'Onze jeugd heeft opvang nodig' Leerlingen werk KMBO op expo in De Vaart AQUARELLEN EN GOUACHES IN LTS-RESTAURANT Geluidsisolatie voor huizen langs weg Terneuzen- Terhole DE BRAAKMAN NAAR FAMILIE VAN DEN BOSCH Heel spektakel rond Bassie en Adriaan Speurtoch naar bane I afgelast DONDERDAG 28 MAART 1985 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND' RIJK BETAALT RUIM EEN MILJOEN GULDEN MINDERHEDEN IN TERNEUZEN POSITIEF OVER NOTA LQNDERDAG28 Mi AVONDVIERDAAGSE TERNEUZEN VIERT TWEEDE LUSTRUM politierapport Plaatselijk nieuws Hoek Terneuzen Zaamslag Zandstraat TERNEUZEN - Alle hul zen in Zaamslag, Zaam- slagveer, Stoppeldijk en Spui, die direct langs de provinciale weg staan, kunnen gratis geïsoleerd worden tegen geluidsover last. Dit deelde gisteren de Terneuzense wethouder J. van Rooyen tijdens een persconferentie mee. De gemeente heeft van het rijk een bijdrage ge kregen om het project uit te voeren. Terneuzen had al in 1983 om het geld ge vraagd, maar toen wilde het ministerie geen bijdra ge leveren omdat de ge meenten met meer dan 100.000 inwoners voorrang hadden. Na overleg kwam het ministerie toch met geld over de brug. Terneu zen krijgt nu een bedrag van ruim 1,14 miljoen gul den om het project uit te voeren. Dit jaar krijgt de ge meente al 380 mille, zodat nog deze zomer begonnen kan worden. Van Rooyen verwacht dat in 1987 de laatste huizen aan de beurt zijn. Om er voor te zorgen dat de bewoners zo min mogelijk overlast krijgen, wordt het werk tijdens de zomermaanden uitge voerd. In totaal vallen er 104 huizen onder het project. De wethouder wilde giste ren nog niet vertellen wel ke huizen dat precies zijn. „Tijdens voorlichtings-bij- eenkomsten kunnen de be woners te horen krijgen of hun woning geluidsisolatie krijgt", zei hij. In april worden de eerste bijeen komsten gehouden. De be woners krijgen daar van- tevoren bericht over. Volgens Van Rooyen is het een uniek project voor Zeeland. De gemeente heeft zich bereid verklaard om straks de, bij de uitvoe ring opgedane kennis ook door te geven aan andere gemeenten als die daar om vragen. Terneuzen heeft gekozen voor gevelisolatie omdat verkeersmaatrege len onvoldoende effect hebben. De nieuwe verbindings weg Terneuzen-Terhole zal volgens de wethouder de eerste tien jaar zeker niet worden uitgevoerd. Feitelijk zou deze verbin ding de bestaande weg moeten ontlasten, maar de aanleg van de nieuwe ver bindingsweg is op de lange baan geschoven. Von een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zonder opvang en begeleiding kunnen er in de nabije toe komst grote problemen ontstaan met de kinderen van gastarbeiders die in Zeeuwsch-Vlaanderen wo nen. Aldus voorzitter H. Bas van de regionale Turks-Is lamitische Culturele Ver eniging (TICV). „Het is ab soluut geen dreigement, maar een waarschuwing. Onze jongeren staan in de kou. Ze kunnen nergens heen. Ze hebben geen werk, kunnen het ook bij na niet krijgen. Als er niets gebeurt, dan zoeken ze hun toevlucht in de criminali teit". Onlangs bracht de ge meente Terneuzen een minderhedennota uit. Bas is daar erg gelukkig mee. Hij verwacht dat nu ook de andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen met een beleidsplan zullen ko men. „We hopen met z'n allen op een sneeuwbalef fect". De culturele vereniging vertegenwoordigt bijna al le Turkse inwoners van de regio. Bij elkaar toch min stens 700 man. De meeste wonen in de gemeenten Terneuzen, Axel en Hulst. Samenkomen Bas vraagt zich af hoe de gemeente Terneuzen de nota om wil zetten in be leid. „Vooral de jongeren hebben grote behoefte aan hulp. Twee jaar geleden kregen ze nog begeleiding. Toen waren er bijna geen problemen. Door de bezui nigingen stopte de