Aardenburgse nachtuil verbrand rnooi NIET MINDER DAN 23 INSCHRIJVERS iWacht maar af, donderdag piepen ze wel anders Half miljoen schade door brand Info-avond parochies in school IJzendijke Excursie naar stieren- mesterij Ubels en Scholten naar Goes JA ZEELAND 3 iiskil |amslag T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND )A Oostburg: Sneeuwruimen liet [erplichten* politierapport ELFSTEDENSCHAATSERS NACHT LANG IN DE RIJ Melk en koek Amputeren Zwembroek OOSTBURG - Niet minder dan 23 aannemers en/of combinaties hebben ingeschreven voor het grootste karwei dat het waterschap het Vrije van Sluis in Oostburg ooit aan te beste den had. Mij listeen Werklozen Voorwaarde Matthaus Passion op 24 maart in Aardenburg markten Schieting Plaatselijk nieuws Nieuwvliet VERGADERING EVP len de overwinning opfe. neeste doelpunten vc*. beerpadl kwamen Ja Koning. De Stelle Sgens de wedstrijd teg» Viekslag, zodat zjj e plaats bezetten, [einduitslag zag er ju ait: 1. De Meerpaal, 2. D, 3. De Wiekslag, 4, jv Wilem van Oranje <t blag 3,6. St. Willibrord,! laatselijk nieuws M - Vanavond, woensdag de toneelgroep T 't j elgroep 't Trefpünt) ij bienstencentrum Axel het bel Een Slippertje op. Het lover een paar heren djs slippertje willen maken veer gulzige tuinman en I slaapwandelend dienst- Je. De voorstelling begint '9.00 uur, de zaal is open T).30 uur. ardenreis - De bejaarden sluiskil maken donderdag lart, in samenwerking met (Zeeuwse Kruis, een reis De Roompot in Kamper- Onder het motto 'Meer ^gen voor ouderen' wordt waterfestijn en volks- Idag speciaal voor ouderen Juden. Om 12.15 uur krijgt een koffiemaaltijd. Er üt om 08.30 uur vertrokken ^f Sluiskil. Rond 15.30 uur it vanaf Kamperland vertrokken. - leden van de kaartver- |ing DW speelden in café Wapen van Zeeland de ede ronde in de kaartcom- |tie 1985. Uitslag: 1. me aw Smollenaar, 2. B. van 3os, 3. C. van Doorn, 4. G, derland, 5. H. van de Voor- I Stand na twee ronden: 1, Vrouw Smollenaar 118 pun- 1 2 en 3. H. Koekkoek en B. 1 de Bos 111, 4 en 5. G. Gel- [land en J. Hamelink, bei- 105 punten. Uitslag joke- I: 1. M. Almekinders, 2. J. Iddet, 3. T. Bareman. WOENSDAG 20 FEBRUAR11985 JSTBURG - De CDA-frac in Oostburg is het er niet i eens dat de gemeente hit Reeuwruimen door burgen yrplicht stelt. Het betreffen' artikel moet volgens de actie uit de Algemene Politie erordening (APV) worden kschrapt. lüit schrijft het CDA in een lief aan het college van B en „Wij zijn van mening da' It sneeuwruimen een sociale 'ngelegenheid is", aldus de hristen-democraten. Verder wil de fractie dat de urgemeester er bij de officie' an justitie op aan gaat drin- en de processen-verbaal, die fials bekend onlangs zijn uit- Jedeeld aan mensen die h® loep niet tijdig sneeuwvrij haakten, te seponeren. Het CDA wil een en ander an de orde gesteld zien in de aadsvergadering van 21 ft" ■ruari. lOES - Bij garage V.F. Voorstad is dinsdagmw""' ussen 12.30 en 13.00 uur een ;eldbedrag van 900 guide" (T tolen. Het geld, dat in ;eldkistje in een bureaula® ;at, is weggenomen tijdens» unchpauze van het persone» den is door een niet afgesw* ieur binnengekomen. HULST - Op het 's Gravel; nofplein is maandagav®" tussen 22.30 en 24.00 uur uit laar geparkeerd staande a» van E. de C. uit Hulst een» oert en een portemonnee inhoud gestolen. HULST - J. de V. uit deed bij de rijkspolitie