KANDIDATEN BESCHIKKEN OVER MINDER GELD HANDELTJE CPN-top dringt aan op links kabinet Alsu w ,zoi^enwij voorde glazen. Divosa: In 1985 doen 6000 vrouwen beroep op WWV I )ere|yd Ploeg: deuren in Iran voor Nederlandse bedrijven geopend Vakbeweging ongeduldig DSM koopt bedrijven Psychiater: isolatie zelfmoord patiënten schandalig duidelijk Itief lisme ZATERDAG 2 MAART 1985 BINNENLAND RIJSWIJK - Mensen, die gezakt zijn voor hun rij-examen, wachten steeds langer met het aanvragen van een her-examen. 'Export niet zaligmakend voor bouw' 'Verkeersles verplichten' DE STEM COMMENTA AR BINNENLAND Kabinet start procedure bij Europees Hof over gasprijs Boeken cadeau bij hoestmiddel KRITIEK OP KABINETSBELEID (4x naar BP) Vier maai een bezoek aan een deel nemend BP-station en u krijgt zo'n fraai biergias gratis. Zoals gewoonlijk gemaakt van sfeervol Luminarc rookgfas door Verrerie d'Arques. En terwijl u spaart voor zo'n mooi voetglas blijven wij voor goed kope brandstof zorgen. Attente Jongens, daar bij BR andere helft zou bangrijpen om af- jrkstelligen. lalindustrie heeft peet af aan verzet 6-urige werkweek porzitter Ter Hart /IE (waarbij 1.000 ngen zijn aange- Idaarover luid en geweest. De FME óilips selectief te niet voor ieder- Irkweek verkorten, zij de groei van de Jn dankzij de snelle Jng van de techno- In de metaalindus- feden nodig. De de arbeidsmarkt I geschoolde en er- jlieden is groter dan „We houden on- voor de gek", zegt [der Bakker, „als poor iedereen de inkrimpen. We [roekeren met het dat we hebben." ■stie van vraag en voorgelegd aan „Onzin", zegt die vijzend op de grote in de berekenin- le vakbeweging en (industrie maakten, land dat 800.000 telt? En zelfs als i zijn, als er te wei- Iden zijn, dan kun je besluiten om die gaan opleiden. Als [m je een oplossing worden steeds ar- aangedragen die naken dan men ge- I wil." [-onderhandelaar zegt na het afbre- het overleg in Eind- [Het is geen kwestie willen, maar van In welk tempo en in >te gaan we verder, idschap is: geef ons Voordat we ons op- pntractueel vastleg- |eve maatregelen grote onderneme- |Dat betekent werk i voor jongeren door |ere arbeidstijden te door de VUT-leef- ouderen terug te Ivan 62 naar 60 jaar. pt voor iedereen een verkweek. |de vakbeweging is werkgevers willen Inde. Onvoldoende Jrote leger van werk- [rug te brengen, on- Jle opleving van de |e. Ook het kabinet voorstellen van de [ers te matig. Minis- loning (Sociale Zaken kgelgenheid) heeft bij |g gepleit voor een a rbeidstij d verkor aar veel meer dan kan de minister niet. Iten van nieuwe ar- brwaarden is in vrije (indelingen aan de so- ptners voorbehouden, pet verder moet? De ïndelaars hebben Leuwe afspraken ge- JHier en daar is nog pperd om een nieuwe Ie prikken, maar óf de leging óf de werkge lden de boot af. Beide zullen hun achter- kdplegen, terwijl in- pe contracten voor de ondernemingen ter tmg op tafel gelegd Ihet al zover komt. I binnen een maand luidelijk zijn wat de peging gaat doen. luidelijk zijn of de [eden in de onderne- hèreid zijn tot sta l/er te gaan om werk- lisen voor hen die bui- poort staan. De vak- estuurders tonen opti- over die actiebereid- werkgeverskringen Jtegen valt te beluiste- It hun personeel daar 1 straat voor opgaat, kunnen Duitse toe- i verwachten", zei de lgen Paulien van der FNV-onderhande- lij Akzo, herinnerend fe stakingen voor ar- Ijd verkorting die vorig Duitse metaalindus- |amlegden. Maar de werknemers hoefden riet te kiezen tussen erhoging of kortere sduur. |Nederlandse werkne- vert de laatste jaren al én arbeidstijdverkor- verbetering van het lent van het bedrijfs- De bedrijven gaat het leis zienderogen beter, geleverde geld voor de |e werkweek daarente- eft nog niet veel nieuw ppgeleverd. groot