Griekenland wint van Albanië ïndoö WAARDE VAN ORANJE-ZEGE OP CYPRUS MOET NOG BLIJKEN Verlies UEFA's in Oost-Duitsland DFB wijkt niet voor druk Blij met Kieft Let Liga op rei het eerste Laakten. een nieuwe iu toe tot ons [e zoet, te zout, :er en ge- iga besloot de [ur een handje te helpen. Met een _^serie voor Nederland I totaal nieuwe produkten. Jes voor onder foor of na sport [och verant- )unt geweest lukten van van- g komen gaan, erustjegangalsj s tussendoor, ch nu meer te Liga Al word je I kleihtie intje Beenhakker voldaan over vertoonde spel Laai voor wie Stand Groep 1 Vriesekoop zevende op wereldlij st Indeling van poules EK driebanden René Notten tekent bij PEC Zwolle DUITSE LOTTO w* ATHENE (SID) - Griekenland heeft woensdag in Athene zijn eerste overwinning geboekt in kwalificatie-groep 1 voor de strijd om het wereldkampioenschap voetbal van 1986 in Mexico. Na een gelijkspel en een nederlaag, werd in Athene Albanië met 2-0 verslagen. Door deze zege bezet de Griekse ploeg nu de met België gedeelde tweede plaats in deze groep, achter Polen. Ondanks de eerste zege van het nationale team verlieten de slechts 25.000 toeschouwers in Athene weinig tevreden het stadion. Daar was de prestatie van het elftal veel te mager voor geweest. Na de snelle openingstreffer van Saravakos duurde het bijna een half uur, alvorens Antoniou het ver schil op twee treffers bracht. Verder kwamen de volgelingen van trainer Miltos Papapostolous niet tegen de zwakke Al- baniërs, die geen moment herinneringen opriepen aan het vertoonde spel, dat een verrassende triomf op België ople- verde. Vooral in de tweede helft ontspon zich een slechte wedstrijd, waarin geen van beide ploegen kans zag een goe de scoringskans te creëren. GRIEKENLAND - ALBANIË 2-0 (2-0): 9. Sarvakos 1-0, 37. Antoniou 2-0. Scheidsrechter: Tzontchev (Bul). Toeschouwers 25.000. Ook Noord-Ierland heeft de overwinningenreeks van En geland in kwalificatie-groep 3 niet kunnen stoppen. Na de zeges op Turkije en Finland zegevierde de ploeg van mana ger Bobby Robson woensdag met 1-0 over Noord-Ierland. In het streng bewaakte Windsor Park in Belfast, voorat was door de revolutionaire IRA gedreigd met aanslagen, hadden de gasten de hele wedstrijd een overwicht. Slechts het feit dat de Engelse spitsen er niet in slaagden de moge lijkheden te benutten, hield de spanning in de wedstrijd. Nu duurde het tot nu 76e minuut, alvorens Mark Hateley het duel in het voordeel van Engeland besliste. De bij AC Milan spelende spits, nog maar juist hersteld van een knie operatie, sloot een solo doeltreffend af. NOORD-IERLAND - ENGELAND 0-1 (0-0): 76. Hateley 0-1. Scheidsrechter: Roth (WDI). Toeschouwers 28.000. Spanje heeft in Sevilla het kwalificatieduel tegen Schot land uit groep 7 met 1-0 gewonnen. Door de zege kwam Spanje weer op gelijke hoogte met het nationale voetbalelf tal van Schotland. De winnende treffer kwam van een debutant. Francisco Clos van Barcelona kopte drie minuten na de pauze raak. Voor de rust had Spanje al afstand moeten nemen van de Schotten. Goicoechea en Gordillo, routiniers in de Spaanse ploeg, die de afgelopen zomer tweede van Europa werd, mis ten opgelegde mogelijkheden. De overwinning van Spanje was niet alleen dik verdiend, het leverde de spelers bovendien een flink bedrag op. Per persoon zal een een premie worden uitbetaald van elfdui zend gulden. SPANJE - SCHOTLAND 1-» (0-0): 48. Clos 1-0. Toeschouwers: 70.410. 