'en Profstatus voor springruiter Emiel Hendrix 'Ik beleef veel plezier aan tennis' WK VELDRIJDEN IN MÜNCHEN OP HARD EN GLAD PARKOERS mm Ploegenvoorstelling wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen NEGENDE TOERNOOI ZILVEREN BIERPUL untant m/v VAN ZEELAND PAGINA SPORT 2 Wedstrijden voor Zeeuwse wielertitels in Sluiskil lekker blijft bij Terneuzense Boys KORFBAL BASKETBAL Toernooi De Post TENNISSER PATRICK MARTEIJN: Jeugd speelt Vier Sterren- toernooi A55 ~nd hoe behendig a 'n snavel gebruikt N it de bomen. Hij holt» n nest erin te bouw» met andere spechte» aaide manier met ir an. Dat de grote bontf endigheid ook een ogen bezit zal duide® ee eigenschappen I rwacht van de fman Registeraccoutv te maatschap meteen kket, waarbij deskun- persoonlijke dien?, rop staan iten behoren o.a.: jaarrekening onder] iputertoepassingen s), een breed adviesge- informatievoorzienin» -ring. fusie, overname .subsidieproblematieÈ agstukken. conditie k. begeleiding in het d via onze internationa- ng omvat ondernemiti- profit instellingen en de osendaal en Terneuzen ressante perspectieven hap is zodanig dat assis- enheid wordt geboden kwaliteiten en studie aar het hoogste niveau ewerkers altijd klein ge- aantal vennoten, werker op 4 vennoten] gevorderde assistenten arieerd en tamelijk ze!-' ordt gewerkt met niet al 'et team staat onder de ntwoordelijke vennoot n met de vennoot regel ervaring binnen het ac- gevorderde N.lv.RA- diefase algemeen deelt, ing wordt naast het voor kelijke element van ken- dacht besteed aan per- pecten, die wij vooreen t beroep onontbeerlijk 7ATERDAG 16 FEBRUAR11985 T14 Door Bert Willemsen UAARLO - Emiel Hendrix heeft gekozen voor de status van professional. De Baarlo- se springruiter, die vorig jaar beslag legde op het Ne derlands kampioenschap, zette deze stap, nadat hij tot overeenstemming was geko men met 'De Optiebeurs', de firma die ook fungeert als shirtsponsor van Roda JC. Al eerder deed dat bedrijf zijn intrede in de paarde- sport als één van de hoofd sponsors van de stichting Het Nederlandse Olympiade Paard (NOP). Deze stichting wil de topruiters financieel in staat stellen hun beste springpaarden te behouden voor deelname aan de Olym pische Spelen. Ook Spargo, het toppaard van Emiel Hen drix, stond in de belangstel ling van het NOP. Hendrix: „Ik wil geen oude koeien meer uit de sloot halen, maar er bestonden principiële me ningsverschillen tussen het NOPen mij". De firma wilde haar spon soring in de paardesport uit breiden op het individuele vlak en vond Emiel Hendrix een aantrekkelijk 'reclame object'. „We hebben afge sproken dat we de bedragen niet bekend maken", aldus de springruiter, „maar het is wel voldoende om een groot gedeelte van mijn onkosten te dekken". Hendrix heeft er nooit een geheim van ge maakt, dat het onderhouden van een stal springpaarden op nationaal topniveau rond de honderdduizend gulden per jaar kost. In de hippische sport be staat er tussen de professio nals en amateurs weinig ver schil. Wel mogen de profs hun paarden een sponsor- naam meegeven. Dat gaat ook gebeuren met de dieren van Emiel Hendrix. Hij be seft dat de sponsoring hem ook verplichtingen oplegt. „Ik zal me nog iets professio neler bezig gaan houden met de sport", zegt hij. „Tot nog toe was het gemakkelijk om af en toe eens een concours te laten schieten. Dat kan ik nu niet meer doen, omdat ik de verplichting heb zoveel mo gelijk reclame voor de spon sor te maken. Bovendien zal ik constant over twee goede paarden moeten beschikken om.prestaties te leveren". Het enige nadeel van de prof-status is, dat Emiel Hendrix volgens de huidige reglementen niet meer in aanmerking komt voor deel name aan de Olympische Spelen. „Daar til ik niet zo zwaar aan", beweert de Baarlonaar. „Het is immers al weer een hele tijd geleden, dat een Nederlandse spring- equipe naar de Olympiade werd afgevaardigd. Je moet dan op het j uiste moment een goed paard hebben en