n in van naar WERKGROEP IS ER NU OP TIJD BIJ Weinig hagel- en stormschade Rijdend ziekenhuis voor ambulancedienst Tennisjeugd sluit winterseizoen af (BjperenBond Monopolie voor ZWN ^BoerenBond RT ZEEUWS mBoerenBond ófe Brouwdag voor amateurs AGINA ZEELAND CUIT S DEN OM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 4 Kat in Hulst neergeschoten Postzegelbeurs in Den Dullaert politierapport HULST - De Hulster theaterliefhebbers die, afgezien van enkele particuliere initiatieven, dit Uit-seizoen verstoken zijn gebleven van grote producties, kunnen komende winter de schade inhalen. Hemelbed Abonnement Rode Kruis West-Z-Vlaanderen Plaatselijk nieuws Axel Koewacht Uitgekiend voor meer tuinnlezier: vmChmm Mini multi-star gereed schap met steel. Tuinplanprijs oY NA OVERNAME AMZ Raad van Hontenisse vergadert Onbeperkt tuin- plezier met •üfe «=&co kassen sRT Type BG 608. Tuinplanprijs [995: Casino Breskens voorlopig 4uit de brand' Voorlichting scholieren te Breskens Veel mogelijkheden met BEKAERT gaas Pantanet groen Tuinplanprijs A21 fr van de BMW-dealer Garage Verfaroggo bv markten Dat het inmiddels gaat m een behoorlijke indus- rie, blijkt wel uit het feit at in het occulte circuit in 'ranrijk jaarlijks ruim wee miljard gulden orn aat. Een beetje waarzegger verdient al gauw twaalf- uizend gulden per maand, 'edetten als Mario de Sa- ato (die Indira Ghandi's ood voorspelde), Jeannic- e David en Joe lie de Gra- elain zitten niet ver van e veertig mille. Niet toe- 'allig hebben de meeste een illa aan de Cöte d'Azur. ok de handel in talisman nen en amuletten floreert als nooit tevoren. Per jaar wordt hiervan voor ruim chttien miljoen gulden verkocht. Oplichters Dat ook de oplichters un slag slaan in de manie aar mysteries spreekt vanzelf. Nietszeggende kre- 'en van een nabij Mont- nartre praktiserende Sene- alese ziener kosten al auw vijftig gulden. De heilzame werking hiervan wordt dan ook niet geac cepteerd door het Franse iekenfonds. De echte ma- raboe's blijken met deze charlatans behoorlijk in de aaag te zitten. 'In Afrika, in de stam, is het onmoge lijk de boel te bedonderen. In Frankrijk kun je alles maken', klaagt er eentje. De Franse katholieke kerk zit vaak met de brok ken. De priester, die in de Parijse regio met het exor cisme, het uitdrijven van boze geesten, belast is heeft een wachtlijst van een maand. Goede vraag is natuur lijk waarom de geheime wetenschappen juist nu zo welig tieren. Volgens spe cialisten heeft het parado xaal genoeg te maken met de steeds belangrijker wor dende rol van de computer in de Franse samenleving. Als reactie op de logica, schema's en statistieken van alledag, manifesteert zich een evenredig groeien de drang naar het onlo gisch, de uitzondering en het toeval. Kortom, naar zaken als 'stom geluk'. Van invloed is volgens historici verder een zekere angst voor het magische jaar 2000. Men wijst er op dat in de Middeleeuwen iets dergelijks is vertoond toen het jaar 1000 eraan kwam. Bijgeloof en tove narij bereikten toen een hoogtepunt, terwijl aan de andere kant heksen fana tieker dan ooit werden ver volgd. Een derde verkla ring zou de vermenging van culturen zijn als ge volg van de ongekende communicatiemogelijkhe den van deze tijd. In Parijs kun je terecht bij medi cijnmannen en meesters uit de meest exotische oor den deze aardbol. Vooral de Franse jeugd is gevoelig voor hun wijsheden. Heksen Een hoofdstuk apart vor men de Franse heksen, een uitstervend ras. Volgens de overlevering zouden ze ge makkelijk zijn te herken nen wanneer ze gezeten