenwoordigd in het bestuur van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen. Hoewel de Terneuzense gemeenteraad gisteren het voorstel van B en W volgde om de VVD'er VV. de Zeeuw in deze functie te benoemen, gebeurde dat toch niet helemaal van harte. De PvdA-fractie stelde zich op het standpunt dat er aan vankelijk binnenskamers zou zijn afgesproken dat het om een 'zware vertegenwoordi ging' behoorde te gaan en dat daarom geen raadslid, maar een lid van het college van B en W deze bestuurszetel dien de te bezetten. En A. Persijn (Links Perspektief) vond het niet zo verstandig dat uitgere kend een WD-er als gemeen telijk vertegenwoordiger moet optreden bij een club die zich bezig houdt met sociale wo ningbouw. Hij stelde dan ook voor een lid van de PvdA- fractie te benoemen. J. de Zeeuw (D'66) had op zijn beurt weer geen proble men met de persoon van zijn naamgenoot, maar gewaagde van een 'overval', omdat de le denvergadering van de bouw vereniging in eerste instantie had besloten niet langer be hoefte te hebben aan een ge meentelijk vertegenwoordiger in het bestuur, „Daarom zou den we eerst moeten vragen of we weer welkom zijn", aldus De Zeeuw, „en de ontstane misverstanden uit de weg rui men". Burgemeester C. Ockeloen stelde ten aanzien van de visie van de PvdA, dat bij het voor dragen van een lid van B en W enkel wethouder A. Doorduyn van volkshuisvesting in aan merking zou komen. „En dat kan natuurlijk niet, want dan zou hij als wethouder zijn vrijheid van beleid ten opzich te van de bouwvereniging ver liezen. Als bestuurslid zou hij dan loyaal mee moeten wer ken aan genomen besluiten, terwijl hij daar als wethouder wellicht later weer tegenin moet gaan". Doorduyn zelf herinnerde D'66 er aan dat van een 'over val' geen sprake kan zijn, om dat zowel de woningcorporatie als de gemeente voorstander zijn van een gemeentelijk ver tegenwoordiger in het bestuur. Met betrekking tot de opmer king van Persijn zei de wet houder: „Het getuigt van een beperkte visie te menen dat de belangen van de sociale wo ningbouw alleen kunnen wor den behartigd door iemand die links is. In feite een belediging voor de andere fracties". De WD-er De Zeeuw werd tenslotte met ruime meerder heid gekozen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneu zense gemeenteraad is gister avond - met enkel de stemmen van de SGP tegen - akkoord gegaan met het door B en W in een nota uitgestippelde beleid ten aanzien van de kinder centra (dagverblijven en speelzalen). Wel vonden PvdA en Links Perspektief dat de 'stimule rende rol van de overheid' niet voldoende uit de verf komt, vooral waar het gaat om de opvang van kinderen 'in ach terstand-situaties en van etni sche minderheden'. Beide Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens het schoonmaken van ketels in de Styreen I en II op het terrein van Dow Chemical heeft eeh Antwerpenaar met een hoge drukspuit op zijn rechtervoet gespoten. Hij raakte zichzelf tussen de tenen. Het slachtoffer is eerst vervoerd naar het Julianazie- kenhuis in Terneuzen, daarna werd hij overgebracht naar het Stuyvesant Gasthuis in zijn woonplaats. