Kamer verdeelt over herindeling van gemeenten HERRIE IN HET HERENHUIS Personeelsdienst middenstanders agpo 'Spookvissers' frauderen met vis uit Ierse Zee Nederlanders worden meer pessimistisch Eind aan traditie PLANBUREAU: UITKERINGEN EN TWEEVERDIENERS HARDST GEPAKT BEZOEK VAN PRESIDENT NYERERE euw program PAGINA 3 Werknemers in werkplaatsen haken snel af ENQUÊTE: BESTEM COMMENTAAR 20 miljoen extra voor voedselhulp C.V. KETELS BINNENLAND DEN HAAG - Het bezuinigingsbeleid van het kabinet levert 800 miljoen minder op dan ge raamd, omdat er meer geld moet worden uit getrokken aan huursubsidie en minder binnen komt aan ziektekostenpremies. Minder huwelijken, en meer geboorten I )e^e|yd J/ V 15 KAMER AARZELT OVER VERSOEPELING ONTSLAGRECHT T5 PAGINA? d. Tijdens de Spelen ide de Sovjet-propagan- achine op volle toeren de sportmanifestaties in Angeles in diskrediet te gen. eel waarnemers zijn van ing dat Tsjernenko's nlandse politiek in zijn te maanden voorname- ten doel had de herver ing van de Amerikaanse sident, Ronald Reagan, te rkomen. Reagan werd ter moeiteloos herkozen. sjernenko, die weinig er- ing had op het gebied van buitenlandse politiek en "onomie, heeft zich de af- pen periode meer bezig ouden met zijn eigen spe- isme: de ideologie. In il 1984 maakte de partij- er en president bekend het centrale comité een missie in het leven had oepen die een nieuwe edi- van het partijprogramma 't gaan opstellen, et vorige programma uit 1, dat is opgesteld onder ita Chroesjtsjov, werd r Tsjernenko als niet-rea- isch omschreven. De nieu- editie moest volgens de rtij leider 'een programma n van de vervolmaking n het ontwikkelde socialis- waaronder geleidelijke rtgang wordt geboekt op weg naar het communis- In de afgelopen jaren oduceerde Tsjernenko ver- r een indrukwekkende -veelheid ideologische ar- elen en boekwerken, arin hij zich manifesteer- als een dogmatisch politi- met populistische trek- n. Op cultureel gebied trok de gmaticus in Tsjernenko de ugels weer aan. Bij ver hullende gelegenheden aakte hij duidelijk dat de vjet-jeugd zich verre dient houden van Westerse cul- uropvattingen en dat de vjet-kunstenaar zich dient beperken tot het beschrij- n van de verworvenheden n het socialisme en het andvastige karakter van e nieuwe mens'. Tsjernenko heeft voortdu- nd blijk gegeven van zijn trokkenheid met de man in straat. Na de gebeurtenis- n in Polen rondom het in- iddels verboden vakver- nd Solidariteit verklaarde sjernenko dat men 'nimmer band met de arbeiders op et spel mag zetten'. In zijn redevoeringen aakte hij ook bij voortdu- ing gewag van de noodzaak e levensbehoeften van het olk voldoende te bevredi- en. Toen hij secretaris-ge- eraal werd noemde hij het e 'allereerste plicht' van de partij om woonruimte en va- "antiereizen rechtvaardiger verdelen. Tsjernenko heeft vens zijn steun verklaard an het 'Voedselprogramma' an Brezjnev, dat ervoor oet zorgen dat de landbouw oldoende produceert om de volking in ruime mate van evensmiddelen te voorzien. Opvallend was toen de ge- inge aandacht die hij aan- ankelijk aan de strijd- rachten en defensie-uitga- en besteedde. In de daarop volgende maanden werd de 'nvloed van de militairen en Je aandacht voor de defen- iecapaciteit van het land riter een steeds belangrij ker thema. de partij maar die hem dwars heeft gezeten toen An dropov moest worden opge volgd, is de nieuwe leider in het Kremlin ditmaal weer goed van pas gekomen. In hervormingsgezinde kringen in de