>u ik ui een lus trien? :mie Huijbregts wilde algehele afgelasting Andrea Schone oppermachtig NAC wil Hoogenboom ue ENF25,-. NATIONAAL RECORD OP VIJF KILOMETER Resultaten WK schaatsen dames i antwoord. Ria Visser mee naar Inzeil WERELD- RECORD TEGEN 'WIL EN DANK' MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 rbank auto-verzekering FEBRUARI, .25 UUR 1XbOnO:RKl WWKKANS VANUWIMN t£, rijkspostspaarbank |C0MPETITIELE1DER SCHUIFT ZWARTE PIET NAAR CLUBS 'ROUTINE IN DE ACHTERHOEDE f^50 luurlijk. U ontvangt le- of Plusrekening naakt. andere voordelen idegirorekening tenterekening kunt |rgeld terugboeken inderopnamekos- |gboeken.Over het rentepercentages 1:53/4%. Ven? Haal defolder ïlefonisch aan- |ndagt/m vrijdag tot nrc STEM SDCF& Voor uw tegen concurrerend tarief. Int. 01804-13758. 's een gemiddelde van 6 \id-Lotto weer volop kans aal een speciaal formulier, veek inleveren! Uw formu- op een van de vele gratis Volvo 340 Winner f250,- f 25,- postgiro fstraat 68. 3032 CM Rotterdam, om van te doen afschrijven f 10,- wegens fland totaal 500 m 3000 m 1500 m 5000 m 1 Andrea Schone (ODI)173.853 41,0 1) 4.34,49( 1) 2.05,47( 1) 7.32,82 1) 2 Gabi Schonbrunn (ODI)176.798 42,2( 9) 4.37,27( 2) 2.08,10( 3) 7.36,87( 2) 3 SabineBrehm (ODI)177.122 41,7( 5) 4.41,96( 5) 2.06,15( 2) 7.43,79( 4) 4 Yvonne van Gennip (Ned) 178.067 42,5(10) 4,39,12( 4) 2.09,48( 5) 7.38,87( 3) 5 Olga PlesjKova (Sov)179.588 42,8(12) 4.44,12( 6) 2.08,46( 4) 7.46,15( 5) 6. Heike Schalling (ODI) 179.963 43,7(21) 4.37,86( 3) 2.09,49( 6) 7 47,90( 6) 7, Seiko Hashimoto (Jap)180.134 41,4 3) 4.49,09( 7) 2.09,64( 7) 7.53,40( 7) 8 Irma Fatejeva (Sov)181.360 41,3( 2) 4.53,87(13) 2.09,68( 8) 7 58,57 (10) 9 Marieke Stam (Ned) 182.427 43,0(15) 4,49,18( 8) 2.11,48(11) 7.54,04( 8) 10 Annette Carlen(Zwe)182.821 42,9(13) 4.52,31 (12) 2.10,64( 9) 7.56,59( 9) 11 Geum Hyon Pak(NKo)183.250 42,1 8) 4.51,67(11) 2.11,16(10) 8.08,37(14) 12 Thea Limbach (Ned) 184.129 43,2(17) 4.53,87(14) 2.11,95(12) 7.59,68(11) 13, Angelika Hassmann (BrD)186.262 44,4(24) 4.50,54( 9) 2.15,46(20) 8,02,86(12) 14 Marie-France van Helden (Fra).. .188.168 43,8(22) 454,09(16) 2.15,83(23) 8.20,77(16) 15 Jasmin Krohn(Zwe)189.415 44,7(26) 4.53,96(15) 2.17,00(26) 8.20,56(15) 16 IrmaBogotova(Sov)195.938 54,7(31) 4.51,07(10) 2.12,85(16) 8.04,44(13) 17 AlieBoorsma(Ned)135.158 42,0( 7) 4.54,17(17) 2.12,39(14) T11 Andrea Schone. ■IIIIIIMilll'l llll'lll ll re late explosie van Van Gennip Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - Ria Visser reist morgen met de da meskernploeg af naar het Zuidduitse Inzeil voor een trainingskamp. De schaat- ster, die afgelopen donder dag voor het wereldkam pioenschap door een aan val van buikgriep moest worden vervangen door Ali Boorsma, bleek zater dag al koortsvrij. Wel had zij tot gisteravond nog last van hoofdpijn. In Inzeil zal worden be keken in hoeverre Visser in conditie is achteruit ge gaan. Mocht dat meeval len, dan zal zij komend weekeinde mee selecteren voor het WK sprint in Hee renveen van een week la ter. Slaagt Visser er niet in -en dat staat bijna vast - om de tweede beschikbare plaats te veroveren, dan blijft zij in Beieren om deel te nemen aan de strijd om de Gouden Schaats op 22 en 23 februari. Ook de an dere 'afvallers' voor Hee renveen (Van Gennip plaatste zich al via haar Nederlands kampioen schap sprint) blijven