flEN LESLOKALEN EN GYMNASTIEKZAAL Uitzonderlijk recital Hulst Sportlieden uit Axel gehuldigd De worsteling van een Zeeuws CDA'er BIDEMA G. Vioen voorzitter VVD Axel ^p-otcdesign jifuib 2d ^on$<i e hele wereld aan- Voortaan ander opzet EVERSDUK (CDA) NU GERESERVEERD OVER UITBREIDING KERNENERGIE TIECURSUS VOOR AL UW VAKFOTOGRAFIE FotografenGilde I stad naar uithoek, kan er over le baan plotseling vervangen m in een stille driekamerflat, ^ns eenzaam. Dat 't niet altijd aar wat doe je er aan? Als u t, geeft dat al een minder opzoekt, komt u wellicht i van zwemmen, 'n vreemde ziekcursus doen of gewoon arkt? an met z'n tweetjes helpen in ppen doen voor bejaarden? reekt de eenzaamheid ten- :r De een pakt een boek. De idin. buurt en als u ideeën op wilt r van de Telefonische Hulp- ran het telefoonboek. :entrale nummer 030-94 24 naar de dichtstbijzijnde hulp' 11e informatie over de moge- ats. VAN ZEELAND Sloot Heikant moet schoon Mariaschool sloot milieuproject af Andere opzet Pierre Cnoops niet in Hulst NYOB gaat bemiddelen bij klachten Peugeot-onderdelen steeds uit voorraad leverbaar i CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN A12 iding Makelaardij in O.G. Idoende deelname, een oosendaal u de gelegenheid om op kennis te maken met de het onroerend goed. van 19.00 tot 21.30 ke vooropleiding (incl. werkboek) 'e informatie, bel met het iaat, tel. 03402-33494. 3 opgericht en staat onder Nederlandse Vereniging o.g. NVM, Postbus 2222, egein. Portretfotografie bruidsreportages kinderfotografie dlerfotografle f lid van het STUDIO NIEUWSTRMT 54 TERNEUZEN TEL. 01150-19254 (le belastingaangiften igen van boekhoudingen 14561 CM Hulst 1-14077 (ook 's avonds), liet uniek. Het overkomt u, Ideren in uw buurt of dorp. Jikte van de binnenstad heeft eentonigheid van de slaap- bnfronteerd. iie-mevrouw-van-hiernaast" enwertóng met de Stichting Ideële Reclame öl*16 ;ATËRDAG 9 FEBRUAR11985 T22 PAGINA ZEELAND 2 Fikse uitbreiding van De Rietvliet in Hulst Van een onzer verslaggevers HULST - De Rietvliet, rk scholengemeenschap ïoor lager beroeps onderwijs (LBO) in Hulst heeft van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen toestemming gekregen voor litbreiding van het gebouw aan de Gilden straat. og dit jaar zal de bouw (an een nieuw gymnastieklo- ;aal voltooid zijn. In de loop an dit jaar zal ook nog een egin gemaakt worden met de ouw van een tiental lesloka al aan de Poorterslaan. Met Ie uitbreiding is een bedrag -an 2 miljoen gulden gemoeid. De goedkeuring van het mi- listerie kwam nog onver- vacht vroeg af maar veel lan- er had het volgens het choolbestuur en de directie liet moeten duren. Na de fusie ussen de huishoudschool St. Jartha en de technische chool St. Bernard, nu dus de midige Rietvliet scholenge- neenschap, werd er op maar ietst tien verschillende loka- ies les gegeven. „Een onhoudbare situatie, lie zeker niet bevorderlijk ïasvoor het onderwijs", aldus lirecteur P. Hamelink. Er noest constant verhuisd wor- len door de leerlingen. Een -ntwikkeling die vooral met iet oog op verkeersveiligheid eel ouders zorgen baarde. Jaarnaast lag er een vernieti- end rapport van de school- rts over de staat waarin som- nige lokalen zich bevonden. HEIKANT - Het water schap Hulster Ambacht heeft de Heikantenaar J. Timmermans terecht toestemming geweigerd om een slootgedeelte langs de Oudedrijdijck te dempen. De betrokkene moet puin en tuinafval, dat ai in de sloot is ge stort, verwijderen. Dat blijkt uit een uit spraak van Gedeputeer de Staten. Timmermans was bij het college in be roep gegaan, maar is op alle punten in