DE STEM leersch gh iSON IF iorn (lil Overgewicht? Dan oppassen met joggen TRIMMENTOEN MEI DINSDAG 26 MAART 1985 iRSPORT FEL. 01140-12441 tenson j OP EEN DAG LANGE WEEK VIJF ROUTES 120 119 -Tel. 01150-96800 ST Tel. 01140-12847 NT-Tel. 01158-1484 Drie kwartier wandelen, dat werkt IN DE jaren zeventig kenden we een Nationale Trimdag en bouwde elke serieuze gemeente een eigen trimbaan: een parkoers langs, on der en over kunstmatig aangelegde hindernissen die bedoeld waren om de conditie en lenigheid te testen. Helaas nu een beetje in onbruik ge raakt. De meeste trimbanen liggen er kommervol bij. bevrijdend Ze zijn gebouwd om jaar in jaar lit feilloos hun werk te doen. U Jest uit maar liefst 11 verschillende onstrukties. Met vaste of flexibele nikarmen. Met automatische ver- irendeling tegen de wind. Ipeciaal voor hoge ramen.Of als iude vertrouwde markies. Op naat voor u gemaakt en geïnstal- :o'n vrolijke volant er onderaan Zonneschermen zijn de mooiste im uw terras iets extra's te geven ;rkste. Kom maar kijken. a way of living bn betekent je sportief <ledgü_ I in dit Banff Springs golf voor goiters dankzij de extra_ tr de oksels. Maar ookvoo[Vg!S ters. Tenson. nen wereld van_^ jnktionele sportkleding. Authorized dealer E3 4531 GB Terneuzen „KIJK, DAT doet hij nou altijd..zo z'n benen over elkaar slaan. Dan zie je het niet zo goed hé dat ie weer wat aangekomen is". De gedeputeerde zit onder uit gezakt in z'n stoel, glim lacht. Z'n slankmakende de fensie is met twee zinnen af gebroken. Z'n vrouw Cecile lacht en serveert koffie met cake. Een gesprek over een jachtig leven. Hij heeft zich voor vier jaar verhuurd aan de gemeen schap. Hoe blijft zo'n 'publieke man' fit? Over de soepelheid van een goed katholiek met calvinistisch plichtsbetrach ting: de Zeeuwse CD A-gede puteerde van economische za ken drs. Ronnie Barbé. „Toen ik nog wethouder was in Terneuzen, ben ik nooit zo bewust met m'n lijf bezig ge weest. Maar op een dag word je wakker. Ik heb gezegd: „Waar ben ik in godsnaam mee bezig? Ik ben helemaal geabsorbeerd door het werk, door alles wat er om me heen gebeurt. Dat is ongezond jon gen, heb ik tegen mezelf ge zegd. Daar moet je wat aan doen. Ik ben van toen af be wust elke dag drie kwartier gaan lopen. Dat is in '79 ge weest. Elke dag hoor. Drie kwartier door de polders hier rond Hoek en in een flink tem po. Door weer en wind. Geen smoesjes voor jezelf gebrui ken, zo van: het regent of het is koud. Nee, naar buiten en stappen! Even die weerstand overwinnen en géén. Ik moet zeggen: Het werkt bijzonder bevrijdend. Je functioneert weer beter. Je merkt dan dat je fysieke conditie van invloed is op je psychische gestel". „Voel je jezelf rot, dan kun je natuurlijk thuis in je stoel blijven hangen, maar dan blijft het zo. Dat is juist die weerstand waar je doorheen moet. Lukt dat, dan voel je de voldoening. Ik heb dat van de zomer heel sterk gehad. Dan waren we in Zwitserland. Ik heb daar veel gezwommen en geklommen. Jan Huigh, de di recteur van Openbare Werken in Terneuzen, is m'n vaste kompaan. Hij klom mee. Die man heeft een ontzettend groot uithoudingsvermogen, maar ik kon hem wel een beetje bijhouden. Heb je dan zo'n tocht gemaakt door die ij le lucht en je komt weer bij de familie, dan ben je eigenlijk heel trots op jezelf en dat werkt dan ook weer ontspan nend op je gemoed". „Lange werktijden, zeker zeventig, tachtig uur per week. Elke dag naar Middelburg. Ik sta om zeven uur op. Om kwart voor acht rij ik weg. Dan heb ik de boot van half negen aan Breskens. Eer ik in Middelburg ben, ben ik ander half uur kwijt aan reistijd. De ochtend gaat voorbij met af spraken. Het is een agenda die al weken van te voren vastligt. Tussen de middag pak ik een kop soep, maar dikwijls heb je een lunchafspraak. Daarna weer vergaderingen, bespre kingen en mensen ontvangen, 's Avonds vaak nog een verga dering aan de overkant. Dan is het gauw even een uitsmijter. Dikwijls volgt er nóg een avondvergadering. Dan kom je met de laatste boot terug naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Thuis ga je niet gelijk naar de kooi. Dat kan ik niet. Ik moet het gebeuren van de dag eerst verteren. Nog even een krant pakken, naar het laatste nieuws kijken. Voor je de kof fer induikt, is het dan gauw één uur". „De eerste acht maanden dat ik gedeputeerde was, ben ik blijven wandelen, maar daarna is het een beetje ver waterd. M'n vrije tijd gaat op aan het reizen. Drie uur per dag. Normaal zou je dat voor een stukje trimmen of joggen kunnen gebruiken. Soms wan del ik tussen de middag wel eens door Middelburg, een stukje over de Lange Delft, maar dat mag eigenlijk geen naam hebben". „Je leeft zo onregelmatig. Je eetgewoonten druisen tegen alle regels in. Als het over ge zond leven gaat, dan doe