ining) ;r I 'Zonder advocaat zou ik nu stenen slepen op steigers9 {YVONNE VAN GENNIP SCHAATST, MAAR KRIJGT HET NIETS VOOR NIETS: WIELERTALENT ALEXI GREWAL, DE 'MCENROE VAN DE WIELERSPORT: PAGINA SPORT 1 C/3 SARAJEVO - „Ik ben een raar type. Er zijn vrij veel dingen die lik leuk vind." WK SCHAATSEN "SS* 2»# Ivoor een onaris zo en, waarbij bit en Ie school- iB.O.- fcevoel heeft ekt tot blektie- |ord van de i/anneeru i uitgebreide In. den en een pro- pO ton per jaar, [rfproducenten in lan de activiteiten Ibasis voor onze Ibuitendienst en u jdige" technische lent op de externe 1 telefonische ver- leit tot de interne produktie-afde- Itie. [ij iemand met een is dan 35 jaar. U te kennis van de laring in een com- Ictie. Ing heeft voor Idan verzoeken illicitatie, met ilia, opleiding, 1 door u geam- \duidelijk solli aan de heer brsoneelszaken Postbus 2002, 'lectieprocedure onderzoek ge- annen en vrou- de Lunetstraat stelijk deel van Breda; vlakbii leg (Backer en >tterdam-Breda CO CS middelgrote producent 'inancieel krachtige groep, sn groeiende afzet op de aar een ervaren gevoel voor planning en rijsproblemen, vraagt dat het kunnen doorbreken dt aan kandidaten van ca. 35 •leiding op HTS-niveau (b.v. af mechanische technologie) ende ervaring. den (m/v) worden verzocht tot Drs. M.B.H. Jaartsveld on B.V. op onderstaand ogenbosch, die voor een behandelng zal zorgdragen ie nader zal informeren. nent 1 66 DE 8TE]VLS£X?t£ Dan moet ik maap Die uitspraak kenmerkt Yvonne van Gennip ten I voeten uit. Een goedlachse 'tante', die beslist niet op Laar mondje is gevallen. Dat zij bijvoorbeeld voor I haar latere leven veel risico's nam door haar studie in I je medicijnen aan de Universiteit van Amsterdam I voor het schaatsen aan de kant te gooien, beaamt ze I tonder enige aarzeling volmondig. „Voor mezelf heb ik uitge- I maakt dat ik niet in zeven slo ren tegelijk kan roeien. Dus ik I soest een keus maken. Of het I een, het schaatsen, of het an- |der. Vergeet niet dat ik nu op i leeftijd nog sport op het Itoogste niveau kan bedrijven, [studeren kan later ook. An- |dersom gaat het niet, dat is ze- ;r. Dus in feite was het niet zo moeilijk voor mij. Ik bere deneer het niet zo als Hein Vergeer. Die wil via zijn sport jan zijn toekomst in de maat- schappij werken. Bij mij is dat zeker niet het geval. Zou het zo uitpakken dan beschouw ik t alleen maar als meegeno- I men. Meer niet. Na mijn sport- loopbaan wil ik pas gaan den- ken aan de opbouw van een e in de maatschappij." treW b»1- xlc!l vanda* „„nereb- Zl>dhe',(j off>aaiW4inr vorrh he w euröp®®® Ke\e sP°^n met*»31' Niemand moet denken dat Yvonne van Gennip, kind uit een gezin van vier (twee zus- sen, een broer) als een losbol I zich in het sportgebeuren it Zij profiteert alleen van het gegeven dat zij als 20-jari- nog iets uit te stippelen heeft. En dat voor haar de tijd [niet dringt. „Tot de Winter- I spelen van Calgary wil ik kij- ken hoever ik in het schaatsen kan komen. In 1988 maak ik de balans op. Ga ik bekijken hoe [iker op dat moment in mijn sport voor sta. En het zou kun- nen zijn dat ik van de ene op de andere dag stop. Het moet [namelijk plezierig blijven. En I voor hetzelfde geld gooi ik er l vier jaar achteraan. Want ik weet nog niet tot wanneer [ik wil doorgaan. Dat hangt [van zoveel factoren