Hulst aangifte dat maand® avond uit zijn woning geldbedrag van 1200 gu' ;jj< enkele sieraden zouden gestolen. Door de politie w een onderzoek ingesteld, m er werden geen sporen van braak gevonden. KLOETINGE - In de n*jj van maandag op dinsdag® in twee leegstaande panden Kloetinge aan de Binnenz')^ vernielingen aangericht waarde van 1200 gulden. is binnengekomen door forceren van een raam. fljj r WATERLANDKERKJE M de familie F. is maandagav I omstreeks 18.45 uur „I schoorsteenbrand geweest^] brand ging gepaard met ff, I rookontwikkeling. De bra weer wist het vuur sn« blussen. Miljoenenklus Vrije gisteren aanbesteed De mannen van het eerste uur voor het Tilburgse WV-kantoor. Links de handenumj- vende Chris Krijnen uit Riel - f0t0van bjnohoven Door Ton Roks In Tilburg, het inschrijf- adres voor Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, staat woensdagmorgen om negen uur een rij wachtenden van 500 meter. Ruim 200 hebben de nacht buiten doorgebracht, onder het wakend oog van het plaatselijke Rode Kruis dat maandagavond om elf uur 70 wollen dekens uitreikte en heel de nacht de dampen de massa mutsen en dekens in de gaten hield. Op ver zoek van het WV is een dichtbijgelegen café Central opengebleven. De wachten den hebben het elkaar niet onnodig moeilijk gemaakt: de gehele nacht door kon er ongestraft uit de rij gegaan worden om in Central op verhaal te komen. Toine de Mat uit Goirle heeft ge tracht er de moed bij zijn kornuiten in te houden door heel de nacht op zijn trekzak het toepasselijke 'We gaan naar Hindeloopen' te spelen. Chris Krijnen uit Riel is de eerste van de rij. „Ik hoorde gisteravond op het nieuws dan je hier kon in schrijven en ben meteen vertrokken. Om half negen gisteravond was ik hier", al dus een nog opvallend fris ogende Krijnen, die op een klapstoeltje en in een slaap zak zijn nachtrust genoten heeft. Erg koud heeft hij het niet gehad. Het is zijn eerste Elfstedentocht: in '63 was hij pas dertien, vandaar. Even na negen uur ont staat een korte woordenwis seling met een lid van 'De Friesche Elf Steden'. De man verkeert in de veronderstel ling dat hij als lid vooraan kan invoegen. Maar dat pik ken de koplopers niet, zo maken ze hem snel duide lijk, en het lid druipt schie lijk af. Een verontwaardigde Krijnen: „Er zijn 4.000 start nummers gereserveerd voor leden en wedstrijdrijders. Voor zo'n plaats komt hij natuurlijk in aanmerking, maar dat wil niet zeggen dat hij hier zomaar vooraan kan komen staan. Hij sluit maar gewoon achteraan!" Als het tumult over deze inbreuk verstomd is, zwaai en de VW-deuren open en mogen er 25 wachtenden naar binnen, waar ze wor den onthaald op een kop warme chocolademelk en een koek. Om vijf over tien slagen de WV-informatri- cés er in verbinding te krij gen met de centrale in Leid- schendam, de beeldscherm- terminals worden opgestart (pass-word 'ELF1') en de eerste inschrijvers worden ingetikt. Het eerste start nummer dat rond kwart over tien de Tilburgse WV verlaat is 7063, waaruit blijkt hoe snel de startbiljet ten er uit gaan. De gelukkige drukt zijn gele inschrijf bil jet tegen het raam en een gejuich gaat op door de me nigte. Voor alle inschrijfbureau's tekende zich gisteren in de ijzige vroegte het zelfde beeld af: een lange rij wachtenden, getooid met kleurige wollen mutsen, het attribuut waardoor zich op afstand