NT D Vakbondsschool biedt wouwen een kans op betaald werk I TWEEDE SCHOOL KOMT IN TIIBURG STANKBESTRIJDING MILJOENENZAAK B, r s-lijders W3 e luchtjes van de quiverings installatie in Bath kosten de techneute n van het Hoogheem raadschap West- Brab ant hoofdbrek ens. De bewoners rond het zuiverings station klagen regelmatig over stankoverl ast. Of, zoals K.J. Timmerm an van het Hoogheem raadschap en dijkgraaf ir. P. van der Burgh het liever noemen, „zij constatere n dat ze iets ruiken. Dat wil nog niet zeggen, dat ze overlast ondervind en". Kunnen de luchtjes door afdekken van de bassins onder de 'geurdrem pelgehouden worden? Extra heffing "iiiiwiiiiiiiiiimii Betrouwbaar Bezwaren betaalde banen liggen voor vrouwen met een lage opleiding en vrouwen die jarenlang thuis hebben gezeten niet voor het oprapen. Vakopleidingen voor volwassenen zijn vaak gericht op mannenberoepen. Daarnaast moeten vrouwen heel wat hindernissen nemen voor ze op latere leeftijd een opleiding kunnen gaan volgen. In september vorig jaar ging in Utrecht op initiatief van de FNV- vrouwenbond de Alida de Jongschool van start. De school biedt één-jarige opleidingen voor vrouwen met weinig kansen op betaald werk. De opleiding voor het gebruik van computers, het programmeren ervan en voor het opzetten van een eigen bedrijf blijken in een grote behoefte te voorzien. Dit jaar gaat in Tilburg een tweede vakbondsschool van start, voor vrouwen uit de regio. Wapenen Vervolg op volgende paginal Wj dik in Brabant tegen welke ge- e herindeling dan ook. renthe en Brabant zijn al- ies heringedeeld of met bezig. De regering houdt d inwoners als criterium ht komt de Kamer wat la ar ik denk dat de uiteinde van de rijksoverheid niet e vijfduizend zal liggen, boven. Brabant is uniek, maar waarom zouden nor- het aan Bergen op Zoom Zeeland, in het aan ooste nt grenzende Limburg zijn d, hier ondeugdelijk zijn? is er alom beroering. Geen meen te heft zichzelf op. bijvoorbeeld in het samen- Hees wij k-Dlnther zo be daar het welbevinden van door de samenvoeging te- n? Ik denk overigens wel, de Staten sterke aandrang om de voorgestelde norm elen". I t gesprek op Wiegel, op komt, zegt hij: „In Fries- het ambt minder dan in Wij hebben viermaal zo veel n als daar. Friesland is eringe mate geïndustriali- enk dat er aanzienlijk min- rhapstukken vale dan hier. s in menig opzicht te verge- t de beide Hollanden. Als u raagt, blijft de heer Wiegel 'n oude dag in Friesland. Dit m een tussenfase in zijn be- n". ~et Wiegel mee ga als hij te- naar Den Haag? Ik kan me omstandigheden wel voor aar ik denk er niet dagelijks k heb het hier - ondanks de van het ambt - nog steeds n zin. Nee, echt geen heim- de macht". et RSV-debacle en de op dat men toch eigenlijk ook had moeten horen': „De par- 're enquêtecommissie heeft voor een gesprek gevraagd, enals Wiegel en Andriessen, f aan de commissie geschre- ik gehoord was, had ik overi- t meer kunnen mededelen otulen van de ministerraad n hebben. Ik ben tot in het n mijn ziel overtuigd van de ouw van minister Van Aar- ijn integriteit staat boven iterste van de handelaar. -ft volgens 'boze tongen' op de arkten al vele malen aan een draadje gehangen, OPEC is ldelijk uiteen gevallen en de mijnstaking al even vaak tot de gekomen. De dealer moet en van die geruchtenstroom fd koel houden. rootste druk ligt de laatste tijd ollar-dealers. „Dat zijn de ech- slijders", aldus Claessen. Het rige koersverloop