M OTSTE SCH OEN Werkloosheid blijft fors dalen Dagverblijven schrikken van ouderbij drage PIJLERDAM IN HET KLEIN Eerste boom bij monument Paulinapolder IN EEN JAAR VAN 15,4 NAAR 12,8 PROCENT MAATREGELEN BIJ DEFECT AAN BRUG HET WEER jaar. ig minimaal I gewenst. tie aan: 5EMEENTE IONTENISSE NSPLANNING )RONTWERP ALGE- JELEIDSUITGANGS- voor het Welzijns- 6-1989; IRONTWERP DEEL- )RG 1986-1989. Reserve- materieel verdwijnt Veerhavens blijven kwestbaar Kritiek Mijnenjager zoekt naar containers Schip aan de grond DONDERDAG 21 MAART 1985 Veel bewolking Weer in Europa UITSPRAAK ATOOMAFVAL Baanbreker valt over Van der Doef INSPECTIE: NSM niet schuldig aan grote explosie 6 9 A8( IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||iii,||||||r wethouders van Hontenisse it met ingang van 22 maart én maand ter gemeentesecre- rijnszaken), in de openbare bi- lemeenschapscentra ter visie igenoemde termijn kan een met betrekking tot deze voor- tijk bij burgemeester en wet- i brengen. i de bevolking en van de orga- ngen met betrekking tot ge- te peilen, zal op dinsdag 23 30 uur een hoorzitting plaats- scentrum te Vogelwaarde, Po- maart 1985. Burgemeester en Wethouders van Hontenis se, de burgemeester, Mr. M. Somers. de secretaris, B A. de Schepper. lie wakkere ;t u dagelijks voor dag en tie in 4 royale delen. N wakker met 't epgaande binnen- en buitenland, >ers. n start; met spannende le vraaggesprekken met ateurs uit binnen- en smuïg geschreven, gevat AND tit bed; met nieuws en advertenties, en volop v eigen omgeving. n opstaan; met dat ir dag en avond; met everskunst, cultuur en ies en interviews om van dus veel krant n EXTRA NUMMERS teel is, nuttig en leuk, zijn. e slotsom dat zo'n :rant als De Stem toch BRON NIPO 19W VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland blijft fors zakken. De dalende tendens -in januari even onderbroken- zette zich in februari on verminderd voort. Voor het eerst lijken nu ook vrouwen van de oplevende Zeeuwse economie te gaan profiteren. De afgelopen maand nam het aantal werkloze mannen met 306 af, het aan tal werkloze vrouwen met 115. Deze ontwikkeling steekt opnieuw gunstig af bij het landelijk beeld, dat een prak tisch gelijk blijvende werkloosheid te zien geeft. Landelijk bedroeg het werkloos heidspercentage eind februari 16,4 pro cent, in Zeeland zakte het percentage in die maand van 13,2 naar 12,8 procent. In februari van het vorig jaar bleef de werkloosheid in Zeeland nog op het zelfde peil (15,4 procent). Helemaal pre cies is de vergelijking met een jaar ge leden niet. Sinds enige tijd namelijk tellen werklozen boven 57V4 jaar niet meer mee. Dat blijkt uit cijfers van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland. In alle Zeeuwse ge westen liep de werkloosheid de afgelo pen maand terug. In Zeeuwsch-Vlaan deren was de daling het geringst (-61). In deze regio is de werkloosheid nog steeds groter dan in de rest van Zee land (13,7 procent). De opleving van de Zeeuwse econo mie blijkt ook uit een stijging van het aantal vacatures. Eind februari waren er 656 tegen 523 aan het begin van die maand. Er kwamen 528 nieuwe vacatu res binnen en er werden er 395 bezet. Nieuwe vacatures deden zich vooral voor in de beroepsgroepen metaal (92), handelspersoneel (70), bouw (64), kan toorpersoneel (55), chauffeurs (51), al gemeen (48) en horeca (40). Noodplan voor veren Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Provinciale