HOW afgeprijsd! IOWROONI 4 Hoezo te zwaar voor 9n vrouw?9 'Een havenstad ontvangt nu eenmaal zeelui9 Mist hield Zeeland in de greep Trainingsrit V ossenrij ders HULST T-HULST jPRUIMING R KLEDING 0 o, 50% :m: IERLAND Fietsprogramma toerclub Sas WIJ LEVEN DE CAO NA' M keukens in in slok ^rrel, tOM KORTINGEN DONDERDAG 7 MAART 1985 10DEL KUNSTSTOF :b aktieprijs 2028.- Ai; BIieffUM VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 2 fff ll S maken wing van vachtkleding paardekracht in de krant MARIETJE VAN DE POST' IN OUDELANDE: OCKELOEN ANTWOORDT VROUWEN: Geld voor toeristische 'speerpunt- gebieden' TERNEUZEN - Het schoonmaakbedrijf Stof fels, gevestigd in Terneuzen en Arnemuiden, is kwaad op de Industriebond FNV die gedreigd heeft het bedrijf voor de rechter te zullen sle pen. Oorlog Vormsel in Terneuzen Sas van Gent Terneuzen Open dag bij Theologische Faculteit in Terneuzen it ten koste van [ice! Opstelling 270 cm riclusief: aanrechtblad spoelunit koelkast geïntegreerd kookplaat afzuigkap (inclusief BTW) C -f1 LkJ c S lere prachtige modellen Üeuwde showroom. I* eventueel geplaatst Ir" bouwervaring tot 9 april a.s. 01140-12455 ^lijks geopend tot zaterdag geopend op zaterdag en p0 uur - OPEN HAARDEN eden klanten 1522, zondags geopend. v stapel loopt. Maar ook als rdt overgestapt van brommer 2e-handsje, van occasion op euw of van klein op iets oters, kijken lezers in de krant naar de dealer die op weg helpt. 'Marietje van de Postaan het werk: hoezo te zwaar? - FOTO WILLEM MIERAS door Jan van Zuilen Het mankeerde er nog maar aan, dat die Bergen op Zoomse postbodes zeiden: 'Vrouwen? Die worden toch maar zwanger!' In plaats daarvan betraden ze een an der, platgetrapt smoesje: „Post bestellen dat is veel te zwaar voor een vrouw. Die zien we nog niet sjouwen met een tas vol Wehkamp- gidsen". Het 'mededogen' zal de Bergse PTT-ers niet hel pen. Opnieuw zijn vrouwen bezig een tot nu toe typisch mannelijk bolwerk te be stormen. De postbode wordt voortaan ook MV. In feite is het zo logisch als wat. Als staatsbedrijf kun nen de posterijen moeilijk de wet aan hun laars lappen. Bij de werving van personeel mag geen onderscheid naar sekse meer worden gemaakt, dus ook niet bij postbestel- lers. Zuid-Nederland, en vooral West-Brabant loopt daarbij nog flink achterop ook. Maar daar komt veran dering in, heeft het postdis- trict Middelburg, dat zich tot Oosterhout uitstrekt, be paald. Bergen op Zoom bij voorbeeld krijgt binnenkort vijf vrouwelijke postbodes. In Zeeland zijn er nu drie, twee bij het hoofdpostkan toor in Middelburg (per 1 ja nuari 1985), maar de echte primeur komt toe aan het hulppostkantoortje van Ove- zande in de Zak van Zuid- Beveland. Daar bewijst me vrouw M. van der Weele-Op 't Hof al vijf jaar lang dat vrouwen best postbode kun nen zijn. Voor de Stern-verslagge ver, die alleen op zonnige zondagmiddagen en dan nog voor zijn plezier weieens door de Zak van Zuid-Beve land toert, is de reis naar Oudelande, in dichte mist, een hele onderneming. Via bochtige en smalle dijkjes, van het ene naar het andere dorpje, lijkt het wel of Oude lande nooit dichterbij komt. Totdat ik verstandig word en er de landkaart bij pak. Klopt, ik blijk er in een boog omheen te rij dén. In Oude lande zelf maar meteen de weg gevraagd aan een oude man. „Wie zegt u? Mevrouw Van der Weele?... Oh, Ma- rietje van de Post, zeg dat dan meteen!" Marielje van de Post, me vrouw van der Weele dus, is net terug van haar route door het dorp. Haar PTT- uniform heeft ze al verruild voor trui en spijkerbroek. Gretig leest ze het knipsel uit De Stem, waarin de Bergen op Zoomse postbodes hun be denkingen tegen vrouwelijke collega's kenbaar maakten. Bij iedere alinea wordt haar gezicht een graadje roder. Verbaasd verzucht ze: „Te zwaar voor vrouwen, hoe ko