vergt het van de handelaar. Ongeacht ting waarin de koers gaat, is forse schommelingen echt een e van seconden of hij er goed ngt dan wel een strop haalt, rincipe bepaalt de valutahan ds ruim tien jaar de wissel- n. Als echter een munt uit het dreigt te lopen, zoals nu de dol- nnen de centrale banken de gaan beïnvloeden door met 'ragen op de markt te komen, de Bundesbank dat in sep- r deed, viel de dollarkoers met tot 5% terug. De laatste weken opnieuw sprake van dergelij- erventies, zonder dat het oor- "elijk veel uitwerking had. Die rheid maakt de handel nog er dan hij normaal gesproken is in zekere zin een frustre- vak", aldus Claessen. „Als ie denkt dat je een goede affaire ;edaan, blijkt een paar minuten dat het toch nog wat beter had pd". huiselijk tegeltje tussen alle onica geeft het antwoord. In •tters zegt het: „Wie geen fouten t, maakt niets". ZATERDAG 2 MAART 1985 Waterzuivering Bath: geurvreters gevraagd Ir. P. van der Burgh: „De minis ter heeft nog geen normen vastge steld". Door Willem Rei$fr In de dichte mist vormen de slib-bassins het decor voor een thriller. Loopbruggen lei den langs wateroverstorts, de zuiveringsinstallatie is verla ten. De zuiveringsinstallatie Bath is een bedrijf zonder mensen, want het reinigings proces regelt zichzelf. Uit de bassins slaan onwelriekende dampen. „Niets aan de hand", zegt K.J. Timmerman, hoofd van de wa terzuiveringsinstallaties van het Hoogheemraadschap West-Brabant (HWB). „Dat is gezonde modder lucht". Het Hoogheemraadschap West- Brabant startte in 1983, toen 'de vrouw van Bath' minister Neelie Smit-Kroes de installatie opende, met de zuivering van het afvalwater, dat wordt aangevoerd door de persleiding vanaf Moerdijk en waarop naast kleinere gemeenten ook Bergen op Zoom en Roosendaal zijn aangeslo ten. De voorwaarde die de gemeente Reimerswaal stelde aan het HWB was, dat de omgeving geen hinder zou mogen ondervinden van het zuive ringsproces. Het HWB is er nog niet in geslaagd om aan die voorwaarde te voldoen. De stank wordt op twee manieren De eerste paal voor de zuiveringsinstallatie in Bath werd in 1981 geslagen. veroorzaakt. Ten eerste is er de 'nor male' H2S- ofwel rotte-eierengeur, die in elk riool ontstaat en het gevolg is van het rottingsproces dat in de persleiding voorkomt. Daarnaast zijn er de aromatische en alefatische ver bindingen die Shell in Moerdijk ach terlaat in het afvalwater. „Zelfs in heel kleine concentraties zorgen die al voor een doordringende lucht", zegt ir. P. van der Burgh. Het HWB is er voorstander van om de stank bij de bron te bestrijden. In het geval van Shell zou dat beteke nen, dat op Moerdijk de stank zou moeten worden aangepakt. Er werd een installatie ontworpen, die volgens het HWB vijftien miljoen gulden zou kosten. „Onjuist", reageerde Shell. „Die installatie kost 55 miljoen". En de multinational vond het officieel niet nodig zelf wat aan de stank te doen. „Ze wilden op het Haringvliet lozen", zegt Van der Burgh. „Toen dat niet mocht en ze gedwongen werden om op de persleiding te lozen, wen sten ze geen extra maatregelen te ne men". Maar Van der Burgh weet wel, dat Shell intern eraan werkt om de kwalijke verbindingen te bestrijden. Een woordvoerder van Shell: „Wij hebben indertijd met het hoogheem raadschap een aantal installaties in het buitenland bezocht en een be paald type installatie geadviseerd. Het HWB heeft toen gemeend een an dere installatie te