b tooie nzijn jden |n NA REALISATIE GROENPLAN Projecten voor haanlozen nuttig of bezighouderij ATTRACTIEF HANDBALTOERNOOI Derde Krokus loop in Hulst SUMATRA CUM LAUDE Auto's vernield in Axel Open huis peuterzaal Lamswaarde tostburg /alt er met epi- lank zij moderne |esten er weinig met epilepsie in rmoedt; ze lopen we aan onze ft zo gek als 't er u Sire belt, de bon opstuurt. »'t er soms uitziet. Hl SI BS) 11 SI ID SS* aSHHBllHflSig' nOMDERDAG 21 FEBRUAR11985 VAN ZEELAND Overvaller schoot met echt pistool Geen geld Plaatselijk nieuws Hulst Koewacht Optimaal Zomermaanden Mankracht Huisvrouwen Al; la er soms even uitziet. SiNon w.u nxu u van uvp«issinn is..1 i postzegels sturen aan Maan W. 3583 GD Utrecht. de Stichting Ideele Reclame SERI T22 PAGINA ZEELAND 2 Plein in Clinge blijft omstreden Van een onzer verslaggevers CLINGE - Het pleintje tegenover de kleuter school in het Clingse dorpscentrum blijft een heet hangijzer in de pogingen van de dorps raad om het aanzicht van het dorp wat gezelli ger te maken. Die conclusie kan worden getrokken na de realise ring van het groenplan. Zoals bekend konden in de cember zo'n honderd jonge boompjes worden aange plant met subsidie van het ministerie van Landbouw. Dit om het 'stenige' karak- glasbak; twee zitbanken op het randje van de stoep, waar nooit iemand op zit; een vuil bak; een telefooncel en twee verkeersborden. Dit is het meubilair op een strook van twee bij vijftien meter. De dorpsraad had aanvan kelijk een ambiteus plan ge maakt voor een reconstructie van het pleintje, waardoor het centrum een gezelliger aan blik zou krijgen. De gemeente wierp daar tegenin dat er nu tijdens de kermis steeds nood gedwongen wat spullen ver wijderd moeten worden, om van de prolemen maar niet te spreken als er bomen zouden komen. Dat was eind 1982. Toen vorig jaar de subsidie aanvraag werd gehonoreerd, staken dorpsraad en gemeente de koppen opnieuw bijeen. Omdat het plan binnen rede lijk kort tijdsbestek gereali seerd moest worden zagen de Clingenaren er uiteindelijk maar vanaf de dicussie over het pleintje weer op te rake len. ter van het dorp wat te bre ken. Echter, het pleintje dat aanvankelijk de spil was waarom het hele groenplan draaide, ligt er nog onveran derd bij. De doorn in het oog van de dorpsraad is een vluchtheuvel tussen de rijweg en het pleintje, waar zich een overvloed aan volgens de dorpsraad zinloze obstakels bevinden. De gemeente spreekt liever van 'straatmeubilair'. Het gaat om een betongrauwe abri, waarvan het glas inmid dels is vervangen door grijs geschilderde boardplaten; een juweel van een aartslelijke Van onze correspondent AXEL - In de laatste carna valsnacht hebben zijn wat vernielingen aangericht. De rijkspolitie te Axel kreeg gisteren van zeven eigenaars van personenauto's de mel ding dat aan hun geparkeerd voertuig een vernieling, hoofdzakelijk het afrukken van buitenspiegels, was toege bracht. Verder moest nog een post bus en een hek werkje het ont gelden in het centrum van Axel. Van onze correspondent TERNEUZEN - De 20-jarige K.K. uit Temeuzen kan reke nen op een fikse strafvervol ging. Een dezer dagen is komen vast te staan dat hij, bij de nu precies drie weken geleden ge pleegde overval op de beheer der van het Texaco-benzine- station te Terneuzen, wel de gelijk met een normaal pistool met echte kogels heeft gescho ten. Was de politie aanvankelijk in de veronderstelling dat was geschoten met een alarmpi stool, bij een nader ingesteld onderzoek is gebleken dat dat niet het geval was. Een tech nisch uitgevoerd onderzoek heeft bewezen dat de kogelin slag in een der portieren van de auto van beheerder M. de P. niet van een alarmpistool kon zijn en volgens de politie af komstig is uit een normale re volver. Overigens, ook de gemeente bleek zich ervan bewust dat de situatie niet ideaal is, maar heeft voor veranderingen geen geld. Wel kwam men met een plannetje op de proppen om de ontsierende obstakels te ca moufleren met bielzen en paalwerk. Maar de dorpsraad vond dat men dan een recon structie van het plein met boomaanplant wel voor altijd kon vergeten. Er is inmiddels wel een brief naar de provincie gegaan om informatie over mogelijke subsidies voor reconstructie van het pleintje. Maar daar heeft de dorpsraad nog geen antwoord op gekregen. Ouderenreis - De r.