Stoomboot Diensten zet voortaan bussen in wanneer een kapotte aanleginrichting tot een langdurige stremming van een veerdienst leidt. Gestrande passagiers kunnen dan via de andere veerverbinding naar hun plaats van bestemming la ten rijden. De maatregel maakt deel uit van een noodplan, dat de ko mende weken verder zal wor den uitgewerkt. De verant woordelijke gedeputeerde J. de Voogd (VVD) maakte dit gistermiddag bekend. De bus- maatregel is met onmiddellij ke ingang van kracht. Beke ken wordt of er mogelijkheden bestaan om ook fietsen mee te MIDDELBURG - De aan- leginrichtingen blijven een kwetsbaar onderdeel van de Westerschelde-veren, ook wanneer de aanpas singswerkzaamheden in de veerhavens van Vlissingen en Breskens klaar zijn. Rijkswaterstaat zal de oude fuiken, die als reserve dienst kunnen doen, name lijk verwijderen, op ter mijn ook in Kruiningen en Perkpolder. Er resteert dan één fuik per haven. „Elk technisch mankement zal onmiddellijk voor op onthoud zorgen". De Zeeuwse gedeputeer de voor de veren, J. de Voogd (WD), zei dit giste ren tijdens de aankondi ging van zijn noodplan, dat in werking moet treden wanneer één van de aan- leginrichtingen defect raakt. Hij wees er ook op dat straks, wanneer op de lijn Vlissingen-Breskens wn dubbeldeksboot gaat varen, ook nauwelijks nog een reserve-boot beschik baar is. Zoals bekend moeten de stoombootdiensten straks enkele oude schepen afsto ten en dat betekent dat men straks nog maar vijf boten beschikbaar heeft. De problemen van afgelo pen vrijdag hebben dan °ok tot het besef geleid dat een noodplan al evenmin een overbodige luxe is wanneer de situatie bij Vlissingen-Breskens straks weer is genormali seerd. Het provinciebestuur houdt het er nog steeds op dat de gedeeltelijke strem- ming van het veer Vlissin gen-Breskens op 15 mei ban worden opgeheven. De Werkzaamheden in de ha vens verlopen volgens ge deputeerde De Voogd vol gens de tijdsplanning. Paar kan in de Paasnach ten verandering in komen. Het is de bedoeling dat dan de nieuwe aanlegin- hchtingen worden ingeva- ren. Het gaat om een pre ses karwei, waarbij een speciale waterstand en fdstig weer noodzakelijk ls' Krijgt men dan met Problemen te maken dan m°et minstens vier weken worden gewacht voordat Weer van een gunstige wa terstand sprake is. nemen, desnoods middels het inzetten van een vrachtwagen. Een speciale werkgroep gaat verder onderzoeken of bij de veerhavens alternatieve aanlegmogelijkheden gereali seerd kunnen worden, dan wel of kleinere schepen ingezet kunnen worden. Een Vlissings scheepvaartbedrijf heeft daartoe al een aanbod gedaan. Aanleiding tot deze activitei ten zijn de gebeurtenissen van afgelopen vrijdag, toen het veer Vlissingen-Breskens elf uur lang uit de vaart was we gens een defecte aanleginrich ting in Vlissingen. Vele hon derden veergebruikers, met name de voetgangers, kwa men daardoor in de kou te staan. Gedeputeerde De Voogd trok gisteren het boetekleed aan. Hij bekende volkomen door het gebeuren te zijn ver rast: „Ik sta vooraan in de rij om toe te geven dat wij dit probleem niet hebben onder kend. De maatregelen die we hadden moeten nemen waren niet voorhanden. We hebben dit onderschat". Het voorval was de afgelo pen dagen aanleiding tot felle kritiek. Het gemeentebestuur van Oostburg beklaagde zich per telex. Gedeputeerde De Voogd had daarover gister ochtend in Oostburg een ge sprek met het voltallig college van B en