in In zeil. SARAJEVO - De explosie kwam dan toch nog. Drie afstanden lang had Yvonne van Gennip tijdens het wereldkampioenschap voor vrou wen in Sarajevo zich bewust of onbewust in gehouden. Twijfels over de mogelijke gevolgen van haar kort stondige griepaanval verhinderden de 20-jarige Haarlemse tot het uiterste te gaan. Maar de het toer nooi afsluitende 5 kilometer betekende de bevrijding. Hier zette zij 7.38.87 neer, tien minuten lang de beste prestatie ooit op een laagland- baan en na de rit van de na drie afstandszeges al zekere wereldkampioene Andrea Schone, die een echt wereldre cord vestigde met 7.32.82, een oersterk Nederlands record. Tevens resulteerde Van Gen- nip's uithaal in een nieuwe nationaal record grote meer kamp met een puntentotaal van 178.067. De vijf kilometer van Yvon ne van Gennip vormde het ab solute hoogtepunt, wat Neder land betreft althans, van een toernooi, dat op de eerste dag zwak werd ingezet. Het Euro pese kampioenschap van half januari in Groningen mocht dan qua puur resultaat (Van Gennip tweede, Visser vierde, Limbach zevende, Mulder elf de) meer waarde hebben, in Sarajevo toonde vooral Van Gennip aan de komende jaren te kunnen uitgroeien tot een vechtjas met klasse. Haar vierde stek in het eindklasse ment viel tegen gezien de te hoog gespannen verwachtin gen. De eerlijkheid gebiedt echter te constateren dat bin nen de huidige verhoudingen van het internationale vrou- wenschaatsen die vierde plaats het hoogst haalbare was op de Zetra-piste van Sa rajevo. De Oostduitse trein bleek namelijk in het Zwitserse Da- vos na het EK op het goede spoor gezet en dat resulteerde in plaats 1, 2 en 3 voor Schone, Schonbrunn en Brehm. „Die Oostduitse meisjes zijn sinds Groningen sterker geworden en ik ben stil blijven staan", zo concludeerde Van Gennip. Of die conclusie helemaal terecht was, valt echter te be twijfelen. Eerder speelde mee dat Van Gennip na haar twee dagen durend ziekbed niet de durf op kon brengen om op de eerste dag van de strijd om de wereldtitel echt diep te gaan. Daarbij overigens 'geholpen' door coach Tjaard Klooster boer, die zeker op de 3 kilome ter van zaterdag zijn pupil op een te hoog schema (4.37) weg stuurde. Dat werd namelijk bewezen door de tussentijd van Van Gennip gisteren op de 3000 meter tijdens haar race op de 5 kilometer tegen de Oost duitse Heike Schalling. Bij het passeren van de finish na 3000 meter bleef de electronische tijd staan op 4.32.8, een dag eerder goed voor de overwin ning op de tweede afstand van het WK. En dat terwijl Van Gennip zaterdag 4.39,12 als eindtijd liet noteren. Probleem Van Gennip zelf was realis tisch genoeg om toe te geven dat zij misschien niet alles er uit heeft gehaald wat in de prijzenpot (alleen de 5 km. le verde haar via een derde plaats een medaille op) zat. „Het probleem voor mij was dat ik voor dit toernooi eigen lijk niet wist wat ik kon. Mijn zelfvertrouwen verdween door die griepaanval. Na za terdag ging het beter. Mijn be nen voelden steeds beter aan. Op de 1500 meter ging het al leen verkeerd omdat ik te ont spannen was. In de eerste ron de liet ik zeker een seconde liggen. Dat was stom. Pas op de 5 kilometer ging het echt goed. Toen gleden alle twijfels van mij af. Ik voelde plotse ling dat ik weer vorm had. Te laat, dat geef ik toe". Tjaard Kloosterboer en Yvonne van Gennip