moeten kiezen. Het schap heeft trouwens direct al reke ning gehouden met de mogelijkheid van overkapping". Hij erkent dat in het industrieel afvalwater van Shell vluchtige stoffen zitten, die al bij een miniscule hoeveelheid 'de geurdrem- pel' overschrijden. Om de stank te bestrijden, bestaat de mogelijkheid de diverse bassins af te dekken. De kosten: 22 miljoen. Voor de vuist weg rekenen Van der Burgh en JJimmerman uit, dat elke inwoner van West-Brabant drie gul den per jaar extra waterschapshef fing moet betalen om die investering te kunnen plegen. Dat bedrag zou kunnen meevallen, als er een aan zienlijke subsidie wordt verstrekt door Rijkswaterstaat. Interessanter dan deze cijfers is het bestuurlijk probleem dat zich voor doet. Want wat is stank? Ir. van der Burgh: „De minister heeft nog geen normen vastgesteld. Wel buigt een commissie voor de luchtverontreini gingswetgeving zich over deze pro blematiek. Er zal wel een norm ko men in de trant van 'geureenheden per kubieke meter'. Nou, zo'n norm alleen al vraagt om een uitleg". Het hoogheemraadschap heeft in dertijd gekozen voor Bath, omdat er enerzijds geen andere locatie te vin den was en anderzijds de omgeving slechts dun bebouwd is. Binnen een straal van drie kilometer staan er to taal nog geen honderd huizen. Be- FOTO'S ARCHIEF DE STEM loofd is dat de bewoners geen stank overlast zouden ondervinden, maar normen zijn niet vastgesteld. Proef ondervindelijk moet het HWB maat regelen nemen om de stank tegen te gaan. De bewoners hebben, zo zeggen de HWB-bestuurders, niet te vrezen dat de reinigingsgeurtjes hun gezondheid schaadt. Met afgrijzen denken Van der Burgh en Timmerman terug aan de misplaatste angstpsychose, die Hoeven enkele jaren geleden in de ban hield, omdat de bewoners rond persgemaal 't Gors veronderstelden verschrikkelijke ziekten op te zullen lopen. „Die mensen uit Hoeven zijn vervolgens de bewoners bij Bath gaan informeren", zegt ir. Van der Burgh veeelbetekenend. Maar de zo genaamde 'MIK- en MAK-waarden', die een norm geven voor de schade lijkheid van luchtverontreiniging, zijn niet eens van toepassing op Bath. „We hebben hier snuffelpalen gehad, die gecontroleerd werden door het TNO. Daaruit bleek dat de invloed van de luchtverontreiniging in het Ruhrgebied bij oostenwind hier goed te meten was, maar de invloed van de waterzuivering geheel niet", zegt Timmerman. In die context moeten de Bathse geurtjes worden besnuffeld. Daar voor is een ploeg samengesteld van vier leden, twee HWB-medewerkers en twee bewoners. Geselecteerd op een goede werking van de reukorga nen gaan zij op gezette tijden rond de '"llllllllllllllll,, HM ""«Hiiiiiii,,,,,,,,,, „„J waterzuiveringsinstallatie snuffelen. Uit de cijfers die dit rondneuzen ople vert, blijkt dat de bewoners méér rui ken dan de HWB-medewerkers. De geurgrens ligt voor de bewoners ver der van de zuiveringsinstallatie af dan voor de HWB'ers. Uit de gege vens valt verder af te leiden dat tot twee kilometer van de installatie re gelmatig geurtjes vallen te bespeu ren. De ambtenaren benadrukken steeds weer dat 'klachten' en 'over last' niet mogen worden verward met 'waarnemingen'. Alle omwonenden hebben van het HWB een formulier gekregen, waarop zij de waarnemin gen noteren. In de eerste tweehon derd dagen dat de zuiveringsinstalla tie draaide, werden 75 waarnemings registraties gemaakt, terwijl er maximaal 1277 waarnemingen ge daan hadden kunnen worden. Dat