het onge lijk gesteld. De Heikante naar vroeg vorig jaar te vergeefs aan het water schap om 60 meter sloot achter zijn winkel/woon- huis te mogen dempen. Dit om het achteraan zicht te verfraaien en van onderhoudswerkzaamhe den verlost te zijn. Hij stelde voor om de water afvoer te regelen via drainage. Het water schap ging daar niet op in, onder meer omdat drainage te weinig soe laas zou bieden. Ook zou den volgens het water schap onderhoudsproble- men kunnen ontstaan. De Heikantenaar kan nu nog proberen zijn ge- jjjk te halen bij de afde ling Rechtspraak van de Raad van State. „Daken lekten, er kon niet goed gestookt worden, kortom er moest snel iets veranderen". Zoals de plannen er nu uit zien komt er een keuken voor klein-en groothuishouden bij, drie lokalen voor gezondheids- kunde, textiele werkvormen en machineschrijven, neven ruimten en vijf theorielokalen. Directeur P. Hamelink noem de de uitbreiding, waardoor alle activiteiten van de school op een lokatie geconcentreerd worden, een belangrijke zaak voor het onderwijs. De aanbouw is volgens hem, gezien de leegstand van schoollokalen her en der, best verantwoord. „Ten eerste kon de huidige situatie gewoon niet langer meer maar er is gewerkt met prognoses tot 1992. Het aantal leerlingen daalt natuurlijk wel wat. Wat dat betreft gaan we met alle scholen mee. Maar de progno ses geven te zien dat we tot 1992 nauwelijks dalen. Op ba sis daarvan hebben we ook goedkeuring gekregen". Aan De Rietvliet wordt mo menteel aan 583 leerlingen dagonderwijs gegeven. Daar naast kunnen op de scholenge meenschap ook part-time les sen en diverse cursussen wor den gevolgd. KLOOSTERZANOE - De rk. Mariaschool in Kloosterzande heeft vrijdag een drie weken durend project over het mi lieu, met specifieke aandacht aan water- en luchtvervuiling, afgesloten. Het project is op gezet door de medezeggen schapsraad van de school die het als een van haar taken ziet de ouders van de kinderen zo veel mogelijk bij het schoolge beuren te betrekken. Dat lukt volgens voorzitter A. Baart vrij aardig in Kloos terzande. Vijftig van de vijf enzeventig ouderparen toon den belangstelling voor het werk van de scholieren die op verschillende manieren, met tekeningen, het bouwen van fabriekjes en tal van andere zaken uiting gaven aan hun opvatting over het milieu in deze streek. Ook de thema-avond waar milieudeskundige J. Coolsen van het waterschap Het Hul ster Ambacht een duidelijke uiteenzetting over ons milieu gaf werd druk bezocht. De medezeggenschapsraad is van plan op deze voet verder te gaan. Onderwerpen zoals voeding en techniek lenen zich volgens voorzitter A. Baart prima voor themadagen en projecten waarbij ook de ouders zeer nauw betrokken kunnen worden. Van onze correspondente vahLSJ In de Burgerzaal JL stadhuis te Hulst 11 in zondaS 10 februari om J. uur.een uitzonderlijk lie- «fenrecital gegeven. &e stichting UIT heeft de bapM°S0?raan Gcrda Lom- ^"genodigd een koffie- talki k verzorgen. Deze vo- 4e ia lu.'' bet Antwerpse heeft .'e jaren grote bekend- 0C|4 gekregen. 