af. Stie- Ikemweg oriënteert Van Gen- nip zich natuurlijk wel. door Rob van Deursen Heel verrassend gooit zij dan ook naar voren: „Helikop ter-pilote. Dat lijkt me wel wat. Mijn broer zit bij de luchtmacht, die heeft het erg naar zijn zin." Het dan met een teleurgestelde trek rond haar lippen: „Ach, dan moetje al voor je 23ste jaar erbij zijn. Anders ben je te oud. De kraamverzorging trekt me ook wel aan. Of een secretaresse opleiding. Ik ben nog steeds zoekende. Niet fanatiek, maar ik houd het natuurlijk allemaal wel in de peiling. Zo is de NSF voor mij bezig om studieduurverlenging te krij gen. Dan blijf ik op de univer siteit wel ingeschreven, maar dan schuif ik het geheel ge woon een paar jaar voor me uit. Zo ben ik nu een beetje be zig. Niet echt zoeken, maar mogelijkheden afwegen. Een logisch gevolg van mijn keuze. Het schaatsen. Samen met studeren gaat het niet. Dat heeft iedereen aan Els Meijer en Ingrid Haringa kunnen zien. Die trachtten hun school erbij te doen en dat is onmoge lijk. Yvonne van Gennip geconcentreerd aan de start. De nieuwe aanpak; er is al veel over gezegd en geschre ven. Het trainingskamp van acht weken in Heerenveen en de nadruk op het duurwerk. Een benadering die Van Gen nip in Groningen de Europese titel kostte, omdat haar sprint scherpte miste. „Dat wordt gezegd, ja. Maar het is natuurlijk kletskoeken. Door onze wijze van training kon ik in Groningen de drie en de vijf kilometer winnen. Zo moet je het stellen. Veel men sen om mij heen hebben altijd gezegd dat ik mijn eigen gren zen niet ken. Ik dacht steeds: je lult maar raak. Het moet er eerst uitkomen allemaal. Van daar dat ik dit jaar toch erg raar stond te kijken. Ik ver baas mezelf steeds weer. En soms denk dat die mensen in derdaad gelijk hebben. Dat ik mijn eigen mogelijkheden niet ken. Vroeger beefde ik als een rietje als we op de training 25 rondjes diep moesten zitten. Nu draaien we onze hand niet voor vijftig rondjes om. Dat komt voort uit de aanpak van Kloosterboer. Eerst de basis, dan de pure snelheid. Daar gaan we volgend jaar aan werken. Niet dat we er niets aan doen. We hebben twee a drie keer per week sprinttrai ning. Het duurwerk staat wel helemaal voorop. Voor mij goed en slecht. Ik denk dat mijn blessure aan de knie daaruit voortkomt. Misschien ook die verkoudheid eerder dit seizoen en nu die griep. We beuken maar door. Raken to taal afgetraind en dan ben je snel bevattelijk. Ik geloof dat mijn lichaam soms sterk pro testeert. Dat ik tol moet beta len. Dat betekent niet dat ik ga zeuren, want ik blijf achter mijn keus staan. Ik schaats en daarvoor moet ik grote in spanningen leveren. Wil ik dat niet dan moet ik gaan sjoelen - foto anp of zoiets." Van Gennips moeder vindt die laatste uitspraak de ge woonste zaak van de wereld voor haar dochter. Mevrouw Van Gennip eerder deze week: „Tot de vierde klas van de la gere school heft zij er met de pet naar gegooid. Allemaal vijfjes en een enkel zesje op haar rapport. Daarna zijn mijn man en ik haar gaan prikkelen. Steeds stimuleren. En vanaf dat moment kwam ze opzetten. Eerst Havo, daar na Gymnasium-B. Ineens wil de ze overal de beste in zijn. En ik geloof dat zoiets door werkt in de sport. Yvonné speelt nu eenmaal graag haantje de voorste. En om dat te bereiken, daar heeft ze