zijn blij na de race van de Nederlandse, die een nationaal record op de vijf kilometer opleverde. - fotoanp Toch treurde Van Gennip niet lang. „Ik heb hier veel ge leerd. Voor het volgend sei zoen heb ik nu een boel waar ik aan kan gaan werken. De 1500 meter moet gewoon beter. En de sprint natuurlijk. Als ik er dan in slaag om op de lange afstanden het niveau van dit seizoen vast te houden, dan kom ik een eind", zo keek de Haarlemse alweer vooruit. Coach Kloosterboer wilde niets van kritiek op zijn voor zichtige aanpak van afgelopen weekeinde weten. De Heeren- veener, daarbij gesteund door fysio-therapeut Ab Meijerink: „We mochten niets forceren. Als Van Gennip op de 3 kilo meter tot de grens was gegaan, Door Chris van Nijnatten BREDA - De gisteren en za- jwdag slechts zeer gedeelte lijk verspeelde competitieron- Jes in de ere- en eerste divisie wkben de KNVB en de clubs w de problemen gebracht en landenlijsten een nogal jjwtekend beeld gegeven. Van achttien geplande wedstrij- -n in het betaald voetbal konden er slechts zeven door- Wig vinden. Minder dan vijf- "S procent dus, maar in tegen ging tot voorheen vond k.NVB-competitieleider Jan Huijbregts in dat gegeven Wen aanleiding om het gehele P'ogramma te schrappen. «Ik heb tijdens de algemene ®ergadering van de sectie Be taald Voetbal voorgesteld eni- wedstrijden in juni te plan- "er) om zodoende wat ruimte Stligen. Er is immers al het ,'en en ander aan duels afge- titiewedstrijd spelen. Dan ben ik natuurlijk uitgepraat. In dat geval besluit ik niet meer tot algehele afgelasting, ik heb al problemen genoeg om bin nen de gestelde termijn de competities af te ronden". Huijbregts vermoedt, dat de in het afgelopen weekeinde afgelaste wedstrijden over vier weken worden gespeeld. „Ik weet dat nog niet zeker, misschien benutten we wel een woensdagavond. Vooral de eerste divisie gaat problemen opleveren. Je hebt daar de ge wone competitie, parallel daaraan loopt de periode competitie, waarin je toch een beetje het overzicht moet be waren. En dan volgt er ook nog een nacompetitie. Ik ga hier in de komende week maar eens over piekeren". Onwaardig aldus Huijbregts. „De ^er Ruts, voorzitter van PSV, 'eek daar echter een fel te enstander van en hij kreeg een meerderheid van de clubs I ctJter zich. De meeste clubs 'en per se in het weekeinde an 2 juni hun laatste compe- Het liefst had de competitie leider het volledige program ma uitgesteld. „Ja, als ik een eerlijke keuze had mogen ma ken, was er niet gevoetbald. Ik denk dat dat ook in het belang van de toeschouwers was ge weest. Het ligt toch voor de hand, dat de mensen liever in juni naar het voetballen gaan dan op een dag als vandaag of zaterdag". Onder anderen PSV-trainer Jan Reker uitte zondag na de wedstrijd FC Groningen-PSV kritiek op het plaats hebben van het duel in Groningen. Hij vond het veld zelfs 'onwaar dig' om op te voetballen. „Dat vind ik nu volstrekt belache lijk", merkte Huijbregts op. „Zo'n opmerking van Reker, daarmee moet hij niet voor de radio zijn, maar bij zijn eigen voorzitter. Die is er indirect de oorzaak van dat er gevoetbald moest worden". Gisteravond bleek PSV-praeses Ruts onbe reikbaar voor het geven van commentaar op de uitlatingen van Jan Huijbregts. Niet alleen Reker liet zich zondagmiddag verleiden tot enige bespiegelingen naar aanleiding van het