Geleerden ontdekken bron Noorder- en Zuiderlicht VREES VOOR UITBREIDING AMERIKAANSE INVLOED 3L~ Eritrees verzet veroorzaakt sociale revolutie SERVICE IEN R.V. ITERDAG 2 MAART 1985 KWM EXTRA Jd- Zwarte Woud ier Oberland - witserland BEDEVAART jOURDES ïSE, DIE MOET IEEMAKEN geland >anje cn^ Rckrccitie 30% T48 f-:--- OOSTENRIJK EN LUX I BURG. Vak. woningen. I 04746-1338, Breeweg 6, Linne. ITIEWONINGEM 1 APPARTEMENTEN voor 2-9 I Kl TVlinnengoed etc Div programma's maken Uw wel- Ide vakantie tot een belevenis, zwembad, sauna, kegelbanen long-weekend, midweek en vakantiewoning, folder bij Uw reisb. of PASADENA(AP) - Geleer den hebben voor de eerste maal een grote eivormige energiebron in de ruimte ontdekt die medeverant woordelijk is voor het Noor der- en Zuiderlicht, de raad selachtige groene schijnsels die rond de aardpolen wor den waargenomen. De energiebron is een on zichtbaar veld, 20 tot 30 keer zo groot als de aarde, en ligt ongeveer 640.000 kilometer van de aarde verwijderd aan de kant die niet door de zon wordt beschenen. Dit werd onlangs bekendge maakt door Lou Frank, na tuurkundige van de univer siteit van Iowa. De bron gebruikt magne tische krachten om elek trisch geladen deeltjes op te vangen van de zonnewind, een heet geïoniseerd gas dat met een snelheid van 1,6 miljoen km per uur door de zon wordt uitgestoten. 'Het energieveld danst daar aar dig heen en weer,' aldus Frank, die verslag deed van zijn bevindingen tijdens een internationaal congres over de wisselwerking tussen zonnewind en het aardmag- netisch veld. Frank zei dat weten schappers aan de hand van de meest gedetailleerde ul traviolet- en gewone satel lietfoto's die ooit van het Noorder- en Zuiderlicht zijn genomen hebben kunnen berekenen dat het energie veld zich in de 'staart' van het magnetisch veld van de aarde bevindt. Deze staart wordt gevormd door een 6,4 miljoen kilometer lang uit einde van het magnetisch veld dat door de zonnewind wordt weggeblazen. Vanaf de aarde zijn het Noorder- en Zuiderlicht - de wetenschappelijke latijnse namen zijn Aurora Borealis en Aurora Australis - meestal vanaf grote hoogte zichtbaar als 100 tot 115 km lange groene gordijnen die door de lucht heen en weer bewegen, hoewel zij soms verschijnen als een rode gloed. Noorder- en Zuiderlicht ontstaan doordat de zonne wind het magnetisch veld rond de aarde stuwt, en daarmee een electrische spanning, oftewel een ener giebron in de magnetische staart opwekt. Via een inge wikkelde serie reacties wor den de deeltjes door deze electrische spanning ver sneld in de richting van de aardpolen, waar ze via een trechter tussen de magneti sche velden de atmosfeer binnendringen en door ver lichting zichtbaar worden. Net zoals een televisie beeld ontstaat doordat elec- trisch geladen deeltjes op een tv-scherm worden ge schoten, zijn de aurora's als het ware beelden die op het 'TV-toestel van moeder na tuur' ontstaan wanneer electrische deeltjes uit de ruimte in de atmosfeer wor den geschoten, zei Frank. Plaatsbepaling van de energiebron werd mogelijk na bestudering van lichtver schillen op 200.000 foto's van het Noorder- en Zuiderlicht die werden genomen door de boven de polen cirkelende satelliet Dynamics Explorer 1. F ranse greep op Afrika verslapt Door Mort Rosenblum, Associated Press LIBREVILLE - Vijfentwintig jaar nadat de 'ranse koloniën in Afrika de onafhankelijk- ieid verwierven begint de greep van Frank- jk op zijn voormalige gebiedsdelen te ver kappen, zelfs in Gabon waar de Franse super- (markt zo'n 15 soorten Camembert in voorraad leeft. Uit Ivoorkust, het paradepaardje van Frankrijks ist-koloniale successen in Afrika, zijn de afgelopen [jaren 15.000 Fransen naar huis teruggekeerd, van ho rn regeringsadviseurs tot winkelbedienden. EGTU1G 15-526 1-12/9 10 -17/10 |043-15715. ucusstraat 41, 1556010 |A. v. Ostadestraat 18, 1-71128 ICleefstraai 46, nslaan 76, 0-15272 1 Midd.