DE STEM FT j; el erSnOrt^ Opvolging ten dele gewaarborgd 2 TUUM EUW LPEN Jansteen D. y 'tf/wï/fA Pouwelsl DIVERSE GOEDE RENNERS VOOR KLASSIEKERS RONDEWERK VORMT GROOT PROBLEEM [albare bruids- en maat. Klassiekers Kroonprinsen Vertrouwen Revanche IN DEZE WIELERSPORT '85: Van der Poel: Ze geloven me toch niet. Bonthuis: Het wordt voor Q sommigen geen vetpotO Rooks: Ik wil dit A seizoen doorbreken1 Alle wedstrijden in '855 De wielerploegen6 llALITEITEN-RESTAURANll Ian f..edenstraat Terneuzen In 01150-94829 i VOOR l-OFTEN en IJEN Inn 50 m' I voor een gezellig diner, in een fvmg i en grote partijen wordt de zeul I puMek gesloten - I Igaaf p ergetegenOeid FOTO: JAN OIELEMAN fel. 01150-12551 ömafeerij Janöteen KUULS KAASHANDEL B V worden avonddienst voor verschilie1*"! ian uit naar mannen of vrou^l er met een gezonde dosis w®"! if) (oproephulp! ing neem dan telefonisch kon"; tel. 01140-12369 tussen 13.00e - 4564 AA St. Jansteen ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 A L W i "e wisseling van de wacht is de komende jaren aan de orde in het nationale profwielrennen. De 'gouden generatie' - Zoetemelk, Kuiper, Raas en Knetemann - die in de zeventiger en tachtiger jaren voor geweldige triomfen zorgde (o.a. drie wereldtitels, een Tour-ze- ge en een groot aantal overwinningen in klassiekers), staat voor een naderend afscheid. Zoetemelk, bezig aan zijn laatste, rustige seizoen, en Kuiper hebben al afgedaan als ronderenner, Knete- zijn be De Nederlandse wielersport nadert het punt, dat de oude garde plaats moet ma ken voor het jonge talent. Voor de wisse ling van de wacht moeten renners zorg dragen als Gerrit Solleveld en Hans Daams, die nu nog hun meester Jan Raas flankeren. mann heeft zijn beste tijd ook gehad. Raas, Nederlands beste klas- sieker-coureur aller tijden, hoopt nog een paar jaar op het hoogste niveau te kunnen acteren. Op zijn terrein moet de opvolging niet i, gezien het aanwezige potentieel. Anders ligt het met het rondewerk. Een renner, die zich kan meten met ab solute vedetten als Fignon, Hinault en Lemond, lijkt niet voorhan den. Over de huidige situatie van het Nederlandse profwielrennen spraken wij met Raas, Zoetemelk en Kuiper. Door Hein Groothuis 'S-HEERENHOEK/PUTTE/GERMIG- NY L'EVEQUE/BREDA - De geweldi ge aanwas van het Nederlandse prof peloton - nagenoeg de complete amateurtop stapte onder meer over - vormt geen indicatie dat het gewel dig goed gaat met het profwielrennen in ons land. De intrede van enkele nieuwe, grote sponsors zou zelfs wel eens mede kunnen zijn ingegeven door de tegenvallende prestaties van de Nederlanders in 1984, toen de enorme naijver tussen de ploegen van Peter Post en Ian Raas leidde tot menig buitenlands succes. Het beëindigen van de ongezonde rivaliteit zal eerder voor betere pres taties zorgdragen - zoals al naar vo ren is gekomen in de eerste Franse rittenkoersen - dan het contingent neo-profs. „Toch is het enorm positief dat er weer een paar grote sponsors ingestapt zijn", zegt klassieker-koning Ian Raas. „Een twintigtal jongens krijgt de kans zich te bewijzen, zich te oriënteren. Van dat stel zullen er on getwijfeld een paar blijven hangen". Ian Raas, die vorig jaar door een zwa re val in Milaan - San Remo de klassie- kermaand april volledig miste, is er heilig van overtuigd dat Nederland zijn woordje volop zal blijven meespreken in de grote eendagswedstrijden tijdens de laatste ja ren van zijn carrière en ook daarna, „Voor de klassiekers staan we er in Ne derland naar mijn mening goed op. Er staat een aantal renners klaar, dat goed moet kunnen presteren. Adrie van der Poel heeft de capaciteiten. Hij moet het dit jaar waarmaken. Van Jacques Hanegraaf verwacht ik ook veel. Teun van Vliet lijkt me ook een goeie, al zal hij zijn goede prestatie in de Ronde van Lombardije in zijn tweede proljaar nog moeten bevesti gen. Verder is er ook nog Steven Rooks. Hij is een beetje wisselvallig, maar echt iemand voor de lastige klassiekers als Luik - Bastenaken - Luik. En dan noem ik ook Johan Lammerts. Dat is een ontzettend goede renner, die sterk wordt onderschat. Het is voor mij onbegrijpelijk dat hij van Post geen kans meer heeft gehad na zijn overwinning in de Ronde van Vlaande ren. Wat betreft de jongere renners moet ik