NEDERLAND MOET ZICHZELF BLIJVEN BEDRUIPEN UIT J WOENSDAG 27 MAAF \„Doodsa oiets als\ Karpervissen zonder pen Italië en EXTRA OP WOENSDAG1 Lente in Moskou PAPIER VOOR UW PEN K. HENGELEN Sovjet-apartheid Rattenvanger Arbeidstijd Aan de balk Luns Toekomst Maatregelen Belachelijk STA A TSBEZOEy IWeinberger: „Eerst sc lom. lriif'S voorbeeld hoe de Ame- |a anen zoiets heel anders lonen3 en vertelde Burch dat lij? maart drie Russische mi- linü'6 verbindingsofficieren Ibii' h 3uto in verboden gebied Idón Beierse plaats Hof wer- Ivan aangehouden door leden de eerste divisie van het Ito't6 3anse 'eger toen zij fo- 1boogden te maken van een Itic uitse defensie-installa- Iduite Werden aan de West- Itpr,, poIitie overgedragen en bracht naar hun mis- |Sle'n Frankfurt. WOENSDAG 27 MAART 1985 T11 PAGINA 4 Amerika: de OPEC van de plasmahandel NEDERLAND heeft sinds de tweede wereldoorlog een ideëel stelsel van bioedvoorziening. Jaarlijks zorgen 400.000 Nederlanders ervoor dat art sen en ziekenhuizen voldoende bloed in huis hebben. Zonder dat ze daar een cent voor krijgen. Dat gaat niet overal zo. In Ameri ka verkoopt de bevolking het bloed aan commerciële bloedbanken. De bloedgroothandel verkoopt dat weer aan landen die een bloed- of plasmatekort hebben. Nederland heeft op dit moment een plasmate kort van 35.000 liter. De Ameri kaanse bloedbanken vullen dit te kort gedeeltelijk aan. Moeten we ons afhankelijk ma ken van de commerciële handel in bloed? Of is het zaak het Nederland se ideële systeem in stand te hou den? Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Nederland moet zorgen dat ze in de toekomst zichzelf van voldoende bloedprodukten kan voorzien. De overheid moet daarom een aktiever beleid gaan voeren ten aanzien van de ideële donatie, dis tributie en levering van Nederlandse bloedprodukten. Dat zei de auteur van het boek 'Blood, gift or merchandise', P. Hagen, tijdens een Studium Generale aan de Nijmeegse Katholieke Universiteit. Volgens Hagen bedruipt Nederland zich voor het groot ste deel zelf met bloedproduk ten. De 22 bloedbanken die ons land telt zorgen voor een vol doende hoeveelheid volbloed. Probleem begint echter de aanlevering van bloedplasma te worden. Bloedplasma is een onderdeel van het volbloed dat door centrifuge of filtrering gescheiden kan worden. De vraag naar dit plasma is de laatste jaren sterk toegeno men. Het meest spectaculair is de vraag naar stollingsprepa raten die uit plasma vervaar digd worden. Deze preparaten zijn nodig voor de behandeling van hemofilie-patienten. Op dit moment is er in ons land een tekort aan plasma van zo'n 35.000 liter. Dat is onge veer 10 procent van het totale aanbod van Nederlands plas ma. Gekocht Het tekort aan plasma wordt aangevuld door ideële leveranties van het Rode Kruis uit België en West- Duitsland. Daarnaast wordt er bloedplasma en plasmapro- dukten gekocht in de Verenig de Staten. En juist voor die ontwikke ling moet Nederland uitkij ken. Hagen: „We hebben in ons land een wet die de com merciële handel in bloed ver biedt. Na een uitspraak van de Raad van State in 1978 is een beperkte handel in bloed met een vergunning van de over heid toelaatbaar." Nederland heeft meer bloedplasma nodig dan de donors geven en dus komt de commerciële import ertussen. - foto archief de stem „Sinds 1978 is de commercië le import van bloedprodukten uit de Verenigde Staten elk jaar toegenomen. Die com merciële handel in bloed heeft een aantal nadelen. Als eerste een puur economische. Als je je afhankelijk maakt van een commerciële import uit de VS ontstaat er zodra het Ameri kaanse bloed een plaats op de markt veroverd heeft een prijsopdrijving. Bloedproduk ten worden dan stukken duur der. „Er is ook een medisch na deel. Via bloedimport kunnen er zonder dat we dat in de ga ten hebben virussen ons land binnen komen. Een goed voor beeld is Aids. Als er een vrij verkeer van bloed is, kan die ziekte zich