5aar opleiding heeft zij ge- i v ',n5"ent en Antweren en me»™!. °°k verscheidene 'etor ï?rc'ursussen, zoals bij iehli rs en Gérard Souzay. URoi rec>tals die zij gaf jij. gle' Duitsland en Frank- »«cer°tr5ernam'zij °°k 001 itaw naar de Verenigde en„ ®n Canada. Veel liede- iaar ,,'uffn werden door «Belma en vaak werd zii loom ,op ket clavecimbel Pauie van Parys. Deoud- Vlaamse liederen krijgen van haar extra aandacht. Zondag concerteert zij eveneens met haar vaste bege leidster Paule van Parys, die haar opleiding aan de conser vatoria te Gent, Antwerpen en Brussel met verschillende eer ste prijzen afsloot. Zij ontving van de Franse regering een beurs om bij de befaamde Marcel Ciampi te studeren. Later specialiseerde zij zich in de barokmuziek onder ander bij Kenneth Gilbert. Zij werk te mee aan de opnamen van twee langspeelplaten met cla- vecimbelmuziek. Zondag ver tolkt zij twee werken. La folia van C. Bach en de tweede so nates van J. Robson. Zij begeleidt Gerda Lom- baert, die liederen zingt van Dowland, Scarlatti, Haydn en Mozart. Op het programma staan bovendien vier oud- Vlaamse anonieme liederen en als slot vertolken de twee mu sici vier Spaanse volksliede ren. Van een onzer verslaggevers AXEL - G. Vioen is de nieu we voorzitter geworden van de VVD afdeling Axei. Hij volgt de heer Kielman op, die om gezondheidsredenen een stapje terug moet doen. Kielman blijft overigens wel lid van het bestuur. Vioen kondigde donderd- avond in zijn 'maiden speech' rigoreuze verande ringen aan. Hij pleitte voor meer voeling met de achter ban. Concreet wil hij de le den meer gaan betrekken bij het werk van de partijverte- genwoordiging in de raad. Van essentieel belang vindt hij dat de WD Axel voor elke raadsvergadering op de hoogte wordt gebracht van zaken die aan de orde komen. In de praktijk komt het er neer dat de fractie vergaderingen, anders een besloten gebeuren, bijge woond mogen worden door de leden. „Met de inbreng van de leden kan dan reke ning worden gehouden", al dus Vioen. Fractievoorzitter H. Cy- souw gaf tijdens de leden vergadering donderdag een toelichting op de actuele ge meentepolitiek. Van onze correspondent AXEL - In de sfeervolle theaterzalen van het cultu reel centrum De Halle zijn gisteren de sportkampioe- nen van Axel gehuldigd door burgemeester Hack. Dit hield in het uitreixen door de burgemeester van zestien penningen aan indi viduele sporters en het over handigen van vijftien be kers aan de clubs die in hun afdeling een titel behaalden. „Voor ons is dit samenzijn altijd een belangrijke bij eenkomst. Het is nu voor de zevende keer dat we voor een dergelijke sporthuldi- ging bijeen komen en ook nu is het weer prettig naast nieuwe gezichten weer en kele oude bekenden naar vo ren te mogen roepen", stelde de Axelse burgemeester in zijn openingswoord. Tevens constateerde hij dat er in 1984 minder individuele kampioenen waren dan in het jaar daarvoor. In 1983 was dat namelijk 23 en dat waren er acht meer dan hij nu voor het voetlicht mocht roepen. Extra lof had de Axelse eerste burger, die voor deze ceremonie werd vergezeld door zijn wethouders P. Apers en H. de Mul, voor de prestaties van de zwemsters Sylvia Schmitt van Bruinvis en Liesbeth Dekker van Ot ters. Martine van Maarle- veld die hij hierin eveneens wilde betrekken, was door omstandigheden afwezig. Deze tennisster wordt in de loop van de volgende week door wethouder Apers voor haar prestaties apart gehul digd. Woorden van lof waren er eveneens voor de ruiter sportvereniging Oranjerui- tersDe Kleppertjes en het volleybalteam De Sterre. Ondanks dat de opzet van deze sporthuldiging door ve len wordt gewaardeerd, zal er in de toekomst toch een andere opzet gevolgd wor den. „Momenteel zijn we aan het onderzoeken of we de richtlijnen die we hanteren moeten blijven hanteren. Het gezegde 'Een gezonde geest huist in een gezond li chaam', zal desondanks in ere worden gehouden", al dus burgemeester Hack. De gehuldigden zijn: 5e en 6e klas Marijkeschool, Zeeuws kampioen schoolvoetbal; C-ju- nioren Axel, Zeeuwsch-Vlaams kampioen junioren; tweede team dames, jongens-junioren, mini's