IJ zijn, Jen Raad Axel niet tegen tweede kerncentrale 4Meer samenhang nodig in aanbod activiteiten' Moet dat nu nog? PROGRAMMA IN GROTE LIJNEN ROND DE STEM k George Sponselee J ongerenpastoraat gaat even 'klussen' LEGENHEID Cursus over geld in Axel ITALIAANSE MODE EN ALLURE EXCLUSIEF BIJ HIJ. WOENSDAG 27 MAART 1985 VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 MEERDERHEID NEEMT VERRASSEND BESLUIT Uirsus over cursus NOTITIE VOLWASSENENEDUCATIE HULST: Plaatselijk nieuws Hulst St.-Jansteen Ja, nee. Beschermen Informatie IN KADER VAN VASTENACTIE A12 Ik om te zoenen Iparticulieren Idankje, jubileum, receptie, Jte, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, door, mag best eens in de Jae pagina familieberichten let en duur hoeft het niet te lis kosten nog geen tientje), pr kolom 1,85. Eén grote 11 2,35. Voor het plaatsen jfbeelding met een formaat ekenen wij f 13,00 toeslag. |en op aanvraag. Bij niet j wordt 3,00 adm.kosten [worden met geretourneerd. of geef uw tekst 2 dagen bij één van onze kantoren, haven stuurt u eveneens 2 atsmg naar Postbus 3229, Schriftelijke opgaven worden ïccepteerd indien naam en lijn, ook indien Uw betaling Vij behouden ons het recht hder opgaaf van redenen te weigeren •mqingsnieuws 2 kolom op donderdag. Bemorgen l IDIOOTJE met je 27ste ver lag, Moppie. Van een onzer verslaggevers AXEL - De overgrote meer derheid van de Axelse ge meenteraad heeft verrassen derwijs het voorstel getorpe deerd om bijval te betuigen aan een motie van Vlissingen. Daarin wordt stelling geno men tegen een tweede kern centrale bij Borssele. Een verrassend besluit, om dat dezelfde raad zich amper ttvee jaar geleden wel uit sprak tegen de bouw van nieu we kerncentrales in het Belgi sche Doel. Onder de gevleugelde titel 'Kernenergie een noodzakelijk acceptabel kwaad' gaf wet houder P. Apers (VVD), die binnen B en W een minder heidsstandpunt vertegen woordigde, een lesje electrici- teitsopwekking. Zijn conclusie luidde dat kernenergie veruit de beste oplossing is voor het energievraagstuk en dat de ri sico's kleiner zijn dan de kans op een nieuwe watersnood ramp. Bovendien, zo meende Apers, zijn kerncentrales za ken die niet een gemeente, maar het rijk aangaan. Die stelling onderschreef ook de CDA-fractie, die bij monde van A. Kesbeke liet weten het overig relaas van Apers een prachtige natuur kundige verhandeling te vin den, maar niet ter zake doen de. VVD'er H. Cijsouw wist nog te melden dat 'nee' zeggen tegen kernenergie de grote in dustrieën zal verjagen en daarmee de werkgelegenheid geen goed zou doen. Boven dien, zo meende hij, helpen kerncentrales de luchtveront reiniging verminderen en zijn zodoende ook een remedie te gen zure regen. GPV'er J. de Putter bleek het roerend met de sprekers eens. Echter niet de PvdA-fractie. Dat kernenergie goedkoper zou zijn noemde J. Jongepier een fabeltje. „Misschien op korte termijn, maar later krij gen we de rekening gepresen teerd". Hij herinnerde aan de 'goedkope' manier waarop in het verleden chemisch afval is gedumpt en waarvan de hui dige generatie nu de gevolgen moet dragen. Voordat de stemming begon, voegde burgemeester A. Hack er nog aan toe dat adhesie be tuigen aan Vlissingen eigen lijk precies in de lijn ligt van het raadsbesluit van twee jaar geleden inzake Doel. „Of die kerncentrales nu aan de ene of aan de andere kant van de grens liggen, maakt natuurlijk niets uit". Voor de meeste raadsleden wellicht toch wel, want het