RSV-zaak nu geheel afgesloten 0 Elsevier Solidair met Dwaze Moeders Leraren klagen 15 jaar beleid in rapport aan Optimisme bij Philips Open Universiteit te vroeg gestart Rapport Nederlandse Herstructureringsmaatschappij Mand in eigen boezem T5 PAGINA? BINNENLAND T28 PAGINA 3 Benoeming nieuwe Emancipatie- raad Nederland vooralsnog niet uit Unesco AMSTERDAM (ANP) - Sluiting van bioscopen is onvermijdelijk en de exploitanten moeten samenwerken wat betreft de promotie van hun theaters. Het bioscoopbedrijf heeft dan beslist toekomst. 'cks? DE STEM COMMENTAAR PvdA: ministers op het matje MEERDERHEID KAMER: I ïesreiyd y v? r, «.JJ- 'fTy Jer vaak wijt aan het door de directie van te erkeerde informatie en niet aan de bevoegdhe- raad ligt. De te geringe t vooral door het gebrek van zaken bij onderne- GBIO-onderzoek blijkt creidheid van onderne leden om zich herkies- en nogal terugloopt. Dat volg dat bij drie van de emingsraden een tot vier "zet zijn. 1 georganiseerde onder- dsleden loopt de laatste terug, zo wijst het on- it. Momenteel is nog rocent van de leden ge- tegen 67 procent zeven n. Het aantal FNV'ers is n 47 naar 40 procent en leden van de MHP (mid- hoger personeel) van 10 -ent. Alleen het aantal ondernemingsraden is aren toegenomen en wel rocent. O wijt die teruggang aan t nu al ruim 27 procent ondernemingsraadsleden _n verdubbeling vergele- even jaar geleden. De id van de vrouwelijke is niet bij een vakbond En zodoende. eten Duitsland, Frank- Italië en de Beneluxlan- Zij namen in 1957 de te stap tot de eenwording. kunnen wederom een ke pas vooruit maken, ij gen we dan een ge nschap in de gemeen- ap? Nederlands Europar- entariër Hans Nord ge t van niet. Engeland en and zullen niet achter len blijven als 'de zes' ver integreren. Griekenland Igt ook. En de Denen? Zij len mogelijk ook niet uit boot willen vallen. Zo er al ake zal zijn van een 'twee lheden' Europa (EG en opese Unie) dan rekent ns Nord op een twee spo- beleid van korte duur. 'r is geen man overboord Europa voor langere tijd twee snelheden zou sa- nwerken. Stel, dat zes lan- inderdaad voor Spinelli zen en de rest niet dan ctioneren die zes als een chtere eenheid binnen de i. Nauwere samenwerking sen een groep landen ■eft echter niet alleen een roomversnelling binnen de inere groep tot gevolg. De kan er eveneens vruchten n plukken. Hoe dan ook, het heeft -n zin nu al uit te weiden er een gemeenschap bin- n de EG als het officiële erleg tussen de landen nog st plaatsvinden. In het dperk tussen Dooge en Spi- Ili - om het kort te houden: t ontwerp-verdrag van inelli concretiseert in grote nen de adviezen van Dooge mag het doel van de ver- euwing geen moment uit t oog worden verloren. Het wordt de hoogste tijd, t men zich inzet voor een lledige werkgelegenheid, scherming en verbetering n het milieu, economische oei, veiligheid en ontwape- ng. Geen hoogverheven ealen, maar werkelijkhe- n waarmee de Europese rgers dagelijks hebben te aken of zich zorgen over aken. Een echte interne arkt, om slechts een facet te men, leidt onvermijdelijk t meer arbeidsplaatsen, rotere welvaart (te delen et de Derde Wereld), snel- re groei. Schuifelpasjes in de goede ichting worden gedaan. In avolging van Benelux- raktijk wordt er gewerkt an vergemakkelijking van rensformaliteiten voor het oederenvervoer, met Duits- nd en mogelijk Frankrijk, uitsland, Italië en Frank- ijk hebben de koppen bij el- aar gestoken om een fractie an de veiligheid te verbete en door samenwerking te en georganiseerde misdaad ,n terrorisme. Laatste voor- cld: Benelux, Frankrijk en uitsland bespreken het af- chaffen van