Wereldkampioen boksen Bramble betrapt op gebruik van efedrine ank Van Gennip weer op de ijsbaan Zoek dit jaar vakantierust aan de Vlaamse vakantiekust. Miss: 0* Fignon geblesseerd Jeugdige tennister Rehe blijft winnen REND 1* 30ED GROTE OVEREENKOMST MET SEIZOEN '81-'82 ?pel SLUISKIL NTEREST l'ATERDAG 2 MAART 1985 PAGINA SPORT 1 patie ip in alle maten! AIJN 2 JAAR termijnen Ongezond' 'rotest tegen rerschuiven schaaktweekamp Samaranch: „Jonge irofs op OS is een experiment" Nederlaag Iriebanders BRAZILIAANS BEDRIJSLEVEN WIL ZICO TERUG HALEN SPORT IN 'T KORT Kasparov wil regels snel veranderd zien Twee records bij strijd om zwemtitels Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland afgelast DeVlaamse kust. Zo dichtbij, zo verrassend anders. T26 v llMtwfrdw -F Inds met aturen AS VEGAS (AFP) - De Ame- ikaanse bokser Livingston Iramble, die op 16 februari iet succes de wereldtitel in et lichtgewicht (WBA-versie) erdedigde tegen zijn landge- ioot Ray 'Boom Boom' Manci- is betrapt op het gebruik in het verboden stimuleren- le middel efedrine. Het bestuur van de boks end van Nevada maakte keaalf dagen na het gevecht in las Vegas bekend, dat bij de jopingcontröle sporen van fedrine zijn aangetroffen in je urine van Bramble, die op punten won. „Het overtreden van de dopingvoorschriften is een zeer ernstige zaak", ver klaarde bondsvoorzitter Ha- rald Buck. „Onze organisatie, die volgende maand een spe ciale vergadering aan de zaak wijdt, kan eventueel zeer strenge strafmaatregelen ne men tegen Bramble". Volgens Dan Duva, de orga nisator van het titelgevecht en een zoon van Lou Duva, de trainer van Bramble, heeft de wereldkampioen de ochtend voor de wedstrijd gewoon een middeltje genomen om de luchtwegen vrij te maken. „Zijn neus was verstopt ten gevolge van een griepaanval enkele dagen voor het duel. Er is absoluut geen reden daar zo'n ophef van te maken", zei Duva. De medische commissie van de boksbond van Nevada is hoe dan ook een andere me ning toegedaan. Een woord voerder onderstreepte dat efe drine een middel is, dat een stimulerende werking op het zenuwstelsel heeft en daarom voor boksers strikt verboden is. Als reactie op het nieuws heeft Dave Wolf, de manager van Mancini, onmiddellijk een protest ingediend. Hij wil dat Bramble wordt gediskwalifi ceerd en dat hem zijn wereld titel wordt ontgenomen. „Ik zal er op toezien, dat ons recht wordt gedaan. Naar mijn me ning lijdt het geen twijfel, dat Bramble door het slikken van een verboden stimulerend middel in het voordeel is ge weest tijdens het gevecht". Hlwnaait laveren wij alle soorten gla» UIT VOORRAAD! r permanente bewoning, ëbouwd en volledig géi- ner met vide en open ner met ligbad, 2 slaap- met blijvend vrij uitzicht i nieuwe getijdenhaven. 1820-11428. 91776766 9 32 37766901 (EN HAAG (ANP) - De weede-Kamerleden voor de VD Te Veldhuis en Terpstra rillen dat staatssecretaris (an der Reijden (Welzijn, olksgezondheid en Cultuur) nor de dag komt met argu- lenten voor zijn bewering dat celnemers aan de Elfsteden icht wellicht verplicht een jedische keuring dienen te ndergaan. De liberalen willen weten p grond van welke argumen- m de bewindsman de tocht olstrekt ongezond' heeft ge- oemd. Van der Reijden moet aan- inen op welke kwantitatieve n kwalitatieve gegevens hij ijn uitspraken baseert alsme- e welke ernstige concrete on tvallen, ziektes of aandoe ingen hij vorige week bij de icht heeft waargenomen die sn dergelijke stellingname nderbouwen. De VVD-ers ragen zich tevens