spelen on der winterse omstandigheden. Ajax-oefenmeester Aad de Mos pleitte bijvoorbeeld voor een competitie van maart tot en met december, hetgeen doorspelen in de zomer bete kent. Het pleidooi van inte- rim-bondscoach en tevens Vo- lendam-trainer Leo Beenhak ker stond haaks op dat van zijn Amsterdamse collega, „We zouden gewoon moeten doorvoetballen in de winter, hoewel je daarmee een nega tief effect op de bezoekersaan tallen riskeert". RBC Ook in Roosendaal werden er vraagtekens geplaatst bij het spelen van de wedstrijd RBC-VVV. Trainer Hans Ver- el kon er slechts met ingehou den woede over spreken. „Het is toch ongelooflijk dat we op zo'n veld moesten voetballen. Financieel is het een slechte zaak, omdat er maar weinig toeschouwers op af komen en voetbaltechnisch is het al he lemaal een ondoenlijke zaak. Op die sneeuw kun je niet spe len". VW-coach Sef Vergoossen deelde de mening van Verle. „Ik had zelfs al een training gepland voor zondagochtend. Ik had niet verwacht dat er gespeeld zou worden. Wat be treft de veiligheid van de spe lers was er natuurlijk best te voetballen. Maar speltech- nisch gezien kon je hier niet uit de voeten, In het begin nog wel, maar later niet meer met al die bulten en kuiltjes op het veld". Aan het plaatshebben van het treffen in Roosendaal lag een vreemde gang van zaken ten grondslag. Volgens RBC- voorzitter Adrie de Jong had de Roosendaalse consul G. Bruins gisterochtend het veld van 'De Luiten' moeten keu ren. De man kwam echter zon der opgave van redenen niet opdagen. Hij bleef zelfs de ge hele ochtend en avond telefo nisch onbereikbaar. Niet lang voor de wedstrijd belde uiteindelijk een be stuurslid van RBC naar de KNVB met de vraag wat te doen. Deze heeft zich enigszins laten overbluffen, meldde dat er niet al te veel sneeuw op het RBC-terrein lag en kreeg het consigne om de wedstrijd te laten verspelen. „Wat dit soort zaken betreft, zal ons bestuur door schade en schande wijs moeten worden", bromde Ver- el na de wedstrijd. dan hadden we de kans gelo pen dat de rest van het toer nooi voor haar de mist zou gaan". Wel meende de dame strainer dat er qua mentaliteit aanmerkingen te maken wa ren. „Tot aan de laatste af stand heeft Van Gennip zitten klagen. Dat ze toch nog niet helemaal scherp stond. Stam had het ook al over zere benen. Ik denk dat die meiden ge woon wat te benauwd zijn voor de pijn die ze moeten lij den om topprestaties te leve ren. Ze beschikken nog niet over voldoende wedstrijd hardheid. Van Gennip kan nog harder, maar daar moet zij eerst zelf in gaan geloven. Ik hoop dat ze gekeken heeft naar die Schonbrunn. Die ging de laatste rondjes op haar knieën, maar ze zette wel door. Dat moet je kunnen opbren gen om bij de echte wereldtop te komen". Naast de twee Nederlandse records leverde het wereld kampioenschap in Sarajevo ook nog vier persoonlijke re cords voor de Nederlandse ploeg op. Marieke Stam was 'spekkoper' met drie verbete ringen. Al wilde de Noordhol landse die op de 500 meter niet meetellen. Stam: „Dat kwam alleen omdat er van electroni sche op handtijden werd over gegaan. Mijn electronische tijd was 43.41; geen verbetering". Thea Limbach verschoof op de 5 kilometer met 7.59.69 haar grens. Een revanche voor de Emmeloordse voor de pech, die zij zaterdag had op de 3000 meter. Limbach: „Die binnen baan was toen zo vies