controles aan 'e binnengrenzen, naar Be- -elux-model. De 'EG van de es' is duidelijk in beweging. Optimist of pessimist, men an niet meer om de advie- en van Dooge en het voor tel van Spinelli heen. Het is de vraag of de linker leugel van het CVP, die uit tel bepleit van de plaatsing, enoegen zal willen nemen et de variant. Vanuit die ring is er steeds op aange- rongen dat de Belgische re- ering een gebaar van goede il maakt om de beraadsla- ingen in Geneve, die op 12 aart hervat worden, een ptimale kans van slagen te even. Toen de Amerikaanse ruisraketten in november 983 arriveerden op de Ita- iaanse basis van Comiso (Si- ilië) waren de silo's voor het opslaan van de kernladingen :>ok nog niet gereed. Toch be sloot de Italiaanse regering x>k de kernkoppen te laten tomen. In Groot-Brittannië sn de Bondsrepubliek, waar volgens schema ook al kruis raketten en Pershing-2's zijn gearriveerd, waren ook de voorbereidingen voor het op slaan van de kernkoppen tiaar. VRIJDAG 8 MAART 1985 Van onze Haagse redactie nEN HAAG - Met de verwer ing van de D'66-motie van Lntrouwen en het aannemen van vijf van de dertien in •lemming gebrachte moties, is gisteren de reeks RSV-debat- *un jn de Tweede Kamer «eëlndigd. Minister Van Aardenne -ag dus van de (regerlngs) meerderheid blijven zitten. De motie-Nypels (D'66) kreeg steun van slechts één lid van die meerderheid, de CDA'er iv Boer. Hij stemde met PvdA, D'66, CPN, PPR, PSP en Scholten/Dijkman voor het wegsturen van de minister van Economische Zaken. Een laatste poging van de PvdA om Van Aardenne als nog in acute problemen te brengen ketste gisteren af op de handigheid van premier Lubbers, het pantser waarmee Van Aardenne zich gewapend had en de weigering van CDA en WD de minister alsnog tot spreken te dwingen. Van Aardenne ging ook in de laatste uren van het debat niet in op de pertinente vraag van Meijer (PvdA) of hij hetzij het oordeel van de parlemen taire enguêtecommissie over het tot standkomen van de zo genoemde blanco cheque aan RSV deelde, hetzij bij zijn eigen - daaraan tegengestelde - oordeel bleef. Meijer kon zijn vragen nog extra accent geven nadat de voorzitter van de enquêtecom missie, Van Dijk, de conclusie van de commissie recht over eind had gehouden: er is geen spoor van besluitvorming in het kabinet Van Agt/Wiegel te vinden, dat erop wijst dat het besluit om de verliezen van RSV voor rekening van de Staat te nemen, impliciet (zo als Van Aardenne volhoudt) laat staan expliciet is geno men. Sterker, „de enquête commissie heeft zoveel sporen aangetroffen van opvattingen en positiekeuzen, die met het afgeven van de blanco cheque moeilijk te rijmen waren." Oppositieleider Den Uyl diende, toen de minister bleef weigeren te antwoorden, een voorstel van orde in. Hij wilde dat de Kamer de minister zou dwingen de gevraagde inlich tingen te geven op basis van artikel 68 van de Grondwet, waarin de plicht tot het ver strekken van inlichtingen is vastgelegd. Voordat de rest van de Ka mer zich daarover kon (wilde, zoals gold voor de regerings fracties) uitlaten, stond pre mier Lubbers al achter de mi crofoon om te verklaren dat het grondwet-artikel geen be trekking heeft op het geven van opinies. Hij trok de lijn door, die het kabinet in het he le debat gevolgd heeft: geen waardeoordelen geven over de conclusies van de enquêtecom missie. „Wat de minister gaat zeggen wordt ook door mij ge dragen." Van Aardenne verklaarde daarop dat hij niets toe of af had te doen aan zijn eigen ver klaring onder ede voor de en quêtecommissie. Hij stelde koel vast dat de commissie en een meerderheid van de Ka