Borsele koopt toeristisch spoorlijntje OPBRENGST DIRECT NAAR EIGEN KAS Verder onderzoek naar vervuiling bodem Oostsingel Massief eiken RT ZEEUWS Goedkeuring voor baanlozenproj eet Lciatste kans voor Van Dishoeck-huis komt blijspel Aansluiting op trein nu niet gewaarborgd jke brief 'iitun over »roblemen Meubelfabriek Oisterwijk i4 Ji VERTRAGINGEN VEERDIENST poiitierapport Vlissingen - uit een niet PPR Borsele verontrust ROOSENDAAL OISTERWIJK HULST markten NIEUWE STICHTING examens T20 PAGINA ZEELAND 4 Toonaangevend in eiken. 'TrfTV fan een onzer verslaggevers VUSSINGEN - Zeeuws-Vla die de trein in Vlissin- "villen halen moeten er re- roingen (en kening mee houden dal de tecrdienst Vlissingen-Bres- kens niet geheel volgens de dienstregeling vaart. pe aude kleine boten, die de •eerdienst - momenteel ge mind voor zwaar verkeer- „nderhouden, hebben geen snelheid genoeg om kleine vertragingen in het vaarten- schema weg te kunnen wer- ten pSD-directeur Oost inga: „Ze hebben geen 'inhaalsnel- heid'. Zij komen daardoor te laat in Vlissingen aan om di recte aansluiting op het trein verkeer te geven". De vertragingen ontstaan volgens hem onder meer door het scheepvaartverkeer op de Westerschelde. De vertragin gen zijn niet zodanig dat er vaarten vervallen. Er kan dan ook nog steeds van een half- uursdienst worden gesproken. De gedeeltelijke stremming bij Vlissingen-Breskens heeft verder geen ongebruikelijk grote wachttijden tot gevolg, ook niet bij Kruiningen-Perk- polder, waar nu met drie boten wordt gevaren. Oostinga: „Het valt ons erg mee. Gezien de omstandigheden hebben we niet te klagen". Het CDA West-Zeeuwsch- Vlaanderen maakt zich zorgen over de economische gevolgen voor de streek nu vracht- en busvervoer via de veerdienst Breskens-Vlissingen niet meer mogelijk is. Voorzitter R. Jacobs zei dit tijdens de ge westvergadering in Aarden burg. Voorts vond hij dat de PSD, nu met de kleine boten een langere tijd gevaren moet worden, de afvaarttijden moet veranderen. „Niet meer om vijf minuten voor het half en heel uur vertrekken, maar tien minuten vroeger. Op die manier kun je onder meer toch aansluiting krijgen op de In tercity-treinen", zo zei hij. Gemeenten zien plannen parkeerboete wel zitten Van een onzer verslaggevers SLUIS/ TERNEUZEN/ MIDDELBURG/ GOES - De Zeeuwse gemeenten Sluis, Terneuzen, Middelburg en Goes, waar op verschillende plaatsen betaald moet worden voor het parke ren, hebben verrast gereageerd op de beleids wijziging van de gemeente Utrecht, die par keerboetes gaat omzetten in belastingheffing. Hierdoor gaan de strafgel den niet langer naar justitie, maar vloeien direct in de ge meentekas, het zogenaamde fiscaliseren van parkeerover- tredingen. De drie Zeeuwse gemeenten onderzoeken ook al geruime tijd de mogelijkhe den, maar hebben tot op heden trouw de hiervoor nodige wetswijziging afgewacht. Door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten is al een ontwerp op het bureau van de minister gelegd, maar het ont- AARDENBURG - In de Beek manstraat is een snelheids controle gehouden. In totaal Werden 247 auto's gecontro leerd en bleken twintig auto's de maximumsnelheid, die ter plaatse 50 km/u bedraagt, te hebben overschreden. De hoogst gemeten snelheid was 98 km/u. AARDENBURG - In een wo ning aan de Maagdenweg is maandagmiddag omstreeks vier uur ingebroken. Via een achterraam heeft men zich toegang tot de woning ver schaft. Er wordt een bedrag van tweeduizend gulden aan Belgische francs vermist, een sigarendoos met geld alsmede een portefeuille met een pas poort, rijbewijs en andere pa pieren. BRESKENS - Mevrouw P. van B uit Hoofdplaat is gisteren haar auto tegen twee bermpaaltjes gebotst nadat zij moest uitwijken voor een te genligger. De tegenligger is doorgereden. BRESKENS - In de Langeweg in de handwerkwinkel van mevrouw A. L. ingebroken, 'ia het platte dak heeft men een raam geopend en is men binnen gegaan. Er wordt niets vermist. OOSTBURG - Aan de Eerste Hpgendijk is bij de heer R. in caravan, die in de winter stalling staat, ingebroken. -'n container op het «rrein van Hoechst zijn drie zeilen gestolen. De waarde guld ^eze ze''en bedraagt 1000 Op het schip De Schorpioen erd ingebroken in de nacht n maandag op dinsdag. 