Paardestal in Sint-Kruis moet worden gesloopt Ouderen Groede willen ook een telefooncirkel 0 Nederland wint handbooginterland Veemarkt in Heinkenszand bij Schaapscheerdersfeest Mooie vertolking Matthaus Passion r *1 éi DINSDAG 26 MAART 1985 IDfflSBTEM VAN ZEELAND DIJKVERHOGING EN AANLEG RECREATIE-PROJECT GECOMBINEERD Uniek Buidel Paalhoofden YY Oostburg krijgt nieuwe kleedruimtes RAAD VAN STATE: VERZET ONGEGROND VRIJWILLIGERS GEZOCHT markten Schoondijkse school viert alsnog feest \w, j BELGEN DELYEN ONDERSPIT IN DE STENGE Wachtmeester D. Kramer met pensioen WANNEER GEMEENTERAAD BORSELE INSTEMT MET IDEE Plaatselijk nieüws Aardenburg Nieuwvliet plNSDAG 26 MAAR' NEDERLAND 1 T20 PAGINA ZEELAND 4 W-Z- Vlaanderen tegen 'superstorm4 beveiligd Van een onzer verslaggevers BRESKENS/CADZAND - De 15 kilometer lange Noordzeekust tussen Bres- kens en het Zwin zal in 1990 over de hele lengte delta veilig zijn. Dit betekent dat de zeedijk tussen Nieuwvliet-Bad en Breskens en de duinenrij bij Cadzand-Bad dan zodanig ver hoogd en verzwaard zuilen zijn dat ze een 'superstorm' (de hardst denkbare wind in com binatie met de hoogst mogelijke waterstand) kunnen weerstaan. Met de duinverzwaring bij Cad zand-Bad is vorig jaar al een begin gemaakt, terwijl gisteren de werken aan het 3,5 kilometer lange dijkvak tussen Kruishoofd (Nieuwvliet-Bad) en Nieuwe Sluis (Groede-Bad) van start zijn gegaan. Eind volgend jaar worden dan de Cadzandse duinen weer onder handen genomen. Voor de ophoging van dit gebied is in 1984 al 120.000 kubieke meter zand aange voerd, maar daar moet nog 160.000 kuub aan toe worden gevoegd. Ten slotte is in de periode 1988/1989 het dijkvak tussen Nieuwe Sluis en Bres kens aan de beurt. De totale kosten voor deze drie pro jecten bedragen een kleine 50 miljoen gulden, die door het rijk worden be taald in het kader van de Deltawer ken. De voorbereidende werkzaam heden worden verricht door het wa terschap 't Vrije van Sluis. „De grootste klus die we ooit heb ben gehad", zegt J. Boekhout, hoofd technische dienst van het waterschap. „Het unieke is echter dat we deze Deltawerken kunnen uitvoeren in combinatie met diverse recreatie projecten van de gemeente Oost burg". Want het betrokken kustgebied is meer dan enkel een scheidslijn tussen land en water, het is de goudmijn van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar jaarlijks tienduizenden toeristen neerstrijken om er miljoenen guldens en (vooral) marken achter te laten. Vandaar dat de gemeente Oostburg de Deltawerken aan wil grijpen om de toeristische infrastructuur van de kuststrook te verbeteren. Het meest tot de verbeelding spre ken ongetwijfeld de plannen om de nieuwe Deltadijk tussen Nieuwvliet- Bad en Breskens op diverse plaatsen te voorzien van binnendijkse duinen, een project waarvoor zowel Oostburg als de provincie flink in de buidel tas ten. Maar ook de reconstructie van de Boulevard de Wielingen te Cadzand- Bad, de aankleding van de havendijk te Breskens en de aanleg van een bui tendijkse kustweg/boulevard tussen Breskens en Nieuwe Sluis maken on derdeel uit van de plannen, die het kustgebied nog aantrekkelijker moe ten maken voor de toeristen. Maar zover is het nog niet, want eerst moeten de dijkwerkers aan de slag. Gisteren zijn Boskalis en de fir ma Hakkers uit Werkendam - de combinatie die de aanpassing van het dijkvak Kruishoofd-Nieuwe Sluis raison van ruim 20 miljoen voor zijn rekening neemt - met hun werk zaamheden begonnen. Vanaf de Hoo- ge Platen in de Westerschelde