TOURS IAFIN RITZA 32,50 TOURS Ilafdeling Het Zeeuws Bulletin Selectieve selectie PATRIOTTEN Ik weet wa wachten is! U vcut de ScAaofóae 11155-1651 IRKER ROTERIJ ERKER Zeeuwse Babbels Met naar Opgaven: ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 T20 PAGINA ZEELAND 4 ïtieve Vlasindustrie JWELINGSWET 1954 llSTRATIE VOOR DE STEMMING DE RUILVERKAVELING LYERSEKE MOER" [K TOT REGISTRATIE VAN ZEELAND Eenzijdig Zorgvuldig Nostalgie r.k. kerkdiensten p.c. kerkdiensten Jpette van Imre Kalmai fp van prima plaatsen [lag 9 maart in Gent )ostburg-T erneuzen-Hulsi en Axel. vacht-Tel. 01146-1344 |p korte termijn: [verantwoordelijk voor pot-proces v.h. vlas. Drdt ingezet bij het [jelen van het vlas en is Jitwoordelijk voor Irhoud en reparatie. peide functies in min. L.T.S. Dienstplicht vervuld. Staties kunt U telefonisch of lelijk richten aan bovenstaand It.n.v. de bedrijfsleider L. let. usgeving ingevolge artikel 34b lid 2. In de Centrale Cultuurtechnisch Akt het volgende bekend: Pacl> i deel te nemen aan de stemnwj aveling „Yerseke Moer", kunnen na 28 februari 1985 dus tot et 35 een I secretaris van de Centrale Cuf kommissie p/a: Directeur vanM Openbare Registers in de provr- Dstbus 8013, 4330 EA Middel de pachtovereenkomst geldt registratie. Het ruilverkaveling iding waarvoor de pachtersre:- svinden, omvat het gebied: Kanaal door Zuid-Beveland ijk/Zanddijk (inclusief de Molen p de begrenzing nauwkeurig welke voorzien zijn van de kade? n liggen vanaf heden ter inzage ende adressen: Landinrichting* gel 58, Goes (kamer 022) op e Kruiningen en Kapelle. chtingen met betrekking tot d ten worden verkregen op 4 en s gebouw de Haven te Yerseke.®' 34a lid 3 komt voor registrar erking de-pachter: nde goederen, gelegen binnen® van het blok, zoals aangegev® genoemde kaarten: lelijke pachtovereenkomst, w# goedkeuring van de Grondkam gen, geldt voor tenminste dej* dan wel is ingegaan voor een w. och nadien voor zes jaar is w hter niet aan de bovengenoec® /oldoet, wordt hem medegedet' aanmerking komt voor registr* chter wel aan de genoemde vo® beschrijft de secretaris van jurtechnische Commissie de »f erken en de grootte van het S* neldt de oppervlakte, waarvof' erechtigd is. nde brief worden bekende paw ereenkomst in kennis gesteld t registratie, onder vermelding kenmerken, de grootte van het? Ie van de oppervlakte waarvoor» erechtigd is. Hierbij wordt ver|"e Ike wijze bij de Centrale Cultu^ immissie bezwaar kan worden islist de secretaris van de Cent'jJ sche Commissie of al dan niet 'dt overgegaan en stelt hij Par,l zijn beslissing. Daarbij wordt ieeld in welke gevallen deze hes» uitspraak van de voorzitter van an het Kantongerecht kan w°rC van de secretaris van de Cent'jf sche Commissie dan wel de hei orzitter van de Pachtkamer zijn et stemrecht van de pachter. „JA, TWEE jaar geleden is er een enquête gehouden on der de vaste gebruikers, en toen heb ik hier al eens op gewezen. Maar veel gehol pen heeft dat niet. Er is ten minste sindsdien weinig veranderd." Kees Slager, Zeeuws ra diojournalist, vroeger eind redacteur van de Zeeuwse milieukrant De Gouden Del ta en nu weer één van de drijvende krachten achter het maandelijks opinieblad Nieuw Zeeland, beaamt grif wat 'één onzer verslagge vers' uit zijn mond wil ver nemen: het Zeeuws Bulletin, de door de provincie uitge geven 'maandelijkse samen vatting van wat de pers over Zeeland meldt', is op zijn minst eenzijdig samenge steld. De PZC en -al in iets mindere mate- De Stem ko men er regelmatig in, en daar houdt het bijna mee op. Buitenprovinciale dagbla den en tijdschriften moeten het -als ze over Zeeland be richten- vaak doen met een éénregelige vermelding, huis-aan-huis-bladen