men ze erbij? Net of wij vrouwen niets kunnen. Er zijn zoveel beroepen waarbij je weieens wat moet tillen. Natuurlijk als de nieuwe Wehkamp-gids uitkomt, is je tas wat zwaarder dan nor maal, maar dat heb je toch in elk beroep weieens". Mevrouw Van der Weele brengt de post op de fiets rond, ze heeft zo'n 200 adres sen te bedienen en daar doet ze gemiddeld anderhalf uur over. Op maandag, wanneer er weinig post is, gaat het sneller; vrijdags als de nieu we weekbladr-itkomen heeft ze wat langer werk. Als er al iets is wat het werk van de postbode zwaar zou kun nen maken, dan is het dat het dag-in-dag-uit doorgaat, weer of geen weer. Je moet er ook bij hondeweer op uit. Maar dat is voor een vrouw natuurlijk net zo vervelend als voor een man", zegt ze. Ondertussen heeft ook haar man Frans met verbijs tering de uitspraken van de Bergen op Zoomse postbodes gelezen. Samen stellen ze vast dat hun dat tegenvalt van 'die Brabanders'. „We hebben altijd gedacht dat dat van die makkelijke mensen zijn, maar als het hierover gaat, kunnen ze nog wat le ren van die stugge Zeeu wen", zeggen ze. Mevrouw Van der Weele is als Marietje Op 't Hof gebo ren en getogen in Oudelande, bepaald geen dorp dat voor op loopt met het introduce ren van allerlei 'nieuwer- wetsigheden'. Maar toch vond iedereen het heel ge woon toen Marietje vijf jaar geleden postbode werd. Ze was toen net uit de kleine kinderen. De jongste van haar twee dochtertjes was naar de kleuterschool ge gaan. Marie wilde toen graag weer wat om handen hebben, net als vroeger voordat ze trouwde. „Toevallig hoor ik hier op het postkantoor in het dorp dat er in Ellewouts- dijk een postbesteller werd gezocht. Ik vraag nog: zou dat wat voor mij zijn? Waar om niet, zegt onze postkan toorhouder. Je probeert het toch gewoon. Nou", ze wordt er verlegen van, „zo is het gekomen. Ik werd meteen aangenomen. En ik heb nooit gemerkt dat iemand het vreemd vond. Ik denk zelfs dat ze het op het postkantoor in Ovezande wel leuk vinden dat er een vrouw bij is". Eerst bezorgde ze de post op Ellewoutsdijk, de laatste tijd doet ze dat in haar eigen dorp. Ook in Oudelande werd met Zeeuwse nuchter heid gereageerd. Binnen de kortste keren was Marietje Op 't Hof, Marielje van de Post. Ze wordt zoals op een dorp gebruikelijk is, vaak binnen gevraagd. „Een kopje koffie, meid". Maar ze is daar niet aan begonnen. „Ik vind, dat kan ik niet maken tegenover de anderen. Ieder een wil zijn post op tijd heb ben". Postbode zijn in Oudelan de is een part-time baan. Mevrouw Van der Weele heeft een aanstelling voor 18 uur in de week. Daar komt echter waarschijnlijk veran dering in. Ze heeft namelijk gesolliciteerd als besteller bij het 'grote' postkantoor in Goes. Dat wordt een volledi ge baan. En ze hoopt dat ze in Goes niet de enige vrouw zal zijn. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Toerclub Sas van Gent heeft de kalen- 'w voor wat betreft het ko kende fietsseizoen al gedeel telijk ingevuld. Zaterdag 9 maart start het seizoen met de officiële aan bieding van de Schepentrek- zerstocht-herinnering door kunstenaar H. de Bliek aan sponsor Peeters. Schepentrekkerstocht kan worden verreden gedu rende het gehele fietsseizoen en wel vanaf zondag 10 maart tot en met 13 oktober. De in schrijving hiervoor is in café Schipperhuis aan de Sasse Westkade. Zondag 17 maart staat de CPC-Braakmantocht op het programma, een toertocht over 50 kilometer. Deelnemers kunnen zich vanaf 08.00 uur laten inschrijven in De Speye, de start is om 09.00 uur. Op ko ninginnedag, 30 april, neemt de toerclub deel aan activitei ten van het oranjecomité en houdt een toertocht over 2 keer 25 kilometer. De avondfietsvierdaagse is dit jaar van 17 tot en met 20 juni, start en finish in café Schippershuis. Gedurende het gehele seizoen staan er op di verse data sterritten op het programma vermeld. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Het is nogal wiedes dat we die mensen ontvangen, want we zijn nu eenmaal een havenstad. En al zijn we de stad van de Vliegende Hollander, we mo gen die bemanning toch niet doemen om ten eeuwige dage op zee rond te zwerven. Daar komt bij dat vaak wordt ver geten dat een van de belang rijkste taken van de marine de bescherming van de scheepvaart is. Wij willen toch geen zeeroverij en pira terij, zoals voor de kust van Afrika. We moeten blij zijn met het werk dat die mensen doen". Zes maanden na verzen ding beantwoordt burge meester C. Ockeloen van Terneuzen desgevraagd als nog een brief van de Vrou wen voor Vrede in Terneu- zen, die er herhaaldelijk blijk van gaven niets te moe ten hebben van het bezoek van marineschepen, com pleet met officiële ontvang sten, aan de Scheldestad. In de meest recente brief zetten de vrouwen opnieuw vraagtekens bij de komst van een Navo-smaldeel eind van deze week, maar ze uit ten ook hun teleurstelling over het uitblijven van een antwoord van B en W op een in september vorig jaar ver zonden brief. De burgemeester wijt dat aan een communicatiestoor nis ten stadhuize, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat de vrouwen geen hoge ver wachtingen mochten hebben van een eventueel antwoord: „Op zulke vragen is in rede lijkheid geen antwoord te geven". Hoewel niet schuw van uitstapjes buiten Terneuzen wil hij in dit geval 'geen be schouwingen beginnen over de buitenlandse politiek'. „Ik heb niets tegen de Vrouwen voor Vrede, maar het is niet aan mij om vragen te beant woorden als 'waarom zit Ne derland in de Navo'", aldus Ockeloen, die verder vindt dat 'gewone lagere militai ren niet de dupe mogen wor den van internationale poli tieke verwikkelingen'. Als er alsnog een brief de deur uitgaat naar de Vrou wen voor Vrede in Terneu zen wil hij daar wel 'een open eind' aan breien. „Ik ben altijd bereid om met ze te praten." Bedrijf Stoffels kwaad op FNV DEN HAAG (ANP) - Provin cies kunnen tot 1 mei bij het ministerie van Economische Zaken aanvragen indienen voor financiële ondersteuning van een of meer toeristische 'speerpuntgebieden'. Het ministerie van Econo mische Zaken, dat daartoe een totaalbedrag van zestien mil joen gulden beschikbaar heeft gesteld, heeft dit woensdag be kendgemaakt. 'Speerpuntgebieden' zijn herkenbare gebieden waar over de betrokken provincies moeten aangeven hoe deze toeristisch kunnen worden op gewaardeerd. Het rijk denkt daarbij aan maatregelen die de toegankelijkheid bevorde ren zoals de aanleg van wegen en parkeerterreinen, wandel routes, fietspaden, ruiterrou- tes, vaarwegen en bewegwij zering. De rijksbijdrage in de kos ten van de in aanmerking ko mende projecten bedraagt 75 procent, aldus EZ. Van een onzer verslaggevers „Een impasse in de landelijke besprekingen tussen onze ondernemersorganisatie, de OSB, en de bonden, wordt nu op onze rug afgewenteld. En dat terwijl wij er altijd als eerste bij zijn om aanpassingen van de CAO in praktijk te brengen", aldus gisteren een ver ontwaardigde directeur M. A. Stoffels. Zoals gisteren gemeld dreigt dan ook nog precies dezelfde de bond Stoffels met een rechtszaak om het bedrijf te dwingen een hoger uurloon te berekenen voor enkele tiental len part-time medewerkers. Dat uurloon moet volgens de Industriebond FNV worden aangepast als gevolg van de invoering van een kortere werkweek. De part-timers kunnen daarvan enkel profi teren middels een hogere belo ning. Volgens Stoffels zijn echter nog geen sluitende afspraken gemaakt tussen werkgevers en werknemers. „Er zitten nu nog hiaten in de CAO. Een uniforme regeling is zeker no dig, maar zover is men gewoon nog niet. Collega's hanteren nu uurlonen als wij