voorstel kreeg enkel steun van de PvdA-fractie en de wethouders H. de Mul (CDA) en J. van Schaik (PvdA). Jongerenfestival Hulst krijgt 4,5 mille subsidie Van een onzer verslaggevers HULST - Het ministerie van WVC heeft 4.450 subsidie toegezegd voor de organisatie van een jongerenfestival in Hulst. Het festival wordt gehouden van 31 mei tot en met 2 juni. Het evenement wordt in het kader van het interna tionaal jongerenjaar op touw gezet door een speciaal in het leven geroepen werkgroep, waarin een aantal jongerenorganisaties zich heeft verenigd. Nu zeker is dat men het geld op zak heeft, kunnen er defini tief spijkers met koppen wor den geslagen. Een voorlopige opzet is al klaar. De driedaagse manifes tatie, die zich afspeelt in en om activiteitencentrum Het Hou tenkwartier, begint vrijdag avond 31 mei met een optreden van de hard-rockband Killer. In het voorprogramma is er een presentatie van twee be ginnende bands uit eigen streek. De officiële opening van het festival is zaterdag 1 juni om 10 uur. Die dag vinden er ver der workshops plaats van popmuziek, gegeven door pro fessionele muzikanten, wer ken met video, grimeren, foto grafie, krachtsporten en kunstzinnige vorming. Ook wordt zaterdagmiddag nogal wat aandacht besteed aan de jeugdwerkloosheid. Dit ge beurt via een diaserie, via een optreden van een jongeren- theater en via een forumdis cussie met vertegenwoordi gers van werkgevers en vak bonden. Een thema dat ook aan de orde komt is 'fascisme en jon geren'. Voorts worden uiteen lopende videobeelden over jongerencultuur vertoond, is er een voorstelling van het jeugdcircus en een optreden van een jongerenballet. Via de peuterspeelzaal heeft de orga nisatie zich verzekerd van een crèche, wanneer daar eventu eel behoefte aan blijkt te zijn. Een poppenkast moet de kleintjes daar vermaken. Prijsvraag Verder komen door heel het gebouw stands te staan. Voor rang bij het verkrijgen van zo'n kraam krijgen bedrijven voor en door jongeren en hulp verlenende instanties voor jongeren. Aan de inhoudelijke kenmerken van de diverse stands wordt een prijsvraag voor jongeren verbonden. De Nederlandse formatie Nood weer besluit 's avonds het za terdagprogramma. Ook nu treden weer twee bands uit de streek in het voorprogramma op. Met uizondering van het jongeren theater en de forum discussie over jeugdwerkloos heid vinden zondag 2 juni weer dezelfde workshops en programma-onderdelen plaats als op zaterdag, 's Morgens ge ven jongeren van de Zeeuwse Muziekschool een koffiecon cert. In de middag wordt ook een playbackshow gehouden. Deelnemers zullen tevoren door de workshop grimeren behandeld worden. Het doe- festival eindigt om 18 uur met een ballonnenwedstrijd. De organiserende werk groep heeft inmiddels al een beroep gedaan op het bedrijfs leven om prijzen beschikbaar te stellen, een advertentie te plaatsen in het programma boekje of het festival op enige andere wijze te sponsoren. De hardrock-groep Killer opent het jongerenfestival in Hulst. foto archief de stem Noodweer treedt zaterdag 1 juni op. fotowea 7<m een onzer verslaggevers HULST - Voor volwassenen «ie zich willen 'bijscholen' zijn heel wat mogelijkheden. De uwag voor velen is echter: «elke opleiding moet je kie zen'. Om die vraag te beantwoor den, heeft het VEJV in Hulst er nog maar een nieuwe cur- JW aan toegevoegd. In acht bijeenkomsten wordt inge- Saan op het Vrouwenleerjaar, Sociale School, Alfabetise ringscursus, opstapcursus voor