dat er een braam op mijn schaats kwam. Die heb ik weggeslepen en daarna ben ik nog één rondje gaan rijden. En bij de start zat er weer een op. Het leek wel of ik op een zaag schaatste. Door Rob van Deursen SARAJEVO - Stiekum nam Andrea Schone in de kleed kamer van het Zetra-sta- dion in Sarajevo een slokje water uit de kraan. Bijge loof wil namelijk dat als iemand water drinkt in de Joegoslavische stad, dat hij of zij er dan zeker zal terug keren. En de wereld- en Europese kampioene all round van dit seizoen wil niets liever. Vorig jaar namelijk be haalde zij in Sarajevo tij dens de Olympische Winter spelen goud op de drie kilo meter en gisteren zette zij op dezelfde kunstijsbaan met 7.32.82 een wereldrecord op de vijfduizend meter neer. En dat terwijl zij zich op de laatste afstand van het WK van afgelopen weekeinde in feite niet meer hoefde in te spannen, omdat de Dresden- se na drie afstandszeges al zeker was van de opvolging van haar landgenote Karin Enke. Toch beschouwde de 24- jarige Andrea Schone het wereldrecord als de diamant in de kroon, die haar werd opgezet. En dat ondanks het feit dat het een verbetering betrof van een record, dat met 7.34.52 (23 maart 1984, Alma Ata) op haar eigen naam stond. „Dit zegt meer. Naar Medeo-tijden wordt altijd een beetje scheef oog gekeken, gezien de vaak ideale omstandigheden daar. Maar hier valt niets op af te dingen. Dit is een echt re cord", aldus een opmerkelijk vrolijke Schone, die hele maal niet van plan was op de vijf kilometer zo hard te gaan. „Ik wilde eigenlijk al leen maar Gaby Schon brunn naar een goede tijd trekken. Vandaar dat ik in mijn rit tegen haar zo lang bij haar gebleven ben", zo betoogde de zuster uit het ziekenhuis van Dresden. Spoed De Oostduitse trainer Rainer Mund zette zijn pa radepaardje echter vier rondjes voor het einde tot grotere spoed aan. „Ja, ik kreeg van de kant het seintje dat er misschien een wereldrecord inzat. En toen heb ik gas gegeven", glim lachte Schone bescheiden. Een Andrea Schone, die nog niet zolang geleden van plan was de schaatsen in de hoek te gooien en zich helemaal op haar werk in het zieken huis te richten. De geschei den moeder van een zoontje van bijna 5 jaar werd echter door de Oostduitse schaats bond overgehaald nog een jaar door te gaan. „Enke was door haar huwelijk wegge vallen en bij ons wilden ze tijd hebben om voor de op volging te zorgen. Vandaar dat ik ja heb gezegd. Ik moet toegeven dat ik er tot nu toe geen moment spijt van heb gehad. Daarom heb ik voor mezelf besloten dat ik het vanaf dit moment van jaar tot jaar bekijk. Zolang ik plezier in het schaatsen houd en ik heb nog steeds succes, dan blijf ik door gaan". Wakker De Oostduitse trainer Rainer Mund hoorde het al- lemaal met een brede lach op het gezicht aan. Immers, het doel wat hij zich stelde, de beheersing van het WK door zijn ploeg (Schone 1, Schonbrunn 2, Brehm 3, de jeugdige Schalling 6) werd volledig gehaald. „Nu staan de resultaten van het EK van Groningen weer in hun juiste proporties. Die wed strijd kwam ons niet uit op dat moment. We zaten nog midden in een belangrijke trainingsfase. Hier hebben we bewezen dat onze aan pak toch de juiste is", aldus Mund, die echter wel toegaf dat de concurrentie vanuit de Nederlandse hoek hem welkom was. „Het is wei eens moeilijk om onze top pers te motiveren als