Tilanusl 'Onzekerheid duurt te lang' Betaald voetbal tot 9 juni Ruimere mogelijkheden voor 'DE VERANTWOORDING LIGT BIJ Eerste zege Steve Bauer bij profs kleintje intfe IPINSDAG 26 FEBRUARf STRAAT 35 AXEL Profronde Achterhoek voorziet in behoefte Mandlikova klopt Evert Afgelasting inhaalduel Van Hulst en Mellaard in EK-ploeg Protest KNVB bij Hongaarse voetbalbond Trost voor Boessen in Jong Oranje Carlos Lopes naar marathon in Rotterdam Nederland- Oostenrijk in Rotterdam ERNIE BRANDTS WIL SIMPEL VOETBAL TEGEN CYPRUS GEEN PROBLEMEN IN HET AMATEUR VOETBAL .fiTifsWRl 076-236882 HOOFDDORP (ANP) - Dank I zij de overeenkomst van vier I jaar, die de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie giste ren in een hotel op Schiphol heeft getekend met het Ameri kaanse bedrijf Converse, kan de atletiekunie niet alleen z'n top maar ook de breedte meer mogelijkheden bieden. Door een bruto sponsorbe- drag van één miljoen gulden [kan de KNAU de komende vier jaar een aantal activitei- C wij. ten ontwikkelen, die door de korting op de subsidies anders niet uitvoerbaar zouden zijn geweest. Voor het komende seizoen kan de atletiekunie extra centrale- en decentrale trainingen ten behoeve van een groep van 130 atleten ge ven. Het is één van de zeven activiteiten, die de KNAU gaat ontplooien. Verder zal extra medische begeleiding, zoge naamde blessurestages op het medisch centrum van de Ne derlandse Sportfederatie op Papendal, waarvan de afgelo pen weken de nationale re cordhouder kogelstoten en discuswerpen Erik de Bruine al profiteerde, beschikbaar komen. De nationale top zal dank zij de bijdrage van de sponsor meer mogelijkheden voor trainingsstages in het buitenland krijgen. Voor de aankomende talenten worden de mogelijkheden tot ontwik keling ook groter. De jeugdat- leten krijgen wedstrijdgele genheid in het buitenland om zich te kwalificeren voor de Europese jeugdkampioen schappen, die in augustus in Oost-Duitsland worden ge houden. Ook zal de KNAU buiten landse trainers kunnen uitno digen voor bijscholing van de eigen trainers. Als eerste ko men de Russische kogelslinge raars Joeri Sedykh en Anatoli Bondartsjoek van 22 tot 29 april naar ons land. In augus tus volgt de Westduitse hoog springtrainer Paul From- meyer. Met de nieuwe activi teiten is volgens KNAU-voor- zitter Wim de Beer, jaarlijks een bedrag van ongeveer an derhalve ton gemoeid. X?- Beenhakktr heeft nog twijfels »TO&]clP)£iFigjHi |LS - O.A. GEEL/ROSE/MINT ;man ALS AÏX-EN-PROVENCE (AFP) - De kersverse prof Ste ve Bauer, de Canadese wegrenner, die tijdens de Olympische Spelen de zilveren medaille behaalde, I heeft maandag de Grote Prijs van Aix-en-Provence, een wielerwedstrijd over 138 kilometer, gewonnen. Het was de eerste overwinning van de Canadees als beroepsrenner. In de eindspurt versloeg hij I Joël Pelier, met wie hij enkele F kilometers voor de finish was [ontsnapt uit een kopgroep, waarin ook Marcel Tinazzi en [Eric Guyot zaten. Het viertal had een voorsprong van ruim twee minuten op het peloton. Uitslag: 1. Steve Bauer (Can) 138 kilome- ter in 3 uur en 28 minuten, 2. Joel Pelier (Fra) zelfde tijd, 3. Marcel Tinazzi (Fra) op 18 seconden, 4 Eric Guyot (Fra) z.t,, 5. Francis Castaing (Fra) op 2.17, 6. Eliot [Malcolme (Bel) z.t., 7. Christian Corre (Fra) z.t., 8. Eric Caritoux (Fra) z.t., 9. Thierry Marie (Fra) z.t., 10. Frederic Vi- I chot (Fra) z.t. te monteren, Dezieën, 'S HEERENBERG (ANP) - De I eerste profronde van de Ach terhoek, die