Simonis vertelt Beuker de waarheid 6 W indenergie- experiment niet mislukt' I )eye|yd WUPPES WAARSCHUWT VOOR WERKLOOSHEID DOOR TECHNOLOGIE LENTE Advies 4De Ombudsman' ondervindt kritiek IL NITZE: Schokkend Dierenfront zou jaartje aan de lijn moeten CDA: steun alleen aan gezonde bedrijven WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 BINNENLAND Vervolg van pagina 1 Beraad over arrestaties in Z-Afrika DE STEM COMMENTAAR ABP-bestuur: ingrijpen minister bij uitzondering 130 weken-eis In WWV haalt het niet Kamer unaniem «ver minimum garantie voor zieken Vier nieuwe gevangenissen Mensen met minimum inkomen raken geisoleerd ft ft Ministerie: Mike had in cel gekund T28 PAGINA 3 tig: Is het alleen al niet Jt ruimtewapens veel [ijker effectief te maken fegen middenafstands- dus om Westeuropa Ichermen, dan tegen in- itinentale raketten, dus Imerika zelf te b esc her. Immige specialisten |n van wel, maar ande- tiken dat het juist een- Iger is om middenaf- Israketten tijdig op te en uit te schakelen. I die technologie maakt Ideel uit van Reagans fewapensprogramma, togenaamde Strategisch Tisie Initiatief (SDI), l-diging tegen bv SS-20- Iten zou daar wel alsnog linnen worden opgeno- 78-jarige Paul Nitze kt geen deel uit van het lal Amerikaanse onder- jelaars dat op 12 maart in Ive aan de onderhande- ptafel met de Russen lift. Hij blijft op het mi- Irie van Buitenlandse |n in Washington, om als 'senior arms control tier' de belangrijkste kei te zijn tussen het in Zwitserland en de (dsbepalers in het Witte Heeft hij een advies zijn Amerikaanse colle- Jdie het deze keer tegen (Russische onderhande ls moeten opnemen? nul Nitze: „Het is belang- I om ook een persoonlijke jtic aan te gaan met degc- nct wie je onderhandelt. |ntmoette Kvitsinskv ook bij andere gclcgenhe- I Hij is uiterst schrander, berst elke letter van de Imunistischc doctrine en op een reusachtige ma- jc woorden verdraaien, kr het feit dat ik hem ook |e leerde kennen heeft ge en. Je moet weten hoe de pens van de ander wcr- Daardoor kon ik het flk-in-lhc-woods-akkoord hem sluiten. Dat het |is is afgewezen is een an- zaak. Maar de mogelijk- I was er". 'Uit de grond van ons lt' blijken het daarmee hs te zijn. Op dit punt ben Jzo vrij mijn eigen open lef je te schrijven. Mijns in- Ins treedt hier namelijk die liviteit aan de dag die ka- bliek Nederland steeds |er op het verkeerde been bij bijvoorbeeld bis- bopsbenoemingen. Per- billijk geloof ik niets van prek aan brede informatie tome. Niet elk conflict be- fet op misverstanden of on- J»rip. Het is bijvoorbeeld ft op deze gronden dat nillebeeckx ter verant- bording wordt geroepen, Var omdat men zijn ge- aiften nauwkeurig leest, bme accepteert eenvoudig- pg bepaalde zaken en ont- Ikkelingen niet. |Over de redenen daarvan sociologisch, psycholo- |ch en theologisch nog veel zeggen zijn. Angst en leingelovigheid behoren Aar mijns inziens zeker toe. 'aarom hebben de open lieven van de monnik Pius rijvers en de priester-ar- biders (zoals ze zichzelf pre- nteren) Threes van Dijck Jan Peijnenburg mij het eest aangesproken, zonder ■t direct inhoudelijk in alle izichten met hen eens te jn. In hun open brieven ■rtellen zij slechts hun per- ionlijke, zeer kwetsbare er- iringen, opgedaan bij hun toeden van ongebaande egen in de kerk. En met na- e Threes van Dijck en Jan eijnenburg vragen daar- oor geen sanctionering van iet gezag'; ze stellen heel la- iniek: „Als Gods zegen op is rust, zal ons werk gedij- i. Als dit kerkzijn niet naar lods hart is, gaat het vanzelf oorbij". Katholiek Neder- ind zud gebaat zijn met een jename van zulk een spiri- ualiteit. Uit de grond van ons hart; open rieven aan paus