op een bezemsteel gillend door de lucht zoeven. Voor wie dan nog twijfelde sloot een zwarte kat op de schouder elk misverstand uit. Maar zulke bezemstelen zijn ech ter ook in Frankrijk uit de tijd. Gelukkig heeft Le Nou- vel Observateur iemand uit het in het zuidwesten van Frankrijk gelegen departe ment Charente gevonden die de lezers trucjes leert hoe anno 1985 toch een heks te herkennen. Een daarvan is wel aardig en komt er op neer dat men zich onge merkt achter een van zwar te kunsten verdachte vrouw moet opstellen en dan DENKEN dat men haar een flinke schop onder de billen geeft. Alleen denken, natuurlijk niet echt doen. Draait zo'n vrouw zich met een verontwaardigde blik in de ogen om, dan is de heks gevonden. Voor tove naars schijnt dezelfde truc op te gaan, alleen is de tref kans bij hen wat kleiner nONPERDAG 7 MAART 1985 Dit seizoen veel theater in Hulst Van een onzer verslaggevers HULST - In Hulst is weer een geval bekend geworden van dierenmishandeling. In een iloot aan de Liniedijk werd in een vuilniszak het stoffelijk overschot van een kat aange troffen. Het dier is vermoedelijk door een windbukskogel in de kop aan zijn eind gekomen. Vervolgens is de kat samen met een grote steen in de vuil niszak gestopt en in de bewus te sloot gedeponeerd. Daar werd de zak ontdekt door natuurliefhebber Eddy Taalman. Deze heeft aangifte gedaan bij de politie. Van onze correspondent HULST - Zondag 10 maart houdt de postzegelvereniging Het Land van Hulst in Den Dullaert een postzegelbeurs. Verschillende postzegel- en muntenhandelaars zijn pre sent om hun waar aan de man te brengen. Voor het eerst zullen alleen de leden van de vereniging op vertoon van hun lidkaart mo- genmeedingen naar een prijs je in de gratis loterij. Nadat wat mededelingen zijn gedaan over de districtstentoonstel ling in Vlissingen, begin april, uprdt een kwartjesloterij ge houden. De hoofdprijs is een serie Nederlandse zegels. Tot slot is er nog een veiling, waarbjj veilingmeesters J. de Meyer en J. de Potter heel wat waardevolle kavels postzegels onder de hamer zullen bren gen. GOES - Naar aanleiding van de inbraak in de school voor verpleegkundigen aan de Kloetingseweg afgelopen weekend gepleegd, is aange houden de 28-jarige F.D.K. uit Goes. De man die met verlof was, was niet teruggekeerd in het huis van bewaring. Hij heefteen bekentenis afgelegd. GOES - In de woning van B.K. In 's Heer Arendskerke is in gebroken in de nacht van dinsdag op woensdag. Er werd een klapraam aan de achter ave van de woning gefor- eeerd. Er wordt een geldbe jag van 50 gulden vermist. HULST - Materiële schade •an twee personenauto's ont stond gistermiddag om kwart ®er vijf bij een aanrijding op ie kruising Clausstraat-DuI- laertstraat te Hulst. Daar ver kende de automobilist R.v.W. •ft Hulst geen voorrang aan djn plaatsgenoot M.de B. Nie mand werd gewond. Van een onzer verslaggevers De gemeentelijke Uit-werkgroep is er dit keer op tijd bij en is nu met een aantrekkelijk theaterpro gramma op de proppen gekomen voor het seizoen 1985/86. Van een onzer verslaggevers IN 1984 HULST - Er is vorig in naar verhouding weinig hagel en stormschade geweest. De Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij tegen Hagelschade in Zeeland keerde vorig jaar ruim 48.000 gulden aan hagelscha de en een kleine 11.000 gul den aan stormschade uit. Voorzitter K. Baron Collot d'Escury deelde dat mee tij dens de algemene jaarver gadering in Den Dullaert te Hulst. Het jaar 1984 is er voor de 'onderlinge' een geweest met een sterke premiegroei. Het