veel, veel voor over." Dat bleek wel tijdens de Olympische Winterspelen van vorig jaar in hetzelfde Sajare- vo. Van Gennip, twee weken voor het ontsteken van het vuur pas zeker van deelname, groeide uit tot de beste Olym piër voor Nederland. En een zesde plaats op de ki lometer en een vijfde op de drieduizend meter. De twee voudig Nederlands kampioene op de sprint bevalt die kwali ficatie echter niét zo erg. „Maar er wordt steeds gezegd dat ik de enige was die zich een jaar geleden niet staande hield. Maar haal eens de Oost- duitsen en de Russinnen weg uit de uitslagen. Dan had ik tweemaal goud gewonnen en Van der Duim was ook in de prijzen -gevallen. Het enige wat ons verweten kan worden, is dat we een jaar te laat met de andere aanpak zijn begon nen. Toch zeg ik dan: beter laat dan nooit. Bij de mannen gaat het goed, bij ons in Gro ningen ook. Hier zullen we het moeten afwachten. Zonder Ria Visser wordt het al een stuk moeilijker. Ik mis bijvoor beeld de stimulans om haar te verslaan. Dat gaf me in Gro ningen soms vleugels. Anders om was het ook het geval. Dat kan meespelen als het hier zou tegenvallen". Dit weekeinde gaat Yvonne van Gennip aan het werk (want zo beschouwt zij het) op de ijspiste naast het Zetra-sta- dion in Sarajevo waar vorig jaar haar opmars begon. Al leen staat zij er nu veel minder onbevangen tegenover. „De mensen in Nederland ver wachten veel van mij. Als ik derde word, heb ik het slechter gedaan dan in Groningen. Be ter kan moeilijk, want Andrea Schone vormt nog een klasse apart. Vorig jaar kon ik niet verliezen, dit keer wel. En soms vind ik dat heel erg grie zelig...." door John Hoofs GELEEN - Aan de incheck- balie van 'JFK-airport' in New York keken ze raar op toen Alexi Grewal zijn reis tassen op de weegschaal zet te. Twee kofferkarretjes vol stuurde hij naar de lopende t>and, waar de meter uitsloeg naar 200 dollar overgewicht v»or de oversteek naar Euro- Pa. Het rode JFK-label werd Pas op de tassen geplakt na dat hij had afgerekend. Maar foor dat geld had Grewal wei fen plaatsje voor zijn stereo- tnstallatie en verzameling oassette-bandjes in de baga geruimte van het vliegtuig Bekocht. Want zonder ma- Ilek is het leven voor de Amerikaan een stuk minder aangenaam. In het Sofitel in Brussel, fjak bij Zaventum, knoopte Grewal een dag later voor ■tot eerst in zijn leven een stropdas onder het witte boordje van het gestreepte blauwe shirt en hees hij zich lachend tussen zijn nieuwe ploeggenoten in een stijlvol blauw kostuum. Hoewel geen ■an van formele kleding schikte hij zich direct in de togels die Peter Post voor de Ploegvoorstelling had opge steld. Zodra het officiële gedeelte fan de presentatie achter de big was, verontschuldigde de Amerikaan zich even, trok Zlch terug op zijn kamer, om kwartier later in jeans, Poloshirt, rood jack en op sportschoenen terug te keren. »"u voel ik me pas weer lek- er". luchtte Grewal zijn HU is d. soon Duitse moeder, heeft e chinese vriendin, voelt zich Amner"se sponsor, in een Neder- rijdt voor een Japanse SP amateurronden in landse ploeg, won etapp woont sinds Chili, Zwitserland en Frank"!