Boertien gaat toch naar Eede voor herdenking Volwasseneneducatie is veroordeeld tot klünen f uwe •ale ical Elsevier EXTRA RAADSVERGADERING AARDENBURG Polderwegen dicht voor zwaar verheer Nu echte weigering tot betalen van defensie-belasting IN SCHOONDIJKE Voorlichting aan boeren over landbouwverkeer Voorvragen over liet invullen van uw aangiftebiljet inkomstenbelasting 06-0543 1984. 00KGRATIS Voorvragen over de nieuwe tweeverdienersmaatregel en uw loonbelasting 06-0542 1985. IA ZEELAND 3 iesty op voor langen imissaris I zijn arrestatie was de nan bezig met een on- J; naar de moord op drie Es en een gepensioneerd Ificier. Voor Amnesty is Idelijk dat de resultaten It onderzoek wezen op lichtigheid van rege- Inctionarissen. Daarom pidana verdwijnen. Ivalse beschuldigingen lij tot acht jaar cel ver- fd en zijn vrouw Vero- bij verstek) tot zeven (mdat Amnesty Terneu- van overtuigd is dat I een oneerlijk proces Eekregen, zal men alles [werk stellen om de man pp vrije voeten te krij- i de Leeuw itste eer Fwezen Zaamslag DONDERDAG 28 FEBRUAR11985 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND Portret Verdienstelijk H. van Rie in onmin met rest van oppositie markten OM DOOI-SCHADE TE VOORKOMEN CONFERENTIE VAN ZEEUWSE PVDA: Wonden Motie Machtsfactor BWD-AFDELING GOES: Plaatselijk nieuws Aardenburg Oostburg Schoondijke doorkiezen zo goed te laten verlopen (>k de telefooncen- i de stad Terneuzen langepast. geheten SE 8000 in- Ivan Dow zal van- Ificieel in bedrijf gesteld door de heer j van PTT Telecom- i in Terneuzen. luZEN - De adoptie- ^an de afdeling Terneu- Amnesty Internatio- t zich sterk maken voor lating van de Ghanese Jommissaris Jacob I, die in zijn eigen land 15 jaar gevangen wordt Den. SLAG - Onder grote hgstelling vond gister- lag de begrafenis plaats y. de Leeuw, die afgelopen lag op de leeftijd van 65 |overleed. oud-hoofdonderwijzer Ide school voor christelijk Isonderwijs te Zaamslag |t tijdens zijn leven tal van uurlij ke functies bekleed, j was hij vanaf 1960 be- Irslid van de plaatselijke Iijevereniging en vanaf ll 1976 tot begin van deze Ind voorzitter. Verder be- Irslid van het contactor- li en ook actief in het Iswerk. Nauw verbonden T hij ook met het kerkelijke |n in Zaamslag. Jarenlang 1 hij notabel en kerkvoogd de Nederlands hervormde en later als president- kvoogd. (ADVERTENTIE) Vilt jaar l'arelpockcts. l .n dal eren we mei de Jubileum l'arcl- >cket. Vijl' verhalen en wellen van Catherine t .ookson, ammond Inncs, 1 lein/ 1. onsalik, Johannes Mario mmcl en 'lrevanian. Nu vcr- ijgbaar bij de boek- n andel voor slechts T ■- let de mogelijkheid m nóg een Parel Pocket naar euze aan te schallen voor f5,- plaats van f9.90! T20 Van een onzer verslaggevers J5DE - Commissaris van de oningin dr. C. Boertien zal woensdag 13 maart toch aan wezig zijn in Eede, waar dan het feit wordt herdacht dat koningin Wilhelmina daar precies 40 jaar geleden weer Nederlands grondgebied be trad na een vijfjarige balling schap in Londen. [Boertien zal overigens niet het hele programma meema ken, maar enkel de herden king van de grensoverschrij ding, enkele minuten voor half een die dag. Daarna vertrekt de commissaris weer in ver band met verplichtingen el ders. Aanvankelijk leek het er op dat als gevolg van de politieke onrust in de gemeente Aar denburg en de vele affaires rond burgemeester W. Locke- feer geen enkele prominente gast aanwezig zou zijn. Het koninklijk huis had zich al af gemeld en ook Boertien had tot begin deze week nog niet gereageerd op een reeds maanden geleden door B en W van Aardenburg verstuurde uitnodiging. Pas na een vorige