ctie- lerea BERT DE VRIES IN SCHOONDIJKE Problemen in het bedrijf? Bel een crisis-manager Rompslomp en ergernis aan de Benelux- grenzen Hoe erg is het met de sex in Hulst? NAARS M/V IT0R(TRICE) 'Ik probeer wel eens wat boeiender betogen te houden' In deze Gids Weekend: of een troubleshooter B.V. m/v [ZATERDAG 16 FEBRUAR11985 I Uiua* Dtll GCli uiiöio-iiiaiiayei Alle radio en tv-programma's van het weekend De vvd richt zichzelf ten gronde, op de PvdA is helemaal geen staat meer te maken en het CNV en de kerken moeten eindelijk maar eens kiezen tussen een paar cent minder en anderhalf miljoen werklozen méér. Wie zei ook weer dat CDA-leider De Vries zo onzeker was? Van Den Haag naar Schoondijke en terug - De Vries over RSV, de verkiezingen, deformatie, kruisraketten en kerncentrales, het zwarte circuit en zijn eigen imago: „Als ik saai hen blijft dat zo. Ik ga mezelf niet veranderen. I Charisma Kwetsbaar Vergeten Identiek rto 1M \\W\)\ lomst zelf, moet u liden meenemen: loon of uitkering |van giro- en bank- aarbankboekje(s) udiebeurzen, [andere uitkeringen aling van fente op leningen, studiekosten, aftrekbare kosten. bst u waar en wan- Itructiebijeenkomst It welkom. trke lendijke. DNISCH 116110, TST 35. Ide belastingdienst pSTRATIES van de vesti ngen gemaakt voor o.a. Jomotiondoeleinden. fcrieren van eenvoudige komplete vliegtuigen en In wij een aantal |envaardigheid. 3rn de opleiding tot Irichten aan onderstaand [lefonische afspraak, tel 'Ik denk dat we, politiek gezien, het dieptepunt voorbij zijn' 'De zaal in Schoondijke: „Hier in Zeeuws Vlaanderen zeggen we: Ge moet zaaien naar de zak". Door Frans Boogaard DEN HAAG - Plotseling gaat De Vries rechtop zitten: „Wij hier belang bij? Dat is absurd! Ik zip dit als een truc!" |d b.a. met een omzet sn 35-tal personeels- en afnemers de handel ;ad en pootgoed. werkgebied 8 Boeren- vullen, dient men opleiding, met kommer- lebben gevolgd; bben; leidinggevende funktie, nderneming; bied of genegen te zijn ral het aanvangssalaris 100,— bruto per maand, kundaire arbeids- te richten aan CAV, 104 GL Dongen. Vlammende ogen, verontwaardig de blik. We rijden halverwege Rot terdam en Antwerpen, en zojuist heeft de fractieleider kennis genomen van het verwijt dat het CDA met op zet Van Aardenne heeft laten zitten, omdat het politiek gezien deze partij niet slecht uitkomt de coalitiegenoot met een sterk beschadigde vicepre- mier de rit te laten uitzitten. De Vries, ontstemd: „Zo blijf je be zig. Eerst in december het verwijt dat we hem lieten zitten, dat we hem niet vroegen op te stappen. En nu weer het verwijt dat we hem laten zitten. Ik zeg je: hier is van ons uit gezien geen enkel partijpolitiek belang in het ge ding. Als dat wél zo was zouden we gewoon meehuilen met de wolven in het bos, hadden we Van Aardenne wèl weggestuurd. En daar hadden we dan bij de kiezer ook nog oneindig veel meer waardering voor gehad." Milder: „Mijn standpunt is en blijft dat je vijftien jaar RSV-beleid, vijf tien jaar wanbeleid, niet op rekening van één man kunt schrijven. Als het zó lang misgaat is er méér aan de hand dan het disfunctioneren van één persoon. Dat heb ik in de Kamer ook proberen uit te dragen: dat de Kamer, dus ook het CDA, evenzeer ernstige fouten heeft gemaakt, en ook onze eigen bewindslieden. De scheepsbouw die werd opgeborgen in een beleids commissie, die verlies-participatiere- geling," Feller weer: „Maar kennelijk heb ben sommigen er behoefte aan het CDA te betichten van trucs, van doortrapte gemeenheden. Gelukkig loop ik geleidelijk aan al iets langer mee in de politiek. Ik ben niet van plan me daar steeds druk om te ma ken." Half vier in Den Haag, was de af spraak. De Vries heeft een uitgestelde spreekbeurt in het Zeeuwsvlaamse Schoondijke, en nu hij er al een keer verstek heeft laten gaan, wil hij de tweede keer niet te laat komen. „Het is ver rijden, maar dat heeft het voor deel dat je onderweg nog