trijd om Aardenburgse kiezer breekt los TERNEUZENSE SCHAATSERS BEHALEN ELFSTEDENKRUIS Gouden ON voor A. Jansen Plaatselijk nieuws Subsidie Oostburg voor onderzoek naar haalbaarheid IA DE VAL VAN BURGEMEESTER LOCKEFEER PSD-chef Maartense geridderd ^1 iZATERDAG 23 FEBRUAR11985 PAGINA ZEELAND 3. VAN ZEELAND Aardenburg Breskens Driedaagse op de rollen in Oostburg ELK- WEER VOORZIENING Hoekse dealer krijgt 2Vi jaar Kaartleesrit van WZA in Zuidzande politierapport markten Studio Laren niet naar Terneuzen Speurders trekken door Terneuzen T16 n. |ESTE»£N 6UIBEN vm llEEABDIÊK eSFüfiRIElt La EN vERuoma men vlug mogelijk 'Het rijden ging op gevoel' Van onze correspondent TERNEUZEN - Getekend met een uitstra ling van opperste verrukking kijkt zowel de enige Zeeuwsvlaamse wedstrijdrijder Piet Hamelink als de benjamin van het legioen der recreatieve schaatsers Herik Bosch te rug op de Elfstedentocht. Een glijtocht die voor beide Terneuzenaars een gelukkig ein de had, opgesierd met felicitaties, bloemen en het fel begeerde Elfstedenkruis. Voor routinier Piet Ha melink begon de monsterrit voor dag en dauw. „Om vijf uur stond ik al gekooid", vertelt de Terneuzense snackman, die na 600 meter lopen last kreeg van zijn milt en benen. „Ik dacht eer lijk dat het toen al voorbij was. Gelukkig viel dat ach teraf nog al mee. Althans, toen het eenmaal licht werd, want pal na de start zag ik werkelijk geen hand voor ogen. Het rijden ging op het gevoel", herinnert de inmid dels 43-jarige Hamelink zich. Mist In die eerste kilometers liep Hamelink ook een bles sure op, die hem de hele dag parten zou spelen. Met licht bevroren ogen moest hij de dag doorkomen en dat bete kende schaatsen in een 'mist', die niet weg wou trekken. Een verwonding die voor de Terneuzense schaatscrack, hij reed eerder al drie alternatieve Elfste dentochten, te gering was om de pijp aan Maarten te geven. „Daarvoor stoppen zou erg stom zijn geweest. Trouwens, ik kwam er later pas achter hoe slecht ik wer kelijk kon zien. Zeker tij dens de eerste honderd kilo meters had ik daar geen erg in. Half koers zat ik toen nog maar 11 minuten achter op de kopgroep en dat gaf me als het ware vleugels. Te meer daar ik er op gerekend had een uur na sluitingstijd binnen te komen. Het werd uiteindelijk 8 minuten vóór de officiële sluitingstijd en dat betekende dat ik na 7 uur en 59 minuten de meet was gepasseerd. Een presta tie waar ik nu nog verbaasd over ben", aldus Hamelink, die tijdens de rit tweemaal horizontaal het ijs verkende en drijfnat over de eind streep bolde. Een finish, die gevolgd werd door uren naar schoenen en jas zoeken. Spullen die hij voorlopig niet nodig heeft voor de al ternatieve tocht van 2 maart in Finland. „Die heb ik nu ik de echte tocht heb meege maakt afgezegd. Mijn sei zoen kan na deze ervaring niet meer kapot". Vader Naast Hamelink deden van zijn vereniging 'IJsclub Eindhoven' eveneens mee de Terneuzenaar Geert Hille- brands, Ben de Koek uit Kloosterzande en Ko Deed uit Hoek. Zij reden bij de toerrijders, kwamen even eens op tijd binnen en moch ten zodoende ook hun Elf stedenkruis in ontvangst ne men. In hetzelfde legioen vertrokken eveneens de Terneuzense leraar Geert Dijkhuis, de net 18 jaar oude Terneuzense VWO-scholier Herik Bosch en zijn stadsge noot Gerlof Kramer, die tij dens de Friese feestronde vaderde over 'pupil' Herik. Een vaderrol die op een gegeven moment hard nodig was, met name in Dokkum. „Toen ik daar eenmaal kletsnat was aangekomen, na kilometers alleen gere den te hebben, zag ik het niet meer zitten. Gelukkig was Gerlof daar toen nog en die heeft me er door ge sleept", aldus Herik die voor geen geld zijn opgedane er varing zou willen missen. Niet terug Toch zag het er even naar uit dat hij niet van de partij zou zijn geweest. Na vorige week zaterdag samen met pa Henk en broers Peter- Jan en Maarten aan de Mo lentocht over 75 kilometer in Alblasserdam