Bestem Ineke Otto R, 0% RTING „We kweken nu de WA O-ers van morgen MMEN TOEN AASSHOP AASSHOP D ■RACKETS Bruine huid, dat lijkt sportief... UNTHH! IMSTER KAAS BEWEGINGS-FYSIOLOOG JAN VOS: a IJSDAG 26 MAART 1985 ltf/ft ingen JITEND EERSTE NALITEIT" IE BEURS SSCHAAF iRATIS 'LEIN 3a-OOSTBURG |L. 01170-3369 eF ij het begin van het tennisseizoen op alle normaal blad 'TWEE PATAT mèt graag'. Wel lekker. Nou, dan ook nog maar een frikandelletje speciaal en om het geheel af te maken tot slot een kro- ketje. NARIGHEID VIA ONDERWIJS ENQUÊTE GEVAARLIJK GYMNASTIEK NAAR BENEDEN POLITIEK OPGEBLAZEN INVLOED Levensstijl Thuis-solarium Nadelen 122 121 Voeding en be yet te Aerobic. Nog steeds in, dus eigen lijk: Trimmen Nu. Maar de échte ra ge is voorbij. De korte koorts waarin het huppelen móest en de kleding industrie er het meest fit van werd, is weer gezakt. U bent gewaar schuwd: binnenkort bedenkt iemand een trimwonder dat al het vorige overbodig maakt. {scheiden B8Mn«Pf 11 trommelremmen. 'eel bagage, want de td geschikt voor het schakelen door het snel en gemakkelijk de comfortabele zit De Hutchinson ban- En let op de prijs: gezondheid nou hele- TEL 01150-19083 jankoop van een een j de voorraad strekt) len buitenlandse kaas fjne vleeswaren gebrande noten alades en patés wijnen or A of Axelsestr 76 Terneuzen 01150-30984 Uiteraard overgoten met di verse sausjes. Ongezond? Ja, want van patat mèt en aan verwante artikelen word je toch dik? En dik is ongezond, of niet dan? Trouwens, zout, wit brood, snoep, nee, ook dat mag eigenlijk niet. Dat kweekt allemaal teveel pond jes. Vandaar. Maar wat is nou gezonde voeding. Wanneer doe je het goed, wanneer ga je gruwelijk de fout in? Dokter Wassenaar en Ans Nijenhuis, verbonden aan de Gezondheidsdienst Stadsgewest Breda, proberen daar antwoord op te geven. „De meeste mensen staan pas stil bij gezondheid als ze zelf ziek zijn of als er iets ge beurt met bekenden. Dat is jammer, want veel narigheid op het gebied van gezondheid kan voorkomen worden als we gezonder gaan leven. Het besef dat iedereen daarin een eigen verantwoordelijkheid heeft, dringt meer en meer door." De inleiding van het hoofd stukje Gezondheids Voorlich ting en Opvoeding (GVO) in het informatiebulletin van de Jeugdgezondheidszorg. Ge zonder gaan leven. De laatste jaren wordt daar heel wat aandacht aan besteed. Wat op valt is de 'strijd' tegen het dik- zijn. Talloze advertenties schreeuwen het je toe: 'Blijf slank. Neem iedere dag drie van deze tabletten en je mag weer gezien worden'. Dokter Wassenaar gaat daar echter niet in mee. „In derdaad", formuleert hij be dachtzaam, „wordt dik-zijn vaak gekoppeld aan ongezond. Maar ik denk dat het pas on gezond wordt, als degene die dik is daar onder gebukt gaat. Als ze het zelf als naar erva ren. Gefrusteerd raken door het dik zijn. Of bijvoorbeeld regelmatig door de enkels gaan. Of door het dik zijn niet aan bepaalde sporten kunnen meedoen. Dan kun je die men sen gaan helpen". Uiteraard komt dan de voe ding om de hoek kijken. ,,Maarf', zegt dokter Wasse naar, „het bewegen komt op de eerste plaats. Dan de voeding. Bewegen is erg belangrijk. Iedere dag. Dik-zijn is niet al leen maar teveel eten. Er kan ook een stuk erfelijkheid bij zitten. Of de stofwisseling, die bij iedereen anders is, is er de oorzaak van dat jeontzettend moet uitkijken wat je eet. Dan heb je aanleg voor dik worden. Ja, het slankheidsideaal speelt heel sterk. Kijk maar in de modetijdschriften. Allemaal slanke dennen. Alleen de ouderen mogen wat gezetter zijn. Daar wil ik geen uitspra ken over doen. Maar het gaat vooral om het begrijpen dat mensen verschillend zijn. Die verschillen zijn er gewoon." Dokter Wassenaar keert dan even terug naar het prille begin. Van 0 tot 4 jaar. „Bin nen de jeugdgezondheidszorg heb je voor die categorie de kruisverenigingen, de consul- DOKTER Wassenaar en Ans Nijenhuis voor de winkel met allerlei artikelen die door de GGD aan scholen wordt uitgeleend. „De kinderen hebben dan iets concreets in handen, dat werkt gemakkelijker". - foto hans chabot. tatiebureau's. Vanaf