woensdag onder de naam Grote Prijs Wielerre vue wordt verreden, blijkt in een behoefte te voorzien. De wedstrijd over 206 kilo meter, die ook over de Elter- berg in West-Duitsland leidt, dient als bruggehoofd van de trainingskampen in Zuid- Frankrijk naar de Omloop Het Volk óp 2 maart, de eerste gro- te wedstrijd van het Westeu- I ropese wielerseizoen. Alle acht I Belgische formaties wilden 1 aan de start verschijnen naast Ide vier Nederlandse, die vol- 1 tallig mogen meedoen. De helft kreeg startvergun ning. Daarnaast vroegen - en kregen - de Nederlanders Knetemann, Van Meer, Pirard on Habets, de Belgen Van den Bruucke en Van den Haute, de Brit Sherwen en de Ierse klas- siekerkoning Sean Kelly toe lating tot de eerste profkoers °P Nederlandse bodem. Olym pisch kampioen Alexi Grewal kreeg van de organisator rug nummer 1. De ploegen van Post, Gisbers, Van Erp en Elen zetten vrijwel al hun renners in. Sicilië De Fransman Bruno Woj- tinek, een ploeggenoot van Laurent Fignon, heeft gisteren de tweede etappe van de Ron de van Sicilië op zijn naam ge bracht en de leiding in het al gemeen klassement genomen. Hij reed de 174 km van Parti- nico naar Marsala met een ge middelde snelheid van 37.138 kilometer per uur. In de eind sprint klopte hij de Italianen Patrizio Gambirasio en Mario Noris en Johan van de Velde. Een kilopmeter voor het einde was er eenmassale valpartij, waarbij overigens niemand ernstig gewond raakte. Uitslag tweede etappe: 1. Bruno Wojti- nek (Fra) 4.30.33, 2. Patrizio Gambirasio (Ita), 3. Mario Noris (Ita), 4. Johan van de Velde (Ned), 5. Frank Hoste (Bel), 6. Si 1- vestro Milano (Ita), 7. Jurg Bruggmann (Zwi), 8. Giuseppe Martinelli (Ita), 9. Ste- fano Allocchio (Ita), 10. Leo Schonenber ger (Zwi), 11. Francesco Moser (Ita) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement: 1. Bruno Wojti- nek (Fra) 8.42.36, 2. Stefano Allocchio (Ita) op 2 sec., 3. Patrizio Gambirasio (Ita) op 4 sec., 4. Urs Freuler (Zwi) op 4 sec., 5. Mario Noris (Ita) op 6 sec., 6. Daniele Ca- roli (Ita) op 6 sec., 7. Johan van de Velde (Ned) op 7 sec., 8. Frank Hoste (Bel) op 7 sec., 9. Silvestro Milani (Ita) op 7 sec., 10. Gilbert Glaus (Zwi) op 7 sec. OAKLAND (AFP/RTR) - Ha- na Mandlikova heeft zondag het toernooi van Oakland, met een eerste prijs van 28.000 dol lar, ruim 105.000 gulden, ge wonnen. De Tsjecho-Slowaak- se speelster versloeg in de fi nale Chris Evert-Lloyd met 6- 2 en 6-4. Het herentoernooi van La Quinta, waar geen van de zes tien geplaatste spelers de fina le bereikte, leverde de 28-jari- ge Amerikaan Larry Stefanki de eerste plaats en 190.000 gul den op. Stefanki, 141 op de we reldranglijst, was in de finale voor zijn eigen publiek sterker dan zijn landgenoot David Pa- te, 6-1,6-4,3-6,6-3. Een beeld van de trai ning van de Oranje-se lectie gisteren in Zeist, v.r.n.l. coach Beenhak ker, Gullit, Tahamata, Kieft en Brandts. - foto anp ZEIST (ANP) - De voor van avond vastgestelde inhaal wedstrijd voor de competitie van de eredivisie Fortuna Sit- tard - FC Twente is in ver band met de slechte gesteld heid van het terrein afgelast. Over het al of niet doorgaan van de wedstrijd FC Den Bosch - PEC Zwolle wordt vanochtend beslist. UTRECHT (ANP) - Elly van Hulst, in januari winnares op de 1500 meter tijdens de eerste indoorwereldspeien in Parijs, en Emiel Mellaard maken deel uit van de Nederlandse atle- tiekploeg voor het toernooi om de Europese indoortitels, dat het komend weekeinde in Pi raeus (Griekenland) wordt ge houden. Dat heeft de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) gisteren in Utrecht bekend gemaakt. Ook Nellie Cooman, Els Va der, Han Kulker en Arjan Vis serman behoren tot de groep. Elly van Hulst start op de 1500 meter, de afstand waarop ze vorig jaar in Gothenburg tweede werd tijdens de Euro pese titelstrijd. Nellie Cooman won toen op de 60 meter, waarop ze in Piraeus ook uit komt, de bronzen plak. De geselecteerde atleten: da mes: Els Vader (Thor, Roosen daal) 60 en 200 meter, Nellie Cooman (AVR, Rotterdam) 60 meter, Elly van Hulst (Olym- pia '48, Den Haag) 1500 meter; heren: Han Kulker (De Bata ven, Leiden) 1500 meter, Arjan Visserman (AAC, Amsterdam) 400 meter, Emiel Mellaard (AAC) verspringen. In de ploeg ontbreekt kogel stoter/discuswerper Erik de Bruin, die in de winterse pe riode tijdens het discuswerpen ten val kwam en een spier blessure opliep. Hij is hiervan nog steeds niet voldoende her steld. Van onze sportredactie ZEIST - De KNVB zal bij de Hongaarse voetbalbond pro testeren tegen het plan de wedstrijd Jong Hongarije - Jong Oranje in Szombatheiy vast te stellen. Het stadion van Haladas ligt in het Oosten rijks-Hongaarse grensplaatsje op ruim tweehonderd kilomter van Boedapest, waar de A-elf- tallen zullen spelen. Secretaris betaald voetbal Jan Huijbregts: „Toen wij overlegden over het program ma in groep vijf hebben wij met de andere landen de af spraak gemaakt A-elftal en jeugdploeg niet verder dan honderd kilometer uit elkaar te gooien. De Hongaren gaan nu wel erg ver over die in on derling overleg overeengeko men afstand". ZEIST (ANP) - Willy Boessen van Fortuna S ontbreekt in de opstelling van Jong Oranje, dat vanavond in Leeuwarden de kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om de Europese titel speelt tegen Jong Cyprus. Boessen, die tobt met een enkelblessure, is vervangen door Trost van Roda JC. Opstelling Jong Oranje: Snelders (FC Twente); Van Benthem (FC Twente), Godee (FC Utrecht), Rutjes (Excelsior) en Trost (Roda JC); Boerebach (GA Eagles), Been (Feyenoord) en Roossien (FC Groningen); Schmidt (Sparta), Bos man (Ajax) en Bakker (Willem II); re serves: doelman Menzo (Ajax), De Wit (Ajax), Van den Boogaard (PSV), Bijl (Heerenveen) en Eykelkamp (GA Eagles). ROTTERDAM (ANP) - Olym pisch kampioen Carlos Lopes zal op 20 april deelnemen aan de internationale marathon van Rotterdam. De organisatie heeft dezer dagen de onder handelingen met de Portugees afgerond. Door Ted van Leeuwen ZEIST - Belangrijke beslissingen vergen tijd. Vandaar dat het tot vanmiddag zal duren eer bondscoach Leo Beenhakker de opstelling bekend maakt van het Nederlands voetbalelftal, dat morgen in Amsterdam tegen Cyprus voor zijn laatste kansen op de WK-eindronde in Mexico vecht. Over enkele postities wil de interim-leider 'nog een nachtje sla pen'. De twijfels van de coach be treffen de invulling van één der spitsposities, van de rechtsbuitenplaats en de post van linkshalf. Het gaat om de afwegingen of Van Basten speelt dan wel Houtman, Gul lit of Van der Gijp en Koeman of Valke. „Alles", zo zei Been hakker gisteren in het KNVB- centrum in Zeist, „heeft zijn voor- en nadelen. Met Gullit zijn er andere dingen mogelijk en onmogelijk dan met Van der Gijp. Ik kan zelfs overwe gen om met Gullit én Van der Gijp te spelen. Voor Koeman en Valke geldt hetzelfde. Het gaat om kleine verschillen. Van die dingen wil ik de voors en tegens op een rijtje zetten en dan tot de ideale