Schuldeisers van Pieter Menten willen geld zien Zijn Spanje en Portugal wel gewenst in de EG? D! even..L UITBLAZEN ZAKEm de Stem ci Mooie verhalen TOETREDING IN 1986 HANGT AAN ZIJDEN DRAADJE publicist A Knoeiboel DINSDAG 26 MAART 1985 ACHTERGROND PAGINA? Scheiding Opzichtig Futiliteiten Partijpolitiek Gradaties Eindredactie: Frans Boogaard; bijdrage: Pieter Eggen Adequaat Haags hoogstandje Oppositie Agenda niNSPAG 26 MAAR' binnenland E BELASTINGEN zijn te hoog. Dat zijn ze al jaren. Geen aardigheidje en mee vallertje of de fiscus eist zijn deel. Als de belastin gen al zo lang te hoog zijn, moet je dat niet eindeloos blijven roepen. Op de duur hoort niemand je meer. Dus kies je een ander toontje. Momenteel luidt het lied dat het belastingstelsel te ingewik keld is. „Een normaal mens komt er niet uit." Ook kamerle den zijn, als het goed is, norma le mensen en daarom hadden ze niet in de gaten dat Finan ciën de aftrekregeling voor Bui tengewone kisten had veranderd en wel zodanig dat de ziekte kostendrempel drastisch is ver hoogd. Tenzij je achtervolgd wordt door rampspoed of slechts half verzekerd door het leven strompelt, kom je niet meer over die drempel. Die drempelverhoging heeft menig een overvallen, merk ik en in het bijzonder de bejaarden zul len er wel flink de pest over in hebben want het moet zo'n beetje hun laatste aftrekpost zijn geweest. Maar bejaarden zijn politiek niet interessant. Ingewikkeld is ook het aan giftebiljet. Zégt iedereen. De Leidse Rechtswinkel probeerde het te bewijzen en zette de staatssecretaris van Financiën, mr H. Koning aan het werk. Bij het invullen van het aangifte formulier van een 'uitkerings- gerechtige, met naast de bij stand een kleine WAO-uitke- ring' stapelde de staatssecreta ris fout op fout. Grote hilari teit. Zie je nou wel? Zelfs de baas komt er niet uit! Dat is ongetwijfeld de indruk die van dit door de media royal ge coverd evenement is blijven hangen. Maar de Volkskrant nam de moeite de staatssecreta ris te volgen van vraag naar vraag en wat blijkt dan? De be windsman struikelde niet over de ingewikkeldheid van het bil jet, maar hij ging steeds weer de fout in omdat hij niet uit z'n doppen keek en grapjes zat te maken met de omstanders. Hij kruiste ja aan als hij nee be doelde of omgekeerd en zette bedragen in de verkeerde ko lommen. Is het aangifteformulier werkelijk zoveel ingewikkelder als het vroeger was? „Met goed lezen is er nog wel uit te ko men", zei mr. Koning in Lei den. Dezer dagen bevond ik mij in een gezelschap mensen van zeer verschillende pluimage. De aanwezigen hadden maar één ding gemeen, namelijk dat ze allen wat tot heel wat beter boerden dan Jan Modaal. Zoals dat in deze tijd van het jaar ge makkelijk gaat, kwam het ge sprek op de belastingen. „Ja, het formulier was verschrikke lijk ingewikkeld. Niet uit te ko men man!" Blijkbaar een ritue le openingszin want niemand had de belastingtelefoon ge bruikt. Niemand had erover ge peinsd een belastingconsulent in te schakelen. Ze deden het allemaal zelf. En ze waren er ook allemaal uitgekomen. WIMKOCK gaat. Toch spits ik de oren als het over de aftrekposten gaat. Je kunt nooit weten of je er al die jaren niet een over het hoofd hebt gezien. Zo blijkt me dit jaar dat een heleboel men sen vrijwel tegelijk ontdekt heb ben dat je, als je een werk- of studeerkamer in een eigen huis hebt, ook een evenredig deel van de onroerend goedbelasting kunt aftrekken. Alsof dat dit jaar pas voor het eerst in de be lastingalmanakken is vermeld en misschien is dat ook wel zo. Verwervingskosten vormen altijd de interessantste ge spreksstof. De ene eye opener na de andere. Een man wiens taak voor een deel duidelijk van representatieve aard is, bleek ervan overtuigd te zijn dat hij nooit boven de 4 pro centsregeling kon komen. Hij probeerde het