Eerste dierenambulance in Zeeland Afscheid Sluise brandweerlieden flA RADIO 'IN DISKREDIET GEBRACHT' Vastenactie IJzendijke/ Hoofdplaat Zeeuwse Landschap koopt weer grond Baarzandse Kreek Nieuwe Muziek voldoet aan eisen van provincie Kajakrally trok 200 deelnemers VAN ZEELAND PAGINA STAD EN STREEK 4 FESTIVAL GRATIS VOOR DONATEURS Expositie over waterschap in IJzendijke Plaatselijk nieuws Aardenburg IJzendijke Yan de Hooft won nachtrit Schoondijke IMSPAG 19 MAART 1985 ID® T20 PvdA kwaad op oon Lockefeer Van een onzer verslaggevers 1ARDENBURG/MALDEGEM - Het bestuur ;an de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen an de PvdA onderzoekt momenteel de wense- ijkheid om stappen te ondernemen tegen ;0en Lockefeer, jongste zoon van de opgestap- eburgemeester van Aardenburg. Dit naar aanleiding van beschuldigingen die deze itte tijdens een zondagmiddag uitgezonden inter- levv op Radio Saturnus te Maldegem (B). Hij heeft inmiddels het hoofdbestuur van de PvdA in Amsterdam van een en ander in kennis gesteld. „Want wij kunnen deze beschuldiging natuurlijk niet zomaar over onze kant laten gaan". Van onze correspondent IJZENDIJKE/HOOFD- PLAAT - Zo'n dertig rk- parochianen uit IJzendijke en Hoofdplaat komen van daag, dinsdag, bijeen in Huize Emmaus te IJzen dijke om de start van de jaarlijkse bisschoppelijke vastenactie te bespreken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en het thema van deze 25ste vastenactie luidt 'Om het recht van de zwaks ten'. Zoals gemeld hebben de West-Zeeuws-Vlaamse parochies besloten de op brengst van de vastenactie ditmaal ten goede te laten komen aan het werk van pater Gerard Paridaen (51 jaar geleden in St. Kruis geboren), die al meer dan een kwart eeuw actief is in Brazilië. Pastoor Omer Gielliet uit Breskens, die vorig jaar bij pater Paridaen op be zoek was, zal vanavond in Huize Emmaus verslag uitbrengen van zijn erva ringen. Belangstellenden uit IJzendijke en Hoofd plaat zijn hierbij welkom. In de Goede Week wor den door de dertig collec tanten de vastenzakjes op gehaald. In IJzendijke worden deze dan afgele verd bij Fred Mollet en in Hoofdplaat bij Ceriel Cop- pens. Volgens Lockefeer jr. zou de oormalige voorzitter van de 'vdA-afdeling, de Aarden- «rger D. van Heijst, tijdens verkiezingscampagne 1982 -jeen openbare vergadering "ebben verklaard dat burge meester Lockefeer 'geestelijk, 'itliamelijk en financieel ka- jtgemaakt moest worden'. Eerder in de uitzending had ;oen Lockefeer gezegd dat de- e verklaring in een verkie- -gspamflet van de PvdA zou ijn te lezen geweest, een be ttering die hij aan het eind tan de uitzending overigens «erin trok. „De PvdA in zijn geheel en j als afdeling zijn op deze iijze in diskrediet gebracht. Ik weet pertinent zeker een dergelijke uitspraak nooit te tebben gedaan, laat staan neergeschreven", aldus Van Heijst gisteren tegenover De 'stem. Advies Gisteravond heeft het vol tallige afdelingsbestuur kri tisch een bandje, met daarop de tekst van de gewraakte ra dio-uitzending, beluisterd. „Niet uitgesloten is dat wij ook raad en advies vragen aan ons gewestbestuur", aldus Van Heijst. „Het is niet uitsluitend mijn zaak -ik ben door Locke feer jr. in die uitzending niet bij name genoemd- maar iedere insider weet wie die voormalige afdelingsvoorzit ter is". j Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het jaar lijks Festival Nieuwe Muziek i Zeeland zal dit jaar op nieuw gratis toegankelijk zijn, althans voor donateurs. Dat verklaarde voorzitter Hanemaaijer van de organise rende stichting Nieuwe Mu ziek gistermiddag tegenover le statencommissie voor het welzijn. De stichting is er (nog) niet in geslaagd -zoals vorig jaar een anonieme gever te vinden "e ervoor kan zorgen dat op- jnieuw een geheel gratis festi val mogelijk wordt. Wel is men van plan om iedereen die zich als donateur aanmeldt (of total gedaan heeft) gratis toe- te verschaffen. Een do nateurschap kost 15 gulden. De stichting blijkt tot nu toe aardig aan de financiële voor waarden van het provinciebe stuur te voldoen. Door de ano nieme gift kon de stichting vo- rig laar 5,5 procent van de fes- hvalkosten dekken. De afzon derlijke evenementen die d'teuwe Muziek vorig jaar or- Saniseerde leverden een 'eigen