opstelling komen". „Bij de keuze van de spitsen heb ik dan ook nog te maken met de blessure (aan de linker enkel, opgelopen in de oefen partij tegen Quick Boys-red.) van Peter Houtman. Hij heeft de training strak ingetaped gevolgd en nu moeten we af wachten tot welke reacties dat leidt". Houtman verklaarde dat wat hem betreft de blessu re als genezen beschouwd kan worden. „Ik had geen centje last, ik kon alles doen". De opstelling die er uit de bus komt, is in elk geval van Leo Beenhakker. „Voor hon derd procent", aldus de be trokkene. „Na de eerste oefen wedstrijd tegen RKC heb ik een uur met Michels gespro ken en hebben we onze erva ringen getoetst. Michels heeft toen gezegd dat iemand die op de bank zit alleen achter een elftal kan staan, dat hijzelf opgesteld heeft. Dus alle ver antwoording is voor mij". Correctie In het taktische plan heeft Beenhakker in elk geval een forse correctie aangebracht. De aanvankelijke bedoeling de verdedigers Wijnstekers, Brandts, Van de Kerkhof en Boeve zo aanvallend mogelijk te laten spelen, heeft plaats gemaakt voor een concept van behoudender aard. Beenhakker: „In de oefen wedstrijden heb ik een aantal problemen in verdedigend op zicht ontdekt. In de praktijk wil men teveel voetballen. De backs waren teveel mee voor in. Vooral FC VVV heeft een aantal goede counterkansen gehad. Dat heeft me doen be sluiten deze zaak terug te schroeven. In de eerste plaats mag er niet verloren worden, daarom zullen de drie man dekkers plus Van de Kerkhof achterin moeten blijven. Risi co's kunnen we later ook nog nemen". Het veld van het Ajax-sta- dion baart de trainer de nodi ge zorgen. Beenhakker: „Ik ben er maandagmorgen ge weest en het was kei- en kei hard. We zouden er morgen op trainen, maar dat gaat niet door, ook Cyprus mag er niet op oefenen". „Voor ons is het harde veld een nadeel, omdat wij het spel moeten maken. Op een veld waarop de bal alle kanten op springt, is dat nogal moeilijk. Van Cyprus heb ik een buiten gewoon negatief beeld. Ik heb het nog nooit zien voetballen, maar uit alle gesprekken heb ik het idee gekregen dat het een destructief gezelschap is, maar niet ongevaarlijk in de counter. En dat - zo bleek vooral in Venlo - is ons kwets baarste punt". Vermoedelijke opstelling Nederlands elftal: Van Breukelen; Wijnstekers, Brandts, Van de Kerkhof, Boeve; Schoenaker, Koeman (of Valke); Gullit (of Van der Gijp), Kieft, Van Basten (of Houtman) en Tahamata. Van onze sportredactie ZEIST - Nederland zal zijn laatste thuiswedstrijd uit kwalifieatiegroep vijf voor het wereldkampioenschap tegen Oostenrijk op 1 mei in het sta dion Feyenoord spelen. Ernie Brandts: „Aan to taalvoetbal zijn we met Oranje niet toe". - fotoanp Door Chris van Nijnatten ZEIST - Het mag dan voor interim-bondscoach Leo Beenhakker nog niet dui delijk zijn hoe het Neder lands elftal morgenavond moet spelen tegen het nieti ge Cyprus, voor Ernie Brandts bestaat er wat dat betreft geen enkel pro bleem. „We moeten het vooral simpel houden", zo stelde de PSV-verdediger gisteravond in het Zeister KNVB sportcentrum. „Er wordt allemaal zo moeilijk gedaan. Aanval lers moeten meeverdedi gen, opkomende backs, hangende spitsen. Het lijkt welop het totaalvoetbal van "1974 en daar is dit Oranje helemaal niet aan toe. We kunnen dat ge woonweg niet. Daarvoor spelen we te weinig samen, is er te weinig kwaliteit en ontbreekt het aan leider schap". De koele diagnose, die niet eens zo nieuw is, maar door menige voetbaltrainer