de schaatser van een jogger onderscheidt. Som migen met een doorwaakte nacht achter de rug om er maarzeker van te zijn tot de 16.000 te beho ren die morgen in Leeuwarden van start mogen gaan. In de wagen van het Rode Kruis, waar het behaaglijk warm is, neemt Jolanda de Laat de dekens terug in be slag. Het werk lijkt er op te zitten maar er meldt zich een jongeman die geen ge voel meer in zijn tenen zegt te bezitten. „Dat is toch een bevriezingsverschijnsel?", informeert hij belangstel lend. Speldenprikken bren gen inderdaad geen reactie teweeg in de verkleumde te nen. Iemand wordt ge vraagd een emmertje heet water te halen, want de te nen lijken inderdaad bevro ren. De jongeman schrikt. „Ik heb gehoord dat bevro ren tenen geamputeerd wor den. Klopt dat?" „Hangt er vanaf hoe lang en hoe erg ze bevroren zijn", aldus De Laat en de wit weggetrok ken schaatser laat zich ge rustgesteld weer in zijn stoel zakken. Het dampend hete water brengt de benodigde warmte en langzaam komt het gevoel weer in de tenen terug. Van vooruit de rij worden de toegestroomde verslagge vers van radio, tv en kran ten gewezen op 'knapen ach terin' die net de Elfmeren- tocht gereden zouden heb ben en inmiddels al weer een hele nacht hebben staan wachten om de Elfsteden tocht er nog eens bij te pak ken. En inderdaad: S. Peper kamp uit de Betuwe, met zijn voeten stampend om de zaak daaronder enigszins op temperatuur te houden, heeft er juist de 105 kilome ter van 'De Elf Meren' op zitten. Hij is thuis wat gaan 'pitten', is toen naar Tilburg gesneld en is om half zeven bij de rij aangesloten. „Het ijs was heel goed", aldus Pe perkamp. „Met weer als dit, wat zon en weinig wind, wordt het een tocht om nooit meer te vergeten", voorspelt hij. Binnen in het VW-kan toor is het intussen aange naam warm geworden, en de schaatsers zijn na een kop chocolademelk voldoen de op temperatuur om een formulier, weliswaar met hanepoten, behoorlijk in te vullen. Niemand laat zich door een info-bulletin van De Friesche Elf Steden, ge vuld met goedbedoelde ad viezen, van inschrijving weerhouden. Het avontuur lokt. De adviezen van de or ganisatie zijn niet flauw: niet ongetraind meerijden, 'tere delen' beschermen met een fiptsbroek of zwembroek met ingenaaid zeemleer, ge zicht en oren met watervrije vaseline invetten, eerst ge breide handschoenen aan met vingers en daarover heen nylon wanten en schuimplastic aanbrengen op knieën en ellebogen (voor het kruipen onder lage bruggen door). Weer gejuich gaat er in het VW-kantoor op als om even na tien uur een der in- formatrices roept dat een bus naar de alternatieve Elfstedentocht in Polen rechtsomkeer heeft ge maakt. De Tilburgse inschrijvers komen uit heel Nederland, zelfs uit België en West- Duitsland. Het lijkt erop als men vanuit alle hoeken van Nederland naar Tilburg is gekomen om zich in te schrijven, maar dat is maar schijn, aldus een der infor- matrices. „Er zijn hier nogal wat legerplaatsen in de buurt. Die jongens komen uit heel het land", weet ze. Gelach klinkt op als 'de heer Botterman uit Rund' wordt omgeroepen. Melden doet de man zich niet. De schaatsers, onder wie vrouwen zeer schaars zijn, zijn vrijwel allemaal zeer kort van stof. Inschrijven, 75 piek afdragen en weer weg wezen, is hun devies. J. Zuidweg uit Heinekenszand, een van de mannen van het eerste uur, stond er