en meisjes-sapiranten van Voorwaarts, Zeeuwsch- Vlaamse basketbalkampioenen; Bl-elftal AZW, Zeeuwsch- Vlaams kampioen in groep B12; eerste heren- en tweede dames team Voorwaarts, kampioenen tweede klas B NeVobo Zeeand; eerste achttal De Kleppertjes, clubkampioen van Zeeland Z- klas; equipe J. den Hamer, M. Knoester, W. Murre en W. Vinke Sylvia Schmitt krijgt haar medaille uit handen van burgemeester Hack - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER van rui tersportvereniging Axel, kampioen samengestelde wed strijd Z-klas; Ellen de Bliek van Luctor et Emergo, Zeeuws kam pioene Z-klas springen; eerste dames- en derde herenteam van De Sterre, respectievelijk kam pioenen eerste en derde klas B volleybal Zeeland; damesgroep en meisjes 10-13 jaar van gym nastiek Voorwaarts, respectie velijk kampioene lange mat en mini-tramp springen Zeeland; H. de Feijter van POP, biljart kampioen tweede klas libre van Zeeuwsch-Vlaanderen; Marco de Bakker van GOA, Zeeuwsch- Vlaams kampioen zoetwater hengelen 12-15 jaar; A. Knie riem, Frank Verhelst, Marina van Hermon en K. van Hermon (3x) van Ter Verbetering Axel, respectievelijk regionale kam pioenen met Orpington buff haan, leghorn zilverpatrijs-hen jong, non-duif oud en blauwoor fazant; J. Lensen van motor cross Axel, Zeeuws kampioen 500 cc-klas en algemeen Zeeuws kampioen; Silvia Schmitt van De Bruinvis, twee keer Zeeuwse kampioenen 100 meter rugslag, 100 meter vlinderslag en 100 me ter vrije slag meisjes tot 12 jaar en Zeeuwse kampioene lange baan zwemmen; Liesbeth Dek ker van De Otters, Zeeuws kam pioene 50 en 100 meter vrije slag dames; Th. Platjouw van Ed Ho remans, kampioen bandstoten hoofdklas Zeeuwsch- Vlaande ren; Esther Haak van De Otters, Zeeuws kampioene 100 rugslag meisjes tot 16 jaar; Martine van Maarleveld van tennisvereni ging Axel, Zeeuws kampioene dames en meisjes tot en met 18 jaar; Jürgen Borgt van zwem- club Koewacht, twee keer Zeeuws kampioen op de 100 me ter vrije slag en 100 meter schoolslag jongens tot 10 jaar; John den Hamer van ruiter- sportvereniging Axel, Zeeuws kampioen Z-klas samengestelde wedstrijd; Richard Maas van EZFVA, Zeeuws kampioen f iets cross 12 jaar en Nederlands kampioen bij niet-licentiehou- ders. Van een onzer verslaggevers HULST - De Limburgse bu- tredner Pierre Cnoops neemt vanavond, zaterdag, geen deel' aan het butrednersfestival in zaal Tiffany in Hulst. Een onverwacht tv- optre den doorkruiste zijn plannen om vandaag in Hulst, aanwe zig te zijn. In zijn plaats treedt Ton Jorna uit Roermond op. Jorna is minder bekend dan Cnoops maar verstaat zijn vak, volgens mensen uit het artiestenleven, net zo goed. De butrednersavond begint om 21.00 uur. MIDDELBURG - De bouwon dernemersorganisatie NVOB gaat in Zeeland bemiddelen bij meningsverschillen tussen NVOB-lidbedrijven en onte vreden opdrachtgevers. Het gaat om conflicten over de kwaliteit van geleverd werk. Klagers, die in het gelijk worden gesteld, kunnen gratis herstelwerkzaamheden uit la ten voeren. De NVOB biedt de garantie dat het werk wordt uitgevoerd, ook al zou het oor spronkelijke bedrijf daartoe niet meer in staat zijn. De NVOB wil middels deze vorm van bemiddeling voor komen dat vaak langdurige en kostbare gerechtelijke proce dures nodig zijn en bevorde ren dat problemen tussen NVOB-bedrijven en opdracht gevers in een zo kort mogelij ke tijd worden opgelost. (ADVERTENTIE) nu Mr. F.J. Hiarminweq 49. Telefoon 01150-97455. Door Frans Boogaard DEN HAAG - Een week geleden, na de stamppot- andijvie in het Kamerrestaurant, zei hij het heel resoluut: „Dat maak ik niet