daarom ook niet. De zeer verraste omstanders bekeken hem als een levend anachronisme. „Jij geen ver wervingskosten?" Iemand, die kans zag zonder protesten van de inspecteur, jaarlijks twee kostuums als representatiekos ten af te trekken omdat hij wel eens naar een vergadering moet, bood hem goede raad aan. „Kom maar eens langs, dan zullen we het rijtje moge lijkheden eens doornemen. Het lijkt me sterk dat we dan niet op een mille of twee, drie min stens komen." Constructie Giften. Ook een mooi onder werp. „Je moet wel een basis hebben om over drempel te ko men", zei iemand. Elke maand honderd of honderdvijftig gul den voor de kerk bijvoorbeeld." De kerk bleek trouwens meer mogelijkheden te bieden. „Jij bent toch üd van een kerkbe stuur?" zei er een tegen z'n buurman. „Ja, dat was buur man." „Als je dan eens samen met de pastor vaststelt wat jou ar beid voor de kerk waard zou zijn indien er voor betaald moest worden en je laat de pas tor dan voor dat bedrag een kwitantie uitschrijven, wegens een ontvangen gift dan heb je een pracht van een aftrekpost. Geen speld tussen te krijgen." Het afkeurend gebrom dat bij het aanhoren van deze cyni sche constructie opsteeg strekte het gezelschap tot eer. Mooie verhalen hoor je in deze tijd van het jaar. Goed, er wordt een zwaar belaste borrel bij gedronken, maar tegen be ter weten in krijg je toch het ro zige gevoel dat er nog wat terug te halen valt. Maar als je de volgende dag nog eens langs je berekeningen loopt en wat bla dert in de almanak, blijkt al gauw dat je je mogelijkheden in de loop der jaren al lang hebt uitgeput en dat je blij moet zijn als de inspecteur er ook dit jaar niet al te stevig in schrapt. Zó ingewikkeld is het for mulier nu ook weer niet dat je niet uitgevonden kunt krijgen waar je je aftrekposten kwijt moet. Kwestie van goed lezen. Vooral in de belastingalma nak. Representatie De weg voor de mooie ver halen was vrij. Altijd als april nadert worden mensen die je anders geen blik in hun porte monnee gunnen wat openharti ger over hun financiën. Als je slim bent krijg je zelfs aanwij- zingen te horen waaruit je hun onzuiver of belastbaar inkomen ongeveer zou kunnen afleiden. Maar ik ben niet slim, in elk ge-, val niet als het om cijfertjes llllllllllilllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllillllÏF .BlSfï Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal ot 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranltrolstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Rinze Brandsma AMSTERDAM - De kunstverzameling van Pieter Menten zal op de veiling komen. Het Am sterdamse veilinghuis Sotheby/Mak van Waay heeft plannen daartoe, om vorderingen op Men ten van 1,3 miljoen te kunnen terugkrijgen. De kapitale kunstcollectie van Menten ligt nu al 9 jaar opgeslagen in een bunker in de Haarlem mermeer. „Wij hebben al meer dan 7 jaar geduld gehad en hebben dat nog steeds, maar volgens een gerechtelijk vonnis, dat tot in hoogste instantie uitge vochten is met Menten, mo gen wij tot executie overgaan van de collectie, waar wij be slag op hebben laten leggen. Dan komen de antieke meu belen, de schilderijen, porce- lein en zilver op de veiling", zegt woordvoerder Glerum van het veilinghuis. Na Mentens vrijlating is de discussie over zijn vaak van dubieuze herkomst genoem de kunstverzameling weer opgelaaid. Na jaren van on telbare processen is de we gens oorlogsmisdaden ge strafte schatrijke kunstver zamelaar een groot deel van zijn collectie definitief kwijt. In een degelijke betonnen bunker in Haarlemmerliede, naast de snelweg Schiphol- Velsertunnel ten oosten van Haarlem, liggen de kunst schatten van Menten veilig opgeslagen. Menten zal de spullen misschien toch liever kwijt dan rijk zijn, want met die kunstverzameling raakte in 1976 de 'zaak-Menten' spande