mer tot een andere conclusie zijn gekomen. Daarmee hield hij zijn lezing boven tafel en verwierp hij de conclusie van de commissie. Den Uyl liet het daarbij niet zitten. Hij betoogde dat het ge ven van opinies wel degelijk onder het begrip inlichtingen kan worden gevat. Op grond van welke feiten blijft de mi nister bij zijn verklaring, zo vroeg Den Uyl. De meerder heid (CDA, VVD, klein rechts en D'66) verwierpen het orde voorstel van den Uyl en na men daardoor genoegen met het feit, dat dit verschil van mening tussen Van Aardenne en de Kamer blijft voortleven. Aan het slot van het laatste RSV-debat hebben de drie grote fracties hun politieke conclusies getrokken. De Korte (WD) stelde vast, dat de Pvda, door haar weige ring een motie van wantrou wen in te dienen, „zichzelf tot een papieren tijger" heeft ge maakt en dat verwerping van de D'66-motie „het signaal is dat minister Van Aardenne zijn vruchtbaar werk kan voortzetten en afmaken." Den Uyl (PvdA) betoogde, dat de positie van Van Aar denne in drie opzichten in het geding blijft: zijn misleiding van de Kamer, zijn verwer ping van de conclusie, dat het uitgeven van een blanco che que niet steunde op een kabi netsbesluit („dat blijft een on overkomelijke barrière in het verkeer tussen minister en Kamer") en de ernstige ver wijten van de enquêtecommis sie over zijn beleid in de RSV- periode, beleid dat „eindigde in chaos". Alleen al om het feit van de misleiding dient Van Aardenne af te treden. „Zijn aanblijven werpt een schaduw op het functioneren van de parlementaire democratie." De Vries (CDA) vond dat in het debat te veel aandacht be steed was aan de positie van Van Aardenne en te weinig, met name door de PvdA, aan andere lessen die uit de RSV- enquête moesten worden ge trokken. „Niet de vraag of mi nisters nu slecht functioneren, maar de vraag of hun vroege re fouten van een zodanige or de zijn, dat ze in geen enkel kabinet meer kunnen functio neren, was aan de orde. Die vraag was nu actueel voor mi nister Van Aardenne en staatssecretaris Van Eekelen. Ze kan in de toekoms actueel worden voor anderen, bijvoor beeld voor Den Uyl". DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Kappeyne van de Co- ptllo heeft voor de tweede zit tingsperiode van de Emanci- patieraad (1985-1989) zeven nieuwe leden benoemd. Vijf leden blijven zitten. Voorzitter van dit adviesor gaan van de regering blijft mevrouw mr E.J.J.E. van Leeuwen-Schut. De zeven nieuwe leden zijn mevrouw C.R. Baljé-Rijnders (WD, ombudsfunctionaris aan de RU Groningen); drs FR. Boddendijk (PvdA, politi coloog aan de VU); mevrouw mrdr J.E. Goldschmidt (PvdA, wetenschappelijk medewerker staats- en administratiefrecht RU Leiden); mr J.C.J. Smal- lenbroek (CDA, adjunct-be lastinginspecteur); mevrouw A.L.E.C. van der Stoel (WD, lid gemeenteraad Amster dam); mevrouw drs Y.I. Tu rner (emancipatiewerkster bij het Buitenlandse Vrouwen Centrum te Utrecht); en me vrouw M.C. de Wit Mulder (CDA). DEN HAAG (ANP) - Het be leid van Nederland is er niet op gericht om in navolging van de VS en Engeland de Unesco de rug toe te keren, maar om van binnenuit te streven naar verandering. Als het streven naar veran dering van de Opvoedkundige, Wetenschappelijke en Cultu rele Organisatie van de Ver enigde Naties echter mocht fa len, zal Nederland „zijn positie moeten gaan afwegen". Dit hebben de ministers Deetman en Van den Broek donderdag in de Tweede Ka mer verklaard. Bioscopen moeten dicht Dat staat in een rapport van de Nederlandse Her- structurerings Maatschappij (Nehem) naar de slechte gang van zaken in het bioscoopbedrijf. Het rapport