te hebben ge reden, kreeg hij twijfels over zijn eventuele inschrij ving. Dat hij toch ging lag aan Kramer, die doorzette en inschreef. Voor Herik was er toen sportief gezien geen weg meer terug. Gewapend met nieuwe schaatsen vertrok hij naar Leeuwarden, om te proeven van de Elfstedentocht, een tocht die lange tijd op een schema van 10 uur werd ge reden. „Pas toen het echt donker werd, ging het een stuk minder. Een euvel waarmee met name de late vertrekkers te kampen had den. Zij vertrokken om kwart voor negen en vielen zodoende in de duisternis", vertelt Herik, die zijn zere knieën er graag voor over had. Na afloop stond een warme teil water voor hem gereed bij zijn hospita, waardoor zijn voeten weer de normale temperatuur kregen. Een urenlange slaap nam de rest van het opknap- werk voor zijn rekening. Wedstrijdrijder Piet Hamelink: ren ogen de dag door. Van een onzer verslaggevers i DOES - Als bekroning op zijn 40-jarig dienstverband bij de VVatermaatschapiij Zuid- Wcst-Nederland kreeg Goese- j naar A. Jansen gisteren een gouden cre-medaillc in de or- I de van Oranje Nassau opge- I speld door burgemeester mr. I W. Blanken. De op 9 maart 1929 in Tholen geboren Jansen trad in 1945 als klerk in dienst bij de Wa- I termaatschappij Tholen. Door I de fusie van Zuid-Beveland I met Tholen pakte de jubilaris I zijn biezen en verhuisde hij I naar Goes. Daar wist hij zich I op te werken tot eerste mede- I werker kredietbewaking-na- I calculatie. Naast zijn beroep vervulde I Jansen ook nog de functie van secretaris van de kiesvereni ging Tholen voor de GPV. Nu lis hij nog steeds secretaris- I penningmeester van de Voe- Itius-scholengemeenschap. De ■eerste burger van Goes om- Ischreef de jubilaris tijdens de ■officiële plechtigheid als een Tbijzonder man'. A. Jansen: .goud. FOTO WILLEM MIE RAS 'De Suikernonkels' - Vandaag wordt het toneelstuk 'De Sui kernonkels' speciaal voor de ouderen van Aardenburg op gevoerd in bejaardentehuis Coensdike. Het wordt gespeeld door de toneelgroep Eede. Re- né Martens voert de regie. De toegang is gratis en ook de be jaarden van buiten Coensdike zijn welkom. Aanvang 19.30 uur. Bolling - De uitslag van de bolling gehouden op 15 fe bruari bij 'de Zwaan' in Aar denburg is als volgt: 1. C. Blomme, R. de Vriend en M. de Vreeze, 2. L. Rogge, R. van de Steen en R. Schoonacker, 3. H. Marclé, D. Kerkhove en J. Rossteijne, 4. P. van Paemelen, A. Henneman en G. Kerkhove, 5. B. Verlé, W. Taijlly en P. de Geeter. Er waren 75 deelne mende bolders. Kustloop - Atletiekvereniging 'De Wielingen' en fietstrim- club Breskens houden morgen in Breskens, op een parkoers op het eerste strand, de 'kust loop', een recreatieloop over 114, 4 Va en 9 kilometer. In schrijven vanaf 9.45 uur in ca fetaria De Kombuis, Boule vard in Breskens. Inschrijf geld tot 12 jaar ƒ1,50, overigen ƒ3. De start van de 1% km, speciaal bestemd voor jeugdi gen en gezinnen, is om 10.30 uur; De lopers voor de 4% en 9 km starten om 11.00 uur. Start en finish zijn gelegen op de Promenade. Iedere deelnemer krijgt een herinnering. Baanioosheid - Dit weekend preekt Rens Stobbelaar, pas toraal werker, tijdens de kerk diensten in de r.k.-kerk, van avond om 19.00 uur en mor genochtend om 10.00 uur. Van avond om 20.00 uur wordt een gesprek gehouden in het paro chiezaaltje, Noordstraat 38 over hetzelfde onderwerp: hoe kijken wij tegen baanioosheid aan en wat kunnen wij zelf doen? Rens Stobbelaar is dan gespreksleider. Iedereen is welkom. Van onze correspondent OOSTBURG - De Oostburgse rollendriedaagse lijkt een bij zonder spannende aangele genheid te gaan worden. Na de openingsavond, donderdag, voerde het Bicrvlietse duo Chris Burky/Mark de Paauw het veld aan, maar gister avond, na het eerste sprinton- derdecl, nam het koppel Willy Tanghe/Frank Tas de leiders plaats over. Voor eigen publiek rijdend moeten routinier Tanghe en zijn tien jaar jongere gezel in staat worden