je al wat in Nederland verboden is. Eén geluk heb ik dan nog: ro ken doe ik al negen jaar niet meer. Vaak eet je in een res taurant. Dan zit er altijd een sausje over. Da's vet. Het komt er allemaal weer bij. In een restaurant is het ook al gauw een paar glazen wijn, een ape- ratief. Ik zou natuurlijk 'nee' kunnen zeggen, maar dat kan ik niet opbrengen. Bovendien, hoe gaat dat? In een gezel schap ontstaat er snel een sfeertje van laat maar waaien. Probeer je dan 'nee' te verko pen of zeg je „Een glaasje Spa", dan is het „Toe jongen, eentje maar". Dan heb je het al zitten". „Ik doe alles veel te snel. Eten ook. Als we uit eten gaan ben ik altijd het eerste klaar, tot ergernis van de familie. Dat is misschien een slechte eigenschap. Net als Lodewijk van Deyssel heb ik wel eens geprobeerd m'n kwalijke eigenschappen op een rijtje te zetten. Met het verkeerde been uit bed stappen en zo. Ja, en dan nog iets er aan doen! Je verzetten, dat lukt heel moei lijk. Discipline heb ik wel, maar het is bij mij altijd 'niet of een heleboel'. Het midden is moeilijk". „Met wandelen is dat ook zo. Als ik me dat voorneem, doe ik dat. Ik ga er nu weer mee be ginnen. Jullie bezoek is een stimulans. Elke morgen door weer en wind. Ik heb vijf rou tes door de polder. Dat is voor de afwisseling. Begin ik, dan maak ik het af. Dan raak ik in veertien dagen ook makkelijk drie, vier kilo kwijt. Dat stug doorwandelen is dan mijn dis cipline, maar ook een soort calvinistische plichtsbetrach ting. Waar je aan begint, dat moet je afmaken. In m'n werk heb ik dat heel sterk, ook al ben ik dan katholiek". Z'n vrouw: „Ik zeg wel eens: Toe Ron, laat toch zitten tot morgen. Dat doet een ander ook, maar hij kan dat niet". „M'n huishouding is traag. Je hebt twee typen mensen. De een verteert sneller dan de an der. Je hebt van die types die blijven maar taart met slag room eten. Bij mij lukt dat niet, want het blijft binnen. Om sportief bezig te zijn, heb ik ook nog een home-trainer gekocht. Dat valt ontzettend tegen. Dan zit je daar boven op een kamertje droog te fietsen. Dat was ik zo beu. Buiten als je wandelt, hoor je de vogels. Je bent in de natuur. Dat ont spant ook. Nee, dat fietsen is niks. Gewoon elke dag lekker drie kwartier wandelen". Z'n vrouw: „Raar hoor, met die home-trainer. Dan kreeg ik telefoon voor hem en dan zei ik: Even wachten, Ron zit boven te fietsen". WKÊÊKm WÊ Geen smoesjes, gewoon gaan If ml' .V <:i i 81 EPMiliai ET EEN KEER in de week en uurtje lopen blijft de body nèt in conditie. Onderhoudstraining noemt Jan Vos dat. „Je handhaaft je niveau, maar je valt er in ieder geval niet van af". Wie door wandelen, flink doorstappen of jog gen werkelijk iets wil doen aan een buikje of een stramme gang moet er meer tijd in steken. Ge combineerd met een ge disciplineerd eetgedrag is het een kwestie van op bouw. Niet zomaar Jan Vos: „Het is heel onverstandig om zomaar te gaan hardlopen. Hoe gaat het dikwijls: Op zater dagmorgen een stukje trimmen, net voor het boodschappen doen. Op die manier krijgt het li chaam een enorme op donder. Als je aan het jog gen bent, krijgen knie en voet bij elke stap vijf keer het lichaamsgewicht te dragen. Dat is nogal wat als je rekent dat je drie- tot vierduizend stappen per uur doet. Als je ongetraind bent dan heb je zó een be schadigde knie, zeker als je nog wat overgewicht hebt. Daarom zie je in de beginperiode ook zoveel blessures. Vaak werkt een blesssure ook ontmoedi gend en is het een excuus om er maar mee te stop pen Wie op de weegschaal de wijzer wat kilo's te ver ziet doorslaan, kan vol gens Vos beter op de fiets stappen of gaan zwem men. Het extra gewicht is dan minder van invloed op de belaste spieren. De opbouw kan er als volgt uitzien: Begin met el ke dag een kwartiertje looptraining, verdeeld in periodes van twee minu- DE ARTS ADVISEERT: ten. Dat wil zeggen: twee minuten hardlopen, twee minuten wandelen en dan weer hardlopen. In vier maanden is het dan mo gelijk om die vijftien minu ten probleemloos uit te bouwen tot drie kwartier. Jan Vos: „Je gaat wel even door een dal. Je li chaam moet zich aanpas sen: het hele systeem wordt overbelast. De zuur stof-opname en de bloed circulatie reageert op de inspanning en dat is niet altijd leuk, daar voel je je aanvankelijk niet zo fit bij. Je gaat snel zweten en het kan van invloed zijn op de eetlust, maar daar moet je doorheen Voor pampus Wie even een stukje ge zond wil joggen, moet ook vaak sociale problemen overwinnen. Jan l/os: Je komt op je kantoor en dan zit je daar nog te zweten in je goeie pak. Veel men sen vinden dat hinderlijk. Thuis is het ook niet altijd leuk. Ga je 's avonds lo pen dan val je voor pam pus op de bank en dan zegt moeder: Kijk daar ligt m'n vent. Uitgeteld".

de Stem | 1985 | | pagina 25