de stem I Goede kleding op trimfiets is noodzaak TRIMMEN TOEN M Stichting :rum Europa Solymar Da's pas Kras au Afslanken Aangifte-biljet »n en manier om een irtner te vinden „GEWOON AF en toe een uurtje. Als je thuis hebt zitten leren op een repetitie en je bent een beetje suf. Nou dan stap je even op de fiets. Je bent er even uit. Kom je terug, dan zeg je: Ha lekker". AL JAREN NIET LENIG BEENSPIEREN KOERSEN TS ADVISEERT: BUITEN ASEM Eenzijdig Kleding Bij beschikking van de Arrondissementsrecht bank te Breda d.d. 8 maart 1985 werd h6t faillissement van Lawende h.o.d.n. MaU son Formosa, gevestigd te Breda, opgeheven wegens de toestand van de boedel. Breda, Heerbaan 46-48 Mr. E.C.M. Wagema- kers, curator. Bij beschikking cl.d n maart 1985 van de rechtbank te Breda is het faillissement van THEODORUS NICO LAAS VAN UUM, w"] nende te Roosendaal gemeente Roosendaal en Nispen, voorheen wonende en zaakdoende als groothandelaar jn woningtextielgoederen aldaar aan de Molen straat nr. 83, opgeheven wegens de toestand van de boedel. Mr. J.Th. Boere, Kade 33, Postbus 1292 4700 BG Roosendaal Alleen bij ons 10 stoelen minder dus extra ruim zit ten: Costa Brava Hotel busreizen Apr./mei 279. juni 329,-, juli 459'. Verlenging mogelijk. 040-551166. Goedverzorgde en goed- I kope zomervakanties. Bijv 15 dg. Israël, halfpension v.a. 2595,-. Vraag snel de nieuwe bus/vlieggids. Kras Reizen/Ammerzoden 04199-3622. M T.K. kampeerauto, inger. I voor 6-pers., alle comfort aanw., o.a. spoeltoitel, doucheruimte, gasst., koelk. en kachel, mag met kl. rijbew in ger. worden. Int. 01693-1767 of 1691 te* I te huur gevraagd GARAGE in Terneuzen te huur gevraagd. Tel. 01150- 17416. (huis)dieren T.K.: mooie donkere me- chelse herderpups, in geënt en ontwormd, zeer lief voor kinderen. Tel. 01140-11628. A_ #10 diversen Üiliiii Huiswerk maken en dan 'n uurtje 5 tot 15 kilo en meer met I 100% gezondheids-krui dencomplex (zonder dieet). Ontgift, balanceert en slankt af. Caras huid- verzorging, Roggeveenstr 30a, Breda, tel. 076- 228492. Bel vrijblijvend 01171- 1558. Matige tarieven. ONG. HR„ 30 jr., r.k., ser., besch., gevoelsm., verz., liefh. muz., fotografie, sport, vakantie z.k.m. nette dame, knd. welkom Br H.4069 rel.bur. I.P.A., Postb. 577, Valkenswaard GESCH. DAME, 34 jr., r.k., persoonl.heid, goede ver- sch., serieus, gevoelsm ontw., liefh. muziek, dan sen, vrijw.werk, zwemmen, vak. etc. z.k.m. vlotte, besch. heer. Br. D.4572 rel.bur. I P.A., Postb. 577, Valkenswaard. HEER, 38 jr., huiselijk type, zoekt relatie met vrouw tot 40 jr., buitenl. geen bezw. liefst Ind. Br.o.nr. 911288 rkwijze, waarbij u in alle vrijheid zeil t, schept vele mogelijkheden voor een smaking. Bel geheel vrijblijvend voor avonds). Mevr. PolaneO1640 .Sla fnburg076-13 698 ingenotter04169;1oq7 01100-20297 kr. v. Bragt01650"5^cni Gils.. 04160-34503 Raad van Toezicht, ingesteld door no WVC. Hoofdkantoor: Zeestraat 140. jk. Tel. 02510-29023. VOORLOPER van de huidige trim- fiets: de bestuurbare loopfiets die Freiherr Drais von Sauerbronn in 1818 bedacht. Pas tientallen jaren later werd die loopmachine ontwik keld tot een mechanisme met peda len en een kettingaandrijving. Ko gellagers en rubberbanden kwa men pas weer dóórna. Kunt u na gaan hoe simpel dat hardfietsen vandaag de dag toch is. Respect voor de tietslopers van anderhalve eeuw geleden. trappen Janet Tollenaar uit Hoek doet al weer drie jaar bewust aan fietsen. „Wedstrijden ach", zegt ze „het gaat om het fietsen". Haar jongere zusje