Oranje ook in Katwijk improduktief Volleybalbond steekt miljoen gulden in voorbereiding op EK Paniek rond zaakwaarnemer van Èvert van Benthem WESTDUITSER SPRINGT OVER 2.39 METER [Kampioen kickboksen ;Brilleman vermoord iet tort Citroën-Specl V. '79 jf B.V. ïn )orst "MAANDAG 25 FEBRUAR11985 PAGINA SPORT Garage Musterd B WK sprint: 125.000 gulden winst SERIE MISVERSTANDEN IN DEFENSIE Voorzitter Palermo doodgeschoten 'GLS/ in! •82 '•83 '83 '84 '80 '77 '79 biedt aan: 2 CV e J Spec. okt. '84, 500oi,i 2 CV 6 Spec. '80, Aca Dyana '79, Citroen Club Break '77. GaranJ De Driesprong, Teter edi)k 236, Breda, tel 877729. '81-'82 '81 '82 '84 '80* '81 f It 98, 962 of koop- 3500 2250 2450 2750 2650 2350 2450 1950 2450 1650 650 2250 4400 1750 1750 tussen .in de* •ê'da '82 '82 -'81-'82 -'79-'80 '79-'80 '81 Circa 300 jonge^ÏJ auto's op voorraan* aankoop 1 jaar garantie gratis 10.000 km-td geen afleveringslij Wij helpen u met vel gen van uw eventual nanciering. Hoge inruih zen. Verkoop en van alle merken nieui»J gebruikt. Alle voor! de reparaties. 1 l^bbdw.'' 1 f Audi 80GLS Audi 80GLS aut Audi 80CD aut Audi 80LS"71J Audi 80C diesel. Audi 80CL 3x'Ma Audi 100L diesel Audi 100 n.m Austin Allegro BMW 315 2x.... BMW 316 11X '79-'80-'8 BMW 316 n.m. 2x BMW 320i BMW 320 aut '79-'80-j| BMW 320-6 5 X '78-'ÏÏ BMW 323i BMW 518.. BMW 520i Citroen Visa Chrono": Citroen GS Special Citroen GSA Break'; 1 Datsun 12QA Fll Datsun Bluebird..x Datsun Cherry 3x. '8i f,| Datsun Stanza Datsun Sunny 4x'79.»! ;i Déttsun Sunny couoe Fiat 127 Van Fiat 127 Super 900i Fiat 131 diesel Fiat Ritmo aut Ford Granada 2.3 Ford Fiesta 1100 Bravo Ford Escort Estate 2x i| Ford Escort'81-'82-ï Ford Escort 1.6 Bravo i 194, aal, tel. Sitroën- 81 pé.. 80 79-80 '7-78-79 80 si.-.79, 775-78-79' 78-79 78 77-79 78 GL 81 iport 79 79 78 .80 77 76 53 +2.. i 7. PG 3250 2450 2950 2950 78 2450 1450 6 2750 2950 1950 3150 25G0 1250 3250 3250 1450 465 Electro 076- isat 4371 DD Citroën- -3944 SINT-JANSKLOOSTER (ANP) - Een telefoontje naar de rijkspolitie van Vollenho- ve heeft de ware identiteit onthuld van de tijdelijke zaakwaarnemer van Evert van Benthem, de winnaar van de Elfstedentocht. De man, een fotograaf uit het noorden van het land, had zichzelf uitgegeven als medewerker van de NOS en zich opgedrongen tijdens de feestelijkheden in de Fries landhal. De politie waar schuwde onmiddellijk de verzorger en de familie van Van Benthem, die in de stu dio van de NCRV in Hilver sum verbleven. Hij was, in het gezelschap van de be wuste persoon, te gast in 'Wissels'. In dat programma van Dick Passchier werd de on der valse voorwendselen door Van Benthem inge schakelde zaakwaarnemer herkend door een kijker. Ook bij Jeen van den Berg, de ploegleider van Van Ben them, was inmiddels arg waan gerezen tegen de man. „Toen ik hoorde, dat hij een bekende was van de politie, ben ik ogenblikkelijk in de telefoon geklommen. Ik was doodsbenauwd dat Evert iets had getekend. Gelukkig bleek dat niet het geval te zijn. Hij is door de betrokken persoon zelfs correct behan deld". Inmiddels heeft Van Ben them een beroepskracht in de arm genomen in de per soon van Frank van den Wall Bake van een Hilver- sums bureau voor communi catie en sponsoradvies, dat ook de zakelijke belangen behartigt van de nationale hockeyteams, tenisspeelster