FARAFi Stormloop op Elfstedentocht )EK DE ÏHILLEN 'Reanimatie van hart per telefoon' VLIEGRAMP: 148 DODEN e door deus'' CBS: VORIG JAAR OOK WEER ECHT GESPAARD Kloorianencarnaval hoogtepunt Amsterdam één van de gevaarlijkste steden toneelspeler tijdens stuk neergestoken Merijntje 360 m2 Perzisch vakmanschap OSSIHt Terrorist gepakt in Frankrijk RIJNMOND START PROEF WOENSDAG 20 FEBRUAR11985 De compact disc rukt op Industrie VS eist drastisch protectionisme Simonis: Rome te open voor Klaas Beuker Rijnmond wil geen centrale op Moerdijk I Woonplaats: 14 DAGEN GRATIS DE STEM ##de 4in1 krant |ns. 12,14,16,18, 20 Le vengeance du ser- bmes. ex Zwart-Huis l Vlies 1 120 u. Amadeus. l Vlies 2 j 20 u. Joyeuses paques. (La vie est un roman, |n Vlies 3 en 22.30 u Ghostbus- |ng 20 u. The killing fields. Iirandt In 20 u. Robin Hood. IIIIIII'III MGE |Moor - 15 u. Blsschieting. IcHT lumste - 15 u Ig voor bejaarden. (waarde Ichaijck - 19 u. plsschieling. pORPE ordia - 19 u. hlsbal. flKLAAS elijk Museum - 'Het por- |le Belgische schilder- en ouwkunstvan 1900-1950' «eekd. 14-17 u. za en zo. en 15-17 u. (tot 11 maart), (nationaal Exlibriscen- Provinciale prijs voor |ouwkunst. Geop. weekd. zo. 10-13 en 15-18 u. maart). DUKE ekmuseum - Expositie '40 jaar bevrijding'. Ge- fc. t/m vrij. 10-12 u. en |17 u. za. en zo. 14-17 u. i sept.). tlleen: Ginnekenweg 27-29 Breda. Tel. 076-132287 DE STEM Ï25ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers Van een onzer verslaggevers tilburg/leidschen- DAM - Het aantal inschrij vingen voor de Elfsteden tocht loopt op tot boven de 16.000. Rond drie uur gister middag waren er bij het Automatiseringsbureau Toerisme (ABT) in Leid- schendam al 11.700 niet-le- den en 4.700 leden geregi streerd. Slechts 12.000 niet-leden kunnen deelnemen. Het be stuur van de vereniging had de deur voor 12.000 buiten staanders open gezet omdat men aannam dat niet meer dan 4000 leden zich zouden aanmelden. Dat echter was een onder schatting van de belangstel ling van de eigen leden. Het aantal, dat zich heeft inge schreven, is bijna een kwart hoger dan verwacht. Als ook de resterende ongeveer drie honderd niet-leden zich nog inschrijven, zal het totale aantal rijders bijna zeven tienduizend bedragen, aldus het ABT. De gehele dag door heeft het gisteren stormgelopen op de WV-kantoren, aan gewezen als inschrijfbureau voor de Elfstedentocht. Vele honderden hebben de ijs koude nacht in slaapzakken en gehuld in dekens doorge bracht, zo groot is de aan trekkingskracht van deze tocht der tochten. In Tilburg, de inschrijf- plaats voor Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, heb ben ruim 200 mensen de nacht buiten doorgebracht. In het Gelderse Vaassen stonden rond de 2000 mensen voor het kantoor, onder wie veel Friezen die meenden hier eerder een kans te heb ben dan in hun eigen pro vincie. Het Groningse VVV- kantoor telde even voor het inschrijvingsuur rond de 1000 man voor de deur, Delft ongeveer 500 en Amsterdam 1000. De Elfstedenkoorts lijkt zich met epidemische snel heid over andere continen ten te verspreiden. Niet al leen willen vele buitenlan ders zich inschrijven, ook maken buitenlandse tv-sta- tions zich gereed de tocht, sinds 22 jaar niet meer ge houden, te verslaan. De Nederlandse Spoorwe gen hebben de dienstrege ling vastgesteld van de extra treinen die woensdag en donderdag schaatsers en toeschouwers