Tehuis ziet af van claim op opvangplaatsen 6 Mentaliteit hier een beetje Vlaams I 4Keuze tegen kernenergie bevordert overstromingen9 IET HANDTEKENINGEN NAAR POLITIE En je kunt je spaargeld toch elke dag opnemen. A. VERMAIRE NEEMT AFSCHEID VAN KORPS TERNEUZEN HET WEER Ockeloen vraagt minister om twee autowegen De Giroselect-rekeningvan de Verenigde Spaarbank geeft u maar liefst 7% rente. Neemt u geld op dan betaalt u daarover 2% opnamekosten. Maar bijvoorbeeld bij aanschaf van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. verenigde spaarbank VRIJDAG 1 MAART 1985 Mist Europa STATENFRACTIE VVD IN BORSELE: bar Sanders Meubelstad! [eggevlogen. Voor uw vleugels opbergkastjes to duidelijk. [it slim opgeborgen inde pmel kunstleer. Exclusief (om maken. Met een bij- Jstleer. Bed (f 1.598,-), tal een koopje: f 3.698,- ■lkei, utrecht en vlaaroingen. öe\a"9r^?toesVe\-eoV'a' mm 076-877850-653950 BÜTTCHEN GROEP VAN ZEELAND Buurt in Axel vreest schutter Van een onzer verslaggevers AXEL - Buurtbewoners in de Julianastraat in Axel gaan een handtekeningactie beginnen om -een 46-jarige man uit die straat weg te krijgen. De man, R.K., is volgens de omwonenden een schrik voor de buurt en een gevaar voor de samenleving. Afgelopen zondag heeft hij in een dronken bui zijn televi sie-toestel met een enkelloops jachtgeweer aan flarden ge schoten. Eerder al trok K. een pistool in een vol café, verniel de hij zijn meubilair en zette de gaskraan in zijn huis open. K. blijkt ook de 'onbekende' te zijn die vorig jaar een schot op het politiebureau in Axel loste. De buurt, die inmiddels haar beklag al bij de politie heeft gedaan, is bang dat er vandaag of morgen ongeluk ken gebeuren. „Die man is heel gevaarlijk bezig. Een paar weken geleden liet hij zijn huis vollopen met gas. Als die zaak ontploft, gaat er een heel huizenblok mee. Mijn vriendin is helemaal van streek. We zijn heel voorzich tig geworden. Die man moet hier weg. Dat is pure nood zaak", aldus een buurtbewo ner. „Zondagavond ging ik even een blokje om. Kom ik terug, is de straat afgezet door de poli- j tie. Bleek dat hij aan het schieten was geweest. Ik moest zeker een half uur wachten voor ik weer naar binnen kon. Hij heeft ons nog i niets gedaan maar als hij echt lastig wordt, een raam ingooit of op mijn vriendin schiet, dan is het afgelopen. Dan ben ik bang dat ik toch het recht in I eigen handen ga nemen". Een buurvrouw verder in de straat moet ook niet veel heb ben van de praktijken van K. „Ik woon wat verder weg dus heb er niet zo veel mee te ma ken. Maar het is natuurlijk geen prettig idee als je weet dat er iemand met een geweer rondloopt. Als ze met een lijst rondgaan, zal ik zeker mijn handtekening erop zetten". Vooral de gebeurtenissen van afgelopen zondag hebben de bewoners zich erg aange trokken. De meldkamer wordt 's avonds rond half acht ge beld door K. met de medede- ling dat hij het niet meer ziet zitten. K., in het bezit van een jachtgeweer waarmee hij zijn tv al kapot heeft geschoten en zoals later bleek nog zes scho ten in het huis heeft gelost, vraagt de politie hem te ko- •men halen. Zodat hij in het vuurgevecht gedood zou kun nen worden. „Ik zit hier met een acnigeweer, ik vecht het liever uit. Laat ze mij maar doodschieten", aldus enkele flarden uit het gesprek tussen K. en de dienstdoende wacht meester. De rijkpoli tie in Axel rukt kort daarop met tien man uit en zet een gedeelte van de Ju lianastraat