gemakkelijker ver spreiden. Maar ook virussen waarvan we het bestaan nu niet eens weten kunnen via bloedimport ons land binnen komen." Ethisch Maar het belangrijkste ar gument om in Nederland een ideëel stelsel van bioedvoor ziening te handhaven heeft een ethische reden. Hagen: „Vanaf de tweede wereldoorlog geven elk jaar meer mensen twee keer per jaar een halve liter bloed. Op dit moment zijn dat 400.000 mensen per jaar. Eigenlijk een heel aardig systeem. Een van de weinige dingen die mensen op zo'n grote schaal voor el kaar doen zonder er maar ook een cent voor te krijgen." Misschien wel ter afschrik king werd op het Nijmeegse Studium Generale de Duitse film 'Bluternhte' vertoond. De film geeft een uitstekend beeld van de gevaren die aan een commerciële handel in bloed plasma kleven. In de Verenigde Staten zijn zo'n 300 commerciële bloed banken. Tien procent van die plasma-banken staat aan de Amerikaanse grens met Mexi-. co. Dagelijks zwemmen straatarme Mexicanen de grensrivier over om honderd meter verderop hun bloed plasma te verkopen. De acht dollar die ze voor een halve li ter bloedplasma krijgen moet ze de rest van de week in leven houden. Een streep met onwis- bare inkt voorkomt dat ze bij verschillende bloedbanken te gelijk bloed afgeven. Staan in Nederland donoren twee keer per jaar bloed af, in de VS ge beurt dat wekelijks. Hemelschreiend zijn de beelden die de cameraploeg in Bolivia schoot. Met gevaar voor eigen leven legden de Duitsers het werk van de bloedmafia in dat land vast. Dezelfde beelden als in de VS. De armsten verkopen hun bloed om in leven te blijven. In dozen die eigenlijk bestemd zijn voor het verpakken van bloemen worden vliegtuigen vol met plasma illegaal het land uitgevlogen. „Wij zijn de OPEC van de plasmahandel", vertelt een di recteur van een Amerikaans plasmacentrum trots. Beneden liggen de paria's van de grote stad te strijden om de titel van 'Donor van de maand'. Degene die deze maand het meeste bloed geeft krijgt een officieel document, een horloge en zijn foto prijkt met naam en eer volle vermelding aan de voor deur van het plasmacentrum. Reclame-spots, T-shirts, ba- lonnen, frishbies en buttons moeten zorgen dat de aspi rant-donoren zich bij het plas macentrum aanmelden. Rela tiverend verteld Hagen na de film dat niet alle plasmacenta in de VS zo werken. Maar het zijn zeker geen uitzonderin gen. Efficiënter Terug in Nederland, met ons systeem van ideële plasma voorziening. Hagen: „Om het tekort aan plasma terug te dringen moe ten we efficiënter gaan wer ken. Er moet een centraal punt komen waar vraag en aanbod in bloedplasma goed gecoördi neerd en gepland kan worden. De bloedbanken, het centrale laboratorium en de bloed transfusiediensten moeten zo danig orde op zaken stellen dat er minder bloed verloren gaat. 'Den Haag' moet zich daar eens mee gaan bemoeien. Er ligt al jaren een wet op de plank die in zo'n coördinatie punt voorziet. Maar de politiek denkt vaak: 'Bloed? Dat is een zaak van het Rode Kruis'. Maar de politiek moet wel de voorwaarden scheppen voor een goed 'bloedbeleid'." Nieuwe technieken bij het afnemen van bloedplasma kunnen het tekort terugdrin gen. In plaats van een halve li ter volbloed kan er 600 cl bloedplasma worden afgeno men. Hagen: „Maar die techniek kost op dit moment wat meer dan de normale manier. En dat geld is er niet. Maar als je nu niet investeert in een eigen bioedvoorziening dan valt over een paar jaar de deksel op de neus. In Groot-Brittan- nië zie je dat de conservatieve regering Thatcher overal op bezuinigd, maar op het gebied van de eigen plasmavoorzie ning flink investeert. Zolang dat in Nederland nog niet gebeurt, hebben we gewoon meer plasmadonors nodig. De ervaring leert dat als de nood hoog is de donoren zich vanzelf aanmelden." Hoewel de zetels van de banken het Serpukhovsky park in Moskou nog steeds bedekt zijn door een dikke laag sneeuw, is ook in Rusland de lente vorige