eens kan nadenken over je tekst," klinkt het mededeelzaam. En de daad bij het woord voegend: „Weet jij hoe het zit met dat belas tingkantoor in Oostburg? Blijft dat open? Dus dan hoef ik daar niks meer over te zeggen!" Dat de Belgische frank flink is ge kelderd is de fractieleider ook be kend, maar de grensarbeider moet natuurlijk wel bedenken dat vroeger de gulden zwakker stond. „En dan hoor je ze niet." Over de brugtunnelverbinding over de Westerschelde hoeven de Zeeuwsvlamingen geen concreet nieuws .te verwachten: „Vroeger re kenden ze er wel eens op dat een f rac- tievoorzitter zo'n oeververbinding even kwam toezeggen. Maar nu zijn de mensen gelukkig toch wat realisti scher." De kraakheldere vrieslucht („ik hou niet van die sombere landschap pen"), het gasverbruik („ik zit na ne gen maanden op driekwart van vorig jaar; een toeslag lijkt dus niet nodig") en het overhaaste vertrek door een raam van het Kamergebouw, vorige week, van WD-leider Nijpels („het kan geen kwaad af en toe wat aan conditietraining te doen") doden ver der de tijd tot Rotterdam. Daar begint De Vries zijn stukken nog maar eens door te nemen. Want ook in Zeeuws Vlaanderen komt hij liefst beslagen ten ijs. Zomaar opeens was hij daar, in het najaar van '82: Van Agt verdween bijna van de ene op de andere dag naar Brabant, Lubbers werd premier, en De Vries, die - zoals ooit, niet zon der ironie, werd opgemerkt - tot dan vooral de wijziging van de fabrieks aardappelverwerking en het mis bruik van de Wet beperking ca deaustelsel in zijn warme belangstel ling liet delen, werd aangezocht de CDA-fractie te leiden. Saai, politiek onderontwikkeld, het charisma van een zak patat, vreesden fractieleden. Maar na ruim twee jaar heeft De Vries zijn draai gevonden. „Dat er kritiek blijft is een onvermij delijk aspect van deze baan. En als ze zinvol is ben ik zelfs bereid ernaar te luisteren. Ik probeer weieens wat le vendiger, wat boeiender betogen te houden. Maar verder? Ik denk dat men mij neemt zoals ik ben. En dat zal moeten, want ik weiger verhalen te gaan houden waar ik niet achter sta." Een handgebaar: ander onderwerp. Buiten schiet de grenspost Hazel- donk voorbij. In het begin, toen Lubbers-I nog maar net het Catshuis had bezet, gin gen regering en regeringsfracties graag het land in om te verhalen over de noodzaak van pijnlijke bezuini gingen. De geest van Ruding, de aan pak van Lubbers: na zeven vette, zouden zeven magere jaren komen. De boodschap leek soms gebracht met het leedvermaak van een masochist. Het thema is nog steeds populair in christendemocratische kring, maar sinds vorig najaar is er in de speeches van het supertrio Lubbers/Bukman/ De Vries toch een element bijgeko men: dat het goed gaat, dat het met harde hand gevoerde beleid vrucht begint af te werpen. De Vries, ter hoogte van Antwerpen, herhaalt nog maar eens de diepere bedoelingen van het drie-sporen-beleid (rende- Bert de Vries: „Als ik zoiets hoor, dan zeg ik: óf het is niet goed, óf 't deugt niet". - fotO'S de stem cor j. de boer mentsherstel in de marktsector, her stel werkgelegenheid, een lager over heidstekort) en plakt er automatisch de actuele positie van het CDA ach teraan. „Er wordt nogal eens op gewezen dat het bezuinigingsbeleid te straf is geweest, dat het ook wel wat minder had gekund. Maar dan was het econo misch effect nul geweest. Ik kan best begrijpen dat werklozen en andere uitkeringsgerechtigden zich door ons in de kou gezet voelen, ik wist van te voren dat dit beleid ons kwetsbaar zou maken. Maar ik denk dat we, po litiek gezien, het dieptepunt voorbij zijn. Door RSV staan we nu weer even wat zwakker in de peilingen, maar in oktober/november vorig jaar stonden we goed - veel beter dan een jaar daarvoor." In dat licht vermag de uittocht- met-luide-trom van menig CNV-er of ander overtuigd christen op De Vries ook niet bijzonder te schokken. „Met het CNV hebben we uitgebreid over legd, en