Marcella Mesker en plank zeiler Stefan van den Berg. Dietmar Mögenburg, die het wereldrecord hoogspringen indoor op gelijke hoogte bracht met dat in de open lucht. - fotoanp Wereldrecord voor Mögenburg aut Ford Sierra 2.3D Ford Sierra 2.3D Combi Ford Taunus coupé Ford Taunus 1 6L 6x'80-'81-;i Ford Taunus Combi.. i78j Ford Taunus 200QLj Honda Accord Honda Civic aut Honda Civic 3x 79f| Honda Quintet Mazda 323 5x. '81-'82-|( Mazda 626 coüpé Mazda'626 Sedan Nk*<Ü«iBK7 Mercedes 190E Mercedes 200D'75l| Mercedes 280S Mitsubishi Colt Mitsubishi Galant3x. Mitsubishi Galant Turbo D 2x Mitsubishi Galant Combi'8' Mitsubishi Lancer Opel Corsa 1 .OS...1. Opel Manta 2x Opel Ascona 16SR 2x Opel Ascona 1.6S aut. «I Opel Ascona 15x'3| ,82-'83-'8f| Opel Ascona diesel'8' Opèl Kadett aut Opel Kadett coupé Opel Kadett 7x'8i Opel Kadett Caravan 3x'6'"-l Opel Kadett Van. Opel Kadett 16SR. Opel Kadett diesel Opel Rekord 2.3D Combi Opel Rekord 2.3D Caravan 2x Opel Rekord 2.3D Opel Rekord 2.3D n.m Opel Rekord Caravan 4x'80-'8H Opel Rekord Opel Rekord 2.0 Berlina Opel Rekord Corsa. s' Opel Rekord Corsa Caravan,1 Peugeot 104GL.Jl Peugeot 305GL79",ï| Peugeot 504 BreakI Peugeot 504s| Porsche 924 Turbo. Porsche 924 Renault 4TL Renault 5TL 3X Renault 9GTS Renault 9TLJ Renault 11GTLI Renault 14TS'fJ Renault 18TL Renault 18TS3X Renault Fuego GTS Renault Alpine Saab 9Q0GLS Suzuki Jeep Suzuki bus Talbot Horizon Talbot Samba LS T oyota Corolla 30 2* L I VW Kombi.,Bus,|J Vw Klëinbus VWGolf C2XHl VWGoffCatlt.rSia VW Golf diésel4X 'f,J VWGolf GTi 2X VW Jetta 3x"j 5f| VW Jetta diesel 4X VW Jetta GLI VW Passat C aut VW Passat diesel 4x. VW Passat Variant h dieselxx'lj S VW Santana CL diese Volvo 66L Volvo 244 3 X Volvo 242DL Volvo 245 Volvo 343 li. Volvo 345 4X Dahliastraat 46, 01626-3380. Van onze sportredactie HEERENVEEN - Het wereldkampioenschap sprint voor vrouwen en mannen van afgelopen weekeinde in Heerenveen heeft de organisatie 125.000 gulden winst op geleverd. Een bedrag waarvan een deel moet worden afgestaan aan de ISU (internationale schaatsbond) en aan de KNSB. De winst kon worden geboekt door de enorme toeloop van het publiek: zaterdag 9000 en gisteren werd het bordje uitverkocht worden op gehangen, hetgeen een toeloop van 14.700 mensen betekende. Het totaal over twee dagen schaat sen bedroeg dus 23.700. De organisatoren werkten met een begro ting van 125.000 gulden. Om die gedekt te krijgen moesten twee keer 6000 toeschouwers de kassa's passeren. Volgens ijs baan-directeur Rob Dros werkte in Heerenveen het effect van de Elfste dentocht van afgelopen donderdag door. „Heel Friesland is weer gek van het schaatsen". Ook rekende hij met het gegeven dat de Friese schaatsenthousiasten na het geslaagde EK en WK van de Nederlandse all- rounders Hein Vergeer en Hilbert van der Duim (in Heerenveen een 'thuiswedstrijd') aan het werk wilden zien. Het gevolg van de gi gantische toeloop was een uniek sfeertje rond de 400 meter ovaal van het Thialf-stadion. De men sen wilden er zo graag bij zijn dat zij zich gister morgen rond half tien (drie uur voor aanvang) al bij de kassa's meldden om de laatste kaartjes te bemachtigen. Daarna was het eigenlijk alleen maar puur feest, waarbij de aanwezige carnavals bands een belangrijke bijdrage leverden. ULEN (IPA) - Slechts