inbreng' aan entreegelden op van 9,5 procent. De staten stelden begin vo- JSjaar -toen de stichting van start ging- de subsidie-voor- j Waarde dat minstens 5 procent Jan de evenementenkosten entreegelden gedekt moeten worden. De staten- wnmissie deed gisteren niet moeilijk meer over het streven van de stichting om elk jaar W gratis festival te presente ten. li aa: rdering Het Pvda-statenlid P. de oooijer sprak zelfs waarde- uit voor de pogingen van Jteuwe Muziek om financiële ®empels voor het publiek zo omogelijk weg te halen. Wel werd gisteren vanuit VVD en CDA de vraag gesteld of van Nieuwe Muziek niet ook verwacht mag worden dat het een zeker deel van de eigen apparaatskosten uit particu liere middelen financiert. An dere organisaties in de provin cie doen dat volgens hen ook. J. van Zieten (WD) noemde de stichting Het Zeeuwse Landschap als voorbeeld. Recettes Cultuur-gedeputeerde J. Boersma wilde daar niets van weten. De instandhouding van culturele organisaties als Nieuwe Muziek is in zijn ogen voor 100 procent een over heidstaak. Hij vergeleek Nieu we Muziek in dat verband met het theaterbureau Uit in Zee land en schouwburgdirecties, die ook volledig door overhe den worden gesubsidieerd. Wat andere organisaties in Zeeland betreft, daarvan, al dus Boersma, worden weer geen recettes gevraagd. H. Colijn (RPF/GPV) wil nu wel eens weten hoeveel bezoe kers de concerten van Nieuwe Muziek precies trekken. Boersma zegde hem die infor matie toe. Schulden Nieuwe Muziek volgde be gin vorig jaar Jeugd en Mu ziek Zeeland op, een vereni ging die aan schulden ten on der is gegaan. De provincie gaf Nieuwe Muziek toen een proefperiode van twee jaar, waarin het bestaansrecht be wezen moet worden. Het ap paraat van Nieuwe Muziek kost de provincie 1,5 ton per jaar. Voor evenementen (in clusief het festival) krijgt de stichting jaarlijks zo'n 1,75 ton van de provincie. Daar staat tegenover dat de provincie voor de podium kunst jaarlijks 7 ton van het rijk krijgt, mede bedoeld voor Nieuwe Muziek. een onzer verslaggevers ^ÖDELBURG - De stichting van euwse Landschap is j1 Plan opnieuw een stukje ""Ufgebied in de Baarzand- kreek aan te kopen. Het ™'<"n bijna 2 ha. 25 h^6r k°cht de stichting al ij van deze kreek tussen skens en Schoondij ke. Ötivi Psom ls dit keer ruim ten v! gulden. De Zeeuwse sta- beslissen op 26 april over v°orstel om daarvan zoals gebruikelijk de helft te beta len. Het rijk betaalt dan de an dere helft. Het is de bedoeling dat de natuur bij de Baar- zandse kreek tot reservaatsge- bied wordt uitgeroepen. De staten beslissen op 26 april ook over aankoop door Het Zeeuwse Landschap van ruim 2 ha in het reservaatsge deelte van de Yerseke Moer. De koopsom bedraagt 54.700 gulden. De stichting heeft in de Yerseke Moer al veel gron den in handen. Een heuse ziekenauto voor beestenspul. fotodestem/corj de boer Van onze correspondente GROEDE - Sinds begin deze maand rijdt er door Zeeuwsch-Vlaanderen een dierenambulance. De veertigjarige Groede- naar M. de Bruyne rijdt met een EHBO-koffer, vanglij nen, halsbanden, muilkor ven, brancard en een zuur stofapparaat in z'n auto door de streek. Een kooi voor agressieve dieren wordt op het ogenblik gemaakt. Het is de eerste ambulan ce voor dieren in Zeeland. Naast kleine huisdieren is er ook voor schapen en kalve ren een plaatsje in de auto. De Bruyne, een geboren Gentenaar, is twee jaar be- zig geweest met de uitwer king van zijn plan. De IJ- zendijkse dierenarts H. van de Vijver heeft hem daar volop bij geholpen. Hij heeft hem de zuurstofkoffer, een te dure aanschaf voor de Groedenaar, spontaan in bruikleen gegeven. Ook de andere dierenart sen, de politie en de gemeen ten hebben zijn idee goed ontvangen. Hij is daar blij mee want er kwam voor hem heel wat kijken voor al les rond was. Onder andere de fikse investering die de auto met zich meebracht. De Bruyne is invalide, maar hij wou niet nutteloos thuis zitten. Hij wil zich nuttig maken in de maat schappij en toen hij een uit zending op de televisie zag over een dierenambulance wist hij hoe dat kon. „Er ge beuren zoveel dingen op straat en een dier heeft ook recht op eerste hulp. Daar heb ik nu de beschikbare middelen voor", zegt hij. Zijn grote hobby is het af