en betaalde nieuwsbladen uit de provincie kunnen zelfs dat meestal wel vergeten en 'alternatieve' kranten als vroeger de Gouden Delta en nu Nieuw Zeeland komen er al helemaal niet in. Slager, die voor zijn werk regelmatig terugvalt op het Bulletin („Ik bewaar veel oude kranten, en aan de hand van het bulletin kan ik dan bepaalde artikelen snel terugvinden") is zeer posi tief over het bestaan daar van -„als naslagwerk is het heel handig"-, maar ergert zich tegelijk flink aan de eenzijdige samenstelling. „Vrij Nederland had pas in haar artikelenserie over de Oosterschelde de mede deling van de grote baas van de Oosterscheldewerken dat Zeeland met hogere dijken ook beveiligd had kunnen worden. Dat was voor het eerst dat die man dat zei. Dat lijkt me voor Zeeland toch aardig nieuws. Maar het is niet in het Bulletin ge komen. En dus hebben de le zers daarvan er nog steeds geen kennis van kunnen ne men." Dat voorbeeld van Slager is makkelijk aan te vullen. De Gouden Delta, die tien jaar lang maandelijks be richtte over milieuschanda len in Zeeland, kreeg pas een vermelding in het Bulletin toen de redactie haar werk stopzette. Het linkse maand blad Nieuw Zeeland is tot het Bulletin nog helemaal niet doorgedrongen. Toch beroemt dit orgaan zich op publicaties, waarin een rechts-christelijke statenlid uit het Zeeuwse wordt be ticht van 'pornohandel' en de Zeeuwse commissaris van de koningin Boertien vanwege diens commissa riaat bij een multinational aan de schandpaal wordt genageld. De nieuwkomer 'Wantij', het deftiger en bedaagder orgaan van de Zeeuwse Mi lieufederatie wordt weer wel vermeld. Slager: „Als je blad er keurig uitziet lijk je inderdaad meer kans te heb ben." Tot zover de klachten over het Bulletin. Wat zegt 'Mid delburg' er nu zelf van? Ans van Nieuwenhuyzen, die momenteel de januari-editie samenstelt, reageert welwil lend, maar is het met de kri tiek volstrekt oneens. „Aan Nieuw Zeeland hebben we misschien nog niet zoveel aandacht besteed, maar nu, in januari, komt het in elk geval in het Bulletin. En dat we aan andere dan de twee provinciale dagbladen niet zoveel aandacht besteden, komt vooral doordat zij al het nieuws het eerste heb ben. De landelijke dagbla den pakken Zeeuws nieuws altijd later op." Aldus Ans van Nieuwen huyzen, die volhoudt dat de kranten „heel zorgvuldig gelezen en geknipt" worden. Selectiviteit, het lijkt een euvel waaraan schrijvers, journalisten en samenstel lers van naslagwerken maar moeilijk het hoofd kunnen bieden. Wijzelf, als we som mige reacties van lezers se rieus nemen, zouden af en toe ook wel eens de hand in eigen boezem mogen steken. Er is een heel aardige bloemlezing te maken van dergelijke reacties, evenals van de manier waarop colle ga's elkaar in het Zeeuwse bestoken. Van dat laatste weet Kees Slager zelf ook mee te praten. Waarmee duidelijk wordt dat het aan pluriformiteit, zelfs in de kleine Zeeuwse mediawe reld niet ontbreekt. De sa menstellers van het Zeeuws Bulletin kunnen het als een leuke uitdaging beschouwen om recht te doen aan die verscheidenheid. amm ZO VADERLANDSLIEVEND, daar kan menige Oranjeklant nog een puntje aan zuigen. Als een Russisch schip door een nachtelijk kanaal Gent-Terneuzen glijdt, richt de bemanning een schijnwerper op hamer en sikkel. 