de actiebereid- moet de komende da- jewezen worden. Ook ambtenaren. Voor hen de aanvulling van het igeld op het spel als in ledrij fsleven hierover luitende afspraken ge- kunnen worden, het ook zijop een heet aar zit niemand te en. Zei FNV-voorzitter eze week niet: „Elk ar- ■onclfict nu is schade- voor de economie dan arbeidstijdverkor- T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - 6.000 tTOuwen maken dit jaar als de WWV (wet werkloosheids voorziening) is gewijzigd aan spraak op een WWV-uitke- ring. Dat is 20.000 minder dan waarop het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegen heid had gerekend. Ook de financiering van de gelijkberechtiging van man en vrouw in de WWV is op dat geraamde aantal van 26.000 vrouwen afgestemd. Dit heeft de Vereniging van directeuren van gemeentelijke sociale diensten (Divosa) geschreven aan de Tweede Kamer, die binnenkort het wetsvoorstel tot wijziging van de WWV zal behandelen. Doordat in de nieuwe WWV geen kostwinnerseis meer geldt zullen vrouwen ook een beroep op een dergelijke uit kering kunnen doen en wel met terugwerkende kracht tot 23 december. De WWV moest worden gewijzigd omdat deze niet voldoet aan de derde EG- richtlijn die verbiedt in de so ciale zekerheid onderscheid te maken tussen man en vrouw. Eigenlijk had de WWV al per 23 december vorig jaar aange past horen te zijn. In afwachting van de nieu we WWV zijn de gemeentelij ke sociale diensten, die belast zijn met de uitvoering van de WWV, al vast begonnen met het registreren van vrouwen die per 23 december als de nieuwe WWV al had gegolden voor WWV in aanmerking waren gekomen. De WW V-uitkering is 70 procent van het laatstverdien de salaris. Om de gelijkbe rechtiging van man en vrouw in de WWV te betalen wil staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgele genheid de toetreding tot de WWV moeilijker maken (men moet in de drie jaar vooraf gaande aan de werkloosheid 130 weken hebben gewerkt) en de uitkeringsduur afhankelijk maken van de leeftijd (pas vanaf 35 jaar wordt een WWV-uitkering voor de maximale duur van twee jaar gegeven). Uit een onderzoek van Di vosa bij de verschillende so ciale diensten blijkt dat tot nu toe 192 vrouwen zich op de wachtlijst voor de uitkering hebben laten zetten. Via bere keningen komt Divosa dan op 6000 vrouwen op jaarbasis. Nu dat getal zo meevalt en de gelijkberechtiging dus ook veel minder zal kosten (Sociale Zaken dacht dat daar voor 1985 uitgaande van 26.000 vrouwen 200 miljoen gulden voor nodig zou zijn) vraagt Di vosa zich af om het wellicht verstandig is in de Tweede Kamer het WWV wetsvoorstel toch gesplitst te behandelen. De oppositie had om gesplit ste behandeling gevraagd: eerst de gelijkberechtiging be handelen zodat die per 1 maart met terugwerkende kracht tot 23 december kan ingaan en dan later de financiering daarvan behandelen. Scherpe daling rijexamens Van een onzer verslaggevers Dat zegt het CBR, het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen. De indruk bestaat dat de gezakte kan didaten, langer moeten sparen om een nieuwe poging op de weg te kunnen betalen. Het aantal mensen dat een rij-examen aanvraagt, daalt nog steeds. Hoewel de cijfers over 1984 pas over enkele we ken precies bekend worden, blijkt nu al dat het aantal af genomen examens beduidend lager is dan in 1983. „En die daling is sterker dan het jaar daarvoor", aldus een woord voerder van het CBR. Het aantal afgenomen examens zal rond de 750.000 liggen. De daling ligt, naast demo grafische ontwikkelingen, aan de verslechterde economische situatie. „Vooral de gegadig den voor een tweede rijbewijs in een huishouden, zien af van rijles en een examen", aldus het CBR. Kortom: Als er geen geld voor een tweede