DB STEM Alleen voor mensen met discipline c, stucmortel, ïauff n uit voorraad 3.- perm2 »S; 7.75 p.m2 KG eurs in Axel VMONEN 85 nlNSDAG 26 MAART 1985 MEER BODY IN OPSPRAAK GEEN PILLETJE BEGELEIDING Brokken Niet te fors 118 KING: LS: in alles gratis gd amen met hulsta tonen wij u xclusief 'WONEN 85' en uitzonderlijke collectie ülsta meubelen brengt u /ellicht op woonideeën raaraan u nog niet hebt edacht. tfelkom in onze showroom, lie u een actuele kijk biedt ip het woonplezier van een Ier grootste en ideeënrijkste neubelmakers van Europa: lülsta. irengt u eerst eens een lezoek aan ons, als hülsta- lealer, alvorens u beslist an- lere meubelen te kopen. Met 'n fit lichaam kun je geestelijk meer aan VRIJWEL iedere avond haalt Robert Bertens het trainingspak uit de kast. De sportieve twintiger - voetbal, volleybal, tafeltennis en af en toe een trimloopje - spoedt zich dan naar een fitness-zaal waar hij ruim twee uur met allerlei apparaten stoeit. „Eerst een warming-up van vijftien minuten", legt hij uit, „en dan twee uur aan bepaal de spiergroepen werken. Bij voorbeeld de schouders en de biceps. De volgende avond pak je dan andere spiergroepen. Dat bouw je langzaam op. Dat doe ik nu drie maanden. Ja, in principe iedere avond. Mijn broertje doet het al een paar maanden langer. Ik ben van plan om dat vol te houden". Fitness-training. „Pas op", waarschuwt eigenaar Ouwer- ling van het Bredase fitness centrum Alroco meteen, „we hebben het niet over body building. Dat is iets heel an ders". Na vijf jaar lijken de fitness-centra, ook wel sport scholen genoemd, hun plaats in de samenleving gevonden te hebben. Ongeveer vijf jaar geleden kreeg het fitness-gebeuren in Nederland meer body. Over gewaaid vanuit, hoe kan het ook anders, Amerika waar fit ness-training al meer dan der tig, veertig jaar bedreven wordt. „In West-Duitsland, Engeland en ook België is men al wat langer bezig", weet Ouwerling, „in Nederland is het nu ongeveer vijf jaar aan de gang. Drie jaar geleden heb ik deze sportschool geopend". „Met het aerobic-dansen er bij", telt hij op, „komen er iedere week duizend mensen binnen. In de winter meer dan in de zomer. Dat zal duidelijk zijn. Tegenwoordig krijgen we veel sporters. Wielrenners ook. Dat is vorig jaar begonnen. Die kunnen dan aan hun beenkracht werken. Vroeger deden de wielrenners in de wintermaanden niet zo veel. Gek eigenlijk. Er is geen enke le sport die een tijdje stil kan staan. Fitness-training is dan ideaal om bezig te blijven". Aanvankelijk werd de fit ness-rage met argusogen ge volgd. Dat kwam omdat veel mensen de training onmiddel lijk koppelden aan de body builders die Tarzan tot een nietig mannetje wilden ma ken. Inmiddels is dat beeld veranderd. Al kwamen eind vorig jaar de sportscholen in opspraak tijdens een congres van het NISGZ (Nationaal In stituut voor Gezondheidszorg) waar kwistig gestrooid werd met miljoenen guldens. Ge bruikt om de nodige anabole steroïden aan te kunnen schaffen. WVC-staatssecreta- ris Van der Reyden had het zelfs over meer dan vijftien miljoen gulden. Tot woede van de sportschoolhouders die lie ten weten dat het zo'n vaart niet liep. Ouwerling kan er zich nog kwaad over maken. „Als er wat negatiefs te melden valt", zegt hij, „komen er grote stuk ken in de krant en komt alles uitgebreid op de televisie. Je kunt het niet ontkennen, je kunt het niet tegenhouden. Het wordt aangeboden en je hebt de zwarte markt. Dat is in elke sport. Maar hier wordt absoluut niets genomen. We hebben hier een power-lift- groep. Doet mee aan wedstrij den, maar verder dan vitami nes gaat het niet". „Absoluut niet", zegt ook Robert Bertens, „daar begin ik niet aan. Als je dat gaat doen, zit je op de verkeerde weg. Nee, zelfs als ik goed ziek ben, neem ik nog geen pilletjes". Dat de fitness-training mo menteel lééft, moge inmiddels, duidelijk zijn. Het aantal sportscholen groeit nog steeds. „Je ziet steeds nieuwe gezich ten", zegt Ouwerling, „de mensen komen om aan hun De meeste fitness-centra, zoals hier in Breda, beschik ken over een uitgebreid arse naal apparaten. Om lekker mee te werken, liefst elke dag een beetje. Je wordt er fit èn zelfbewust van, zeggen de vaste bezoekers. conditie te werken. In dat ge beuren is kracht een belang rijk onderdeel. Je spieren wor den sterker, vaardiger. Voor elke spiergroep is een appa raat. Dat er een aantal jaren weinig gedaan is aan bewe ging, merken we hier goed. En dan heb ik het niet over oude ren. Maar over mensen van dertig jaar. Die hebben totaal geen conditie meer. Zo'n fit ness-training is dan goed. Door gericht te oefenen neemt de kracht heel snel toe. Je hou ding verbetert, je hart wordt sterker, je longvolume wordt groter. Bovendien, dat is me opgevallen, worden de mensen