Johannes Pau- us II'. Redactie: Michel van der las. Uitgeverij Agathon, Weesp 24,50. gyptische poging om in Vashington een welwillende feer te scheppen wordt de Igyptische toenaderingspo- ing om vooruitgang bij het redesproces te bereiken ver het algemeen ernstig pgevat en serieus beoor- eeld. De regering-Peres is ok op zoek naar wegen om e impasse bij het vredespro- is op te lossen die na vol- ooiing van de Israëlische te ugtrekking uit de Sinaï- roestijn tijdens de regerin- en van Begin en Sjamir de oetrekkingen met Egypte be- neersten. Nog geen week na iet vruchteloos Midden-Oos- Lenberaad in Wenen tussen topdiplomaten van de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie worden de Amerikanen door Egypte weer als enige bemiddelaars teruggeleid naar het politieke actiecen trum van het Arabisch-Is- raëlisch conflict. ge Utrechtse aartsbisschop .notivcerde zijn duidelijke uit- iutingen over het optreden van de heer Beuker dat de waar heid maar eens gezegd moest jvorden. Dat dit niet al jaren eerder vas gebeurd, lag naar zijn eggen aan het feit dat noch hij noch zijn voorgangers ooit óver voldoende bewijslast hadden beschikt. Het was be slist geen angst dat Beukers optreden zijn beleid stukken moeilijker zou maken. Simo nis zei er geen moment wak ker van te liggen dat ook ach ter zijn rug om Rome wordt benaderd of wat hij allemaal verkeerd zou doen. Daar ge beurde al 15 jaar, zolang hij bisschop was en dat kon hem weinig schelen. Aartsbisschop Simonis sprak voor de hoofdredacteu ren verder vooral over het ko mende bezoek van de paus aan ons land. Johannes Paulus II is niet alleen uitermate goed op de hoogte van de algemene bezwaren tegen zijn reizen, maar ook van de specifieke bezwaren vanuit Nederland, aldus Simonis. Toch kiest hij bewust voor deze pastorale methode, onder meer om zijn opdracht het geloof te verkon digen te realiseren. Over de vraag hoe de paus zich in Ne derland het beste zou kunnen opstellen, zei mgr. Simonis de meest uiteenlopende adviezen te krijgen van mensen in wie hij persoonlijk alle vertrou wen heeft. Naar Simonis' in schatting zal de paus de mid denweg bewandelen tussen 'streng zeggen waar het op staat' en een milde pastorale toon. De paus is zich volgens Simonis heel goed ervan be wust dat zijn optreden juist in Nederland een grote reikwijd te zal hebben in wereld van wege de recente historie. Simonis zette ook het mis verstand recht als zou zijn Roermondse collega Gijsen toespraken van de paus ont werpen. Mgr. Gijsen behoort niet eens tot de bischoppen die allerlei informatie ten behoeve van de paus verzamelen. De delegatie van de her vormde synode kan overigens haar plan om tijdens de ont moeting met de paus geluiden van kritische katholieken te verwoorden, wel vergeten. Het zou volgens de Utrechtse kerkleider niet erg oecume nisch zijn indien de hervorm den zich zouden mengen in het interne katholieke gekrakeel, maar bovendien zijn die gelui den al lang aan de paus ge meld, opdat hij er iets mee kkan doen als hij hier is. 2000 ATV van 25 nodig Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In het jaar 2000 is een arbeids tijdverkorting van 25 nodig om de groei van de werkloosheid door verdere automatisering op te vangen. Afgezien van de huidige werk loosheid. Tot die conclusie komt dr. drs. Tjerk Huppes in zijn rapport „Een nieuw ambachtelijke élan". Dit rapport over de toe komst voor het ambacht werd 5eschreven in opdracht van iet ministerie van Economi- iche Zaken. Het is een uitgave van het Hoofdbedrijfschap Ambachten. Huppes suggereert dat het bedrijfsleven zich op dit mo ment op een breukvlak be vindt. De inudstriële produk- tie (arbeidsdeling, schaalver groting, massaproduktie) ver oudert langzaam maar zeker DEN HAAG (ANP) - De tien EG-landen onderzoeken hoe van die zijde mogelijk invloed kan worden uit geoefend op de ontwikkelingen in Zuid-Afri- ka ten aanzien van het opposi tionele United Democratie Front (UDF). Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dit geantwoord op Kamervragen naar aanleiding van recente arrestaties van UDF-leiders. In reactie op de vragen van PvdA, CDA, VVD, D'66, PSP, CPN, PPR en EVP stelt de mi nister dat de Nederlandse re gering het UDF als een be langrijke politieke beweging in Zuid-Afrika beschouwt, die streeft naar verandering langs vreedzame weg. Arrestatie van de leiders van een derge lijke beweging acht de rege ring dan ook een ernstige te genslag, aldus Van den Broek. Ons land zal volgens de be windsman het voortouw ne men bij een initiatief van de tien EG-landen. en8umoet plaats maken vooi wat Huppes de nieuwe achte- lijke economie noemt. Niet de oude ambachten die op de braderies nog worden getoond, maar hoogwaardig en zelfstandig technologisch werk. De moderne werknemer werkt meer met het hoofd dan met de handen, is goed ge schoold, bedient zich van uiterst moderne apparatuur en kenmerkt zich tot het heb ben van een geheel eigen le vens- en werkoriëntatie. De betekenis van de kleine ondernemingen nemen toe. Het onderscheid werkgever werknemer vervaagt, deels omdat de massaproduktie ver- dwijnt en deels door het hoge vernieuwingstempo. Huppes veronderstelt eveneens dat in deze technische ontwikkeling veel meer ruimte is voor meis jes en vrouwen. Op verscheidenen plaatsen is die nieuwe ontwikkeling al zichtbaar, aldus Huppes. Hij verwijst naar voorbeelden van flexibele automatisering van de produktie, naar automati sering van het kantoorwerk en het gebruik van computernet werken. Want een kostbaar goed aan de ondernemingen van mor gen, de ambachtelijke bedrij ven, levert de informatietech nologie. Arbeidstaken kunnen daardoor in elkaar opgaan, de organisatie van de produktie kan aanzienlijk worden ver eenvoudigd en de produktie kan veel makkelijker op de klant worden afgestemd. Doch uitgerekend deze nieuwe ver- worvendheid zal een toene mende werkloosheid veroor zaken, vreest Huppes. Alleen een veel stringenter doorgevoerde arbeidsduurver korting kan voorkomen dat in de „ambachtelijke revolutie" vele mensen op straat komen staat. NEDERLANDERS zijn geen haar beter dan al die andere volken, lie wij zo graag met opgestoken vingertje belerend toespreken. )eze conclusie moet toch wel getrokken worden uit de bevindin- )en van een ambtelijke stuurgroep, de commissie-Van Bijster- 'eld, die na een onderzoek van zes jaar heeft aangetoond dat de Staat (en dat zijn wij allemaal) voor rond 20 miljard gulden per aar benadeeld wordt door de ontduiking van belastingen en pre- nies. Natuurlijk was het bestaan van een zwart geld-circuit reeds ang bekend. De omvang ervan is echter een schokkend gege- ren, zeker als men bedenkt dat bij die 20 miljard niet eens de schade is opgeteld die de schatkist lijdt door fraude bij sociale litkeringen. Bij gebrek aan gegevens heeft de commissie-Van Sijsterveld de grootte van deze verliespost niet kunnen vaststel en De commissie toont overtuigend aan dat het frauderen een ge- voonte is geworden in alle lagen van de bevolking, door een ver- inderd normbesef en uit bittere noodzaak. Vanwege het btw-ta- fef van 19 procent zijn tal van klussen, die in en rond het huis ge- taan moeten worden, voor zeer velen onbetaalbaar geworden. )us wordt die klus zwart uitbesteed met alle gevolgen vandien 'oor de branches die in de onderhoudssector hun brood probe- en te verdienen. En