is een gemiddelde van 1 op 17. Merwkaardig is dat na het nemen van maatregelen ter bestrijding van de stank het aantal klachten is toege nomen. De heer Timmermans wijt dat aan het seizoen: bij een stijgende temperatuur neemt de geur van rot tende eieren toe. Mevrouw Van Wingen heeft nog de meeste last van de lucht. Met haar ge zin woont zij op vijfhonderd meter afstand van de waterzuivering. „De stank is me wel tegengevallen", zegt ze. „We hebben er last van als de wind voor ons slecht staat, vanuit het westen. Vooral als de stank tot het huis is doorgedrongen, is het erg moeilijk de zaak weer fris te krijgen". Van der Burgh en Timmerman noe men de familie Van Wingen de be trouwbaarste informant. Want niet alle klachten zijn even serieus te ne men. „Soms krijgen we bij westen wind zowel klachten uit het oostelijk gebied als uit Bath. Nou, die uit Bath kan natuurlijk niet". Toch vindt Van der Burgh dat er in ieder geval maatregelen moeten wor den genomen. Welke is nog onbekend. Fasegewijs kunnen de bezinkings- bassins en overstorten worden afge dekt met alluminium platen. Die kos ten zouden ƒ22 miljoen bedrage. „Maar wij jagen koortsachtig op goedkopere methoden", zegt Van der Burgh. Zo gaat men binnenkort kij ken in Archères bij Parijs, waar met een deken van kunststof balletjes van pingpongformaat stankverspreiding onmogelijk wordt gemaakt. Dat zou een besparing van 5.7 miljoen ople veren. Timmerman is sceptisch: „Bij een stevige bries waaien al die bal letjes van de bassins af. Dan kan ik wel ballenvangers in dienst nemen". Het Hoogheemraadschap West- Brabant wil zich aan de belofte hou den dat de bewoners geen stankover last meer hoeven te verdragen. De ge meenschap moet daar het fikse be drag van ƒ22 miljoen, of wellicht minder, voor op tafel leggen. Het is de vraag of het een verteerbare zaak is, dat normen voor het industrieel af valwater van Shell zo worden vastge steld, dat die niet aansluiten op de normen voor de luchtverontreiniging. Het lijkt niet te rijmen met het prin cipe 'de vervuiler betaalt'. Door Nell Westerlaken ,,'t Is net die trap onder je gat die je nodig hebt om een eigen bedrijf te beginnen." Zo typeert Will (41) de opleiding die zij volgt aan de Alida de Jongschool in Utrecht, de eerste dagschool opgezet door de FNV-vrouwenbond, waar volwassen vrouwen een vakopleiding kunnen krijgen. Ze doet de één-jarige opleiding om een eigen bedrijf te starten. Will: „Ik wil een vrouwenboekhandel beginnen, dat weet ik sinds enkele weken. Mijn aanvankelijke plannen om een uitzendbureau voor vrouwen te beginnen, waarmee ik aan deze opleiding begon, bleken niet haalbaar en toen ben ik omgeschakeld." Will heeft een man en drie kinderen van 9, 14 en 17 jaar. Hoewel ze haar hele leven buitenshuis heeft gewerkt is het voor haar niet gemakkelijk geweest om aan een opleiding te beginnen. „Het huishouden hebben mijn man en ik altijd samerf gedaan, maar als er nu een kind ziek is zeg ik tegen hem: 'Sorry maar ik moet naar school, ik kan niet thuisblijven'. Vaak valt er wat te regelen, want mijn man werkt in wisseldienst. Toen hij onlangs toch, vanwege ziekte van één van de kinderen,thuis moest blijven, is hij bij zijn baas geroepen. Hij heeft uitgelegd wat ik deed en dat is toen enthousiast ontvangen op zijn werk. Als hij maar niet te vaak om die reden thuis blijft". Will moet desondanks dagelijks opkomen voor haar rechten: „Ik ben niet meer zo volgzaam, maar