doen. Daar om kunnen we dit dreigement alleen maar zien als een po1 ging om zo een doorbraak in de CAO-onderhandelingen te bereiken. Ik vind het schanda lig dat dat over onze rug ge beurt", aldus Stoffels. Hij wijst erop dat het be drijf tot nu toe steeds goede contacten onderhield met de bonden, waarmee onder ande re ook binnen de onderne mingsraad goed werd samen gewerkt. Wat nu gebeurd is wordt door Stoffels dan ook gezien als een 'oorlogsverkla ring', waarover het laatste woord nog niet is gezegd. Van onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdag 9 maart wordt tijdens de viering van 19.00 uur een groep jongens en meisjes gevormd door deken J. Aarts. Daardoor worden zij bevestigd in hun bewuste en persoonlijke keus voor de gemeenschap van Je zus Christus. De viering in de rk Triniteitskerk van de St.-Willibrordes- parochie is geheel op dit gebeuren afgestemd. Zondag 31 maart wordt, eveneens in de Triniteitskerk aan de Al- bert Thijmstraat bij gele genheid van Palmzondag, om 10.30 uur een gezins viering gehouden, vooral gericht op de jongere kin deren die zelf aan deze dienst meewerken. Ge zinnen met kinderen tus sen de 6 en 12 jaar zijn welkom, maar ook jonge re en oudere kinderen. Van onze correspondent HULST - Rallyclub De Vossenrijders houdt zondag 10 maart een kaartleesrit ter voorbereiding op de 6 uur van Hulst, die zondag 24 maart wordt verreden. De rit is uitgezet door de heren W. Bolssens en E. Voerman, die getracht hebben er een echte trainingsrit van te maken. Als reglement is dan ook gekozen voor hetzelfde reglement dat van toepassing is bij de 6 uur van Hulst. In de trainingsrit legt men nagenoeg dezelfde ingetekende lijn drie keer af met tussendoor een uitleg. Tijdens deze uitleg worden er op het te rijden traject enige nieuwe 'voetangels' neerglegd. Ook deze worden weer besproken na het tweede tra ject. Het klassement wordt voor de B-klas bepaald na twee en voor de A-klas na drie trajecten. De rit heeft een lengte van ongeveer 50 kilometer. Inschrijven voor deelname is mogelijk vanaf 13.00 uur in de ROLO-stallen te Absdale. De start van de eerste equi pe is om 14.00 uur. Het resultaat van een botsing op rijksweg 61. - FOTO HENK HOMMERS Van onze correspondent TERNEUZEN - De zware en hardnekkige mist die giste ren de provincie Zeeland in de ban hield, heeft wel voor veel hinder gezorgd, maar ongelukken van ernstige aard deden zich niet voor. Ook de scheepvaart op de Westerschelde en de veer diensten ondervonden door de mist vertraging dan wel stagnatie. In dichte mist deed zich gistermiddag omstreeks half twee op rijksweg 61 ten westen van de brug Sluiskil een botsing voor tussen drie personenauto's. Daar stonden op dat moment voor de gesloten spoorwegovergang de auto mobilist J.G. uit Hoek en P.O uit Terneuzen te wachten. Een personenauto bestuurd door F.G. uit Oostburg be merkte dit te laat en knalde tegen de auto van J.G. op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het resultaat was wel twee zwaar en een licht beschadigd voertuig. Gistermorgen omstreeks negen uur reed in dichte mist met een zicht van minder dan 50 meter de vrachtwagen bestuurder A.F. uit Oostburg op de oostelijke zijde van de afrit van de brug Sluiskil achterop tegen een stilstaande personenauto, bestuurd door mevrouw F.A.G. Deze per sonenauto werd vrijwel geheel vernield. Mevrouw G. en een mede-inzittende werden licht gewond. Een derde bij het ongeval betrokken voertuig bestuurd door A.de H. uit Zaamslag werd licht beschadigd Plaatselijk nieuws Collecte - De jaarlijkse collec te voor het Reumafonds is in de week van 11 tot en met 17 maart. Het nationaal Reuma fonds is een actief fonds, dat in samenwerking met andere in stellingen wil komen tot bete re voorzieningen voor gehan dicapten in het algemeen. In