Mavo, Beroepskwalifice- rende educatie en voorberei- ®ng op voortgezet volwasse nenonderwijs. Voor meer in formatie kan men bellen naar 0114O-14O84. i®ADVOÖR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren TJerneuzen, Hulst en Goes, «'essen en telefoonnum- fars op pagina 2. Opanlngstljden: 830-12.3O/-t3.3O-l7.OOuur. "«actie ^'neuzen: Rein van der m (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Emile Calon, (iÜt rtens' Cor de Boer u Ton Koomen (sport), b'st: Frank Deij, Eugène rsfraeten. Middelburg: ank Postma. Goes: Aad van aer Wouden. A*<ertentie-expl. bapecteur Zeeland: C. Me- 'u' Pnvé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers HULST - Er moet meer sa menhang komen in het aanbod van activiteiten op het gebied van volwasseneneducatie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gebrek aan samenhang maakt het educatief aanbod vaak zo ondoorzichtig, dat po tentiële deelnemers niet kun nen afwegen welk aanbod het best bij hun behoeften past. Samenhang is er ook nodig om onnodige overlapping en onei genlijke concurrentie te voor komen. Dat stelt de Vereniging Vol wassenen Educatie Hulst in een pas uitgekomen notitie. De vereniging ziet in het boek werk een eerste aanzet voor het regionaal educatief be raad. Voorts is er een inventa risatie in opgenomen van het complete activiteiten-aanbod in de streek en wordt een aan duiding gemaakt van proble men die extra aandacht be hoeven. Daartoe behoort onder an dere de noodzaak voor meer samenhang. Een praktijk voorbeeld is, dat buitenlan ders zich zowel tot het VEJV als tot het alfabetiseringspro ject wenden, met hun wens onderwezen te worden in het lezen en schrijven. „Mensen die een conversatiecursus wil len volgen, weten niet tot wel ke instelling ze zich moeten wenden. Hetzelfde is van toe passing op degenen die een kunstzinnige/creatieve cursus willen volgen. Samenhang", aldus de notitie, „veronderstelt onder meer samenwerking". Die wordt nog het meest aangetroffen op het gebied van de huisvesting. Zo heeft de Levensschool huisvestingsre laties met het Alfabetiserings project, de avondschool en het baanlozenproject. Het ZIUKV en het Baanlozenproject heb ben die relatie met Den Dul- laert. En voor het Vrouwen leerjaar benutten de EVA en het VEJV de ruimte van laat- stegenoemde instelling. Fi nanciële samenwerking is er tussen het baanlozenproject enerzijds en de avondscholen gemeenschap, het ZIUKV en het VEJV anderzijds. Inhoudelijk constateert de notitie slechts samenwerking bij de opleidingen die het VEJV aanpakt. „Planning zou deze problematiek voor een groot deel kunnen verhelpen". Ondersteuning door een Re gionaal Educatief Centrum (REC) is eigenlijk nodig, maar volgens de notitie hoeft dat in de nabije toekomst nog niet verwacht te worden. Als bijzonder ondersteu- ningspunt worden de biblio theken in Hulst en Klooster- zande genoemd. Die vervullen een belangrijke educatieve functie door het verschaffen van boeken voor onderwijs en studie. Met name is de biblio theek van belang voor de ba siseducatie waarvoor bijzon dere leermiddelen nodig zijn. „Het is dan ook maar al te jammer te moeten constateren dat de bilbliotheek door forse bezuinigingen in een finan cieel zeer moeilijke positie is komen te verkeren, wat onder meer de educatieve functie kan gaan aantasten". Maar ook de wereld van de volwasseneneducatie weet wat financiële problemen zijn. Door een terugloop van het aantal cursisten is de Sociale School in geldelijke