Sovjet-Unie wordt vrij algemeen aangenomen dat een fundamentele beleids aanpassing in het Kremlin óók een generatiekwestie is. Het generatieprobleem speelt in de Sovjet-Unie meer dan waar ook een grote rol in de politiek. Tot aan de ver kiezing van Gorbatsjov heeft een sterke veroudering in het machtscentrum plaatsgehad. De generatie van de Gorbats- jovs heeft carrière moeten maken in een bestel waar de hoogste posten in het land decennia lang bezet bleven door dezelfde politici. Daar lijkt nu een einde aan te zijn gekomen hoewel waarnemers in Moskou uit sluiten dat er een generatie, aan de macht komt die poli tieke eensgezindheid zal ma nifesteren. Daar is het Krem lin in de loop der jaren te veel een arena met talrijke uit eenlopende belangen voor geworden, zo wordt gezegd. Naar buiten toe opereert het politbureau echter als een uniforme eenheid. En een feit is dat Gorbatsjov om ringd blijft door bejaarde po litici èn door de 61-jarige Grigori Romanov, de één na jongste in het Politbureau en geldend als Gorbatsjovs be langrijkste rivaal voor de op volging van Tsjernenko. Veranderingen, zo wordt in westerse diplomatieke kring opgemerkt, zullen daarom heel voorzichtig merkbaar worden. Maar dat er veranderingen op komst zijn, daar is vrijwel iedereen in de Sovjet-hoofdstad het over eens. IJIIOUMC» VA IVIMMHI laOD «OTMMI 'BINNENLAND T28 Van onze Haagse redactie „ÉN HAAG - Een op de vijf inensen die in een sociale Vrijplaats worden geplaatst djjkt binnen maximaal twee laar weer te vertrekken. Ruim Jé helft houdt de plaats al bin nen een kwartaal voor gezien. Dat blijkt uit een onderzoek „m het Nederlands Instituut Lr praeventieve Gezond- hjidszorg in opdracht van het inisterie van Sociale Zaken. >t instituut stelt dan ook voor om het aan de kandida ten zelf over te laten of men »ei of niet geplaatst wil wor den Momenteel gebeurt plaat sing door het arbeidsbureau of de sociale dienst. In ons land werken 80.000 mensen in een sociale werk plaats. Jaarlijks komen daar ongeveer 2000 bij. Van dat aantal verdwijnen bijna 500 mensen in korte tijd weer. Uit het onderzoek blijkt dat deze mensen niet tegen het arbeids klimaat zijn opgewassen, wat tot uiting komt in een hoog verzuim. Het vertrek weer heeft vaak te maken met het arbeidsverleden, de handicap van de kandidaat, de sfeer op het werk of de lange reistij den. Kandidaten hebben vaak het idee gedwongen te zijn be paald werk te doen in een werkplaats waar men geen zin in heeft. De begeleiding blijkt onvoldoende. Een ander resultaat van het onderzoek is dat alleenstaan den sneller vertrekken, net als mensen met een rww- of wao- uitkering. Mensen die in bij voorbeeld een gezinsvervan gend tehuis wonen - en dus in een sterk sociale omgeving le ven - veel minder aanpas singsproblemen hebben. Van een onzer verslaggevers URK VLISSINGEN - De Nederland se visserij zit met een groot raadsel. De hoeveelheid tong en schol die de Nederlandse vissers voor 1985 is toege wezen voor de Ierse Zee en de Golf van Biscaje is op. Toch heeft er nog geen enkele Nederlandse visserschuit z'n netten uitgeworpen. Het quatum tong en schol is opgevist door 'spookvissers' zo ontdekte een Urker visser toen hij vorige week in Engeland z'n vangst aan wal wilde zetten. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft de zaak in onderzoek, terwijl ook staats secretaris Ploeg op de hoogte is ge bracht. Volgens de Nederlandse Vissersbond zou het 'overschrijven' van quota's de oorzaak zijn. In Urk wordt echter na drukkelijk in zuidelijke richting gewe zen als het om de herkomst van de spookvissers gaat. Vaartuigen uit Breskens, Arnemuiden en Vlissingen zouden het dubbele van het toegestane Ierse zee quotum hebben opgevist zon der er zelf ooit te zijn geweest. Voorzit ter J. Siereveld van vissersvereniging Draagt Elkanders Lasten te Arnemui den wilde gisteren geen reactie geven. Het 'overschrijven' van vangsthoe- veelheden is al langer praktijk in de visserij. Volgens voorzitter Klaas Hoekstra van de Nederlandse Visser- bond is er nu sprake van 'een onsoli daire daad' omdat collega-vissers uit het noorden direct benadeeld worden. Volgens een recente maatregel van het ministerie moet bij de vismijnen langs de Nederlandse kust geregi streerd worden waar de aan wal ge bracht vis gevangen is. De directeuren van de vismijnbedrijven hebben echter collectief geweigerd dat te doen omdat het 'een niet uit te voeren taak' zou zijn. i HILVERSUM (ANP) - Het toekomstbeeld dat de meeste Ne- derlanders hebben is sinds 1967 drastisch veranderd. i Achttien jaar geleden overheerste het optimisme; men verwachtte een samenleving die moderner, dynamischer en gemakkelijker zou zijn, met meer plezier in het werk, meer vrede, en meer internationaal begrip. Nu is de teneur pessi mistischer; men rekent op meer criminaliteit, grotere onvei- ligheid op straat, meer echtscheidingen, minder geluk en meer materialisme. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Interact uit Dongen in opdracht van de AVRO-radio heeft ingesteld naar de toekomstverwachtingen van 1014 Nederlanders van 15 jaar en ouder. De uitkomsten zijn vervolgens vergeleken met een UNESCO-enquête uit 1967. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een boekje getiteld 'Het Jaar 2000', waarvan FNV-voorzitter Kok en werkgeversvoorzit ter Van Lede maandag in Den Haag een eerste exemplaar in ontvangst hebben genomen uit handen van AVRO-voorzit- ter Wallis de Vries. Het is niet alles pessimisme wat de klok slaat, zo blijkt uit het onderzoek. De Nederlanders hebben positieve verwach tingen ten aanzien van de groei naar meer sociale gelijk heid.' men verwacht omstreeks het jaar 2000 meer vrouwen in leidinggevende posities, meer acceptatie van homofilie, minder inkomensverschillen en meer inspraak. DEN HAAG (ANP) - Het criterium dat gemeenten na een ge meentelijke herindeling ten minste 10.000 inwoners moeten tel len moet worden gezien als een richtsnoer voor het beleid en niet als een absolute ondergrens. Dit getal dient vooral om te bepalen welke gemeenten eventueel vopr herindeling in aanmerking kunnen komen. Als absolute ondergrens is de norm van 10.000 wellicht wat aan de hoge kant. Dit zei minister Rietkerk van binnenlandse zaken maandag in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn notitie over gemeentelijke herindelingen. Rietkerk zei bij het formuleren van een ge talscriterium meer behoefte te hebben aan een richtgetal dan aan een absolute ondergrens. Rietkerk kon PvdA en WD niet beloven dat hun wens om gemeenten vanaf 18.000 inwo ners full-time wethouders te geven op korte termijn kan worden vervuld. De grens is onlangs al verlaagd van 30.000 naar 24.000 inwoners. Voor ge meenten tussen 18.000 en 24.000 inwoners zijn in bepaalde ge vallen wel mogelijkheden voor wethouders die een groot ge deelte van hun tijd aan het be sturen besteden, maar verdere toezeggingen wilde Rietkerk met doen. De drie grote fracties in de Tweede