zal Boskalis in totaal 1,1 miljoen kubieke meter zand (dat is een hoeveelheid met een oppervlakte van een hectare en een hoogte van 100 meter) aanvoe ren, dat in het nieuwe dijkprofiel moet worden gespoten. Via een zoge heten persschip, dat wordt afgemeerd bij de vuurtoren van Nieuwe Sluis, wordt het zand door een aan te leggen buizenstelsel naar de plaats van be stemming gevoerd. Deze zandaanvoer - er moet 85.000 kuub per week worden gespoten - vindt plaats in de maanden mei, juni, juli en de eerste helft van augustus, dus tijdens vrijwel het volledige toe risten-seizoen. Boekhout: „We heb ben echter maatregelen getroffen dat de stranden en voorzieningen bereik baar blijven. Van overlast voor de toeristen zal dan ook geen sprake zijn". De nieuw aan te leggen dijk wordt een gigant, vergeleken met de huidige waterkering. Varieert deze laatste in hoogte van 6 meter 60 tot 8 meter 25 boven NAP, de nieuwe dijk wordt op getrokken tot 11,5 meter boven NAP. De basis zal daardoor uiteraard veel breder worden en de dijkvoet komt dan ook 60 meter verder landin waarts te liggen. Maar ook buitendijks ligt er nog een klus op het waterschap te wach ten: de reconstructie van de in totaal 84 paalhoofden tussen Breskens en het Zwin. Deze honderd meter lange dammen, die haaks vanaf de kust de zee in steken, moeten er voor zorgen dat de zogeheten 'oeverlijn' op zijn plaats blijft. Gebeurt dat niet, dan wordt het strand - zoals nu bij Cad zand-Bad - langzaam maar zeker door de golven opgegeten. De op sta pel staande reconstructie moet aan deze geleidelijke afkalving een eind maken. En zo gaan veiligheid (dijkverster king) en de portemonnee (recreatie projecten) in West-Zeeuwsch-Vlaan deren hand in hand. Waterschaps man Boekhout: „Uitstekend toch dat dit kan samengaan. Alleen zou er een studie-commissie moeten worden in gesteld, die er zorg voor dient te dra gen dat onze werken en de recreatie projecten van de gemeente Oostburg op elkaar worden afgestemd". Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De zeer wrakke klcedaccommodaties van de voetbalvereniging Oostburg worden op korte termijn ver vangen. Het gemeentebestuur heeft de nieuwbouw opgevoerd op de eerste herziening van het investerings-schema voor 1985. In het aanvankelijke sche ma was deze klus niet opgeno men, maar onder druk van het bestuur van de vereniging (die dreigde niet langer meer huur voor de lokalen te zullen af dragen aan de gemeente) is nu een kwart miljoen gulden op gevoerd voor nieuwbouw. Andere belangrijke wijzi gingen in het Oostburgse ur gentieschema: de bouw van een sporthal in Cadzand (in vestering twee miljoen), (je aanleg van een atletiekbaan (60 mille) en de vestiging van een destructie-gebouw op het industrieterrein te Oostbure (180.000 gulden). De benodigde investering voor aanpassing en uitbreiding van het over! dekte sportcomplex De Veer- hoek is verhoogd van vier ton tot een miljoen gulden. De Oostburgse raadscom missie voor financiën be- spreekt vrijdag het herziene urgentieschema. De vergade ring vindt plaats in het ge meentehuis en begint om 15.30 uur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - A. J. Oosterbaan uit Sint-Kruis ont komt bijna op geen enkele manier meer aan de sloop van zijn gedeeltelijk opgebouwde paardestal aan de Ligtvoetweg. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State, die verzet tegen een eerdere raad- suitspraak ongegrond heeft verklaard. Oosterbaan bouw de de stal zonder vergunning. En dat was voor B en W van Aardenburg aanleiding hem tot sloop te manen onder drei ging van politiedwang. Oosterbaan ging tegen een herhaald dwangbevel van de gemeente in beroep, maar dat - zegt de afdeling rechtspraak van de Raad van State - was te laat. Alleen beroep tegen de eerste aanschrijving was zin vol geweest. Oosterbaan verweerde zich daartegen met een bezoek dat GROEDE - Een onderzoek naar de woon- en leefsi tuatie van ouderen in Groede, uitgevoerd door de Stichting Welzijn voor Ouderen West-Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft uitgewezen dat in Groede bij ve- schillende ouderen belangstelling bestaat voor het op richten van een telefooncirkel. Een dergelijke voorziening bestaat momenteel al in Nieuwvliet en Oostburg. Een telefooncirkel begint en eindigt bij een vrijwilliger. Deze belt iedere morgen om streeks 8.30 uur deelnemer A, die op zijn beurt deelnemer B belt, enz. De laatste deelnemer tenslotte belt weer de vrijwil liger en zo is het kringetje rond. De vrijwilliger heeft een sleutel van de woning van iedere deelnemer. Deze moet een verklaring tekenen, dat er alleen toegang wordt ver schaft indien er een noodgeval is. Theo Bakker, functionaris bij de stichting Welzijn voor Ouderen: „Een vrijwilliger mag nooit alleen het huis van de deelnemer binnengaan. In dien zich een noodgeval voor doet, kan de vrijwilliger ech- ,ter de huisarts bellen of ande re maatregelen nemen". Voor ouderen is er overigens nog een mogelijkheid om in noodgevallen een waarschu wing te laten uitgaan. Een van die mogelijkheden is draad loos systeem. Via een zen dertje, dat de aangesloten be jaarde dag en nacht bij zich kan dragen, wordt de telefoon geactiveerd die is verbonden met de alarmcentrale, die is ondergebracht in bejaar denoord Ter Mantelinge in Domburg. Daar beschikt men over een kaartsysteem waar uit onmiddellijk valt af te le zen wie gewaarschuwd moet worden. Dat kunnen kinderen, vrienden, buren of kennissen zijn, die onmiddellijk na het alarm poolshoogte kunnen gaan nemen. Momenteel zijn in Zeeland 999 gehandicapten en/of ouderen op dit systeem aangesloten. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er momenteel twee deelnemers, aldus Theo Bakker. AMSTERDAM, 25 mrt. - Aardap- peltermijnmarkt: In Bintje 50mm werden 95 contracten verhandeld voor levering april oogst '84 bij een prijs van ƒ19,50 tot ƒ19,00 per 100 kg, voor levering mei oogst '84 112 contracten tegen ƒ20,00 tot ƒ18,90, alsmede 11 contracten voor leve ring april '85 tegen ƒ29,30 tot ƒ29,10. ROTTERDAM - Consumptie aardappelen, los verladen af be drijf, in gulens per 100 kg, exclusief btw: klei-aardappelen: Bintje 35/ 50mm 12,50-13,25, Bintje 35/55mm 13,00-14,50, Bintje 50mm opwaarts 17,50-18,50, Bintje 50mm opwaarts (frites) 19,00-19,50, Eigenheimer 35mm opwaarts in zakken 22,00- 25,00. Zandaardappelen: Bintje 35/50mm 11,50-12,00, Bintje 50mm opwaarts (frites) 17,50-18,50. Ex portaardappelen: Bintje klei 45mm opwaarts 16,50-17,00, aardappeluit- val, geschikt voor industrie 9,00- 11,00 en voeraardappelen 7,00-8,00. SCHOONDIJKE - Gisteren was het de hele dag feest op de openbare lagere school Prinses Irene in Schoondijke. Deze dag hadden de kinde ren nog tegoed vanwege de opening van de nieuwe basis school, die op 25 januari heeft plaatsgevonden. De leerkrachten en de ouderraad van de kleuter- en lagere school hadden er voor deze dag dan ook veel werk van gemaakt. Want hoewel de kleuters voorlopig nog in hun oude behuizing blijven, waren ook zij gisteren te gast in de nieuwe school, om