naar Leeu warden brengen. Woensdag zullen tussen Zwolle en Leeuwarden 'naar behoefte' extra treinen rijden. De ziekenhuizen in Fries land houden er rekening mee dat er - met zo'n groot deelnemersveld - ongeluk ken zullen gebeuren. Koningin Beatrix is van plan donderdag de aan komst van een aantal deel nemers aan de Elfsteden tocht bij te wonen aan de fi nish op de Bonkevaart ten oosten van Leeuwarden. Jeen van den Berg rijdt donderdag de Elfstedentocht niet als wedstrijd. De 57-ja- rige winnaar van 1954 ver kiest de toertocht. Van den Berg kwam tijdens de Friese Elfmerentocht van maandag zwaar ten val, waarbij hij een zwelling aan het linker oog opliep. De Fries over woog reeds tijdens de vorige vorstperiode, toen de datum van 23 januari was voorzien voor de schaatsklassieker, de toertocht te prevaleren. Zie verder Stem-Sport, Stem-regio en Stern-Gids >n scène uit de film ladeus' met Tom Hulct le dirigerende Mozart. - foto archief de sw imuziek wordt vooral door isen gekocht, die normaal iroken niet of nauwelijks sieke muziek kopen. De erlandse Klassieke Vak del heeft ook ingespeeld op luidige Mozart-rage en als at van de maand' een Mo- -pianoplaat gelanceerd. Produktie 6% gestegen Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS), die gisteren wer den gepubliceerd. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft vorig jaar de omvang van zijn produktie met zes procent weten te verhogen ten opzich te van 1983. Vorig jaar werd in ons land ook weer reëel ge spaard. De groei van de industriële produktie was de eerste helft van 1984 overigens sterker dan de tweede helft van dat jaar. Bedrijfstakken vorig jaar een sterkere volumegroei kenden dan het gemiddelde van zes procent, waren de metaalin dustrie 9%), de aardoliein dustrie (+10%) en de chemi sche industrie (+7%). Bedrijfstakken met een la gere groei dan het gemiddelde, waren voedings- en genor- middelenindustrie (+3%), de grafische industrie (+4%) en de bouwmaterialenindustrie (+3%). In al deze cijfers zijn de seizoensinvloeden gecorri geerd. In de kledingindustrie ging het vorig jaar weer slechter dan in 1983: een priduktieda- ling van zes procent. In 1984 is er in ons land in totaal 0,9 miljard gulden echt gespaard. In 1983 werd er door de spaarders nog 4,6 miljard gulden meer opgenomen dan er in totaal werd ingelegd. De totale inleggingen bedroegen vorig jaar 65 miljard gulden hetgeen een toename beteken de van 13,4 procent ten opzich te van 1983. Inclusief de bijgeschreven rente steeg het totale spaarte goed vorig jaar met 6,3 miljard tot 141,5 miljard gulden. IrAKIJS (AP) - De Franse po- litie heeft dinsdag meegedeeld dat zij sinds vorige week vrij- een 27-jarige Italiaan vasthoudt die in eigen land I wordt gezocht in verband met acht moorden gepleegd tussen 1978 en 1983. Sergio Tornaghi werd door de poiitie omschreven als een [linkse extremist. Hij zou zich verscheidene maanden in Frankrijk hebben schuilge houden. Tornaghi wordt ervan ver- jdacht te behoren tot de hard ste vleugel van de terroristi- [sche organisatie de Rode Bri gades, de groep „Kol. Walter Alasia". Hij werd in december te zameft met 17 andere 'vermoedelijke leden van deze [groep bij verstek veroordeeld ;ot levenslange gevangenis- istraf in verband met de moord :op vijf politiemensen, een in genieur en twee industriëlen. PARIJS (DPA) - Amsterdam, Frankfurt, Kopenhagen en Parijs