vier jaar komen ze bij de GGD terecht. De periodieke gezondheidson derzoeken. Jeugdartsen en verpleegkundigen doen dat. Tijdens die onderzoeken krijg je heel veel vragen over voe ding. Het kind wil bepaalde groenten niet eten, wil hele maal niet eten. Nou, zo'n on derzoek duurt een kwartier. Veel te kort om overal op in te kunnen gaan. Daarom hebben we gezegd, kunnen we dat niet via het onderwijs gaan doen? De Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding opnemen in de schoolpakketten." Ans Nijenhuis komt dan in beeld. Zij gaat de basisscholen af om te helpen het GVO in te passen. „Zelf geef ik geen les", legt ze uit, „als scholen be langstelling hebben, ga ik daar naar toe. En dan bekij ken we hoe deze zaken het best ingepast kunnen worden. Het GVO wordt voor het komend schooljaar overigens verplicht gesteld. Het wordt een ver plicht vak tussen aanhalings tekens. Daar bedoel ik mee dat het niet gezien moet worden als een apart vak. Veel onder wijskrachten zien het als een zware belasting omdat het om een nieuw vak zou gaan. Maar je kunt het bijvoorbeeld on derbrengen in wereldoriënta tie". Wassenaar: „Vanuit de GGD hebben we een aantal uitgangen. De ouders en kin deren, de school, artikelen voor de schoolkrant, voorlich tingsfolders en we hebben een jaarthema. Voor '84 was dat 'Over je mond gesproken'. Daar hoort voeding dus ook bij. We bieden de scholen iets breeds aan. De ouders vullen bijvoorbeeld een enquête in. Wat er de afgelopen 24 uur door de kinderen gegeten en gedronken is. We hebben dia series. Dat begint nu aardig te lopen. We bieden de school kranten artikelen aan. Zoals bijvoorbeeld sport en voeding. We hebben eens laten onder zoeken of dat toch wel gelezen wordt. We waren een beetje bang, dachten dat het slecht of helemaal niet gelezen zou worden. Maar dat is ons heel erg meegevallen." Maar wat is nu goed of slecht. Dokter Wassenaar blijft voorzichtig formuleren en maakt duidelijk dat eenie der zijn eigen normen en waarden heeft. „Dat is belang rijk", meent hij, „mijn mening hoeft niet voor anderen te zijn. Wij volgen een hoofdlijn. Voe ding en bewegen moet samen gaan, dat is heel belangrijk. En eet met mate. Zorg voor een goede afwisseling. Het is vaak niet zo gemakkelijk. De tandarts zegt: geen snoep eten. De hartstichting zegt: geen vet. En zo kun je doorgaan. Probeer per dag minimaal drie keer te eten. Dat is trou wens meer dan het eten. Een stuk gezelligheid. Het samen zijn. Dat hoort er ook allemaal bij. Het overslaan van het ont bijt komt bijvoorbeeld vaak voor. Wat krijg je dan, je voelt je op een gegeven moment misselijk. Het is net als het gaan rijden met een auto zon der er benzine in te gooien. Dat dik zijn. Dat wordt dus veelal gezien als ongezond. Krijg je sneller hartinfarcten, wordt er gezegd. Maar dat is altijd een complex van facto ren. Spanningen, teveel roken, stress. Nogmaals, er zijn dikke mensen die zich erg prettig voelen. En waarom ook niet." Met mate. Het keert telkens terug. „Ja", zegt Ans Nijen huis, „er wordt door de kinde ren meer gesnoept, er wordt meer frites gegeten. Maar dat komt omdat die kinderen nu meer geld beschikbaar heb ben. Ze hebben het zelf in de hand. In de pauze snel wat snoep kopen. Maar, de voe dingsgewoonten worden be paald door de ouders. Als er vaak frites gehaald wordt, wordt dat door de kinderen overgenomen. Daarom moet er ook voorlichting aan de ouders gegeven worden". „Veel snoepen", vult dokter Wassenaar aan, „is niet goed. Dat zal duidelijk zijn. Dat komt dan in plaats van. Je krijgt te weinig voedings waarden binnen. Bovendien, dat zal de jeugdtandzorg voor op zetten, je krijgt nog gaatjes in je kiezen ook. Dus weer, met mate. En bewegen. Dat is een noodzaak. En regelmaat. Niet dat ontbijt overslaan om toch maar slank te worden en daarom ook nog eens allerlei pilletjes slikken. Die pilletjes zijn niet ongevaarlijk. Het zijn opwekkende middelen, onder drukken het hongergevoel. En dat kan leiden tot oververma- gering met alle gevolgen van dien. Het is beter om iedere ochtend wat te eten. Een, an derhalve