9?r "et verbreken van een k kon men een kast open- n. n' w°rdt een aantal ssen sterke drank vermist. recherche heeft de zaak in onderzoek. werp is nog niet tot wet verhe ven. Over het algemeen staan Terneuzen, Middelburg en Goes gematigd positief ten op zichte van de wetswijziging. In Sluis wil men de kat eerst eens uit de boom kijken. Middelburg heeft overigens, in tegenstelling tot de grote gemeenten in den lande, geen exploitatietekort op de par keerplaatsen. Terneuzen en Goes, die pas van start zijn ge gaan met het betaald parke ren, kunnen nog geen exploi- tatiecijfers noemen. Bezwaren Dat het fiscaliseren in Zee land op nogal wat bezwaren gaat stuiten is onontkoom baar. Een woordvoerderder van de gemeente Sluis wijst op het probleem, dat om de hoek komt kijken indien buiten landse toeristen in de fout gaan. En in Sluis is de over grote meerderheid van de par- keerovertreders van buiten landse herkomst. Veel Belgen, maar in het seizoen ook talrij ke Duitsers, Fransen en En gelsen. Nu nog gaan de opbrengsten van de parkeerboeten naar justitie - FOTO ARCHIEF DE STEM Rompslomp „Een boete is bij buitenlan ders veel gemakkelijker te in casseren dan een belasting aanslag. Een neveneffect waar onze gemeente terdege reke ning mee moeten houden is de administratieve verwerking, die natuurlijk ook een hoop rompslomp meebrengt. Wij zien op dit moment het finan ciële voordeel van fiscalise ring voor onze gemeente nog niet zitten". Alert Ook mevrouw A. Jacobs, één van de opstelsters van het verkeersplan in Goes, houdt een slag om de arm. Volgens haar is de Vereniging Neder landse Gemeenten druk in de weer met een concept, waarop door de gemeenten moet wor den gewacht. „Het is mij een raadsel hoe Utrecht nu al aan de gang kan", aldus Jacobs. De gemeente Terneuzen, waar het betaald parkeren nog in een experimentele fase verkeert, blijft evenals de ove rige plaatsen alert op de ont wikkelingen en ziet de fiscali sering optimistisch tegemoet. T. de Brouwer, chef algemene zaken van Terneuzen, zegt dat zijn gemeente het plan serieus in overweging zal nemen. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers BORSSELE - Een voortzetting van het onderzoek naar de verontreiniging in de Borssel- se Oostsingel is noodzakelijk. Een oriënterend bodemon derzoek heeft uitgewezen dat de grond van de firma De Muijnck ernstig vervuild is door vaten brandstof, die er sinds 1931 liggen opgeslagen. Daarom heeft de gemeente raad van Borsele gisteren een krediet hiervoor beschikbaar gesteld van 50.000 gulden. Wethouder P. Peeters noemde het onderzoek een plicht voor de gemeente, maar legde de aansprakelijkheid van de ver vuiling bij het eerder genoem de bedrijf. Evenals de meerderheid van de gemeenteraad vond Peeters dat de verontreiniging geen aanleiding tot paniek gaf. „Experts zeggen dat de grond geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid en daar moe ten wij vanuit gaan". PPR-raadslid F. Mol was niet overtuigd van Peeters' be toog. Volgens Mol bleek uit het onderzoek, dat bij een grond- waterproef in één liter grond water een halve liter benzine werd gevonden. Hij kon dan ook niet helemaal instemmen met de geruststellende woor den vanuit de raad. Afhankelijk van de uitslag van het onderzoek wordt dui delijk hoeveel geld een even tuele sanering van de grond in de Oostsingel gaat kosten en wie daarvoor moet opdraaien. geloogd Europees eiken 12 jaar garantie op hout en konstruktie 5 jaar garantie op bekleding uitsluitend verkrijgbaar in eigen toonzalen gratis inrichtingsadvies bij u thuis Dr. Brabersstraat 24, tel. 01650-69142, (koopavond vrijdag). Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012, (koopavond vrijdag). Absdaalseweg 1, tel. 01140 -11498, (koopavond vrijdag). AMSTERDAM - In bintje 50 mm werden 96 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 15,60 tot 15,40 per 100 kg en voor levering mei 11 contracten te gen 15,40. De stemming was prijs houdend. GOES - Cox Orange Pippin: kl2: 80/90 0,46-1,18, 75/85 0,46-0,72, 70/80 0,46-1,05, 65/75 0,46, 65/70 0,57-0,81, 60/70 0,31-0,67, 60/65 0,33-0,54, 55/60 0,30. Jonathan: kl2: 70/80 0,53, 65/70 0,35, 60/65 0,22. Winston: kil: 80/90 0,51-0,99, 70/80 0,42-1,44, 65/70 0,61, 60/70 0,31-0,54, U2: 80/90 0,45, 70/80 0,39-0,54, 65/70 0,39-0,40, 60/70 0,47, 60/65 0,26-0,32, 55/60 0,26. Laxton's Superb: kl2 80/90 0,58, 70/80 0,54, 60/70 0,30. Sweet Caroline: kil: 91 0,63, 80/90 1,00. Gloster: kil: 91 0,57- 0,97, 85/90 1,09, 80/90 0,98-1,09, 80/85 1,23, 70/80 0,82-1,13, 65/70 0,57, 60/70 0,52, kl2 80/90 0,63. Elstar: kil: 80/ 90 2,72, 70/80 2,35, 60/70 1,42, kl2: 70/80 2,04, 60/70 1,51. Golden Deli cious: kil: 91 1,04, 80/90 0,70-1,28, 70/80 0,70-0,85, 65/70 0,48-0,51, 60/70 0,30-0,43, 60/65 0,39, kl2 80/90 0,72- 0,96, 75/85 0,76, 70/80 0,69-0,76, 60/70 0,30-0,339. Goudrenet: kil: 96 0,48- 0,56, 85/95 0,55-0,95, 75/85 0,55-0,80, 70/75 0,43-0,46, 65/75 0,38-0,46, 65/ 70-0,35, kl2 96 0,61-0,64, 85/95 0,59- 0,76. 75/85 0.43-0.57, 70/75 0.40-0,42. Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Met het beschikbaar stellen van een krediet van 650.000 gulden heeft de gemeenteraad van Borsele unaniem haar goedkeuring gegeven aan de koop van het toeristische treintracé Goes-Borssele. HEINKENSZAND - Werkbezoek - De VVD-Statenfraetie brengt woensdag 27 februari een werkbezoek aan de gemeente Borsele. Naast een informele bespreking met het gemeentebe stuur gaan de provinciale bestuurders op pad langs enkele Bor- selse bedrijven. MIDDELBURG - Beeld - 'Rust-roest', mompelen voorbijgan gers op de Lange Delft, een winkelstraat in het hartje van Mid delburg, wanneer ze tegen een plastiek van kunstenaar Guido Metsers aanlopen, dat aan de invloeden van weer en wind ten onder dreigt te gaan. De plastiek toont een tafereel dat men eer der op een warme dag op het strand of in een achtertuintje zou hebben verwacht: twee ligstoelen met op een daarvan een zon nebadende dame. De ijzeren constructie is minder weerbesten- dig dan het tafereel doet vermoeden. Nog even en dan zakt de dame door haar comfortabele zetel, die evenals zijzelf door roestvorming is aangetast. De bestuurders van de Zeeuwse hoofdstad kunnen het niet meer aanzien en daarom wordt 'Tan- ja', zoals de plastiek heet, binnenkort gerestaureerd. MIDDELBURG - Kunst - De dagelijks provinciebestuur moet een heilig ontzag hebben voor 'kunst met een grote K'. Een actie comité met een dergelijke naam, waarvan de leden zich niet bloot durven te geven, schreef onlangs een boze brief naar de Zeeuwse bestuurders. Men was het, zoals in kunstenaarskringen wel meer voorkomt, niet eens met de manier waarop de provin ciale aankoopcommissie voor beeldende kunst is omgesprongen met een rijksbijdrage. Hoewel het een goed gebruik is dat ano nieme brieven bij aankomst meteen in de prullebak verdwijnen, werd het epistel in het provinciehuis trouwhartig vermening- vuldigd en naar de statenleden toegestuurd. Het college heeft de statenleden inmiddels verzocht het stuk als niet gelezen te be schouwen. MIDDELBURG - Waterkwaliteit - Nu het Zeeuws provinciebe stuur met haar voorontwerp-waterkwaliteitsplan de boer op is geweest -in diverse regio's werden informatiebijeenkomsten ge houden- is ook een uitvoerige nota verschenen waarin de pro vincie meedeelt hoe ze zich de verdere behandeling van het plan voorstelt. 