W. Hij zegde toe dat ook de gebruikers, oftewel de gemeenten, bij de uitwerking van het noodplan betrokken zullen worden. De gedeputeerde bezwoer dat de PSD-staf vrijdag koortsachtig heeft gezocht naar oplossingen, maar met de handen in het haar moest blij ven zitten. Alle alternatieve aanlegmogelijkheden stuitten volgens hem af op praktische bezwaren en veiligheidsaspec ten. De bussen zullen worden in gezet, zodra men er van uit kan gaan dat een aanlegin richting minstens drie uur buiten gebruik zal zijn. De passagiers kunnen zich dan tegen het normale veertarief laten vervoeren. De inzet van bussen, aldus de gedeputeerde, is de meest simpele oplossing, maar voor de reizigers ook de meest tijdrovende. Immers de rij-afstand van het ene veer naar het andere is in Midden- Zeeland al gauw een half uur, in Zeeuwsch-Vlaanderen nog veel meer. Van onze correspondent VLISSINGEN - Rijkswater staat in Zeeland heeft de Ko ninklijke Marine te hulp ge roepen bij het zoeken naar de drie vermiste containers die vorige week op de rede van Vlissingen te water raakten na de stranding van het Libe riaanse schip de Contract Voyager. Het gaat om de mijnenjager Delfzijl die vanaf gistermor gen zeven uur tot hedenmor gen elf uur met sonar-appara- tuur de monding van de Wes- terschelde afzoeken! MIDDELBURG - Minister Brinkman heeft de kin derdagverblijven, ook die in Zeeland, op doen schrik ken met een nieuwe ouderbijdrageregeling. Hier en daar dreigen ouders hun kinderen van het dagver blijf te halen omdat ze de kos ten niet meer op kunnen bren gen. Elders in Nederland ge beurt dat zelfs al. De nieuwe regeling treft vooral de ouders met een hoog inkomen, die meer dan een kind op een dagverblijf heb ben. Tot voor kort varieerde de ouderbijdrage voor één kind -afhankelijk van het in komen- van 12 gulden tot 562 gulden per maand.-Voor een tweede kind behoefde -on geacht het inkomen- slechts het minimumbedrag van 12 Leerlingen van de Zierikzeese Willibrordusschool met de resultaten van hun knip- en plakwerk FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers NEELTJE JANS - Onder het motto 'de Zeeuwse jeugd moet ook nog wat an ders kunnen dan met computers spe len' presenteerde de 43-jarige Henk de Muynck, technisch-ambtenaar bij Rijkswaterstaat, gistermiddag in het spiksplinternieuwe bedieningsgebouw op het werkeiland Neeltje Jans een door hem ontworpen bouwplaat van de pijlerdam in de Oosterschelde. En dat was voor 32 leerlingen van de vierde en vijfde klas van de Zierikzee se St. Willibrordusschool het sein om van deze bouwplaat, waarmee zij in de afgelopen weken tijdens de handenar- beidlessen met schaar en plakpot had den geoefend, een gigantische maquet te te maken. „Voor ons heeft die bouwplaat een vormende waarde", aldus Paul van de Sneppen, hoofd van de Zierikzeese school, Henk de Muynck vertelde giste ren dat de opmerking van een Zeeuws jochie van elf: 'Och, meneer, wat ze daar in de Oosterscheldemonding doen weet ik niet; ik geloof dat ze er een soort brug bouwen', hem had geïnspi reerd om voor de jeugd en in de eerste plaats voor de Zeeuwse jeugd deze bouwplaat van de stormvloedkering te ontwerpen. „Zeeuwse kinderen horen te weten wat er in hun provincie gebeurt. Ik neem het op tegen de computer", aldus Henk de Muynck. De bouwplaat, uitge geven door de Zuid-Nederlandse Uit geversmaatschappij in Den Bosch, is vanaf vandaag in het info-centrum op de stormvloedkering