auto is, neemt ook de behoefte aan een rijbewijs voor die extra auto af. „De daling hiervan is voor al te merken in de groep vrou wen tussen twintig en veertig jaar", aldus het CBR. Uit de cijfers over 1984 zal ook blijken dat mensen die ge zakt zijn voor het BE-examen, steeds langer wachten met het aanvragen van een her-exa men. Tot 1 januari 1984 was het verplicht dat her-examen binnen veertien dagen aan te vragen. Na het verdwijnen van die verplichting, blijkt daar veel gebruik van te wor den gemaakt. Van de kandida ten die opkomen voor BE (per sonenauto) zakt er één op de drie. UTRECHT (ANP) - De Neder landse bouwwereld mag niet verwachten dat de export de reddende engel is die deze be drijfssector uit de malaise haalt. Het buitenland zit niet te wachten op Nederlandse aan nemers. Dit heeft F. de Vilder gezegd tijdens de afsluitende bijeen komst van de Bouwbeurs in Utrecht. De Vilder is voorzit ter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), de over koepelende organisatie van aannemingsbedrij ven. Volgens De Vilder hebben alleen aannemingsbedrijven met internationale ervaring, een ijzersterke bedrijfsleiding en veel kennis en deskundig heid kans om het in het bui tenland goed te doen. Hij vindt dat er in Nederlandse bouw- kringen veel te luchthartig over export wordt gesproken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De regering moet zo snel mogelijk ver- keersles op de middelbare school verplichten. Daarbij moet het lesmate riaal dat op lagere scholen voor de verkeersles wordt ge bruikt, gemoderniseerd wor den. Dat heeft de Raad voor de Verkeersveiligheid in een ad vies aan de regering laten we ten. Volgens de Raad zijn de meeste Nederlanders wel met het verkeer opgegroeid, maar nooit opgevoed. Naast een ver betering van het verkeerson- derwijs, blijkt de Raad ook voorstander te zijn van een rijbewijs voor bromfietsers. De invoering daarvan lijkt niet zo'n groot probleem, om dat uit een landelijke enquete is gebleken dat tachtig procent van de bromfietsers vóór de invoering van een dergelijk rijbewijs is. DE KEER ten goede heeft amper enige wortel geschoten of er pakken zich weer dreigende wolken samen boven onze nationale economie. De cao-onderhandelingen zijn over een breed front af gebroken en de vakbeweging mobiliseert zijn achterban. Niet dat de vakbeweging denkt, dat onze opkrabbelende economie al best acties kan verdragen. FNV-voorzitter Wim Kok speculeerde duidelijk op het „gezonde" verstand van de werkgevers met zijn opmerking dat „elk conflict op dit moment schadelijker is voor onze economie dan verdergaande arbeidsduurverkorting". De eerste vraag is of de werknemers op vereiste schaal tot ac ties bereid zijn. In november vorig jaar hield de FNV een actie week tegen de kortingen op het ziekengeld en de sociale uitkerin gen. De gekozen actievorm verhulde toen al de matige actiebe- reidheid van de werknemers. De eerste vergaderingen bij Hoogo- vens hebben deze week ook uitgewezen dat de FNV-leden daar niet staan te trappelen om te gaan staken. De tweede vraag is waar de vakbeweging nou exact actie voor wil gaan voeren. Is dat hoofdzakelijk om de 36-urige werkweek in 1986 erdoor te krijgen? De lezing van de vakbeweging over de reden van het afbreken van de besprekingen is wel dat de werk gevers nergens over willen praten - dus ook niet over loonsverho ging van 1,5% dit jaar en volgend jaar - maar tot nu toe is even min duidelijk of de vakbeweging loonsverhoging uiteindelijk toch zou willen accepteren als alternatief voor verdere arbeidsduur verkorting volgend jaar. De vakbeweging heeft tot nu toe ook steeds vol gehouden zich niet te willen laten lenen voor afkoop van de ellende van de honderdduizenden werklozen met meer