boterham. Je zult zien dat je vermagert door op een verantwoorde manier te eten". DE PASSIVITEIT van een natie. We trimmen ons suf. We fietsen, joggen en sprin gen jolig op de disco-maat. Op het eerste gezicht blijft Nederland lenig. Maar we nemen de lift voor twee hoog, rijden in de auto en maken hooguit eens een sprongetje om hondepoep te ontwijken. Onze fitness oefening bestaat uit collec tief gewichtheffen aan de bar. En duurtraining doen we alleen met de ogen: op zondagavond bij Studio Sport. Nederland wordt stijf. Landgenoten, foei wat suffend zit gij daar! Er was een tijd, dat we be roepshalve krom stonden op de akker en dat we met pure lichaamskracht het dage lijks brood verdienden. In die tijd was recreatieve li chaamsbeweging voorbe houden aan de eerste stand, de adel. Ze maten zich met elkaar op brute lichaams kracht tijdens riddertoer- nooien. Van het Olympisch ideaal uit het oude Athene hadden ze nog nooit ge hoord. De ontspannende sport voor de massa in georgani seerde vorm kwam pas weer terug met het socialisme. Tijdens de jeugdkampen van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC) danste de SDAP-jongeren rond de Meiboom. Lenigheid werd een proletarische deugd. Het merendeel van het Neder landse volk bleef echter de hersengymnastiek preferen, daartoe geïnspireerd door weinig soepele religieuze principes. De periode van deugd zaamheid eindigde in de ja ren '50. Gymnastiek-onder- wijs verscheen op de les roosters. Een enkeling met 'zware' ouders bleef op de bank zitten terwijl klasge noten luidruchtig het slag balspel beoefenden. Toch bleef het gymnastiek-onder- wijs altijd bijzaak. Sinds het eind van de ja ren '70 is de ontwikkeling zelfs teruggedraaid. Het middelbaar onderwijs heeft in veel gevallen de helft van de gymuren ingeleverd on der dwang van Den Haag. Datzelfde geldt voor de vak leerkrachten Gymnastiek in het lager onderwijs. Ze wa ren nog maar net aangesteld of ze konden weer vertrek ken. Voor Deetman en de zijnen lijken de gym-uur1jes franje. Nederland wordt weer stijf. Kan een stramme natie toch lenig zijn met het ver stand? „Nee", zegt dr. Jan Vos, docent inspannings-fy- siologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Hij is somber. „Je schrikt er van als je ziet hoe ver we van de natuur zijn afge raakt. Als je ziet hoe het ni veau van leerlingen van vooral het lager beroepson derwijs steil naar beneden gaat. Ze doen niks meer, ja een keer naar de disco en voor de rest thuis bij de vi deo. Zelf bewegen is er niet meer bij. Ze hebben geen weerstand meer, laten zich zo uit het veld slaan. In zwa re beroepen zoals in de bouw ligt de leeftijdsgrens nu rond de vijftig. Wat gaat dat straks worden? Maar ja, als ik dat hardop zeg krijg ik het verwijt: Je bent politiek bezig, maar het is politiek. De politiek beslist over het bewegingsonder wijs. Ze schrappen het onder het mom van bezuiniging, maar ze realiseren zich niet dat ze zo de WAO-ers voor morgen kweken". Nederland is nog steeds niet echt sportminnend, in ieder geval niet zoals de ons omringende landen. Sport, ook recreatieve sport, is voor veel Nederlanders luxe. Maar volgens dr. Jan Vos zitten er achter de bereid heid om bij de eerste econo mische tegenspoed op bewe gingsonderwijs te bezuini gen ook andere redenen. „Religie", zegt hij. „Kijk wat er op de Veluwe gebeurt, 's Zondags zijn de sportvelden en de zwembaden gesloten. Een minderheid ontzegt daarmee een meerderheid de mogelijkheid om eens lekker aan de conditie te werken. De meeste mensen hebben daar maar twee da gen tijd voor. Dat is het weekeinde en de zondag. De helft daarvan wordt hun al afgepakt. Sport als zonde bestaat nog steeds. Dat werkt ook door in de poli tiek". Naast het teruglopen van het collectieve sportgebeu ren, signaleert Vos een snel stijgende aandacht voor de persoonlijke lichaamscul tuur: het zoeken van een zelfbewustzijn in opgebla zen spieren. „In de topsport zie je het heel sterk, al gaat het dan vooral om de krachttrai ning. Tien jaar geleden had den we er misschien dertig die aan krachttraining de den, nu zijn het er zeker vierhonderd. Het 'ik' krijgt voorrang. Het is een heel sterk egocentrisch gerichte aktiviteit, die direct met het functioneren in het dage lijks leven samenhangt. Ik zie het hier bij studenten. Iets samen doen zien ze niet meer zitten. De tijd van de- montraties is voorbij. 