uiteindelijk blijkt het enige verschilpunt de sociale zekerheid te zijn. In feite gaat het daar ook de ker ken om." Fel: „Maar ik zou nu de kerken wel eens de vraag willen voorleggen waar ze op uit zijn: volop werk in de jaren negentig en wat minder loon, óf an derhalf miljoen werklozen en een zwart circuit van 50 miljard. Men wil het allebei, werk én loon, maar men mist het zicht op de economische realiteit. En kwalijker nog: men sluit de ogen voor hoe mensen op economi sche ontwikkelingen reageren. Je kunt de belasting- en premiedruk niet eindeloos blijven opvoeren, zoals we al jaren hebben gedaan. Als de burger merkt dat hij van elke gulden maar drie dubbeltjes overhoudt, wordt de verleiding hem te machtig. Zullen het zwarte en grijze circuit enorm in omvang toenemen. En blij ven de minder handige mensen op hun absolute minimum zitten. We hebben het toch met de tweeverdie ners gezien? De opzet was een gelijke belastingvrije voet, maar als dan blijkt dat man en vrouw samen erop achteruit gaan, moet de vrouw weer naar de keuken. Je hele mooie ver haal is weg, en je zit weer in de harde praktijk van het leven." Inmiddels is Schoondijke bereikt, en laat De Vries zich lovend uit over zowel de kleinschaligheid van het dorp als de vriendelijkheid van het autochtone electoraat, dat overigens in hem niet direct een Bekende Ne derlander ziet. Café-restaurant Zeelandia althans weigert de fractieleider een maaltijd 'omdat zo het biljarten begint', maar dat steekt De Vries geen seconde. On derweg naar Breskens (Zeelandia blijkt meteen de enige eetgelegenheid in Schoondijke) roemt hij nog het staaltje van kameraadschappelijke burenhulp waarvan hij zojuist getui ge was („Zag je dat? Daar werd een vrouw geknipt, gewoon in de gelag zaal!"), pas even later beseffend dat dit nu net een klein deeltje was van het door hem zo verfoeide zwarte cir cuit. Warm eten in Breskens kan binnen een kwartier, en al om kwart voor acht is De Vries terug in Schoondijke, waar in zaal Wijffels/De Vriend schap een honderdtal Zeeuwsvlamin gen geduldig zit te wachten. Typisch Zeeuwsvlaams? Afdelingsvoorzitter Ron Jacobs opent de vergadering op grootse wij ze. „Als gij bidt," gaat hij voor, „ga dan in uw binnenkamer en bidt tot uw Vader. En gebruik geen omhaal van woorden zoals de heidenen, want zij denken daarmee gehoor te vinden." Maar na het Onze Vader wil toch ook Jacobs weieens weten waarom er maar zo weinig van het CDA-pro- gram wordt verwezenlijkt; hoe het zit met de sociale zekerheid, die net als het veer Vlissingen/Breskens al lang geen sociale zekerheid meer is: hoe De Vries aankijkt tegen de industrie, het midden- en kleinbedrijf, de grensarbeid. En tegen het overheids tekort, „want hier in Zeeuws Vlaan deren zeggen we: ge moet zaaien naar de zak, dat betekent: niet meer uitge ven dan je hebt. Dat wordt in Den Haag nog wel eens vergeten." De Vries begrijpt de wenk, rekent voor dat het jaarlijks tekort van Ru- ding 365 keer de opbrengst van Eén »roor Afrika is, dat het CDA ten on rechte een a-sociaal beleid wordt ver weten en dat de PvdA nog helemaal geen spoortje van crisisbeheersing heeft getoond. Jacobs toont zich tevreden - „ik denk dat dit ons allen een hart onder de riem gestoken heeft" - en De Vries laat zich nog slechts verrassen door partijgenoot Arnoldi, die een eigen versie heeft van het driesporenbeleid: een minimum-loon van 1400 schoon, op alle lonen daarboven 60% belas ting en de rest van het financierings tekort dekken door optrekken van het BTW-percentage. De Vries belooft studie van het alternatief. In de auto wil de CDA-leider graag toelichten waarom hij ook deze avond weer de PvdA - „de oppositie heeft geen weerwoord, door het niet uitko men van haar economische voorspel lingen brengt ze zichzelf steeds meer in verlegenheid" - zo het jak uitbor stel! Terwijl hjj toch samenwerking met deze partij na de verkiezingen van '86 niet uitsluit. „Als