loon voor werkenden. Maar denkt de achterban er zo ook nog over? De indruk wordt sterker dat dit niet meer het geval is. Er is de laatste jaren door werknemers voor herstel van werkgelegen heid al behoorlijk ingeleverd tegen relatief gering resultaat. Onge zien nog meer inleveren zal aan de achterban heel moeilijk te ver kopen zijn. De derde vraag is of het van werkgeverszijde nu zo onredelijk is eerst meer ervaring te willen opdoen met de 38-urige werk week waarmee dit jaar pas is begonnen. Ons dunkt van niet. Bo vendien heeft West-Duitsland, nog altijd een van onze belangrijk ste handelspartners, ook nog maar een 38-urige werkweek en ook België kent de 36-urige week nog maar zeer sporadisch. On ze economie verkeert nog in een staat waarin het voor ons beter is onze buren te volgen dan ze voor te gaan Het siert de vakbeweging vast te willen houden aan de solidari teit tussen werkenden en niet-werkenden, ook nu die doelstelling in de eigen achterban onder grotere spanning komt te staan. Men raakt echter alleen maar verder van huis wanneer men de 36 uur al te haastig wil binnenhalen. Want met de effecten van de jong ste economische crisis in de huishoudportemonnee nog vers in het geheugen is het bespelen van het gevaar van voortijdige af braak van het nog prille herstel een te sterke troef in handen van de werkgevers, die niet straffeloos genegeerd kan worden. Vast beraden geduld is nu eenmaal meestal op ongelegen momenten geboden. (ADVERTENTIE) 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.l Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland HEERLEN - DSM heeft in Amerika twee chemische be drijven opgekocht: Pixley-Ri- chards Inc. en Pixley-Ri- chards West Inc. Beide firma's zijn gespecia liseerd in de produktie van hoogwaardige chemische kunststofprodukten, die voor al gebruikt worden in de com puter- en telecommunicatie- industrie. Bij Pixley Richard werken in totaal 500 mensen. De jaar omzet van beide bedrijven be draagt 100 miljoen gulden. Pixley-Richards is gevestigd in Plymouth (Mas) en Pixley- Richards in West in de Tempe (Arizona). UTRECHT (ANP) - Het isole ren van patiënten die uitslui tend zelfmoordneigingen heb ben en/of die zichzelf verwon den is in de Nederlandse psy chiatrie ronduit een schan daal, dat met grote kracht dient te worden bestreden. De psychiater-psychothera peut dr. F. van Ree stelt dit in Medisch Contact naar aanlei ding van een onderzoek in een psychiatrisch ziekenhuis waaruit bleek dat het isoleren - eenzaam opsluiten - van dit soort patiënten nog zeer vaak voorkomt, vooral 's nachts. EEN 38-jarige Groningse student is door de politie aange houden op verdenking van het illegaal kopiëren en verko pen van psychologiestudieboeken. De uitgever van deze boeken, Walters Noordhoff, heeft daardoor een schade geleden van veertig tot vijftigduizend gulden. M. was vorig jaar met het kopiëren begonnen. Zo kopieer de hij een boek met een winkelwaarde van 110 gulden om vervolgens de kopie te verkopen voor 15 gulden. Hij had het plan ook op andere universiteiten in Nederland gekopieerde boeken aan de man te brengen. De uitgeverij diende een klacht in tegen M. bij de politie wegens overtreding van de auteurswet. - fotoanp Mike B opgepakt DE politie heeft de 31-jarige Mike B. in Haarlem aange houden. De man kwam vorige week in het nieuws toen hij in Amsterdam wegens gebrek aan celruimte werd vrijgela ten. Hij zat in voorarrest op verdenking van poging tot doodslag. De Haarlemse poli tie hield B. aan op verzoek van de politie in Alkmaar. Die was naar hem op zoek omdat hij verdacht wordt van oplich ting. Speurtocht DE politie in Zaanstad is op zoek naar twee Nederlandse jongens die daar een Turkse jongen uit racistische motie ven in het water van de Gouw hebben geduwd. Onder de uit roep 'zo, weer een Turk min der' duwden zij de 13-jarige Soner Sahin in het diepe en ijskoude water langs de Troel- stralaan. Hij werd daaruit ge red door een toevallige pas sant die hem thuis bracht. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - De Nederlandse regering spant een procedure aan bij het Europese Hof van Justitie tegen het besluit van de Europese Commissie, dat de gasprijs voor de Nederlandse tuinders omhoog moet. Zoals gemeld vindt de Euro pese Commssie de lage gas prijs voor onze tuinders een vorm van steunverlening en is daarom concurrentieverval send. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie liet premier Lubbers weten dat het kabin- bet zich niet leerlegt bij deze uitspraak van de Commissie. Omdat de zogenaamde 'bo demprocedure', die de Neder landse regering nu start, wel eens lang zou kunnen duren, vraagt het kabinet aan het Hof van Justitie om de uitspraak van de Europese Commissie te schorsen. UTRECHT (ANP) - Huisarts A.F. Tempelaar uit Frederiks- oord ergert zich aan de aanbiedingen van de farmaceutische industrie. In het artsenblad Medisch Contact meldt hij de laatste stunt op dit gebied: een firma die bij aankoop van 3.700 gul den aan onder andere hoestmiddelen het complete werk van dr. L. de Jong Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog cadeau geeft. Van onze Haagse redactie AMSTERDAM - De top van de Communistische Par tij Nederland wil dat de PvdA in 1986 serieus de mo gelijkheid van een links meerderheidskabinet bekijkt. Partij-voorzitter Elly Ize- boud en fraktieleider in de Tweede Kamer, Ina Brouwer, zeiden dat gisteren op hun 29ste partijcongres, dat mor gen in Amsterdam wordt af gesloten. Brouwer hekelde fel de opstelling van PvdA-leider Den Uyl, die bij de volgende kabinetsformatie eerst wil gaan praten met CDA en VVD. „Over de PSP en CPN zegt hij dat ze in elk geval niet ondemocratisch zijn, maar dat is veel te mager. Dat komt neer op ouderwets gedogen. Ik zeg Den Uyl dat wij niet aan de kant willen staan, omdat met ons dan honderdduizen den aan de kant staan". Izeboud voegde daar in haar openingsrede aan toe dat in ons land, „met zo'n vredesbe weging en zo'n sterke en springlevende anti-fascisti sche traditie", een progressie ve regeringspolitiek zonder meer mogelijk moet zijn. Nog duidelijker was zij over het huidige kabinetsbeleid van CDA en WD: „Een politiek die berust op corruptie, op on controleerbare netwerken van macht en op het systematisch negeren van belangen, verlan gens en rechten van miljoenen mensen, hun organisaties en van het parlement". Zij voegde daaraan toe: „Voorlopig mag Van Aarden- ne kennelijk nog wel blijven zitten, maar dat neemt niet weg dat ook binnen de VVD krachtige geluiden hoorbaar worden die duidelijk maken dat men terwille van het red den van het kabinet liever de ze minister laat vallen. De me ning van onze partij is duide lijk: natuurlijk moet Van Aar- denne verdwijnen, maar niet om de huidige regeringscoali tie te redden. Dit hele kabinet moet weg". Op het congres, dat vandaag en morgen wordt voortgezet, staat vooral de positie van de CPN in de komende twee jaar centraal. Er moet een nieuw partij-bestuur worden geko zen, en daarmee wordt ook voor minstens de komende twee jaar de partij-lijn vast gelegd. J V5 Het is weer cao-tijd in Neder land. En het gaat niet zo best. Er is er heel hard NEE geroe pen. Het woord ACTIES is ook al weer gevallen. Korter werken, daar gaat het om. Veel werkgevers zien niets in weken van 36 uur Daarom zal er gestaakt wor den. Want staken is natuurlijk ook een vorm van korter wer ken. Bij Philips produceren ze da gelijks ontelbare gloeilampen die korter werken. Maar