week officieel begonnen. De kiosken in de hoofdstraten van Moskou verkopen, naast de gebruikelijke' ijsjes of warme dough nuts, weer het speciale lente gebak. Werklieden zijn in de weer met lange stokken om de soms wel meer dan één meter lange, levensgevaarlijke ijspegels te verwijderen, die de hele winter boven de hoofden van de niets vermoedende voorbijgangers ge hangen hebben. De bovenste laag van de sneeuwhopen op de binnenplaatsjes verandert lang zaam in een grijze smeltbrij. Net zoals de katholieke mis sionarissen uit de duistere mid deleeuwen de christelijke feest dagen zorgvuldig lieten samen vallen met, of in de plaats stel den van de heidense feestdagen in de winter, lente en herfst, heeft de Sovjet-staat haar eigen alternatieven ontworpen voor Pasen en Kerstmis. Heel toevallig, omdat de bo ter op was, kwamen we het afge lopen weekeinde in aanraking met deze feestelijkheden. Zon dag is een rustdag in Rusland, maar uit de officiële cijfers blijkt dat ongeveer één op de drie per sonen dan toch geacht wordt te werken. Ook blijft er altijd een aantal winkels op zondag open. Deze zondag bleek van de winkels waar we altijd naar toe gaan echter alleen de bakker ge opend. En ter ere van het lente festival was de zaak in twee ge deelten gesplitst: in het ene ge deelte kon je vers brood kopen, in het andere het gebak, de koekjes en andere zoetigheden, zonder welke geen Russisch feest compleet is. Om de hoek, buiten de winkel die normaal gesproken jam en ingeblikt fruit verkoopt, stond een kleine rij, die wees op op de aanwezigheid van een voorraad speciale artikelen. De winkel bleek stampvol mensen te staan en door de zee van bontmutsen heen zagen we het oranje van si naasappels schitteren. Dit waren niet de kleine, ma gere oranje bolletjes, nauwelijks de naam sinaasappel waardig, i die je soms kan kopen bij de i voornaamste metrostations van i Moskou, maar sappige en enor- me en wonderbaarlijk helderro- de sinaasappels uit Griekenland, j Ze waren belachelijk goedkoop: acht gulden per kilo. Op de vrije I markt waar de Georgische boe- ren hun eigen produkten verko- pen, betaal je al gauw tien keer zo veel. Er waren ook grote, van j rijpheid druipende vijgen voor j maar zes gulden per kilo. Kort- 1 om, de moeite waard om in de rij te gaan staan. Boter hadden we echter nog niet kunnen vinden en geen van de andere winkels bleek open Op weg naar huis namen we een omweg die ons door een klem straatje voerde, waar het ge drang van mensen ons op Je aanwezigheid van een open win. kei wees. Door de beslagen ra men zagen we enorme kazen en flessen Russische champagne. Twee Russische vrouwen gin. gen voor ons de winkel binnen en lieten een klein pasje zien aan de wil-gejaste vrouw die de in- Door Martin Walkor KfsT^ arpervissen wordt op al lerlei manieren uitgevoerd. In vroeger jaren werd het karperen bijna uitsluitend met de karperpen en de (pols- dikke) vaste stok uitgevoerd. Sinds de komst van de werp hengel (een dwaze verzamel naam voor een soort hengel waar van alles mee kan wor den gedaan en, jazeker! ook werpen), is dot anders gewor den. De pen werd vervangen door technieken waarbij brood, deeg en aardappel via een systeem van vissen met lood werd aangeboden. Die vistechniek wordt ook wel eens grondvissen genoemd. Wartellood Bij het vissen op de grond werd veel schuiflood ge bruikt. Dat schuiflood doet in de meeste gevallen niet wat het moet doen. Van schuiven komt meestal niets vanwege de hoek die de lijn met het lood doorgaans heeft. Verbe tering daarin kwam met het wartellood, waarbij allerlei variaties daarop het ook mo gelijk maakten te vissen met loodjes die de lijn vrij van een zachte bodem hielden. Licht vissen Bij het karperen is licht nissen (dus met weinig lood- gewicht) noodzakelijk. Op sommige wateren komt het weieens voor dat karper zich weinig van de loodvoering aantrekt maar echte grote karpers zullen dan niet wor den gevangen. Vissen