hij reeksen processen en korte gedingen aan, om zijn kunstverzameling en Blaricumse landgoed uit de handen van zijn schuldeisers te halen. Om te beginnen legde het veilinghuis Sotheby/Mak van Waay beslag op de kunstcollectie in de bunker. De veiling van 1976 was in dertijd op het laatste moment niet doorgegaan, maar er waren ter voorbereiding al veel kosten gemaakt. Boven dien had Menten bij het vei linghuis andere aankopen gedaan, maar had die nooit afgerekend. Rechterlijke uit spraken erkenden vorderin gen en beslag. Een deel van de kunstschatten van Pieter Menten zoals die in juni 1976 te zien waren bij het veilinghuis Sotheby/Mak van Waay. - fotoanp weer in de publiciteit, om te eindigen in zijn veroordeling en gevangenisstraf. In 1976 was Menten nog slechts een schatrijke zesti ger uit Blaricum, die een op zienbarende verzameling kunst (uit zijn veel omvang rijker bezit) wilde laten vei len. De verzameling en de naam Menten kwamen in de kranten. Dat bracht een in Israel wonende Poolse jood, afkomstig uit het voorheen Poolse Oost-Galicië, ertoe beschuldigingen uit 1951 te herhalen. Menten zou betrokken zijn geweest bij en mede-schuldig aan massaexecuties op Jood se families in die streek in de oorlogsjaren. Menten woonde zelf in die streek als groot grondbezitter en handelde in hout en aardolie. In de oor logsjaren verleende hij de Duitse bezetters in Polen diensten als tolk en kunst kenner/adviseur. Dat lever de hem na de oorlog in Ne derland al een proces en een gevangenisstraf op. De nieuwe processen en de nieuwe, nu veel langere, ge vangenisstraf wegens oor logsmisdaden doofden de procedeerlust van Menten niet. Tijdens zijn detentie Intussen waren Pieter en Meta Menten gescheiden van tafel en bed. Vervolgens eiste Meta de kunstverzameling in de bunker op, „ter betaling van alimentaties", omdat haar 'ex'-echtgenoot dat deel van zijn vermogen aan haar overgedragen had. „Kan niet", zei het veilinghuis, „wij hebben er allang beslag op laten leggen, wij mogen ze veilen en uit de opbrengst onze vorderingen op Menten verhalen." Processen tot in hoogste instantie onderstreepten het ongelijk van de Mentens. Volgens het veilinghuis was de scheiding trouwens „een doorzichtige truc met over en weer gecreëerde schulden om de kunstschatten veilig te stellen en er na Mentens vrij lating mee op de loop te gaan, met achterlating van alle schulden." Bij de schuldeisers had zich ook de Westduitse staat gevoegd. Die eiste de aan Menten na de oorlog betaalde 'Widergutmachung' terug, die hem ten onrechte uitge keerd was. Dus legden ook onze Oosterburen beslag op de kunstcollectie én op het Blaricumse landgoed. Ook Sotheby liet in juni vorig jaar beslag leggen op huis, grond en huisraad in Blaricum. Ook daarover werden heftige processen ge voerd en ook die verloren de Mentens. Bij de andere schuldeisers kwam nu ook de fiscus; bij elkaar hadden ze ƒ4 miljoen van Menten te goed. Mentens huidige advocaat, mr. A.Oomen uit Den Haag, schat nog zeker 2 jaar nodig te hebben om alle lopende procedures namens zijn cliënt af te ronden. Getuigen van Poolse af komst uit Israel beschuldig den Menten er in 1976 van, zijn kunstverzameling te hebben opgebouwd dankzij het zich toeëigenen van de eigendommen van rijke Poolse joden. In 1943 kwam Menten uit Polen terug naar Nederland en betrok een vil la in Aerdenhout. In zijn kielzog volgde een trein met vier goederenwagons vol kunst en antiek, tot stomme verbazing van de Nederlan ders, midden in die oorlog, dwars door Polen, Duitsland en Nederland. Ook toen al werd die enorme kunstcol lectie beschuldigend 'van du bieuze herkomst' genoemd. Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Deze week moet duide lijk worden of Spanje en Portugal wel echt gewenst zijn binnen de Europese Gemeenschap. Mochten donderdag de 10 ministers van Buitenlandse Zaken van de EG het niet met elkaar eens worden over de toetredingsvoorwaar den, dan is niet alleen de kans levens groot dat de Europese Top van rege ringsleiders niet doorgaat, maar dan is toetreding van Spanje en Portugal per 1 januari 1986 onmogelijk. Het is de vraag welk van de lidstaten dit voor zijn rekening zal willen nemen, vooral omdat Europa door deze ontwikkelingen nogal desolaat zal achterblijven en aan een verdere opbouw voorlopig niet te denken valt. Het is een feit dat, hoewel zij zich politiek voor een toetreding uitspraken, met name Griekenland, Italië en Frankrijk niet echt supporters zijn van Spanje en Portugal als EG-lid vanwege de concurrentie die te duch ten valt van vooral de Spaanse boeren. Aan gezien het in diplomatieke kring niet gebrui kelijk is dat men openlijk tegen een eerder gemaakte politieke afspraak rebelleert, moe ten er dus vormen gevonden worden, waar binnen men zich geloofwaardig op detailpun ten kan verzetten zonder direct de zwarte piet in handen te krijgen, die tot (voorlopige) uitsluiting van Spanje en Portugal leidt. Italië kan zich nu moeilijk verzetten, want de Italianen zijn tot 1 juli voorzitter van de EG en moeten een bemiddelende rol spelen. Naar welke kant de bal ook rolt, zij kunnen scoren niet voorkomen. Griekenland is wel erg opzichtig bezig door ruim 6 miljard gulden over een periode van 5 jaar te vragen om 'de economische schok van toetreding op te kunnen vangen.' Anders, zeggen de Grieken, kan er geen spra ke zijn van toetreding. Die soep wordt door de andere lidstaten niet zo heet gegeten als ze opgediend wordt. De Grieken zijn immers al duizenden jaren gewend op de bazar te on derhandelen en zij zullen zich uiteindelijk met een veel lager bedrag laten afkopen. Als er maar geld komt en als premier Papandre- ou dat, voor het eigen thuisfront, maar als overwinning kan verkopen. Het verzet van de Ieren tegen de komst van Spaanse vissersschepen in het gebied in de Ierse Zee, dat Irish Box gedoopt is, is al wat ernstiger. De Ieren willen de Irish Box voor tien jaar voor de Spaanse vloot gesloten hou den om vervolgens mondjesmaat Spaanse schepen toe te laten. De Ieren hebben, sinds zij bij het vaststellen van de melkquota het onderste uit de kan wisten te halen, gemerkt dat zij met halsstarrigheid succes kunnen hebben. Zij zullen zich niet snel door een compromis laten verschalken of er moet iets tegenover staan. Wat de Fransen tot dusver tijdens de on derhandelingen hebben laten zien, lijkt het meest op een duidelijke tactiek, die erop ge richt is de Spanjaarden en Portugezen buiten te houden. Zo lang de Grieken en de Ieren moeilijk bleven doen, hielden de Fransen zich stil. Het is altijd beter anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Maar toen bleek dat een klein duwtje voldoende zou zijn om Grieken en Ieren ertoe over te halen de (ver gulde) pil te slikken, moesten de Fransen zelf in het geweer komen. Vandaar dat zij met betrekkelijke futiliteiten ervoor zorgden dat de zaak vorige week vast kwam te zitten. De Fransen wilden niet meer dan 250 sche pen van de Spaanse vissersvloot in de noor delijke wateren toestaan, hoewel een ak koord over 300 schepen voor het oprapen lag en zij gingen moeilijk doen over een verschil van 2 miljoen hectoliter Spaanse tafelwijn. De Spanjaarden met een produktie van 32 miljoen hectoliter wilden een compromis van 28 miljoen hectoliter aanvaarden, maar de Franse minister van Buitenlandse Zaken Dumas zei „Frankrijk wil niet meer bewe gen" en daarmee bedoelde hij dat hij niet meer wilde toestaan dan 26 miljoen hectoli ter. Met de Franse opstelling zijn, zoals de laat ste jaren gebruikelijk is in de EG, geen natio nale motieven aan de orde, maar partijpoli tieke. Toetreding van Spanje en Portugal ligt elektoraal