opvang. Nu is een deel van jonge ren al in aanraking geko men met de criminaliteit en als er niets gebeurd dan wordt dat deel steeds gro ter". Volgens hem is er in de eerste plaats behoefte aan een ontmoetingsruim te. Ze moeten een plekje hebben waar ze rustig kunnen samenkomen. Dat is het belangrijkst, daarna komt pas de begeleiding". De adviseur van de ver eniging, H. Akdag, meent dat op dit moment de des kundigheid bij de over heidsinstellingen ont breekt om de nota goed uit te voeren. „Voor de min derheden zou het het beste zijn als alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen sa men een speciale adviseur voor ons zouden benoemen. Zo iemand kan zich dan helemaal concentreren op de problemen". De provin cie wil een eigen functio naris aanstellen. Volgens Akdag is dat een slecht plan. „De Turken in Vlis- singen hebben totaal ande re problemen dan de men sen die hier in de regio wo nen en leven. Wij zijn ook bang dat zo'n functionaris teveel in Walcheren, dicht bij het provinciebestuur, blijft zitten". Hap-snap Door het bezuinigsbeleid van de gemeente en de overheid moeten alle hulp instellingen inkrimpen. In de minderhedennota staat echter dat de sociale instel lingen hulp moeten verle nen aan de minderheden. „Wij vragen ons af hoe die twee dingen met elkaar te rijmen zijn. Het Sociaal Kultureel Werk (SKW) in Terneuzen heeft haar prio riteiten al gesteld. Daar zitten wij niet bij, maar toch moeten ze ons volgens de nota helpen", aldus Bas. „De gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen voeren teveel een hap snap beleid. Er zit geen en kele lijn in. Als een project een tijdje draait, wordt de subsidie stop gezet. Zo weet niemand meer waar hij aan toe is", zegt Akdag. Volgens de beide man nen valt de discriminatie van minderheden in Zeeuwsch-Vlaanderen wel mee. „Het komt wel voor, maar we horen er niet zo veel van. De ouderen hoor je daarover helemaal niet. De jongeren wel, die zijn mondiger". Koffiehuis „De Turkse jeugd heeft vaak problemen met de ouders. Ze willen niet meer worden opgevoed op de traditionele manier. Daar komen ze tegen in opstand. De jongeren hebben het moeilijk. Ze voelen zich nergens meer thuis", aldus Akdag. „We moeten oppas sen dat de tweede-genera tie geen verloren generatie wordt". Bas is niet erg gelukkig met de aanwezigheid van een Turks-koffiehuis in Terneuzen. „Feitelijk moe ten zulke koffiehuizen niet nodig zijn. In zulke zaken zitten wij weer geïsoleerd. We moeten in de normale café samen komen, tussen de Nederlandse bevolking. Dan alleen kan er een band tussen de verschillende be- volkings-groepen ont staan". Van een onzer verslaggeve KMBO-leerlinge Donna Ulveling geeft uitleg over de expositie aan de 'bediening', leerlingen van LTS De Vaart FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - Gistermiddag vond in het restaurant 't Zwaantje van LTS De Vaart in Terneuzen de opening plaats van een tentoonstelling van aquarellen en gouaches, gemaakt door leerlingen van het KMBO in Zeeuwsch- Vlaanderen. De werkstukken zijn ge maakt op de levensschool in Terneuzen, onder leiding van de docenten Rie van Driel en Betty Duerinck. Het KMBO, het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen, is een proefpro ject waaraan de Stichting Le vensschool voor werkende jongeren, LTS Axel, LTS De Vaart en scholengemeenschap De Leeuwtjes meedoen. De ongeveer 150 leerlingen, in leeftijd variërend van 16 tot en met 18 jaar, hebben de af gelopen zeven maanden tij dens de lessen creativiteit aan deze tentoonstelling gewerkt. De tentoonstelling werd ge opend door Donna Ulveling, leerlinge van het KMBO-af- deling administratie. Zij vroeg het aanwezige publiek de werkstukjes positief te