dat wordt in mijn gezin nu geaccepteerd". Een deel van de familie blijft haar echter beschouwen als een ontaarde moeder. Het is slechts één van de problemen die vrouwen ondervinden als ze opnieuw naar school willen of als ze een betaalde baan zoeken, volgens Saskia van Hoek, coördinatrice van de school. De opleiding, die in september is gestart, is bedoeld voor vrouwen die willen (her-) intreden op de arbeidsmarkt maar die de bagage missen om een werk te vinden, bijvoorbeeld doordat ze jarenlang thuis hebben gezeten of een lage opleiding hebben. Na een arbeidzaam leven als huisvrouw en moeder ontbreekt voor hen de aansluiting op de arbeidsmarkt. Daarnaast is er een groep vrouwen die nog 'in de kleine kinderen zit' en zodoende geen tijd en mogelijkheid heeft om een opleiding te gaan volgen. De FNV-Vrouwenbond constateerde dat er aan de bestaande vakopleidingen, ook in het zogenaamde tweede kans-onderwijs, nogal wat bezwaren kleefden voor vrouwen. „De lestijden zijn onhandig voor vrouwen met kinderen en de bestaande vakopleidingen zoals de CW's (Centra voor Vakopleiding voor Volwassenen, red.) hebben het imago van een mannenopleiding. Ze zijn vooral gericht op mannenberoepen en dat is voor veel vrouwen een enorme drempel. Vrouwen zien zichzelf niet zo gemakkelijk als loodgieter in een overall een dak opklimmen", zegt Saskia van Hoek. Vrouwen laten hun keuze meer op verzorgende beroepen vallen, een sector waarin de kansen op betaald werk met de dag afnemen. De vakbondsschool heeft daarom gekozen voor opleidingen die perspectief bieden voor betaald werk. Naast de opleiding voor het starten van een eigen bedrijfje zijn er één jarige opleidingen voor systeembeheer voor computers en voor het omgaan met computers. Alleen voor de opleiding voor Het onder de knie krijgen van de geheimen van de computer behoort tot de lesstof op de FNV-vakbonds- school voor vrouwen. - FOTO ARCHIEF DE STEM systeembeheer wordt als vooropleiding HAVO gevraagd, verder zijn er geen toelatingseisen. Op school is een crèche voor de kinderen van de scholieren. Dagelijks komen daar zo'n 12 tot 15 peuters. „We zagen zoveel zaken op andere vakopleidingen die ten gunste van volwassen vrouwen veranderd zouden moeten worden, dat we zelf maar besloten om een school te starten", zegt Saskia van Hoek. De kinderopvang, de gunstige lestijden (van 9 tot 4 en vaak in dagdelen), de lage kosten en het aanbod van opleidingen die aansluiten bij de vraag op de arbeidsmarkt verbreden de mogelijkheden voor vrouwen maar betekenen echter niet dat vrouwen alles nu op een presenteerblaadje krijgen aangereikt. Veel moeilijkheden blijken nog altijd thuis te liggen. Ondanks een mentaliteitsverandering ten gunste van de positie van de vrouw blijken moeders nog altijd op problemen te stuiten als zij voor zichzelf een betaalde baan wensen. Is het niet in het gezin, dan is het in de buurt, in de familie of kennissenkring. Als ze al niet voor slechte moeder worden aangezien, wordt er gezegd dat een werkende vrouw de baan van een man heeft 'ingepikt'. Saskia van Hoek: „Vrouwen moeten zich daartegen wapenen. Op school is daarvoor een vormingsprogramma dat daarin ondersteunend werkt. Het is goed dat vrouwen van elkaar weten dat ze dezelfde problemen hebben. Ze moeten ook leren om te organiseren en om te ontdekken dat ze veel meer kunnen doen in dezelfde tijd die ze tot hun beschikking hebben."

de Stem | 1985 | | pagina 14