af of de itlatingen van de bewinds- jan nog wel in overeenstem- Hing zijn met het uitgangs- unt van de eigen verant- joordelijkheid van de deelne- ïers aan de tocht. nLBURG (ANP) - De organi- iatoren van het jaarlijkse in ternationale schaaktoernooi in filburg hebben de Koninklij- Nederlandse Schaakbond jringend verzocht te proteste ren bij de wereldschaakbond FIDE) tegen het verschuiven iaar september van de twee- tamp om de wereldtitel tussen Kasparov en Karpov. Volgens het comité van het Interpolis-toernooi doorkruist beslissing van FIDE-voor- jjitter Campomanes de Til- lurgse plannen in die periode en zeer sterk bezette dubbel- ondige achtkamp te houden, liervoor was zowel wereld kampioen Anatoli Karpov als rijn uitdager Gari Kasparov uitgenodigd. Het comité is de mening toegedaan, dat dit niet ie eerste keer is dat de FIDE ie belangen van grote tradi tionele toernooien negeert. ALGARY (AFP) - Juan An imo Samaranch heeft in Cal- tary benadrukt, dat het laten ieelnemen van jonge beroeps- porters (tot 23 jaar) aan de llympische Spelen van 1988 en experiment is. „Na 1988 ien we wel verder. De Olym- lische beweging moet inspe- m op de wensen van de tijd", ii de voorzitter van het Inter- itionale Olympische Comité |10C). Als het plan van het IOC- stuur in juni in Oost-Berlijn ir de afgevaardigden van aangesloten landen wordt dgekeurd, kunnen bij de interspelen in 1988 in Calga- ijshockeyers tot 23 jaar, die ttief zijn in de Noordameri- aanse profliga, worden inge- it, Het voorstel betreft ook iet mogelijk maken van deel- ïming, op dezelfde voor laarden, van tennissers en ■oetballers in Seoel. 'AALWIJK (ANP) - Eddy 'an der Looy heeft vrijdag- 'vond de eerste partij in de 'oorronden van het toernooi het Europees driebanden- Umpioensehap driebanden 'oor landenploegen verloren. In Waalwijk, waar Van der ^ooy en Rini van Bracht de Nederlandse ploeg vormen, die Jgen Oostenrijk uitkomt, was 'anz Stenzei sterker in de artijdie twee en een half uur hurde: 50-48 in 76 beurten. PARIJS (AFP) - De peesontsteking in de enkel van Laurent Fignon is van hardnekkige aard. Om die re den is de tweevoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk nog steeds onder doktersbehandeling. Zijn deelneming aan Parijs - Nice, de etappekoers, die maandagbegint, is onzeker. Een peesonsteking is een be kend verschijnsel bij wielren ners, die met een grote ver snelling plegen te rijden. De blessure ontstaat veelal bij Hein Vergeer in spoor Sjöbrend Door Wil Kester NIJMEGEN - Hein Vergeer kan zonder twijfel worden uitgeroepen tot dè schaatser van het afgelopen seizoen. Met een Europese en een wereldtitel bepaalde de man uit Haastrecht het gezicht van het internatio nale schaatsen in het na-Olympisch jaar. De uitkomst van het EK'85 Een geweldige prestatie, al moet er direct aan worden toegevoegd, dat met name de Oostbloklanden gas plegen terug te nemen in het sei zoen, dat volgt op Olympi sche Spelen. Ook dit jaar is dat gebleken, want de Russi sche en - vooral - Oostduitse schaatsers hebben het met uitzondering van Oleg Boz- jev en Igor Zjelezovski lelijk laten afweten. De gebeurtenissen op de grote titeltoernooien van het afgelopen seizoen tonen een opvallend grote overeen komst met de gang van za ken in het seizoen 1980-'81, eveneens een na-Olympisch jaar. De rol, die Hein Vergeer de afgelopen weken vertolk te, werd toen gespeeld door Amund Sjöbrend. Deze jonge Noor werd in 1981 net als de Nederlander dit jaar Euro pees en wereldkampioen. Er zijn meer