zijn voor verzekeraars de gevaarlijkste steden in de wereld. Tokio, Chicago en München behoren tot de wereldste den met de laagste criminaliteit. Dit staat in een verslag van het documentatiecentrum van Franse verzekeraars. In Amsterdam, Frankfurt, Kopenhagen en Parijs wor den jaarlijks meer dan 155 op 1.000 mensen het slachtof fer van een misdaad of een vergrijp. Duizenden camavalvierders uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen trokken gistermiddag naar Kloosterzande om er de grootste carnavalsoptocht van Zeeland voorbij te zien trekken. De stoet bestond uit meer dan dertig grote wagens, tientallen loopgroe pen en een hele rij muziek-, show- en majorettenkorpsen. Een heerlijk zonnetje droeg bij tot dit hoogtepunt van het Klooria nencarnaval, waarover uitgebreid verslag wordt gedaan in de Stem van Zeeland. - foto de stem/ corj.de boer BOEDAPEST (DPA) - Bij een Tpvoering van Shakespeares Richard II' is het er in het Ko- Jnedietheater van Boedapest realistisch toegegaan,dat ofdrolspeler Laszlo Galffi Ket een levensgevaarlijke ekwond in het ziekenhuis hgt. Bij de opvoering werd- aandag om onbekende rede- in plaats van de voorge- Tehreven theaterdolk een jfherp mes gebruikt. Iets der- pijks gebeurde een paar jaar l'eden ook in dit theater. •113.'' I iq 'stfuif utaojq 'sfjuij uopnoM^ Wat je noemt vlijmscherp toneel 'sqqoej h[om '.loa/AaS uba 'pjoq do snuq 'feed ueA doll doll ROTTERDAM (ANP) - De Centrale Post Ambulance vervoer (CPA) van het Openbaar Lichaam Rijn mond start deze week een project om per telefoon hulp te bieden aan aanwezigen bij een slachtoffer van een hartstilstand. De speciaal geïnstrueerde meldkamerverpleegkundige geeft, in afwachting van het arriveren van de ambulan ce, instructies aan de aan wezigen over hartmassage en beademing van de pa tiënt. De proef is overgenomen uit het Amerikaanse district King County, waarin de grote havenstad Seattle is gevestigd. De eerste resulta ten van telefonische hulp verlening zijn daar veelbe lovend. Seattle was in 1973 ook de eerste stad die een opleiding van leken in rea- nimatietechniek startte. De proef in het Rijnmond gebied is opgezet in nauwe samenwerking met de Ne derlandse Hartstichting. Volgens Rij nmondbestuur- der Van der Jagt is het de bedoeling dat de Hartstich ting een dergelijk systeem ook landelijk gaat propage ren. Uit onderzoek onder huis artsen blijkt dat zeker hon derd mensen in Rotterdam jaarlijks baat zouden heb ben gehad bij een vroegtij dige reanimatiepoging. Bij patiënten met een hartstil stand is het onontbeerlijk om binnen vier minuten hulp te verlenen. De gemid delde aanrijtijd voor ambu lances in het Rijnmondge bied bedraagt ongeveer tien minuten. In Rotterdam zijn sinds 1979 door de Stichting Eerste Hulp bij Hartstoring 26.000 vrijwilligers in de reanima- tietechniek opgeleid. Uit on derzoek van de Rotterdamse GG en GD blijkt dat de af gelopen vier jaar bijna 600 patiënten door leken of am bulanceverpleegkundigen zijn gereanimeerd. Meer dan een kwart van deze mensen kon gezond uit het zieken huis worden ontslagen. Reanimaties door ambu lancepersoneel worden in toenemende mate ingeleid door leken. In de afgelopen vier jaar waren dat er meer dan honderd. Van onze correspondent BARCELONA - Bij de vliegramp gistermorgen in Noord-Span- je zijn twee Nederlanders omgekomen. Dat heeft de Nederland se ambassade in Madrid