daar naast dient de equipe sterk genoeg te zijn om uitgezon den te worden. Dan levert de sponsoring me meer voordeel op. Bovendien is het nog maar de vraag hoe lang de officiële profs van de Olym pische Spelen worden ge weerd. Ik wil nog niet praten over Seoel in 1988, maar vier jaar later zou het best al heel anders kunnen zijn". Emiel Hendrix is de vijfde Nederlandse profruiter. Henk Nooren, Sven Harm- sen, Bert Romp en Albert Voorn gingen hem voor. Hij heeft zich het Europees kam pioenschap als doel gesteld. „Ik ga me richten op de kwa lificatie voor het Europees kampioenschap. Het spring concours in Baarlo op zondag 5 mei betekent weer de ope ning van het 'buitenseizoen'. Na die wedstrijd en een con cours in Eindhoven wordt een eerste selectie van een zevental kandidaten voor het EK gemaakt. Daar wil ik bij zitten". Emiel Hendrix met zijn toppaard Spargo. „Ik ga me richten op de kwalificatie voor het Europees kampioenschap". - FOTO LÉ GIESEN Titelstrijd voor de technici wij uit schriftelijk oftelefo- ie-adres: Centraal Perso- 25, 3016 CA Rotterdam PER&HOFFMAN ANTS ountants-adminiatratieconsulenterJ en Terneuzen UtrechtZaandam'! jter is het werk van de is een onafhankelijk rd in computer ;sen zijn computers n 28 andere steden in ;n van Instituut terboekhouden n die het handmatig 5 maanden wordt u atig boekhouder tot )ert zelf een volledige uter. 2? !"rr >s oS f. t tl C 3 2 3' BASIC aanden voor iedereen computer werkt en wil speciale vooroplei- 3BOL- bi-opleiding) beroepsprogrammeur, a Mulo/Mavo-4 of toe- uterkunde van ca 6 maanden praten over computers verwerking 1 maand voor een edereen die net een wil leren omgaan. ?rboekhouden taanden voor onderne- n) uit het Midden- en een computer een ge- ing willen doen en voor ekhouden willen leren. ingen khouden. Balanslezen. tie en Automatisering mondeling onderwijs, d w z. indelinge les en in detussen- kontrolerende) schriftelijke kursuskosten en betere op- studiegids. iformatie: 03463-3222 i Linders, Antwoordnr. 3101. envelop zonder postzegel) M/V leidirrg nr(s)J Van onze sportredactie SLUISKIL - In Sluiskil wordt zondag 5 mei het wielerkam pioenschap van het district Zeeland verreden voor ama teurs, junioren, nieuwelingen en liefhebbers. De organisatie in handen van het actieve wielercomité Sluiskil - be staande uit Mariëtte van Ta- tenhove, Eddy van Hijfte, Frans Saerens en Herman Hobach - dat vorig jaar al de Zeeuwse wielerkampioen schappen voor de jeugd orga niseerde. Het parkoers is al bekend, let ziet er als volgt uit: ir. Le- yplein (start), Kanaalweg, ïilandstraat, Leidinglaan, Ca- lisvliet, Bosjesweg, iroenoord, ir. Lelyplein (fi sh). De nieuwelingen gaan als irsten van start om 12.00 uur 'oor een rit over 40 kilometer, e junioren rijden 60 kilome- en vertrekken om 13.00 lur; de liefhebbers gaan om 14.30 uur van start voor een :oers over 45 kilometer en als atsten komen de amateurs jan de beurt. Zij rijden 100 ki- imeter en het startschot linkt om 16.00 uur. Van onze sportredactie ERNEUZEN - Axelaar Arie Dekker heeft zijn contract als lefenmeester van Terneuzen- Boys, de zaterdagder- Beklasser, met een jaar ver- jlengd. Dat betekent dat Dek ker volgend seizoen aan zijn Tierde jaar bij de Terneuzena- fen begint. De Belgische oefenmeester jMaurice de Windt verlengde gijn contract met zondagder- jieklasser Terneuzen met een (jaar. De Windt gaat aan het jbegin van de nieuwe competi tie zijn vierde seizoen in bij terneuzen. Door Jean Nelissen MÜNCHEN - Het moderne veldrijden is vijf jaar geleden begonnen. De Belg Roland Libo ton luidde de nieuwe tijd in, toen hij in Wetzi- kon, bij Zürich, de macht overnam van de Zwitser Albert Zweifel. Het veldrijden ontwikkelde zich van een aardige hobby in de wintermaanden tot serieuze wedstrijd sport, compleet met klassiekers, duur betaalde vedet ten en.... massale belangstelling. Veldrijden is puur waar neembaar. Slechts een enkel lintje markeert het parkoers, waarlangs