overeenkomsten. Net als de Nederlandse schaatsers vorig jaar in Sa rajevo, hadden de Noren op de Spelen in Lake Placid weinig gepresteerd. Toen het een jaar later echter niet om Olympische, maar om kam- pioenschaps-medailles ging bliezen de Noren flink in de bus. Men sprak in die tijd niet ten onrechte van het schrik bewind van de 'drie S'en'. Op het EK, dat in Deventer werd gehouden legden de Noren beslag op de plaatsen 1,3 en 4 (Sjöbrend, Stenshjemmet en Storholt). was voor Nederland 1, 2 en 4 (Vergeer, Schalij en Van der Duim). Het WK van 1981 in Oslo werd volledig beheerst door de Noren, want toen stonden de drie S'en ge drieën op het ereplatform, 1. Sj"obrend; 2. Stenshjemmet en 3. Storholt, In Hamar la gen enkele weken geleden voor Nederland de verhou dingen iets ongunstiger: 1. (Vergeer); 3. (Van der Duim) en 4. (Schalij). Hoe sterk Noorwegen in het seizoen '80-'81 voor de dag kwam, blijkt wel uit het feit, dat de slechtst geklas seerde Noor, Oyvind Tveter, in beide toernooien altijd nog zevende was. Debutant Emiel Hopman kwam dit jaar niet verder dan een zes tiende (EK) en tiende plaats. Ook op het gebied van re cords ontlopen na-Olympi- sche jaren elkaar niet veel. De recordverbeteringen staan dan in de regel op een laag pitje. Zo ook dit seizoen. Tot dusver konden er pas drie nieuwe wereldrecords in de boeken worden 'bijge schreven. Opvallend genoeg werden er twee bij elkaar gekrast door een schaatser, die op het EK en WK ronduit faalde: de Oostduitser Andre Hoffmann. Half januari voltooide Hoffmann in Davos de 3000 meter in 4.03,31, ruim een halve seconde sneller dan de Rus Oglobin zes jaar geleden Hein Vergeer, de man die het afgelopen schaatseizoen naar zijn hand zette. op de Medeobaan voor deze afstand nodig had. Dankzij deze snelle drie kilometer kwam Hoffmann ook in het bezit van het puntenrecord kleine vierkamp met 161.158 punten. De derde recordver betering staat op naam van zijn landgenote Andrea Sch"one. Zij scherpte in Sa rajevo haar eigen Medeotop- per op de bij de dames nog volop in ontwikkeling zijnde 5000 meter aan tot 7.32,82. Voor de vaderlandse schaatstop lijkt het seizoen gedaan. Weliswaar wordt in Karl-Marx-Stadt nog deel genomen aan een drielan- denwedstrijd met de DDR en Finland, maar opzienbarend zullen daar, na alle huldigin gen van de laatste tijd de Ne derlandse verrichtingen niet zijn. Het zal dan ook wel bij de tot nu toe gerealiseerde zeven nationale recordver beteringen blijven. Zes daarvan kwamen op naam van de dames. Thea Limbach bracht het record op de 1000 meter naar 1.24,12. De records op de 3 en 5 km werden tweemaal verbeterd. Beide malen nam Yvonne van Gennip de eerder gerea liseerde topper van Ria Vis ser over en bracht de records op resp. 4.25,01 en 7.38,87. Van Gennip zette bovendien tij dens het WK in Sarajevo met 178.167 een nieuw puntenre cord neer. Voor het fraaiste Neder landse record zorgde echter, - FOTO ANP wie anders, Hein Vergeer. In Da vos verbeterde hij de bij na negen jaar oude topper op de 1500 meter, die op naam stond van Hans van Helden tot 1.54,46, slechts 1.20 ver wijderd van Bozjevs op de Medeobaan gevestigde we reldrecord. Het was een van de drie persoonlijke records, die Vergeer het afgelopen sei zoen bij elkaar reed. Alleen op de 500 meter is hij vorig jaar met 38.16 sneller ge weest. HERSHEY (RTR) - De pas vijftienjarige Stephanie Rehe, nog niet toegetreden tot de rijen der beroeps speelsters, blijft bij bet internationale tennistoernooi van Hershey