'Waterhuishouding en planvorming' heet het boek werkje. In mei van dit jaar denkt het dagelijks provinciebestuur een ontwerp-waterkwaliteitsplan aan de staten ter goedkeuring voor te leggen. Tijdens de gisteravond ge houden gemeenteraadsverga dering in Heinkenszand spra ken verschillende leden wel hun ongenoegen uit over de haven van Hoedekenskerke, die Borsele bij de aanschaf van het tracé erbij moest ne men van de vorige eigenaar, de Nederlandse Spoorwegen. De vierenhalve hectare gro te haven zat onder meer het raadslid W. Vermue (CDA) niet lekker. Namens het wa terschap wees hij het college van B en W op de eisen, die ge steld worden ten aanzien van de aanpassing van de haven tot toeristische trekpleister. Burgemeester drs. G. van den Heuvel wil namelijk gaan kij ken of de opgedrongen plaats niet te veranderen is in een jachthaven. Ook bestonden er nogal wat onduidelijkheden over de kos ten, die er voor de gemeente Borsele vastzitten aan de ex ploitatie en de aanpassing van het spoorlijntje en het ha ventje. Van den Heuvel bena drukte dat een in het leven te roepen stichting belast wordt met het beheer. Bij de instandhouding van het treintje wordt een werkge legenheidsproject betrokken. Hierdoor worden dus arbeids plaatsen gecreëerd in tegen stelling tot een baanlozenpro- ject, waar werklozen met be houd van uitkering aan de slag kunnen. De eerste burger wees tij dens de vergadering enkele malen op het feit, dat de aan schaf door de gemeente niet inhoudt dat het treintje met alle zekerheid gaat rijden. Dit is namelijk onder meer afhan kelijk van de goedkeuring door de provincie. Als het boemeltreintje niet realiseerbaar blijkt te zijn, verkoopt de gemeente -zonder verlies- alle van de NS ge kochte grond aan particulie ren en instellingen. Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Het Baanlozenproject voor Noord en Zuid-Beveland heeft van de gemeente Borsele zijn goedkeuring gekregen en mag daardoor verder in een nieuw jasje. Niet langer zijn het de zes deelnemende gemeenten, die direct met de dagelijkse gang van zaken hebben te maken, maar een nieuwe stichting gaat het project op haar ma nier gestalte geven. In die stichting nemen ech ter wel zes wethouders deel, zodat de financiële uitgaven door de gemeenten kunnen worden overzien. Zowel de CDA-fractie als die van de VVD vreesden tijdens de gis teren gehouden raadsvergade ring van de gemeente Borsele namelijk voor het verliezen van enige greep op het project. Wethouder drs. P. Vollaard hielp de raadsleden uit de droom en benadrukte nog en kele voordelen van de nieuwe opzet. Volgens hem zou een bepaalde groep haanlozen niet langer het gevoel hebben, dat voor de uitkering vrijwilli gerswerk moet worden ge daan. „Dit gevaar ontstaat als de uitkerende instantie dezelfde is als die van de werkprojec ten", aldus Vollaard. Ook kan de stichting sneller besluiten nemen volgens de wethouder. Dit is niet het ge val indien zes verschillende gemeenten een groen licht moeten geven voor een plan van de organisatie. BRISTOL (Eng.) - Aan de Universiteit van Bristol be haalde Nico de Milliano uit Oostburg de graad van Master of Arts in het vakgebied van de Middeleeuwse Engelse lite ratuur. Daarvoor studeerde hij in Nijmegen. Het monumentale Van Dishoeck-huis in Vlissingen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De vier Twee de-Kamerleden