1. Polen2 11 0 3 5- 3) 2. België3 111 3 3- 3) 3. Griekenland3111 3 3- 3) 4 Albanië4112 3 5- 7) 1. Engeland3 3 0 0 6 (14- 0) 2.Noord-Ierlan d42024( 5- 5) 3.Finlan d420244- 8) 4. Roemenië10 010 2- 3) 5. Turkije20020( 1-10) 1. Hongarije3 3 0 0 6 7- 3) 2. Oostenrijk3 2 0 1 4 4- 4) 3.Nederland .42 0 24( 9- 4) 4.Cypru s40040( 3-12) 1,Schotland32014( 6- 2) 2.Sparye320 14( 5- 3) 3. IJsland3 1 0 2 2 2- 5) 4.Wale s31022( 2- 5) DEN HAAG (ANP) - Bettine Vriesekoop, de winnares van het Top Twaalf-toernooi, be zet op de wereldranglijst van 1985 de zevende positie. De Ne derlandse tafeltenniskam- pioene is met die klassering de beste Europese speelster op de ranglijst van de internationale federatie, de ITTF. In 1984 be zette Vriesekoop nog de der tiende plaats. De wereldranglijsten wor den gedomineerd door Chine zen. Bij de dames zijn de eer ste vijf plaatsen voor Chinese speelsters, met wereldkam pioene Zhao Yenhua voorop. De ranglijsten: heren: 1. Jiang Jialiang (Chl), 2. Xie Saike (Chi), 3. Wang Huiyuan (Chi), 4. Andrzej Grubba (Pol), 5. Cai Zhenhua (Chi), 6. Jan-Ove Wald- ner (Zwe), 7. Mikael Appelgren (Zwe), 8. Fan Changmao (Chi), 9. Kiyoshi Saito (Jap), 10. He Chi wei (Chi); dames: 1. Zhao Yenhua (Chi), 2. Dai Lili (Chi), 3. Chang Liyuan (Chi), 4. Kui Baochang (Chi), 5. Tong Ling (Chi), 6. Yang Young-Ya (ZKo), 7. Bettine Vriesekoop (Ned), 8. 1 Marie Hrachova (Tsj), 9. Ni Hsialiang (Chi), 10. He Chili (Chi). AMERSFOORT (ANP) - Ti telverdediger Rini van Bracht en Arte Weijenburg beginnen het toernooi om het Europees biljartkampioenschap drie banden, dat van 22 tot en met 24 maart in Amersfoort wordt gehouden, tegen respectieve lijk Jurg Hertli uit Zwitser land en Franz Stenzei uit Oos tenrijk. Van Bracht is in poule A in gedeeld met verder de Portu gees Therraga en de Frans man Marty. Weijenburg maakt met de Westduitser Müller en de Italiaan Montic- ciolla deel uit van poule D. De nummers één en twee van elke poule gaan over naar de kwartfinales. De Indeling: poule A: Rini van Bracht (Ned), Jorge Therraga (Por), Jean Marty (Fra) en Jurg Hertli (Zwi); poule B: Ray mond Ceulemans (Bel), Egidio Vierat "Ya), Peter Thögersen (Den) en Johann imsinger (Oos); poule C: Ludo Dielis (Bel), Torbjórn Blomdahl (Zwe), José Quitzglas (Spa) en Tommy Virtanen .n); poule D: Dieter Müller (WDI), anz Stenzei (Oos), Arie Weijenburg (Ned) en Vasco Monticciolla (Ita). Van ome sportredactie LICHTENVOORDE - René Notten (35) heeft gistermiddag een contract voor drie maan den getekend bij PEC Zwolle. Het is de bedoeling dat de 'oetballer uit Lichtenvoorde >ij de Overijsselse eredivisie club tot het eind van dit sei- ;n de plaats gaat innemen [an laatste man Klaas Drost, lie onlangs zijn been brak. Notten maakt zeer waar- ihijnlijk zaterdag al zijn ren- "ee in het Nederlandse be- lalde voetbal. Voor PEC staat in de derby tegen Go Ahead igles op het programma. Met het contract bij PEC ijgt de voetballoopbaan van Wotten, die onder meer bij FC Twente, Ajax, Feyenoord en Harelbeke speelde, alsnog een "irdige afsluiting. Het zag er imers al naar uit dat hij, na *en ongelukkig verlopen avontuur bij het Westduitse Boch°lt, bij een ama teurclub zijn actieve periode zou moeten gaan afsluiten. Flinke buit na klopjacht Door Chris van Nij natten AMSTERDAM - Stijf van de zenuwen, een en kele uitzondering daargelaten, haalde Oranje na een negentig minuten durend kat-en-muis- spelletje een flinke buit binnen tegen opponent Cyprus. Een uitslag van 7-1, het was ongeveer het resultaat waarvoor interim-bondscoach Leo Beenhakker het Nederlands elftal het nog licht bevroren veld van De Meer had opgestuurd. Maar of