af. „Het was pik donker bij hem thuis. We had den geen flauw idee waar hij zat. We hebben een cordon rond zijn huis gevormd. Maar later bleek dat hij een eindje verderop in de snack-bar zat. Zijn geweer had hij gedemon teerd in een plastic zak achter gelaten in een portiek", aldus adjudant G. Kleinschmidt van de rijkspolitie te Axel. Het geweer werd in beslag genomen. En K. werd na het proces verbaal opgesloten voor een nacht. Maandag werd hij op vrije voeten gesteld. Volgens adjudant Kleinsch midt moeten de klachten van de omwonenden zeer serieus genomen worden. „Door zijn manier van handelen heeft hij bewezen een gevaar voor de samenleving te zijn. Ik kan me heel goed verplaatsen in de si tuatie van de bewoners. En ik kan ook heel goed begrijpen dat ze vinden dat er zo snel mogelijk iets gedaan moet worden". Mogelijkheden K. achter de tralies te krijgen of een vorm van behandeling te geven 'om zijn afwijkend gedrag te ver beteren' zijn er, met het wet boek in de hand, nagenoeg niet. „Ik vind het jammer dat politie en justitie in Nederland zo weinig adequate middelen ter beschikking hebben om mensen die een zo afwijkend gedragspatroon hebben op een juiste en voor de maatschappij aanvaardbare wijze te kunnen helpen. Toch, als K. de open bare orde op deze manier blijft verstoren, zal er wat moeten gebeuren. Want de samenle ving loopt echt gevaar". K. beloofde overigens tegen De Stem beterschap. Hij zou op korte termijn een psychia ter willen bezoeken en een ontwenningskuur gaan vol gen. „Dat heeft hij tegen ons ook al zo vaak gezegd. Ik hoop dat hij het deze keer ook echt doet", aldus Kleinschmidt. (ADVERTENTIE) 7% rente. nen, Industriekade 1-3, >ir 45, tel. 01608-16054. tel. 01612-2338. J trieweg 37, tel. 01150-l34->' I I fWfDAT5nJLICHTINGEN DISTRICTSKANTORTN BRÉDA I Ë^IjjARlNASTRMÏ 15. TEL 076-2224 33 GOES"GROTE MARKT"4(T 1 -IEL. 01100-30870 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuwsvlaams bestuur van het gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicap ten, De Zwaan in Oostburg, ziet af van een claim op acht nieuwe opvangplaatsen. Men maakt daarmee ruimte vrij om de regio Schouwen-Duiveland aan een tweede gezinsvervan gend tehuis te helpen. Het is de bedoeling dan er in dit opvangtehuis 12 opvang plaatsen worden gecreëerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen wil men wel toegezegd zien dat in latere jaren wel weer acht nieuwe opvangplaatsen voor Oostburg worden gere serveerd. De kwestie komt maan dag ter sprake tijdens een openbare vergadering van de Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid. Er wordt dan onder meer ook gespro ken over realisering van 8 psychiatrische dagbehande lingsplaatsen in het te bou wen streekziekenhuis Ter- neuzen. De vergadering be gint om 14.15 uur in het zie kenfondsgebouw, Achter de Houttuinen 8 te Middelburg. FOTO DE STEM/COR J DE BOER Inspecteur Vermaire .Op den duur wat eelt op je ziel Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Schallende loftrompetten zijn te verwachten. Terneuzenaar A. Vermaire behoort tot het elite-korps van politiemensen dat het van gewoon agent bracht tot inspecteur en daarvan zijn er maar enkele tientallen in Nederland. Binnenkort viert hij zijn veertigjarig jubileum als overheidsdienaar, kort daarna gevolgd door het definitieve afscheid vanwege 'functioneel leef tijdsontslag'. Een politieman komt op z'n zestigste op straat te staan, graag of