Kamer verschillen onderling van mening over de ondergrens die bij gemeente lijke herindelingen gesteld moet worden aan het inwo nertal van te handhaven en nieuw te vormen gemeenten. De VVD is het eens met het aantal van tienduizend inwo ners dat minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) noemt in een notitie over dit onder werp. Het CDA pleit voor een lagere ondergrens, de PvdA voor een hogere. Vissterfte DE afgelopen strenge winter heeft een massale vissterfte veroorzaakt in kleinere, afge sloten wateren met name in Brabant en Gelderland. In polderwateren en vijvers in parken en woongebieden is 95 procent van de visstand ge dood door gebrek aan zuur stof. Aldus woordvoerder H. van Rossum van de afdeling Water- en visstandbeheer van de Nederlandse vereniging van sportvissersfederaties. UNANIEM en voor Russische begrippen ongekend snel heeft het centraal comité van de communistische partij Michail Gorbatsjov H opvolger benoemd van de zondag overleden partijleider Kon- stantin Tsjernenko. De benoeming van Gorbatsjov kan geen ver- 'fsing worden genoemd. Want hoewel het voor de buitenwereld meestal een compleet raadsel is wat er zich achter de muren van M Kremlin afspeelt, was het de laatste maanden wel duidelijk geworden dat Gorbatsjov zich een belangrijke positie binnen de "fssische machtsstructuur had verworven. ■Behalve voorzitter van de commissie van de Opperste Sowjet was hij ook verantwoordelijk voor het runnen van de communisti- ®e partij en nam hij de dagelijkse administratie van het centraal «huté voor zijn rekening. Deze veelvoud van belangrijke functies maakte Gorbatsjov niet tot zomaar een kroonprins. Hij was de lo- 9®che opvolger van de bij zijn aantreden al ziekelijke Tsjernenko ®e na enkele maanden de feitelijke macht reeds uit handen "»est geven. ,Met de benoeming van Gorbatsjov is er een eind gekomen aan q 'l'e dat Per definitie een oude man de machtigste post van 'Sovjet-Unie inneemt. Gorbatsjov is immers pas 54 jaar en ge- :.nn de leeftijd van voorgaande partijleiders mag dat opmerkelijk mI worden genoemd. Gorbatsjov kan als hervormingsgezind «den bestempeld, vooral op het vlak van de binnenlandse eco- We en de partijpolitiek. In het buitenland heeft de man die een -/^teehtige carrière achter de rug heeft, grote indruk ge- aakt. Ti|dens zijn bezoeken aan Canada en Engeland was de «aakmakende, niet van orgininaliteit gespeende Gorbatsjov tie v V00rPaginanieuws. Niet dat hieruit automatisch de conclu- w worden getrokken dat hij zich verzoenender zal opstellen tah°PZ'ctl,e van het wes,en- De Verenigde Staten hebben in dit tar0 a' 9ewaarschuwd voor overtrokken optimisme. Maar (Mk is dat met Gorbatsjov soepeler kan worden onderhan- Anri met de houteri9e Tsjernenko die door zijn voorganger b^opov ooit eens is bestempeld als 'weinig beter dan een Afcod van Tsjernenko en het aantreden van de nieuwe j^-htshebber lijken in eerste instantie niet veel gevolgen te heb- voor het verloop van de eerste gespreksronde over wapen- v&rwu?'"9 die vandaa9 in Genève begint. Belangrijk is dat de Sen h ngen 'n de Sovjet-Unie niet tot afstel van de besprekin- w ben 9eleid- Dan had het wellicht jaren geduurd voor men met elkaar rond de tafel was gaan zitten. Bezuinigingen k osten schatkist 800 min. Het Tanzaniaanse staats hoofd Julius Nyerere is maandagmiddag voor een bezoek van twee dagen aan ons land op Schiphol aange komen. Nyerere en zijn echt genote verblijven in ons land op uitnodiging van ko