DE STEM fm Zomaar wat ronddrijven helpt niet SESLUIT n IN SP AG 26 MAART 1985 o video elektro PLUSSERS ELKE OCHTEND Het opdrukken gaat steeds vlotter JUIST OUDEREN DE ARTS ADVISEERT: Elke ochtend zwemmen Om steken van in de zij te krijgen: de hoela-hoep. Trim-instrument uit de vijftiger jaren. Verplicht voor iedereen die soepel in de heupen wilde blijven. Echte trimmers draai den met meerdere hoepels tegelijk, in '83 is even geprobeerd de rage van toen weer te doen herleven. Zonder succes. 3n voorraadrek, 150x75x30 cm verstelbare planken ruimtewinner in n. garage enz nontage-materiaal contacten LEKKER bezig zijn voor de gezelligheid, met een fit gevoel als toegift. Dat is de waarde van het dagelijkse zwemuurtje in het Bredase zwembad 'De Wisselslag' voor deze 55-plussers. DE TIJDEN van An- nemarie Verstappen of de absolute vedette bij het herenzwem- men, de Westduitser Michael Gross, wor den in de verste verte niet benaderd. Dat hoeft ook niet. Het uit gangspunt voor het groepje enthousiastelingen dat iedere dag richting zwembad 'De Wisselslag' in Breda trekt, ligt op een heel wat lager niveau. „Lekker bezig zijn, en ook voor de gezelligheid. Dat is uitstekend te combineren". s - koelkasten lichten Donderdagochtend, kwart over zeven. Terwijl een groot deel van Nederland de nodige moeite heeft om het warme bed te verlaten, stapt een aan tal mensen kwiek over het bij na lege parkeerterrein voor 'De Wisselslag'. Trainingspak aan, handdoek en andere be- nodigheden in een tasje. istraat 86 terneuzen 150-12028 Iedereen kent iedereen. „Vijf, zes jaar geleden is dat begonnen", zegt Piet van Bragt, een van de 'vaste leden', „je komt dezelfde gezichten te gen. Je maakt een praatje en zo groeit dat. Let wel, het is, geen vereniging. We doen wel met zijn allen, tenminste dege nen die kunnen, mee aan zwemvierdaagses, dauwtrap- pen en de zwemmarathon. Dan noemen we ons de 'Plus sers'." Die naam behoeft eigenlijk geen uitleg. Het merendeel van de groep bestaat uit men sen die ouder zijn dan 55 jaar. „We hebben iemand die pas 32 is", zegt Jean van Bragt la chend, „nou, die kan niet mee doen. Duidelijk te jong". Bij het passeren van de kas sa blijft het abonnement veel al in de jaszak of tas zitten. De gezichten zijn bekend. „Iedere ochtend zijn we er", zegt Jo van de Linde, „rond half acht gaan we het water in. Onge veer een uurtje wordt er ge zwommen. Eerst zijn we se rieus bezig. Daarna wat dol len. Dat kan met een bal zijn, of met die plastic dingen die wel eens in het water liggen". „Een half uur lang is het baantjes zwemmen", vult Piet van Bragt aan, „ieder in zijn eigen tempo. Er zijn er bij die drie kilometer zwemmen. Zelf haal ik ongeveer anderhalve kilometer. Het gaat er ook niet om wie de meeste baantjes kan zwemmen. We willen ge zond bezig zijn. Daar gaat het ons vooral om". Allesdrager voor op de auto. Gelast staal. Max. belasting 80 kg. Antislip profiel. #1771 31,75 N ÜZ/,A Fietsdrager voor op de allesdrager. Makkelijk te monteren, ryi "7J 32,75 NUZ/,/. ten", legt Piet van Bragt uit, ,je wordt ouder, daar kun je nou eenmaal niet omheen. Ik ben beroepsmilitair gewjeest. Inmiddels alweer een tijdje uit het arbeidsproces. Nou, dan kun je verschillende dingen doen. Ik heb hier voor gpko- zen. Ik ken ook mensen die niets meer doen. Die van mijn leeftijd zijn, of iets ouder, en in de ochtenduren naar de schooltelevisie zitten te kijken om de tijd maar door te ko men. Nou, dat wil ik absoluut niet. Dit is toch veel beter. Ge loof maar dat je het merkt als je iedere ochtend zwemt. Je voelt je veel fitter". En: „Je moet het zelf zoeken. Niet gaan zitten afwachten. Van de groep'Plussers'- die Weet je, mensen die vijftig naast het gezamenlijk zwem- zijn of die leeftijd naderen, men ook nog aan gym en bow- kan ik aanraden dan al te len doen, terwijl Piet van de gaan uitkijken om wat te gaan Linde bovendien erg veel doen om fit te blijven. Daar fietst (een dagje Zeeland is een moet je tijdig mee beginnen, peuleschil voor hem) - heeft Niet als het eenmaal zo ver is. het merendeel pas op latere Dan moet je al iets achter de leeftijd leren zwemmen. hand hebben. Zwemmen is „Ik had al veel eerder willen wat dat betreft voor onsi, de beginnen", zegt Jean van ouderen, een ideale sport.'" Bragt, „maar alleen doe je dat 1 niet. Je stapt niet zo snel in je 7ftFK FM eentje naar een zwembad om 4FL.F tUCACiï daar wat baantjes te gaan Het zelf zoeken