in Nederland niet begrepen wordt, stelt Brandts zonder blikken of blozen. „Wat wil men nu eigenlijk van ons. Allerwege wordt gesteld, dat het peil van het Nederlands voetbal enigszins gezakt is en vervolgens wordt er hard op gefilosofeerd over allerlei tactische concepten en dat voor een interland tegen Cyprus". Als Brandts het heeft over uiteenlopende concepten, dan heeft hij die nog niet van Beenhakker vernomen. De trainer liet zich daarover tegenover de spelersgroep nog niet uit. „Integendeel, er bestaat veel onzekerheid in de selectie. We weten niet waar we aan toe zijn. Ik heb de in druk dat juist dat de noodzakelijke bezieling weghoudt uit de groep. Beenhakker klaagt over een gebrek aan de juiste wedstrijd-instelling, maar hoe kweek je die als er te weinig duidelijkheid is over het elftal en de speelwijze. We zitten nu vlak voor die interland. De spelers hadden al lang moeten weten hoe er gespeeld gaat worden. Dan wordt er veel harder gewerkt. Je hebt dat zelf kunnen horen, tijdens de training wordt er helemaal niet ge vloekt op elkaar. Dat kan toch eigenlijk niet, maar het gebeurt, omdat de jongens een beetje bang zijn voor el kaar en voor hun plekje in het elftal". In de drie oefenwedstrijden tegen RKC, VVV en Quick Boys heeft de PSV-er zich vooral geërgerd aan wat hij noemt de 'desorganisatie' binnen Oranje. „Kijk, als Vo- lendam tegen Quick Boys moet spelen, verslaan het die ploeg met 10-0. Het Nederlands elftal daarentegen heeft moeite met Quick Boys. Dat komt doordat sommige spe lers elkaar in de weg lopen, een te moeilijke opdracht hebben ook. We spelen veel te weinig samen en daarom zitten er geen automatismen binnen de ploeg. Om die re den ga ik er misschien vanavond al bij Beenhakker voor pleiten eenvoudig te spelen. Als je constant moet overne men van elkaar verlies je scherpte. Een back, die net naar voren is geweest, verdedigt niet onmiddellijk optimaal. Zo is het omgekeerd ook met aanvallers. Ik zie het liefst tegen Cyprus een achterste linie, die consequent achter blijft, met mij als voorstopper en pakweg twintig meter daarvoor een van links naar rechts op en neer schuivende Willy van der Kerkhof. Die groep houdt achter alles dicht en dan moeten ze voorin maar tot scoren zien te komen". Eigen rol Met betrekking tot zijn eigen rol in de voor het behalen van het WK in Mexico belangrijke wedstrijd met Cyprus ziet Brandts diverse mogelijkheden. „Ik heb begrepen, dat Beenhakker mij zowel als een-op-een verdediger, als opkomende extra spits en als pinch-hitter denkt te kun nen gebruiken. We zien wel. Ik heb in ieder geval aan as sistent-coach Dick Advocaat laten weten, dat als de goals uitblijven, ik in het vijandelijke strafschopgebied voor oorlog wil zorgen". Door Romain van Damme BREDA/ZEIST - Jan Huy- bregts is ongetwijfeld de meest geplaagde competitie leider van Europa. Door de aanhoudende vorst, die pas nu van wijken weet, moest Jan Huybregts vrijwel iedere week het door hem uitgedok terde programma bijstellen. Om gek van te worden. Inmiddels er zoveel veran derd en gewijzigd dat vrijwel niemand meer weet hoe het competitieprogramma in el kaar zit. Jan Huybregts besloot afge lopen weekend de clubs te vragen of de competitie met een weekend, tot 9 juni, ver lengd mag worden. Dat zal vermoedelijk geen al te grote bezwaren opleveren. Jan Huy bregts heeft er dan in ieder ge val een uitwijkmogelijkheid bij. De vorst was niet het enige probleem voor Jan Huybregts. Nederlanders