-k. Bond voor Ouderen maakt vandaag een busreis naar het Brabant se Veldhoven. Er wordt een bezoek gebracht aan het ont moetingscentrum Koningshof, waar men een rondleiding en een diaserie voorgeschoteld krijgt. De bus vertrekt uit Hulst om 12.30 uur. Alleenstaanden - De soos voor alleenstaanden Axel en om streken houdt zaterdag een gezellige avond in de Vla schaard te Koewacht. Op het programma staan onder meer bingo en een loterij. De muziek wordt verzorgd door The Wil liams. Aanvang 20.00 uur. HULST - Scholen, vereni gingen en individuele presta tielopers worden zaterdag 2 maart verwacht op de derde Krokusloop van de RKHAV. De route voert over een par koers aan de Liniedijk, met start en finish in de Koolstraat bij de grote tv-mast. De jeugd tot en met 12 jaar wordt om 14.30 uur weggeschoten voor naar keuze 1, 2, 3 of vier rond jes van 600 meter. Een half uurtje later gaan de ouderen van start. Die kunnen kiezen uit 2,5, 5, 7,5,10,12,5 of 15 kilo meter. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.00 uur laten inschrij ven in de school De Brug, waar ook was en kleed-gele genheid is. Iedere loper krijgt een herinnering. Voor de school met de meeste deelne mers staat een wisselbeker te wachten. Na afloop wordt in het clublokaal van RKHAV nog een aantal prijzen verloot op het aankomstnummer. Van een onzer verslaggevers LAMS WAAR DE - Peuter speelzaal het Lammetje in Lamswaarde nodigt belang stellenden uit om zaterdag een kijkje te nemen in het nieuwe onderdak. Sinds een paar maanden zijn de peuters verhuisd naar een voormalig lokaal van de kleuterschool. Nu alles op orde is, wordt zaterdag het nieuwe onderkomen officieel in ge bruik genomen. Rond halfelf rukt de fanfare Vrijheid Eendracht uit voor een rondgang door het dorp. Bij de peuterspeelzaal aange komen zal pastoor Knipscheer de officiële heropening ver richten. Daarna kunnen geïn teresseerden tot omstreeks 13 uur terecht om een kijkje te nemen. Voor de kleintjes treedt er een goochelaar op. Van een onzer verslaggevers AXEL - Werklozenprojec- ten. Axel en Sas van Gent zitten behoorlijk in hun maag met deze door de poli tiek opgelegde verplichtin gen aan het werklozenle- gioen. Vandaag wordt wellicht een eind gemaakt aan de sa menwerking tussen beide gemeenten op dit gebied. Maar wat daarna? In Aar denburg is het, op dat front althans, muisstil. Het pro ject ligt op zijn gat. In Hulst en Hontenisse daarentegen floreert het baanlozenpro- ject. En in Oostburg, Sluis en Temeuzen rijdt het boe meltreintje langzaam ver der. Hoe zit het eigenlijk in Zeeuwsch-Vlaanderen met de alternatieve werkver schaffing voor het werklo- zenkorps. Heeft het nog wel zin? En voor wie. En wat mag het allemaal kosten? Een paar meningen. WD-lid Loes den Doelder van de gemeente Axel vindt dat er onmiddellijk gestopt moet worden met de vrij blijvende 'bezighouderij' van werklozen zoals ze het werklozenproject betitelt. Het project bereikt met het sociaal-culturele cursusaan bod slechts tien procent van het werklozenbestand. En dat vindt ze veel te weinig. Het zou allemaal nog niet eens zo erg zijn als de kans dat de werklozen door de cursussen weer vlugger op de arbeidsmarkt komen zou toenemen. En dat zit er niet in. „Omdat", zo hield wet houder J. van Schaik haar deze week voor, „we in Ne derland nu eenmaal met het gegeven