1001c Baanlozenproject staat op de tocht Weer of geen Prima ijs lokt veel schaatsers OPTOCHT EN BOERENBRUILOFT HOOGTEPUNTEN I uniek Het overkomt u, p in uw buurt of dotp. van de binnenstad heeft lonigheid van de slaap- iele wereld aan. valt er met epi- dank zij moderne zesten er weinig d met epilepsie in rmoedt; ze lopen n we aan onze ït zo gek als 't er s u Sire belt, >f de bon opstuurt. 1st er soms uitziet. WOENSDAG 20 FEBRUAR11985 VAN ZEELAND Clinge PAGINA ZEELAND 2 AXEL WIL ER KAPPEN Schaatskalender j voor de functie van len geeft leiding aan piste). lotboek en de de voorraad- en ■bij de begrotings- en |MEAO- of M.B.A. de contactuele |riftelijke sollicitaties neelszaken, Inteerd. I naar uithoek kanerover Jan plotseling vervangen i een stille driekamerflat; Eenzaam. Dat 't niet altijd at doe je eraaa'Alsu nevrouw-van-hiernaast" I geeft dat al een minder pzoekt, komt u wellicht i zwemmea 'n vreemde Jcursus doen of gewoon p net z'n tweetjes helpen in |n doen voor bejaarden? de eenzaamheid ten- be een pakt een boek De Jturt en als u ideeën op wilt In de Telefonische Hulp- J hèt telefoonboek de nummer 030-942124 r de dichtstbijzijnde huio- Jnformatie over de mogt jide Stichting Ideële Reclame iet er soms even uitziet. insen wat \\xir 11 van toepassing is.) in postzegels sturen aan jslaan W, ^58^ GD Utrecht. »t de Stichting Ideele Reclame SIRE Straatbreed carnaval in Kloosterzande. Van een onzer verslaggevers HULST/ KLOOSTER ZANDE - De grootste carnavalsoptocht van Zeeland in Klooster zande en de folkloris tische boerenbruiloft in Hulst waren giste ren in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de hoog tepunten op de laatste carnavalsdag. Ook. de andere carna valsplaatsen werden voor de laatste keer de kielen aangetrokken en velen sloten zich aan bij de ver schillende kroegentoch ten. Rond middernacht werd het carnaval weliswaar officieel gesloten, maar de allersterk- sten gingen tot in de kleine uurtjes door. Zij zullen van daag wel niet op tijd uit de ve ren zijn om'hun askruisje te halen. Rijen dik stond het publiek in Kloosterzande om er de op tocht voorbij te zien trekken. Grote drukte op laatste dag carnaval verzamelden zich gistermid dag op de markt voor een bal lonwedstrijd. Voorts was er een liomadebal op 't Jagertje en in de vooravond een lamp ionoptocht. Prins Ron I uit Sint-Jan steen reisde gistermiddag met zijn gevolg af naar het limo nadebal in Heikant, om daar na weer tijdig terug te zijn voor een grote biertonnenrace. Ook voor de kleinste Ratten vormde een lampionoptocht de afsluiting van het carnaval. Velen stortten zich na het kleurrijke buitengebeuren in het carnavalsgedruis en ble ven tot in de late uurtjes. De horeca in Kloosterzande be leefde een topdrukte. De uit slag van de optocht: Binnen- wagens: 1. Ut drankurgel van de KPJ, 2. Leven van plezier van de Disco Love, 3. Narrens- lëe van de buurts Walsoorden, 4. Brinkman van 't Witte Huis, 5. Barbeku van het Nieuw Centrum. Buitenwagens: 1. De goochelaars van de Polderjon gens, 2. Hekseketel van de Bosse Friemels, 3. De grootste dweil van de Margaretsedijk. Individuelen: 1. Pompoen- meisje, 2. Kiwi-zeep, 3/Toilet- juf. Duo's: 1. Carnavalklanten, 2. Inktvissen, 3. Uit de Freg- gels. Groepen van 3 tot en met 5 personen: 1. De wuppies, 2. Spaans trio, 3. Tuf-tuf-club. Groepen van 6 personen en meer: 1. Spees kloren, 2. Cob- bage padgekids, 3. Poedelcir cus. In Hulst trok ook de folklo ristische boerenbruiloft veel bekijks. (Zie elders in deze krant). De jeugdige Vossen In Clinge kon de jeugd gis teren zelfs twee limonadebals bezoeken. Voorts was er een carnavalsbal in de Sterre en draaide een daverende disco carnaval in Malpertuus. Car navalsgedruis gistermiddag ook in Zuiddorpe, met een groot feest in het Kaaike en een optocht. Gisteren kon al de conclusie worden getrokken dat de car- navalvierders dit jaar over het weer niet mochten klagen. Met de aanvankelijk voorspelde strenge kou viel het nogal mee. Een aangenaam winterzon netje droeg zelfs bij aan het slagen van de vele buitenacti viteiten. 