wat het normbesef betreft: de belastingdruk s zo hoog geworden, dat belastingontduiking door velen wordt leschouwd als een gerechtvaardigde bescherming tegen diefstal Joor de fiscus. Voor die belastingontduiking acht de ambtelijke stuurgroep het larlement medeverantwoordelijk. Door toe te geven aan de pres- iie van allerlei belangengroepen en vanwege de politieke haal- laarheid van belastingwetten is ons belastingstelsel zo ingewik- teld en tegelijkertijd verknipt geworden, dat alleen al daardoor lelastingontduiking wordt uitgelokt. Dit verwijt is terecht. Maar langezien bijna iedere Nederlander wel tot een of andere belan- fengroep behoort, kan de schuld voor onze mankerende belas- ingwetgeving dus niet eenzijdig naar het parlement worden afge schoven. Wat nu te doen? Als de schatkist zou krijgen wat haar toekomt, :ou het huidige bezuinigingsbeleid, waar vooral de minst draag- (rachtigen het meeste van te lijden hebben, aanzienlijk verzacht (tinnen worden. Prima. Maar als van de ene dag op de andere in tens 20 miljard gulden per jaar aan particuliere bestedingen zou ten wegvallen, klapt de Nederlandse economie waarschijnlijk in Hkaar Dat is minder aantrekkelijk. Als we het er met elkaar over lens zouden kunnen worden dat het zwart geld-circuit ingedamd tient te worden, zal dat toch wel stap voor stap moeten gebeu- 'en Hoe? Het eerste probleem dat we daarbij tegenkomen is de in voering van een sociaal-fiscaal nummer voor iedere Nederlander, angs die weg kan -via computertechnieken- feilloos worden vastgesteld wat iedere Nederlander verdient, bezit en uitgeeft. Waar langs diezelfde weg zit Vadertje Staat ook permanent bi) eder van ons in de huiskamer. De keuze is uiterst moeilijk. Waarschijnlijk zullen het huidige parlement en het kabinet die teuze voor zich uitschuiven in afwachting van het resultaat van de Kamerverkiezingen van 1986. De Nederlandse kiezers mogen ?an allemaal voor een doorzichtige eerlijke belastingwetgeving ■ijn en tegen fraude (van anderen), zodra ze zelf worden aange broken schreeuwen ze moord en brand. AMSTERDAM (ANP) - Het proefproject met wind molens in het Noordhollandse Camperduin draait nog volop en kan zeker niet als mislukt worden be schouwd. Het heeft zeer veel nuttige informatie opgeleverd over zowel de toepassing als de ver betering van de windmolens, die op veel punten technisch HEERLEN (ANP) - De minis ter van Binnenlandse Zaken zou in een nieuwe structuur van het ambtenarenpensioen- fonds ABP alleen in bijzonde re gevallen mogen ingrijpen. Alleen als het ABP-bestuur sterk afwijkt van wat zowel in organisatie als in voorzienin gen bij pensioenfondsen ge bruikelijk is of als het alge meen belang in het geding is mag de minister ingrijpen. Deze gedachte maakt deel uit van het voorstel van de raad van toezicht en directie van het ABP met betrekking tot de nieuwe structuur van het ABP. Dit voorstel is een vervolg op het rapport van de commissie Polak, waarin ge opperd werd om de structuur van het fonds te wijzigen. De commissie onderzocht het fonds naar aanleiding van de ABP-affaire. DEN HAAG Het voorstel van het kabinet werklozen pas recht te geven op een WWV- uitkering als ze tevoren min stens 130 weken gewerkt heb ben zal het niet halen. Een meerderheid in de Ka mer van CDA en PvdA is zeer kritisch over dit voornemen. Maar ook in het kabinet zelf wordt de zogeheten 'referte- eis' van 130 weken gezien als onhaalbaar. Bronnen in de boezem van het kabinet spre ken van 'wisselgeld' in de par lementaire behandeling. Het laten vallen van de 130- wekeneis kost de schatkist dit jaar 30 miljoen en daarna 110 miljoen. zijn verbeterd. Dit stellen