verzekerd kapitaal steeg met 16 procent en er werd een totale premiegroei van 18 procent gerealiseerd. Ook de totaal verzekerde opper vlakte steeg. De oudste 'onderlinge', die reeds in 1891 werd opgericht, telt vooral veel leden uit Midde- en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, een gebied met een groot hagel- en stormri- sico. Tijdens de jaarvergade ring stond ook een bestuurs verkiezing op de agenda. De heren K. Baron Collot d'Es cury, A. van Esbroeck en J. Kegelaer werden herkozen. Ter aanvulling van de lijst van taxateurs werden be noemd de heren B. van Duysse uit Nieuw-Namen en H. Verstraaten uit Graauw. Na vele jaren trou we dienst hebben afscheid genomen als commissaris van de maatschappij de he ren J. Rijk uit Kloosterzande en A. de Moor uit Sas van Gent, die respectievelijk 30 en 20 jaar lang de onderlinge vertegenwoordigden. In het rayon Clinge/Nieuw-Na- men is benoemd tot commis saris G. Michielsen en in rayon Graauw P. Steyaert. Dertig leden woonden de vergadering bij. Op het stadhuis buigt men zich nog over het financieel kaartje dat eraan hangt, maar naar verwachting zal dat geen probleem opleveren. Immers, dit seizoen is er nog weinig op gesoupeerd, zodat de Uit-be- groting wel wat ruimte laat. Het theaterseizoen wordt 28 september in Den Dullaert ge opend door het wereldberoem de clownspaar I Colombaioni. Dit Italiaanse duo geniet in ternationale vermaardheid en staat binnenkort bijvoorbeeld op de planken in Broadway. Het Roemeense staatsensem- ble Argesul brengt 19 oktober een wervelende show in Hulst, met elf dansparen en een zes tienkoppig Roemeens orkest. Ook Robert Paul komt naar Hulst. Op 29 november brengt deze ras-imitator en entertai ner zijn one-man-show 'Zo ge piept'. In het kader van het jongerenjaar haalt de werk groep 20 december het toneel gezelschap Jan Rap en z'n Maat naar Den Dullaert, met onder andere Liesbeth List. Het is het verhaal van het le ven in een opvangtehuis voor jeugd die nergens anders meer terecht kan. De Belgische to neelgroep Bent staat 31 janua ri (1986) op de planken in Hulst met het spetterend blijspel 'Mannen onder het mes'. Een middagje 'uit' voor het hele gezin is 23 februarie de familievoorstelling 'Haal de was binnen, daar komen de komedianten'. Een productie door theaterstudio Rob van Rijn. Liefhebbers van de po pulaire televisieserie 'Zeg 'ns Aaa' zullen 14 maart 'Het He melbed' van Jan den Hartog niet willen missen. De hoofd rollen worden daarin vertolkt door Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf. Op 5 april wordt het theaterseizoen be sloten met een muzikaal pro gramma, waaraan wordt mee gewerkt door Liesbeth List, Ramses Shaffy en het Trio Louis van Dijk. Behalve genoemde produc ties staan er ook nog zes kin dervoorstellingen op het pro gramma en zullen er tussen oktober en maart een stuk of vijf koffieconcerten op touw worden gezet. Omdat het pro gramma op tijd vast ligt in Den Dullaert ook de uitvoe ringen van amateurtoneelge zelschappen aantrekkelijk in de agenda gepast worden. Wat het professionele thea- tergebeuren betreft wordt ge dacht de theaterliefhebbers de mogelijkheid te geven een abonnement te nemen. Dit met een tweeledig doel. Niet alleen zou een abonnement een fi nancieel voordeeltje voor de bezoekers opleveren, maar het zou de mensen ook meer aan het theater binden. De heer Dekker overhandigt de heer Spaans de sleutels van het 'rijdend ziekenhuis' - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Niet zomaar een gewone ziekenauto, maar een 'rijdend zieken