Corine denkt er net zo over. Elke zondagmorgen staan ze bij de verkeerslichten aan de kruising Hoek-Philippine, het startpunt voor de wekelijkse tocht. Ze hebben een meiden- ploegje gevormd. Ze zijn met z'n zessen. De opoe-fiets heb ben ze al lang afgezworen. Hun hobby-gereedschap be staat uit lichtmetalen sport- fietsen. Reserve 'tuubs' heb ben ze onder het zadel. Begin maart zijn ze weer hun trai ningsritjes begonnen. De afge lopen winter was een beetje te Siberisch om door te gaan. Al hoewel, Corine(15) is ondanks alle sneeuwjachten maar twee keer met de auto naar de school in Terneuzen gebracht. De zusjes Tollenaar hebben het fietsen 'niet van een vreemden' zoals ze dat in Zee land zeggen. Vader Frans Tol lenaar zit al jaren in een trim- club. Toch stak Janet(19) haar sportieve energie aanvanke lijk in turnen en zwemmen. Later deed ze nog een tijdje aan korfbal. Op een goeie dag echter pakte ze een oude fiets van pa om en ging 'met de mannen mee'. Janet: „Dat be viel uitstekend. Ik heb toen de korfbal maar goeiendag gezet, want dat was toch eigenlijk niet zo leuk. Nou ja, toen heb ik maar een goeie fiets ge kocht. Ik kwam in contact met een paar andere meiden die ook veel fietsten en nu hebben we een aardig groepje bij el kaar". Janet zit op de School voor Fysiotherapie in Vlissingen. Oprecht verbaasd is ze over het feit dat zo weinig van haar mede-studenten aan sport doen. „Dat valt me echt tegen. Juist van mensen die fysio therapie doen, zou je toch ver wachten dat ze wat aan hun lijf deden, maar er zijn er maar een stuk of wat die echt in clubverband aan sport doen". Corine heeft bij haar op de middelbare school in Terneu zen dezelfde ervaringen: „Bij mij in de klas, hoogstens twee of drie van de tweeëntwintig. De rest doet niks anders dan uitgaan of op de bank hangen en naar televisie kijken om te zien hoe een ander aan sport doet". Voor Janet is fietsen niet een aktiviteit om lenig van te worden. „Nee, als je flitsend lenig wil zijn, moet je als meisje jazzballet doen of aero bic. Van fietsen word je stijf en houterig. Je krijgt er wel een goeie conditie van, maar echt lenig, nee hoor. Kijk maar naar die jongens in de Tour de France. Ze kunnen afzien, maar de bewegingen die ze maken komen uit hun benen. De rest van het lichaam doet nauwelijks mee". Worden fietsende dames ook benige tantes? Janet ge looft daar niet zo in: „Ja, je beenspieren worden wel wat steviger. Je gaat ze beter zien, maar als ik een tijdje fiets dan word ik slanker in de heupen. Als we in het voorjaar weer beginnen, val ik altijd een paar kilo af. Omdat je bezig bent en fietst, eet je dat er la ter wel weer bij". Als het even kan, rijdt ook Ja- net 's morgens op de fiets naar school. „Dat lukt niet altijd, want als de school vroeg be gint, dan moet ik er om zes uur uit en dat is nogal wat. Je moet rekenen: het is een kilo meter of twintig fietsen naar Breskens en dan moet je met de veerboot, dus daar steek je nogal wat tijd in. Toch, als het even kan doe ik het. Vorige week heb ik weer voor het eerst m'n rugzak omgebonden. Daar ging ik hoor, op m'n eentje. Onderweg zie je zo vroeg alleen maar scholieren met auto's. Op de boot sta ik me dan af te pellen, want je hebt nogal wat aan. Die man nen van de boot riepen niks. Dat is ook wel eens anders als ze een meisje alleen zien en dan nog wel op een koersfiets". Fietsen voor je lol of presta tie-sport? Bij Janet en Corine is het als een lolletje begonnen. Toch komt het competitie-ele ment meer en