deze uitslag de in Wenen zo keihard dichtgesla gen deur naar het WK-voetbal in Mexico weer enigszins open heeft gebroken, mag drie maanden lang betwijfeld wor den. Op 14 mei namelijk speelt Oostenrijk thuis tegen Cyprus en dan is de kans op een Span je - Malta-effect weer levens groot aanwezig. Furieus Aan die wedstrijd werd uiteraard na het beginsignaal van de Tsjechische scheids rechter Krchak geen moment gedacht. Furieus kwam Oran je uit de startblokken en leek de ploeg uit het Middellandse Zee-gebied te verpletteren. Van Simon Tahamata, en vooral van Ruud Gullit op rechts, priemden in een luttel aantal minuten vele vuurpij len richting het kopgrage blonde hoofd van Pisa-spits Wim Kieft. Cyprus leek slachtrijp en daarom schrok ken de vele duizenden Oranje klanten op de tribunes van De Meer zich zowat een ongeluk, toen niet de torenhoge favo riet, maar de tegenstander op voorsprong kwam. In de acht ste minuut verspeelde Boeve de bal aan Sawides, deze prikte door op zijn landgenoot Marangos en hij zag een nogal ongelukkig uitlopende doel man Hans van Breukelen voor zich. Een dergelijke gelegen heid laat zelfs een modale ca fé-voetballer zich niet ontne men en dus scoorde Marangos. Brand „Ik wist niet wat ik zag", verklaarde coach Beenhakker na afloop. „We gingen het veld in om snel te doelpunten en het publiek voor twee keer drie kwartier in brand te krij gen en dan gebeurt er zoiets. Misschien was de haast om op voorsprong te komen wel te groot". Het was Erwin Koeman, die enige momenten na de Cypri sche treffer de serie van zeven Oranje-treffers inleidde met een keiharde knal van 20 me ter. In tegenstelling tot de wens van het om 'tien-tien' smekende publiek duurde het echter tot een half uur in de wedstrijd, vooraleer Wim Kieft Nederland op voor sprong zette. tal rende zichzelf collectief voorbij in de klopjacht op een zo hoog mogelijke score. On nauwkeurigheid bleek troef. Vooral bij Ajacied Van Bas ten. De Amsterdammer mocht echter een wedstrijd lang fa len van zijn ex-clubcoach Beenhakker. Daarom was het maar goed, dat Wim Kieft in het afgelopen weekeinde van zijn club toestemming kreeg om het bekerduel tegen Samp- doria te laten schieten. Samen met een als een paard wer kende Dick Schoenaker en de ongelooflijk veel werk ver stouwende Willy van der Kerkhof droeg Kieft de last van de wedstrijd. In de eerste helft werd de blonde aanvaller het vaakst bediend vanaf de rechterkant, waar Gullit en Schoenaker onophoudelijk de linker ver dedigingsflank van de Cyprio ten openreten en van daar af hun geschut in stelling brach ten. Later in de wedstrijd zou Tahamata, van achteruit ge steund door Erwin Koeman, veelvuldig het kanon van Pisa zoeken. Die aanvallen verlie pen veelal echter wat te chao tisch om ook vaak doeltref fend afgerond te kunnen wor den. Het lag namelijk in het geheel niet aan sterk verdedi gen van de Cyprioten, dat de Nederlanders maar traag tot scoren kwamen. De gasten speelden eigenlijk onthutsend zwak, nog slechter dan vooraf verwacht. De reden voor het haperen van de doelpunten- machine moest in eigen Oran je-gelederen gezocht worden. Verwijt Klopjacht Aan vechtlust ontbrak het niet, maar het Nederlands elf- Misschien was de nationale selectie wel geïrriteerd ge raakt door het wat overdreven verwijt van Beenhakker, dat zijn spelersgroep te weinig ge motiveerd zou zijn voor het kapitale treffen met Cyprus. Koeman, Schoenaker, Taha mata, alles draafde dat het een aard had en juist dat bracht alleen maar onrust en geen doelpunten. „Ik stond er