niet. Met uitzicht op een reusachtig bord waarop met legoblokjes de organisatie van het Terneuzense korps is weergegeven, vertelt hij hoe oom agent inspecteur kon worden. Vermaire heeft de neiging om nu al oordopjes in te doen vanwege die loftrompet. Het hoeft voor hem niet zo nodig, maar hij beseft dat er voor iemand die 37 jaar lang het politiekorps in een ge meente diende en het daar zo ver schopte, bijzon dere aandacht bestaat. „Ach, ik leerde nogal ge makkelijk en ik heb een beetje geluk gehad. Ik werd inspecteur in een tijd dat het net wat meer in zwang was om de 'gewone' politiemensen die kans te geven. Ik kreeg 'm ook en heb de kans gepakt." 1960 al brigadier. Tien jaar later werd ik adjudant en in '81 dus inspecteur. Ik was er wel blij mee hoor, dat je als politieman die de alledaagse prak tijk heeft meegemaakt, zo wordt gehonoreerd." Gemoedelijk Tussenweg Geboren in Kapelle, raakt Vermaire na acht jaar lagere school vanzelf verzeild op de tuin bouwschool. Maar de oorlog gooit roet in het eten. Via Ordedienst en Binnenlandse Strijdkrachten, gaat hij in 1945 in militaire dienst, het Zeeuwse ba taljon dat na ettelijke buitenlandse trainingen nog in hetzelfde jaar naar Indonesië wordt verscheept. Bij terugkeer in 1948 trekt een echte militaire loopbaan in Nederland hem niet, maar evenmin wil hij terug naar de tuinbouw. Hij vindt een tus senweg: de politie. En zo begon 37 jaar geleden zijn loopbaan bij het Terneuzense korps, als agent. „Twintig man hadden we toen, waarvan vijftien zonder diploma. Ach ja, daar moest je gewoon zelf voor zorgen. Ik heb kort na elkaar het A en en het B-diploma behaald en zodoende verliep m'n car rière nogal vlot. Na enkele jaren hoofdagent en in Hij werd dus al snel een van de leiddinggeven- den in Terneuzen en is nu zelfs na de korpschef de tweede man, die zich vooral bezighoudt met de or ganisatie, met personeelszaken. Een bureaufunc tie, waarmee hij best kan leven. Maar aan de be ginjaren bewaart Vermaire de beste herinnerin gen. „Toen ik begon had Terneuzen ruim 10.000 in woners. Na een paar jaar kende je de hele gemeen te, wist je vaak ook meteen waar je moest zoeken als er een akkefietje was geweest. Het ging er ge moedelijk aan toe, onder elkaar en met de mensen op straat. Gemoedelijkheid, dat was het. Die men taliteit hier is toch een beetje Vlaams. Je kunt al tijd een gezellig praatje maken met de mensen, ook nog als je ze een bekeuring geeft. Daar doet de oorspronkelijke Terneuzenaar niet moeilijk over. Daarom is Terneuzen ook niet te vergelijken met plaatsen als Vlissingen en Goes, en nog minder met de randstad." Hoewel de inspecteur het nu al vijftien jaar vanachter een bureau bekijkt, kan hij vaststellen dat het er niet op verbeterd is. „Onze mensen heb ben nu veel minder contacten met de burgers. Eens een bakje koffie drinken ergens, en dan ook nog heel wat wijzer van zo'n adresje terugkomen, dat is er niet meer bij. Een gemis hoor, maar ja, de mentaliteit is veranderd hè." Orde De industrialisatie rondom Terneuzen in de ja ren zestig, gevolgd door een stuipachtige groei is een van de oorzaken, gelooft hij. En de ligging van de stad aan het water, op een steenworp van Bel- gie, leidde tot een van de eerste drugscènes in Zee land. Waar een politieman zich vroeger kon toe leggen op het voorkomen of beteugelen van kleine ordeverstoringen, is er nu noodgedwongen meer Opstootjes aandacht voor de bestrijding van criminaliteit. „En