beoor- GS akkoord met overdracht Bassie en Adriaan sluiten met hun 'Lachspektakelshow' de jubileum-avondvierdaagse in Terneuzen af - FOTO DE STEM BEN STEFFEN Van onze correspondent TERNEUZEN - De avondvierdaagsevere niging Bram de Meijer uit Terneuzen, de grootste van Zuid- West-Nederland, viert dit jaar haar 10-jarig bestaan. Tijdens de avondvier daagse, die gehouden wordt van 10 tot en met 13 juni, wacht de wandelaars elke avond een verrassing. Op de laatste avond verwacht het bestuur zo'n 4000 wande laars in sporthal 't Zwaantje voor het optreden van het bekende duo Bassie en Adriaan, vergezeld van het TROS A-team. „De vereniging kent sinds de oprichting uit de wandel sportvereniging De Jonge Zwervers een geweldige groei. Was men in 1976 blij met zo'n 250 wandelaars, nu lopen 3500 wandelaars de 5, 10 of 15 kilometer. De hoofd oorzaak van deze stormach tige groei is de deelname van bijna alle lagere scholen uit de kern Terneuzen. Vorig jaar was er een lichte daling, die toegeschreven werd aan het verminderde aantal leerlingen en het afschaffen van de wisselbeker. Dit heb ben we gedaan om de druk van de ketel te halen. Som mige kinderen werden on der druk gezet om mee te doen, zodat de school de wis selbeker binnen kon halen", aldus voorzitter Nico Bijl van de avondvierdaagse. Nieuwe routes De vereniging kan reke nen op 25 vaste medewer kers. Nieuwe leden zijn wel kom. De vereniging is ge noemd naar haar overleden oprichter Bram de Meijer. De wandelaars lopen 4,10 of 15 kilometer en iedere avond een andere route. Nico Bijl: „Voor dit jaar hebben we geheel nieuwe, nog niet eer der gelopen routes ge maakt". De deelnemers aan de tiende avondvierdaagse van de j ubilerende vereniging wacht zoals gezegd onder weg een aantal verrassin gen. Wat dat precies in houdt, wil het bestuur nog geheim houden. De laatste avond, donder dag 13 juni, wordt het hoog tepunt van de vier wandel avonden. Om zes uur geeft burgemeester Ockeloen het startsein bij sporthal 't Zwaantje. Nico Bijl: „We verwachten dan 4000 wan delaars aan de start, die al lemaal binnen vijftien mi nuten op pad moeten. Ge lukkig kunnen we weer re kenen op de medewerking van de gemeentepolitie en de scouting, die voor een veilige oversteek zorgdragen". Bassie en Adriaan Alle afstanden komen die avond samen bij het par keerterrein aan het Zuider sportpark. Daar worden de duizenden wandelaars 'ge sluisd' om met een vijftal muziekkorpsen uit de omge ving het laatste stuk af te leggen naar de sporthal. Nog eens vele duizenden wach ten de wandelaars daar op met de bekende bloemen. Met het ophalen van de me daille of de herinnering was voorgaande jaren de tocht volbracht. In dit jubileum jaar heeft de vereniging na afloop echter nog een 'top per' in petto, een optreden van Bassie en Adriaan met hun 'Lachspektakelshow'. Bassie en Adriaan brengen een 70 minuten durend pro gramma voor jong en oud. Naast acrobatische toeren ligt de nadruk in deze show vooral op de lach. Voor alle wandelaars is de entree tot de sporthal gratis, niet-wandelaars kunnen kaarten krijgen voor vier gulden. De wandelsportver eniging start ook een publi citeitsactie, om de Terneu zense avondvierdaagse in binnen- en buitenland nog meer bekendheid te geven. Vorig jaar al liepen Belgi sche wandelaars de tocht mee. De voorinschrijvingen starten volgende maand. Ni co Bijl: „Wij draaien zonder subsidie van de gemeente. Voor deze jubileumtocht hebben we diep in de buidel moeten tasten. We hopen dan ook dat velen dit jaar weer meelopen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zee land hebben geen bezwaar tegen de over dracht van het recreatiecentrum De Braak-1 man aan de familie Van de Bosch. Na uitvoerige studie is