twee dagen is het in- door-wereldrecord hoogspringen niet in West duits bezit geweest. Zondag onttroonde Dietmar Mögenburg in Keulen met 2.39 meter de Zweed Patrick Sjberg, die vrijdag avond in Berlijn Carlo Tranhardt met 2.38 meter de beste prestatie in de hal had afgenomen. Jamaica leverde meer dan een volle seconde in (24.00). Brisco- Hooks schreef een groot deel Mögenburg deed in Keulen zijn voorspelling gestand. Hij werd vrijdag in Berlijn twee de en zwoor wraak in Keulen. Op 2.39 meter kwam het in- door-hoogspringrecord op ge lijke hoogte met het buitenre cord van de Chinees Zhu Jian- hua. Mögenburg haalde de 2.39 meter bij zijn derde poging. Hij liet de lat niet nog hoger leggen. De 23-jarige Olympische kampioen was in de hal nooit hoger gekomen dan 2.35 meter. Buiten haalde hij 2.36 meter. In Keulen was hij goed op dreef. 2.20, 2.24 en 2.30 meter haalde hij bij de eerste poging. Alleen voor het wereldrecord had hij drie aanlopen nodig. Carlo Tranhardt, die precies een jaar geleden in Berlijn het indoor-wereldrecord op 2.37 meter bracht, viel in Keulen tegen. Hij bleef met vier ande re springers op 2.24 meter han gen. Het hoogspringen bij de dames werd zondag gewonnen door de Belgische Chris Soete- wey met 1.88 meter. In Madison Square Garden is het Amerikaanse indoor- circuit beëindigd. De bonussen voor de beste prestaties gingen naar drievoudig Olympisch kampioene Valerie Brisco- Hooks, die 14.410 dollar incas seerde en Jim Howard, die een cheque van 13.000 dollar ont ving. Beide atleten hadden over de veertien wedstrijden de meeste punten verzameld. Brisco-Hooks en Howard namen in New York op ele gante wijze afscheid van het indoor-seizoen. Brisco-Hooks vestigde een wereldtijd op de 220 yards en Howard evenaard zijn eigen nationale record bij het hoogspringen. Daarnaast waren er nog wereldrecords van Dianne Dixon, lid van de gouden 4x400 meter estafette ploeg in Los Angeles, op de 440 yards, en James Heiring op de twee mijl snelwandelen. Valerie Brisco-Hooks ont liep in New York het gevecht met Dianne Dixon, sedert lang twee geduchte rivalen. Brisco- Hooks koos voor de 220 yards en finishte in 22.95 seconden, de snelste tijd ooit gelopen. Florence Griffith werd tweede in 23.38 en Grace Jackson uit Van een onzer verslaggevers ER WIJNEN - De 25-jarige wereldkampioen kickboksen An dre Brilleman uit Amsterdam is vermoord. Sectie heeft uitge wezen dat Brilleman door schotwonden is omgekomen. Zijn stoffelijk overschot werd zaterdagmorgen, ingemetseld En een vat, gevonden aan de oever van de Waal. Personeel van een veerboot zag kleding uit het vat drijven, dat door de klep pan de veerboot was opgehaald. Bij nadere inspectie bleek er fen lijk in te zitten. Doordat de persoon papieren bij zich had, kon men hem makkelijk als Brilleman identificeren. Brilleman werd eind april vorig jaar wereldkampioen door in de Jaap Edenhal in Amsterdam de Amerikaan Houword Jock- son na 12 ronden te verslaan. Brilleman had al aangekondigd "ijn wereldtitel binnenkort te verdedigen. Een 25 man sterk recherche-team probeert klaarheid in deze noordzaak te krijgen. van haar winst toe aan de raadgevingen van de Ier Coghlan. „Coghlan had mij verteld, dat ik in de bochten meer moest leunen. Voor de buitenstaander lijkt het alsof je dreigt te vallen. Dat