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De groep Sas van Gent van de rijkspoli tie krijgt een nieuwe comman dant. Per 1 april is in die functie benoemd de heer J. van der Walle uit Zuidlaren, zo deelde burgemeester W. Dusarduyn gisteren mee tijdens de raads vergadering. fracties zouden graag een ge meentelijke subsidie-beleid zien dat ruimte biedt voor het aanstellen van één beroeps kracht per peuterspeelzaal, terwijl men ook nogal aanhikt tegen de voorgestelde ouder bijdrage van ƒ4,50 per och tend. Vermindering of vrij stelling voor sociale minima is, volgens de twee fracties, dan ook op z'n plaats. Wethouder J. van Rooyen zei dat het eventueel aanstel len van beroepskrachten en de hoogte van de ouderbijdrage zaken zijn waar de besturen van de betrokken speelzalen en instellingen voor verant woordelijk zijn. „Wij werken als gemeente ondersteunend en scheppen enkel de voor waarden voor een goede kin deropvang in Terneuzen". De SGP wees de hele nota op principiële gronden af, om dat de opvoeding van jonge kinderen uitsluitend voor ver antwoording van de ouders zou moeten komen. Door Co Meertens TERNEUZEN - Het verschil is meer dan opvallend. Thuis in de luie stoel introvert, re lativerend en nauwelijks in staat om zinnen te produce ren die uit meer dan vier woorden bestaan. Op het po dium -de gitaar phallisch naar voren, de microfoon zo wat in de strot- is de meta morfose compleet. Indrin gend, ad rem, de situatie volledig naar z'n hand zet tend: een podium-dier. Herman Broek (het tus senvoegsel tje 'de' is sinds kort verdwenen: 'Dat bekt beter'), 37 jaar oud, Terneu- zenaar, is een creatieve dui zendpoot die zich pas vorig jaar tot de rock heeft be keerd. Hij verzamelde een groep om zich heen (de FFFF-Band), die praktisch alleen maar door Broek ge schreven en gecomponeerd werk brengt. Maar dat zijn dan ook composities -stoe lend op de Amerikaanse tra ditie van blues, r&b en rock&roll- van een zeld zaam hoog niveau. „Op het podium kruip ik in m'n andere ik", verklaart Herman Broek z'n verande rende persoonlijkheid, wan neer hij publiek voor zich heeft. „En ik mag dan wel op latere leeftijd rock-muziek zijn gaan maken, podium ervaring heb ik al zo'n 25 jaar, dus weet ik maar al te goed hoe je het publiek aan z'n trekken moet laten ko men". Geboren in Sluis stond Broek op 13-jarige leeftijd al op het toneel als lid van het plaatselijke orkestje Freddy Teddy The Wild Winds, waarin de latere sex-keizer Paul Metz ('Porno Paultje') de bas beroerde. Maar het simpele drie akkoorden- werk bevredigde de toenma lige middelbare scholier niet en op zoek naar nieuwe mu zikale uitdagingen ontdekte hij de banjo, een voor die tijd (begin jaren 60) nauwe lijks gangbaar instrument. Broek: „De banjo werd enkel gebruikt in de Ameri kaanse country western en wel specifiek in de blue- grass. Zo ontdekte ik die muzieksoort, die toen in Ne derland nog volslagen onbe kend was en ik raakte er di rect aan verslingerd". Na zijn eindexamen zag Herman nauwelijks nog een toekomst voor zich in het kleine grensstadje Sluis. Uit arren moede tekende hij een contract bij de luchtmacht en vertrok al snel daarop naar een NAVO-basis in Duitsland, waar ook veel Amerikaanse militairen ge legerd waren. Daar bleek - tot Brock's verrassing- hoe populair bluegrass was en samen met enkele Amerika nen richtte hij de country band G.I. Giants op, die ja- Herman Brock: van Wild Winds naar Fat Freddy Freak Federation - foto de stem/corj de boer ren achtereen voor de troe pen in Duitsland speelde. Tussen de bedrijven door moest Broek ook nog enige tijd een opleiding volgen op een basis in het Amerikaan se El Paso en maakte hij van de gelegenheid gebruik om solo-optredens te geven in diverse clubs in die plaats „Ik stapte gewoon naar bin nen met m'n banjo en begon te spelen. Na een paar num mers kwamen de klanten om verzoekjes vragen. Zo herinner ik me nog een boom van een vent, waar voor ik wel vier keer achter elkaar 'Detroit City' moest brengen". Na zes jaar militair te zijn geweest verliet Herman Broek op 24-jarige leeftijd het leger en keerde hij terug naar zijn geboortestreek Zeeuwsch-Vlaanderen. Po