-Zee, 2-8 pers. op rus keles sur Mer. 04789-1825. hp.auto's in Gr. Britt. Ierlai Politieke analisten en eco nomen achten het niet waar- ihijnlijk dat Frankrijk volle dig gaat verdwijnen van het Afrikaanse toneel. Toch te- jitent zich een verschuiving af, [die traag en onopvallend ver loopt en eerder commercieel dan politiek van karakter is. Ondanks de vele remigran ten zijn er nog altijd 35.000 Lansen in Ivoorkust, twee ber zoveel als ten tijde van de afhankelijkheid. De loon- jst van de Ivoriaanse rege- :ng telt 3.000 Fransen. In heel [rans sprekend Afrika wor- ien regeringen bijgestaan tor dit soort 'technisch advi- fturs'. Frankrijk domineert de andel, de investeringsmarkt, !e ontwikkelingshulp en de politieke contacten in zijn 14 voormalige koloniën. De ranse centrale bank garan deert de gangbare Frans-Afri- iaanse valuta en Franse ban ters nemen 80 procent van al le transacties voor hun reke- [ling. De zes Franse militaire ba lies tellen 8000 manschappen. eens 1000 Franse advi- wrs trainen de plaatselijke ïicieren. Bijna elke Frans- ifrikaanse officier heeft een ial; [list. 0U40-16188, ook v.LondenJpi van zijn opleiding [ZOMEER, TRENTINO, ITAI Suro „Valsugana", Gasthuisli 033-12716, Jiurt aan de schone ADRIA Ravenna en Rimini villa's en i I Inl. en folder: 01899-17193. «frankrijk ontvangen, J Guinee, dat in 1958 een asso- Satie met Frankrijk afwees, teert zich nu weer toe naar st moederland nadat enkele tannia van socialistisch be te het land in verval «achten. I Een nieuwe generatie Afri kanen wendt zich echter af van Parijs en richt zich op de rest van Europa en op Ameri ka. Franse ideeën „Tot dusver haalden we al les uit Parijs, zelfs onze ideeën", vertelt een jonge Ga- bonese minister. „Als de Fran sen iets niet konden leveren, betaalden we ze om te zorgen dat het er toch kwam. Inmid dels hebben we geleerd om al leen het beste te kopen". Franse functionarissen to nen zich enigszins zenuwach tig over 'la percée Americaine' - de uitbreiding van de Ameri kaanse invloed - ondanks ver zekeringen dat de Verenigde Staten de rol van Frankrijk in zijn voormalige koloniën eer der zal steunen dan aantasten. Nadat Frankrijk zijn troe pen had teruggetrokken uit Tsjaad, terwijl er Libiërs ach terbleven in het noorden van de vroegere kolonie, wendden enkele Afrikaanse leiders zich tot de Verenigde Staten. President Omar Bongo van Gabon, een kleine natie aan de westkust van Centraal-Afrika met 750.000 Gabonese inwo ners en 26.000 Fransen, maakte in openbare verklaringen dui delijk dat hij meer aandacht van de Verenigde Staten wil de. Tot nu toe hebben weinig Amerikaanse functionarissen en zakenlieden hun traditone- le huiver voor een verkenning van Frans-Afrika overwon nen. „Ik ben bang dat 'la percee ven, Amoco en Tenneco, trof fen olie aan in wateren die door de Franse maatschappij Elf-Gabon verlaten waren. „Of de technologie van Elf is verouderd, of ze probeerden iets verborgen te houden", verklaart een hoge Gabonese functionaris. „Hoe het ook zij, het heeft ons verontrust en on ze ogen geopend". Functionarissen in Togo waren evenzeer onaangenaam verrast toen een Frans advies bureau pleitte voor de sloop van een stilgelegd staalbedrijf, dat 44 miljoen dollar gekost had. Niet lang daarna bracht de Amerikaanse belegger John Moore de produktie in het bedrijf weer op gang en boekte er winst mee. Togo probeert, net als ande re staten, ook in politiek op zicht zijn horizon te