de crossers goed hoorbaar voor iedereen hun zware inspanning leveren. Er is nauwelijks een andere sport denkbaar, die tienduizenden bezoekers trekt, waarbij op speelse wijze zo intens wordt ingespeeld op de discipline van net publiek. En elke keer lukt het weer. Om te bewijzen dat het echt een aparte wereld is, wordt het wereldkampioenschap vrijwel elk jaar tijdens carna val gehouden. Als tientallen miljoenen mensen feestvieren, zetten de veldrijders aan voor de zwaarste inspanning van hun seizoen. Zo ook vandaag en morgen in München, waar de afgelopen dagen op het par koers, met als eindpunt het Olympisch stadion, centime ters sneeuw viel. De bevroren grond in aanmerking geno men, wordt het bij de beroeps renners een titelstrijd voor de technisch onderlegde crossers. All-round De Nederlandse kampioen Reinier Groenendaal zal de afgelopen dagen met bijzonde re belangstelling naar de weersberichten geluisterd hebben. Bij vorst krullen zijn lippen, als de dooi intreedt, wordt hij droevig gestemd. De tweede Nederlandse kandi daat voor de titel, Hennie Stamsnijder, maakt het niet zoveel uit. Hij is all-rounder. Als hij zijn dag heeft, is hij net zo goed op een ijspiste als in de modder. De kansen van Stam snijder, die het hele seizoen heeft geroepen dat alleen de regenboogtrui hem interes seerde, worden vrij hoog aan geslagen. Liboton. Zijn vier wereldtitels in vijf jaar tijd geven aan, dat men te maken heeft met een soort Merckx in bos, weiland, akker of park. Hij beschikt over de grootste atletische, ex plosieve macht, maar is mor gen in München enigszins in het nadeel, omdat hij deze ex plosieve macht minder kan gebruiken wegens het latente gevaar op de hard bevroren en gladde paden, waar technisch vermogen, stuurkunst en ba lans een zekere rol gaan spe len. Op het 3245 meter lange parkoers, waarop tamelijk veel gereden kan worden, wordt ook een rol toegekend aan Adri van der Poel en de Westduitse wegrenner Rai- mund Dietzen. De Nederland se bondscoach Cees Zoontjens denkt Liboton eindelijk ner veus te kunnen maken, „om dat wij in Stamsnijder, Groe nendaal en Van der Poel drie kanshebbers hebben." Lijmmiddel Explosief Eén ding staat vast: wie we reldkampioen wil worden, moet voorbij de Belg Roland Dit is idealistisch gedacht. Want al dragen de drie Neder landers hetzelfde oranje shirt, daarmee houdt ook alle ver dere saamhorigheid op. Zoontjens beseft ook wel dat de onderlinge na-ijver groot is. „Ik ben al blij als we tussen deze drie een niet-aanvalsver- drag kunnen sluiten", bekent hij. Geld als lijmmiddel, zoals dat in de wegploeg wordt toe gepast, is er niet. Het wereld kampioenschap van veldrij - ders is gewoon een individuele koers. Amateurs Zoals het parkoers er giste ren bij lag, is het zeer wel mo gelijk dat de nationale kam pioen bij de amateurs, Peter Harings, het podium bereikt. Bij de amateurs is echter ook een Belg favoriet, Yvan Mes- selis. Tot voor enkele weken was iedereen er van overtuigd, Roland Liboton; wie wereldkampioen wil worden, moet voorbij de Belg. dat de Brabander Frank van Bakel de titel in München niet zou kunnen ontgaan. Vooral niet toen de tweevoudige we reldkampioen Radomir Simu- nek aan zijn knie geopereerd moest worden. Van Bakel heeft onlangs in Gieten echter getoond dat hijom een woord te gebruiken dat tegenwoordig in is in de voetbalsport, niet voldoende 'stress-bestendig' is. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN In Gieten zakte Van Bakel na een schitterend seizoen volle dig door het ijs. En de vraag is of hij al genezen is van de deuk die zijn moreel daarbij opliep. TOGO - ONDO 2 (eerste klas), aanvang 14.00 uur; Atlas - Luctor (eerste klas), aanvang 16.00 uur; Zaamslag - Animo 5 (derde klas B), aanvang 17.00 uur. BC Sas 1 - Marathon 1 (beker), De Vlaanderen Sas van Gent, aanvang 13.00 uur. Van onze sportredactie TERNEUZEN - In sporthal 't Zwaantje te Terneuzen wordt vrijdag 31 mei de vierde editie van het De Post-zaalvoetbal- toernooi gehouden. Het toer nooi, georganiseerd door de Terneuzense zaalvoetbalvere niging De Post, begint om 18.00 uur. De deelnemende vereni gingen zijn: Cok uit Oostburg, Kravo uit Terneuzen, De Poot- er uit Axel, AZ uit Terneuzen, Voltreffers uit Terneuzen, Verpoorte uit Axel en het or ganiserende De Post. Er wordt een halve competi tie gespeeld door de teams. De wedstrijdduur is bepaald op tien minuten zonder rustpau ze. De finalewedstrijd duurt een kwartier. De finalewed strijd is gepland om 22.00 uur. Van onze sportmedewerker HOEK - De wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag 23 februari de ploe genvoorstelling om half tien in het clublokaal, café Atlanta te Sluiskil. Dit voor alle catego rieën. De amateurs worden dit jaar weer gesponsord door Hamelink/Van Kouteren/Die- leman. Verbrugge neemt de junioren voor zijn rekening, terwijl Van de Veegaete de nieuwelingen bekostigt. Deze voorstelling is voor iedereen toegankelijk. Diezelf de middag kunnen de nieuwe tricots worden getoond tijdens het clubkampioenschap, dat in samenwerking met de beide andere Zeeuwse wielervereni gingen, Theo Middelkamp en Zeeland, in Hansweert wordt verreden. De liefhebbers bij ten daar om twaalf uur de spits af voor hun 30 kilometer. Om 13.00 uur komen de nieu welingen aan bod met even eens 30 kilometer voor de wie len. De junioren starten om 14.00 uur voor hun 45 kilome ter, waarna de amateurs om half vier aan hun 65 kilometer beginnen. Van onze sportredactie TERNEUZEN - In sporthal 't Zwaantje te Terneuzen wordt vrijdag 10 mei de negende edi tie van het Zilveren Bierpul- zaalvoetbaltoernooi gehouden, georganiseerd door de Ter neuzense zaalvoetbalvereni ging De Post, met Jan de Wolf als grote animator. Het toer nooi begint om 18.30 uur. Ook dit jaar wordt er ge speeld om zilveren bierpullen - eerste tot en met de achtste prijs - en om de enorme wis seltrofee, waarop tot nu toe al leen nog maar de naam van Bliek genoteerd staat, de win naar van 1984. Voor het spor tiefste team is er weer een fair play-bal beschikbaar, vorig jaar gewonnen door FC Mo- I Door Kees Hamelink JZENDIJKE - Diegenen die «m kennen, zullen niet ver wonderd kijken als hij zegt: Ik beleef veel plezier aan ten- os Aan het woord is Patrick 'arteijn uit IJzendijke, de 25- ahge student aan de Techni- che Hogeschool te Eindhoven, laar beter bekend is als de «nnisser' Marteijn, die na dit wekeinde de koppositie heeft «houden op de ranglijst van iet circuit van de Zeeuwsch- laamse Tennisschool via 'verwinningen op Ronald an temortel en Jan WiUem ïartz. Dat Marteijn aan de tennis- port veel plezier beleeft, Is «m zeker aan te zien. Niet al- Wn langs de tennisbaan, oaar zeker ook op de baan e'f. Want wie kent hem niet js diegene die de baan la tend betreedt, in de onmoge- Jkste standen de bal probeert ®rug te slaan, maar ook als pne aan wie het niet te zien ia afloop van een partij of J gewonnen of verloren eeft. Uiterlijke schijn? Pa- kk Marteijn daarover: „Ik n vooraf niet met de partij *Z1S en ook na afloop niet eer. Het Winnen blijft be- bgrijk op het moment dat je bezig bent. Niet daarvoor en ook niet daarna". Resolute woorden van iemand die pas op 16-jarige leeftijd een tennisracket in de hand nam. „Ik had altijd al willen tennissen, maar de kos ten waren vroeger relatief te hoog", aldus Marteijn. „Ik be gon toen met tennissen zonder enige vorm van lessen. Hard- stikke leuk, maar wel ver keerd. Techniek is de basis van het tennisspel, die kan al leen maar worden aangeleerd via lessen", zegt hij. Zijn aan- vangsleeftijd staat in schril contrast met de leeftijden waarop tegenwoordig wordt begonnen. „Ik zou het niet op kunnen brengen zoveel te trai nen", zegt hij. Toch behoort Patrick Mar teijn tot de Zeeuwsch-Vlaam se top en menigeen zal het er over eens zijn dat hij zelfs meer in zijn mars heeft. Ont breekt de ambitie? „De ambi tie ontbreekt niet, ik zal