1 De deelnemers aan de biertonwedstrijd in Sint-Jansteen bijeen. - FOTO'S DE STEM/COR J. DE BOER De lange stoet in Kloosterzande op weg naar de Groenen- dijkse molen. Van een onzer verslaggevers AXEL, - De samenwerking tussen Axel en Sas van Gent aan het gezamenlijke werklo zenproject moet worden stop gezet. Het geld, 25.000 gulden, dat ue raad voor 1985 gereserveerd heeft, moet wel beschikbaar hhjven. Maar. dan voor een Werklozenproject voor Axel alleen en met een sterk gewij - zigde opzet. Tot die conclusie kwam de gehalveerde -CDA en GPV lieten verstek gaan - commis sie voor sociale zaken in Axel gistermiddag na een langduri ge discussie over het werklo zenproject. Centraal, stond de vraag hoe verder te gaah als Projectleider Ronald Jansse'ns, uie nu betaald wordt door het ministerie, van Sociale Zaken, Per 1 april moet stoppen. De kosten voor ondersteuning .van een beroepskracht komen dan geheel voor rekening van wide gemeenten. Maar op die vraag had de commissie, die wel trefzeker Was in het afkraken van het huidige project, gistermiddag geen antwoord. Zonder meer duidelijk werd dat eigenlijk niemand op dezelfde voet wil de doorgaan. Het zwaartepunt van het project rust nu op een aantal sociaal-culturele cur sussen, zoals Pech Onderweg en Frans. WD-lid Loes den Doelder noemde dit gistermiddag 'be- zighouderij'. Het leek haar meer zinvol eens uit te vissen wat de werklozen nu zelf wil len zodat er cursussen komen waaraan de werklozen werke lijk iets hebben. En waardoor de kans terug te keren op de arbeidsmarkt, - de doelstellin gen van het werklozenproject- groter wordt. Gebleken is namelijk dat voor het huidige cursusaanbod slechts een geringe belangstel ling bestaat. „Op deze manier heeft het geen zin. Weggegooid geld", zei ze. „Laat ze met het geld liever een cursus volgen op eeh gewone manier", op perde ze in een poging de weg te wijzen. Maar dat subsi dieert het ministerie van So ciale Zaken volgens voorzitter J. van Schaik niet. Analy se Volgens hem ook heeft het werklozenproject er verkeerd aan gedaan te proberen alle werklozen te bereiken. „We hebben ze altijd benaderd als zou het een homogene groep zijn". Een analyse van de 800.000 werklozen in Neder land heeft uitgewezen dat een vrij grote groep gewoon geen interesse heeft om deel te ne men aan werklozenprojecten. Hij somde drie categorieën werklozen op. De groep, onge veer de helft, die binnen zes maanden weer werk vindt. Een groep die voor het eerst op de arbeidsmarkt verschijnt, meestal werkloze huisvrou wen en de categorie van 57 jaar en ouder. Selectief „Blijft over de groep lang durige werklozen die moeilijk plaatsbaar zijn. In Axel heb ben we 500 werklozen. Dat be tekent dat we 150 tot 200 men sen overhouden die, als we ze benaderen, interesse zouden kunnen hebben. Als we verder gaan moeten we selectief te werk gaan en ons op die groep richten. De rest is niet aan spreekbaar", aldus Van Schaik. Ook hij had zijn twijfels over de zin van het werklozen- project. „Het project bestaat uit twee componenten, de cur sussen en andere zaken", aldus Van Schaik. De cursussen, die nagenoeg kostendekkend zijn, leveren volgens hem geen pro blemen op. „Als er voldoende belangstelling is gaan de cur sussen door. Die belangstelling is er". iCrant Het knelpunt zit hem in het andere deel waar een eventue le nieuwe projectleider, want als het project in Axel wordt voortgezet moet er toch iemand aangesteld worden die zich daarmee gaat bezighou den, de meeste aandacht op moet richten. „We hebben een baanlozen- krant maar die moet zichzelf kunnen bedruipen, de vacatu rebank en als die goed draait is daar ook zoveel werk niet aan, maar dan, wat dan nog. We blijven steken op die ene groep langdurige werklozen waarvoor gewoon geen werk is en als je me dan vraagt wat doen we er nog bij dan blijf ik steken. En die mensen weten dat ook niet, die