problemen geraakt en in het voortbestaan bedreigd. Het omgekeerde is het geval bij de muziekschool, waar men vanwege de krappe subsidie een wachtlijst heeft moeten aanleggen. De werk groep EVA krijgt te weinig subsidie voor haar thema avonden en ook de educatieve activiteiten van het baanlo zenproject worden volgens de notitie in ernstige mate be dreigd. Sheherazade - Voor meer dan 200 dames vertelde Maria Oomkes, beter bekend als Li- belle-columniste Scheheraza de, op zeer humoristische wij ze over het wel en wee van haar leven als schrijfster. Met name sprak zij over haar vele reizen. De avond, die door de dames zeer werd gewaar deerd, was georganiseerd door de Katholieke Vrouwen Orga nisatie. Voor deze bijeenkomst waren ook de dames van het Katholiek Vrouwengilde uit genodigd. Dansavond - De dansamuse- mentsvereniging St.-Jan hield in Den Dullaert het laatste bal van het winterseizoen. De zaal was volledig uitverkocht. Een twintigtal mensen moest zelfs worden teleurgesteld. Het or kest Frans Bonne zorgde voor de muzikale omlijsting. Op 5 oktober begint een nieuwe cy clus dansavonden. Volksdansen - Zo'n 80 ouderen uit Hulst en Koewacht kwa men in de Lieve bijeen voor een volksdansmiddag. De middag stond onder leiding van docente mevrouw Moor- thamer uit Axel. Tijdens de pauze kregen de deelnemers een attentie. Biljarten - In het dienstencen trum De Lieve speelden de ouderen van Hulst een vriend schappelijke biljartwedstrijd tegen hun leeftijdgenoten uit Koewacht. De Hulstenaren maakten met z'n tienen 568 ca ramboles. De ouderen uit Koe wacht scoorden 337 carambo les. Kaarting - De prijskaarting om ast en cognac in café Sport trok 35 deelnemers. Uitslag: I. E. de Beule, 2. J. van de Bos, 3. F. Piessens, 4. A. Dupui, 5. E. Verstraeten. Onze krant, De Stem, had het niet begin vorige week. Het berichtje dat zaterdag de zestiende het eerste kie vitsei gevonden was. Was er geen plaats of was het een kwestie van beleid? Geen aandacht besteden aan een verwerpelijk iets dat terug gaat op middeleeuwse tradi ties? Is het wel verwerpe lijk? En als iets teruggaat op zo ver terug, dan is het toch folklore? Die willen we toch - hoe dan ook - in stand houden, die oude gebruiken? Nou, waarom dan niet het zoeken en rapen van kievit seieren? Voor we op het wel of niet ervan ingaan, eerst even iets terzijde. Het rapen van kie vitseieren - maar dan ook uitsluitend van die soort, geen andere 'bonte' eieren als grutto, tureluur en der gelijke - is bij de wet gere geld. Het is derhalve toege staan. In 'Nederland' tot en met 5 april, in Friesland tot en met de twaalfde. Denk nu evenwel niet dat u zomaar het land in kunt lopen om eieren te gaan zoeken. U dient vergezeld te zijn van de gebruiker van de betref fende grond of te beschikken over schriftelijke toestem ming tot zoeken en rapen, tenzij u de eigenaar bent. U mag niet vergezeld zijn van een of meer honden. Vroeger was de raaptijd tot 20 april, maar geleidelijk aan is dat teruggebracht tot 5 april en voor Friesland dus een week langer. De minis ter kan dat bepalen. Hij kan het hele zoeken ook verbie den als hij dat wil. Officieel opent het seizoen 1 februari en zo hij wil kan de minister het op 2 februari al weer sluiten. Of desnoods op de 28e van die maand. En aan gezien er deze eeuw nooit eerder dan maart (vroegste datum 1975, 3 maart Apel doorn) een kievitsei gevon den is, zou de kievit er dus zonder kleerscheuren door komen. De minister zou het ook