alles is groter en minder overzichtelijk gewor den, ja ook onze eigen organisatie." Volgens Vermaire is de taak van de politie nog altijd om ervoor te zorgen dat 'de gewone man niet wordt gehinderd in zijn dagelijkse bezigheden'. In de beginjaren van zijn loopbaan betekende dat dat oom agent kinderen die hinderlijk voetbalden op straat op barse toon toesprak en dan was het pro bleem uit de wereld. „Die orde, die de mensen echt willen, die konden we toen veel beter garanderen dan nu", stelt hij weemoedig vast. Aan de andere kant van de balans ziet hij ook winstpunten. Politiemensen hebben nu ook een gewone werkweek, waar ze, in zijn beginjaren, 24 uur per dag in dienst waren. „Je was bij de politie, dus dat aanvaardde je. Nee, ik heb nooit actief vakbondswerk gedaan, maar ik ben wel content met wat ze op dat vlak hebben bereikt." Haven en scheepvaart hebben Terneuzen altijd een speciaal karakter gegeven. Vermaire wil in dit verband niet horen van het woord criminaliteit, hoogstens ordeverstoringen. „Dat had je vroeger nog meer dan nu, omdat het hele scheepvaartge- beuren zich dichter bij de stad afspeelde. Op stootjes op straat, met dronken zeelui. Ja, ik weet nog goed dat wij die lui dan met een bootje naar de put brachten. Zo losten we dat toen op." De traditionele vraag naar hoogte- en diepte punten in zijn carrière is voor Vermaire niet mak kelijk te beantwoorden, rustig en gelijkgestemd als hij is. De watersnood, boeren- en schippersac- ties, de valse-dollarzaak en de samenwerking van loco-burgemeester Barbé met waarnemend korps chef Vermaire, midden jaren zeventig, willem hem nog wel te binnen schieten. En verder ziet een politieman veel persoonlijk leed. „In het begin, als je dan een dodelijk ongeval meemaakt, dan lig je daar van wakker. Vreselijke dingen om mee te maken, maar inderdaad, bij de politie krijg je op den duur wat eelt op je ziel. En dat moet ook wel, anders hou je het niet vol." Vandaag langzaam optrekken de mist die plaatselijk de hele dag kan aanhouden. In de loop van de namiddag zullen opklaringen voorkomen. Maxi mum temperatuur ongeveer 10 graden, maar niet hoger dan 5 graden waar de mist niet ver dwijnt. Windstil of zwakke wind uit veranderlijke richtingen. Vooruitzichten van vrijdag tot en met maandag: eerst zacht met een weinig regen. Vanaf zondag meestal droog maar nachtvorst. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Munchen Nice Oslo mist 4 gr mist 4 gr mist 4 gr onbewolkt.. .11 gr regen 9 gr zwaar bew... ..15 gr halfbew 8 gr onbewolkt ..16 gr mist 8 gr regen 9 gr licht bew .11 gr zwaar bew. 7 gr sneeuw -1 gr zwaar bew. ..11 gr zwaar bew. 5 gr zwaar bew... 1 gr zwaar bew. .17 gr mist 6 gr licht bew -.12 gr onbewolkt 9gr halfbew .15 gr zwaar bew .17 gr licht bew 16 gr onbewolkt... .17 gr mist 3 gr zwaar bew... 14 gr zwaar bew Ogr Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In een gesprek met minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen dinsdag gevraagd om de aanleg van twee auto wegen door Zeeuwsch-Vlaan deren. Volgens hem moet er zo'n weg komen tussen Perkpolder en de E3 in Belgie, met daarop een even goede oost-west aan sluiting van Terhole naar Driewegen bij Terneuzen. „Ik heb de minister gezegd dat je een uitzichtloze toestand krijgt als de huidige weg Ter hole-Driewegen alleen wordt verbeterd. Zo krijgt Zeeuwsch-Vlaanderen nooit een goede wegenstructuur," aldus Ockeloen na afloop van het