ningin Beatrix en prins Claus. Op de luchthaven werden het presidentiële paar en zijn gevolg welkom geheten door onder andere prins Claus en minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken. Op het programma van de Tanzaniaanse presi dent staan onder meer be sprekingen met de ministers Van den Broek van Buiten landse Zaken en Ruding van Financiën. Woensdag zal Nyerere een lezing houden op het Institute of Social Studies in Den Haag, ge volgd door een ontmoeting met vertegenwoordigers van diverse instanties die in Tanzania actief betrokken zijn bij de Nederlandse ont wikkelingssamenwerking. - FOTO ANP GENEVE (ANP) - Nederland stelt 20 miljoen gulden extra voedselhulp beschikbaar voor Afrika. Dat heeft de minister van Ontwikkelingssamenwerking, drs. E.M. Schoo, maandagmid dag in Genève tegenover ver slaggevers verklaard. Zij heeft dit besluit later op de dag be kend gemaakt in een rede tij dens de speciale VN-conferen- tie voor noodhulp aan Afrika. Het bedrag van 20 miljoen gulden zal beschikbaar wor den gesteld via het Wereld voedselprogramma. Volgens de Verenigde Na ties is dit jaar anderhalf mil jard dollar extra geld nodig voor noodhulp aan de 20 zwaarst getroffen Afrikaanse landen. In januari maakte mi nister Schoo al een bedrag van 65 miljoen gulden vrij voor noodhulp aan Afrika. De gift aan Afrika is 'addi tioneel', aldus mevrouw Schoo. Het betekent overigens niet dat het kabinet daarmee heeft besloten extra geld voor ont wikkelingssamenwerking uit te geven. Het bedrag wordt weggehaald uit fondsen die voor andere werelddelen zijn bestemd, aldus minister Schoo. (ADVERTENTIE) Veel te hoge stookkosten. En nog storingen ook! Installateur, voor herenhuizen is er toch zeker ook zo'n zuinige, betrouwbare agpo cv-ketel? Absoluut! agpo heeft ze in alle maten. Met of zonder warmwater voorziening. Bel nu: 076-879324 of uw installateur als uw cv-ketel ouder is dan 10 jaar. agpo b.v., postbus 3364, 4800 dj breda Weduwnaars DE 'crisisgroep weduwnaars' heeft staatssecretaris Koning (Financiën) gevraagd de af bouwregeling voor de zoge noemde alleenstaande ouder toeslag (nu nog voor kinderen tot 16, in 1988 tot 12 jaar) onge daan te maken. De crisisgroep heeft berekend dat deze af bouwregeling voor alleen staande ouders met kinderen tussen de 13-16 jaar een belas tingverzwaring van 150 gul den per maand betekent. Zij mogen maximaal 4333 gulden bij hun belastingvrije som op tellen, als er tenminste één kind is dat jonger is dan 15 jaar. Vóór 1 januari 1985 was dat nog 16 jaar em dat moet weer zo worden, vinden de weduwnaars. van bij wet beschermde vo gels. Het ministerie werkt thans aan een nieuwe Vogel- wet, die de bestaande Vogel- wet 1936 moet vervangen.Over verhoging van de strafmaat moet nog overleg met Justitie plaatsvinden. Uiteindelijk moet het kabinet de ontwerp- Vogelwet OVERTREDINGEN van de Vogelwet zullen in de toe komst wellicht zwaarder wor den bestraft. Binnen het mi nisterie van Landbouw en Visserij bestaat het voorne men de maximumstrafmaat te verhogen van 300 tot 10.000 gulden per overtreding zoals het vangen of verhandelen Van onze Haagse redactie Daardoor daalt het vrij besteedbare inkomen van de gemiddelde Nederland niet met 6,1%, maar met 5,6%. DEN HAAG (ANP) - In 1984 zijn evenals in 1983 meer hu welijken beëindigd dan geslo ten, namelijk 90.400 tegen 81.600 (in 1983 89.000 tegen 78.500). Door overlijden van één van de partners werden in 1984 56.400 huwelijken ontbonden, door