gisteren meegedeeld. De 34-jarige Rotterdamse wijnhandelaar Leo de Jong is een van de 149 slachtoffers, de identiteit van de andere Nederlander was nog niet bekend. Volgens Buitenlandse Zaken in Den Haag zou er maar één Nederlander in het toestel hebben gezeten. De Spaanse Iberia-Boeing 727 met 141 passagiers en 7 beman ningsleden sloeg gistermorgen rond half tien tijdens de lan dingsmanoeuvre te pletter tegen de 1026 meter hoge berg Oiz op slechts 30 kilometer van de eindbestemming, het vliegveld Son- dica van Bilbao in het Noordspaanse Baskenland. Dat gebeurde nadat het toestel eerst tegen een televisiemast op de berg was gevlogen. Het toestel kwam uit Madrid. Onder de slachtoffers bevinden zich bekende persoonlijkhe den zoals de voormalige Franco-minister van Buitenlandse Za ken, Gregorio Lopez Bravo; de huidige Colombiaanse minister van Werkgelegenheid, Gonzalo Guzman en de bekende Spaanse arts Jose Angel Portuondo, de Baskische specialist die de aller eerste Spaanse reageerbuisbaby heeft verwekt. Het is de derde zware vliegtuigramp in Spanje in nauwelijks anderhalf jaar tijd. Vervolg op pag. 5 DE compact-disc, het kleine zilverkleurige muziekschijfje, rukt op. Dank zij een groeiend aantal beschikbare titels schakelen steeds meer mensen over op het in geluidskwaliteit superieure alternatief voor de grammofoonplaat, zie extra op woensdag De regering Reagan staat onder maximale druk van Amerikaanse industriëlen en politici om de eigen markt te beschermen tegen een 'massale invasie van importgoederen'. De hoogte van de dollar heeft niet alleen het tekort op de Amerikaanse handelsbalans tot een ongekend niveau opgestuwd, er ontstaat daardoor ook een gevaarlijk geachte structurele onevenwichtigheid in de economische structuur van de VS. zie pagina 2 BREDA/ROME - Mgr. A. Si monis, met de Haarlemse bis schop Bomers op bezoek in Rome om de organisatie van het pausbezoek te bespreken, heeft gisteren in KRO's Brandpunt verklaard dat hij een einde wil te maken aan de activiteiten van Klaas Beuker. Beuker - voorman van de conservatieve RKPN (Rooms Katholieke Partij Nedrland) - reist diverse malen per jaar naar Rome om daar de Vati caanse instanties op de hoogte te stellen van de zijns inziens misstanden in de Nederlandse kerkprovincie. Mgr. Simonis: „Dat kan niet doorgaan zo. Ik vind het een slechte zaak dat Beuker bij diverse kardinalen zo gemakkelijk kan binnenlo pen. Hierdoor kan in Rome een vertekend beeld ontstaan van wat er in Katholiek Ne derland aan de hand is. Aan die situatie moet een eind ko men. Dat heb ik hier duidelijk^ gesteld". ROTTERDAM - Het Open baar Lichaam Rijnmond heeft grote twijfels over de wense lijkheid van een kerncentrale in Rotterdam. Volgens het li chaam gelden de bezwaren te gen de Maasvlakte als vesti gingsplaats in nog grotere ma te voor Moerdijk. Rij nmondgecommi teerde De Jong meent dat de vesti gingskansen voor Moerdijk groter zijn dan voor de Maas vlakte. Maar een kerncentrale op Moerdijk ligt heel wat dichter bij Rotterdam dan de Maasvlakte die 50 km. van de Maasstad verwijderd is. VOOR 'N STEM FAN Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. I"nIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: J n Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturei naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA, |JteIlen kan ook: 076-236911. i

de Stem | 1985 | | pagina 1