gingen om daar een blue grass-band van de grond te krijgen mislukten bij gebrek aan kundige muzikanten. Maar samen met Buddy Pickford, een Amerikaan die deel had uitgemaakt van de G.I. Giants, zag hij ande re mogelijkheden. „Via Pickford hadden we connec ties in de States, die ons hoopjes demo's toestuurden met country-nummers, ge zongen met enkel gitaarbe geleiding. Wij huurden dan 's nachts zeer goedkoop een studio af in Bergen op Zoom en voorzagen die demo's van de nodige muzikale franje: banjo, viool, tweede stem, drums, enz. En dan ging het bandje weer terug. Het lijkt omslachtig, maar het was voor de producenten een stuk goedkoper dan derge lijke zaken in een Ameri kaanse studio te laten doen". Maar ook op het toneel bleef Broek actief. Alleen met een programma waarin hij zijn muziek afwisselde met wat cabaretachtige sketches en ook nog even als duo met een zangeres. „We hebben toen zelfs nog enkele proefopnamen gemaakt voor een platenmaatschap pij, maar omdat de vriend van dat meisje bezwaren maakte, is er van dat duo verder niets terecht geko men". ven Rond z'n dertigste komt Herman Broek tot de ont dekking dat hij behalve mu siceren en componeren nog meer in z'n creatieve mars blijkt te hebben. Z'n moeder -Irina Maria de Paepe- wordt plotseling ziek, moet een hele tijd het bed houden. Tijdens de wekelijkse bezoe ken van haar zoon komen haar frustraties, opgedaan als jong plattelandsmeisje uit Heille, naar boven. Her man: „Ze moest dit alles blijkbaar kwijt en ik besloot er een boek van te maken. M'n moeder schreef steeds wat dingen op en ik werkte het uit. Het was een moeilij ke klus, want ik had nooit eerder zoiets gedaan en daarbij kwam natuurlijk dat ik moest schrijven van uit de visie van een vrouw. Een extra moeilijkheids factor". Anderhalf jaar lang werkte Broek aan het boek, dat in 1979 door Fannoy in Middelburg werd uitgege ven onder de titel 'Mijn eer ste leven'. In hetzelfde jaar schreef Tuchinski in Am sterdam een wedstrijd uit, waarbij amateurs film-sce nario's in konden zenden. Herman stuurde het net ge publiceerde boek in, dat de derde prijs won en de aante kening mee kreeg van jury 'Uitstekend geschikt voor tv-serie'. Het resultaat was dat al spoedig regisseurs als Willy van Hemert en Ate de Jong op het tapijt versche nen, maar tot een film of se rie is het nog niet gekomen. Het succes van 'Mijn eer ste leven' leidde tot een tweede co-productie tussen Herman Broek en zijn moe der: de novelle 'De laatste marskramer', die in 1981 in eigen beheer werd uitge bracht. Het schrijven begon de inmiddels in Terneuzen neergestreken Broek steeds meer te obsederen. Op be stelling leverde hij aan de lopende band erotisch getin te verhalen voor een Belgi sche uitgever („Gewoon voor de poen"), vloeide er poëzie uit z'n pen en zijn er inmid dels twee manuscripten vol tooid (met applaus van Si mon Carmiggelt) van de in totaal tien romans die hij heeft voorgenomen te schrijven. Tussen de bedrijven door publiceerde Broek nog een portefolio met zeldzame fo to's van het Zeeuws-Vlaam se landleven anno 1930 en zette hij samen met Ariël Meeusen een expositie over 'Ismisme' op in de inmiddels opgeheven galerie/koffie huis Artikof. Ook reisde hij nog even naar Amsterdam om deel te nemen aan een poëzie-wedstrijd in Paradi- so. Tussen alle dichters, die op gedragen toon hun vers jes declameerden, zong Her man zijn lied 'Mag ik even overgeven', een meebruller van de eerste categorie, die het als carnavals-kraker heel goed zou doen. De muziek was door dit alles op de achtergrond ge raakt, maar werd weer ac tueel toen Herman Broek enkele jaren geleden het