'Waarom zouden we, het heeft toch geen nut' hoor je dan. Denk om je eigen hach je, want haal je het niet, dan val je af. Dat is het denken en dat is een logisch gevolg van het huidige politiek be leid". Voetbal op video of voet bal op het veld. Lenig met de leden en lenig met het den ken. Heeft het één invloed op het ander? Vos: „Het speelt zeker een rol. Wetenschappelijk is het moeilijk aan te tonen, maar je ziet het gebeuren in het dagelijks leven. In de sport leren de mensen verliezen, leren een manier van om gaan met elkaar en ze leren incasseren en pikken wat van mekaar. Dat is belang rijk voor het gewone sociale gebeuren. Maar je ziet het verminderen, te beginnen bij de jongeren. Het is een beleid, maar het gaat zich wreken. Het enige wat wij kunnen doen is meten en re gistreren". tRUIN ZIJN lijkt in ons land een soort verslaving te worden, waar grote groepen Nederlanders veel voor over hebben. Ook in de sport is bruin een belangrijke rol gaan spelen. Als het seizoen van de buitensporten weer begint, gaat voor veel vrouwen ontharen èn bruinen hand in hand. Al dus de bond van schoon heidsinstituten. Een woordvoerster van een belangrijke fabrikant van solaria: „Het is niet alleen bruin op va kantie, het is ook bruin onder de kerstboom en bruin op de ouder avond. De mensen willen het he le jaar door bruin zijn Met an dere woorden, bruin wordt lang zaam maar zeker een levensstijl. De achtergrond ervan: het kleurtje zou een teken zijn van vi taliteit, succes in het leven, oog voor de mode. De verslavingblijkt onder an dere uit het snel toenemende aantal zonnebanken gedurende de afgelopen jaren. Vele honder den telt ons land er inmiddels: het exacte aantal is moeilijk te achterhalen aangezien ook schoonheidssalons, hotels, fy siotherapeuten, sauna's en da meskappers er toe zijn overge gaan een solarium, 'hemel' of 'kanonaan te schaffen. De prijs voor een half uur 'vio lette ploert' varieert van 20 tot 150 gulden, afhankelijk van wel ke kunstzon aangaat. De kosten voor de bruinende crème niet meegerekend. Hoe lang het zon- nekanon aan moet, is afhankelijk van het huidtype. Met één keertje lukt het niet. Een aantal malen terugkomen is nodig. Waar schijnlijk bezoeken meer vrou wen dan mannen de zonnebank. Naar schatting besteedt de be zoeker gemiddeld jaarlijks 250 a 350 gulden. Voor wie snel bruin wil worden èn blijven, is de zonnebank of het solarium thuis de enige op lossing: wondermiddelen be staan niet en het vakantiekleurtje blijft er gemiddeld slechts vier weken op zitten. Toch komt het nog steeds voor dat er veel geëxperimen teerd wordt: een sterk aftreksel van thee bijvoorbeeld werd en wordt, zo valt schoonheidsspe cialisten op in gesprekken met klanten, nog regelmatig gebruikt. Het looizuur in de thee is echter zeker niet goed voor de huid. De 'bruinpil' die een tijdje goed werd verkocht maar waar over griezelige verhalen de ron de deden, is in Nederland uit de markt. In het buitenland is ze nog wel verkrijgbaar. Na-zonprodukten (après so- leils), zijn over het algemeen prij zig en doen niet veel meer dan de huid soepel houden. Als ze soepel is, schilfert ze niet zo snel af. Goedkoper is een scheutje badolie in het bad, na het bad even de huid masseren en niet meteen de kleren aantrekken. Het nadeel van jaar in jaar uit bruin zijn, is een vroegtijdige ver oudering van de huid. De huid verliest zijn spanning, rimpelt sneller. Verder zijn er veel be richten over huidkanker en wrat achtige huidafwijkingen, die het directe gevolg zijn van teveel (kunst)zon. Deskundigen twijfe len niet langer aan deze samen hang. Hun advies: maximaal een paar zonne-kuren per jaar. Overigens: zonnebank-bruin biedt geen bescherming tegen sterke zonnestraling. Wie bruin is, kan toch goed rood worden.

de Stem | 1985 | | pagina 27