advies heb ik opgevolgd. Ik ben meer gaan leunen en de tijd beves tigde het gelijk van Eamonn". Dianne Dixon diende haar concurrente direct van repliek door de 440 yards eveneens af te leggen in een wereldtijd. De 20-jarige Dixon, woonachtig in New York, werd in de finale door de 15.000 toeschouwers opgejaagd naar de voortreffe lijke tijd van 52.20 seconden. Daarvoor had ze in de serie al 52.77 genoteerd, wat ook al on der het oude record van Bris co-Hooks (52.99) lag. Dixon: „Ik woon in New York, dus wilde ik in de finale de toe schouwers niets te kort doen. Ik heb alles gegeven, wat ik had en ben blij met deze tijd". De records van Brisco- Hooks en Dixon werden door het publiek uitbundig begroet, maar stellen internationaal weinig voor, omdat er buiten de Verenigde Staten nimmer op yards-afstanden wordt ge lopen. In dat opzicht was de verrichting van Mike Conley veelzeggender. De nummer twee van Los Angeles hinkte, stapte en sprong naar 17 meter 40 en bleef daarmee precies een centimeter onder het drie jaar oude indoor-wereldre cord van zijn landgenoot en komiek Willy Banks. Conley bewees in topvorm te verkeren door daarna het verspringen te winnen met 8 meter 22. Hij wees Larry My- ricks (8.11) terug. Jim Howard is de nieuwe Amerikaanse ster bij het hoogspringen. In New York evenaarde hij zijn eigen re cord door over 2 meter 34 te wippen. Denis Lewis werd tweede (2.30) en Dwight Stones kwam niet hoger dan 2 meter 25. Op de drie mijl leed de Ier Eamonn Coghlan zijn eerste nederlaag. Hij moest zijn meerdere erkennen in Doug Padilla, die in de laatste me ters gemakkelijk van de Ier wegliep: 12.57.15 tegen 12.59.56. Coghlan, die had aangekon digd een aanval te doen op het wereldrecord, verklaarde na afloop zeer laconiek: „Twee dingen hebben mij van èen wereldrecord afgehouden. Ten eerste liep ik niet hard genoeg en ten tweede was er een Doug Padilla, die zich absoluut voorgenomen had om ene Coghlan te verslaan". Greg Foster, 6.85 op de 60 yards horden, 3/100e boven de toptijd van Nehemiah en Alice Brown, 6.56 op de 60 yards, 2/ 100e boven het record van Evelyn Ashford, verdoezelden met hun prestaties de afwe zigheid van Amerika's sprint fenomenen Carl Lewis en Eve lyn Ashford. Bij absentie van de viervoudig Olympisch win naar greep Albert Lawrence de winst op de 60 yards in 6.16 seconden. Door Bert Willemsen KATWIJK - Na drie oefenwedstrijden blijven de twijfels over de doeltreffendheid van het puur aan vallend ingestelde concept, waarmee Oranje woens dagavond in de Amsterdamse Meer een zo hoog moge lijke zege op Cyprus wil bewerkstelligen, kaarsrecht overeind staan. Wat eerder tegen de semi- profs van RKC (3-1) en FC VVV (3-0) niet lukte, het reali seren van een monsterscore als steuntje in de rug voor het WK-kwalificatietreffen, bleek zaterdagmiddag in Katwijk tegen de zaterdag-amateurs van Quick Boys opnieuw een te moeilijke opgave. Oranje won, met 3-1, en verdiende ze ker ook niet meer. Valerie Brisco-Hooks, die in New York een toptijd neerzette op de 220 yards. Blunders Qua voetbal kregen de 4600 toeschouwers het minst ge slaagde gedeelte uit de oefen trilogie van Oranje voorge schoteld. Interim-coach Leo Beenhakker moest vanaf zijn stoel naast de dug-out mach teloos toezien hoe een hele reeks misverstanden, talrijke foutieve