zonder lood dus als het even kan. Het vissen met een deegbal of een aardappel als loodgewicht met Rien van Nunen behoort tot de hedendaagse (alhoewel niet nieuwe) vis technieken. Het gewicht van de deegbal (in elke hengel sportzaak kan men uit vele merken deeg kiezen) of de zachtgekookte Eigenheimer (of bint), zorgt voor het werp- gwicht. Registratie Na het inwerpen komt de beetregistratie. Voor karper vissers wel het meest bespro ken punt. Het aantal karper wakers is legio en werkelijk er zijn hele goeie bij zoals bij voorbeeld de buiswaker van Etten-Leurenaar dhr. v. Looyen. Een op en neer dan send plastic rolletje met bel in een goedverlicht doorge sneden plexiglazen buis. Maar ook allerlei 'gewone' wakers die men in de lijn hangt. Na tuurlijk kan men ook op 'elektronisch' gaan en wakers aanschaffen zoals bv. de CARP AMP van Dikmans uit Prinsenbeek. Er zijn dus vele variaties op het thema waker. Eenvoud Ik zal de karpervissers niet de kost durven geven die ge woon op de top van de hengel nissen. Eenvoud kan ook bij het karperen geen kwaad. Leuk is wel dat een geheel andere methode, welke niet werkt volgens het principe van andere wakers, heel leuk vist en veel resultaat geeft. Dat is het vissen met een stukje tempex. Men werpt het aas, met wormen gaat dat overigens op kunstmatige karpervijvers of zandputten uitstekend in het voorseizoen, in via een uiterst klein war telloodje. Vist men net dikker dan 22/100 dan moet 5 gram u al een aardig eindje uit de kant helpen. Na het inwerpen bevestigt men een klein stuk je tempex via een kerfje, ge maakt met een scherp mesje, op de lijn. Men trekt de hen gel strak op het loodje en be vestigt het stukje tempex zo danig dat men het gemakke lijk vrij strak t.o.v. het lood op het water kan leggen. Daarna zet men de beugel van de hengel open (hengel met de top naar het water). In ne gen van de tien gevallen zal de karper bij aanbeet het stukje tempex (enkele centi meters lang) met een razende vaart meenemen zonder al te veel weerstand te voelen. Men kan de vis erg ver weg laten lopen, maar meestal is een voudig en snel heffen van de hengel in dergelijke omstan digheden wel gewenst. Blijkt dus maar weer dat karpervissen ook kan zonder al te dure apparaten aan te schaffen. Uiteraard zijn er ve le karpervissers die nu een maal graag met toeters en bellen werkenlaat ze! Als uw melding (De Stem 15-3 j.l.) inzake de 'gemiste' miljarden-orders van Ne derland aan de Sovjet-Unie juist is, moet die afscheidne mende ambassadeur, me neer Beletski, toch wel tot een suffisant oordeel zijn gekomen over de sufferig heid van het Nederlandse volk. Wanneer 'n Philips, 'n AKZO, 'n Mackintosh ge weldige kansen laten voor bijgaan en 'n Nederlandse regering niet zo heel erg warm loopt voor een lang durig agrarisch accoord; nou ja, dan zitten we toch nog net zo hard te slapen als indertijd toen de staatskas drastisch geplunderd werd door een kabinet dat ons land naar de financiële af grond leidde; alsook 'n par lement dat het eigen volk in feite beduvelde met die RSV en andere soortgelijke za ken, en daarvoor iemand willen wegsturen, maar zelf wel 'mooi' blijven zitten. Er zijn wel zaken gedaan. On danks die 'gemiste kansen' steeg het handels-volume zelfs tot acht miljard gulden vorig jaar. Of onze echte bo ter hierbij ook is begrepen, werd niks gezegd. Wij me nen ooit eens gehoord te hebben dat dit een aparte aangelegenheid is, n.l. dat voor die agrarische leveran tie een ander product voor ons gereserveerd wordt. De Sovjets zullen (voor die ech te boter dan) leveren die drie-koppige russische eie ren (uit' de leg-batterijen). Deze worden dan achterge houden (opgesteld en op ons gericht) ter vereffening (la ter) voor dat rood-staan bij/in het Koninkrijk der Nederlanden. Met de-pin- op-de-neus, heet dat; want zij alleen bepalen wanneer ze die proppen-schieters af leveren. Hij laat ook heel wat vrienden achter die geen kruisraketten