echtscheiding 34.000. In 1983 bedroegen deze aantallen 56.400 en 32.600, aldus het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. Inclusief het (positieve) saldo uit buitenlandse migra tie daalde het aantal echtpa ren in Nederland van 3.436.000 op 1 januari 1984 tot 3.430.000 op 1 januari, 1985. Vorig jaar zijn in Nederland 174.400 kinderen geboren tegen 170.200 in 1983. Het aantal overledenen kwam in 1984 uit op 119.800, hetgeen 2.000 meer was dan in het jaar daarvoor. Het geboorte-overschot nam hierdoor toe van 52.500 in 1983 tot 54.600 in 1984. Het verschil tussen vesti ging vanuit en vertrek naar het buitenland (migratie overschot) nam eveneens toe en wel van 6.000 in 1983 tot 7.900 in 1984. De totale bevol kingsgroei in 1984 bedroeg 58.700 tegen 55.000 in 1983. Dat blijkt uit berekeningen die staan in het gisteren ver schenen rapport 'Berekend be leid' van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP). Het planbureau heeft uitge rekend wat de effecten zijn op de huishoudportemonnee van de verschillende maatregelen die het kabinet heeft doorge voerd als de 'tweeverdieners belasting', ombuigingen in de sociale zekerheid en de ar beidstijdverkorting. De gevol gen zijn vergeleken met de hoogte van het inkomen in 1981. De berekéningen geven aan dat 'tweeverdieners' zonder kinderen doorgaans de hard ste klappen hebben opgelopen. In vergelijking met vier jaar geleden heeft men nu onge veer 9% minder te verteren. De inkomensgevolgen voor men sen met het minimumloon - netto rond de 16.000 - zijn nog het minst dramatisch. De ver schillende maatregelen bijeen genomen gaat men er tussen de 2 en 5% op achteruit. Rela tief goed komen ook zelfstan digen en jongeren ervan af, die net een baantje hebben gevon den. Voor hen is er een geringe daling of zelfs een kleine stij ging van het vrij besteedbare inkomen. Het zwaarst te ver duren hebben de uitkeringsge rechtigden het; daar noteert het SCP een inkomensdaling van 9%. (ADVERTENTIE) Een enquête over toekomstver wachtingen, hoe pak je zoiets aan? Ik wil niet pesimistisch zijn, maar ik denk dat het zo gaat. U ziet er nogal somber uit. Hoe zijn uw persoonlijke verwach tingen? „Nou, ik baal als een stier. Ik zie het niet meer zitten. Van morgen heb ik een ontbijtbord gebroken en haalde ik mijn broek open aan de bushalte. Ja, noteert u dat maar". Goed, maar wat denkt u van de werkloosheid in de toe komst? „Wat interesseert mij dat nou. Als iedereen zijn ontbijtbordje breekt, levert dat waarschijn lijk weer heel wat banen op. Moet je nog meer weten7" De sociale gelijkheid, wat zijn daar uw gedachten over? „Ach, gelijkheid. Ze lullen er allemaal over en iedereen denkt dat-ie gelijk heeft. Voorlopig sta ik in het rood en dat is net weer duurder gewor den". En het fiscale stelsel. De belas tingen dus? „Dat wordt steeds gekker. Ik ben dus tweeverdiener en ik snap geen moer van het aan gifte-formulier. Met die voet overheveling zit ik behoorlijk in mijn maag. Ik kan wel kot sen". U bent dus pessimistisch, over het geheel genomen? „Nee, hoe komt u daar nou bij? Straks win ik een vette prijs in de Staatsloterij en dan zal ik ze eens laten rollen. Kom maar een glaasje champagne bij me drinken". Op het enquête-formulier vul len wij in: Ondervraagde is pessimistisch over werkgele genheid, zure regen en zee hondenbaby's, maar blijft ge loven in financiële mogelijk heden die dit land biedt. Vol gende Nederlander graag MERIJN AIDS-test DE Amerikaanse Food and Drugs