werd opgesteld in opdracht van de Nederlandse Bio scoop Bond en de betrokken vakbonden. Voorzitter J. Wolff van de Bioscoopbond en Nehem-ver- tegenwoordigers wilden don derdag tijdens een persconfe rentie in Amsterdam niet zeg gen hoeveel bioscopen er moe ten verdwijnen. Wolff verklaarde wel dat hij niet ongelukkig zou zijn met een ontwikkeling als in Frankrijk. Het aantal biosco pen daar verminderde de af gelopen jaren met ongeveer 20 procent. ADVERTENTIE) ff Het grote werk voor een kleine prijs. Ruim 75 boeken van wereldberoemde schrijvers o.a. Heinz G. Konsalik, Catherine Cookson, Utta Danella, Nevil Shute, Jan de Hanog, Wilbur Smith en Christine Söderholm. Verkrijgbaar bij 0 AAA de boekhandel j- voor slechts REGERING en parlement zijn er meestal als de kippen bij als er gens een misverstand aan de kaak gesteld moet worden. Wat dat betreft heeft Nederland zich de reputatie van zedenmeester van de hele wereld verworven. Tot grote irritatie van landen die vin den dat Nederland eerst maar eens de hand in eigen boezem "toet steken. Dat verwijt is niet altijd ten onrechte. Nederland heeft in het wieden terecht vooropgelopen bij het afsluiten van internationa- e verdragen, zoals die over de mensenrechten, de gelijke behan deling van mannen en vrouwen en tal van EG-verdragen. Zo vlot Den Haag' dergelijke verdragen ratificeert, zo laks is men als het op uitvoeren aankomt. Enkele voorbeelden: ondanks het Europees Sociaal Handvest beperkt de Nederlandse regering de vrijheid van trendvolgers om bver hun arbeidsvoorwaarden te onderhandelen. Niet voor niets beeft de Raad van State het kabinet hierover de mantel uitge veegd. Het Europees Sociaal Handvest verplichtte de EG-landen vóór 23 december 1984 vrouwen in de sociale zekerheidswetten 9elijk als mannen te behandelen. Dat is nog steeds niet helemaal 9eregeld ondanks een rechterlijke uitspraak. Arbeidsvoorwaarden van leraren zijn sinds jaar en dag interna- 'onaal geregeld in verdragen van de VN-organisaties ILO en Unesco. Volgens het Genootschap voor Leraren treedt de Neder- 'andse regering die afspraken met voeten. Een internationale conferentie afgelopen dagen hierover in Genève heeff 'Den Raag' dan ook hard op de vingers getikt. Niet ten onrechte. Want het jarenlang bezuinigen in met name bet voortgezet onderwijs heeft de positie van de leerkrachten ern stig aangetast. Niet alleen gingen er bijna 20.000 banen verloren, '"aar de overblijvende leerkrachten zijn door dat beleid met zo veel extra werk opgezadeld dat het ziekteverzuim in het middel baar onderwijs hoger is dan in welke dienst of bedrijfstak ook. En bet aantal leerkrachten dat als gevolg van stress voortijdig moest '■haken is van 327 in 1970 gestegen tot 1.522 in 1983. Vergele den met andere beroepen is de kans dat leraren door stress ge veld worden 68 procent. Bij artsen is die kans slechts 14 procent, b"! juristen 6 procent en bij politici 17 procent. Het bewuste ILO/Unesco-verdrag ontzegt de nationale rege- ln9 niet het recht op bezuinigingen, maar „waar overheidsmaat regelen duidelijk een schending betekenen van het recht op on derhandelingen van beroepsgroepen in de publieke sector is er sprake van een niet naleven van de verplichtingen", aldus de j-O/Unesco in niet mis te verstane bewoordingen En omdat achtereenvolgende regeringen onderwijsbonden veelal buiten spel hebben gezet bij het doorvoeren van bezuinigingen en sala- ^ddrtingen, zou minister Deetman zich dat verwijt moeten aan- Ons land telt momenteel 488 bioscopen. Ongeveer 3.000 mensen zijn in deze branche werkzaam, van wie een groot deel op part-time basis. De