verbre den. Bij de herdenking van de Duitse kolonisatie 100 jaar ge leden heette het in een officië le verklaring dat „Duitsland het eerste Europese land was, waarmee de Togolezen vriendschapsbanden aan knoopten". Frankrijk nam de kolonie in 1917 over. De regering besloot een vas te voorzitter van het corps di plomatique aan te wijzen: de Westduitse en de Franse am bassadeur zullen deze functie afwisselend vervullen, te be ginnen met de Westduitse am bassadeur. Ivoorkust knoopte diploma tieke betrekkingen aan met een aantal landen, waaronder Albanië. recteur van het Centrum voor Sociaal en Economisch Onder zoek van Ivoorkust. „Het Franse onderwijs is te theore tisch. We moeten mensen bij scholen als ze terugkomen". Twee ministers van de rege ring van Senegal hebben een Amerikaanse graad in de be drijfskunde. Volgens buitenlandse on dernemers komt de verander de opstelling van de autoritei ten inmiddels duidelijk tot uiting in de specificaties en de vorm van offerteaanvragen, die in het verleden altijd in het voordeel werkten van Franse bedrijven. Toegang Nadat Frankrijk zijn troepen had teruggetrokken uit Tsjaad, terwijl er Libiërs achterbleven in het noorden van de vroegere kolonie, wendden enkele Afrikaanse leiders zich tot Onderwijs President Omar Bongo van Gabon, een kleine natie aan de westkust van Centraal-Afrika met 750.000 Gabonese inwoners en 26.000 Fransen, maakte in openbare verklaringen duidelijk dat hij meer aandacht van de Verenigde Staten wilde. - fotoupi Americaine' niet meer is dan wishful thinking van Gabon en paranoia van Frankrijk", aldus een Amerikaanse func tionaris die goed is ingevoerd in de Amerikaanse politiek in Afrika. „Wij vormen geen be dreiging voor de Fransen". Concurrentie Desondanks neemt de com merciële concurrentie toe, vooral in grotere Afrikaanse staten, die ontdekken dat Amerikaanse, Japanse en an dere Europese bedrijven vaak betere service leveren of ande re voordelen bieden. Japan beheerst 70 procent van de automarkt, ook al lo pen de meeste autoverkopen via Franse bedrijven. Afrikaanse functionarissen streven naar een besnoeiing van de Franse particuliere be langen, die zich met steun van Parijs beijveren om nieuwko mers te weren. „Wij willen de Amerikanen en anderen precies hetzelfde bieden als de Fransen", zegt Jean Ping, een naaste mede werker van Bongo. „We vin den het nuttig om onze belan gen te spreiden". Twee Amerikaanse bedrij- Een van de belangrijkste in gangswegen voor een in vloedsverschuiving is het ho ger onderwijs. Aan het eind van de jaren zeventig besloot Ivoorkust de Franse waar schuwingen naast zich neer te leggen dat Amerikaanse uni versiteiten te hoog gespeciali seerde wetenschappers afleve ren voor een ontwikkelings land. Sedertdien is tweederde van de in het buitenland opge leide Ivorianen afgestudeerd in de Verenigde Staten en Ca nada. „Ik dring er altijd op aan dat mijn beste studenten naar de Verenigde Staten gaan", verklaart Achi Atsain, de di- Frankrijk doet echter zijn best om zijn positie te behou den. Zijn invloed in Afrika is niet alleen een prestigekwestie maar verzekert ook de toe gang tot belangrijke delfstof fen en traditonele markten en levert bovendien voorposten voor de nationale defensie op. In een radiointerview wees de Franse ambassadeur in Ga bon, Pierre Dabezies, met na druk op de Franse ontwikke lingshulp aan Afrika en de sa- menwerkingsbereidheid van zijn land, „Het verschil tussen Frankrijk en sommige andere landen is dat anderen slechts winstoogmerken hebben", al dus Dabezies. „Ik noem geen namen maar hun enige doel is winst te maken. De rest is flauwekul". Volgens sommigen zal Frankrijk zijn overheersende