Administration (FDA), het officiële registratiebureau van de gezondheidsaütóritei- ten in de VS, heeft een AIDS- test goedgekeurd die ontwik keld is door Organon Technica in Oss. Volgens directeur J.F. Sistermans van Organon Teciinica is de nieuwe test iets nauwkeuriger dan een on langs door de FDA goedge keurde Amerikaanse AIDS- test. Die methode heeft een nauwkeurigheid van 95,6 pro cent terwijl de test van Orga non 99 procent nauwkeurig is. Dat houdt in dat het in 99 pro cent van de gevallen juist is als de test aangeeft dat iemand met AIDS besmet is. Van onze haagse redactie DEN HAAG - Het CDA heeft het plan geopperd een personeelsdienst voor mid denstanders en kleine bedrijven in het leven te roepen. In tijden van nood zou den middenstanders en kleine onderne mers de hulp van deze dienst moeten kunnen inroepen. De CDA'er Weijers deed gisteren dit voorstel. In de Landbouw is een dergelij - ke dienst reeds enkele jaren met succes actief. Agrariërs kunnen de dienst om mankracht en hulp vragen, als door ziekte of door vakantie de arbeidskrach ten op het bedrijf tijdelijk wegvallen. Minister De Koning (Sociale Zaken) had wel oren naar het idee. Weijers kwam met zijn plan tijdens de vergade ring van de Kamercommissie voor So ciale Zaken en Werkgelegenheid over het dereguleren van inkomensvorming en arbeidsmarkt, waarvan versoepeling van het ontslagrecht een van de belang rijkste punten is. De Kamer aarzelt over de voorstellen van het kabinet en wacht op de adviezen van de Stichting van de Arbeid en de So ciaal Economische Raad. De oppositie is tegen de voorgestelde maatregelen en verwijt het kabinet de rechtspositie van de werknemers aan te tasten, de deur open te zetten voor een toevloed van kor te arbeidscontracten en slechts het be lang van de werkgevers in de gaten te houden. Zo zal de proeftijd wettelijke worden verlengd tot drie maanden (nu twee maanden), de ontslagprocedure en de opzegtermijn worden verkort,mensen die nog geen zes maanden in dienst zijn kunnen zonder goedkeuring van het ar beidsbureau ontslagen worden en zieken en zwangere vrouwen blijven niet onbe perkt van ontslag verschoond. „Met deregulering heeft dit niets te maken", aldus PvdA-woordvoerder Spieker, die voor de voorgestelde in krimping van de opzegtermijn van 26 naar 13 weken steun vond bij CDA en WD. Minister De Koning verded'gde het kabinetsplan met de verklaring dat de overheid slechts een minimum-be scherming hoeft te bieden. Het staat de sociale partners vrij in hun arbeidscon tracten betere voorwaarden af te sluiten. Weijers (CDA) deelde die mening van De Koning niet. Volgens hem moet de overheid ook 'baanbrekend' kunnen functioneren, met andere woorden een voortrekkersrol kunnen spelen. Hij stel de daarnaast voor de ontslagprocedures te bundelen in een nieuw arbeidsrecht. Nu kunnen werknemers in beroep bij het kantongerecht en bij de arbeidsbu reaus. WD-woordvoerder Rempt noemde de basis-bescherming die de overheid biedt voldoende. Niet te verdedigen echter noemde zij ontslag van zieke en zwange re werknemers, zelfs niet als het bedrijf om economische redenen dit onuHag zou aanvragen. Van de linkse fracties was er kritiek op het voorstel de maximale arbeids duur per dag vast te stellen op 10 uur, per 4 weken op 180 uur en per jaar op 1850 uur. PSP'er Willems noemde dit in strijd met de belangen van de vrouw, omdat voor hen de kans op een betaalde baan daardoor steeds kleiner dreigt te worden.

de Stem | 1985 | | pagina 2