Nehem spreekt in haar rap port over een mogelijke om scholing van technisch perso neel dat slachtoffer wordt van saneringen. Het aantal bioscoopbezoe kers daalde de afgelopen jaren fors. Er was in 1984 sprake van een daling met bijna 20 pro cent tot ruim 17 miljoen bezoe kers. De gemiddelde bezetting van een bioscoopstoel zakte tot 130 a 140 personen op jaarba sis. De recettes volgden deze dalende lijnen in gelijke tred. De Nehem zoekt de oorza ken van de slechte gang van zaken onder andere in de da lende koopkracht van de jon geren, die traditioneel tachtig procent van het bioscooppu bliek uitmaken. De bioscopen hebben daarnaast veel last van het thuis afspelen van bioscoopfilms. De Bioscoopbond wil het Nehem-rapport gebruiken voor de samenstelling van een aktieprogramma, waarmee met hulp van de overheid, het bioscoopbedrijf uit het slop gehaald kan worden. De Ne hem beveelt al het nodige aan. De Nehem denkt ook aan al gehele prijsverlaging van het bioscoopkaartje, dat thans ge middeld tien gulden kost en noemt verder betere voorpro gramma's Voor de 32ste keer werd gisteren op het Haagse Binnenhof een stille tocht gehouden, in saamhorigheid met de 'Dwaze Moeders' van de Plaza de Maya in Bue nos Aires. De vrouwen werden toegsproken door het Tweede Ka merlid Dien Comelis- sen (CDA). - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA-frac- tie wil de ministers Rietkerk en De Koning op het matje roepen. De socialisten zijn kwaad over de brief van de ministers waarin zij gemeen ten toestemming geven iets te doen voor de allerarmsten on der hun burgers. De PvdA verwijt de rege ring haar eigen falen af te wentelen op de schouders van de lokale overheid. De ge meenten mogen nu uit eigen fondsen in individuele geval len de nood lenigen. Maar eer dere intiatieven van de ge meenten om hulp te bieden, werden in de kiem gesmoord. Zo werd een aantal gemeen ten teruggefloten toen zij uit eigen zak de kortingen op de sociale uitkeringen ongedaan wilden maken. De Kroon heeft deze gemeentelijke plannen vernietigd of geschorst, omdat het inkomensbeleid een zaak is van de rijksoverheid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Ka mer (PvdA en CDA) conclu deert dat het be ter was geweest als de Open Uni versiteit in Heer len een jaar later van start was ge gaan. De aan loopmoeilijkhe den die nu zijn opgetreden door het onverwachte grote aantal aan meldingen en door vertraging bij de voorberei ding van cursus sen, hadden dan makkelijker voorkomen kun nen worden. Minister Deet man (Onderwijs en Wetenschap pen) gaf in de vaste kamer commissie voor onderwijs giste ren toe dat je over de startda tum (vorig jaar september) kunt twisten. „Wel licht had het voorkeur ver diend om met een kleiner cur susaanbod te be ginnen", aldus Deetman die er van overtuigd zei te zijn dat de moeilijkheden rond de Open Universiteit eind van dit jaar voorbij zullen zijn. Minister Deet man heeft met het College van Bestuur van de Open Universi teit stringente maatregelen af gesproken om te voorkomen dat in de toekomst opnieuw met cursussen wordt gestart zonder er zekerheid is over de aanwezigheid volgende lespak ketten. Als aan die voorwaarden wordt voldaan, kan de OU op 1 september weer voluit draaien. DORDRECHT (ANP) - Het voortgezet onderwijs is vijf tien jaar lang door de opeen volgende ministers en staats secretarissen verwaarloosd. Het is het kind van de reke ning geworden: de rekening van de bezuinigingen en de re kening voor de vernieuwingen elders in het onderwijs. Dit schrijft het Nederlands Genootschap van Leraren (20.000 leden) in het gisteren verschenen