geacht de moor dende concurrentie achter zich te houden. De grote man van de twee openingsavonden was echter ongetwijfeld Mark van Over- beeke. De Belgische rollenspe- cialist wist op de openings avond de snelste tijd op de klokken te brengen zowel op de sprint als de afvalling. Op de 500 meter sprint liet hij de chrono's stil staan op 23.09 se conden, terwijl hij de kilome- terafvalling wegtrapte in 50.45. Gisteren was hij nog maals de snelse spurter, in een nieuwe recordtijd va'n 22.24 se conden. De afvalling was bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. Vanavond wordt een gran dioze finale-avond verwacht. De stand na het eerste sprint onderdeel gisteravond: I. Wil ly Tanghe/Frank Tas 37 pnt., 2. Chris Burky/Mark de Paauw 36, 3. Carlos Boer man/Rudy Buzeyn 35, 4. Mark van Overbeeke/Marnix de Bakker 33, 5. Lucien de Clerck/Adrie Worst en Cle ment Bonte/Luc de Jaeger 28. Door Co Meertens terwijl Willy Lockefeer aan fijn'laatste weken als burge- neester begint is de strijd om pe gunsten van de Aarden- purgse kiezer al in volle he- igheid losgebarsten. J Herman van Rie (anti-Loc- eferiaan van het eerste uur) ende donderdag de scher mutselingen met een huis- lan-huis in de gemeente be- orgde open brief, waarin hij |e schuld voor het Lockefeer- Bebacle mede in de schoenen Ichuift van de zogeheten rege- Tings-partijen CDA, Gemeen- pbelangen en Lijst De Clerck. peze hadden de burgemeester lijdig moeten corrigeren en pmdat dit niet is gebeurd heb- en ze er blijk van gegeven pun verantwoordelijkheid niet kennen, zo luidt Van Rie's dschap. Of de Aardenbur gers daar over een jaartje bij de gemeenteraads-verkiezin- gen in hun stemgedrag maar rekening mee willen houden. Maar ook tijdens de raads vergadering van donderdag avond werd nogal eens rich ting kiezer gesproken. Met na me door CDA'er Adrie van der Bliek, die probeerde duidelijk te maken waarom hij en zijn compaan Ferket tot het laatst toe Lockefeer hebben ge steund. Dat bleek met pure christelijke naastenliefde te maken te hebben, zo kon men uit het betoog van Van der Bliek opmaken. Lockefeer drinkt te veel, is dus in feite ziek en zo iemand moet je van uit de CDA-gedachte helpen en geeh schop verkopen, sprak het raadslid plechtig. Doodskist Daarmee werd de zwarte piet toegespeeld aan partijge noot René van de Wijnckel, de wethouder die binnen twee jaar drie keer van politiek kamp verwisselde en de laat ste maanden menig nagel in de doodskist van de burgemees ter heeft getimmerd. Ook Van der Bliek's boodschap aan de kiezer is duidelijk: De echte christen-democraten zijn hij en Ferket en niet de 'draai kont' Van de Wijnckel, die zijn gevallen broeder Lockefeer liever een schop geeft dan hem te helpen. Zelfs de afgedankte* PvdA'er Louis de Clerck haal de God en Jezus erbij om maar duidelijk te maken dat Judas maar een amateurtje is verge leken bij Van de Wijnckel. „Want die kreeg dertig zilver lingen voor zijn verraad. Wat heb jij gekregen, smeerlap?" En ook de onverstoorbare CDA-wethouder wilde de vui le partijwas wel buiten han gen om zichzelf voor de kie zers schoon te wassen. Gede tailleerd beschreef hij hoe de complete CDA-fractie begin vorig jaar de burgemeester een ultimatum had gesteld: steun van de christen-demo craten op voorwaarde dat de drinkgelagen in het openbaar in het vervolg achterwege zouden blijven. Even leek het te lukken (de bronwater-we ken), maar al snel verviel Loc kefeer weer in zijn oude ge woonte. „En dan dien je als be stuurder een keus te maken tussen de belangen van een persoon en die van een hele gemeenschap", aldus Van de Wijnckel. Toen het hem duidelijk werd dat de burgemeester zich niet langer aan de gemaakte afspraken hield en de rest van de CDA-fractie daaraan blijk baar geen consequenties wilde verbinden, was de wethouder naar Middelburg en Den Haag getogen om bij de Commissa ris van de Koningin en minis ter Rietkerk zijn beklag te