de mensen die ze maken mogen het niet. Een vreemde zaak. Philips maakt zich drukker over China. Investeren in Chi na, daar droomt op dit mo ment elke zakenman van. He1 is het Land van de Onbeglens- de Mogelijkheden. Coca-cola, McDonald en Mic key Mouse doen er al goede za ken. Rienk Kamer gaat bin nenkort stukken grond en de len van de Jang Tse Kiang te koop aanbieden. Deze week is in de mist ver dwenen. Grauwe wolken ma ken alles onzichtbaar. Zou dat de wraak van Piet Grijs zijn? Maar we mogen onze handen nog dichtknijpen, want pas eind deze maand wordt het pas echt slecht. Het spreekwoord zegt immers 'Maart roert zijn staart'! Ik moet er een eind aan ma ken, want ik kan mijn beeld scherm niet meer goed zien. Laten we dit weekend maar eens flink op de misthoorn blazen. MERIJN Drugs OP Schiphol zijn in 1984 be duidend meer verdovende middelen onderschept dan in het jaar daarvoor. Het specta culairst was de toename van de cocaïnevondsten: van 32 ki logram in 1983 naar 85 kilo gram in het afgelopen jaar. (ADVERTENTIE) SCHIPHOL (ANP) - Veel van de moei lijkheden waarmee Nederlandse be drijven uit de agrarische sector kam pen bij pogingen naar Iran te exporte ren zijn opgelost. Dit heeft staatssecre taris Ploeg (Landbouw)op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit de Iraanse hoofdstad Teheran. De problemen die met name nieuw komers op de Iraanse afzetmarkt had den betroffen voornamelijk de wegen die voor export naar dit land moesten worden bewandeld en de betalings vorm. Iran sluit contracten op basis van het zogeheten Barter-systeem, waarbij vijftig procent van de betalin gen geschiedt in de vorm van aardolie. Voor deze vorm van betalen moeten Nederlandse bedrijven tussenpersonen inschakelen, die op hun beurt weer commissie vragen waardoor de marges voor deze bedijven erg klein worden. Ploeg noemde de belangstelling van Iraanse zijde voor wat Nederland op agrarisch gebied te bieden heeft zeer groot. Overeengekomen is dat het Ne derlandse bedrijfsleven samen met ambtenaren van het ministerie van Landbouw een zogenoemde haalbaar heidsstudie zal gaan doen voor een landontwikkelingsproject voor een ge bied van 25.000 tot 50.000 hectare. Met een dergelijk onderzoek is één tot an derhalf jaar gemoeid. Ploeg stelde dat op langere termijn hier voor het Ne derlandse bedrijfsleven zeer goede kansen liggen. Hij schatte dat het in to taal om miljarden guldens zou kunnen gaan. De ontwikkeling van de agrarische sector heeft in Iran hoge prioriteit. Het land streeft ernaar uiteindelijk voor wat betreft de voedselvoorziening vol ledig onafhankelijk te worden. Neder land exporteerde in 1983 al voor een be drag van 365 miljoen gulden aan land- bouwprodukten naar Iran. Staatssecretaris Ploeg is de eerste Nederlandse bewindsman die na de Iraanse revolutie van 1979 een bezoek aan dit land heeft gebracht. Ploeg heeft besprekingen gevoerd met de Iraanse ministers van landbouw, handel, plan ning en ook met de minister van bui tenlandse zaken Velayati. Daarbij is door Ploeg de kwestie van de mensen rechten in Iran aan de orde gesteld. Ploeg noemde de bereidheid om over deze zaken te praten groter dan hij aanvankelijk had verwacht. Over de uitkomsten van deze ont moeting zei Ploeg, dat voor hem het be langrijkste was dat dit gesprek plaats gevonden had. De Iraanse minister van buitenlandse zaken heeft Nederland uitgenodigd om als toehoorder aanwe zig te zijn op een symposium over de mensenrechten dat in Teheran zal worden gehouden, georganiseerd door islamitische landen. Eind april zal ook staatssecretaris Bolkestein van Economische Zaken een bezoek aan Iran brengen in het kader van een versteviging van de handels contacten met dit land.

de Stem | 1985 | | pagina 2