in Frankrijk niet lekker en willen de Franse socialisten bij de nationale verkie zingen volgend jaar enige kans op succes hebben dan moeten zij zich de steun van de boeren zien te verwerven. Door het buiten houden van met name Spanje of door het aantonen van een gevecht voor de Franse boeren. Zo blijft het mogelijk dat, mocht er alsnog een verdrag met Spanje en Portugal uit de bus komen, de Franse Assemblee zich verzet tegen ratificatie van dat verdrag. En dat betekent opnieuw onderhandelen en ze ker uitstel van de toetreding. Dat ratificeren voor het einde van het jaar geeft toch al de nodige problemen. Afgezien van de mogelijkheid dat de Franse Assem blee niet akkoord gaat, moeten de wetgeven de vergaderingen in de lidstaten hun uiterste best doen de ratificatie op tijd klaar te krij gen. Het Belgisch parlement wordt in okto ber ontbonden, omdat er op 8 december na tionale verkiezingen zijn. Het Griekse en Ita liaanse parlement hebben niet de naam snel te kunnen onderhandelen. Maar ook in Nederland moeten alle zeilen bijgezet worden. Als het voorstel in juni de Tweede Kamer zou bereiken, moet er nog ge wacht worden op een Memorie van Toelich ting, die eerst naar de Raad van State moet voor advies. Dat houdt in dat het, rekening houdend met het zomerreces, al gauw okto ber is voor de Tweede Kamer met het ver drag aan de slag kan. Als de ministers van Buitenlandse Zaken er donderdag niet uitkomen dan kan, afge zien of de Top al dan niet door zal gaan, aan genomen worden dat de streefdatum van 1 januari 1986 voor toetreding niet gehaald wordt. Dat komt niet automatisch neer op af stel, maar op een veel langer uitstel dan wel licht wenselijk is voor Spanje en Portugal. Want met de nationale verkiezingen in Bel gië net achter de rug, die in Griekenland, Frankrijk en Nederland voor de boeg, hebben minstens vier lidstaten wel andere zorgen dan een uitbreiding van de EG. MEER dan een jaar zijn de verkiezingen nog weg, maar nu al wordt de kracht van de tegenstander gewogen, de bereidheid tot coalitievor ming getaxeerd, het pro gramma klaargestoomd. Het CDA lijkt van de grote partijen het verst: zijn ont- werpprogram wordt volgen de maand gepubliceerd; de PvdA verwacht medio augustus zover te zijn, en de VVD is helemaal nog druk bezig. Het is dus nog erg vroeg voor conclusies, maar uit wat er nu bekend is op so ciaal-economisch terrein (het alternatieve beleidsscenario van de PvdA, het rapport van een VVD-bestuurscom missie en recente oprispingen van CDA-leider De Vries) lijkt er voor de periode na '86 in elk geval sprake van aan zienlijk beter met elkaar spo rende inzichten dan de lo pende kabinetsperiode aan de dag zijn gelegd. De pleidooien van de PvdA vóór stimulering en tégen al te drastische bezuinigingen, tot nu toe door de regerings fracties al te gemakkelijk als pot-verteren afgedaan, lijken niet zeggen dat van a tot z al les echt onchristelijk zou zijn." (Bas van der Vlies, toekom stig fractievoorzitter van de SGP) nu ook bij De Vries (lasten druk na '86 0,5 per jaar om laag, geen extra ombuigin gen, minder lastenverlich ting voor het bedrijfsleven) 'Anklang' te vinden, en de al genoemde VVD-commissie hield vorige week een plei dooi voor arbeidstijdverkor ting waarbij dat van Den Uyl en Kok verbleekt. Den Uyl, vorige week ge confronteerd met deze meer dan opvallende eensgezind heid, was wel zo wijs niet al te enthousiast te doen over wat hij dan toch als 'toenade ring' van CDA en VVD zag; immers, zolang hij den volke kan duidelijk maken dat de twee regeringsfracties zich tot het PvdA-beleid bekeren in plaats van andersom, Den Uyl: .indruk. foto's de stem j0han van gurp haalt hij er maximaal poli tiek profijt uit. En toch, een weekje eerder, toen de PvdA-leider zomaar terloops werd gevraagd wel ke ministers van het zittende