* Qrewa| (24) een dag of tien in Limb9^ WOrden ge- r^-aa^ó»a.oP..i. hart en een paar danspassen illustreerden zijn gemoeds toestand. Alexi Grewal heeft in Amerika de naam van 'en fant terrible'. Een journalist met een rijke verbeelding noemde hem na een reeks kleinere en grotere inciden ten 'de McEnroe van het wielrennen' en die bijnaam is sindsdien een eigen leven gaan leiden. Alexi Grewal is een temperamentvolle man, 24 jaar, zoon van een Sikh. De Amerikaanse ploegleiding haalde hem enkele keren we gens opvliegendheid uit wed strijden, televisie-ploegen registreerden herhaaldelijk een vloekende Grewal na een mislukte aanval en hij maakte geregeld ruzie met zijn coaches. Een bloedver want van McEnroe dus. Met Eddie Borysewicz, de coach van de Amerikaanse wielerploeg, had Alexi Gre wal een haat-liefde-verhou- ding. Het liefst had Boryse wicz hem niet geselecteerd voor de Olympische spelen, maar Grewal won twee van de drie selectiewedstrijden, zodat de coach niet om hem heen kon. „Met mijn ploegmaten had ik een goed contact, maar de coaches zag ik nooit", zegt Grewal. „Een kwartier voor de Olympische wegwedstrijd zag ik Borysewicz voor het eerst sinds lange tijd weer eens. Hij prevelde wat takti- sche zaken, ik hoorde het uit beleefdheid aan en heb ge woon mijn eigen plan getrok ken. Trainen heb ik altijd in mijn eentje gedaan. Mijn coach wilde zich te veel met me bemoeien, gaf me trai ningsschema's en zo, maar dat had ik niet zo'n behoefte aan". Onmiddellijk na het win nen van de Olympische wie- lertitel werd Alexi Grewal benaderd door Peter Post, „een man die in Amerika als een tiran te boek staat", al dus Grewal. De eerste ken nismaking met de ploegleider overtuigde Grewal echter van het tegendeel en het con tract werd getekend. In de nasleep van de Olympische roes in Amerika, werd Grewal ook benaderd door de Seven Eleven-ploeg van Eric Heiden voor een profcontract. „Ze boden heel veel geld", zegt Grewal. Hij wees het aanbod echter af en koos voor het hardere leven bij Post voor veel minder dollars. „Wat heb ik in Ame rika nu te zoeken als wiel renner?" legt Grewal uit. „De profwedstrijden stellen niets voor, maar er is veel geld te verdienen. Ik wil echter een serieuze carriere als wielren ner maken en heb mezelf vijf jaar gegeven om aan de top te komen. De top halen kan alleen in Europa. Leefden we nu in 1990 had ik niet naar Europa hoeven te komen. Want ik ben er van overtuigd dat Amerika over enkele ja ren Europa in de wielersport heeft overvleugeld, zowel sportief als commercieel". Grewal heeft niet de in druk dat hij door Post is aan getrokken als 'breekijzer' dat namens Panasonic toegang moet verschaffen tot de enor me Amerikaanse markt. Want dat elke ploeg het als een verplichting voelt min stens één Engelssprekende renner, liefst Amerikaan, aan te trekken is intussen wel duidelijk geworden. Het is de nieuwste trend in de wielersport. In het zog van Kelly, Roche, Anderson en Lemond, zijn intussen onder meer Grewal, Bauer en Sha piro meegeslopen. De com merciële vooruitzichten voor de wielersport in Amerika zijn dan ook gigantisch. Hoe meer Amerikanen en Cana dezen deelnemen aan de Tour en andere belangrijke wedstrijden, hoe geïnteres seerder de Amerikaanse tele visiestations zullen zijn om die wedstrijden uit te zenden. En daarmee worden weer sponsors aangetrokken, mil joenensponsors waarvan de Amerikaanse (top)sportwe- reld bulkt. „Het is goed dat de wieler sport steeds internationaler wordt", zegt