toenmalige jongerencen trum De Kousepael binnen wandelde, waar allerhande lokale muzikanten jam-ses- sions hielden. „Er werd door die jongens veel gepraat over het maken van rock in groeps-verband. Als grap zijn we toen met een paar lui, allemaal regelmatige bezoekers van Fat Freddy's Café, een band begonnen, die Fat Freddy's Freak Fe deration (kortweg FFFF) werd gedoopt". Maar wat als grapje was gestart werd al spoedig een bloedserieuze aangelegen heid. Kenners merkten de door Broek geschreven roek-nummers vrijwel di rect op als kwaliteits-werk. Ook de sterk Amerikaanse inslag (Broek: „Muziek uit de States bezit een natuur kracht, die je in de Europese rock niet terugvindt") maakt de musicus, compo nist, zanger en gitarist van de FFFF-Band tot een trendsetter in een tijd waar in de meeste vaderlandse popgroepen nog steeds in het post-punk-tijdperk verke ren. Of Herman Broek ooit roem zal oogsten is nog maar de vraag. Want daar is behalve talent ook geluk voor nodig. Maar dat valt soms af te dwingen Plaatselijk nieuws Evenementen - Het evene mentencomité houdt maandag 25 maart een vergadering. Op de agenda staat het program ma voor koninginnedag. Deze vergadering vindt plaats het voormalig gemeentehuis in Biervliet en begint om 20,00 uur. Superstar - Vrijdag 29 maart houdt de bowlingvereniging St.-Albert het vierde onder deel van de Sasse superstar- wedstrijden. Tijdens avond, die om half acht in De Vlaanderen begint, wordt ge bowld. GOES - In de woning van familie G. H. 't H. in oe Blauwbeenstraat is ingebro ken. De gehele woning werd doorzocht en er is een groot aantal sieraden ontvreemd. In het verenigingsgebouw te Wilhelminadorp werd inge broken door het forceren van een ruit. Er worden 20 sigaretten vermist. In het gebouw van het Ge westelijk Arbeidsbureau aan de Westwal te Goes werd eveneens ingebroken door Itel forceren van een ruit. Er wordt een geldbedrag van 5(1 gulden vermist. UUl Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN T Er zijn te (vei. nig leerlingbouwplaatsen ll Zeeland. Dit deelde J. Rouw, secretaris van de Zeeuwse ai deling van het Verbond Ondernemers in de Bouv verheid, gisteren mee. Voi jaar bundelde de leden vanl verbond de vakopleidings krachten en stichtte de Bptiw- opleiding Zeeland (BOZ). Op dit moment volgen SI leerlingen de opleiding; Zeeuwsch-Vlaanderen aj" het er 21. Ze zijn twee jafr'i» dienst bij de opleiding. Een ge deelte van de tijd brengen zs door bij een aannemer, het an dere deel op een werkplgaf Er zijn momenteel in heel 2® land maar vier leerlingbouï plaatsen, waarvan drie Zeeuwsch-Vlaanderen. In augustus komen nog# 40 schoolverlaters van de L« naar de opleiding. HW* vreest dat als er dan niet leerlingbouwplaatsen zijn kwaliteit van de opleiding11 het geding komt. „De leerlin gen moeten een gedeelte val de tijd doorbrengen op bouw, om in de praktijk erva ring op te doen. Hun hand vaardigheid kunnen ze verbe teren op de bouwopleiding' Volgens Rouw moet het mo gelijk zijn om 20 leerliW bouwplaatsen in Zeeland hebben. „De gemeentebestu ren hebben het altijd ®a® over het voeren van een so ciaal beleid. Door het sticht? van bouwplaatsen kunnen» laten zien dat ze het werken) menen". Leerlingen van de MAVO De Steelant bekijken de apparatuur - foto henk hommers Van onze correspondent TERNEUZEN - Gistermiddag had de officiële opening plaats van het project computeronderwijs op een achttal Terneuzense scholen voor voortgezet onderwijs. Dit project, gecoördineerd door de in mei vorig jaar in het leven geroepen werkgroep infor matica onderwijs Terneuzen, is mogelijk gemaakt dank zij een donatie van Dow Chemical