willen; en die ook niet willen dat ze in de Sovjet-Unie worden weggehaald, want bij ver kiezingen zijn ze toch wel heimlijk blij met die kruis raket als gegeven. Onze zui- der- en oosterburen weten daarover ook mee te praten. Meneer Beletski zou het zó zeggen: Wij doen er echt niks mee, hoor; daarom la ten we ze ook staan; en (nou ja) zetten er zo af en toe en kele bij. En, jullie moeten wel goed vinden dat wij ons met jullie binnenlandse de fensie-aangelegenheden be moeien. Aparter kan 't niet En, aangezien apartheid (onderdrukking) in welke vorm dan ook bestreden dient te worden, wordt het dus heel hoog tijd hiermee maar direct te beginnen. Breda Duijnstee Vanaf 1982 is dit kabinet, dat orde op de staatshuishou ding is gaan stellen, door de oppositie verguisd als een rattenplaag. Aanhangers van het kabinetsbeleid zou den zo snel mogelijk moeten verdwijnen. Dat je met de koers van de jaren zeventig de opgroeiende generatie zou opzadelen met een ver pletterende schuldenlast heeft niet tot de verbeelding mogen spreken. Waar zal het in 1986 naar toegaan? Is het verhaal van de ratten vanger van Hameln ook voor ons land in deze tijd ge schreven? Er blijken men sen en wetenschappelijke instanties te zijn, die zich daarover wel zorgen maken. Oosterhout Jan Mommers Het inleveren van betaalde werkuren levert behalve een verdeling ook structureel nieuwe werkgelegenheid op. Dit kan indien de lagere uit gaven voor de werkloos heidsvoorzieningen worden verrekend in een verlaging van de bruto-loonkosten (loonbelasting of soc. pre mies). De PvdA wil lagere bruto-loonkosten voor meer werk, maar vindt stemmen winst belangrijker. De PvdA steunt nl. ook die CAO's waarin de ATV ook betaald moet worden door de werk gever. Daardoor worden de kosten per arbeidsuur juist flink verhoogd. Machines worden weer goedkoper dan arbeid. Bovendien werken hogere loonkosten uit in een stijging van de prijzen waardoor onze koopkracht én exportpositie verslechte ren. Deze vorm van ATV breekt de werkgelegenheid af. Kruisland L. Nelen In vroeger tijd was het een sociaal kwaad: mensen die meer verteerden dan zij be talen konden, lieten hun schuld aan de balk in de winkel of in de herberg schrijven. In onze zeventiger jaren is deze kwaal op natio nale schaal in de vlag van rood-progressief gehuld. Gevolg? Momenteel is de hoogste post in het huis houdboekje van de Neder landse staat de aflossing van de verplichte rente- en schuldenlast. Dit zal zo nog een aantal jaren moeten blijven. Vindt links die erfe nis wel normaal en sociaal? Je hoort daar zo weinig over. Wat gaat Den Uyl eventueel het volgend jaar doen? Zal er dan weer meer aan de balk geschreven worden, mocht hij de vinger in de staatspap krijgen? Het Cen traal Planbureau en de on dernemingen schijnen daar niet gerust op te zijn. Breda Willem Woutersz Voor de 'talkshow' van Ivo Niehe op woensdag 20 maart had de Tros ook de heer Luns uitgenodigd. Het ver haal, dat hij kwam vertel len, had overigens nauwe lijks enige nieuwswaarde. Op de keeper beschouwd, was het allemaal 'ouwe koek' inclusief zijn eindeloos herhaalde bewering, dat de kernbewapening door de Westerse landen noodzake lijk is voor het zogenaamd nucleair evenwicht tussen Oost en West en ter af schrikking van grote broer Rusland. De verrassing had de heer Luns evenwel voor het laatst bewaard. Hij had namelijk nog een boodschap voor het Nederlandse volk. Gevraagd naar zijn Roomse identiteit, moest het de heer Luns nog wel even van het hart, dat de zedenverwilde ring en zedeloosheid in Ne derland alle perken te bui ten gaat. Als voorbeelden van dit moreel verval noem de de heer Luns de kerkelij ke bevestiging destijds van de relatie tussen twee homo fiele vrouwen in Groningen en van dito mannen elders in het land, alsmede het ver weer van de Nederlandse katholieken tegen de recente bisschopsbenoemingen. Kijk, daar ligt nu heel erg duidelijk de schijnheiligheid en