Grewal. „Na tuurlijk heeft meegespeeld dat ik Amerikaan ben toen Post me heeft aangetrokken, maar dat is voor mij van on dergeschikt belang. Wielren nen stelt in Amerika nog weinig voor, de wereldtitel van Greg Lemond ten spijt. Lemond heeft er vrijwel niets aan gedaan om met zijn regenboogtrui de wielersport te populariseren. Niemand kent hem. Amerika heeft eigenlijk pas tijdens de Olympische spelen goed ken nis gemaakt met wielrennen. Door mijn Olympische titel ben ik er veel populairder dan Lemond. In Europa is het natuurlijk precies omge keerd. Nog wel Alexi Grewal werd gebo ren in Denver, Colorado. Hij verhuisde al snel naar Aspen, in dezelfde staat, 5000 inwo ners groot en hét ski-oord van Amerika. In Colorado is geen stuk weg te vinden dat niet omhoog of omlaag loopt, een gegeven dat Grewal's re putatie als klimmer onder schrijft. Aanvankelijk leek het erop dat Grewal zijn ge luk op de ski's zou beproeven, maar hij was er al snel ach- Mission Viejo, Californië, 29 juli 1984. Alexi Grewal wint na 190 kilometer goud tijdens de Olympische Spelen. Steve Bauer werd tweede. - foto anp ter dat hij in die richting zijn toekomst niet hoefde te zoe ken. Hij ging naar de high- school en koos gelijktijdig voor de fiets, die hij vanaf het eerste moment met suc ces bereed. 100 overwinnin gen sinds 1978 en een afge broken middelbare school- studie waren het gevolg van die keuze. „Op de highschool leerde ik wel iets, maar zel den iets dat me intereseerde", zegt Grewal. „Wielrennen vond ik veel interessanter. Elke dag moest ik 3 kilometer lopen naar mijn school, waar ik onder wezen werd in zaken die me geen barst konden schelen. Op een dag liep ik weer de weg omlaag naar school, toen ik tijdens de afdaling mijn dijbeenspieren weer voelde protesteren. Het was net in de tijd dat ik bezig was met de voorbereiding op de Ame rikaanse baankampioen- schappen. Dat bergop en -af lopen naar mijn school was heel slecht voor me als wiel renner. Toen ik daar over na dacht, besloot ik ter plaatse om te keren en naar huis te gaan: to hell with school. Ik wilde wielrenner worden". Zijn vader, de Sikh, was het aanvankelijk niet eens met de keuze van zijn zoon. Om aan de kost te komen ging Alexi in de bouw wer ken. „Behalve wielrennen kan ik niets", zegt hij. Stenen sjouwen, cement klaarmaken en wielrennen vulden zijn le ven. De Olympische spelen waren voor Grewal de grote kans om zich wereldwijd te presenteren en zijn droom in een profcarriere om te zetten. In de tweede etappe van de Coors Classic, een rittenwed- strijd voor amateurs in Colo rado, werd Grewal betrapt op het gebruik van doping. Zijn toenmalige vriendin, een Chinese, had hem een middel gegeven tegen verkoudheid, waarin efedrine-sporen ble ken te zitten. Grewal werd uit de wedstrijd genomen en uitgesloten voor de Olympi sche spelen. Zijn wereld stortte in, maar hij kreeg nieuwe hoop toen bekend werd dat nooit was aange toond dat hij enig voordeel van dat middeltje had gehad. Een advocaat effende voor hem het pad naar Los Ange les, zijn straf werd ingetrok ken. Het vervolg is bekend: hij werd Olympisch kam pioen en vervolgens ingelijfd door Post. „Van doping moet ik niets hebben", zegt Gre wal. „Ik gebruik niet eens al cohol, laat staan dat ik de spuit hanteer".

de Stem | 1985 | | pagina 4