willen werk". Ideeën Blijven steken deden ook de rest van de commissieleden. Al was PvdA'er J. Vink er wel van overtuigd dat er iets voor de werklozen gedaan moet worden. „Gewoon doorgaan. Al doende leert men. En mis schien komen er dan best ideeën naar boven die wel aanslaan". In de nieuwe constructie zou volgens hem wel iemand moe ten worden aangesteld die zich gaat belasten met het Axelse werklozenproject. Donderdag komt het werklozenproject en de breuk met Sas aan de orde in begeleidingscommissie. Daarin heeft ook Sas van Gent zitting. Zaterdagmorgen de zestien de, acht uur in de morgen: min twaalf graden C. De mezen zitten te zingen, de winterkoning laat zich ho ren en het heggemusje heft heel eventjes zijn liedje aan. In de verte koert een hout duif, met veel overtuiging zelfs al. Tegen zessen die avond is het nul graden. De mezen zijn nog steeds luid ruchtig en ook de merels zijn veel drukker dan op andere avonden. Altijd al roepen ze elkaar hun 'tsjuuk-tsjuuk'- roep toe alvorens naar de slaapplaats te vertrekken, maar nu zit er al veel meer muziek in. Weer of geen weer, de na tuur gaat onstuitbaar ver der. Want het is kennelijk niet de kou, waardoor onze vogelsoorten zich laten lei den. Ze worden er wel wat door geremd, maar er niet helemaal door tegen gehou den. De daglengte is van veel meer belang dan de temperatuur. De toenemen de hoeveelheid licht heeft invloed op de hormoonklie- ren. Door afgescheiden hor monen ontwikkelen de go- naden, de inwendige ge- slachtsklieren, zich. In te genstelling tot bijvoorbeeld bij ons, hebben die een rust periode doorgemaakt. Maar zoals gezegd, die worden weer actief, produceren op hun beurt ook weer hormo nen en van het een komt het ander. De balts, de hofma kerij begint, de drift om een eigen gebied, een territo rium, af te bakenen, de drift om te gaan nestelen. Om met dat laatste te be ginnen: is het u al opgeval len hoever de eksters alweer gevorderd zijn met hun nestbouw? Dat territorium afbakenen gebeurt bij veel vogels door middel van zang, vandaar dat dat ook alweer begint en dat baltsen, dat kent ook iedereen. Let anders maar eens op de Turkse tortels in uw omge ving: het koerende mannetje laat zijn krop opzwellen en telkens als hij koert, kop- knikt hij en zakt door de po ten. De huismusman laat zijn vleugels afhangen, zet de veren overeind en gooit de kop schuin omhoog. Zo zot als een top draait hij rond de vrouwen. Heel mooi is het baltsgedrag van de fuut, we wezen er vorige week al op, en van de eenden. Die ken nen allerlei bewegingen met de kop, vleugels, het hele li chaam om elkaar hun be doelingen duidelijk te ma ken. En dat brengt ons met een op een andere chapiter. Eenden Want hier en daar is er nog open water en dat we melt van de eenden momen teel. Wie in een halve dag zo'n tiental soorten wil leren kennen, volgt het kanaal Gent-Terneuzen maar eens. Met name bij Sluiskil aan het Kanaaleiland is het een ware belevenis. Ook bij de Middeweg in De Braakman is veel te zien en langs het kanaaltje richting Philippi ne. Rijke gebieden momen teel. Het is trouwens toch een goede tijd om vogels waar te nemen. Voor roofvogels hoef je maar de polder in te rijden, vooral in de buurt van de zeedijken: torenvalk, blau we kiekendief, voornamelijk vrouwtjes, buizerd, sperwer. Een blik over de zeedijk is Scholeksters zijn bij duizenden te zien in de Wester- schelde. De houtduif laat zijn gekoer al weer horen. op veel plaatsen een beleve nis: de Braakmanhaven, de Terneuzense buitenhaven, bij gemaal Campen aan het Hellegat, bij De Nol van Os- senise en bij gemaal Paal tussen Kruispolderhaven en Paal. Veel steltlopers en vele eenden, alles in soorten en maten. En natuurlijk ook meeu wachtigen Op Hengstdijk zijn vanaf de straat, midden in het dorp, soms meer dan tien ransuilen bij elkaar te zien. Goed gecamoufleerd bren gen ze slapend de dag door. Ze hebben die rust nodig, dus: wel kijken, niet verja gen. We hebben ook de in druk dat