verkrijgbaar. gulden per maand betaald te worden. Dat is sinds 1 maart dras tisch veranderd. De mini mumbij drage is opgetrokken tot 45 gulden. Daar kunnen de kinderdagverblijven nog wel vrede mee hebben. De maxi mumbij drage is opgetrokken tot 609 gulden. Daar had men niet op gerekend. Ronduit woedend is men over de nieu we bepaling dat de bijdrage voor een tweede kind is opge trokken tot de helft van de bij drage voor het eerste kind. Jannie Jansen, woordvoer der van het kinderdagverblijf Kinderdijk te Middelburg: „Deze verhoging levert het rijk niets op. Omdat de hoog ste inkomens weg gaan blij ven, wordt de opvang voor de laagste inkomens duurder". Men is ook boos omdat 'vrou wen die willen of moeten wer ken, ook hiervan weer de dupe zullen worden'. De gemeente Middelburg heeft inmiddels besloten de pijn wat te verlichten door tot 1 januari 1986 voor een 'ge- wenningsbij drage' te zorgen. De kinderdagverblijven kre gen onlangs toch al een klap toen bleek dat de regering nauwelijks geld over heeft voor uitbreidingen. Wel werd een regeling aangenomen die kinderopvang voor voor som mige ouders fiscaal aantrek kelijker maakt. Er bleek ech ter geen geld om het kinder dagverblijf in Vlissingen aan een goede financiële basis te helpen. Het ziet er naar uit dat de voorziening daar op 1 mei ge sloten wordt. Het enige kin derdagverblijf in Zeeuwsch- Vlaanderen, het EAJ-project in Terneuzen, kreeg wel geld, maar voorlopig slechts voor de duur van dit jaar. VLISSINGEN - Door een mo torstoring liep gistermiddag het Libanese vrachtschip Sirt aan de grond ter hoogte van de boulevard van Vlissingen. Het 7600 ton metende vrachtschip was op weg naar Antwepen. De sleepboot Boxer van de Unie van Redding en Sleepdienst was bijna meteen na het gebeuren ter plaatse. Binnen een half uur was de Libanees vlot getrokken en kon het schip zijn reis naar de Belgische havenstad voortzet ten. Zover nu bekend heeft de Sirt geen schade opgelopen. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET - In het kader van de nationale boomfeest dag is gisteren bij het be vrijdingsmonument in de Paulinapolder te Biervliet de eerste boom, een suike resdoorn, aangeplant. De oud-burgemeester van Biervliet, A. Kostense, plantte de boom. Op het om liggende terrein komen in totaal 19 esdoorns te staan. Het initiatief voor het op richten van het monument werd destijds genomen door de heemkundige kring West-Zeeuwsch-Vlaande ren waarvan de oud-burge meester toen bestuurslid was. Bij de Paulinapolder landden op 9 oktober 1944 Canadese troepen vanuit Terneuzen. Door deze opera tie lukte het de geallieerden om West-Zeeuwsch-Vlaan deren binnen te dringen. De Duitsers hadden het gebied herschapen in een bijna on neembaar fort. Na weken lange gevechten gaven de laatste Duitse soldaten zich op 2 november over. De Dijkgraaf van het wa terschap Het Vrije van Sluis, T. Cambier, zei tijdens zijn toespraak dat het schap spe ciaal voor de suikeresdoorn had gekozen, omdat het blad van de boom voorkomt op de Canadese vlag. Volgens hem had het waterschap al eens eerder plannen gemaakt een De oud-burgemeester van Biervliet, A. Kostense, plant de eerste boom bij het bevrijdingsmonument. aantal bomen bij het monu ment te plaatsen, 'maar door onbekende oorzaak zijn toen de plannen in een la vedwe- nen'. Hij deelde ook mee dat het planten van een boom een daad van naasteliefde is. „Je doet het voor je kinderen en