richten van honden. „Dat komt mij nu goed van pas. Ik ben van geen enkele blaf fer bang. Met een dier kun je praten. Elk beest, hoe eigen wijs ook, kan je naar je hand zetten, mits je natuurlijk weet hoe je er mee om moet gaan". Vergiften Hij heeft nog geen diplo ma, maar hij is hard bezig om het benodigde papiertje te halen en ziet daarom ook z'n nieuwe werk met groot vertrouwen tegemoet. De man uit Groede gaat nauw samenwerken met politie, gemeenten en de dierenart sen. Ook met het dierenasiel in Terneuzen. Vooral de po litie gaat hij veel werk uit handen nemen. Hij gaat vooral de beesten die het slachtoffer werden van het verkeer en van vergiften voor zijn rekening nemen. In de toekomst wil hij zich een klein vrachtwagentje aanschaffen, zodat hij ook paarden en koeien kan ver voeren. Voorlopig houdt hij het echter nog bij z'n gewo ne auto, maar toekomst plannen heeft hij zeker. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE - In het streek museum 'West-Zeeuwsch- Vlaanderen presenteert...' te IJzendijke wordt zaterdag 30 maart de expositie 'Het water schap over de grenzen heen' geopend. De officiële opening zal om 14.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te IJzendijke worden verricht door ir. W. Merkx, voorzitter van de Unie van Waterschappen. Verder zijn er toespraken van mr. dr. C. Oomen, plv. secretaris-gene raal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat; baron Collot d'Escury, voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond; mr. C. Spijkerboer, burge meester van Oostburg en dijk graaf Th. Cambier van het waterschap 't Vrije van Sluis. Om 16.00 uur volgt dan een receptie in het streekmuseum en een bezichtiging van de tentoonstelling. De opening wordt muzikaal opgeluister door de brassband Geduld Overwint en de drum-show- band Jeugdbelang, beiden uit IJzendijke. De expositie is voor het pu bliek geopend op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur. In het weekeinde van 14.00 tot 17.00 uur. Schieting - Het handbooggilde St.-Sebastiaan houdt zaterdag 23 maart een hanenschieting, aanvang 14.30 uur. Bolling - Boiciub Molenzicht hield een bolling. Uitslag: 1. H. Goossens-F. Verbeke-L. Wel vaart, 2. Th. Vermeulen-F. Verbeke-R. van de Voorde, 3. S. Boerman-P. Vermeulen-S. Vermeulen. AMSTERDAM - In bintje 35- 50mm werden 27 contracten (oogst 1984) verhandeld voor levering april tegen f 14,40. De stemming was vast. In bintje 50mm werden 392 contracten (oogst 1984) verhan deld voor levering april bij een prijs van 20,30 tot f 18,30 per 100 kg, voor levering mei 436 contrac ten (oogst 1984) tegen f 20,20 tot f 18,60, alsmede 4 contracten (oogst 1985) voor levering november tegen f 23,90. De stemming was vast voor april en mei en kalm voor novem ber. V.l.n.r. burgemeester J. Asselbergs, M. van de Plasse, T. Wemar, A. Gernaert, C. de Craene en J. Koopers. - foto qerard blaakman MIDDELBURG - Bleijko - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ministerie van VROM nogmaals met klem verzocht om een vervolgonderzoek te overwegen naar schadelijke gevol gen van verontreiniging die ontstaat bij het coaten van beton. Aanleiding daartoe zijn de discussies in de statencommissie voor het milieu rond Bleijko Betonindustrie te Walsoorden. GS vin den overigens dat het ministerie niet speciaal naar Bleijko moet kijken, maar rnper in het algemeen onderzoek zou moeten doen. MIDDELBURG - Oorlog - De Zeeuwse commissaris van de ko ningin, dr. C. Boertien, krijgt op 1 april het eerste exemplaar van het boek 'Worsteling om Walcheren'. In deze publicatie be schrijven Hen Bollen en Jantien Kuiper-Abee het krijgsgewoel dat de regio teisterde tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het boek verschijnt bij uitgeverij Terra in Zutphen. MIDDELBURG - Onderwijs - Het middelbaar beroepsonder wijs gedijt goed in Zeeland. In verschillende opleidingsinstitu ten is de keuze van studiepaketten de laatste jaren vergroot en nieuwe opleidingsvormen als het kmbo hebben de belangstel ling voor het middelbaar beroepsonderwijs gestimuleerd. Dat constateert het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land in een rapport, geweid aan de groei van het middelbaar be roepsonderwijs in Zeeland tussen 1979 en 