ze steeds alles maar winnen. Vandaar dat een beetje te genstand altijd goed is. Dan blijven ze wakker". Trouwplannen Mund hoopt in ieder geval dat Andrea Schone deze zo mer besluit ook volgend sei zoen weer van de partij te zijn. „Ik kan haar nog niet missen. Enke komt nu haar zoon Sascha geboren is, wel weer terug, maar we moeten afwachten of zij het hetzelf de niveau van vorig seizoen kan halen. En voor de jeugd heb ik nog wat meer tijd no dig", aldus Mund, die er re kening mee houdt dat Scho ne van de ene op de andere dag kan stoppen, omdat zij trouwplannen heeft met de Oostduitse schaatser An dreas Ehrig. HB Door Chris van Nijnatten BREDA - Bob Maaskant is zondagmiddag tot overeenstemming gekomen met doelman Bob Hoogenboom. Deze 35-jarige, reeds lang in België actieve keeper staat sinds enige jaren onder con tract bij Sporting Lokeren. Dat contract loopt nog tot aan het eind van het seizoen, maar Hoogenboom is vanwege een serie conflicten bij zijn club op non-actief gesteld. De doelman moet bij NAC de dosis routine inbrengen, waaraan het volgens Maas kant gedurende de lopende competitie bij NAC ontbrak. „Die Hoogenboom heeft het een en ander meegemaakt", zo meent de technisch manager. „Hij heeft de toptijd van Lokeren meegemaakt, hij speelde op Europees niveau samen met spelers als Praeben Larssen en de Pool Lato. Zo'n man hebben wij no dig om het degradatie-gevaar af te wenden. Noem deze ma noeuvre maar korte-termijnpolitiek". Hoewel het duo Maaskant/Vermeulen zeer tevreden zegt te zijn over de ontwikkeling van derde doelman Christel van Campenhout, rept eerstgenoemde van een keepersprobleem. Ton van Eenennaam is nog steeds geblesseerd aan zijn rug, Frits von Seydlitz wordt te wisselvallig bevonden en Van Cam penhout zou het overwicht en de ervaring missen om de verde diging voor hem te organiseren en vertrouwen te geven. Maaskant: „We hebben een leidinggevend figuur nodig, daar om wil ik zo'n Hoogenboom. Het staat jammer genoeg nog niet vast of die jongen ook werkelijk komt. Ik heb nog steeds geen contact gehad met de voorzitter van Lokeren en dat is de man, die daar alles voor het zeggen heeft". Bij NAC bestaat het voornemen om de doelman tot aan het eind van de competitie te lenen van de Belgische eerste klasser, daarna is Hoogenboom transfervrij. De keeper kwam onlangs in het nieuws, omdat hij een maanden durend conflict had met trainer Dimitri Davidovic (ex-NEC). Die ruzie leidde vorige week tot het ontslag van de oefenmeester. Davidovic zou Hoo genboom een slechte conditie verweten hebben. Bovendien be tichtte de Joegoslaaf de doelman van het 'verzieken van de werksfeer'. Door alle strubbelingen was Hoogenboom zijn vaste plaats in het eerste elftal van Lokeren, dat inmiddels in degradatiepro blemen is beland, kwijt geraakt. Lokeren kwam eerder dit sei zoen ook al vanwege een conflict in het nieuws. Toen betrof het René van der Gijp, die zich nogal laatdunkend over de club en trainer Davidovic had uitgelaten. Bob Maaskant verwacht niet, dat de bekerwedstrijd woens dag thuis tegen Helmond Sport doorgaat. Daarom hoopt hij de nieuwe doelman aanstaande zaterdagmiddag in de vriend schappelijke wedstrijd in en tegen Barendrecht te kunnen op stellen. Hoogenboom was gisteravond niet bereikbaar vanwege werkzaamheden in zijn discotheek in Lokeren.

de Stem | 1985 | | pagina 5