zelfbewuster, ja, zelfverzeker der." Robert Bertens beaamt dat. „Ik voel me inderdaad zelfver zekerder. Ik doe het puur om me fit te voelen. In mijn werk moet ik wel regelmatig zware dingen tillen. Je merkt dat het wat gemakkelijker gaat. Je voelt je lekkerder". Met Robert Bertens zeggen dat momenteel duizenden mensen. Ouwerling:„Het fijne van fitness-training is dat je altijd terecht kunt. Slecht weer heeft geen enkele in vloed. En het is gemakkelijk te leren. Neem bijvoorbeeld eens een technische sport. Je gaat tennis spelen. Dan heb je wel wat techniek nodig. Dat kost tijd. Mensen die aan fitness training doen, worden hier goed begeleid. Er is altijd een sportinstructeur aanwezig. Die legt uit hoe de apparaten werken en kijkt of het alle maal goed gaat". Die begeleiding is in de fit ness-rage overigens nog een teer punt. Ouwerling, zelf coach geweest van de Neder landse Krachtsportbond (ge wichtheffen) geeft dat onmid dellijk toe: „Er is een enquête onder de sportscholen geweest. Toen is gebleken dat er weinig goede instructeurs zijn. Er is nog geen gerichte opleiding. Daar wil ik in de toekomst wat aan gaan doen. Met alleen een diploma ben je er niet. Je krijgt veel verschillende spor ters binnen. Atleten moeten weer anders begeleid worden dan een badminton-speler. Dat zal duidelijk zijn. We heb ben hier gediplomeerde bege leiding. Erg belangrijk. Je moet weten waarmee je bezig bent. Maar nogmaals, dat pa piertje alleen is niet voldoen de. Het gaat ook om ervaring. Nu kom je nog vaak terecht bij Dat heeft de 'gewone man en vrouw' inmiddels ontdekt. Bovendien heeft de medische wetenschap al aangetoond dat fitness-training, mits goed be geleid, een gunstige uitwer king heeft. Niet zelden wordt in het kader van een revalida- tie-proces na een operatie aan patiënten een of andere vorm van gewichten-training gead viseerd. „Dat gebeurt inderdaad steeds vaker", zegt Ouwerling daarover, „artsen sturen men sen naar sportscholen. Bij voorbeeld na een meniscus operatie. Door het gericht werken met gewichten, kan er uitstekend aan het herstel ge werkt worden". Kortom, fitness-training lijkt zijn weg gevonden te hebben in deze jachtige maat schappij waar stress een inge burgerd begrip geworden is. „Weet je", zegt Ouwerling tot slot, „je moet wat doen. Je moet sporten. Als je je licha melijk fit voelt, kun je ook geestelijk meer aan. Leeftijd speelt geen rol. Je hebt een li chaam gekregen om te bewe gen. Het leeft enorm onder de bevolking. In sauna-ruimten, in hotels, overal worden wat van die apparaten weggezet. Dat was vijftien jaar geleden ondenkbaar. Trouwens, je ziet dat veel mensen uit de top met apparatuur werken om zich fit te houden. Een sport? Nou, laat het me zo zeggen, het gaat er om dat je in beweging blijft. En dat lukt met fitness-trai ning uitstekend". moet je ontzettend waken voor eenzijdigheid. Iemand die daar onge traind mee begint en joe- kelzware gewichten gaat tillen, vraagt om proble men Fitness, het drukken van halters en het werken met andere 'martelwerktuigen' in een fitnesscentrum, vraagt - aldus Jan Vos - een uitstekende discipline om te voorkomen dat het lichaam chronische ver minkingen oploopt. „Bij fitness-oefeningen kan de bloeddruk ver schrikkelijk oplopen. Er is sprake van enorme krachtsexplosies. Je ziet het als mensen bezig zijn. Ze krijgen een vuurrode kop. Je moet daar boven al heel gaaf zijn, want an ders is het knal. dan springt er wat en zit je met de brokken. Bij niet zorg vuldige opbouw van die trainingen krijg je situaties die leiden tot een hart-in- farct". „Stop je ermee dat is het van belang, dat je niet meteen helemaal op houdt. Dat geldt trouwens voor de meeste takken van sport, je moet afbou wen. Vaak zie je dat men sen abrupt ophouden, omdat ze verhuizen of ru zie krijgen op de club. Dat lichaam beweegt dan niet meer, maar de hele bloedsomloop is nog op die duurtraining ingesteld. De eetlust blijft. Je ziet mensen boller worden. Ik heb een atleet gekend die van de ene op de andere i dag ophield. Hij kwam in een jaar 22 kilo bij". Jan Vos geeft nog een paar tips voor de fitness zaal: Doe de been-strek beweging op de trapma- chine in rustig tempo. Niet te fors doordrukken, want anders knelt de bloeds omloop af. Probeer steeds een knik in de knie te hou den, want anders worden de spieren rond de knie te zwaar belast. Pas bij het inleggen van de halter niet een extreem diepe zit toe, want ook dan krijgen de knie-banden een enorme opduvel. Vaak heb je geen idee wat voor krachten er los komen op dat ge wricht. Voor ouderen, die zon der allerlei glimmende ma chinerie hun spieren wat los willen maken ook nog een tip: Schouders, armen en handen bewegen in een soepele rolbeweging.

de Stem | 1985 | | pagina 19