al vanaf vijf uur 's morgens. Veel af gezien? „Je moet er wat voor over hebben Ik heb vroeger altijd gekoerst en dan blijf je schaatsen. Dat zit er nu eenmaal in". De bebaarde Ballendux uit Etten-Leur heeft vanaf 1 uur 's nachts in de bittere vrieskou gestaan. Carnaval? „Heb ik geen tijd voor. Voor schaatsen wel, nu het kan". De Omroep Brabant deelt onder de wachtenden stic kers uit met het verzoek die op de mouw te plakken. „We gaan met een hele ploeg naar Friesland om de tocht te verslaan. Maar pik de Brabanders er maar eens tussen uit, als ze voorbij ko men vliegen. Daarom vra gen we ze die stickers op te plakken. Kunnen wij ze her kennen". Een ander deelt strooibiljetten rond waarin voor 65 gulden een video band van de Elfstedentocht wordt aangeboden. Buiten achter een glazen zijdeur slaat een bejaarde man in boerenkiel hoofd schuddend de jolige menigte bontgekleurde mutsen en trainingspakken gade. „Ze denken dat ze het met een nachtje buiten staan gehad hebben. Maar wacht maar, donderdag in Friesland. Als ze urenlang tegen een ijs koude wind op hebben moe ten boksen, piepen ze wel anders".' Van een onzer verslaggevers Het betreft de aanleg van een ongeveer 3,5 kilometer lange Deltadijk tussen de voormalige manege van Riemens te Nieuwvliet en het 'lulletje' van Nieuwe Sluis. Gelijktijdig werd de aanleg van een stuk binnendijks duin nabij de Groedse Duintjes -ten behoeve van de recreatie en uit te voeren voor rekening van de gemeente Oostburg- aanbesteed. Onder grote belangstelling werden gistermorgen in het Oostburgse gemeentehuis de enveloppen geopend. Laagste inschrijver voor het werk vol gens het opgestelde bestek bleek een combinatie van Hakkers, Werkendam/Boska lis, Oisterwijk te zijn. Zij kun nen het werk uitvoeren voor 20.299.000,- gulden. De ge meentelijke klus komt bij hen op 1.120.000,-. Iets onder het bedrag van deze inschrijvers zit de combi natie Volkers Stevin, Rotter- dam/Janse, Middelburg. Zij hebben drie alternatieven in gediend, waarvan twee voor 20.277.000,- en een derde voor ƒ20.077.000,- uitgevoerd kun nen worden. De aanleg van binnendijkse duinen komt bij hen op 1.160.000,-, dat is veer tig mille meer dan bij Hak kers/Boskalis. In het eerste alternatief wil len Volkers/Janse de aan te brengen mangaanslakken vervangen door mijnsteen. In het tweede alternatief willen zij toestemming om dag en nacht zandtransporten te mo gen rijden in plaats van bin nen de uren die daarvoor in het bestek gesteld zijn. Het derde alternatief is een combi natie van de beide andere. Hoogste inschrijver is LAB, Sluis met een bedrag van ƒ23.385.000,-. „Momenteel zijn wij met mensen van Rijks- en provinciale Waterstaat in con claaf over de ingediende alter natieven", aldus het hoofd van de technische dienst van het waterschap, ing. J. Boekhout. Het waterschap moet bin nen 30 dagen het karwei gun nen. Bedoeling is dat in april met de werkzaamheden, die zo'n twee jaar in beslag ne men, wordt gestart. Voor werkloze mensen uit de weg- en waterbouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is het niet uitgesloten dat zij opnieuw aan het werk kun nen. „In het bestek is de bepa ling opgenomen dat de aanne mer gebruik moet maken van de zogenaamde terugploegre- geling, waardoor werkloze mensen aan de slag kunnen. Dat moeten dan wel vaklieden zijn natuurlijk, want een werkloze