week uit gegane herinnering -en wel licht het feit dat aan de zaak- Lockefeer inmiddels een einde is gekomen- heeft Boertien besloten om op 13 maart toch acte de présence te geven in Eede. Bij het Wilhelmina-monu- ment in dat dorp zullen, na de herdenking van de grensover schrijding, kransen worden gelegd door het voormalig verzet en de gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse burgemees ters. Lockefeer ereburger ensten Zeeland (PSD) de schikking over een spe- aal telefoonnummer. Via at nummer kunnen alle eergebruikers navragen of ensten al dan niet zijn ver- allen. Het dagelijks provin- ebestuur heeft dit laten eten aan de Provinciale laad voor de Volksgezond- !eid. Men is nlet ingegaan op iet verzoek van de raad om le Centrale Post Ambulan- :evervoer automatisch te ippen bij het uitvallen van en veerdienst. Ambulances lebben in gevallen van ïulpverlening altijd voor- •ang op de Westerscheldeve- en, ook wanneer men na het vegbrengen van een patient >p de terugweg is. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Als de Aardenburgse ge- pieenteraad volgende week woensdag tijdens een extra vergadering akkoord gaat (en die kans is levensgroot), krijgt de vertrekkende burgemeester W. Lockefeer het ereburger schap aangeboden. )ok zal tijdens deze bijeenkomst door de diverse adsfracties worden onderhandeld over 'een waardig cheidscadeau'. maakt voor Aardenburg. „Natuurlijk heeft hij de kluit fors belazerd, maar dat dateert pas van de laatste ja ren", aldus Van Rie. „Daarom zullen we ons niet tegen het ereburgerschap uitspreken, maar zeker ook niet vóór stemmen". Wat betreft het afscheidsca deau zit de oppositie wel bp een lijn. Van Rie: „Als we hem dat geschilderd portret geven, dat door een bank aan de ge meente is geschonken maar wel bij de burgemeester thuis hangt, dan zijn we daar gelijk ook van af". Behalve het ereburgerschap en een cadeau krijgt Lockefeer ook nog een afscheidsreceptie aangeboden. Deze wordt vrij dag 15 maart -de laatste dag dat de burgemeester in functie is- van 15.30 tot 19.00 uur ge houden in het gemeentehuis. .Erebur- Overigens is het niet uitge sloten dat deze zaken die avond achter gesloten deuren worden besproken. De drie aanvragers van de extra ver gadering, A. van der Bliek (CDA), G. Bonte (Gemeentebe langen) en L. de Clerck (eigen lijst), zullen dit tijdens de bij eenkomst in elk geval voor stellen aan de rest van de raad. Het punt 'Bespreking af scheid burgemeester' staat dan ook als laatste op de korte raadsagenda. Het plan van Van der Bliek om Lockefeer tot ereburger van Aardenburg te benoemen wordt in elk geval gesteund door Gemeentebelangen, Lijst De Clerck en twee leden van de CDA-fractie (Van der Bliek en E. Ferket). D'66, Lijst Stan- daert en CDA-wethouder R. van de Wijnckei zullen zich van stemming onthouden, ter wijl VVD en PvdA zich tegen het vereburgerschap gaan uit spreken. Dat een deel van de opposi tie-fracties niet mee zal stem men over deze kwestie heeft, volgens H. van Rie (D'66), te maken met het feit dat Locke feer zich in zijn 12-jarige pe riode als burgemeester toch ook verdienstelijk heeft ge- Van onze correspondente SCHOONDIJKE - De afdeling Schoondijke van Veilig Ver keer Nederland verzorgt dins dag 5 maart in samenwerking met de verkeersgroep van de rijkspolitie een voorlichtsbij- eenkomst voor boeren over de regels waaraan het landbouw verkeer zich dient te houden. De bijeenkomst wordt ge houden in zaal Wijffels te Schoondijke en begint om 19.00 uur. Via een lezing en een dia presentatie zal het scale van wettelijke voorschriften met betrekking tot het landbouw verkeer worden behandeld. De Schoondijkse WN-afde- 'ing heeft de laatste jaren een sluimerend bestaan geleid, maar is van plan weer volop aan de weg te gaan timmeren. Volgens de nieuwe secretaris, J. Serrarens, staan er weer volop activiteiten op het pro gramma, zoals een caravan controle, fietslessen voor leer lingen van de basisscholen en een voorlichtings-expositie voor het voortgezet onderwijs. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het Aar denburgse D'66-raadslid H. van Rie zal in het vervolg de onderlinge bijeenkomsten van de oppositie-fracties in de ge meenteraad niet langer bijwo nen. Reden hiervoor is de opstel ling van coalitiegenoot P. van Maele (Lijst Standaert), die op deze bijeenkomsten gemaakte afspraken later tijdens raads vergaderingen weer zou heb ben geschonden. „En door plotseling van standpunt te veranderen heeft hij ons enkele politieke over winningen door de neus ge boord", meent Van Rie. „Ik zie het nut van dergelijke coali tie-vergaderingen dan ook niet meer in, want er zijn blijkbaar toch geen afspraken te maken". Het besluit van het raadslid betetekent overigens niet dat hij met de rest van de opposi tie zal breken. Volgens zijn zeggen blijft hij 'loyaal mee werken', maar zal hij enkel het gezamenlijke fractiebe- raad niet meer bijwonen. Al gaat het om een preventieve maatregel, hier en daar zijn al wegen kapotgereden na de vorst. - FOTO ARCHIEF DE STEM GOES - Aardappelen (excl. BTW, ct per kg). Bintje, directe levering, op auto geleverd, veldsgewas, uit de schuur 9.5-12, 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen, uit de schuur 11.5-13, voeraardappelen 8,5-9. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 25-2-85: Bintje, 35-50 mm 11.75- 12.50, Bintje 50 mm opwaarts 15-16. Uien (excl. BTW, ct per kg) directe levering, op auto geleverd tot 8.5. Vlas (excl. BTW), ct per kg) onge- repeld, op auto geleverd 53-71, af wijkende partijen 30-52. Granen, zaden en peulvruchten (excl. BTW, guldens per 100 kg) tarwe, basis 16% uit opslag handel en coöperatie 47.75-49, tarwe, basis 16%, uit eigen opslag 50.50. Brouwgerst, boeren- schoon 52.25-53.75. Voergerst 46.25- 48. Haver 47.50-49. Erwten, kleine groene 88-89. Capucijners 78.50-79. Bruine bonen, vrij van grond en halve bonen 45-185. Blauwmaan- zaad, boerenschoon 120-145. Blauwmaanzaad, prima doorsnee 175. Karwij, boerenschoon 270-450. Karwij, prima doorsnee 565. Hooi en stro (excl. BTW, in guldens per 1000 kg) op auto geleverd: weide- hooi 275-350. Dijkhooi 265-300. Lu- cernehooi 375-425. Veldbeemd 190- 250. Roodzwenk/rietzwenk 160-200. Engels raaigras 170-210. Tarwestro 130-145. Gerstestro 160-190. Erwtenstro 145-195. Schokkerstro 110-150. TERNEUZEN - Veiling: Per kg: breekpeen 14-16, prei 240-290, rode kool 56-58, witlof A 250-300, A2 260- 300, B 240-250,3 100-160. AMSTERDAM - In Bintje 50mm werden 79 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ15,30 tot ƒ15,20 per 100 kg, voor levering mei 50 contracten tegen ƒ15,60 tot ƒ15,50 alsmede 9 contrac ten voor levering november tegen ƒ24,00. De stemming voor april en mei was prijshoudend en voor no vember kalm. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De drie waterschappen in Zeeuwsch-Vlaande ren hebben vanaf begin deze week alle bij hen in beheerde zijn quartaire- en polderwegen afgesloten voor verkeer dat zwaar der is dan 1,2 ton. Ook van een aantal gemeentelijke wegen -zelfs hier en daar in de bebouwde kom- wordt gemotoriseerd verkeerd geweerd. Het gaat om een preventieve maatregel in verband met de dooi, bedoeld om schade aan de wegen te voorkomen. De Koe- gorsstraat en de Kruisweg in de Koegorspolder bij Sluiskil zijn voor alle verkeer (behalve voetgangers) afgesloten, evenals de weg tussen Breskens en Nieuwesluis, die volledig kapotgereden is. Door het afsluiten van de polderwegen worden vooral de boe ren gedupeerd. Rijden met zwaar materieel van en naar de ak kers is niet mogelijk, terwijl ook de bevoorrading van de boer derijen met olie, kunstmest, veevoeder, enz. moet worden opge schort tot de wegen weer zijn opengesteld. „Maar toen de dooi begon hebben we alle mensen in het bui tengebied telefonisch gewaarschuwd dat binnen enkele dagen de polderwegen zouden worden afgesloten", aldus gisteren J. Boekhout, chef technische dienst van het waterschap 't Vrije van Sluis. „Men heeft dus even de tijd gehad om bepaalde voor raden te laten aanvullen". Alle drie de waterschappen verwachten dat de afgesloten we gen in de loop van volgende week weer voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Door Henk Postma MIDDELBURG - De vol wasseneneducatie oftewel 'volksontwikkeling' -om de oude term maar weer eens te gebruiken- is in Nederland vooralsnog tot klunen ver oordeeld. De uitbouw van scholing en vorming voor mensen met geringe opleidingen heeft rugdekking nodig. Nu daarvoor eindelijk wetge ving aan het ontstaan is, zijn de geldmiddelen praktisch weggedooid. De Open Universiteit, be doeld voor mensen die al over enige vooropleiding be schikken, krijgt wel geld om professioneel te opereren, maar de basiseducatie wordt stiefmoederlijk bedeeld. Er zijn bevoegde educatieve werkers nodig -in Zeeland is daarvoor zelfs een experi mentele opleidingsmogelijk heid gestart-, maar de vrij willigers (veelal vrouwen) die zich laten bijscholen, worden geacht dat ze hun werk blijven zien als een vorm van 'liefdewerk-oud papier'. Dit soort klachten domi neerden een drukbezochte conferentie over volwasse neneducatie, door het PvdA- gewest Zeeland georgani seerd in de Zeeuwse Biblio theek. Het PvdA-kamerlid Jos van Kemenade, ontwer per van een reeds goedge keurde, maar nog steeds niet van kracht zijnde initiatief- wet voor de volwassenedu catie, vatte de mening van het congres al samen nog voor er iemand anders aan het woord was geweest: „Niet alleen de wedstrijdrij ders, ook de toerrijders (mensen die laag staan op de maatschappelijke ladder) hebben recht om op het ijs te komen". Van Kemenade hekelde het getalm van de achter eenvolgende VVD-CDA-re- geringen ten aanzien van de volwasseneneduactie. Zijn initiatief-wetsontwerp is nog steeds niet van kracht. Hij zei dat te beschouwen als een staatkundig-ethische 'schanddaad', heel wat be langrijker nog dan de staat kundig-ethische aspecten rond het uitreiken van prij zen. Maar ook Van Kemenade kon niet aangeven hoe de volwasseneneducatie, met name de zogenaamde basis- J. van Kemenade .Schanddaad - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP p. Boersma .Concurren tie. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER educatie, op dezelfde wijze kan worden gefinancierd als de traditionelere vormen van onderwijs. „Het kan niet nu, het moet op termijn". Een aanvaardbare honore ring van de (werkers in de) basiseducatie gaat volgens hem al gauw honderden miljoenen guldens (op jaar basis) kosten. Van Kemena de heeft ooit al eens voorge steld er 150 miljoen voor uit te trekken, onder meer door geld weg te halen bij het so ciaal-cultureel werk, het vormingswerk en het eman cipatiewerk. Het kabinet wil nog niet verder gaan dan zo'n 90 miljoen. De Zeeuwse PvdA-gede- puteerde Paul Boersma noemde het aanbod van de volwasseneneducatie, zoals het rijk dat heeft vastge