positie tot in eeuwigheid van dagen behouden, ongeacht zijn politiek. De meeste voormalige Franse koloniën zijn aange wezen op het westen en het ziet er niet naar uit dat andere westerse landen een rol gaan opeisen. Edem Kodjo (43) uit Togo, de vroegere secretaris-generaal van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en nu hoogle raar in Parijs, zei onlangs in een vraaggesprek: „Jonge Afrikanen voelen nauwelijks emotionele banden meer met Frankrijk. Mijn generatie is de laatste bij wie dat nog mee speelt. Toch hebben deze jonge leiders Frankrijk nodig. Er is geen ander land dat op die manier actief is in Afrika en dat weten zij". ES Spanje/ESTARTIT, app/bung.'s 2-6 pers., 300 v. zee gel. Inl. 076-413141- it van part. 4 pers. CALONG tot 27/4: 500,-; van 27/4 tot L 10,-; van 10/8 tot 31/8: 900,- orm.: 076-650627. IN HONGARIJE! achtig en goedkoop land ■n. Ook camp., hotel, pensions. 65 (ma. - vr 9-12 uur). 13,6843 RZ Arnhem tv., 4 pers. v.a. 800,- p.w. All-ihj pers.busjes en aanh. wagens. [weg 25, Echt, tel. 04754-2272. .Ie"C rit in J verschillende laden 177-48111, tsl. 221 Postbus 65, 5900 AB Venlo. itselzand, ophoog- pd, grond en grind. tel. 01613-1454 Door David. Hirst NAFKA - „Het ging soms echt hard tegen hard", verklaart Rahwa Batha zonder blikken of blozen. „We vochten man tegen man." Vlak bij Rahwa liggen de verbleekte beenderen van Ethiopische soldaten; de stille getuigen van haar woorden. Rahwa Batha, een zeventwintigjarige vrouw, staat aan het hoofd van een groep Eritrese rebellen, die de toegangswegen tot Nafka, de onaanzienlijke hoofstad van de provincie Sahil, moe ten bewaken. Het is de laatste tijd rustig aan het Eritreese verzets- front bij Nafka. Terwijl een handjevol guerrillastrijders van het EPLF, het Eritrese volksbevrijdingsfront, de wacht houden in de loopgra ven, kijkt de rest naar een voetbalwedstrijd tussen twee vrouwenteams. De wolken hangen laag over de bergen; er is geen gevaar voor een Ethiopische lucht aanval. Dit is wel eens anders ge weest. Nafka, dat al sinds 1976 in handen van het EPLF is en de toegangspoort vormt tot het binnenland van 'bevrijd' Eritrea, was tot eind 1983 het toneel van he vige gevechten. De totaal verwoeste stad is een sym bool geworden voor het na tionale verzet tegen de inlij ving bij Ethiopië. Drieëntwintig jaar gele den grepen de Eritrese re- bellen voor het eerst naar de wapens in de strijd tegen het regime van keizer Haile Se lassie, die Eritrea volledig bij Ethiopië inlijfde. Sinds die tijd is het verzet tegen de Ethiopische overheersing in heftigheid en omvang ge groeid, vooral sinds de komst van kolonel Mengistu en zijn militaire junta. vrouwen Rawha en haar vechtende zusters zijn een opvallende voorbeeld van de enorme so ciale revolutie die de strijd tegen Ethiopië teweeg heeft gebracht. In een leefge meenschap waar tot voor kort vrouwelijke besnijdenis nog heel algemeen werd toe gepast, hebben de vrouwen zoveel succes weten te boe ken in hun strijd voor gelij ke rechten en plichten, dat dertig procent van het Eri trees bevrijdingsfront op dit moment uit vrouwen be staat. De vrouwen nemen binnen het bevrijdingsfront dezelfde posities in als de mannen; soms ook, zoals in Rahwa's geval, een hogere. De benauwde leefruimte in de loopgraven aan het front wordt gedeeld door beide sexen. Mannen en vrouwen worden geacht uit sluitend op kameraadschap pelijke manier met elkaar om te gaan en de vrouwen lijken volkomen opgenomen te zijn in de mannenmaat schappij van het leger. Ze hebben hun gedrag en uiter lijk in zoverre aangepast, dat het soms moeilijk is hen te onderscheiden van hun jonge mannelijke kamera den. De vrouwen vechten, be