huis'. Dat is de nieuwe am bulancebus, die gisteravond in Oostburg door de impor teur officieel werd overge dragen aan de ambulance dienst van het Rode Kruis in West-Zeeuwsch-VIaande- Gezien de uitgestrektheid van het verzorgingsgebied voorziet de bus in een be hoefte, vindt de ambulance dienst. Omdat bij het nor male ziekenvervoer vooral verkeersslachtoffers nogal eens extra te lijden hebben door instabiliteit van de zo geheten brancard-tafel, is deze in de nieuwe bus van een optimale vering voor zien. Tevens is het voertuig uitgerust met een hartbewa- kings-monitor en een auto matische beademings-in- stallatie. De West-Zeeuws-Vlaam se ambulancedienst is de eerste in de regio die over een dergelijke bus beschikt. De officiële overdracht van het voertuig werd gister avond bijgewoond door di rectie en specialisten van het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg en een groot aantal huisartsen uit de streek. Kaarting - Kaartclub Ons Ge- wegen hield een clubkaarting. Jjslag: 1. Kees de Kraker, 2. Mrie Scheele, 3. Izaak Lind- ®ut, 4. David Messadi, 5. Ri- ;'1JS Lindhout. Stand kam pioenschap bieden zonder ;°tM: 1. Kees de Kraker 419 Pinten, 2. Rinus Lindhout 413, J Adrie Scheele 413, 4. Piet Smeulen 413, 5. Cyriel de "eiJn 410 punten. Jokeren: 1. «rouw Bosch 195, 2. me- jn>uw Kayser 184,3. mevrouw """itenbos 175 punten. toneel - Zaterdag 9 maart »oert de KPJ (Katholieke plattelands Jongeren) voor de ™pede maal het toneelstuk 'n toen verstuikte ik mijn JW op in De Vlaschaard, ffnvang 20.00 uur. Het is een P'Mspel in drie bedrijven. De Jaartverkoop is 's morgens 'n tien tot elf uur in De Vla shaard of telefonisch. De "is bedraagt 5,-. - In 's-Heerenhoek wer- examens afgenomen voor pmajorettendiploma A en B. ,'eraan deden twee majoret- 1 mee van muziekevereni- 1 Eendracht Maakt Macht /er het B-examen. Het had oor Veronique Buijs en Petra 'inacker een goede afloop. Van onze correspondente HULST - Gisteren kregen in Den Dullaert te Hulst ruim 60 jeugdige tennissers de kans om te laten zien wat ze het af gelopen winterseizoen hebben geleerd. De hele middag werd er in de verschillende gestreden ca tegorieën gestreden om de hoogste eer. Het toernooi, waaraan spelertjes tot 13 jaar meededen (de jongste was 314 jaar), vormde de afsluiting van de serie tennistrainingen door Jacqueline Bral uit Sint- Jansteen. Zij nam vorig najaar het initiatief om de hele kleintjes de kneepjes van de tennissport bij te brengen. „Tennissen is voor kleine kinderen een moeilijke sport", zegt ze. „Ik leer hen vooral de grondvor men van bewegen en balvaar digheid". Vele van haar pupil len hebben al hoge ogen ge gooid tijdens de Zeeuwse kampioenschappen. Vorige week hebben de deelnemertjes een soort proef afgelegd tijdens een balvaar digheids- en slagvaardig heidsdag. Gisteren reikte Al fred Koen van de tennisclub Hulster Ambacht de 'tennisdi- ploma's' uit. Voor de prijsuit reiking van het toernooi werd Martha de Boy, de oudste ten nisster van Hulst, bereid ge vonden. Jacqueline Bral werkt ove rigens zonder bemoeienissen van de tennisverenigingen in de gemeente. „Dan kan ik ten minste mijn eigen ideeën uit werken. Mijn opzet wordt in de zomermaanden nogal eens in de war geschopt. Want dan gaan de commissies van de (ADVERTENTIE) Jgam"n V per stuk J Robert van Waterschoot (3) was de jongste deelnemer aan het tennistoernooi in Hulst verschillende clubs zich met met de beste bedoelingen de training bemoeien. Vaak maar mij stoort het". KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad vergadert