het beleid een succes is zullen we alleen al om redenen van politiek fatsoen natuurlijk eerst met de WD gaan praten. Maar mocht dat tot niets leiden, dan doen we dat ook met de PvdA. Centraal staat voor mij dat het beleid op hoofdlijnen kan worden voortgezet. Dat kan met de WD, of het ook met de PvdA kan zal dan moeten blijken. Maar ik heb weieens het gevoel dat die met een jaar ver traging alles accepteert wat het kabi net heeft gedaan. Ik vind dat eerlijk gezegd wat goedkoop. Eerst nee roe pen tegen een 3-procents korting op de uitkeringen als die 80 zijn, en een jaar later zelf de uitkeringen op 75% zetten. Misschien trek ik me dat per soonlijk wat te veel aan, maar ik vind dat als de PvdA consequent zou zijn, ze nu al zou moeten beloven alle kor tingen op de sociale zekerheid en ambtenarensalarissen straks weer ongedaan te makgn, zoals dat in zeke re zin bij de kernwapens is gedaan. Als de PvdA die kortingen niet terug draait, is ze heel onwaarachtig bezig. En stemt ze feitelijk met terugwer kende kracht in met het kabinetsbe leid." Al met al zegt De Vries de nabije toekomst niet somber in te zien. Want hoewel ook na '86 nog een beleid zal moeten worden gevoerd waarbij de collectieve sector de pas inhoudt en de particuliere en marktsector het grijze circuit (verder) zullen moeten indam men, zal de pijn van deze maatrege len door de doorwerking van al geno men bezuinigingsmaatregelen naar verhouding meevallen. Kruisraketten en kerncentrales le veren, in de optiek van de CDA-leider evenmin grote problemen op. „Wat de centrales betreft onderscheiden we ons van de WD door onze terughou dende opstelling, terwijl de VVD er liefst meteen een handvol bouwt. En wat de raketten betreft: de peilingen wijzen uit dat het 1-juni-besluit van vorig jaar ons nauwelijks iets van on ze winst heeft gekost." Dat de verklaring hiervoor zou kunnen liggen in het gegeven dat toen tot de feitelijke plaatsing nog niet werd besloten, wijst De Vries van de hand. „Het rakettenvraagstuk ligt in onze partij heel genuanceerd. En je maakt mij niet wijs dat alle voorstanders van plaatsing hebben gedacht: die Russen stationneren toch wel, en alle tegenstanders: ze stoppen er wel mee. Dat is me net iets té toe vallig." Ervan uitgaande dat 'Genève' tij dig niks oplevert en de Sovjets voor I november, de Nederlandse peildatum; ook geen raketten meer ontmantelen en Nederland düs conform het 1-juni- besluit ook tot plaatsing overgaat, voorziet De Vries nog geen moeilijk heden. „Het lijkt dan alsof het veilig heidsbeleid van CDA en WD iden tiek zijn, maar ik herinner toch even aan het kernwapendebat van vorig jaar. Het CDA had daarin een zeer genuanceerde opstelling, de WD toch vooral een koude oorlogs-ver- haal. De kiezers zullen zich dat weten te herinneren." En meteer. een voorschot nemend op het debat: „Bovendien zullen we het toch ook nog uitgebreid moeten hebben over de korte dracht-wa pens." En terwijl de CDA-wagen met chauffeur met grote snelheid het Zeeuwsvlaamse polderlandschap doorkruist, neemt dr. De Vries ook nog maar eens ferm afstand van het verwijt dat de huidige regeringsfrac ties te veel mee-regeren, zich te vroeg hebben vastgelegd op het stalen stra mien van het regeerakkoord. „Een heel boeiend verwijt," taxeert de CDA-leider. „Want als je de parle mentaire periode pakt sinds de nacht van Schmelzer, dan zie je dat juist niemand nog met het CDA wilde re geren zonder spijkerharde afspraken. En juist nu het CDA dankzij die af spraken in de ogen van anderen weer betrouwbaar zou worden, moeten we weer van die afspraken af." De Vries schudt mistroostig het hoofd: „Als ik zoiets hoor, dan zeg ik: óf 't is niet goed, of 't deugt niet." Het laatste uurtje terug naar Den Haag - het is middernacht geweest - blijft het stil in de CDA-wagen. De Vries studeert hard. Nu ook in de wetenschap, dat er meer naar de zak moet worden ge zaaid.

de Stem | 1985 | | pagina 13