alvast wat van de sfeer te proeven van de school nieuwe stijl. In de morgenuren konden de klassen 1 en 2 zich met de kleuters uitleven in hand vaardigheid. Er werden onder andere clowns gemaakt. Voor de klassen 3, 4, 5 en 6 was er een aantal spelletjes uitgezet onder de noemer 'recordpo ging'. De kinderen konden el kaar bekampen in kegelen, sjoelen, blokjesloop en stekel varken. In een minuut moes ten zoveel mogelijk punten worden vergaard. Er was daarnaast een denkhoek inge richt met onder andere een computerspel en gezelschaps spelen. Tevens was er een hoe la-hoep wedstrijd en een play back-show. Tussen de middag bleven alle kinderen op school eten. Ze konden zich tegoed doen aan wavels, pannekoeken, oliebollen en de nodige limo nade. Na de middag amuseer de goochelaar Jan en clown Pipie de kleuters en klas 1 en 2 met hun knappe trucs. Voor de hoogste klassen was er in de gemeenschapsruimte een disco ingericht. Uitslagen meisjes: kegelen: Monique Nayaert met 110 punten; jongens kegelen: An- gelo Pielaet met 420 punten; sjoelen: Michel Pijcke met 128 punten; stekelvarken: Carlos van Houte en Dennis Bizot elk 25 punten; blokjesloop: Angelo l 1 - I - FOTO WILLEM MIERAS Concentratie en aandacht voor het resultaat van de tegenstander Van onze correspondent HEINKENSZAND - De indoor-hand- booginterland tussen Nederland en Bel gië, die zondag in de Heinkenszandse De Stenge werd gehouden, leverde een 3-0 zege op voor onze landgenoten. Bij de wedstrijd doelschieten voor drie categorieën kwamen per land 18 schut ters in actie: 10 heren, 4 dames en 4 jeugdschutters. Er werd geschoten vol gens het zogenaamde drie-pijlensysteem (30 pijlen op 25 meter afstand en 30 op 18 meter). Onder de deelnemers bevonden zich onder andere de drie Nederlanders, die ook aanwezig waren tijdens het vori ge week in Denemarken gehouden Euro pees kampioenschap. Tijdens het duel in Heinkenszand eta leerden de Nederlander Giesbergs en de Belg Notenboom zich het sterkst. Zij reikten naar het hoogst aantal punten (beiden 572). Nederland scoorde overi gens in alle categorieën het hoogst. De interland werd, onder auspicieën van de Nederlandse handboogbond ge organiseerd door de plaatselijke vereni ging UNO (Uit Noodzaak Opgericht), die in januari van dit jaar ook al het Neder lands kampioenschap had verzorgd.. De burgemeester van Borsele, drs. G. van den Heuvel, zwaaide bij de prijsuit reiking de nog jonge vereniging dan ook veel lof toe voor haar activiteiten. De uitslagen per categorie: Nederland: heren 5579 punten, dames 2138 en de jeugd 2178 punten. België: heren 5562 punten, dames 2134 punten en de jeugd 2060 punten. OOSTBURG - Donderdag zal in de burgerzaal van het Oostburgse gemeente huis een afscheidsreceptie worden gehouden voor wachtmeester eerste klas D. Kramer. Na een loopbaan van 40 jaar bij de rijkspolitie gaat de heer Kramer met pen sioen. Om drie uur begint de receptie voor de collega's. Vanaf half vijf krijgt de heer Kramer van het Oost burgse gemeentebestuur de gelegenheid afscheid te nemen voor alle vrienden en kennissen, die hij in de afgelopen 40 jaar in West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft verworven. Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Het ze vende Schaapscheerdersfeest in Heinkenszand wordt dit jaar naar alle waarschijnlijk heid aangevuld met een tradi tionele veemarkt. Als de Borselse gemeente raad instemt met het idee, kan de organisatie op zaterdag 15 juni misschien nog meer dan de gebruikelijke 10.000 tot 15.000 bezoekers verwachten. Het Schaapscheerdersfeest, dat ieder jaar op poten wordt gezet door de Stichting Zeeuwsche Schaapskudde, krijgt er haast elk jaar een ex tra activiteit erbij. Het evenement past hele maal in het beleid van de ge meente, die er naar streeft zo veel mogelijk toeristen naar Borsele te krijgen. De raadsle den buigen zich dinsdag 2 april over het idee. De veemarkt heeft een rijke geschiedenis. Al in 1700 heb ben de staten van Zeeland toe stemming gegeven, om eens per jaar te handelen in paar den. Nu vult de stichting de paardenmarkt aan met een handelspunt voor kleinvee (schapen en geiten). Het Schaapscheerdersfeest behoudt ook de andere be zienswaardigheden, zoals de provinciale geitenkeuring, de open Nederlandse kampioen schappen schaapdrijven en de Bevelandse Fok veedag. Na goedkeuring door de gemeen teraad zal ook het provincie bestuur het groene licht nog moeten geven. Het betreft hier namelijk een economische aangelegenheid, en die moet altijd aan provinciale staten ter goedkeuring worden voor gelegd. hij onmiddellijk na de eerste aanschrijving aan de burge meester van Aardenburg bracht. Deze zou hem gezegd hebben dat er toch eerst nog overleg in de gemeenteraad en met Oosterbaan zelf zou vol gen. Oosterbaan liet daarna het idee van een beroep varen en kwam daarop pas terug toen hij de tweede aanschrij ving van de gemeente kreeg. De afdeling Rechtspraak heeft formeel vastgesteld dat de tweede aanschrijving ten opzichte van de eerste geen beleidswijziging inhield, om op grond daarvan het verzet van Oosterbaan ongegrond te verklaren. Op de (mondelinge) toezeggingen van de Aarden- burgse burgemeester, waarop Oosterbaan zich beroept, is zij niet ingegaan. De heer Oosterbaan be treurt de uitspraak van de Raad van State. „Ik ben blind gevaren op ook een mondelin ge toezegging van GS, die zijn hier geweest", zo zei hij. „Ik kocht hier indertijd een oud boerderijtje, waar drie schu ren bijstonden. Die schuren heb ik gesloopt en op een van de fundamenten heb ik een paardestalletje gebouwd, 't Is allemaal misschien een beetje uit de hand gelopen, maar ik moet mijn paardjes toch een behoorlijk onderdak kunnen geven. Als ze hier in Aarden burg weg moeten halen wat zonder vergunning gebouwd is, dan valt er nog heel wat te slopen". Overigens wees hij erop dat zijn stal niet per se gesloopt behoeft te worden. „De gemeente kan mij natuur lijk altijd alsnog een vergun ning geven". Kaarting - In Aardenburg werd het kaartkampioenschap voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren gehouden in het Dorps- huis. Bij het bieden eindigde mevrouw M. Moens uit Aar denburg op de eerste plaats. Zij was in 1983 ook al streek! kampioen. De tweede prijs was voor P. Vermeulen uit Oostburg, het brons ging naar C. Sallet uit Aardenburg. Bij het jokeren bezetten drie vrouwen de eerste plaatsen. I. van Steenbergen uit Oostburg werd kampioen, gevolgd door haar plaatsgenote M. Cauwels. De derde plek was voor De Smet uit Aardenburg. Bij het bieden deden 32 deelnemers mee, voor het jokeren waren er 9 mensen minder. Toneel - Vandaag voert de Re- derij kerskamer De Oranje- bloem uit Sluis in het bejaar dentehuis Coensdike een to neelstuk op voor alle Aarden- burgse ouderen. Kaarten a 2,50 zijn verkrijgbaar bij het bejaardentehuis en de bestu ren van de bejaardensozen, In de prijs is een kop koffie o[ thee inbegrepen. Het toneel stuk begint om 19.30 uur. Schieting - Het handbooggilde St.