woensdag 13 maart in het gemeentehuis te Kloos terzande. Aan de orde komen onder meer de aanleg van riolering in de buitengebieden, de vast stelling van het bestemmings plan De Vogel en het pro gramma voor dorps- en stads vernieuwing. De raadsvergadering begint zoals gewoonlijk om 19 uur. (ADVERTENTIE) Van 1266. Van een onzer verslaggevers GOES/ZIERIKZEE - Hoewel de contracten nog niet officieel zijn getekend staat er niets meer in de weg voor de NV Streekvervoer Zuid-West Ne derland (ZWN) om de Goese Auto Maatschappij Zeeland BV (AMZ) over te nemen. Na uitgebreid overleg heeft de ZWN besloten alle lijndien sten van de Goese vervoers dienst over te nemen. Het gaat hierbij om ongeveer 46 chauf feurs en 4 medewerkers op or ganisatorisch vlak. Ook zal de ZWN 10 bussen overnemen van de AMZ, die zich vanaf 1 april - de overnamedatum - alleen nog bezig gaat houden met de touringcardiensten. Volgens ZWN-directeur J. Deïst merken de AMZ-werk- nemers weinig van de machts wisseling. Hij garandeert dat er geen banen verloren zullen gaan. Hoeveel geld de ZWN voor de aankoop heeft moeten neertellen wilde de directeur niet kwijt, omdat „het niet juist is in het financieel huis houdboekje van de AMZ-lei- ding te kijken, die is samenge steld uit particuliere buson dernemers". De mogelijkheden om de AMZ bij de ZWN te voegen worden al vele jaren bekeken. Toen autobusbedrijf Leen- dertse uit Kruiningen - onder deel van de AMZ - te kennen gaf alle activiteiten te willen staken, hanteerde de ZWN het gezegde, dat het ijzer gesmeed moet worden als het heet is. De stroomversnelling in de onderhandelingen tussen bei de Zeeuwse busdiensten resul teerde uiteindelijk in boven genoemde beslissing. De aankoop heeft de de pas sagiers op de Zeeuwse trajec ten geen directe gevolgen. Deïst stelt zelfs, dat één direc tie voor het het Zuid-West- Nederlandse streekvervoer al leen maar ten goede kan ko men aan de reizigers. „Nu hebben we de mogelijkheid om de passagiers een centraal be leid aan te bieden. Eén beleid voor de hele provincie schept duidelijkheid en dat kan wor den vertaald in vooruitgang, zonder dat ik wil afdoen aan de kwaliteiten van de AMZ- directie in het verleden. (ADVERTENTIE) O MIDDELBURG - Beeldende kunst - De verhoudingen tussen de Zeeuwse Culturele Raad en de Stichting Beeldende Kunst Zee land (kunstuitleen) zijn weer genormaliseerd. Tussen beide in stanties ontstond eep conflict rond het provinciaal beleid ten aanzien van kunstaankopen. De scherpe kantjes zijn daar in middels vanaf geslepen. Desondanks is nog steeds sprake van een meningsverschil. De Kunstuitleen blijft pleiten voor een eigen selectiecommissie voor aan te kopen werk. De Zeeuwse Culturele Raad vindt dat de kunstuitleen kiest uit werk dat door een provinciale aankoopcommissie is geselecteerd. MIDDELBURG - Landbouw - De collegezaal van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg staat woensdag 20 maart helemaal in het teken van 'de Zeeuwse perspectieven voor agrarische pro- dukten en industrie'. Tijdens de bijeenkomst wordt gesproken over een onlangs verschenen rapport van de Zeeuwse produkt- stromen. Daarin wordt gepleit voor het zelf verwerken van landbouwprodukten. Namens de Landbouwhogeschool in Wa- geningen spreken prof. dr. ir. M. Meulenberg (marktkunde en marktonderzoek) en prof. dr. ir. P. van den Noort (agrarische economie). De informatieve bijeenkomst begint om 14.00 uur. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden. MIDDELBURG - Jeugdhulpverlening - De Beraadsgroep Jeugdhulpverlening Zeeland houdt op dinsdag 12 maart een openbare vergadering in het gebouw van het provinciaal op- bouworgaan, Dam 31 te Middelburg. Men heeft het dan onder meer over de ontwikkelingen rond de oprichting van een Zeeuws samenwerkingsverband op het terrein vande jeugd hulpverlening, over de rijksplannen voor een ouderbijdragere geling, over een project therapeutische gezinsverpleging en over de realtie van de beraadsgroep met het buitengewoon onderwjs. Aanvang 9.30 uur. OVEZANDE - Vrouwendag - In het kader van de Internationale Vrouwendag op vrijdag 8 maart houden Vrouwen voor Vrede, Vrouwencontact Heinkenszand en de werkgroep Vrouwenacti viteiten van de stichting Opbouw een politieke discussie-avond in Het Trefpunt te Ovezande. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint draagt als thema Vrouwen in de politiek. In tegenstelling tot afvaardigingen van PvdA en WD heeft de organisatie geen CDA- statenlid of raadslid uit de regio bereid kunnen vinden aan de discussie deel te nemen. Van onze correspondent BRESKENS - De jeugd van Breskens hoeft wat het disco- vertier aangaat niet te wach ten op de wederopbouw van discotheek het Casino, dat in de nacht van 24 op 25 februari afbrandde. De activiteiten zul len zolang worden voortgezet in dancing 't Keipad. Casino-eigenaar Lucien van de Broecke en zijn personeel zullen in 't Keipad dan ook de honeurs waarnemen. „Een prima oplossing", aldus Van de Broecke. „Op deze manier blijft een belangrijke uit- gaansmogelijkheid voor de jeugd in Breskens behouden". De opening van 't Keipad/ Casino wordt zaterdag gevierd met een optreden van het Zeeuws-Vlaamse orkest De Turbo's. Van onze correspondent BRESKENS - In de ont moetingsruimte voor haanlozen te Breskens, Het Baken, gevestigd in de kleuterschool aan de Wijk- manlaan, wordt vanavond een voorlichtingsbijeen komst voor schoolverlaters gehouden. Deze wordt verzorgd door de Stichting Beroeps keuze en Begeleiding te Goes. Aan de orde komen onder meer zaken als ver der studeren, het aanvra gen van een studiebeurs enz. Aanvang 19.00 uur. Geplastificeerd, 100 cm. Diverse hoogtes. mete nog voordek er. Adviesprijs 9.02. Normaal 8.12 Vo e ro 25 JBÊÊI \per meter/ (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Van onze correspondente GROEDE - Het Zeeuws- Vlaams Amateur Bier- en Wijnbrouwersgilde houdt za terdag een brouwdag voor amateurs in restaurant 't Vlaemsche Duyn te Groede. Gedurende een hele dag kunnen belangstellenden ko men kijken naar demonstra ties bier brouwen en wordt over dit ambacht informatie gegeven. Aanwezig zijn onder meer Joan Loete, voorzitter van het gilde, en Jan van Schaik, schrijver van boeken over het zelf maken van bier en wijn. De brouwdag duurt van 10.00 tot 17.00 uur en de entree bedraagt ƒ2,50. Voor dat be drag mogen de bezoekers ech ter het door Zeeuws-Vlaamse amateurs gebrouwen bier drinken. AMSTERDAM - Aardappel- termij nmarkt, 6 maart. In Bintje 50 mm werden 351 con tracten verhandeld voor leve ring april oogst 1984 bij een prijs van 16,20 tot 15,90 per 100 kg, voor levering april oogst 1985 38 contracten tegen 28,30 tot 28,20, voor levering mei oogst 1984 163 contracten tegen 16,50 tot 16,00 alsmede 1 contract levering november oogst 1985 tegen 23,20. De stemming was voor april oogst 1984 nauw. prijshoudend, april oogst 1985 kalm, mei oogst 1984 nauw. prijshoudend en no vember oogst 1985 kalm. TERNEUZEN - Veiling: Per kg: prei 280-300, rode kool 65- 67, witlof A 270-290, A2 150-290, B2 220, 3 130-160, glasandijvie 240-310.

de Stem | 1985 | | pagina 9