de eerste plaats als het gaat om de reumabestrijding en de reumapatiënt en werkt daar om samen met reumapatiën tenverenigingen. De opbrengst gaat voornamelijk naar we tenschappelijk onderzoek, in dividuele hulp, aangepaste va kantiemogelijkheden en ande re vormen van recreatie voor de reumapatiënt. ANBO - Ook dit jaar biedt de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Sas van Gent haar leden de gele genheid gratis gebruik te ma ken van hulp bij het invullen van het belastigbiljet. Maan dag 25 en dinsdag 26 maart is de belastinginspectie aanwe zig in clubgebouw De Regen boog aan de Paul Krugerdreef. Mensen die hiervan gebruik willen maken kunnen bellen naar de telefoonnummes 1141 en 2395, waarna men te horen krijgt welk uur men kan ko men. Het ANBO-bestuur heeft een taakverdeling gemaakt. Mevrouw Rammeloo-Haver- hals is secretaresse, mevrouw Markenhoff-Gortzak doet de huishoudelijek dienst, M. van Hoeve is penningmeester, R. Verstraten waarnemend voor zitter en D. Wolff is voorzitter. Het bestuur zet ook een leden werfactie op stapel. Dankzij dergelijke ledenactiviteiten heeft men pas zeven nieuwe leden mogen inschrijven. Don derdag 23 mei staat een bus reis op het programma. Schrijfavond - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van Amnesty International houdt maandagavond, aanvang acht uur, een schrijfavond in De Parochie aan de Markt 3 te Sas van Gent Bridge - Leden van bridgeclub Emergo speelden in restaurant Vijverhof de zesde wedstrijd in de wintercompetitie. Men speelde een howell 10 met 12 paren. Uitslag A-groep: 1 en 2. mevrouw Bruijns-de heer Biesbroeck en mevrouw Sand- rini-de heer IJsebaert, 3. heren Sandrini-Visser, 4. echtpaar Den Haan, 5. mevrouw Bies- broeck-de heer Van Dijk. B- groep: 1. heren KramA-IJse- baert, 2. heren Dourlein-Bir- mingham, 3. mevrouw Haags- ma-de heer Koek, 4. heren Burm-Walrave, 5. mevrouw Van de Dries-de heer Van de Heiden. Soos - De COC afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vrijdag 8 maart een soosavond voor homosexuele mannen en vrouwen in het gebouw van de Jongerenbeweging aan de Blokken, aanvang 21.00 uur. Albino - Aquariumvereniging Albino Zwaarddrager houdt maandag 11 maart in restau rant Vijverhof haar maande lijkse bijeenkomst, aanvang 19.30 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Buiten de normale agendapunten wordt deze avond aandacht besteed aan chicliden, toegelicht met dia's. Kledingbeurs - In de peuter speelzaal De Peuterhof aan het Schuberthof, wordt vrij dag 19 en vrijdag 26 april een zomerkledingbeurs gehouden. Op beide avonden van zes tot negen uur. Wie iets heeft, kan dit inleveren woensdag 20 maart van 19.00 tot 21.00 uur in peuterspeelzaal Bruintje Beer aan de Sloelaan of woensdag 27 maart in De Peuterhof, eveneens van 19.00 tot 21.00 Van onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdag 9 maart houdt de Theologische Faculteit Tilburg in de Op- standingskerk te Terneuzen een open dag. In overleg met vertegen woordigers van het dekenaat Zeeland is in de afgelopen maanden een gevarieerd pro gramma uitgewerkt, dat aan sluit bij de activiteiten van verschillende werkgroepen in het dekenaat en bij de ontwik kelingen die zich daar voltrek ken. Centraal staan de onder werpen Werk of geen werk, Kerk of geen kerk, Jezus en de sabbat, Theologie studeren waarom en waartoe? geloofs gemeenschap, parochie-op bouw en parochiebestuur en Ruimte voor vrouwen. Aan het programma wordt door enkele tientallen docenten en studenten van de Faculteit meegewerkt. De open dag is bedoeld voor iedereen in Zeeland die geïn teresseerd is in vragen over geloof en kerk-zijn en in de problemen van de huidige sa menleving. De dag begint om tien uur en wordt officieel ge opend door deken J. Aarts.

de Stem | 1985 | | pagina 8