-Sebastiaan houdt zaterdag 30 maart een prijsschieting, aanvang 19.00 uur. Kaarting - De kaartclub HIL houdt zaterdag een clubkaar- ting in het dorpshuis aan de Westmolenstraat. Aanvang 19.30 uur. Reis - De hengelsportvereni ging Aardenburg houdt zater dag 30 maart een busreis voor de leden naar de Visma te Rot terdam. Vertrek vanaf de Kaaipoort om ongeveer 07.30 uur. Terug in Aardenburg om ongeveer 22.00 uur. Ouderen - Het reisbureau Se niorenexpres houdt donderdag in de sociëteit te Nieuwvliet een diapresentatie over de rei zen die de ouderen het afgelo pen jaar hielden. De bijeen komst begint om 14.00 uur en er zijn dia's te zien uit Oosten rijk, België, Duitsland en Drenthe. Na afloop is er een bingo. AARDENBURG - St.-Baafs- kerk. Matthaus Passion van Bach, door het koor van de Nederlandse Bachvereniging, het Utrechts Symfonieorkest, het jongenskoor van de Sa cramentskerk te Breda, Hila ry Reynolds (sopraan), Ans van Dam (alt), Roland Buf- kens (tenor-evangelist), Ad van Baasbank (tenor), Ruud van de Meer (bas-Christus), Peter Kooy (bas) en Leo van Doeselaar (organist), onder leiding van Jos van Veldho ven (dirigent). Gehoord op zondag 24 maart. Door Jeanette Vergouwen Zondag vond voor de 32e maal de jaarlijkse uit voering van de Matthaus Passion van J. S. Bach plaats in Aardenburg. In het kader van het Jaar van de Muziek, waarin her dacht wordt dat Bach 300 jaar geleden werd geboren, waren bij velen de verwachtingen hoog gespannen. De opvattingen betreffende de uitvoeringspraktijk lopen de laatste jaren nogal uiteen. Toch begint het door te drin gen dat de meer authentieke benadering wellicht deze is, die sommige critici betitelen als 'muziek voor droge instru mentjes' (de Harnoncourt/ Leonardt-versie). Maar ook blijft een groot gedeelte van de Bach-liefhebbers geloven in de traditionele uitvoering. Dirigent Jos van Veldhoven, die dit jaar het werk van Bach leidde, is gewend om te wer ken met een orkest in barok- bezetting. Dit was direct merkbaar. De gehele uitvoe ring werd met een grote ex pressiviteit gebracht, maar wel in een vrij snel tempo dat strak werd volgehouden. Het liet soms geen ruimte open voor vocale effecten. Het or kest begeleidde technisch per fect, maar was soms te na drukkelijk: ietwat gescan deerd en vaak te veel nadruk n» 414 J TT -4- ningskoor was in de inzet wat aarzelend en klonk wat mat. Het waren vooral de koralen die in het eerste deel boeiden: zij klonken zuiver en homo geen. Tenor Roland Bufkens ver tolkte vanaf de kansel op een zeer eigen manier de rol van de evangelist. Vertellend, wa- terzuiver reciterend met de juiste spanning en zeggings kracht. Toch lag er een onde finieerbare matheid over het gehele eerste deel, op een en kele mooi gezongen aria na. Het tweede deel maakte echter alles goed. Het heilige vuur - en wellicht de nodige concentratie - was hier volle dig aanwezig. Absolute hoog tepunten waren de vertolking van de aria 'Aus Liebe will mein Heiland sterben', die op meer dan sublieme wijze werd vertolkt door Hilary Rey* nolds, geholpen door de innige en beheerste begeleiding (ho bo, fluit en continuo) en de bas-aria's 'Komm süsses Kreuz', met een schitterende gamba-begeleiding, en 'Mache dich, meine Herze rein'. Peter Kooy beschikt over een grote en egale tessituur en wist met grote expressiviteit niet alleen te overtuigen in de aria's, maar ook in de kleinere rollen. De andere solisten die nen eveneens vermeld. RuU^ van de Meer zong zeer sonoo en op innige wijze de Chris tus-partij. De tenor Ad van Baasbank kwam het mees gaaf over in de aria 