het dagelijks provinciebe-1 stuur van mening dat de overdracht financieel aan-1 trekkelijk is voor beide betrokken gemeenten (Ter neuzen en Sas van Gent), die jaarlijks veel geld aan het recreatieschap kwijt waren. De overdracht is niet in strijd met de wet en ook niet strijdig met het algemeen be lang, aldus een woordvoerder van de provincie. GS vinden wel dat de wegen van en naar de bungalows in De Braakman vrijelijk begaan moeten kunnen worden. Bo vendien mag de bungalow eigenaars (die feitelijk na-erf pachter zijn) niet méér in re kening gebracht worden dan de erfpachtcanon groot is. De Belangenvereniging Bungaloweigenaars heeft al tijd gevreesd dat overdracht van De Braakman voor hen nadelig zou kunnen werken, reden waarom zij een advoca tenkantoor in Goes in de arm hebben genomen om hun be langen te behartigen. De bepa lingen rond de wegen en de ca non werden door de betrokken advocaat als 'positief' ervaren, i „Er is echter een flink ver- l langlijstje ingediend. Ik zal eerst de zaak grondig bestude ren en daarna met mijn cliën- ten overleggen", aldus mr. Spruijt. ning gehouden met het vroeg I in het jaar ontvangen van del koopsom en elke dag uitstel I betekent rente-verlies". Wat betreft de vrees van de bunga low-eigenaars, wees hij erop I dat de erfpacht-overeenkomst I is aangegaan tussen recreatie schap en eigenaars. „Daar I kunnen derden dus niets aanl af- of toedoen. Ik begrijp! daarom hun angst niet", zo zei Van Rooyen. „Wij zijn blij dat de kogel nu formeel door de kerk is", aldus recreatieschap-voorzit ter Van Rooyen. „Het werd tijd ook. Want in de gemeente lijke begrotingen was al reke- BRESKENS - Woensdagmid dag is op de Veerhaven een ge stolen Belgische auto terugge vonden. Deze auto was eigen dom van de heer A. R. uit Wa tervliet. De auto is op 21 maart in het Belgische St. Laureis ontvreemd. GOES - Uit de tuin van een leegstaande woning aan de Churchillstede zijn betonte- gels ter waarde van 132 gulden gestolen. GOES - Bij de kledingzaak In side in de Lange Vorststraat is de ruit van de voordeur inge gooid. Door het ontstane gat is men naar binnen gegaan en heeft men kleding ter waarde van 1500 gulden weggenomen. OOSTBURG - Op de kruising Gratamastraat/Oudestad is de bromfietsster N. M. uit Oost burg gewond geraakt bij een verkeersongeval. Zij liep een gebroken rechter-bovenbeen op. Het ongeval gebeurde toen M. geen voorrang verleende aan een personenauto, be stuurd door C. K.-0. uit Oost burg. De bromfietsster is naar het Oostburgse ziekenhuis overgebracht. Demonstratie - De model bouwvereniging Aerociut Zeeuwschs-Vlaanderen geef! I zaterdag om 14.00 uur een vliegdemonstratie op het voet balveld in Hoek. Nederlands kampioen C. Verplancke isj ook aanwezig. Bridge - Leden van bridgeclub Emergo speelden in hotel Df I Milliano het jaarlijkse Ruiten- boertoernooi. Er werd i'~ I speeld in twee lijnen. Uitsla-1 gen: A-lijn: 1. mevrouw Van 1 Enthoven-de heer Den Haal f 2. dames De Vries-Sandrini, echtpaar Van Alphen, 4. herd I Dourlein-Pel, 5. echtpaar Ju»' I fermans. B-lijn: 1. mevrou»! Verloop-de heer Meulenberp I 2. mevrouw Van der Pijl'®! heer Verdam, 3. heren Kra'l mer-IJsebaert, 4. heren Kock'l Van de Casteel, 5. dam6! Aerts-W iddershoven. Buurthuis - Buurthuis H klup-uus' in Zaamslag bestap I tien jaar. Ter gelegenheid va® I dit jubileum is er zaterdafl vanaf 21.00 uur een soos vo» I de jeugd. Een dag later iscrl een Vlaamse Kermis, die tuS" I sen 10.00 en 17.00 uur gehoude» wordt. delen, daar ieder op zijn eigen niveau er erg hard aan ge- werkt heeft. Vervolgens ver- zorgden leerlingen van LTS De Vaart afdeling koken en serveren de receptie tot in de puntjes. Rie van Driel: „Vaak is het erg moeilijk om