naar iets. zwemmen. Op een gegeven Hennie Faes benadrukt dat moment sleept de buurvrouw nog eens door op te merken: je mee, of andersom. En dan „Voor mensen van onze leef- krijg je er zin in. Ja, ik heb op tijd is er heel weinig. Als je latere leeftijd leren zwemmen. eenmaal 65 bent, krijg je! van Ik vind het nu heerlijk om te alles. Reducties, pasjes, enzo- doen. Iedereen kan het leren, voorts. Voor onze leeftijds- niemand is er te oud voor. We groep is er eigenlijk niets. Je hebben ook mensen van boven valt er tussen. Ja, ik geloof wel de 80 die nog regelmatig ko- dat er wat drempelvrees is. men." Mensen die niet goed durven. Al heb ik wel de indruk dat er SOCIAAL CONTACT de laatste tijd wat meer men- sen naar het zwembad gaan. Het is duidelijk dat het niet Dat is ook rond deze tijd te alleen om het zwemmen gaat. merken". Al is het gezond bezig zijn wel Die drempelvrees is ook van het belangrijkste. „Maar het financiële aard: „Voor iemand gaat ook om de sociale contac- die het moet hebben van een Het advies van Vos komt ongeveer overeen met de tips die de Nederlandse Sport Federatie(NSF) geeft. De NSF-trimwijzer adviseert: Driemaal in de week minimaal een half uur zwemmen met een snelheid van vijftig meter in anderhalf tot twee mi nuten. Wie een goede zwemtechniek heeft, moet proberen wat harder te gaan. Wie minder bedre ven is beperkt zijn snel heid overeenkomstig. L-EN PLEZIERIGE ma nier om je gezond te voe len. Ook heel aantrekkelijk voor mensen met overge wicht en met handicaps. Dat laatste vooral omdat zwemmen het lichaams gewicht neutraliseert". Jan Vos(*) is een duide lijk voorstander van zwemmen als recreatieve sport. Hij denkt daarbij ook aan mogelijkheden die het zwembad biedt aan ouderen en bejaar den. Email kookpannen in rood, wit, zwart, grijs of lichtblauw. Q 16,75 t/m 22,75 NU O, VOORDELIGER baantjes zwemmen, maar dan wel even doorgaan. Schoolslag is al prima, ook hier gaat het om de herhaling van de bewegin gen. Als je lichaam er dan een beetje aan gewoon is kun je het langzaam op voeren en dan zul je na een paar maanden mer ken, dat je je lekkerder voelt". Dr Jan Vos is docent Inspannlngs- fysiologie aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen. Op pagina 6 van de ze FIT-bijlage een uitgebreid inter view met hem. Toch duur Een negatief punt voor hem zijn de kosten. Jan Vos: „Dat wordt een pro bleem, zeker in tijden waarin zuinig geleefd moet worden. Gemiddeld ben je voor een los kaartje toch drie gulden kwijt. Ga je twee keer per week, dan kost je dat zwemmen gauw vijfentwintig gulden in de maand. Ben je alleen dan valt dat nog wel te dragen, maar ga eens uit van een echtpaar met kin deren. Dan wordt het toch een dure ontspanning". veel fitter. Het is toch heerlijk om zo je dag te beginnen". „Bovendien", kan Piet van Bragt het niet laten, „spaart het badwater uit. Je moet ten slotte overal aan denken". Jan Vos, de Nijmeegse in spanningsfysioloog, geeft het op deze pagina aan. Zwemmen is voor ouderen een uitsteken de sport. „Klopt", meent Jean van Bragt, „ja, je kunt ook gaan lopen. Maar man, daar word je zo moe van. Nee, se rieus: zwemmen is uitstekend. De kans op blessures is mi niem. Als je gaat lopen of weet ik wat, is de kans op blessures veel groter. En wij zijn al een dagje ouder. Dan is de herstel periode langer. Nee, laat ons maar lekker zwemmen. Daar voelen we ons uitstekend bij". uitkering", wordt er gezegd, „is het in feite niet op te bren gen. Een jaarabonnement kost 150 gulden. Als je als echtpaar besluit iedere ochtend te gaan zwemmen, ben je toch mooi 300 gulden kwijt. Een heel be drag. Voor veel mensen een handicap. Eigenlijk zou zoiets gesubsidieerd moeten worden. Mogelijkheden creëren voor mensen als ons. Want we kun nen het iedereen aanraden. Je voelt je lekker als je zo'n uurtje gezwommen hebt". Canvas tasjes met leer afgezet. 14,75 IN Doorgaan Voor zwemmen geldt volgens Vos hetzelfde als voor fietsen. Zomaar wat ronddrijven; een beetje ploeteren en spartelen heeft weinig invloed op het lichaam. Wie zich wat leniger wil voelen zal er toch even aan moeten trekken. Vos: „Twee keer in de week een paar „Ach man. Je leeft er echt naar toe. Als je veertien dagen niet geweest bent, merk je dat onmiddellijk. Je voelt je echt Kinderbadjas van 100% katoen, in wit, blauw of roze. Mt 128176. 39,75 t/m 43,75. NU°L VOORDELIGE" Aanbiedingen geldig t/m zal

de Stem | 1985 | | pagina 17