'Geduld, Geduld'. De alt Ans van Darn was zeer egaal in haar vertol king, maar maakte teveel ge bruik van het borstregister. Ondanks enkele kritisch opmerkingen kan deze uitvoe ring als geheel volkomen ge slaagd genoemd worden, m werkelijk grandioze momen ten en muzikaal zeer interes sant. Het slotkoor was e® waardig einde van een uitvoe ring die mat begon, maar aa intensiteit won naarmate Door Jan Koesen gen lustoord in elektron Een orgie van monitors, niera's, lampen, microfoc fluisteraacht tapijt. Psyc logische kleuren. Eigentij hokjes, vrolijke posters planten. Kabels, golv stralen: de ganse wei binnen vingerbereik. De t komst blikt op u neer. T keert Journaal-hoofdred jcur Ed van Westerloo technologisch en journa dek Aards Paradijs n: april de rug doet. Dan st hij de kamer binnen 1 waaruit Carel Enkelaar nog de scepter zwaait o de NOS-Televisie. Wat hulpeloos friemelt met knopjes, hij krijgt tweede tv-scherm op bureau met moeite a maar als hij zijn ideeën o het Journaal en de pla van Hilversum onder Wagneriaanse hemel vol raten en satelliet-gesel beschrijft, klinkt zijn st resoluut en ligt daar een sie op tafel. Hilversum zal niet zwijken onder de nieu tijd. De NOS en de omroef moeten niet meer elka vijanden zijn, maar ie< moet ieder in zijn waai laten. Sport is dus het p: kie-an van de NOS en n meer een publiekstrekl voor de zuilen. En de nleu Mediawet is nog niet zo 1 roerd. Wat dat betreft m Hilversum wat minder ja meren. Ed van Westerloo (47) jaar ANP. 12 jaar Brar punt. 11 jaar de baas van 1 Journaal met 13 buitenlar se correspondenten en redactie-team van hond< man. Terugblikkend vooruitziend: „Het Journaal is techni: en inhoudelijk geëvoluee Vroeger, ik spreek nu 01 de jaren zestig toen ik beg hadden we 1 net, in zwa wit, per avond een kwart Journaal en een stuk of 1 actualiteitenrubrieken elkaar was dat een half l informatie per dag. Nu h( Zeker weten De zure regen maakt een be langrijk onderwerp uit vai deze aflevering van 'Zekei weten'. Aan de Landbouw hogeschool in Wageningei heeft ir. A.L. Bosch een on derzoek gedaan naar de con nectie tussen bodemschim- mels en de groei van dennen Hij is tot de conclusie geko men, dat bodemschimmels die een belangrijke rol spe len bij de groei van dennen erg gevoelig zijn voor zur< regen. In de studio praat hi, over zijn onderzoek. [21.3D] Brandpunt in de markt Op het programma van dezt KRO-rubriek staan van avond o.m. twee onderwer pen, die betrekking hebber °P aardbeien en straatste nen. Een bedrijf in Roer mond kan aardbeien telen zonder zon. In de studio is zo'n kas met zomerkonink- jes uit de schaduw te zien. Ook voor het probleem van de bevruchting, dat normaal door bijen gedaan wordt, heeft het bedrijf een oplos- s,ng gevonden. Het tweede onderwerp betreft een aan nemingsbedrijf uit Ridder kerk, dat een machinale ste nenlegger heeft uitgevon den. Voor deze machine be- ,at in het buitenland veel belangstelling. 22.30 Films fans Oisteren heeft in Amerika] e Oscar-uitreiking plaats gevonden en aan een aantal Uns en acteurs, die op de ominatie-lijst stonden, L ,dt vanavond aandacht rul Een van de belang- 'JKste films is 'A passage vid 1 ia van regisseur Da- p Jrean naar de roman van dia Forrester. Met de In- jdse hoofdrolspeler Victor v- volgt een inter- i.A'- Een belangrijke bui- s pUdse film is het Israëli- Wan Product 'Beyond the toe over de verhoudingen n Joodse en Arabische „„""meerden in een gevan- l(,ms. Met de hoofdrolspe- 18 Muhamad Bakri en Ar- I

de Stem | 1985 | | pagina 12