meer om de hoek kijken. Af en toe rijdt het meidengroepje een dame- strimkoers in België. Janet: De Zeeuwse meisjes van de meidentoerclub onderweg. Tot nu toe alleen nog op zondagoch tend, maar weldra drie keer in de week dankzij de lentelucht. De zussen Janet en Corine (met bril) Tollenaar rechts op de grote foto. „Het zit er gewoon in. Vader zit bij de trimmers. Hij rijdt koersen mee en als wij aan het rijden zijn, dan wil je je ook wel eens meten met een ander. Komt er een brommer langs dan probeer je aan te pikken. Dan ben je eigenlijk al aan het presteren. En weet je, als we zo'n wedstrijd in België heb ben gereden en het lukte niet, dan heb ik best wel eens de pest in. Nou, dan weet je het wel hè". Ook Corine merkt aan zich zelf dat het fluitend recreatief fietsen langzaamaan uitgroeit naar de liefde voor het wed- strijdrijden. Twintig rondjes om de toren en wie het eerst aankomt heeft gewonnen. Co rine: „Dat merk je op zondag al, als we gewoon een stukje rijden. Soms gaan we ook met de mannen op. Op zondagmor gen gebeurt dat dikwijls, want dan zijn er heel veel groepjes aan het rijden. Kom je in zo'n ploegje mannen terecht, dan is dat best gezellig. Alleen, als je een poosje meerijdt, dan raak je toch knap buiten asem, want die mannen doen dat se rieus en wij proberen toch mee te komen in dat tempo. Dat is niet zo makkelijk, want ze trekken er nogal aan hoor". Wordt het echt zomer dan stappen Janet en Corine ook op dinsdag en op donderdag avond op de fiets: „Als we het tenminste kunnen regelen met ons huiswerk. Het trekt wel hoor. Het ijs is nu weg, het voorjaar komt. Dan fiets je ge woon lekkerder. Als het mooi weer is, dan wordt iedereen aktiever, wij ook". I IETSEN om de ideale lijn te krijgen kost tijd. In de sportbeoefening geldt de vuistregel: Twee uur fietsen is hetzelfde als eén uur lopen. Bovendien is de 'energieprikkel' bij het fietsen sterk afhankelijk van het tempo. Elke dag een kwartier op je gemak heen en terug naar het werk, doet weinig positiefs voor de conditie. „Hooguit blijft de zaak stabiel", zegt Jan Vos. „Bij fietsen is er sprake van een snelle ge wenning. Mensen schrik ken vaak als ze doorge meten worden. Ik snap het niet, we fietsen toch elke dag, zeggen ze dan Jan Vos omschrijft fiet sen als een 'eenzijdige vorm van lichaamsbewe ging': „Je zit steeds in de zelfde houding. Je been spieren doen het werk. De rest van je lijf doet veel minder mee. Wil je met fietsen echt wat bereiken, dan moet je dat in flink tempo doen. Aan de ande re kant kan het goed zijn voor mensen die wat over tollige kilo's kwijt moeten. Net als zwemmen krijg je bij fietsen minder belas ting door het eigen ge wicht en dat is weer een voordeel". Jezelf in het zweet fiet sen roept echter een nieuw risico op: afkoeling. Jan Vos: „Dat heb je in Nederland zo te pakken, twintig kilometer per uur is niks. Dat is een kwalijke zaak, daarom moet je je heel goed kleden en op dat moment komt er weer een ander probleem om de hoek kijken. Ga je op de fiets naar kantoor, dan wil je niet verhit aankomen om je vervolgens af te gaan staan pellen, dus doe je het maar wat kal mer aan, maar dan schiet je er weer niet vee! mee op. Katoen is als buitenste laag kleding ongeschikt omdat het veel vocht op neemt en wind doorlaat. Wol daarentegen blijft zelfs bij vochtig weer de isolerende werking be houden. Fietsers moeten er ook voor waken om tij dens of direct na het leve ren van hun inspanning kleren uit te trekken.

de Stem | 1985 | | pagina 23