verbazen. Na eerder de Francaise Ca therine Tanvier te hebben uit geschakeld, bewees ze in de tweede ronde opnieuw dat het verstrekken van een wild card aan haar een goede keus is geweest van de organisato ren. De Amerikaanse Kim Shaefer werd met twee keer 3- 6 de dupe van de dadendrang van Rehe, die wordt gecoacht door Robert Lansdorp die eer der Tracey Austin naar de top leidde. De uitslagen zijn: Elizabeth Smylie (Aus) - Vicky Nelson (VSt) 7-5,6-3; Robin White (VSt) - Jenny Klitch (VSt) 6-2, 4-6, 6-4; Stephanie Rehe (VSt) - Kim Shaefer (VSt) 6-3,6-3. De als eerste geplaatste Amerikaan John McEnroe heeft de kwartfinales bereikt van het met meer dan een mil joen gulden gedoteerde tennis toernooi in Houston. McEnroe, die eerder nog de grootste moeite had met de Pool Fibak en weer eens een fikse boete kreeg wegens een scheldpartij, versloeg zijn landgenoot Tom Gulliksen gedecideerd: 6-4, 6- 3. De nummer één van de we reldranglijst was niettemin ontevreden over zijn verrich tingen. „Mijn concentratie is niet wat het zijn moet en het voetenwerk evenmin. Ik hoop dat het morgen beter gaat", zei McEnroe. De uitslagen zijn: Leif Shiras (VSt) - Jay Lapidus (VSt) 6-4, 2-6 7-6- Peter Fleming (VSt) - Jan Gun- narson (Zwe) 6-3,6-4; Brad Gilbert (VSt) - David Pate (VSt) 6-4 6-2- Kevin Curren (VSt) - Paul Anna- cone (VSt) 6-4, 7-6; John McEnroe (VSt) - Tom Gullikson (VSt) 6-4, 6- 3. Tom Nijssen heeft de tweede ronde bereikt van het tennis toernooi in Toulouse, dat deel uitmaakt van het Franse sa telliet-circuit. De Nederlander won in twee sets van de Belg Karei de Muynck: 6-4, 6-2. Huub van Boeckel werd in de Zuidfranse stad voortijdig uitgeschakeld. De Hagenaar verloor van de Zuidafrikaan Christopher Steyn: 4-6,4-6. RIO DE JANEIRO (RTR) - Twee grote bedrijven en een televisie-netwerk hebben vol gens de dagbladen in Rio de Janeiro 2,5 miljoen dollar (ruim negen miljoen gulden) bijeen gebracht om de Brazi liaanse international Zico te rug te kopen voor Flamengo. Clubvoorzitter George Helal weigerde echter het bestaan van het fonds te bevestigen. Zico is momenteel nog in dienst van de Italiaanse ver eniging Udinese. De thuiswedstrijd in de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-beker woensdag tegen 1. FC Köln levert de Ita liaanse voetbalclub Inter Mi- heeft met het oog op de Lon- dense derby van zaterdag tus sen Arsenal en West Ham United opnieuw een bijzonde re voorzorgsmaatregel getrof fen. Om wanordelijkheden te voorkomen, is het aanvangs- tijdstip van de wedstrijd ver vroegd. Er zal om 11.30 uur worden afgetrapt. De suppor- lan een recordbedrag op van 3,3 miljoen gulden. De 80.000 beschikbare kaartjes, die alle maal in de voorverkoop aan de man werden gebracht, spekten de kas met 2,75 miljoen gulden. Bovendien wordt voor de uit zendrechten nog eens 550.000 gulden betaald. De Engelse voetbalbond ters van beide clubs hebben daardoor weinig gelegenheid zich moed in te drinken, omdat de Londense pubs pas later de deuren openen. Martin Jol speelt weer bij FC Den Haag. De net 29 jaar geworden Scheveninger te kende een contract dat hem drie maanden aan de eerste divisie club bindt. Jol begon zijn voetbalcarrière bij FC Den Haag. Hij week uit naar Bayern München en begon daarna aan een zwerftocht door voetballand. FC Twente, West Bromwich Albion en Co ventry City waren vervolgens zijn werkgevers. Jol hoopt bij Fc Den Haag als libero ingezet te worden. AUTOSPORT - De Britse autocoureur John Watson keert mogelijk in de formule 1-Grand Prix