staan immers bekend als mensen die graag klagen. In de voetballerij is dat niet anders. Vandaar dat de competitieleider inmiddels overstelpt wordt met tele foontjes van boze clubs, die plotseling met Pasen en/of Pinksteren twee keer uit moe ten spelen. Bovendien moet Jan Huybregts rekening hou den met de toto. Afgelaste wedstrijden mogen pas weer vier weken later op het pro gramma gezet worden. Verder heeft de technische leiding van het Nederlands elftal er weten door te drukken dat de week ends voor de interlands tegen Oostenrijk en Hongarije door de betaalde clubs niet gevoet bald worden. Dat geldt ver moedelijk niet voor de eerste divisieclubs. Voor Jan Huy bregts is het dan ook te hopen dat het weer de komende we ken geen roet meer in het eten gooit. Wat er met de competi tie voor de tweede elftallen uit het betaald voetbal gaat ge beuren, is nog niet bekend. De mogelijkheid dat de competi tie voor deze teams ingekort wordt, is aanwezig. Voor het amateurvoetbal liggen de zaken minder pro blematisch. Als er dit seizoen geen afgelastingen meer bij komen, kunnen de diverse competities op de geplande da ta klaar zijn. Voor de hoofd klassen en de eerste klassen zaterdagvoetbal is het laatste voetbalweekend eind mei ge pland. In de overige klassen kan vermoedelijk al in het weekend 4/5 mei een eind stand opgemaakt worden. Ook het bekervoetbal voor de ama teurs komt nog niet in de pro blemen. Datzelfde geldt voor de afdelingen. Er is zelfs nog ruimte voor een inhaalpro gramma om de verschillen in de diverse klassen weg te wer ken. Het programme van het betaalde voet bal voor komend weekend ziet er all volgt uit: 2/3 maart: eredivlaie: NAC-Roda, JC Volendam-Feyenoord, PSV-Utrecht, Haarlem-Groningen, PEC Zwolle-Go Ahead Eagles FC. Twente-Den Bosch, MW-Fortuna sittard, Sparta-AZ*67, Excelsior-Ajax; eerste divisie: RKC-He- racles, NEC-Wageningen, De Graaf- schap-RBC, WV-SW, Veendam-Cam- buur, Heerenveen-Helmond Sport, Den Haag-Telstar, Vitesse-Willem n, DS78- Eindhoven. De wedstrijden uit het betaal de voetbal en de bekercompe titie van de KNVB, die op het programma stonden tussen 9 en 18 februari, zullen op mid- weekse dagen worden inge haald tussen 26 februari en 27 maart. Voor het duel tussen Go Ahead Eagles en Feyenoord is nog geen datum vastgesteld, omdat Deventer niet wil dat die wedstrijd in de avonduren wordt gespeeld. Het inhaalprogramma voor de competi tie ziet er ala volgt uit: dinsdag 5 maart: eredivisie: Go Ahead Eagles - Haarlem, Excelsior - NAC, Den Bosch - Ajax; eerste divisie: SVV - Ca in huur, Wageningen - De Graafschap, Helmond Sport - DS '79; woensdag 13 maart: eerste divisie: Wil lem II - RKC, Eindhoven - Den Haag, Heerenveen - Veendam, dinsdag 19 maart: eredivisie: Feyenoord - Roda JC; woensdag 27 maart: eerste divisie: DS '79 - RKC. De wedstrijden voor de derde ronde van de KNVB-beker zulllen wor den gespeeld op woensdag 13 maart Het programma: Fortuna Sittard - Go Ahead Eagles, NAC - Helmond Sport, FC Twen te - Den Bosch, Vitesse - Wageningen, FC Utrecht - Volendam, Sparta - Haar lem, Ajax - PSV, Excelsior - MW. De wedstrijden, die in een gelijkspel ein digen, worden opnieuw vastgesteld op dinsdag 19 maart Het programma voor de strijd om de KNVB-beker slet er verder als volgt uit: kwartfinales: woensdag 27 maart (even tueel tweede wedstrijden op donderdag 11 april); halve finales: woensdag17 april (dinsdag 7 mei); finale: dinsdag 21 mei (woensdag 5 juni).

de Stem | 1985 | | pagina 11