'Ik ben een Rus, dat mag iedereen weten' lijken ze met het verlichte wapen op de schoorsteen trots te willen zeggen. Of moeten we het anders opvatten, als dreigende taal: 'Hier komen de Russen'. In dat geval bent u gewaarschuwd. - FOTOWIMKOOYMAN HET LIGT er nu verlaten en verwaarloosd bij. En eerlijk gezegd is het enkel maar tot nut geweest van sportlui om wat extra conditie op te doen. Het openluchttheater in het Axelse bos, aangelegd tegen het eind van de jaren vijftig met het overtollige zand van de uitgediepte 'ijs baan'. Slechts weinigen hebben nog herinneringen aan de eerste en tevens laatste op voering in het bos, door een Arnhemse toneelgroep. „Goh, het moet tussen 1955 en 1960 zijn geweest. Het was een mooie avond. Maar er werd eigenlijk geen echt openluchttheater gebracht. Gewoon een toneelstuk met echte decors. Ik weet nog wel dat de kikkers in het vijvertje de acteurs over stemden en een van de hoofdrolspelers liep een longontsteking op. Het idee was wel goed maar het was duur, je moest er licht naar toe brengen, en het weer was ook altijd een probleem. En toen de jeugd kannibalis me op de tribunes bedreef was het eigenlijk gedaan met het openluchttheater", weet Reina Sanders nog. Het totaal in verval geraakte openluchttheater in Axel. De tand des tijds heeft in middels ook het onder grondse bouwvallige poortje aangetast. Eens bestemd voor een spectaculair entree van de acteurs, maar waar door de jaren heen meer en meer gebruikt als dankbare schuilplaats voor romanti- - FOTOWIMKOOYMAN sche paartjes. Totdat ook daar het verval intrad. Aan alles komt een eind. eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij Mie, diep in de vijftug en 'n ouwe jonge rhaogd uias gjern getroud, maorzewas nooit gewogen! Da moe gezeed: zetter nooit over geklaagd; stil en allen es'r verdriet gedrogen. Z'aai wa d'aonspraok aon euren ond en aon de kat. En z'aai euren of, voor nen mens alleen groot zat. Eigeluk, ze wier ook al wa d'ouwer: ij wier eur wa te zwaor. Agge'm echt zuiver wil ouwen zij je nooit klaor. Ze praotugen 's mee buurman Ree: „Attij ou te groot wier? Wa deede gij d'r mee"? „Oenders ouwen, zonder meer, meschien ook nog 's 'n kernijn. Voor tien oenders zou den elft van ouwen of voldoende zijn. Mee 't kotjera, wa paolen en nen rol gaos of drie, was ze van eel't slameur af of docht ze van nie"? Ze waster elegans en gjern mee akkoord: Oenders ouwen, da was't verlossende woord! Geen kernijn, da's dag in dag uit achter gos lopen. En agge wil kweken moeje ook nog nen raier kopen. Den Boerenbond brocht de paolen en den draod 't Kot wier gemaokt gebracht, da kwam van Praot. D'oenders kwamen van de Koewacht van nen boer, en paolen slaon en eel da spel, da dee eur broer. „Tien oenders, buurvrouw en voeld'amets iets voor nen aon"? - Ge moet oppassen mee zoiets maor Reed dierft aon - „Nen aon, Ree? Enen aon bij 'n oender of tien? Tien aonen enk gekocht ge zulta bots wel zien". „Tien aonen buurvrouw, is da niet wa zout? Agge mij verstaot: ou oenders oren vast nie oud! Tien aonen op tien oenders, da's nie as gedonder: Veelfreten en lawijt, nie leggen en ze schijten alles onder'. Tien oenders is echt nie veel voor enen aon: wa ze'k: at moet kantij 'er eens zoveel aon! Buurvrouw ge doe niet beter as d'r negen slachten". „Nooit buurman, in geen geval: ik weet wat is te moeten wachten"! slameur besognes raier= mannelijk konijn, rammelaar. JILLE: Die zogenoemde kunstofbal- letjes kun ze ook wè over de representatiekosten, zoas dat in 't Ollands êêt, van onze provinciebestuurdertjes strooie. Die zaek stienkt om- mers ook behoorluk... Carnaval..lal..lal..lal. Spiekerskorner: Spraykers- hoec. Gereformeerde kerk Terneu- zen verkocht. Dat kerkepad was toch al lang een winkel straat. 'Voedseldropping' boven Terneuzen. Vliegende Hol- landertjes! Volksdansers krijgen geen steun van bedrijven. 