mee!" Een week later op zijn werkkamer - voorzittersha mer centraal op het bureau, het profiel van de pijlerdam aan de muur - klinkt het wat zwakker. Maar overend blijft: een nieuwe kerncen trale erbij in Borssele, en dan ook nog het afval van die dingen, dat is teveel. „Ik heb voor mezelf, heel zorgvuldig, alle voors en te- gens nu eens op een rijtje gezet. En ik geef toe; ik heb er in het verleden minder genuanceerd over gedacht. Toen was het: vooruit maar, bouwen die kerncentrales, en we zien wel wat ervan komt. Nu het erop aankomt, zeg ik dat niet meer", aldus Eversdijk, bij wijze van in leiding op een vraaggesprek dat hij zelf heeft gewild. En ook zal leiden: „Ik praat maar een end. Kijk maar watje opschrijft". Eversdijk; „Ik wil voorop stellen, niet als oud-staten lid maar als Kamerlid uit Zeeland, dat ik me volledig kan vinden in de manier waarop de Zeeuwse CDA- statenfractie tot nu toe de bouw van nieuwe kerncen trales heeft benaderd. Niet voor de muziek uitlopen, eerst het parlement ten principale laten beslissen. Of zoals Roose, de fractie voorzitter, het heeft gezegd; er liggen een streek- en een bestemmingsplan, die de bouw van een nieuwe kern centrale niet toestaan. Den Haag is nu aan het woord. Ik steun die lijn volledig". „Als ik dan overstap naar het parlement, dan stel ik vast dat wat onze fractie be treft, ten onrechte de indruk wordt gewekt dat er al een besluit ligt. Dat er tenminste twee kerncentrales bij moe ten komen, waarvan één in Borssele. Welnu, dat besluit ligt er niet. Er is alleen een fractie-special (thema-dis cussie) geweest, aan het slot waarvan drie toetsingscrite ria zijn opgesteld. Drie voor waarden waaraan het kabi net zal moeten voldoen, voordat de CDA-fractie met uitbreiding van het aantal kerncentrales zal instem men. Harde voorwaarden, dat wil ik er nu al bij zeg gen". „De eerste is, en die geldt zeker voor mij, dat er alleen een akkoord kan komen als er een degelijke oplossing is voor het radio-actief afval. Dat kan zijn in het buiten land, bijvoorbeeld bij de le verancier van onze nieuwe centrales. Het is geen mon diale oplossing, maar ik acht die voor Nederland degelijk. Het kan niet zijn, althans dat zie ik op het moment zo, een bovengrondse opslag zonder meer. En zeker niet in Borssele. Dat is een grens die ik niet passeer. Want waarom zou je de gemeen schap daar met alles opsche pen? Dun-bevolkt ja, dat is het argument wat je vaak hoort. Een onzinnig argu ment. Want de mensen in Borssele zijn absoluut niet minder dan elders in Neder- „Och, hoe gaat dat? Als er zo'n zwaar probleem als de uitbreiding van het aantal kerncentrales op tafel komt, dan voer je daar hier, in Den Haag, op hoog niveau een heleboel gesprekken over. Dan kom je vanzelf tot een genuanceerder opstelling. En misschien word ik gewoon ook wel een dagje ouder". Huib Eversdijk, oud-raadslid in Borssele, oud-statenlid in Zeeland, nu plaatsvervangend voorzitter van de CDA-Kamerfractie, lacht luid: „Dat is in ieder geval wat mijn vrouw zegt". Maar serieus: het CDA is nog niet aan méér kernenergie toe. Harde voorwaarden vormen een barrière die de regering eerst zal moeten ne men. En héél zeker is dat Borssele niet mag wor den opgescheept met èn een nieuwe kerncentra le én een opslagplaats voor radio-actief afval. Een interview. land. En als je dan cijfers hoort over een beperkter aantal slachtoffers bij een maximale ramp - ik vind dat buitengewoon cynisch. Kort en goed: er is dus nog geen dégelijke oplossing voor het afval. En daar zal de regering dus nog voor moeten zorgen". „Ik heb dan een tweede