het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN), de Stichting Projectbeheerbu- reau Energie Onderzoek (PEO), het Energie-onder- zoeks Centrum Nederland (ECN), de Interfacultaire Vak groep Milieukunde van de Universiteit van Amsterdam en de bewoners van Camper duin in een gezamelijke ver klaring naar aanleiding van sombere berichten over het proefproject eerder deze maand. De coördinator van het pro ject, ir. M. Boone, verklaarde toen dat de resultaten van de twee windmolens in Camper duin erg tegenvielen. Ook de PEN was niet enthousiast. De ervaringen met andere proef projecten elders in Nederland zijn volgens het PEN overwe gend nog ongunstiger. Die kwam dan ook tot de conclusie dat windenergie bij de huidige stand van de techniek com- merciëel niet aantrekkelijk is. In Camperduin werden vooral tegenslagen geboekt in de onderhouds- en reparatie kosten van de molens, die vijf tien maal zo hoog zijn als was begroot. De molens bleken on der meer onvoldoende betand tegen stuifzand, zouthoudende wind en vocht. In de verkla ring die gisteren is uitgegeven worden de technische storin gen vooral toegeschreven aan het unieke, maar gecompli ceerde systeem dat in Cam perduin is toegepast. Een van onze symbolen van de lente, de ooievaar, laat zich weer zien. Hij wint het dit jaar van de krokus, die het kopje nauwelijks boven de grond heeft. De rondvliegende ooie vaars behoren overigens tot de overwinteraars. De trekkers zijn nog onderweg. Maar goed, als we het nog niet aanvoel den, dan weten we het nu: de lente is in aantocht. - fotoanp UTRECHT (ANP) - Het zou verstandig zijn als de mensen die deel uitmaken van het Dierenbevrijdingsfront een actie pauze van een half jaar of liever nog een jaar inlassen om zich te bezinnen over hun activiteiten. Als het Front niet oppast zouden sommige actievoerders in de toekomst te ver kunnen gaan in hun protest tegen het dierenleed dat door de bio-industrie wordt veroorzaakt. Ac ties kunnen dan ontaarden in vandalisme en criminaliteit, en dat is niet de richting die dierenbeschermers moeten kie zen. Dit zei Henk Lambertz, landelijk woordvoerder van het Dierenbevrijdingsfront, naar aanleiding van de arrestatie, nu bijna een maand geleden, van 15 leden van het Front. Op 29 januari hield de politie in een gecoördineerde actie op di verse plaatsen in het land mensen aan die ervan worden verdacht mee te hebben gedaan aan acties van het Front. _L DEN HAAG - Met algemene stemmen is de Kamer gisteren akkoord gegaan met het CDA- plan het wettelijk ziekengeld voor iedereen op het netto-mi nimumloon te houden. Tenminste, tijdens de eerste zes weken van de ziekte. Daarna geldt die garantie op tenminste een minimum-in komen alleen nog voor de ge huwde kostwinner. Het CDA-amendement was mede ondertekend door de VVD. Hun zorg gold niet de niet-kostwinners onder de zie ken, maar de uitvoering van de maatregel. Nu iedereen de eerste zes weken kan rekenen op ten minste het minimumloon, zal er heel wat minder werk ver richt hoeven worden. Immers 90 van de werknemers is doorgaans niet langer dan zes weken per jaar ziek. Lozingen DE Stichting Reinwater en het Internationaal Watertribu naal willen met het nemen van watermonsters er achter zien te komen welke indus trieën langs de Rijn zich schuldig maken aan het lozen van de uiterst giftige stoffen dioxine en furaan. DEN HAAG - Minister Kort hals Altes (Justitie) wil de ko mende jaren twee nieuwe ge sloten gevangenissen bouwen van elk 250 cellen. Deze gevan genissen zullen vanwege de spreiding van arbeidsplaatsen verrijzen in het Noorden van ons land. Verder wil de minister nog vóór de negentiger jaren ook twee nieuwe huizen van be waring bouwen