bakker kun je geen zand laten zuigen", aldus Boekhout. Hoeveel werklozen aan de slag kunnen is niet be kend. De inschrijver aan wie het waterschapswerk wordt ge gund wordt tevens uitvoerder van het gemeentelijk recrea tieplan nabij de Groedse Duintjes. Dit is een voorwaar de geweest van het water schap dat stelde dat beide klussen door een en dezelfde aannemer uitgevoerd moeten worden. Het is straks de gemeente raad die moet uitmaken of het plan wordt uitgevoerd. Die immers moet het krediet be schikbaar stellen. Voor ko mende donderdagavond prijkt het voorstel op de raadsagen- da. De brand zorgde voor een enorme rookontwikkeling Van onze correspondent IJZENDIJKE - Brand heeft gistermiddag een landbouw- schuur in IJzendijke verwoest. In de schuur lagen ongeveer 300 ton aardappelen opgesla gen en zes ton stro. Een gestal de tractor en stro-persmachi ne gingen eveneens verloren. De schade bedraagt zo'n 500.000 gulden, aldus een woordvoerder van de rijkspo litie in Oostburg. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De eigenaar, die de brand zelf ontdekte, slaagde er in een ezel en een geit op tijd uit de schuur te halen. De brand weerkorpsen van IJzendijke en Biervliet bestreden het vuur met groot materieel. Aanvankelijk ontstond ver traging in het bluswerk, om dat geruime tijd is gezocht naar een brandkraan die op enige afstand van het pand - foto de stem/cor j. de boer bleek te liggen. Vanwege de enorme rookontwikkeling die de brand teweeg bracht moest vanuit het depót Oostburg ook nog een aantal zuurstofcylin- ders worden aangebracht om de brandweerlieden in de ge legenheid te stellen de land- bouwschuur binnen te gaan. De brand werd rond half vijf ontdekt. De bluswerk zaamheden namen enkele uren in beslag. Vandaag stelt de technische recherche een onderzoek in. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE - In de r.-k. ba sisschool van IJzendijke (en niet zoals zaterdag jl. vermeld in Aardenburg) wordt donder dagavond de info-avond ge houden voor degenen die ac tief bezig zijn in de parochies van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het initiatief voor deze avond is uitgegaan van de Stuurgroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen, sectie Opbouw. Van onze correspondent AARDENBURG - Zondag 24 maart is in Aardenburg de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion van Johan Sebastian Bach. Deze 32ste uitgave staat on der leiding van Jos van Veld hoven. De uitvoering begint om 14.00 uur en duurt een klei ne vier uur. De organisatie is, zoals elk jaar, in handen van het Aardenburgse Bach-comi- té. De uitvoerenden zijn H. Reynolds (sopraan), C. Pa- triasz (alt), R. Bufkens (tenor- evangelist), A. van Baasbank (tenor-aria's), R. van der Meer (bas-aria's), P. Kooy (bas- Christuspartij), Koor van de Nederlandse Bachvereniging, Utrechts Symfonie Orkest en de Schola Cantorum van de St.-Baafskathedraal uit Gent. AMSTERDAM - In Bintje 50 mm werden 128 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 15,70 tot 15,50 per 100 kg en voor levering mei 19 contracten te gen 15,90 tot 15,50. De stemming was nauwelijks prijshoudend. HEIKANT - Zaal Th. de Block, 35 schutters. Uitslag: hoge vo gel: E. de Waal, Antwerpen, eerste zijvogel: B. de Jong, Heikant, tweede zijvogel: G. Herreweg, Hulst, meeste klei ne ^vogels (4 stuks): A. Herre weg, Heikant en J. Verschoten, Lamswaarde. Uitvoering - Vrijdag 15 maart houdt de christelijke jeugd vereniging Eben Haëzer, groep 15 jaar en ouder, de jaarlijkse uitvoering met toneel, zang, muziek en verloting. De avond begint om half acht in de vrije evangelische kerk aan de St.