ook altijd proberen hoger en beter te spelen". Na zijn verloren finale in het C-toernooi van Hulster Ambacht tegen Coen Dobbe- leir was het opvallend dat Marteijn het seizoen daarop (nu twee jaar geleden) vrijwel geen enkel toernooi speelde. De algemene opinie was dat Marteijn 'bang' was op de B- lijst te worden geplaatst. Mar teijn: „De sterktelijsten inte resseren mij niets. Ze kloppen ook vaak niet. Overigens is het wel goed dat ze er zijn, hoewel men in het spelen kan worden beperkt als men te hoog is ge klasseerd". De speelwijze van Marteijn komt wel eens over alsof hij niet serieus bezig zou zijn. Ris kant geslagen ballen zijn daarbij veelbetekenend. Mar teijn daarover: „Ik neem in derdaad veel risico, maar ik zoek wel de momenten uit. Ik zou misschien meer punten kunnen scoren als ik dat niet deed, maar aan de andere kant vind ik het plezierig als zo'n bal dan lukt. Die vergeet ik dan nooit meer". Wat zijn actieve tennispe- riode betreft, is het zeker ver meldenswaard dat hij met Han Petiet één van de sterk ste, maar zeker ook één van de bekendste 'dubbels' vormt in Zeeland. „Ik vind het dubbelen veel gezelliger. Han en ik van gen elkaar uitstekend op. Ook op momenten als het wat min der gaat", aldus Marteijn. Als lid van de technische commissie van de Oostburgse club Ludo et Emergo vindt hij het uiteraard jammer dat het eerste team uit elkaar Is ge vallen vanwege het vertrek van Conny Baarends (verhui zing) en Serge Carpentier. „Dat is jammer van het team. Voor mij is de competitie een clubgebeuren, hoewel ik het soms wel kan begrijpen dat men vertrekt. Maar ik ben het daarmee niet eens, zeker niet met de manier waarop. Dat staat me wel eens tegen", zegt hij. Sterke kanten, zwakke pun ten, moeilijke tegenstanders, links- of rechtshandig, het deert Patrick Marteijn alle maal niet. „Het zit niet zozeer bij jezelf. Tennissen blijft voor mij ontspanning. Het is jam mer dat sommigen dat op ho ger niveau niet altijd kunnen. Die krijgen dan verbeelding", aldus Patrick Marteijn, die van dat laatste overigens geen last heeft. Patrick Marteijn, de ta lentvolle tennisser uit IJzen dijke, die momenteel de ranglijst aanvoert in het cir cuit van de Zeeuwsch- Vlaamse Tennisschool. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER lenkreek en ook de sportiefste speler zal worden gehuldigd. Organisator Jan de Wolf is er weer in geslaagd enkele zaal voetbaltoppers naar de Ter neuzense sporthal te trekken. Arie Rietdijk en Frans Bouw man, de nationale zaalvoet balcracks, spelen mee in de negende editie van het Zilve ren Bierpul-toernooi. De deelnemende vereni gingen zijn ondergebracht in twee poules. In de A-poule ko men uit: De Post, Terneuzen; Bliek Breda; 't Wagenwiel, Axel en Buitenlust, Cadzand. In poule B spelen: Bliek Ter neuzen; 't Witte Huis, Sas van Gent; FC Molenkreek, West- dorpe en 't Keldertje, Terneu zen. De teams in de poule spelen een halve competitie. Daarna worden de kruisfinales afge werkt. De wedstrijdduur is bepaald op elf minuten per wedstrijd. Alleen het finale duel, dat om 21.30 uur begint, zal twintig minuten in beslag nemen. De prijsuitreiking in de kantine van de Terneuzen se sporthal is gepland rond 11.15 uur. Grensrechters bij het toer nooi zijn de Terneuzense 'spe cialisten' Piet en Ko van Esch en als scheidsrechters funge ren Jo van de Voorde, Piet Herrebout en Wim Boeye. De toegang is gratis. Van onze tennismedewerker HULST - Sporthal Den Dui- laert is zaterdag het strijdperk voor de derde en laatste ronde in het Vier-Sterrentoernooi, het toernooi tussen de vier Zeeuwsch-Vlaamse tennishal len. In verband met de banen- capaciteit komt alleen de jeugdcategorie in actie. Na twee ronden leidt de Ador-hal in deze categorie met 50 punten. Den Dullaert is tweede met 35 punten. Jarino en De Vlaanderen volgen op ruime afstand. De partijen beginnen om tien uur. Om half zes worden He laatste nartiien pesneeld.

de Stem | 1985 | | pagina 7