mentale bekrompenheid van een man als Luns, die blijkbaar weinig moeite heeft met het vol zetten van geheel west-Europa met kernraketten, die stellig ooit zullen dienen om deze van God gegeven mooie aarde met al wat daar op is naar haar einde te helpen, en te gelijk zedeloos noemt als mensen van elkaar houden en dit van Godswege beves tigd willen zien. Het zich verzetten tegen de ongebrei delde éénzijdige machtuit oefening en willekeur door Rome en het verzieken van het kerkelijk leefklimaat in ons land, is de heer Luns kennelijk ook een doorn in het oog. In één adem worden beide gruwelen genoemd. Wat Luns betreft moeten we maar slikken en stikken, want orde en gezag moet er nu eenmaal zijn! Breda A.W. van Mil Pagina's groot zijn de ad vertenties. Zure regen, onze eigen schuld, onze eigen zorg. Maar heren politici, wat dacht u van de club van Rome en de talloze milieu groepen? Nooit van ge hoord? Weer eerst de zaak onderzoeken, weer verloren tijd! Maar als men nu eens het rapport van de B.M.D. (Brede Maatschappelijke Discussie) uit de prullemand opvist? Dan hebt u al een leuk begin. Shell helpt! Oké! Herenakkoord! Knoei maar door jongens, kapitaal is toch heilig. De rijken nog rijker. Zijn de heren politici nog geloofwaardig of bang voor hun baantje? Voor de natuur en mensheid is het 5 voor 12. Een groen revival? Of een Starwars - SS20 tijd perk in een 'Sahel' land schap. Zundert Kees Struyts Regering doe maar niks (Ik bedoel aan het stelen). Als we hier in dit land allemaal dieven zijn geworden, (wat al goed opschiet) merk je er niks meer van. Je kan de vrijheid nog vergroten door te zeggen: Alles is van ieder een; dus dan kan er niet meer gestolen worden. Het lijkt er trouwens al wel op of deze stelling door een niette verwaarlozen deel van onze j bevolking reeds druk in praktijk wordt gebracht Het grote verschil tussen mijn en dijn wordt door ve len wel erg sterk genivel leerd. Ik vind deze verbroe- dering toch wel iets te ami caal en redicaal. Zijn er dan totaal geen goede middelen om deze al te grote liefde op andermans bezit eens wat de kop in te drukken, zoals bij voorbeeld desnoods dan toch maar door afschrikking of iets dergelijks. Of denken ze in Den Haag dan toch; dat ze de duivel uit kunnen drij ven, door hem alleen maar over de rug te wrijven St. Jansteen J. Rottier In uw editie van 20 maart 1985 heeft u een foto met tekst afgedrukt van de 'hul diging' van mevrouw F.W Groeneveld uit Groningen bij de gemeentepolitie van Groningen. Mevrouw Groe neveld was bekeurd voor het rijden door rood licht en aangezien haar bekeuring de 200.000-ste was, die het bureau Afhandelingssys teem van de politie had ver werkt, vond de gemeentepo litie dat dit 'heuglijke' fel' gevierd moest worden. Een belachelijke situatie. Wij 'e' ven op dit moment kennelijk in een maatschappij dat aan wetsovertreders méér posi tieve aandacht wordt be steed dan aan die category die de wet eerbiedigt. Laat de gemeentepolitie van Gro ningen zijn kostbare tijd en geld maar besteden aan in- I woners, die zich verdienste lijk hebben gemaakt. j Breda J. Peeters «agdad/teheran/ londen (rtr/afp/1 nl'A) - Irak en Iran heb ben dinsdag gedreigd de 54 maanden oude oorlog uit te breiden. Bagdad meldde nieuwe luchtaan vallen op burgerdoelen in Iran en op schepen in de Golf- De Verenigde Staten twijfe len nauwelijks nog aan het ge bruik door Irak van chemische wapens. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft er maan dag bij ziin Iraakse ambtge noot, Tareq Aziz, op aange drongen daarmee te stoppen. In Tunis sprak de conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Arabische Liga haar 'volledige solidari teit' uit met Irak. Het Nieuwsagentschap van de Islamitische Republiek (IR MA) meldde dat negen mensen de dood vonden en 14 verwon dingen opliepen bij een Iraaks bombardement door een enke- I le gevechtsbommenwerper op buitenwijken van de Iraanse hoofdstad. Voorts zouden Isfa han, Hamadan en Bakhtaran gang bewaakte. We slaagden er in achter de vrouwen de winkel binnen te glippen en staarden in stomme verbazing naar de uiige- stalde runder- en varkensbouten I en de stukken vette bacon, wam de Russen zo dol op zijn. Op dat moment greep de wit- I gejaste vrouw mijn arm beei. „Jij bent te jong om een pasje te I bezitten, kameraad", zei ze. „Deze winkel is voor jou niei open." En waarachtig, alle mensen in de winkel waren „op leeftijd", behalve een enkele jongere vrouw, die de boodschappentas van haar ouders droeg. De wil- gejaste dame brak het gesprek al om nog meer passen te controle ren. We stonden net op het punl te vertrekken toen de oudste be zoekster van allemaal, die zekei de eerste revolutie in 1905 nog had meegemaakt, de winkel kwam binnenstrompelen, Ze had geen pas om aan de be waakster te tonen, maar stopte I met een discretie, die op een ja renlange ervaring wees een klein, anomiem pakketje in de I zak van de bewaakster. „Je be grijpt het wel, burgeres, ik heb mijn pas verloren", mompelde ze, „een klein ongelukje." Terwijl we teleurgesteld en I zonder boter terug hel inliepen, keken we nog even om I De oude vrouw had zich in de nj I wachtenden voor de bacon voegd. De vrouw in de witte jas I staarde ons woedend na, de handen in haar zakken, vingers tastend naar het ketje dat ze zojuist had. (Copyright De SÏem/The Guardian). Ïïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll! I Van onze correspondent ROME - „Een land dat weet door te zetten, een land van precisie, van orde, en tege lijkertijd een land van dro men, van kunst, van kleur en van liefde voor alles wat mooi is in het leven." Er is geen twijfel over mogelijk. Hier wordt over Nederland gesproken. De Italiaanse president Sandro Pertini gebruikte deze fraaie woorden in zijn toe spraak tijdens het galadiner dat hij dinsdagavond aan koningin Beatrix en prins Claus in Rome aanbood. Pertini omschreef Neder land zelfs als een „amfibie- land." Koningin Beatrix, die tot veler verrassing in het Ita liaans sprak, deed niet voor haar gastheer onder. Zij sprak over de 'onuitwisbare' rol van Italië in het verle den, over Marco Polo, Co lumbus, en over Amerigo Vespucci, 'de enige mens uit de geschiedenis naar wie een continent is genoemd'. De Koningin roemde de Italiaanse bijdrage aan de kunst, de wetenschap, de economie en niet te vergeten de samenwerking in Europa. De Italianen smullen van dit soort dingen, vooral als die komen uit de mond van een buitenlands staatshoofd van wie ze denken dat die weet waar ze het over heeft. En van koningin Beatrix heb ben ze om wat voor reden LUXEMBURG/WASHING TON/MOSKOU (RTR/DPA/ I UPI) ue Amerikaanse mi- IS™* van defensie Caspar I Weinberger heeft het dood- I schieten van een Amerikaanse I militaire waarnemer in de I vergeleken met het neer- I schieten door de Sovjet Unie I van een Koreaans verkeers vliegtuig in september 1983. Daarbij kwamen 269 men- jsen aan boord van het vlieg- I u'g van Korean Airlines KAL I 'n de nucleaire plangroep I an de NAVO in Luxemburg I Prak Weinberger dinsdag IJ?n "een voorbeeld van de I (VAL-mentaliteit aan de kant |an de Sovjets inzoverre zij Istu sJ;bieten en later vragen lir C11"' Dit zei woordvoerder I Michael Burch van het Ameri- |saanse ministerie van defen- |(37. ®I°°r Arthur D. Nicholson l^m bevend zich volgens het Ibuit aanse ministerie van |verh„nandse zaken n>et op lstat°d^n militair gebied. Het I. bf'Dflrtmont onrolr aan -wnt.au gcuicu. X1CI Department sprak een g tegen van een Sov- naat in Washington erlc'aring tegen van een Sov- m dat IV,lau veriuaara 'obolson foto's had ge- maandag had verklaard "laakt J-oios naa ge- da 0p verboden terrein en Wsc k waarschuwingsschot «J*fohoten toen hij pro- 6 te vluchten. De Sovjet- 1 Nii un nit Ru de fic de sto ver scl bet ma lijk het par het ges r Sch mil nig trot Luc Om in c milt Toe daa bosj zone schc was

de Stem | 1985 | | pagina 4