gesprek, waarin hij ook het verzoek aanstipte van alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten om meer parallelwegen voor de landbouw aan te leggen. Het gesprek was overigens alleen bedoeld om van zijn kant bepaalde standpunten over hete hangijzers in Zeeuwsch-Vlaanderen toe te lichten. Ockeloen vroeg noch kreeg toezeggingen van de mi nister. „Maar ze heeft wel se rieus geluisterd en dat kan erg belangrijk zijn als ze beslis singen gaat nemen." Behalve de wegenstructuur kwam ook de in Zeeuwsch- Vlaanderen zeer betwiste stu die naar een samenvoeging van de havenschappen Ter neuzen en Vlissingen aan de orde. Ockeloen is daarvan in ieder geval een verklaard te genstander. Hij wil de huidige situatie, met twee zelfstandig opere rende havenschappen, hand haven en zeker vermijden dat Terneuzen moet opdraaien voor mogelijke verliezen van het Vlissingse havenschap. Van-een onzer verslaggevers BORSELE - De Zeeuwse statenfractie van de WD is zonder meer geporteerd voor de bouw van een tweede kerncentrale (wellicht zelfs voor meerdere) in Borssele. Tegen uitbreiding van de opslagfaciliteiten voor radio-actief afval in Borsele heeft men geen bezwaar. Fractievoorzitter ing. L. Elenbaas bena drukte dat gisteren nog eens tijdens een werk bezoek van de WD-statenfractie aan de ge meente Borsele. „Wij zien in een opslaggebouw geen gevaren. Dat is een beheersbare zaak", aldus Elenbaas, „Indien noodzakelijk ziet mijn fractie er geen bezwaar in om in Middelburg, Vlissingen of hier in Borssele een opslagge bouw neer te zetten". De WD-ers voegden gisteren een nog niet vaak gehoord argument toe aan de pleidooien voor de bouw van kerncentrales. Elektrici teitsopwekking met olie of kolen, zo legde het statenlid G. Eijssens (tevens wethouders in Borsele) uit, leidt tot een toename van het koolzuurgehalte in de lucht, ook al wordt een rookgaszuiveringsinstallatie toegepast. Dat leidt tot een broeikaseffect, waardoor de ijs kappen bij de polen gaan smelten. Hogere wa terstanden en overstromingen zijn het gevolg. „Als je versmelting van ijskappen voor staat", aldus Eijssens, „dan maak je je verant woordelijk voor een mondiaal probleem". En dat, zo merkte Elenbaas op, terwijl in Zeeland pas de dijken zijn verhoogd. Het WD-statenlid ir. C. van Beekom bleek gisteren nogal geschrokken van regerings stukken waaruit blijkt dat voor de voorlopige opslag van radio-actief afval een terrein van 30 ha nodig is. Hij vroeg zich af of een dergelijk ruimtebe slag, waar het toch gaat om een voorziening die weinig werkgelegenheid met zich mee brengt, wel past in een 'duur' haven- en indus triegebied als dat van Borsele/Vlissingen, be doeld voor (petro-)chemische industrie en be drijvigheid die aan diep vaarwater gebonden is. De WD-ers hoorden gisteren van het ge meentebestuur in Borsele verzoeken om meer ruimte voor woningbouw (Borsele is nog steeds een groeigemeente) en financiële steun voor het stoomtramproject. Verder bezochten ze de bedrijven De Jonge (machines voor de aardappelteelt) en Mol (uienverwerking). Ze deden er positieve indrukken op. Bij De Jonge kregen de WD-ers te horen dat er gebrek is aan goede vakmensen. Het statenlid J. van Zwieten bleek daar erg van te zijn geschrokken: „Er bestaat een enor me discrepantie tussen het onderwijssysteem in Nederland, of wellicht de mentaliteit van de mensen die er deel van uitmaken, en de vraag van het bedrijfsleven". f

de Stem | 1985 | | pagina 7