zitten dat er 800.000 werklozen zijn en er maar voor een zeer beperkt aantal werk is". Liever ziet Loes den Doel der, die een goed antwoord op de vraag 'hoe verder' schuldig moest blijven, dat het beschikbare geld, 25.000 gulden, gebruikt Wordt om werklozen een doelgericht cursus aan een reguliere in stelling te laten volgen. „Hoe dan ook op de huidige voet kunnen we niet meer door gaan", sprak ze op het mo ment dat de voortgang van het project, dat het per 1 april zonder projectleider Ronald Janssens moet doen, ter sprake kwam. Het vol gens Van Schaik onuitvoer bare ideetje legde nog maar eens pijnlijk bloot dat nie mand in Axel een flauwe notie heeft wat er voor werklozen gedaan moet worden. Hulst en Hontenisse heb ben daar jaren geleden al een passend antwoord op gevonden. De gedachtegang werklozen via de cursussen zo snel weer terug aan de slag te helpen leeft zeker wel maar in de praktijk blijkt dat het aanbieden van een zinvolle tijdsbesteding aan werklozen zeker zo belang rijk is. Meer zit er niet in. In Hulst draait het project redelijk goed. Hier wordt de werklozenkrant De Stempel in elkaar gestoken. - foto de stem/cor j. de boer De cursussen in Hulst en Hontensisse, biologisch tui nieren, autotechniek, foto- grafgie, Engels, Spaans, Frans, houtsnijden, kleding maken, computertechniek kennen allemaal een warme belangstelling. De grootste groep bestaat uit mensen tussen 24 en 50 jaar (78 cur sisten), maar ook tot 23 jaar (45) en van 50 tot 65 (39) zijn redelijk vertegenwoordigd. Volgens Hulst staat of valt elk werklozenproject met de projectleider. In Hulst hebben ze er twee in vaste dienst. „Elk jaar wis selen is funest", vindt men daar. „De projectleiding moet actief bezig zijn en dan komen de mensen wel". Hulst en Hontenisse geven jaarlijks zo'n 60.000 gulden uit aan werklozenprojecten. Van cursussen verzinnen door de projectleiding is in Hulst geen sprake. Er wordt gewerkt met een vormings- groep, waarin alle activitei ten vertegenwoordigd zijn. Daar worden de ideeën ge boren. Zodat de inbreng van de werklozen, anders dan in Axel en Sas, optimaal is. Aardenburg heeft na het opzeggen van de samenwer king met Oostburg en Sluis een korte periode van bloei meegemaakt. Recent is het fietscrossbaanproject waar aan tien werklozen hun krachten gaven maar nu ligt het project stil. In het kader van de werkverruimende maatregel heeft Aardenbrug er voor dit jaar weliswaar een ambtenaar bijgekregen maar de man moet ook op andere fronten worden in gezet. „Het wachten is eigenlijk op goede ideeën van de werklozen", zo tracht ook wethouder R. van Wijnckel het gebrek aan inventiviteit op het gemeentehuis te ca moufleren. Hij is er ook hei lig van overtuigd dat elk project staat of valt met een coördinator maar de werk lozen in Aardenburg hebben laten weten dat dat geen be taalde beroepskracht moet zijn. „Zij hebben liever iemand uit hun eigen mid den". Het is volgens hem ook wel begrijpelijk dat het nu een beetje stil is geworden rond het project. „Uit de Van onze correspondent TERNEUZEN - Elf teams vanuit het voortgezet onder wijs in Groot-Temeuzen hiel den gisteren in sporthal 't Zwaantje een handbaltoemooi dat ook nu weer geleid werd door scheidsrechters van de handbalvereniging HVSV. Bij de meisjes bleek het Pe trus Hondius over de beste ploeg te beschikken. De Stee- lant won bij de jongens. In tegenstelling tot het toer nooi voor de bassischolen wer den de wedstrijden voor het voortgezet onderwijs gespeeld over het hele veld. Mede hier door was het voor de toeschou- Wers attractief om naar te kij ken. Het niveau lag vrij aardig en er waren mooie worpen bij I 's Morgens werd het pro gramma voor de meisjes afge werkt. In de derde afdeling kwamen de meisjes tot en met I 14 jaar in actie. Hier was het de ploeg van het Petrus Hon dius 2 die