de vogls deze twee de vorstperiode beter door komen dan de eerste. We krijgen betrekkelijk weinig vogels aangeboden en even min meldingen van dode dieren. Waarschijnlijk heeft de eerste kou al sterk selec terend gewerkt en. zijn de zwakke broeders er al uitge vallen. Kerkuil Eén kerkuil hebben we aangeboden gekregen deze week. Levend, waarschijn lijk door de kou bevangen. In de warmte gebracht at hij spoedig twee muizen op, dus er is goede hoqp dat hij er wei door zal komen. De veldpolitie heeft zich over hem ontfermd, die zorgt voor doorvoer naar een tij delijk verblijfsasiel. Een maal opgeknapt mag hij weer los. Hij was al eerder in mensenhanden geweest: hij droeg een plastic rin getje, een stukje plastic om een zak te sluiten. Niet doen zoiets. Alleen de officiële ringen zijn toegestaan. Al het andere kan de vogel gaan hinderen, hij kan er mee blijven haken enzo voorts. Wat we de laatste tijd nogal eens krijgen: sper wers. Dood helaas, veelal raamslachtoffers. Deze die ren jagen met grote snelheid achter hun prooi, vogels van müs tot niet te grote duif. Die prooi zoekt een veilig heenkomen en ziet of her kent een vensterruit niet. De sperwer kletst er tegenaan en is dikwijls op slag dood. Jammer. Heel vaak zijn het vrouwtjes. Nee, wacht nog even met commentaar. Mannetjes zijn kleiner, lich ter en mogelijk daardoor meer wendbaar, zodat ze nog net het glas kunnen ont wijken. Vrouwen drammen kennelijk meer door, maar zonde blijft het. Van onze correspondent TERNEUZEN - Ideale weers omstandigheden en op veie plaatsen goed ijs, deed giste ren velen het ijs opgaan. Zomaar om hun baantje te rijden of deel te nemen aan de verschillende wedstrijden of toertochten die tal van vereni gingen op het programma hadden staan, waarbij het elf stedentocht-gebeuren zelfs in Terneuzen merkbaar was. Op de buitenkant van de frituurkraam van schaatsfa naat Piet Hamelink op de Axelsedam in de Scheldstad stond gisteren reeds in grote letters vermeld: Gesloten tot na de elfstedentocht waaraan door eigenaar wordt deelgeno men. De actieve ijsvereniging De Rietbos te Westdorpe hield maandagavond kortebaan wedstrijden. Er waren ruim 30 deelnemers die elkaar be- kampten.Op de verlichte baan van de Molenkreek zag het talrijke publiek na afloop hoe de winnaar I. Koeman werd gehuldigd met op de tweede plaats J. Moelker en als derde C. Goerree: De schaatswedstrijd Sluis- Brugge-Sluis bracht 123 deel nemers aan de start waaron der 5 dames. Ook de gisteren gehouden verklede toertocht van de Rietbos te! WegtÜorpe, mocht zich in een groot aantal schaatslustigen verheugen. Er gingen ruim 200 deelnemers van start voor deze tocht. De prijs voor de best verklede ging naar Frank Spuessens uit Westdorpe, die als pinqüin verkleed met deze ere-prijs ging schuiven. Woensdag 20 februari Axel: 14.00 uur: wedstrijden voor de jeugd op het baantje aan het cross-terrein nabij de Watertoren. Hoek: het ijscomité Welgebo gen niet Gebroken te Hoek dat in deze en vorige ijsperiode in dit jaar al zoveel activiteiten heeft ontplooid, komt vandaag met een primeur. Dankzij de inspanningen van het comité wordt vanmiddag de twee kreken-rit gehouden over een afstand van 10 km. De start is om 14.00 uur. Voor dit evene ment verwacht men een groot aantal deelnemers, temeer daar de Hoekse prijzenpot goed is gevuld. Vanaf 15.00 uur kan dit traject ook worden verreden als toertocht. De dag wordt geopend met een spel letjes-wedstrijd voor de schooljeugd om de eerste kreek, dat om 10.30 uur begint. Ter afsluiting van de dag wordt vannavond het Zeeuws- Vlaamse kampioenschap ge houden in schoon- en kunst rijden zowel individueel als voor paren. Een beperkt pro gramma in Sleeuws-Vlaande ren dat in sommige gevallen te wijten is aan het toch door gaan van de Friese elfsteden tocht van morgen donderdag. Uit verschillende plaatsen gaan ook bestuursleden van de ijsclubs in deze regio hieraan meestal in toertochtverband deelnemen.

de Stem | 1985 | | pagina 6