voor een of meer pro vincies kunnën verbieden, voor Zeeland bijvoorbeeld. In het verleden is daar di verse malen sterk op aange drongen, maar altijd tever geefs. In Zeeland is het kievit seieren zoeken geen volks sport. Met een verbod tref je nauwelijks iemand van de eigen bevolking. De zoekers kwamen (komen?) voorna melijk van buiten de pro vincie, waaronder wat Bel gen en in meerderheid Fransen. En waarom moet onze kievit lijden onder lie den die in hun eigen land de soort allang zo goed als uit geroeid hebben? Maar, zoals gezegd, het verbod is nooit gekomen. Toen zijn wat vo gelbeschermers fanatiek gaan zoeken om het eerste ei te vinden. Uiteraard niet om te rapen. Toen was het nog traditie dat dat eerste ei aan de koningin werd aangebo den. Het was de bedoeling van die Zeeuwen om hare majesteit- overigens met de verschuldigde eerbied - te laten weten dat het eerste ei gevonden was, maar dat het om voor de hand liggende en uiteraad haar bekend zijnde redenen, niet was geraapt. Gehoopt werd dat daarmee de race op het eerste ei sterk zou afnemen tot heil van de kievit. Overigens is het nooit gelukt. Later heeft het ko ningshuis zelf te kennen ge geven geen prijs meer te stellen op deze traditie. Tot heil van de kievit zei den we hiervoor. Is dat zo? Is dat rapen tot nadeei van de soort? Zoals met alles in Nederland heb je ook hier drie antwoorden: Ja, nee, geen mening. Er zijn vogel kenners en -beschermers die zeggen: dat moet nadelig De kievit. zijn, hoe je het ook draait of keert, want. Andere kenners en be schermers zeggen: het oog sten van de eerste eieren, desnoods het hele eerste leg- sel, is geen bezwaar. De kie vit begint veel te vroeg met leggen, door vorst en ekster- en kraaienpredatie gaan die legsels toch verloren. Ande ren redeneren als volgt: of het wel of niet schadelijk is, is geen punt. Je moet dat an no 1985 niet meer doen, dat rapen. We lezen zo'n beetje de hele wereld de les, dat ze hun en onze vogels beter moeten beschermen en zelf houden we zo'n middel eeuwse traditie aan. Je staat dan niet sterk tegenover het buitenland. Bovendien: er zijn zoveel bedreigingen voor onze weidevogels, ook voor de kievit, dat je rapen achterwege moet laten. Echt niet elk vroeg legsel zal te niet gaan en elk uitgekomen en groot geworden jong is meegenomen. Is de kievit nu echt zo stom dat hij 'te vroeg' begint te broeden? Uit onderzoek is gebleken dat inderdaad het broedbegin zo'n veertien da gen eerder ligt dan pakweg zo'n vijftig jaar geleden. Dat komt wellicht door andere landbouwmethoden (meer gras eerder op de gewenste hoogte en meer dierlijk voedsel daartussen?) en door verlaging van de grondwa terstand: de grond is niet meer zo lang koud als vroe ger. Ondanks dat alles gaat het de weidevogels niet goed. Nergens, ook niet in onze provincie. Om dat te bewijzen, zou den we kunnen citeren uit het recent verschenen rap port 'Weidevogels' van vo gelwacht De Steltkluut. Omwille van de ruimte doen we dat niet, we beperken ons tot rapen. Wat zou er gebeu ren als het geheel verboden werd? Opstand in Friesland, verwacht men, want uitein delijk is het daar een volks sport. Goed. En dan, kun je je afvragen? Ja, om daar een juist oordeel over te vellen, moet u weten dat Friezen de kievit (en andere weidevo gels) eigenlijk zowat behe ren. Tot de twaalfde zoeken ze met hart en ziel, bij tij en ontij eieren, maar daarna gaan ze de weidevogels be schermen. Beschermen tegen ver trappen door vee, tegen