alle" wedstrijden Won. Er werd een hele compe- 1 «hè afgewerkt, waarbij de ploegen tweemaal tegen el kaar uitkwamen. In deze afde- .ung eindigde de ploeg van het I m Petrus Hondius 1 en De Leeuwtjes met een gelijk aan tal punten. Hier moest het ne men van strafworpen uit komst brengen. Na tweemaal vijf worpen was er nog geen beslissing, waarna om en om gegooid moest worden. De meisjes van De Leeuwtjes misten, zodat het Petrus Hon dius als tweede eindigde. Bij de meisjes ouder dan 15 jaar was de eindzege ook voor de ploeg van het Petrus Hon dius. Tweede werd Petrus Hondius 2 dat versterkt was met scheidsrechters daar er te weinig speelsters waren. 's Middags kwamen de jon gens aan de beurt. Voor hen een halve competitie te spelen. Er was slechts 1 poule. De ploeg van De Steelant wist verdiend te winnen, alhoewel men gelijk opging. Einduitslagen: Meisjes tot en met 14 jaar: 1. Petrus Hon dlus 2 2. Petrus Hondius 1, 3. De Leeuwtjes. Meisjes 15 jaar en ouder: 1. Petrus Hondius 1, 2. Petrus Hondius 2,3. De Stee lant. Jongens: 1. De Steelant, 2. De Schans, 3. LTS 1,4. LTS 2,5. De Steelant 1, 6. Petrus Hon dius. Een aanvaller van het Petrus Hondius gaat scoren tegen De Steelant. - rotowimkooyman (ADVERTENTIE) De mensen die deze sigaren maken hebben goed in de gaten wie ze roken. En het is waar dat ze op z'n lekkerst zijn als je ze bij de wijn legt en niet in een droge kamer. Als je d'r tenminste verstand van hebt. En dat hebben er aardig wat, zo te horen. Van cigarillos tol grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. praktijk blijkt dat dergelij ke projecten opbloeien in de zomermaanden". Er wordt overigens met de gedacht gespeeld het onderhoud van banken en tafels langs de Smokkelroute als werklo zenproject op te voeren. „Maar dit is nog maar een pril idee" In de andere West- Zeeuwsvlaamse gemeenten gaat het werklozenproject niet gebukt onder een tekort aan goede ideeën maar aan een gebrek van mankracht. Oostburg en Sluis werken zonder projectleider. De pre- fessionele ondersteuning is tijdelijk in handen van de SJC, maar 400 uur per jaar is volgens coördinator Jelle Koen te weinig. „Er moet minstens een halve kracht bijkomen". Die mogelijkheid wordt momenteel door Sluis en Oostburg bekeken. De aandacht van het project gaat voornamelijk uit naar het goed laten functioneren van de twee ontmoetings centra waar werklozen mei eigen initiatieven kunnen komen. Terneuzen, waar de ge meente jaarlijks 120.000 gul den in het project pompt, en het project professionele be geleiding krijgt van een be roepskracht van de Centrale Stic hting, is eigenlijk een hoofdstuk apart. De animo volgens een woordvoerder van de gemeente is er nog wel maar de scherpe kantjes zijn er ook daar af. Waar het aan ligt. Vol gens wethouder Van Schaik van de gemeente Axel moet er gewoon niet op meer res pons van de werklozen gere kend worden. Hij zwaaide deze week met een analyse van de 800.000 werklozen waaruit bleek dat de helft sowieso geen interesse heeft omdat die binnen zes maan den weer een plaats op de artieidsmarkt heeft gevon den. Dan is er ook nog een groep, meestal werkloze huisvrouwen, die voor het eerst op de arbeidsmarkt verschijnt en de groep boven de 57 jaar en ouder. Grofweg rekende Van Schaik voor dat slechts een vierde van het werklozenbestand, mits benaderd, interesse zou kunnen tonen. Dat is de ca tegorie langdurige werklo zen. De vraagt dringt zich dan of het niet beter is de werk lozenprojecten af te schaf fen. Hulst, Hontenisse, Oost burg, en in enige mate toch ook wel Terneuzen laten zien dat er nog reden is dit niet te doen. De druppel op de gloeiende plaat moet ge schonken blijven worden. Of zoals PvdA-er J. Vink het deze week zei. „We moeten doorgaan. Dat zijn we te genover deze mensen ver plicht". OUD KAMPEN

de Stem | 1985 | | pagina 8