in Rotterdam, eveneens van 250 cellen per stuk. Over de investeringen en de precieze tijdstippen heeft het kabinet nog niet besloten. DEN HAAG - Alleen in de kern gezonde bedrijven, die goed geleid worden, mogen nog voor overheidssteun in aanmerking komen. De steun moet per definitie tijdelijk zijn en dienen als overbrug ging van tijdelijke problemen of als hulp bij tijdelijke grote risico's. Die les trekt het CDA uit het failliet van het steunbeleid, zoals dat voor het RSV-con- cern is gevoerd. Woordvoerder Gerritse wil dat steunverle ning uitsluitend op grond van objectieve regels gebeurt, waarbij vermoedens van con currentievervalsing worden uitgesloten. De kriteria voor de steunverlening moeten vooraf in overleg tussen kabi net en Kamer worden vastge legd. Het oordeel over de vraag of een bedrijf dat om steun vraagt nog toekomst heeft moet, aldus het CDA, worden overgelaten aan externe des kundigen. Het kabinet moet in beginsel het oordeel van die deskundigen overnemen. In het derde RSV-debat heeft D'66 er bij motie op aan gedrongen, dat geen nieuwe regeringswaarnemers bij ge steunde bedrijven worden be noemd voordat is nagegaan of de overheid ook op andere ma nieren toezicht kan houden op de besteding van overheids gelden. Het RSV-debat wordt van daag voortgezet met de bijdra gen van de VVD-fractie en op positieleider Den Uyl. ALMELO (ANP) - Mensen die rond moeten komen van een minimuminkomen komen gaandeweg in een sociaal iso lement. Ze kunnen door gebrek aan geld nauwelijks van het open baar vervoer gebruik maken en zich geen telefoon of lid maatschap van een club ver oorloven. Ontvangen ze be zoek, dan voelen ze zich al snel schuldig omdat ze zo weinig te eten en te drinken kunnen aanbieden. Huiverig zijn ze ook om op bezoek te gaan, om dat dat ook weer verplichtin gen schept zoals het geven van cadeautjes. Vakantie is veelal ook taboe, zodat het leven een sleur wordt. Dit zijn enkele conclusies die negen studenten van de Academie Diedenoort uit Wa- geningen hebben getrokken na een uitgebreide enquête in Al melo over hoe mensen met een minimumuitkering leven. Het is de eerste keer dat in Nederland is onderzocht hoe mensen met een minimumuit kering zichzelf zien. De uit komsten van de enquête in Al melo staan model voor de si tuatie in de rest van het land, zo hebben de studenten tijdens de presentatie van hun rap port meegedeeld. J Er is een groot, zwart gat in Nederland waar miljarden in verdwijnen. Een interdeparte mentale stuurgroep (ISMO) is gaan zoeken, maar heeft het niet kunnen vinden. Het ismo wat! De pot verwijt de ketel dat hij zwart werkt. Bij alles wat u zegt moest u zich al afvragen of het milieu- en vrouw-vriendelijk is. Voortaan moet u ook de mis- bruikgevoeligheid afwegen. Zou het woord fraude-vrien delijk ook bestaan? Als iemand zegt dat hij weke lijks bij de paus over de vloer komt, is dat dan misbruik of oneigenlijk gebruik? Beuker wordt steeds leuker. Beuker speelt voor Sinter- Klaas, maar Simonis gelooft niet meer in hem. Wat denkt u van miswijn-ge voeligheid' Van Aardenne weet wel waar het fameuze zwarte gat zich bevindt. Maar hij vertikt het om de Kamer en de regering in te lichten. Het zwarte gat, is dat niet het Ajax-stadion in Amsterdam, waar de tribunes zo leeg zijn dat het tocht als de ziekte op het veld waar Nederland tegen Cyprus speelt? MEIUJN Sanering DE bodem van Nederlandse havens, rivieren, kanalen en meren is op een aantal plaat sen zo vuil dat op korte ter mijn opruimen van het ver ontreinigde slib overwogen moet worden. Het gaat daarbij met name om de Geulhaven in Rotterdam, delen van het Noordzeekanaal, voormalige stortplaatsen in de Hollandse