Nederland. Dow schonk de Terneuzense scholen vorig jaar ter gelegen heid van het 400-jarig bestaan van de stad ruim een ton voor computeronderwijs. Gistermiddag bezocht Dow-topman Van Eijl samen met bur gemeester C. Ockeloen van Terneuzen en vertegenwoordigers van de werkgroep en schoolbesturen een drietal scholen, waar het computeronderwijs inmiddels op poten is gezet. Voorzitter J. Cerckaert van de computerwerkgroep heette de genodigden gis termiddag welkom op VBO-LOM De Schans, waar adjunct Jan van Nierop toelichting gaf op de inrichting van het computeron derwijs. Zowel op De Schans als op de Steelant gaven leerlingen de monstraties in het onderwijskundig gebruik van de compel Op LBO-school De Vaart verrichtte burgemeester Ockeloen" officiële openingshandeling door het laten uitprinten van e brief met passende tekst. Na een bezoek aan het informatica kaal hier volgde een diner in het schoolrestaurant. J. Cerckaert, namens de werkgroep, en de heer Veling,'/1' mens de besturen, spraken een woord van dank uit aan-W adres van Dow. De computeractiviteiten van de Terneuzense scholen stafl vorig jaar mei. Sindsdien beijvert de werkgroep zich voor""" verantwoorde opzet van computeronderwijs op de aangesW'" scholen. Gezamenlijk aankoop van apparatuur en software, J organisatie van computerkeuzes en gezamenlijk overleg °v, software en gebruik van computers zijn zaken, waarmee werkgroep bezig is. Wellicht zal in de toekomst de werkgw een regionale functie gaan vervullen voor wat betreft de coo" natie van computeronderwijs. Scholen in Axel, SchoondijW Sas van Gent hebben zich inmiddels bij de werkgroep aang®1 ten. VRIJDAG 29 MAART 1 Spee aiibc Van een onzer verslaggevers SLUIS - Woensdag avond 3 april gaat in Auberge Sint-Anna- hoeve in Sluis, eigen dom van het Sluise VVD-raadslid C. v.d. plasse, een speelclub van start. Initiatiefnemer tevens voor- Van een onz BRESKENS - De Breskense de vorig jaar behaalde result van de visseri jvereniging 'Or De garnalenvangsten begi vorig jaar waren, als gevol van de zachte winter, goed t noemen en de prijzen stege zelfs tot record-hoogten. Maa de gebruikelijke grote schol aanvoer in het voorjaar blee echter uit. Daar tegerfove stond dan weer dat de ander nogal schrale zomermaande ditmaal iets beter waren. „De hoogte van de besom mingen lag in feite op ee aanvaardbaar niveau, maa de nog steeds zeer hoge prij voor brandstof drukt een t groot stempel op de exploita tie", aldus het jaarverslag. De aanvoer naar de g' meentelijke vismijn te Bre kens blijkt vorig jaar te zij (AD\ Vlechtscherm 180/180. Van 33.75 Overlapscherm 180/180. Van 39.95 YERSEKE - De Yerse landbouwer D.A. van Oever heeft een bezwaarschrift in diend bij het gemeentebestu van Reimerswaal, dat hem c verbod heeft opgelegd n langer mosselschelpen op zi, land in de Yerseke Moer droppen. Dit gebied kwam enige t geleden in opspraak toen politie een ernstige vervuili constateerde, ontstaan d het consequent lozen van valkookwater en mosselsch pen uit de mosselverw kingsindustrie. „Ik zie niet in waarom mÜ een verbod moet oplegg Ik voer gewoon een g~ handel. De vraag naar sc Pen is immers veel groter net aanbod", aldus Van Oe_ Van onze correspondent t^HEERENHOEK - Bejaardensc «ll?! zaal De Korenbeurs, 33 schu rioge vogel: P..Rentmeester, ra? tweeae hoge vogel: G. Voet, anus; eerste zij vogel: C. van de D uun nus; tweede zij vogel: Ko de B 7rÜ Tdl; derde zij vogel: P. Verhe i Kvlied; vierde zij vogel: Ch. Kors p'r» i naar Hoger; grootste aantal •uaalman, ADLM; vliegende voge" h,_j Juliana. De volgende schietin dinsdag 2 april. (AD 2,5 liter. Van 21.90

de Stem | 1985 | | pagina 16