sturen tanks en werken met zwaar geschut. Achter het front zijn kreupele oorlogs invaliden 's nachts druk doende de petroleumtanken te vullen. Hun niet gewonde zusters zijn dan in de weer met hamer en aambeeld, smeren machineonderdelen, repareren radio's en graven nieuwe loopgraven. Prostituées Ook wat betreft het on- In een leefgemeenschap waar tot voor kort vrouwelijke besnijdenis nog heel algemeen werd toegepast, hebben de vrouwen zoveel succes weten te boeken in hun strijd voor ge lijke rechten en plichten, dat dertig procent van het Eritrees bevrijdingsfront op dit mo ment uit vrouwen bestaat. De vrouwen nemen binnen het bevrijdingsfront dezelfde posi ties in als de mannen. derwijs in de provincie is er veel veranderd. Tot 1977 wa ren er buiten de hoofdstad maar heel weinig scholen. Nu krijgt echter bijna ieder een wel enige vorm van on derwijs. Er is zelfs een spe ciale klas voor de 175 Ethio pische prostituées, die door het Ethiopische leger zijn achtergelaten. Uit de landhervormingen en het politiek mobiliseren van de boeren komt het so cialistische karakter van het EPLF het duidelijkst naar voren. Er lijkt zorgvuldig nagedacht te zijn over de hervormingen, dogmatische excessen komen zelden voor. Als het EPLF al een dogma aanhangt, dan is het dat doctrines niet zonder meer van buitenaf opgelegd moe ten worden. Bezoekers uit het buiten land staan verbaasd over de vindingrijke handigheid waarmee het EPLF zichzelf weet te redden. Open-hart operaties vinden plaats in primitieve ondergrondse operatiekamers, apparaten worden gerepareerd on danks het schrijnende ge brek aan reserve-onderde len en in de kleine werk plaatsjes die overal in de jungle te vinden zijn, wor den brokstukken van bom men of vliegtuigwrakken veranderd in nuttige ge bruiksartikelen zoals ovens en tandraderen. 'Onafhankelijkheid' is niet alleen een politieke slo gan, maar een begrip dat als een rode draad door het hele beleid van het EPLF loopt. Het volksbevrijdingsfront opereert in totale internatio nale afzondering en de be trekkingen met Soedan lig gen op dit moment welis waar gunstig als gevolg van het conflict tussen president Numeiri en kolonel Mengis tu, maar hier kan in één klap een einde aan komen door een verandering in het beleid of regime. Middenklasse De leiders en kaderleden van de EPLF die deze sociale revolutie hebben veroor zaakt, zijn voornamelijk uit de middenklasse afkomstige christenen. Ze worden niet betaald, bezitten niets en hebben in geen jaren in een fatsoenlijk bed geslapen, maar lijken tevreden te zijn met de hogere geestelijke bevrediging, die de zaak waar ze zich aan hebben ge wijd met zich meebrengt. Volgens hun rivalen van het oorspronkelijke Eritrese bevrijdingsfront de door moslims gedomineerde ver zetsbeweging, waar het EPLF een afscheiding van is en die in een burgeroorlog door het EPLF werd versla gen heeft het EPLF het slechts door onderdrukking en intimidatie zo ver weten te brengen, en bestaat het front uit communisten en 'bedervers van de zeden'. In werkelijkheid is het EPLF echter vrij puriteins van aard en hoewel het dagelijks leven in Eritrea onder voortdurende controle van het front staat, is er weinig dat er op wijst dat deze con trole misbruikt wordt. De sociale revolutie, hoe belangrijk ook, blijft echter ondergeschikt aan de mili taire strijd van het EPLF. Het Eritrese verzet hoopt dat de militaire en politieke macht in Ethiopië ineen zal storten en dat Eritrea onaf hankelijk wordt. En hoewel na vijfentwintig jaar strijd niemand meer erge haast lijkt te hebben, hoopt men dat die dag toch niet meer ver af is. Copyright The Guardian/ De Stem

de Stem | 1985 | | pagina 4