'Kom kom, heren managers.. Voetjes van de vloer en handjes van de knip'. Zou ouderwets bathzout niet effectiever zijn dan die kunststofballetjes? Sas weet een carnavaleske oplossing voor die stankklachten: zand erover. Republikeinse bootpassa gier: 'Die Bernhard heb ik nooit vertrouwd'. Piet bakte er wel wat van in Friesland. Elf klunen. Spe ciaal.. Rijkswaterstaat breidt flink uit. Neelie breit er een Zeeuwse mouw aan. BorodiNee.. Schaatsen in 't vet, kielen in de mottenballen.. Het wor den saaie weken. Sociale dienst Aardenburg wordt uitgebreid: logisch met zó'n uitkeringstrekker erbij! Kunstenaars profiteren van rijksbijdrage. Da's toch al lang geen nieuws meer. Vastenactie voor pater G. Paridaen. Als die nou ook maar niet mondjesmaat wordt bedeeld. Meer werklozen door winter. Jan Splinter heeft het weer gered. Netjes: Kar na val opge ruimd! NOORD-ZUID-BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert-O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat, 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozen burglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 17 u. en zond. 11.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. en zond 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart. zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart. zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. ZATERDAG 23-2-to ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen, Goede Herderkerk, 10 u. ds. W. Altink. Middelburg, Doopsgezinde kerk, 10 u. ds. H. van Rijn. Vlissingen, 't Anker, 9.15 u ds. H. van Rijn. ZONDAG 24-2-85 HERVORMDE KERKEN Aardenburg, 10.30 u. dhr. W. Kruide nier. Dienst in de Ontmoetingskerk. Axel, 9 u. ds. C. Hoogendoorn. Biervliet, 9.30 u. dhr. Sinke. Breskens, geen opgave ontvangen. Cadzand, 9.30 u. ds. C. Balk. Groede, 9.30 u. ds. G.H. Otte. Avond maalsdienst. Hoek, 10 u. ds. W.J. van Meeuwen. Hoofdplaat, geen dienst. Hontenisse, 11 u. ds. R.M. Hartog. Hulst, 9.30 u. ds. R.M. Hartog. Nieuwvliet, 9.30 u. kand. v.d. Bauw- hede. Oostburg, 10 u. ds. J.W. Schokking van Veere. Philippine, 9.30 u. pater H. van Doorn en cis. I. Spiering. Oecumenische dienst in r.-k. kerk. Retranchement, dienst te Cadzand. Sas van Gent, 11 u. dhr. D. van Es. Schoondijke, 10 u. dhr. F. Bergwerff. St. Anna ter Muiden, 11 u. ds. C. Balk. Bediening Heilige Doop. St. Kruis, dienst in Aardenburg (Ontmoetingskerk). Sluis, dienst te St. Anna ter Muiden. Sluiskil, 9.30 u. dhr. D. van Es. Terneuzen, grote kerk, 10 u. ds. E.J. Rietveld. Goede Herderkerk, 9.30 u. ds. D.W. Koelman. 16 u. ds. J.J. Jur- jens. Aangepaste gezinsdienst m.m.v. kinderkoor 'Samen op weg'. Opstan- dingskerk, 10.30 u. ds. D.W. Koelman. Waterlandkerkje, 11 u. ds. H. Otte. IJzendijke, 11 u. dhr. Sies. Zaamslag, 10.30 u. ds. C. Hoogen doorn. Jeugddienst. Zuidzande, 11 u. kand. v.d. Bauwhe- de. GEREFORMEERDE KERKEN Axel, 10 en 17 u. kandidaat I. Ver- straten te Lepelstraat. Hoek, 10 en 15 u. dhr. D. de Best. Terneuzen, Noordstraatkerk, 10.30 u. ds. J. Jurjens. Opstandingskerk, 9 en 16 u. ds. J. Jurjens. Zaamslag, 10 en 15 u. ds. M. Voet. Aardenburg, 10.45 u. dhr. W. Kruide nier (Ontmoetingskerk). Breskens, 9.30 en 17 u. ds. J. Ytsma. Oostburg, 9.30 u. ds. A. van der Stoel te Bergen op Zoom. Schoondijke, 10 en 15 u. ds. J. de Vries te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel, 10 en 15 u. ds. J. Verkade. Hoek, 10 en 15 u. ds. J. Borgdorff te Axel. Terneuzen, 10 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag, 10 en 15 u. ds. A. Kruudn- ga- CHRISTELIJKE GEREFORMEER DE KERK Zaamslag, 10 en 15 u. ds. L. van der Meij. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg, geen dienst. LEGER DES HEILS Terneuzen, gebouw Donze Visser straat, 9.30 u. bidstond; 10 u. heili gingssamenkomst; 17 u. verlossings samenkomst. scretaris van de rale Cultuurtechnische Comrnis5

de Stem | 1985 | | pagina 14