steld, veel te beperkt. De ve le elementen van het open school-werk, zo stelde hij, zijn teruggebracht tot de vakken Nederlands, rekenen en sociale vaardigheden. „Van een flexibel aanbod met verschillende leerwegen is geen sprake meer. Engels zit er bijvoorbeeld niet meer in, is dus niet hoogst noodza kelijk?. En ook mis ik de doorstroming, oriëntatie en schakeling naar vervolgop leidingen". Boersma hekelde ook de vrijblijvendheid die de or ganisatorische opzet van de volwasseneneducatie kene- merkt. „Vriend en vijand worden nu gespaard, ieder krijgt een stukje van de ba siseducatie koek. Het gevolg is nu al moordende concur rentie tussen instellingen en projecten die menen aan spraken te kunnen maken op de uitvoering varf basise ducatie, zonder zich echt om de inhoud te bekommeren". Om orde op zaken te stellen moeten volgens hem be staande instellingen en pro jecten verdwijnen, dan wel worden omgevormd. „Zach te heelmeester maken stin kende wonden", redeneerde hij. De gedeputeerde kreeg applaus van de cursisten van de experimentele leer gang volwasseneneducatie - allemaal aanwezig- toen hij stelde dat de educatieve leerkrachten, die nu nog als vrijwilliger werkzaam zijn (voor een groot deel gaat het om vrouwen), straks na hun bijscholing, betaald behoren te worden. „Anders is spra ke van derderangs-educa tie". Het congres nam ook een motie in die richting aan. De gemeenten en instel lingen op Walcheren, zo bleek tijdens de conferentie, zijn bang dat de geringe hoeveelheid geld, die voor de basiseducatie beschikbaar is, teveel verdwijnt naar (te dure) ondersteunende orga nisaties als Regionale Edu catieve Centra (REC's). PvdA-wethouder Gerrit Schoenmakers uit Middel burg: „Er komen steunpun ten en consulenten, maar er is geen geld voor het uitvoe rend werk zelf. Als er eerst allerlei organisaties met waterhoofden opgericht moeten worden is er voor de activiteiten geen geld meer". Op de Bevelanden/Tholen (al jarenlang proeftuin voor decentralisatie van over heidstaken op welzij nsge- bied) functioneert al gerui me tijd een REC. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de voorbesprekingen afge- rondligt. Daar krijgen de ge meenteraden binnenkort een ontwerp-voorstel voor een REC.Op Walcheren wordt heftig gediscussieerd over de uitbouw van een REC, dat al jarenlang in de kinderschoenen staat. Maar willen dit soort on dersteunende structuren meer zijn dan een mogelijk heid tot werkverschaffing aan goedbetaalde 'mana gers', 'coördinatoren' en 'consulenten' dan zal er toch vooral geld nodig zijn voor het uitvoerend werk: de educatieve activiteiten zelf. En daarvoor, aldus Van Ke menade, is de 'eindeloos ver snipperde' volwassenenedu catie nog te weinig als machtsfactor aanwezig op het politieke front. „Machtige organen als binnen het regulier onder wijs ontbreken". In dat ver band bepleitte hij de oprich ting van een landelijke open-school vereniging. Daarvoor is de wereld van de volwasseneneducatie tot nu toe te verdeeld gebleken. Als het aan één van de deel nemers aan de conferentie ligt mag dat zo blijven. Ge ruststellend verwees hij naar een populaire opvat ting uit de tijd dat de bomen nog tot in de hemel groei den: „Zonder conflicten geen vooruitgang". (ADVERTENTIE) Van een onzer verslagevers GOES - Na een jaar lang de defensiebelasting via een omweg te hebben betaald, heeft de Goese afdeling van de Beweging Weigering Defensiebelasting (BWD) nu voor een scherpere methode gekozen. Om de beurt betalen de le- vertelt dat de PZEM wel be den maandelijks het bedrag van 5,72 gulden -symbolisch voor de eventuele plaatsing van 572 kruisrakketten