rapport 'Vijf over twaalf', waarin het onderwijs beleid in de jaren 1968 tot 1984 wordt aangeklaagd. „Slachtoffers zijn de leerlin gen die onvoldoende aandacht en begeleiding kregen en het begeerde en broodnodige di ploma niet konden verwerven. De slachtoffers zijn ook de le raren die door langdurige overbelasting en stress betaal den met hun gezondheid", al dus het rapport. Het genootschap heeft bere kend dat er door bezuinigin gen sinds 1968 in het voorbe- reidend wetenschappelijk on derwijs (VWO) en het middel baar en hoger algemeen voort gezet onderwijs (MAVO/HA VO) bijna 12.000 (26,7 procent) volledige arbeidsplaatsen ver loren zijn gegaan. In het lager, middelbaar en hoger beroeps onderwijs (LBO/MBO/HBO) waren dat er 3.700 (resp. 3, 12 en 18 procent). Zonder deze af braak van werkgelegenheid hadden volgens het genoot schap ongeveer 20.000 werklo ze leraren nu werk in het voortgezet onderwijs kunnen vinden. Het genootschap constateert dat het ziekteverzuim onrust barend stijgt. In het rapport wordt verder gesproken van een alarmeren de stijging van de invalid! - teitscijfers in het onderwijs. Voor het voorgezet onderwijs is die stijging naar verhouding het grootst. In 1970 werden 327 leerkrachten wegens invalidi teit afgekeurd. De jaarlijkse afkeuringen namen in de ja ren daarna voortdurend toe. In 1983 is met 1522 afkeuringen een voorlopig hoogtepunt be reikt. A. J Minister Winsemius van Mi lieu doet van zich spreken. Je hoort niet veel van hem. Hij is een soort windmolen, maar dan eentje die op een windstil le plek is neergezet. Deze Winsemius spant zich in voor De Schone Auto. Nu loopt u natuurlijk naar buiten om uw auto te poetsen in de hoop dat uw blinkende vehikel een kans maakt op een door de mi nister uit te reiken Ongeloof lijke Hoofdprijs. Zo ligt het niet. Het gaat Win semius niet om een soort Ster- renshow-auto, maar om een milieu-vriendelijke wagen. Eentje met schone uitlaatgas sen. Kunnen uitlaatgassen eigen lijk wel schoon zijn? Als je heel even denkt aan je eigen gassen, dan vrees je het ergste. Maar goed, de minister laat een ander geluid horen Nu is er een plan om mensen met schone auto's een belas tingvoordeeltje te geven. De vraag is echter hoe je de 'schoonheid' van die gassen kunt controleren. Een snuiftest kan fatale gevolgen hebben. Waarschijnlijk zijn er nu en dan onverwachte verkeers controles. Auto's worden door de politie in een fuik gelokt. En dan wordt er in een zakje geblazen. Als je een laag promillage hebt, krijg je van oom agent een vrijkaartje voor het belas tingkantoor. Binnenspiegeltje aan de wand, wie is de schoonste van het land? MERIJN Vrachtwagens 10 cm breder De vrachtwagens in ons land mogen tien centimeter breder. Staatssecretaris Scherpenhui- zen heeft tijdens een studiebij eenkomst over het transport van bloemen en planten, giste ren in Honselersdijk ver klaard dat de maximaal toe gestane breedte van wagens zwaarder dan tien ton is ver hoogd tot 260 centimeter. Stijging uitkeringen Het aantal personen met een werkloosheidsuitkering (ww, wwv en rww) is in januari 1985 gestegen tot ruim 736.000. Dat is ruim 28.000 meer dan ultimo december 1984. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die donderdag zijn ge publiceerd. Geen acties bij Akzo Bij het personeel van Akzo Chemie in Dordrecht (100 werknemers) is geen enkele bereidheid tot het voeren van acties om zo de directie onder druk te zetten in de cao-on derhandelingen. Dat bleek donderdag tijdens de eerste vergadering in een reeks die de Industriebond FNV houdt bij de Akzo-bedrijven in Ne derland. EINDHOVEN (ANP) - Omzet en winst van Philips in 1984 (respectievelijk 53,8 miljard en 1,1 miljard) hebben de ver wachtingen van de raad van bestuur overtroffen. Hierbij speelden vooral een rol de ont wikkeling van de economie in de VS, evenals de aanzienlijke waardestijging van de Amerikaanse dollar en de sterk verbeterde marktsituatie op het gebied van elektronische bouwelementen. Dit blijkt uit een toelichting van de raad van bestuur op de gisteren bekend gemaakte resultaten. Hoewel de gemiddeld gelijkblijvende economische groei in Europa, een min der sterke economische groei in de VS en de onzekerheid over het verloop van de dollarkoers factoren zijn die tot voor zichtigheid manen, verwacht Philips in 1985 een stijging van het volume van de omzet die echter wel lager zal zijn dan in 1984. Mede als gevolg van het verder doorvoeren van herstructureringen en rationalisaties verwacht Philips dat een geleidelijke structurele verbetering van de winst zich in de komende jaren zal voortzetten. Philips heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 1113 miljoen, dat is 67% meer dan in 1983. Per aandeel steeg de nettowinst van 3,23 tot 5,27. Voorge steld wordt het contante dividend te ver hogen van 1,80 tot 2 per aandeel van 10. Na aftrek van het al uitgekeerde interimdividend van 0,60 betekent dit een slotdividend van 1,40. Dit heeft Philips donderdag bekendgemaakt. Het in guldens uitgedrukte omzetbe- drag steeg met 16% tot 53,8 miljard, in volume was de stijging.10%. De gegevens over 1983 zijn vergelijkbaar gemaakt in verband met de aanpassing van de Ne derlandse wetgeving aan de vierde EG- richtlijn. Tevens zijn nettowinst en eigen vermogen per aandeel herrekend voor de in 1984 gedane uitkering in aandelen ten laste van de agio (10%). Philips behaalde vorig jaar een be drijfsresultaat van 3473 miljoen (6,5% van de omzet). In 1983 was dat 2783 miljoen of 6% van de omzet. In het be drijfsresultaat is begrepen een eenmali ge bate van 3352 miljoen als gevolg van de activering van gereedschappen zoals matrijzen die op grond van de nieuwe wettelijke bepalingen tot de materiële vaste activa behoren. Ten laste van het bedrijfsresultaat 1984 zijn voorzieningen voor herstructureringen gevormd van 725 miljóen (vorig jaar 197 miljoen). In de sector industriële toeleveringen werd het bedrijfsresultaat in ruime ma te verdubbeld, wat onder meer samen hing met de exceptioneel hoge omzet groei. Een positieve ontwikkeling van het bedrijfsresultaat deed zich voor in de produktsectoren verlichting en batterij en, en produkten en systemen voor pro fessionele toepassingen. De ontwikkeling van het bedrijfsre sultaat in de sectoren beeld en geluid voor consumententoepassingen en huis houdelijke apparaten en produkten voor persoonlijke verzorging was nog teleur stellend. Om de resultaten te verbeteren zullen in beide sectoren belangrijke her structureringen plaatsvinden. Naar gebiedsdelen beoordeeld deed zich vorig jaar een belangrijke verbete ring van het bedrijfsresultaat voor in de VS en Canada. In Europa bleef het resul taat nagenoeg gelijk. In Azië, Australië en Nieuw-Zeeland, en Latijns-Amerika nam het resultaat toe, waarbij de econo mische ontwikkeling en de toeneming van de Philips-activiteiten in de betrok ken gebieden van invloed waren. In verhouding tot de omzet daalde het negatieve saldo van de financiële baten en lasten van 4,5% in 1983 tot 4% in 1984. De winst na belasting nam, mede door een verminderde belastingdruk, toe, na melijk met 76% tot 1246 miljoen (2,3% van de omzet). In 1983 was dit 706 mil joen (1,5% van de omzet). t

de Stem | 1985 | | pagina 2