kleinkinderen, zodat ze later kunnen genieten van de na tuur". Ook in Sluis gingen er nieuwe boompjes de grond in. Leerlingen van de plaat- - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER selijke lagere scholen brach ten de beplanting aan bij het Jaagpad. Daarna maakte de jeugd onder leiding van 't Duumpje een excursie. Algemene luchtgesteldheid: zuidoostelijke luchtstromingen verplaatsen zich tussen een hogedrukgebied boven Noord- Europa en een lagedrukgebied dat zich van de Britse eilanden tot Italië uitstrekt. De weersver wachting voor vandaag: zwak ke of matige wind, eerst uit veranderlijke richtingen en la ter uit zuidoostelijke richtin gen. Vannacht nevelig met plaatselijk aanvriezende mist en minimumtemperaturen van 0 gr. tot min 5 gr. Overdag overwegend veel bewolking met lichte sneeuwval en af en toe regen of smeltende sneeuw elders. Max. temp. van 0 tot 6 gr. De vooruitzichten voor vrijdag tot dinsdag: steeds veel bewolking en ne velig met sneeuwbuien en re gen of smeltende sneeuw buien. Een geleidelijke stijging van temperatuur. (Bron: Uk- kel). Amsterdammotregen3 gr Eindhovenzwaar bew3 gr Vlissingenhalf bewolkt3 gr Aberdeensneeuw3 gr Atheneonbewolkt17 gr Berlijnregen4gr Bordeauxzwaar bew11 gr Brusselsneeuw3 gr Dublinsneeuw4 gr Frankfortlicht bew6 gr Genèvelicht bew.6 gr Helsinkisneeuw1 gr Innsbrucklicht bew10 gr Klagen furtonbewolkt9 gr Kopenhagenzwaar bew.2 gr Locarnozwaar bew11 gr Londenlicht bew.5 gr Münchenonbewolkt2 gr Nicezwaar bew12 gr Oslozwaar bew2 gr Parijshalf bewolkt5 gr Stockholmzwaar bewOgr Wenenonbewolkt3 gr Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De opmer king van het Zeeuwse PvdA- kamerlid Jaap van der Doef, dat atoomafval -als het dan toch geproduceerd wordt- het best in Borssele kan worden opgeslagen, is bij veel van zijn Zeeuwse partijgenoten in het verkeerde keelgat geschoten. „Wil Jaap van der Doef de (toekomstige) mening van de PvdA in Zeeland alvast bepa len of trotseren?", vraagt de redactie van De Baanbreker, het kaderblad van de PvdA Zeeland zich af. De Baanbreker wil weten of het Kamerlid namens het be stuur van de PvdA Zeeland heeft gesproken of als lande lijk politicus. „Met alle kans op polarisatie binnen de partij van dien". Een mooi agendapunt voor de gewestelijke ledenvergade ring op 30 maart in de Prins van Oranje te Goes, vindt de redactie. Kritiek op de uitla tingen van het »Kamerlid is ook al geleverd door de PvdA- afdelingen Vlissingen en Mid delburg. De kwestie komt niet spe ciaal op de agenda voor. Wel staat een verslag van de sta tencommissie ter discussie. Jo sephine Verspaget van de Evert Vermeerstichting komt verder praten over structurele oplossingen die de honger uit de wereld moeten helpen. De vergadering begint om 10.15 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/MIDDEL- BURG - De NSM kan niet ver weten worden onzorgvuldig te hebben gehandeld bij het voorkomen van de materiaal breuk, waardoor op 9 decem ber in de Reforming C een he vige explosie ontstond en waarbij een werknemer dode lijk werd getroffen. Tot deze conclusie is de Ar beidsinspectie gekomen na een onderzoek dat naar aanleiding van de explosie werd inge steld. De materiaalbreuk was ontstaan door waterstofbros- heid. De geweldige klap, die op die bewuste zondag de fabriek en een deel van Sluiskil op haar grondvesten deed trillen, veroorzaakte naast het over lijden van een werknemer ook

de Stem | 1985 | | pagina 9