punt, en dat is de elektrici teitsprijs. De kabinetsnota is daar niet duidelijk over. Er zijn berekeningen dat je op 8,7 cent per kilowattuur uit komt, maar die berekenin gen zijn niet hard. Van mij mag kernenergie best wat duurder zijn, want je zit ook met je diversificatie, je ver scheidenheid aan bronnen. De EG wil naar 40% kern energie toe, wij zitten op 5 Maar toch, die prijs blijft een punt. Daar moet óók duidelijkheid over komen". „En dan komt na de dis cussie over die twee nog de locatiekeuze. De regering heeft gekozen voor een pla nologische kernbeslissing, en dat is terecht. Als een re gio - of dat nu Borssele is, of een andere gemeente - een kerncentrale wil, dan moet dat via de normale streek- en bestemmingsplan-proce dures. Als ruimtelijke orde- nings-man weet ik dat je ontsnappingsclausules hebt, artikel 65, zoals voor de ra ke tbasis in Woensdrecht is gebruikt. Dat kan niet. Ik heb me daar bij Woens drecht al tegen verzet, en zou dat zeker voor de kern centrales doen. Je zet er alle inspraak mee opzij. Ik heb weieens spottend gezegd: dat doe je als de vijand aan de grens staat en het land onder water. Toegespitst op Borssele: het streek- en be stemmingsplan verbiedende bouw van een nieuwe cén- trale. Dat is ook wel het in teressante van het parle- CDA-Kamerlid Huib Eversdijk Gereser veerd - FOl v -£ STEM JOHAN VAN GUHP mentaire debat, want dat gaat in tweeën: dit voorjaar over het principebesluit, dit najaar over de plaatskeuze". „Je kunt niet zeggen dat alle drie deze voorwaarden nu ontbindend zijn voor mij of voor onze fractie, dat denk ik niet. De één is har der dan de andere. Ik wil ook geen verkeerde indruk wekken, ik ben nog steeds geen principieel tegenstan der van kernenergie. Maar ik behoor ook niet tot de mensen die zeggen: die hele energiediscussie die we ach ter de rug hebben stelt geen mieter voor. Als je dat vindt, had je er niet aan moeten beginnen." „Principiële tegenstan ders heb je bij de oppositie, maar óók in onze fractie. Zo'n Froukje Laning, die is fél tegen. Tegen kernwapens èn kerncentrales. Met argu menten. Ik heb bewondering voor zo iemand. Maar ik denk er zelf toch anders over. En ik heb natuurlijk ook de last van mijn verle den, als raads- en statenlid, toen ik me regelmatig min der genuanceerd heb uitge laten". „Ik geloof niet dat ik nu een buitenbeentje ben, ik heb de indruk dat mijn op vattingen redelijk in lijn lig gen met die van de fractie. Dat betekent: toch eerst nog een heel uitgebreide discus sie met het kabinet^ veilig_ heid telt voor mij niet meer zo, in die zin dat Borssele volgens mij een optimale veiligheid biedt. Ik woon vlak bij die centrale, en ik geloof niet dat de meeste mensen daar wakker liggen van het gevaar. Borssele is een heel goeie centrale. In 1990 afgeschreven, maar ik hoor uit goede bron dat men nu al verwacht dat hij nog tien jaar langer meegaat. Dat betekent nog een extra prijsvoordeel. Voor de nieu we centrales, als die er ko men, krijgen we daar trou wens ook nog een discussie over. Moet het veronderstel de voordeel ten goede komen aan de regio waar de centra- Ie staat, of aan het hele land? Daar moeten we het ook nog over hebben." „Ik ga niet zeggen: tot hier en niet verder, maar ik vind wel dat het kabinet nog met heel wat gegevens moet ko men om mij en het CDA te overtuigen. Volgend jaar moeten we weer naar de kiezer, en dan wil ik duide lijk kunnen maken dat ik op die en die grond een keus heb gemaakt. Anders heb je geen poot om op te staan. En dat lijkt me voor een politi cus een hele slechte situa tie".

de Stem | 1985 | | pagina 9