- Bavodijk. Dikke pret tijdens het kindercarnaval Van onze correspondent AARDENBURG - Gisteren is het erg succesvolle carnaval in Aardenburg afgesloten. De massale deelname bewijst dat het carnaval leeft bij de inwo ners van het Yylegat. Maandag was er carnaval in een drukke feestzaal van het bejaardentehuis Coensike voor de Aardenburgse oude ren. Er werd een verkleed- wedstrijd gehouden. De uit slag daarvan is als volgt: He ren: 1. Vermeylen, 2. Van Bel- leghem, 3. Timmerman. Da mes: 1. Dierckx, 2. Rijckaert, 3. Martens. De boerenkapel de Blao- syyln en disco Pedro zorgden hier voor de muziek. Dezelfde avond trokken tien blaaska pellen door het Yylegat. Ze presenteerden zich in de druk ke gezelligheid van alle Aar denburgse horecalokaliteiten. De beste blaaskapel van het Yylegat bleek De Trappisten te zijn met het succesnummer Polonaise tripataise. 2. De Strijdkrekels, 3. Groep Opoe, 4. Dolle ey, 5. Klaver Vier. Na een betrekkelijk korte nachtrust toog de raad van elf naar de Aardenburgse cjins- dagmarkt om er het marktge- beuren te inspecteren, 's Mid dags werd in het dorpshuis een heksenbal voor de jeugd gehouden. De opkomst was enorm, meer dan 100 kinderen - FOTOWIM KOOYMAN hosten in het bijzijn van prins Danny I, nachtvorst Ahmet I, jeugdprins Carlo en prinses Cynthia de hele middae door. De uitslag van de verkiezing van de beste heks in het Yyle gat: 1. A. Boussen, 2. M. Root- saert, 3. T. Boussen, 4. M. Bo- gaert, 5. S. de Vos. De troost prijs werd toegekend aan Bep en Truus van Brussel, omdat ze van zo ver kwamen. 's Avonds werd een drukbe zochte heksenketel-serenade gehouden door de straten van Aardenburg, waarna de sleu tels werden teruggegeven en de nachtuil het symbool van het Aardenburgs carnaval, werd verbrand. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Regio nale Agrarische Kommissie (RAK) heeft 7 maart de jaar lijkse excursiedag. Bedoeling is die dag een bezoek te bren gen aan de stierenmesteri j van de heer Klompe in Dreischor en de AMAC-fabriek in 's- Heerenhoek. De deelnemers vertrekken om 07.15 uur vanaf het Ledel- plein in Oostburg. Men dient wel voor eigen vervoer te zor gen. De RAK-leden kunnen zich opgeven bij P. Hermans of M. van Vooren. Van een onzer verslaggevers GOES - Cathy Ubeis en Jan Nico Scholten zijn de landelij ke coryfeeën die op 9 maart de algemene ledenvergadering van de Evangelische Volks partij Zeeland komen opluis teren. Het gebeuren vindt plaats in het christelijk jeugdwerkge bouw aan de Korte kerkstraat 10 in Goes. Beiden kamerleden spreken tijdens het openbaar gedeelte van de bijeenkomst, vanaf 's middags 14 uur, de aanwezi gen toe. Cathy Ubels namens de EVP en ex-CDA-er Jan Ni co Scholten namens zijn af splitsing, de BVS. Ook het Zeeuws statenlid van de EVP/PPR, Constant van Wa terschoot, beklimt het spreek gestoelte. Aan de orde komen onder werpen als kernenergie er progressief christelijke sa menwerking. 's Ochtends al om 10.30 uur, hanndelt de EVP-Zeeland huishoudelijke zaken af. Dan zijn alleen de le den welkom.

de Stem | 1985 | | pagina 7