me al heel sterk vergissen als Solleveld niet erg goed gaat rijden. Over de meeste neo-profs kan ik nog geen goed oordeel vellen. Wat ik wel weet, is dat Maarten Ducrot een meer dan gemiddelde coureur is. Hij woont sinds een tijdje in Middel burg. Vandaar dat wij samen veel heb ben getraind en ik hem al redelijk ken" „Voor de eendagswedstrijden hoeven we het niet somber in te zien", zegt ook Hennie Kuiper, die ongeveer dezelfde na men aanstipt als de Zeeuw. „Er zijn een paar renners met drie, vier jaar ervaring, die het moeten kunnen gaan maken en daarnaast is er genoeg jong talent, dat er moet kunnen komen met een goede bege leiding. Ik denk dat wat betreft het ook wel merkbaar zal zijn dat Gisbers nu zijn draai heeft gevonden. Hij heeft een moei lijk eerste jaar gehad. Nu hij zijn eigen aanpak heeft, loopt het goed bij hem". Voor het rondewerk staat Nederland er veel minder rooskleurig voor. Het defini tief afhaken van Joop Zoetemelk als één van de betere klassementsrijders ter we reld heeft voor een gapend gat gezorgd. Een paar jaar geleden leek ons land er met de klassementsrijders zeer goed voor te staan. Johan van de Velde en Peter Winnen dienden zich aan als de kroon prinsen. Tegenover krachtpatsers als Fig non, Hinault en Lemond komen zij echter te kort. Voor beiden is een groot nadeel dat zij veel terrein bij het tijdrijden moeten prijsgeven. „Het rondewerk vormt inderdaad een groot probleem. Er zal een nieuwe klasse mentsrenner moeten opstaan. Afgelopen jaar was het in de Tour helemaal niets. Maar misschien zal Winnen zich wel her stellen. Het is voor mij onbegrijpelijk dat hij vorig jaar zo zwak presteerde. Het zal hopen worden dat hij er dit seizoen wel weer bijzit. Maar intossen is de concurren tie wel groter geworden...". Joop Zoetemelk is van mening dat er niet zoveel drukte gemaakt moet worden om het momenteel ontbreken van een ech te topper voor de grote etappe-wedstrij den. „Afgelopen jaar is het inderdaad slecht geweest. Maar we moeten niet di rect wanhopen. Winnen en Van de Velde zijn allebei al een keer derde geweest in de Tour. Wie zegt dat zij niet opnieuw een dergelijke toppresttaie kunnen leveren. Ik ben zelf ook wel eens büjven staan en heb toch op latere leeftijd de Tour gewonnen. Winnen en Van de Velde hebben inder daad tegen dat ze niet zo goed tijdrijden, maar Jan Janssen was ook geen geweldi ge tijdrijden Je kunt nu niet zeggen wie straks, over een paar jaar, de tegenstan ders zijn en hoe die er voor staan. Ik vind dat we vertrouwen in de toekomst moeten blijven hebben. Wie had er nu gerekend op Fignon. Die was er ineens. Misschien gebeurt zoiets bij ons ook wel". Hoop leeft ook bij Hennie Kuiper, die als beste prestatie in de Tour een tweede plaats in het eindklassement behaalde. Kuiper: „Ik verwacht dat Peter Winnen een stuk beter zal presteren dan vorig jaar. Dat zie je meestal bij goede renners, die een slecht seizoen hebben gehad. Zij zinnen dan op revanche en doen er echt alles voor. En we hebben Van de Velde toch ook nog. Hij heeft vorig jaar in de Ronde van Italië goed gereden. Het is jammer dat hij geen Tour rijdt. Winnen en Van de Velde zijn momenteel de besten. Er zit ook nog wat achter. Gerard Veld- scholten moet beter kunnen en Steven Rooks heelt bewezen wat in zijn mars te hebben. Rooks is alleen niet constant. Dat heb ik zelf ook gehad. Dat verbetert wel. Je moet er in groeien". In zijn hart is Kuiper er echter ook van overtuigd dat we niet weer een-twee-drie een Tour-favoriet hebben. „Het is toch te kenend", zegt hij, „dat tijdens de Ronde van de Middellandse Zee Joop Zoetemelk en ik de eerste Nederlanders op de Mont Faron zijn. Hoewel dat voorbeeld nemen misschien niet helemaal eerlijk is, omdat er een valpartij had plaats gevonden met een stel Nederlanders. Ik denk dat we er aan zullen moeten wennen dat het wat minder gaat. We zijn de afgelopen jaren verwend geweest met zoveel goede ren ners op een hoop. Het zou wel eens een tijdje kunnen duren dat we in de grote rondes weer volop meetellen, want etap perenners zijn dun gezaaid". Samenstelling en eindredactie: Jacques Eestermans. Kleurenfoto voorpagina: Ben Steffen. Vormgeving Bob Herrewijn Achterin deze bijlage het dagelijks sportnieuws.

de Stem | 1985 | | pagina 5