doen over Lockefeer. En daar mee had ook Van de Wijnckel zijn verantwoording klaar: „Beste kiezers, ik heb uw be langen zwaarder laten wegen dan die van de burgemeester". Lockefeer En Lockefeer? Hij zat erbij en hoorde toe hoe iedereen zich ten koste van hem pro beerde in te likken bij het stemvolk. Zijn rol is tenslotte uitgespeeld. Of toch niet? Waarnemers met een beetje vooruitziende blik (zowel in Aardenburg als in het Middel burgse) achten het in het ge heel niet uitgesloten dat de ex- burgemeester zal proberen volgend jaar als raadslid (en bij voldoende steun als wet houder) terug te komen in de gemeenteraad. Uiteraard niet via het CDA of met een eigen lijst, maar via een verkiesbare plaats op de lijst van Gemeen tebelangen, de groepering van paladijnen die haar lot min of meer met dat van Lockefeer heeft verbonden. Het is te hopen dat de bur gemeester dit niet bedoelde, toen hij als reactie op z'n afge dwongen ontslag-aanvraag aan de media liet weten 'nog genoeg onder de kurk' te heb ben. Want wat Aardenburg ook nodig heeft, zeker niet de terugkeer door een achter deurtje van een op wraak en rehabilitatie zinnend man. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Met alleen de stem van A. Verhage (I) en T) tegen, besloot de Oostburgse gemeenteraad een subsidie van bijna 18.000 gulden beschikbaar te stellen voor een haalbaarheidsonderzoek voor een clk-weer- voorziening in deze gemeente. De heer Verhage kantte zich fel tegen de te verlenen subsi die. „Wij hebben al veel geld uitgegeven voor het distribu tie-planologisch onderzoek, waarin ook de recreatiesector is onderzocht. Dat rapport ligt onder het stof in de kast", zei hij. Bedenkingen waren er aan vankelijk ook van I. de Bruij- ne (CDA). „Het is nu langza merhand tijd om eens iets te gaan doen in plaats van te on derzoeken. Kunnen wij niet beter een soort wedstrijd ma- Van onze correspondente MIDDELBURG - Dc recht bank heelt de 31-jarige hard- drugsdealcr W. G. uit Iloek overeenkomstig dc eis van het Openbaar Ministerie veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2'4 jaar. G. verklaarde twee weken geleden dat hij in de drugs handel was gegaan om de in richting van zijn woning en die van zijn nieuwe vriendin te kunnen bekostigen. Ver onder de eis van de offi cier van justitie (12 maanden waarvan 4 voorwaardelijk) is de' 30-jarige Vlissingse dealer J. van S. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 weken, waarvan 8 voorwaardelijk. Zijn 26-jarige vriendin M. N. kreeg 7 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk. Ook tegen haar was twee weken geleden 12 maanden geëist, waarvan 4 voorwaardelijk. Het tweetal had van januari tot en met juli heroïne verhandeld om in eigen behoefte te kunnen voorzien. De 29-jarige Middelburger C. K. werd gisteren voor he roïnehandel in de maanden oktober en november veroor deeld tot 6 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De 20-jarige Vlissinger R. H. tenslotte kreeg 10 maanden waarvan 2 voorwaardelijk. Tegen H. had het Openbaar Ministerie twee weken gele den 10 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk geëist op be schuldiging van een lange lijst van inbraken in Middelburg en omgeving en mishandeling. Van onze correspondent ZUIDZANDE - Dc West Zeeuwsch Vlaamse Autoclub (WZA) opent morgen het rit- tenscizoen 1985 met een kaart leesrit. Voor de derde keer in successie wordt in dc omge ving van Zuidzande dc Zeven- draaiersrit verreden. De rit, die meetelt voor het clubkampioenschap, kent een A- en een B-klasse. De lengte is ongeveer 55 kilometer. Ver der is er een C-klasse voor be ginnende en minder ervaren rijders. Het systeem voor de A- en de B-klasse bestaat uit het in genummerde volgorde rijden van op de kaart ingete kende pijlen, waarbij de kort ste route van pijl tot pijl moet worden gevolgd. Inschrijven voor deelname, ook voor niet-leden van de WZA, is mogelijk in hotel De Zwaan aan het dorpsplein te Zuidzande. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur. De start van de eerste equipe is om 13.45 uur. De begin deze maand uitge stelde ledenvergadering, te vens huldiging van de kam pioenen van 1984, wordt ge houden op vrijdag 15 maart, aanvang 20.30 uur in. hotel De Zwaan. GOES - Op een afgesloten ter rein van een garagebedrijf in de Goessepolder is een perso nenauto opengebroken. Uit de auto werd een radio-cassette recorder ter waarde van 850 gulden gestolen. De schade aan de auto bedraagt 200 gul den. AMSTERDAM Aardappelter - mijnmarkt 22 februari. In Bintje 50 mm werden 127 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van ƒ15,30 tot ƒ15,20 per kg en voor levering mei 15 contracten te gen ƒ15,30 tot ƒ15,20. De stemming was kalm. ken waarbij bedrijven met be paalde plannen kunnen in schrijven. Wij zouden dan een prijs beschikbaar kunnen stel len". Hij wees erop dat de Stichting Elk-weervoorzie- ning wat meer contact met het gemeentebestuur zou moeten hebben. De VVD vond dat het on derzoek nodig was. „Dan kun nen wij beslagen ten ijs ko men", aldus A. Legrand. Wet houder J. Thomaes merkte op dat het hier geen investering van de gemenete betrof. „Wij juichen de studie toe, want hierop kan straks eventueel het particulier bedrijfsleven inspringen". Verhage voor spelde dat de hele studie een 'flop' zou worden en stemde daarom tegen. ZANGER ZIEK Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het voor zon dag aangekondigde optreden van het muziekgezelschap Studio Laren in het Terneu zense Zuidlandtheater gaat niet door. Wegens ziekte van zanger Jos Aben moet het op treden, dat om 20.00 uur zou beginnen, worden afgelast. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Zuidland- school en kleuterschool De Schattenberg hielden gister avond een speurtocht door de wijk. Zo'n driehonderd leerlingen en ouders namen deel aan de tocht. Er was voor de kleintjes een korte route uitgezet, voor dc ouderen een langere. Na de start om 18.30 uur lie pen de speurders van school naar het Oranje-kwartier en vandaar via de Scheldeflats weer terug naar school. On derweg moesten diverse op drachten worden vervuld. Op de kleine route vroeg het sta pelen van luciferdoosjes veel concentratie van de kleintjes. De ouderen mochten de hoela hoep nog eens uitproberen. Een score van 140 was hierbij het hoogste. Onder het genot van een drankje was het daarna wach ten op de uitslag. Bij de kleintjes was er een eerste prijs (een taart) voor de fami lie Meyer, de tweede prijs ging naar de familie Meesters en de derde naar de familie Van de Velde. Bij de ouderen was de uitslag: 1. familie Huisman, 2. familie Hamelink, 3. familie Allonsius. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het scheidend hoofd van de technische dienst bij dc Provinciale Zeeuwse Stoombootdiensten (PSD), J. Maartense uit Middelburg, is gistermiddag geridderd in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de hoge onder scheiding uit handen van de PSD-gedeputeerde J. de Voogd. Dat gebeurde tijdens een afscheidsbijeenkomst op de veerboot Prinses Margriet in de haven van Vlissingen. De heer Maartense, op 22 fe bruari 1920 geboren in Goes, gaat met pensioen. Hij blijft nog zes maanden in deeltijd voor de PSD werkzaam als adviseur. Tot zijn opvolger, de heer L. Grooten uit Dinteloord op 1 april in functie treedt. De scheidende functionaris trad in 1938 als scheepswerk- tuigkundige in dienst bij de Verenigde Nederlandse ScheepvaartmaatschappijIn 1950 stapte hij over naar de PSD, waar hij in 1956 bevor derd werd tot eerste klasser. In 1970 volgde zijn benoeming tot adjunct-inspecteur techni sche dienst, later gevolgd door zijn aanstelling als inspec- teur-hoofd van de technische dienst. In de jaren vijftig maakte de heer Maartense drie perioden achter elkaar deel uit van de PSD-dienst- commissie.

de Stem | 1985 | | pagina 13