maaiwerkzaamheden, tegen gieren. Ze zoeken de nesten, markeren ze, plaatsen nest- beschermers en ga zo maar door. Als we niet meer mo gen rapen zeggen velen - niet allemaal, er zijn ook nieuwlichters bij - dan doen we dat ook niet meer. En wat komt er dan van onze weidevogels terecht, vragen ze zich en ons dan af? Want wat ze na het raap- seizoen controleren en be schermen, is zeker niet niks. In 1984 waren 1865 vogel wachters actief, die op dik 51.000 hectare land 58.887 nesten van zo'n 25 vogel soorten controleerden en deels begeleidden. En daar mee stoppen we direct, zeg gen velen van hen, als we niet eerst onze sport mogen blijven uitoefenen. Een zeer zwak aanbod: we bescher men alléén als we er wat voor terug mogen nemen. Buiten Friesland wordt dat in het algemeen zo gevoeld: daar doen ook grote aantal len vogelbeschermers - waaronder veel boeren - hetzelfde, evenwel zonder er een beloning voor te eisen. Maar al met al ligt de zaak, ook politiek, toch wel zo gevoelig, dat geen mens er zijn kop voor durft te wa gen. En wat moet je dan doen: toch doordrijven of de fervente zoekers langzaam laten uitsterven? Wie het weet mag het zeggen, maar voor Zeeland - en nog meer provincies - mag het zoeken en rapen verboden worden. Nee, hoort het verboden te worden. De jaarvergadering van het district Zeeland van Na tuurmonumenten wordt donderdag gehouden, vanaf 20.00 uur in de Prins van Oranje te Goes. Onderwerp: weidevogels in Zeeland. Chiel Jacobusse houdt een inleiding en de film Weide vogels van Jan van der Kam wordt vertoond. Ook aanbe volen voor mensen die nog geen lid van Natuurmonu menten zijn. E. de Witte uit St.-Jan- steen meldde ons een merel met een legsel van twee eie ren op 19 maart. Dat moet zo'n beetje de vroegste ge weest zijn. Overigens is het een mak exemplaar. Het komt zich regelmatig war men in de stal als De Witte daar aan het werk is. A. Hofman uit Sas van Gent zag 20 maart een ooie vaar boven Sas van Gent. Het dier vloog, het was half negen in de morgen, richting Axel-Zuiddorpe. Zijn er nog meer waarnemers? Van een onzer verslaggevers AXEL - Het Buurt- en Klubhuiswerk Axel heeft een cursus 'omgaan met geld' op touw gezet. In drie of vier lessen worden allerlei feiten behandeld over geldzaken, zoals vaste lasten, huishoudgeld, reserverin gen, zakgeld en kostgeld. Het gaat er daarbij vooral om be paalde lasten binnen de perken te houden, om meer vat te krijgen op kleine uitgaven en hoe men het beste centen kan opzijleggen voor grote en onregelmatige uitgaven. Kortom, een cursus die puur op de praktijk gericht is. De cursisten le ren met geld omgaan aan de hand van een werkboek. De cursus begint op woensdagmorgen 15 mei in de kelder van de Halle te Axel. Cursisten moeten zich opgeven vóór 6 april. Dat kan bij de dames Stougie (01155-3572) of Doppegie- ter (01155-2881). VOGELWAARDE/HENGSTDIJK - Het jongerenpastoraat van de parochies Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengstdijk gaat za terdag 30 maart klussen in het kader van de Vastenactie. De opbrengst van het 'heitje voor een karweitje' is bestemd voor een waterleidingproject in Colombia. Leden van het jongerenpastoraat zullen op die dag 's morgens van 9 tot 12 uur bij de inwoners van Vogelwaarde en Hengstdijk alle mogelijke klusjes opknappen. Het advies dat de jongeren aan de bewoners geven, luidt dan ook: 'Stel uit tot zaterdag wat je op die dag door een jongere kunt laten doen'.

de Stem | 1985 | | pagina 11