passes en ook nog eens de nodige defensieve blunders werden toegevoegd aan de te geringe scorings drift, die al eerder aan het licht kwam. Het verdedigende trio Wijnstekers, Brandts en Boeve ging geregeld in de fout en mocht van geluk spreken dat Quick Boys daar slechts één keer van profiteerde. Dat gebeurde kort voor de rust, toen Marco van der Plas op aangeven van Brandts de ge lijkmaker liet aantekenen. Oranje stelde daar drie doelpunten tegenover, een oogst, die zowel karig als royaal was. Gezien het te ge ringe krachtsverschil met Quick Boys kwam de nationa le selectie niet voor een hogere overwinning in aanmerking, maar afgemeten aan het aan tal scoringskansen zou die wel degelijk mogelijk zijn geweest. Met Gullit en Tahamata als voorbereiders op de flanken werd vooral Marco van Basten met de regelmaat van de klok in een aantrekkelijk ogende positie gemanoeuvreerd. De Ajax-spits greep de mogelijk heden alleen maar aan om te onderstrepen dat hij elk greintje scherpte mist. Met twee 'intikkertjes' zette Van Basten Oranje uiteinde lijk nog op winst - Brandts zorgde later voor de 3-1 eind stand - maar als de jonge Aja- cied in normale doen was ge weest, had hij tenminste een half dozijn treffers geprodu ceerd. Van Basten zal tegen Cyprus ongetwijfeld plaats moeten maken voor Wim Kieft. Blessure De zorgen voor Beenhakker leken nog toe te nemen, toen Peter Houtman enkele minu ten voor de pauze na een kop duel ongelukkig terecht kwam en door zijn linkerenkel ging. De blessure liet zich aanvan kelijk vrij ernstig aanzien - Houtman: „Er zit een buil zo groot als een ei op mijn voet" - maar een medische onderzoek wees gisteren uit dat de lange Feyenoord-spits woensdag waarschijnlijk inzetbaar is. Houtman werd in de spits op gevolgd door Ernie Brandts. Beenhakker: „Brandts kan ik tegen Cyprus als pinch-hitter gebruiken. Loopt het niet naar wens, dan stuur ik hem in de laatste twintig minuten naar voren. De 'lange' pakt in de spits de nodige ballen met het hoofd". Na Houtman moesten zater dagmiddag ook Gullit en Ta hamata het veld ruimen. Hun vertrek droeg een preventief karakter, omdat zij niet volle dig fit waren en bovendien nog een oefenwedstrijd met Feyenoord tegen Fortuna Sit- tard in het vooruitzicht had den. Dat duel vond gisteren overigens geen doorgang. De vervanging van de beide Feyenoorders door Valke - Er- win Koeman schoof door naar de linksbuitenplaats - en Van der Gijp haalde het laatste restje lijn uit het spel van Oranje. Fouten Wat Beenhakker van de wedstrijd op een winderig veld tussen de Katwijkse dui nen wijzer werd, lag voorna melijk op het negatieve vlak. „Laat ik vooropstellen dat zo'n wedstrijd zeker niet de ge makkelijkste is", concludeerde hij na afloop, „de concentratie en motivatie zijn allerminst optimaal. Dat zag je bijvoor beeld bij de verdedigers, die zonder rugdekking spelen en dan geen enkele fout mogen maken. In deze wedstrijd ga ven ze een hele reeks kansen weg. Dat mag natuurlijk niet. Opstelling Nederland: Van Breukelen; Wijnstekers, Brandts en Boeve; Schoen aker, Van de Kerkhof en Erwin Koeman; Gullit (Van der Gijp), Houtman (Van Tiggelen), Van Basten en Tahamata (Valke). PALERMO (SID) - Ro berto Parisi, voorzitter van de Italiaanse voet balclub AC Palermo uit komend in de tweede di visie, is