zelf ook wel een beetje van te kijken", aldus Beenhakker. „Ik moest de jon gens zelfs een beetje afrem men, en dat na zo'n voorberei ding. Ineens probeerde ieder een er alles uit te halen. Ge lukkig pakte het uiteindelijk nog goed uit". Dat het resultaat niet tegen viel, moet voor een groot deel op het conto van de koelbloe digheid en de gerichte arbeid van Kieft, Schoenaker en Van Wim Kieft scoort met een harde kopbal het tweede Nederlandse doelpunt. de Kerkhof geschreven wor den. Dit trio nam vier goals voor zijn rekening, gelijk ver deeld over Schoenaker en Kieft, en bracht de discipline op, waaruit Koeman en Van Basten moed putten om ook een doelpuntje mee te pikken. Het zevental werd volgemaakt door een eigen goal van Nicos Pantjiaras. Hoe belangrijk die Cypri sche toegift zal zijn, blijkt over en paar maanden in Wenen. Mogelijk dat de Cyprische bondscoach Panicosiacovou de gemoedstoestand binnen de rangen van de KNVB tot rust bracht, toen hij zei: „Wij doen niet aan 'business' op het speelveld. Wij willen nergens afgaan. We hadden dat hier ook niet gewild". NEDERLAND - CYPRUS 7-1 (3-1): 8. Marangos 0-1,12. Erwin Koeman 1-1, 28. Kieft 2-1, 31. Schoenaker 3-1, 59. Kieft 4- 1, 64. Nikos Pantziaras 5-1 (eigen doel), 65. Van Basten 6-1, 79. Schoenaker 7-1. Scheidsrechter: Krchak (Tsj), Toeschou wers: 22.000. Gele kaart: Kouis. Nederland: Van Breukelen, Wijnstekers, Brandts, Willy van de Kerkhof, Boeve, Schoenaker, Erwin Koeman, Gullit (Van der Gijp), Van Basten, Kieft en Tahama ta. Cyprus: Charis Constantinou, Kulis Pantziaras, Miamiliotis, Erotokritou, Ni kos Pantziaras, Kostas Constantinou, Marangos, Kouis (Damianou), Sawides, Tsikkos (Nicolaou) en Foti. VOETBAL - Ondanks de pro blemen met de Noordameri- kaanse liga blijft Cosmos uit New York toch zeer actief. De ze week werd bekendgemaakt dat Cosmos deze zomer zeker vijftien wedstrijden zal spelen tegen gerenommeerde clubs als Manchester United, Lazio Roma, FC Barcelona. Wim Kieft wordt gefeliciteerd door een paar enthousiaste fans MAAGDENBURG (ANP) - Het Nederlands UEFA- jeugdelftal (16-18 jaar) heeft woensdag de vrienschappe- lijke interlandwedstrijd tegen de DDR met 1-3 verloren. Bij rust leidden de Oostduitsers voetballers met 1-0. Twee minuten voor tijd maakte Van Oostrum het enige Nederlandse doelpunt. De vijftienhonderd toeschouwers in Maagdenburg za gen slechts in het begin een overtuigend Nederlands team. De goede mogelijkheden bleven in die fase echter onbenut. De Ajacied Van Oostrum trof de lat. In het ver loop van de wedstrijd drukte de DDR het overwicht wel in doelpunten uit. Kracht, Müller en Klotz waren de ma kers. DDR - NEDERLAND 3-1 (1-0): 19. Kracht 1-0, 58. Müller 2-0, 69. Klotz 3-0, 88. Van Oostrum 3-1. Toeschouwers: 1500. Het Nederlands voetbalelftal voor spelers onder zestien jaar heeft woensdagmiddag in Hoorn de vriendschappe lijke wedstrijd tegen hun Oostduitse leeftijdgenoten met 1-2 verloren. In de eerste helft werd niet gescoord. De DDR, fysiek veel sterker, nam vier minuten na rust de leiding door een treffer van Mauksch. Zes minuten la ter verhoogde Köller de voorsprong tot 2-0. Voor Neder land, dat al sinds half december niet meer in actie is ge weest en veel wedstrijdritme tekort kwam, scoorde Dick Koster tegen. De wedstrijd in Hoorn trok 1500 toeschou wers. NEDERLAND - DDR 1-2 (0-0): 49. Mauksch 0-1, 55. Köller 0-2,68. Koster 1-2. Toeschouwers: 1500. Nederland: Van der Niet (Quick Boys), Den Turk (Ajax), Ouwendijk (Sparta), Nieuwland (Dinteloord), Nijssink (DOS'37), Loonstra (Hector), De Bruin (Sparta), Koster (Hoogezand), Alma (FVC), De Jong (Enschedese Boys) en Markus (Ajax). UUPMlk Dick Schoenaker in duel met een tegenstander Van onze sportredactie AMSTERDAM - „Ik zeg recht uit mijn hart, zonder blind te zijn voor alle te kortkomingen van van avond, dat ik voldaan ben over het vertoonde spel". Leo Beenhakker, de kers verse bondscoach, was na afloop van Nederland - Cyprus een tevreden mens. „Het is gebleken dat er na enkele oefenwedstrij den een elftal kan staan, dat een concept redelijk uitvoert. De speelwijze was eigenlijk on-Neder- lands, maar er is anderhalf uur gestreden. De spelers hebben er alles aan gedaan om de score zo hoog moge lijk op te voeren". Ook Ruud Gullit kon te rugzien op een geslaagde wedstrijd. Al was hij nogal verbaasd over zijn vervan ging. Gullit: „Ik begreep eerst niets van die wissel. Nu heb ik er wel vrede mee, maar ik had natuur lijk liever de wedstrijd uit gespeeld". Dat Beenhak- ker's opmerkingen over de mentaliteit van de Neder landse profs effekt hadden gesorteerd, maakte Gullit duidelijk met: „Hij heeft ons nogal geprikkeld, ja. Wij zijn dan wel geen Duitsers, die bij het volks lied gaan huilen, maar we hebben nu laten zien voor Oranje onze mouwen op te willen stropen". De andere vleugelspeler, Simon Tahamata, was de meest voldane speler gis teravond. Hoewel de kleine linksbuiten nogal eens te kort kwam, verklaarde hij na afloop: „Het voelt lek ker aan, het ging goed". Tahamata erkende dat hij voor rust nog te vaak zijn tegenstander uit wilde spelen. „Ruud en ik maak ten dezelfde fout, maar daar zijn we waarschijn lijk buitenspelers voor". De gevaarlijkste man van Nederland, Wim Kieft, viel vooral op door zijn perfekte timing. „Je merkt dat ik iedere week moet presteren. Eerlijk gezegd vond ik die Cyprioten nog netjes. In Italië laten ze je niet eens omhoog springen bij een voorzet". 12 - 17 - 18 - 20 - 26 - 28 - 38 Reservegetal: 32 SPEL 77 Spel 77/vignet 5-9-9-9-0-4-5 AKEN (SID) - De Westduitse voetbalbond (DFB) blijft bij het standpunt, dat de strijd om het Europees kampioenschap voetbal van 1988 niet voor een deel zal worden gehouden in West-Berlijn. Dat verklaarde een woordvoerder van de DFB woensdag in Aken, waar de bond vergaderde. Vorige week besliste de UEFA, dat de strijd om de Europese titel in 1988 hoogst waarschijnlijk aan West- Duitsland zal worden toege wezen. In de Bundestag, het Westduitse parlement, ont stond grote beroering, toen be kend werd, dat er niet in West-Berlijn gespeeld zou worden. Volgens Hermann Neuberger, voorzitter van de DFB, wilde de Europese bond dat niet, omdat de Oosteuro- pese landen dat als een beves tiging zouden zien van de sta tus van het stadsgedeelte als onderdeel van West-Europa. Later bleek echter dat de DFB West-Berlijn helemaal niet op de lijst van mogelijke plaat sen, waar gespeeld zou kunnen worden, had gezet. In de Bundestag is woens dag door alle partijen en door de Minister van Binnenlandse Zaken, Zimmerman, duidelijk gemaakt, dat West-Duitsland het Europees kampioenschap maar aan de UEFA moet te ruggeven als West-Berlijn niet wordt geaccepteerd. De DFB maakte woensdag echter duidelijk niet te zullen wijken voor de druk van de regering en vast te houden aan de kan didatuur. De UEFA beslist op 15 maart in Lissabon of de strijd om het Europees kampioen schap inderdaad aan West- Duitsland wordt toegewezen. Mocht besloten worden de ti telstrijd aan de Westduitsers te onthouden, dan is Engeland de grootste kandidaat.

de Stem | 1985 | | pagina 4