leerlingen in deze leeftijd te motiveren Wanneer we echter inspelen op eigen creativiteit blijken velen talent te hebben. De re sultaten zijn hier tentoonge- steld. Soms is er een echte uit schieter bij, het andere werk is allemaal van een behoorlijk niveau. Eén ding hebben ze echter allemaal gemeen: voor de maker was het een uitda ging om de eerste streep op het papier te zetten. Een, enkeling gaat verder naar de tekenaca demie in Eecklo (België), waar geen diploma's vereist zijn". De 25 werkstukken zijn te bezichtigen door de bezoekers van het restaurant. Naast te kenen, schilderen en boe ren, wordt er op het KMBO i ook les gegeven in pantomime, voordracht en bewegingsex pressie. Ook deze vakgebieden zullen zich tezijnertijd aanl publiek presenteren. Men denkt hierbij aan een optreden in het Zuidland-theater. Kaarting - In De Straete nS' OOSTBURG - In I ZeeUwsch-Vlaanderen 1 en veel meer aardapp< „orden verbouwd dan tot (of. het geval is. Dit is de jng van het bestuur van regiokring van de Noordb ,ntse Christelijke Boer bDond(NCB). get bestuur deelt dit sch: Itelijk mee in 6611 reactie °F I onlangs uitgekomen discus: |nota 'Zeeuwse Produktst |men'. In deze nota worden I toekomstkansen van I Zeeuwse landbouw besch [ven. Volgens de NCB kan W< 2eeuwsch-Vlaanderen MIDDELBURG - De sp< tocht van de Rotterda Erasmus- Universiteit 'verborgen werkgelegenhe projecten' voor langdi werkloze jongeren in Zeeuwse, gaat niet door. nader inzien ziet het pro» ciebestuur, dat van plan om daar geld voor uit te ti ken, de zin van het onders niet in. De gedeputeerde van ecc mische zaken, R. Barbé (Cl kondigde het onderzoek bi dit jaar aan. Hij zei toen 'r tinggevende' resultaten te wachten voor een projectm ge aanpak van de jeugd we loosheid. Maar de statenci missies lieten blijken dal daar weinig vertrouwen hadden. Deze week mat Barbé bekend van het plai te zien. Het onderzoek zou 212 gulden hebben gekost, w; van het Koningin Julia fonds 117.000 en de provi: ƒ45.000 hadden moeten bi len. Barbé heeft de statenci missie voor economische ken inmiddels ook laten w< dat Zeeland slechts zeer m male mogelijkheden heeft geld te verwerven uit Euro] Sociaal Fonds. In Europese Nederlandse ogen is Zeel namelijk geen sociaal-eco misch 'achterstandsgebi va Bij de overdracht Pieter de Boer (links) en vriendschappelijk de har GOES - Ouderen - De Zeei j-°ek gaan doen naar de 1 "jen als zij dingen naar ee dit verzoek stapt de POS men 83 personen deel aan laatste kaartwedstriid van®;l "ELRURG --.v-iv oiayi uc i V-/» amenwerkingsverband jfrSadering stelden de aa e de POSO gaan advise h arme maaltijdverstrekk gecoördineerd ouderen ^ODELBURG - Vakboi ap van der Scheur spree on hng Middelburg. Ti h gehoorzaal, die om 19. "dsleden met hun 'leide - korting en werkgeleger laatste kaartwedstrijd van seizoen 1984-1985. Uitslag: I de Ridder, Axel; 2. R. Warre" I Zandstraat; 3. Ph. van Acke f Westdorpe; 4. De N Sluiskil; 5. J. de Beule, Si#'! kil. Stand: 1. R. Warren»! Zandstraat 88 punten; 2. I van Acker, Westdorpe 70; 3 I Droesbeke, Westdorpe 56; 41 Barbé, Philippine 48, 5. J- Beule, Sluiskil 46 punten. *1 heeft gespeeld met een gen" I delde van 75 personen wedstrijd. Het nieuwe A seizoen start zondag 22 se» I tember. Tijdens de zorneA maanden worden enkele ga- j bollingen gehouden. ti, .uumvu - Hyperve atie Stichting houdt in "'Hschappelij ke Dienst\ riilffbij eenkomst in ontmo Hf.i Zaterdag 30 maar 'angstellenden, vanaf 14 p an}heden van een arts i kele ex-patiënten van hj ykïSSlNGEN - Hulp - Het! vinfestart voor de slachto: an!en:.EnerzÜds heeft h( kLfji^Hds brengt zij een af 'nS en blikvoedsel kun SoT,KeVen: hiet Wol tershui Urg en aan de Seisdam

de Stem | 1985 | | pagina 14