die zich het afgelopen jaar al zeer inten sief hebben beziggehouden met de redding van het mo numentale Van Dishoeck- huis in Vlissingen hebben zich gisteren opnieuw tot minister Brinkman (WVC) gewend. „In een laatste poging tot behoud van het pand", aldus Te Veldhuis (VVD), die na de vaststelling van Brink man, in overleg met B en W van Vlissingen, dat geheel of gedeeltelijk behoud 'illusoir' moet worden geacht, niet veel hoop meer ziet. Brinkman was bereid voor het behoud ƒ3 miljoen neer te tellen, maar de twee andere betrokkenen -de ge meente Vlissingen en een particuliere ondernemer konden dat geld niet 'op brengen. Voor Brinkman was daarmee de kous af. Toch willen nu Te Veld huis, Beinema (CDA), Van der Doef (PvdA) en Wage naar (RPF) van Brinkman horen welk bedrag hij nog mist, uitgaande van de ƒ3 miljoen die hijzelf beschik baar heeft en de maximale bijdrage van Vlissingen en de betrokken ondernemer. Vervolgens zou Brink man, aldus de vier Kamerle den, nog op twee manieren een uiterste poging kunnen doen het historische pand te redden: ofwel door elders (Euro- - FOTO WILLEM MERAS pees fonds, de Belgische rijksoverheid - in België staan vele panden die qua stijl 'afstammen' van het Van Dishoeck-huis) het ont brekende geld te halen en de mogelijkheid te bezien van een beroep op de 100 mil joen die het kabinet ook dit jaar weer voor 'terugploeg - projecten' zou reserveren; ofwel door de restauratie te beperken tot de voorgevel, een 'herstelwijze' die eerder ook in Antwerpen is toege past. IGINA ZEELAND 3 yuOENSPAG 6 FEBRUAR11985 s-Vlaamse colleges van B en V) j>en om hogere overheden te wij- [en op 'boven-lokale' werkgele- infrastructuur, het kooptoe- risme, de havenstructuur in Terneuzen en parallelwegen voor de landbouw. Als alle col leges ze hebben goedgekeurd, kunnen de brieven de deur uit Commissielid F. Hamelink deed gisteren een dringend be roep op burgemeester Ocke- loen om een uitbreiding van de ammoniakproduktie door het Noorse concern Norsk Hydro binnen te halen voor de Sluis- kilse dochter NSM. „Er is toen een aqcuisitiegroep, die op dergelijke ontwikkelingen kan inspelen, bijvoorbeeld samen met de provincie en het bedriJ1 zelf. Dat is altijd beter dan niets doen", bracht HamelinK naar voren. De voorzitter nam het nie in dank af. „Denk niet dat 1* stilzit. Je merkt het alleen me altijd wat ik doe", was de te neur van zijn reactie. Volgens hem, en de conimls' sie kon zich uiteindelijk vlt!' den in die visie, gaat het er 1 de eerste plaats om te zor^f. voor een goed industrieel kli maat, waarbij de mensen de werknemers een belang"-' ke rol spelen, zoals onder iri* is gebleken toen Elocoat ko® voor Terneuzen. „Dat is belangrijker da verwennerij tj es met etentje. De huidige manage willen, net als ik, juist mind eten", aldus de voorzitter, e aan toevoegend dat 'we gen<L| doen om onze kansen optima te benutten'. Als voorbeeld van 'st' werving' noemde hij contact met de bank Credit Lyonn» die vanuit Terneuzen de rei tie met het industriegeb' rond het noord-Franse j-U gaat verstevigen. „Toen m wees op die mogelij khed waren ze zich daarvan niet 1* wust", aldus een over zicht tevreden Ockeloen. |oor Een Beeld van een - FOTO WIM K00YMAN fslappeuers euzen is momenteel druk et avondvullende blijspel in ten Man, geschreven door J. ïroot zullen de negen spelers hun beste beentje voorzetten 1 te verzorgen. It om een figuur die graag een j>ben. Hij wordt aangenomen igheid met een leugentje ver- urga Riemens, Tilly de Schep- Leo Oomens, Henk van Veld- Hary Kleuskens en Harry |dt Bianca Seij op. Grime en Berckmoes en Ilse van Waes. Jt zaterdagavond 9 februari op Irstelling begint om 20.00 uur. TQüEDl [RfÜFIEPilMI VAN ZEELAND

de Stem | 1985 | | pagina 8