in Europa- helemaal niet meer en riskeren hiermee, dat de PZEM de electriciteit komt af sluiten. Tot op heden kozen de actie voerders een veiliger manier om uiting te geven van hun af keer tegen de wapenwedloop. Bij de betaling van de energie- rekeing werd het bedrag van 5,72 in mindering gebracht, maar wel contant betaald bij het PZEM-kantoor. Nu kan de energiemaatschappij, die 10 procent van de belasting ziet afvloeien naar de defensiepot van het rijk, fluiten naar het bedrag. Els Ettens va»- de beweging grip heeft voor de actie, omdat 'haar' groepering zich uitslui tend kant tegen het landelijke defensiebeleid. Om de admini stratieve rompslomp enigzins goed te maken hebben de ac tievoerders steeds een bloe metje voor de PZEM-mede- werkers meegenomen naar' het kantoor. Maar die extra taak voor het energiebedrijf viel tot nu toe wel mee. De groep in Goes telt slechts 15 sympathisanten. Vandaar dat de BWD in Goes een manifestatie houdt op za terdag 9 maart. Tussen 10.30 uur en 11.30 uur zet men zijn eisen met behulp van een mu ziekgezelschap kracht bij op de Grote Markt. Ook is er een straattheater van de partij. BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON Publikatie van de belastingdienst Tj—1 Burgerlijke stand - Geboren: Sander, zv F. de Badts-Die- rikx; Marco, zv M. Verschel- ling-Standaert; Tineke, dv P. Roozen-Debbaut; Sjon, zv E. Cornelissen-Harinck; Elisa beth, dv J. de Koning-Buiten huis; Bas, zv F. Jalink-Kwak. Getrouwd: Frankie Thilleman en Carla de Buyck. Overleden: Adrianus de Waard, 76, ev M. van Lim- borgh; Frederik de Taeye, 80, wed v A. de Baene; Gerard Azou, 62. Welzijn - De welzij nscommis- sie vergadert donderdag 7 maart om 20.00 uur in de bur gerzaal van het gemeentehuis. Er is spreektijd voor het pu bliek. Bolling - Bij E. de Vreeze werd een bolling gehouden waaraan 75 personen deelnamen. Uit slag: 1. A. de Baets-G. Theijs- J. de la Meulièrre, 2. P. van Paemelen-R. Coene-F. Theijs; 3. M. Laureijns-R. van Rie-E. Lemaire, 4. R. Haverbeke-C. van Landschoot-A. Coene, 5. P. de Geeter-C. de Croock-R. de Wandel. Bolling - Aan de clubbolling bij De Zwaan namen 31 perso nen deel. Uitslag: 1. W. Gijsel- H. Marclé-R. Rijckaert, 2. R. de Geeter-J. van Hoecke-P. de Geeter, 3. P. van Paemelen-E. Standaert-G. Schoonacker, 4. R. van Rie-A. Bauwens-M. de Reijke, 5. H. Bruggeman-W. Rogiers-R. Schoonacker. Hondenclub - De school voor gezelschapshonden Honden club Aardenburg start zater dag 9 maart met een nieuwe groep. De traingen zijn iedere zaterdagmiddag van twee tot zes uur op het terreirj van camping De Elderschans. Iedereen die hiervoor belang stelling heeft kan contact op nemen met H. Rijk, Roman laan 19 of met J. Jansen, Rei- naertstraat 21. Schieting - St.-Sebastiaan, ha- nenschieting: hoge vogel: Ph. Scheerens, Adegem; eerste zij vogel: J. Cattoor, Maldegem. Prijzen: 1. M. van Beers, Roosendaal; 2. G. Mere, Mal degem; 3. H. Baecke, Oostburg, 4. R. Pauwels, Adegem; 5. me vrouw Scheele, Aardenburg. Lotje - In het Oostburgse vrouwenhuis Lotje aan de Nieuwstraat 6 wordt vandaag, donderdag, een thema-avond gehouden over eetverslaving en het tegenovergestelde hier van, de weigering om te eten Jannorexia nervosa). De bij eenkomst wordt ingeleid door Henriëtte van Ginderen uit Eko (bij Eindhoven), begeleid ster van verslavings-groepen. Aanvang 20.00 uur. Wereldgebedsdag - Vrijdag avond, aanvang zeven uur, wordt in de rk kerk de jaar lijkse Wereldgebedsdag ge houden. Aan deze denst, die uitgaat van de Raad van Ker ken, wordt medewerking ver leend door leden van de drie plaatselijke kerken.

de Stem | 1985 | | pagina 9