IJssel en enige industrieha- vens. Dit heeft minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat gezegd op eên1' congres van een studentenvereniging. In beroep HET Openbaar Ministerie is in hoger beroep gegaan tegen het op vrije voeten stellen van mr. A.J.M. Masson, de ge schorste directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het Openbaar Ministerie meent dat er nog steeds gevaar bestaat dat de nu in vrijheid gestelde Mass on bewijsmateriaal uit de weg kan ruimen. Afwijz :ing BISSCHOP H. Bomers van Haarlem onderschrijft de op vattingen van zijn collega's Gijsen (Roermond) en Simonis (Utrecht) dat aan bepaalde ca tegorieën kerkleden geen toe gang tot de eucharistie moet worden verleend. Hij denkt hierbij aan gescheiden mensen die hertrouwd zijn, mensen die samenwonen of gehuwde priesters aan wie nog geen dispensatie is verleend. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen vrijdag in Amsterdam vrijgelaten Mi ke B. had best in een cel ge kund. Een woordvoerster van het ministerie van justititie ver klaarde dat er eind vorige week minstens tien cellen voor verdachten van het kaliber Mike B. beschikbaar waren. B. heeft toegegeven in een Amsterdamse sexclub een man door het hoofd te hebben geschoten. Hij liet zaterdag in een tv-uitzending weten ver baasd te zijn over zijn vrijla ting, die hijzelf onterecht vindt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het advies van de Stich ting De Ombudsman een nieuwe werk nemersverklaring (loonbelasting verklaring) in het kader van de wet tweeverdieners in te vullen in plaats van te wachten op de mogelijkheid van voetoverheveling is laakbaar. Dat is niet alleen het oordeel van het departement van Financiën, maar ook van de Tweede Kamer. Bij de stemming over enkele moties van de PvdA om gehuwde vrouwen met een klein inkomen enigszins tege moet te komen door de invoering van een toetredingstoeslag werd dat advies van De Ombudsman met name gehe keld door de fiscale specialist Ver meend (PvdA). Het advies van De Ombudsman - uitgedokterd door de voormalige belas tinginspecteur Van Marle - komt er op neer, dat werknemers van wie de part ner begin dit jaar opgehouden is met werken een nieuwe werknemers verklaring moet invullen. Op die wijze komt deze werknemer terecht in belas- tinggroep 3 met een hoge belastingvrije som van 14.336 (alleenverdiener) in plaats van belastinggroep 1 met een belastingvrij bedrag van 7.168. Tevens voorkomt de werknemer dat hij tot juli moet wachten om gebruik te kunnen maken van de voetoverheve ling. Bij een herziene werknemers verklaring wordt als gevolg van deze manipulatie direct minder loonbelas ting ingehouden. De oud-belastinginspecteur Van Marle realiseert zich dat hij met dat advies op het randje belanceert. Maar hij vindt toch dat dit geoorloofd is. Fis cale specialisten daarentegen waar schuwen, dat bij opvolging van dat ad vies zowel de werkgever (als inhou- dingsplichtige voor de loonbelasting) als de werknemer grote risicos lopen. In de eerste plaats heeft de partner van de werknemer inkomen genoten, ook al heeft zij of hij ontslag genomen. In de tweede plaats is de werkgever ver plicht de loonbelastingverklaring te toetsen aan de waarheid en in de derde plaats loopt de werknemer het gevaar belast te worden met een naheffing. Bovendien kan de fiscus hem nog een verhoogde naheffing opleggen als boe te, wegens het eigenmachtig corrige ren. Adviseur Van Marle van De Om budsman gelooft niet dat het zo'n vaart zal lopen, omdat de belastingdienst de- handen vol heeft aan het verwerken van de aanvragen voor toepassing van de voetoverheveling voor 1 juli a.s. 1

de Stem | 1985 | | pagina 2