kabinet, vooropgesteld dat hij daartoe de gelegenheid zou hebben, hij eventueel wel zou willen 'meenemen', kwam er toch antwoord. „Je hebt natuurlijk grada ties in verwerpelijkheid," zo sprak Den Uyl welwillend, om vervolgens de ministers Winsemius (Milieubeheer) en De Ruiter (Defensie) als pas send in zijn ploeg te onder scheiden. Of beide heren daarmee zo ingenomen zijn na de argu mentatie van de PvdA-lei der, blijft natuurlijk de vraag. Want op Winsemius, „al is het dan geen vervelende vent", was natuurlijk toch nog het nodige aan te mer ken. En De Ruiter? Den Uyl: „Dat is een mi nister die tenminste voortdu rend de indruk wekt dat hij nog weieens nadenkt." „ER zijn bepaalde opvattin gen in de rooms-katholieke kerk ingeslopen, die op ge spannen voet staan met wat Gods Woord ons leert. Maar die kerk is wel ontstaan uit de eerste christengemeen schap en als zodanig kun je AFGELOPEN week, in Rot terdam, was het weer zover. Staatssecretaris P. H. van Zeil sprak er een ongetwij feld weer aandachtig luiste rend publiek toe, en deze keer was het niet eens een winkelcentrum dat moest worden geopend - na twee en een half jaar Van Zeil is dat voor een heel decennium ge regeld - maar een studiemid dag over de bereikbaarheid van (binnen)steden voor (goederen)vervoer. Maar kennelijk begint het afsteken van gemiddeld één speech per dag zich nu toch te wreken, want wat bakte Van Zeil er allemaal van daar in Rotterdam? Onder meer dit: „In zulk overleg (tussen gemeentebesturen en belang hebbenden over verkeers maatregelen - red.) zullen partijen heel concreet hun behoeften moeten aangeven. Hoe meer gekwantificeerd, hoe eenvoudiger ook de voor gestelde oplossingen kunnen worden gewogen op hun ef fectiviteit en doelmatigheid. Hier zie ik mede een taak voor de rijksoverheid, die in strumenten kan aandragen waarmee regionaal en plaat selijk kan worden gewerkt. Deze instrumenten kunnen vele zijn; zij zullen altijd het resultaat zijn van onder zoeken. De uitkomsten van die onderzoeken kunnen, met aanpassingen naar de plaat selijke of regionale situatie, kengetallen of ijkpunten op leveren, die bruikbaar zullen zijn bij het voorstellen en uitvoeren van concrete ver keersmaatregelen en het vormgeven van een adequate verkeersstructuur in een be paald gebied." Een klein jaartje geleden kreeg Van Zeil nog wel eens het verwijt dat hij te ver ging in zijn uitspraken en beleids voornemens eerder in den lande dan in de Tweede Ka mer bekend maakte. Dat heeft hij zich blijkbaar aan getrokken. Paulis: .melig. AF en toe zijn Kamerleden net mensen, en gaan ze zich aan het eind van een drukke werkperiode, dicht tegen de vakantie, net als andere ge wone mensen ook steeds me liger gedragen. Afgelopen woensdagavond, toen de op positie alles op alles zette om er Lubbers van te overtuigen dat hij beter niet zo enthou siast had kunnen reageren op de raketplaatsing in België, had kennelijk de Limburgse afgevaardigde Walter Paulis er last van. Terwijl in de arena colle ga-parlementariërs nog druk in de weer waren, draaide hij zich half om, in de richting van het groene gordijn. waarachter een collega-Ka merlid en een parlementair redacteur, om een luide boer te laten. Daarna draaide Paulis zich om alsof er niets was gebeurd. Minuten later pas kwam hij achter het gordijn om zijn excuses te maken, vergezeld van de droge mededeling: „Ik kon er echt niks aan doen, maar ik moest even over mijn nek van de oppositie." En dan te bedenken dat er mensen zijn die beweren dat het CDA allang geen vólks- partij meer is MET de Tweede Kamer gaat eind deze week ook Rond net Binnenhof veertien dagen op vakantie. Maar voor die tijd komen nog aan de orde de PTT-tarieven en -spreiding, de gelijke behandeling van man en vrouw in de WWV (Wet Werkloosheidsvoorzie ning) en de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, die