tdrug als rij der van de Toleman-stal. Watson, wiens contract bij McLaren vorig seizoen niet werd verlengd, is momenteel in onderhandeling met Tole- man. AMERSFOORT (ANP) - Boukje Keulen, bij de sprintsters, en Co- bi Borst, als allroundster, com pleteren de Nederlandse schaats ploeg, die dit weekeinde in Karl Marx Stadt een landenwedstrijd rijdt tegen de DDR en Finland. Tjaart Kloosterboer, de da mestrainer, kon pas op het laatste moment de samenstel ling van de ploeg, bestaande uit twee sprintsters en drie allroundsters, bekend maken. Yvonne van Gennip bleek vol doende hersteld van de ziekte, die haar uit de strijd om het wereldkampioenschap van de sprinters hield. Thea Limbach kreeg vrijaf van de school, waarop ze als gymnastiekle- rares werkzaam is. Henk Gemser, de trainer van de he ren, ondervond minder pro blemen. De ploegen zien er als volgt uit: Dames: Sprint: Alie Boorsma, Boukje Keulen; reserve: Marieke Stam. Allround: Marieke Stam, Yvonne van Gennip, Thea Limbach, Cobi Borst; re serve: Petra Moolhuizen Heren: Sprint: Geert Kuiper, Jan Yke- ma; reserve: Ben van der Feltz. Allround: Hein Vergeer, Hilbert van der Duim, Emiel Hopman, Frits Schalij; re serve: Robert Vunderink Jolanda Grimbergen bezet na de eerste dag van de we reldtitelstrijd voor schaatsju- niores in Röros (Noorwegen) de zevende plaats. De 17-jarige rijdster uit Rijnburg dankte die klassering aan een voor haar doen redelijke sprint in 45,51 en een goede prestatie op de 1500 meter, waarop ze als vierde eindigde. De even oude Marga Preuter uit Epse, de andere vertegenwoordigster uit de kernploeg van Leen Pfrommer, staat vijftiende. De uitslag van de 500 meter is: 1. Cornelia Dick (DDR) 42,87 2. Monique Grabrecht (DDR) 43,82; 3. Tatjana Kabotova (Sov) 43,92; 4. Fanny Cadau (Ita) 44,10; 5. Young Ok Kim (ZKo) 44,26; 12.Marga Preuter (Ned) 45,15; 14.Jolanda Grimbergen (Ned) 45,51. Dames, 1500 meter: 1. Dick 2.16,56; 2. Grabrecht 2.17.31; 3. Toeberosova 2.18.13; 4. Grimbergen 2.18.40; 5. Mischke 2.20.39; 6. Kabotova 2.21.03; 17. Preuter 2.24,71. De stand na de eerste dag Is: 1. Dick 88.390; 2. Grabrecht 89.590; 3. Tuberosova 90.413; 4. Kabotova 90.930; 5. Mischke 91.516; 7. Grimbergen 91.643; 15. Preuter 93.386. De schaatstocht over 200 ki lometer in Kuopio (Finland) wordt een jacht zonder wild. Evert van Benthem, de te van gen prooi, heeft besloten om negen dagen na de overwin ning in de Elfstedentocht van deelneming van de wedstrijd af te zien. Van Benthem rijdt in gezel schap van Janet, zijn vrouw, de toertocht over vijftig kilo meter. De 26-jarige veehouder uit Sint Jansklooster is, zoals hij te kennen heeft gegeven, zowel geestelijk als lichame lijk onvoldoende in conditie voor de tweede keer in korte tijd een reuzetocht te rijden. slecht weer, regen en kou. Fig non verliet vanwege de ontste king eerder dit seizoen de Ster van Bessèges, een voorjaar wedstrijd in het zuiden van Frankrijk. Tijdens de vorige week verreden Ronde van Si cilië, die door hem werd afge sloten als winnaar, kreeg hij opnieuw last. Op de fiets be speurde Fignon niets, maar 's avonds in de hotelkamer be gon de enkel te steken. Bij te rugkeer in Parijs bezocht Fig non daarom onmiddelijk een arts. Zijn eventuele vervanger voor Parijs - Nice is Philippe Chevallier. In dat geval wordt de rol van kopman overgeno men door Charles Mottet. MOSKOU (Tass) - Gari Kas parov, uitdager van wereld kampioen schaken Anatoli Karpov, wil de reglementen voor de strijd om de wereld titel zo snel mogelijk