zaterdag bij het verlaten van zijn woning van korte afstand neer geschoten. Hij werd ver moedelijk het slachtoffer van een actie van de maf fia. Ook de chauffeur van Parisi werd dodelijk door kogels getroffen. Parisi was eigenaar van een elektronica-bedrij f. Van onze sportredactie NIEUWEGEIN - De voorbe reiding van de nationale da mes- en herenploeg op de Europese titelstrijd, die be gin oktober in eigen land wordt gehouden, duurt lang en is intensief. Lang omdat de bondstrainers Geert Trompetter (heren) en Peter Murphy (dames) de ploeg op alle technische en tactische onderdelen willen bijscha ven. Intensief, omdat de spe lers en speelsters moeten zijn opgewassen tegen de druk van een zware voorbereiding met toptegenstanders. Zowel Trompetter als Murphy zeiden zaterdag tij dens een persconferentie over de aanloop naar het eindtoernooi, dat een tegen vallend resultaat nooit het gevolg kan zijn van een slecht oefenprogramma. De Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) kon voor bijna 100 procent tegemoet komen aan de wensen van de coaches. Zo worden trainingsstages in Cuba (heren) en Japan (da mes), landen die tot de we reldtop behoren, niet ge schuwd. In totaal kost het de NeVoBo bijna een miljoen gulden. Dit bedrag leek aan vankelijk onhaalbaar, maar doordat enkele sponsors en het Nationaal Olympisch Co mité (NOC) bijsprongen, kre gen de coaches hun zin. Al thans, op enkele program ma-onderdelen, tezamen goed voor 100.000 gulden, na. Cuba en Japan vormen het hoogtepunt van de voorbe reiding. Daar speelt Neder land tegen nationale selecties en gerenommeerde clubs. Trompetter en Murphy ne men ieder twaalf spelers mee, met wie ze aan het Europese titeltoernooi willen beginnen. Voor de overige oefenduels worden veertien kandidaten uitgenodigd. „Dat is keihard, maar dan hadden ze zich beter moeten inzetten", zei Murphy, beves tigend toegeknikt door Trompetter, over de twee af vallers. Dat Cuba het in het verle den wel eens heeft laten af weten wat betreft de organi satie van en het verschijnen op toernooien, was voor Trompetter geen probleem: „De afspraken zijn volgens mij rond". Het oefenprogramma, dat een grotendeels internatio naal karakter heeft, wordt eind september, dus aan de vooravond van de Europese titelstrijd, afgesloten met een wedstrijdenreeks tegen een topper (dames) en een semi- topper (heren). Murphy heeft gekozen voor de Sovjet-Unie, de Europese nummer twee van vorig jaar. „Ik wil in die fase op specifieke aspecten oefenen. Winst of verlies telt voor mij dan niet zozeer", legde Murphy uit. Trompet ter^ nog in de wolken van zijn donderdag verdiende Elfstedenkruisje, heeft voor de DDR gekozen, omdat er voor zijn team redelijk grote winstkansen inzitten: „Als we de DDR drie keer ver slaan, beginnen we in de juiste stemming aan de Europese titelstrijd". De nationale volleybal- ploegen moeten in oktober een belangrijke rol vervullen tijdens het toernooi om de Europese titel, dat in eigen land plaatsvindt. De basis daarvan behoort te worden gevormd door veel sterke clubteams, die competitie en bekerstrijd naar een hoog ni veau tillen. Omdat aan deze voorwaarden in het afgelo pen seizoen niet is voldaan, heeft Nederland de in maart beginpende voorbereidings periode broodnodig.

de Stem | 1985 | | pagina 5