on der parlementaire controle staan van een aparte com missie waarin Den W (PvdA), De Vries (CDA), Na pels (WD) en Engwirda (D'66) zitting hebben. De Ka mer begint vandaag me stemmingen, onder mee over Ontwikkelingssamen werking. De Eerste Kamer vestig1 vandaag de aandacht op zie met een stemming over a gelijke behandeling van m® en vrouw in de AOW mene Ouderdomswet). Er K' staat een goede kans dat Senaat alsnog tegen de wiF ging van de AOW stemt- u moet dan terug naar Tweede Kamer, waar de wij ziging met de steun vani gelegenheidscoalitie v, CDA en PvdA (en tegen a zin van de VVD) er door zin van ue v v -- kwam. Tenslotte handelt Eerste Kamer de begroti 6 van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur (WVC) ai. PEN HAAG (ANP) - De pi blicist Anton Constandse zondag op 85-jarige leetti; in zijn woonplaats Dc Haag overleden. Constandi nas bekend als anarchist. Na de tweede wereldooi log was hij tot zijn pensioe redacteur buitenland bij h, Algemeen Handelsblad. Kort voor hij ziek wei was Constandse klaar mi de brochure 'De Paus in Ni derland - een ongewens gast'. Constandse publiceer! zjjn eerste werk in 1917 to< hij op de kweekschool zr 'Nee ve Actie voor Rus ENKELE leden van de wer groep Psychiatrie en Mense rechten hebben maandag vc geefs geprobeerd op de Rus. sche ambassade in Den Ha een gesprek te hebben over gezondheidstoestand van 46-jarige psychiater Anati f.Koryagin, die wegens dis, dente activiteiten sinds 1981 een Russische gevangenis Functionarissen van de u- bassade weigerden de vert genwoordigers te woord staan. Bijstandstrekkers MENSEN met een bijstand uitkering die een aangifteb: jet voor de inkomstenbelastii moeten invullen krijgen tot juli de tijd om hun aangifte doen. Deze mensen, het ga bijvoorbeeld om bijstandsg rechtigden die een eigen h> hebben voorheen zelfstam gen waren of die een toesl genieten op medische grondt moeter echter wel om dat u stel v.-agen. Staatssecreta: Koning van Financiën is reid deze groep mensen di maanden langer de tijd te j ven hun aangiftebiljet bij inspecties in te dienen. Europese Unie DE Tweede Kamer is in met derheid van oordeel dat er korte termijn een conferen van legeringen moet word gehouden die moet leiden opriciting van een Europt Unie.Verder zal zo'n confere tie tot gevolg moeten hebb dat het besluitvormingsprot van de Europese Raad en v Europese Commissie en Eui pees Parlement wordt vt sterlct.Dit bleek maandag dens een vergadering van vasle kamercommissie buitenlandse zaken over ontwikkelingen in de Euro) se Gemeenschap. ONLANGS is in ons land ee die geld gaat steken in bedr de Stille Zuidzee. Daar gons kaanse westkust en in Japa Australië - van een bedrijvi 'isch bekken maar schamel schappij is de zoveelste aan schikbare kapitaal in West- mogelijkheden van de hoog Psse markt niet hier wordt camische groeilanden rond Er is al meermalen vo machtscentrum is aan het Atlantische Oceaan naar d verschuiving is niet het g mens machteloos tegenove 0|g van de onmacht en o gemeenschap om de Eur rfte geven. Hoe triest gesteld is bleek vorige wee Aan de orde waren vo "one auto' in te voeren. ®a're9e|en, die de schad h de oorzaken van de on «nzienhjk moeten beperke ziin JutterT|is. Voor de m in de aanpassingseisen n m.5r'jd tegen de 'vuile' a fj. ns®n die vrijwillig een 's rrvv,r °9ere kosten tegeno vompenseerd door belasti ven con,reien voorlopig De?8?0 kn°eiboel danken de r anden met een 9rote, 6 bescherming van de Fi ven z^aarder dan een een. ervuumg, is die prioriteits conn6n beta|en? In het li is (hbiro.ntie worden, zoals w °e9el'bht, de overlevin hoon opa - bii gebrek 9 ingeschat. J* 'f steeds weer hetz künnn Protectionisme o scheid1 worden, die ontsta t„, den ODtrekkpn Onk i 11 voor optrekken. Ook i worden betaald.

de Stem | 1985 | | pagina 2