1982. MIDDELBURG - Oosterschelde - De Stuurgroep Oosterschelde, beleidsbepalend orgaan voor het Oosterscheldegebied, be spreekt op woensdag 27 maart de rapportages over 1984. Men buigt zich ook over de intentieverklaring waarmee de onder scheidene overheden hun bevoegdheden naar de stuurgroep hebben overgeheveld. Deze intentieverklaring loopt op 1 novem ber af. Het dagelijks bestuur van de stuurgroep stelt voor de verklaring voor onbepaalde tijd van toepassing te verklaren. Wie niet meer mee wil doen moet zich dan houden aan een opze germijn van een jaar. Van onze correspondent SLUIS - Tijdens de jaarlijkse bindingsavond van de Sluise brandweer werd afscheid ge nomen van ondercommandant T. Wemaer en brandwacht eerste klas/pompbediende M. van de Piasse, die beiden om persoonlijke redenen ontslag namen. Dit gebeurde tijdens een ontvangst van leden van het korps met hun dames in de raadzaal van het Belfort en daarna met een gezamenlijke maaltijd in café-restaurant Central, waarbij ook het ge meentebestuur aanwezig was. Burgemeester J. Asselbergs dankte de beide scheidende brandweerlieden voor de diensten, die zij ruim 15 jaar als brandweerman aan de Sluise gemeenschap hadden bewezen. Hij liet zijn dank woorden vergezeld gaan van een boekenbon. In zijn toe spraak wees de burgemeester op de taakverzwaring, die de brandweerkorpsen te wachten staat op het gebied van de rampenbestrijding, nu de BB- organisatie wordt opgeheven. Regionaal brandweercom mandant A. Vesseur, die deze bindingsavond met zijn echt genote bijwoonde, haakte hier meteen op in. Hij betreurde het dat er nog steeds geen offi ciële richtlijnen bestaan om de opleiding van het brandweer personeel voor hun nieuwe taak op het gebied van de rampenbestrijding te kunnen starten. Hij noemde dit een ernstige lacune. Brandweercommandant C. de Craene dankte het gemeen tebestuur voor de invoering van het 'stil alarm', dat hij een belangrijke verbetering noemde. Hij haalde enkele herinneringen op uit de brandweerloopbaan van de beide scheidende collega's. Hij bood hen namens het korps een geschenk aan, terwijl de dames met een fraaie bloe- menruiker werden bedacht. Aan brandwacht eerste klas J. Koopers werd het door hem behaalde certificaat 'technisch hulpverlener' uitgereikt, ter wijl A. Gernaert de vrijwilli- gersmedaille kreeg opgespeld voor zijn 10-jarig lidmaat schap van de Sluise brand weer. Bij brandwacht eerste klas J. Boerdam, die wegens vakantie afwezig was, gebeurt dit bij een latere gelegenheid. Na afloop van de maaltijd gin gen de beentjes van de vloer en werd menig binnenbrandje geblust. Van onze correspondent SLUIS - Zaterdagmiddag ging aan de Kalkboei te Sluis in het kanaal Sluis-Brugge de vijfde internationale Kajakrally van start. Het aantal deelnemers aan deze rally, georganiseerd door de Brugse roei- en trimclub Toss '80, die onder haar leden drie medaille-winnaars kent van de Olympische Spelen in 1984 in Los Angeles, was be langrijk minder dan vorig jaar, toen er zo'n 600 deelne mers waren. Door organisatorische rede nen lieten de Duitse deelne mers, die in voorgaande jaren zeker vijftig procent van het deelnemersveld leverden, dit jaar verstek gaan. Toch waren er nog circa 200 deelnemers, onder wie naast Belgen opval lend veel Engelsen en Neder landers. Zondagmiddag werd een vaartocht gemaakt door de fraaie Brugse reien. In het clublokaal van Toss '80 werden daarna de prijzen, die door het Sluise gemeente bestuur en de Sluise VW voor de vijfde maal beschikbaar werden gesteld, uitgereikt. Dit gebeurde door burgemeester J. Asselbergs, geassisteerd door VW-secretaris A. van Beij- sterveldt en de Brugse schepen voor sport J. de Volder. SCHOONDIJKE - De familie Van de Hooft uit Schoondijke won vrijdagavond voor de tweede maal in successie de Schoondijkse nachtrit. Er verschenen 15 ploegen aan de start die alle de 36 kilo meter lange rit in het donker aflegden. De start was rond 21.00 uur. De eerste rijders waren twee uur later weer terug. De laat ste ploeg meldde zich rond het midder-nachtelijk uur. De tweede prijs was voor de familie Doorns uit Terneuzen. Het brons ging naar C. van Luyck/J. van de Vijver uit Schoondijke. De rit was uitge zet door A. de Bart.

de Stem | 1985 | | pagina 7