veran derd zien. Hij is van mening dat dit op korte termijn dient te gebeuren, zodat ze tijdens de vergadering van de wereld schaakbond (FIDE) aangeno men kunnen worden. De tweekamp tussen Kas parov en Karpov werd on langs na 48 partijen afgebro- ken. De hervatting is in sep tember en gaat over maximaal 24 partijen. „Dat is alles wat we weten", zegt Kasparov in een interview met het Sovjet persbureau Tass. „Karpov en ik maken onze zorgen over de te volgen procedure. Dat is niet in het belang van de twee kamp en niet in het belang van het schaken." Kasparov is van mening dat de tijd tot de nieuwe twee kamp, die weer op 0-0 begint, anders te kort is om zich opti maal voor te bereiden. Kaspa rov gaat over enkele dagen te rug naar zijn woonplaats Ba koe. Hij zal voor het eerst weer schaken in Irkoetsk tijdens de finale van de nationale com petitie voor schoolkinderen. Eind mei, begin juni hoopt Kasparov te kunnen deelne men aan een sterk bezet inter nationaal toernooi. HARDERWIJK (ANP) - Tij dens de opening van hei zwemtoernooi om de nationale wintertitels, vrijdag in Har derwijk, heeft de damespioeg van Dedemsvaart AC het Ne derlands record op de 4 x 200 meter wisselslag verbeterd. Mildred en Marianne Muis en Linda en Ilse Oegema kwa men op acht minuten en 20,29 seconden uit. De oude toptijd stond ook op naam van het viertal uit Dedemsvaart: 8.23,05. Ook bij de heren werd het nationale record op de 4 x 200 meter scherper gesteld. De ploeg van AZPC legde de af stand af in 7.22,50. Deze tijd betekende een verbetering van het record voor zowel vereni gingen (HPC met 7.30,57) als nationale ploegen (de heren- ploeg tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles met 7.26,72). De uitslagen van vrijdag zijn: Dames: 4x 200 meter wisselslag: 1. Dedemsvaart AC 8 minuten en 20,29 seconden (Nederlands record); 2. HPC 8.25,07 3. De Dinkel 8.35,85; 4. Laga 8.54,55. 800 meter vrije slag: 1. Ilse Oegema (De demsvaart AC) 8.51,29; 2. Alexandra Worm (HPC) 9.00,38; 3. Daphne Demuth (VZC) 9.02,98. Heren: 1500 meter vrije slag: 1. Arthur de Rauw (Dommelbaarzen) 15.38,96; 2. Guy de Kort (HPC) 16.03,44; 3. Ronald van Mourik (Zwemlust/DH) 16.17,68. 4x 200 nieter vrije slag: 1. AZPC 7.22,50 (record voor clubs en nationale ploegen); 2. HPC 7.39,38; 3. Zwemlust DH 7.53,45; 4. ZPA 7.56,30; 5. Zeeschuimers 7.58,25. ZEIST (ANP) - In de afdelin gen Zeeland en Leiden zijn al le wedstrijden voor zaterdag afgelast. De afdelingen Friesland, Den Haag, Twente en Zwolle van de KNVB hebben in ver band met de slechte gesteld heid van de velden voor zater dag en zondag alle wedstrij den afgelast. (ADVERTENTIE) Breng dit jaar uw vakantie eens door aan de Vlaamse kust, tussen Knokke en De Panne. Eet een portie garnalen langs het strand, zoek uw vertier in de casino's, dineer in de eersteklas restaurants en flaneer 's avonds langs de drukke en levendige boulevards. Trakteer uw kinderen op een Brusselse wafel na een heer- TvT". lijke dag op het strand. Of bezoek ter afwisseling een van de aam' vele pretparken in de omgeving. Een appartement voor het hele Adres: gezin huurt u al vanaf f 700 - per halve maand. Stuur nu de bon in en u ontvangt het vakantiepakket "Vlaamse kust". I ostc./rlaats: Code: S 3 In gefrankeerde envelop opsturen aan Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Postbus 19715,1000 GS Amsterdam. A.u.b. f 2,30 aan postzegels bijslui ten voor verzendkosten. VOOR GRATIS HOTEL RESERVERING TEL.:09-32.2.230.50.29

de Stem | 1985 | | pagina 6